COSTUUMS NAAR MAAT PEEK CLOPPENBURG Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 23 APRIL 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 7 Uitsluitend Kleermakers- A werk, vanaf „NIAGARA"-REG EN JASSEN 19.50, 22.50, 25.-, 27.50, 33.-, 39.- GROOTE HOUTSTRAAT - HAARLEM Het Kamerlid Ch. L. v. d. Bilt spreekt voor „Credo Pugno". Actueele vraagstukken voor de R.-K. Kies- vereeniging behandeld. „De huidige politiek" was aangekondigd als onderwerp, waarover Woensdagavond de heer Ch. L. v. d. Bilt, het R.K. Tweede Kamer-lid in een der zalen van gebouw St. Bavo zou spreken voor de R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno". In een korte toespraak herdacht de voorzitter, dx. Th. Th. Koot, den over leden voorzitter der Tweede Kamer, jlir. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, oud-voor zitter van het bestuur der R.-K. Staatspartij, ill waardeerende, bewonderende woorden, die door de aanwezigen staande werden aange hoord üit vele vragen van partijleden had spr. een lijst van vragen opgesteld. „In onze pers" zoo begon spr. deze lijst, „worden de lezers niet voldoende voorgelicht over de handelin gen der partij. Verder was spr. gevraagd: „Wat is terecht gekomen van de beloften gedaan in het ma nifest van 1935? Wat doet de fractie? Wat is de houding van de partij tegenover het huidge kabinet? Is het Plan van den Arbeid economisch mogelijk? Waarom wijst de partij samen gaan met de S. D. A. P. of het steunen van het Plan af?" Verder vroeg spr. den heer van der Bilt te antwoorden op de vragen: „Men is bezig met het vaste-lasten ontwerp en er komen steeds nieuwe loonsverlagingen. Zou deva luatie niet beter zijn? Wat zijn de resulta ten van het Werkfonds, het 60 millioen fonds ter bestrijding van de werkloosheid? Wat heeft minister Gelissen op het gebied van de industrialisatie gedaan? De heer Van der Bilt wijdde eerst eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van jhr. mr, Ruys de Beerenbrouck. „Een van de oorzaken waarom het in ons land niet zoo goed gaat," begon spr. daarop zijn rede, „is, dat onze export na den oor log aanmerkelijk is gedaald. De werkloosheid is enorm en er zijn niet al te beste vooruit zichten. De inkomsten van het Rijk en de Gemeenten zijn zeer gedaald, De positie van de R.K. Staatspartij is in dezen tijd niet ge makkelijk. Doch ook wat de voorlichting over wat de partij doet betreft, doet de leiding wat zij kan. Wij hebben er rekening mee te houden dat onze pers vrij is en een zelfstan- dige houding kan aannemen in tegenstelling tot die in vele andere landen. Er zijn „vrije" kwesties en „principieele" kwesties. De ka- tho'.ieke bladen hebben natuurlijk de vrij- 1 heiö om over vrije kwesties verschillend te oordeelen. In verband met de richting ln het mani fest van 1935 vastgesteld bracht spr. het verloop van de kabinetscrisis van dat jaar in herinnering. Sommige partijen wilden niet met de R.K. partij samengaan. De S. D. A. P. had misschien wel gewild, doch dat ging niet mede doordat prof. Aalberse eigenlijk niet alleen met de S. D. A. P. in zee wilde gaan en omdat bij het samengaan nog geen volstrekte meerderheid zou zijn bereikt. Prof. Aalberse werd geen opdracht tot vorming van een interparlementair kabinet gegeven en dus bleef alles zoo als het was." Uitvoerig besprak spr. hetgeen de R.K. Staatspartij tot stand brengt en heeft ge bracht op het gebied, van belastingen, so ciale wetgeving, maatregelen voor den mid denstand, etc. Ten opzichte van het tegenwoordige mi nisterie verklaarde spr. aan de hand van een artikel van mr. Goseling, dat de Katholieke Staatspartij geen verantwoordelijkheid aan vaardt voor de handelingen der drie Katho lieke ministers in het kabinet, daar deze niet uit de partij zijn afgevaardigd. De partij wacht af Spr. legde er den nadruk op, dat in de ka tholieke Kamerfractie geen sprake van stemdiscipline is, doch dat er eenstemmig heid bestaat, omdat er eenheid heerscht; deze eenheid hebben de katholieken noodig, doch het is natuurlijk dat niet alle katho lieken het over alle vraagstukken geheel eens zijn. Wie het niet met het door de kie zers opgestelde program eens is, moet zich niet candidaat laten stellen Sprekende over het Plan van den Arbeid merkte spr. op, dat men er voorzichtig mee moet zijn. „Het klinkt zeer-aanlokkelijk. Als het maar uitvoerbaar was! Het is een plan van drie jaar lang per jaar 260 millioen; be zien in het kader van het staatsbudget weet ieder, die eenigszins financieel op de hoogte is, dat het onmogelijk is, daar het vertrou wen van het beleggend publiek waarop het voor een groot deel gebaseerd is, niet alleen van het binnenland afhangt. En nergens heb ik gelezen dat een gedwongen leening van dien omvang uitvoerbaar zou zijn," zei spr. „Het is een slag in de lucht en men mag de speculatie niet wagen. Aan onderdeelen zooals werkverruiming zou de partij echter graag meewerken." Over samengaan met de S. D. A. P. zei spr.: „We zeggen nooit, dat we nooit in de toe komst met de S. D. A. P. zullen samengaan." Over het vraagstuk der devaluatie las spr. een officieele verklaring van mr. Goseling voor, waaruit blijkt dat de partij geen zeker heid over de direct te volgen politiek in. deze aangeeft. Men moet eigenlijk niet te veel over devaluatie praten. Het moet zoo gaan, dat men 's avonds zonder devaluatie gaat slapen en 's morgens met devaluatie op staat." Daarna behandelde spr. het vraagstuk van verlaging der vaste lasten en van het verla gen van het levenspeil door nivelleering dei- loon en. Wat betreft het laatste trok spr. een verge lijking met het loonpeil in omringende lan den. Devaluatie zou wel wat verbetering kun nen brengen door betere concurrentiemoge- h'jkheid met het buitenland. Misschien zou dan weer loonsverhooging kunnen volgen. Aan de hand van het verslag van het werkfonds over het afgeloopen werk jaar gaf spreker o a. bedragen voor wer ken in Haarlem toegestaan. „Als men ae cijfers ziet moet men erkennen, dat de be wering dat Nederland minder voor de werk loosheidsbestrijding doet dan andere landen onjuist is." „Zonder vertrouwen," eindigde spr., kan de wereld niet bestaan. Wij beseffen onze verantwoordelijkheid, dat moge in u hec ver trouwen wekken." Over het vraagstuk van de werkloosheid zou wethouder W. J. B. van Liemt toelich tingen hebben gegeven voor de ieden der Kiesvereeniging. In verband met het late uur stelde de voorzitter voor dat deze be sprekingen tot later datum zouden worden uitgesteld, waarmee wethouder Van Liemt zich vereenigde. De heer Van der Bilt beantwoordde hierna nog verschillende vragen over de behandelde .onderwerpen. De geschiedenis van een oorlogsboek. Vera Brittain's Testament of Youth. Vera Brittain, de Engelsche schrijfster, sprak Woensdagavond voor de „English Association in Holland" over ..Why I wrote Testament of Youth". „Wanneer ik lees over mijn boek „Testa ment of Youth", word ik steeds herinnerd aan de geschiedenis van een beeldhouwer, die een symbolische groep op een tentoonstelling exposeerde. Een van zijn bewonderaarsters zei hem dat zij zijn werk zeer bewonderde doch niet precies wist wat het moest voorstellen. Ze was zeer teleurgesteld toen het antwoord luidde: ik moet U bekennen dat ik het zelf niet weet. Ik ben het begonnen „as saltcellars, but it has grown out to much more." Met deze anecdote ving de speekster aan om eraan te demonstreeren hoe ook „Testament of Youth" haar eigenlijk uit handen is ge groeid. Het boek is een autobiografie, ook al heeft het den vorm van een roman. Hoezeer zij ook thans voelt dat die tijd ver achter haar ligt, het is eenmaal een oprechte en nauw gezette weergave geweest. Voor de schrijfster het eigenlijke onderwerp van den avond, hoe zij tot het schrijven van dit boek kwam, aanroerde besprak zij eerst den achtergrond ervan, den tijd die er den grond slag van vormt. Zij vertelde hoe zij opgroeide als meisje met haar broer, en hoe in 1914 deze twee jongelui met haar verloofde eigenlijk haar wereld vormden, haar wereld die door den oorlog uiteengescheurd werd en nooit meer werd hersteld. Alle vier blijven de jongens in den oorlog achter. Als zij. na den vrede, in Engeland terugkomt, ziet zij zich voor het pro bleem geplaatst een nieuwe wereld voor zich zelf te vinden. Misschien, zoo zei Miss Brittain, voelde ik voor het eerst de noodzakelijkheid een oorlogs boek te schrijven na het groote Duitsche of fensief in 1918. Het was voor mij de grootste schok en ik voelde een dwang om een jongere generatie te getuigen van deze verschrikking. Doch alle pogingen mislukten. Hoe vaak ik het boek opnieuw begon weet ik niet. Ten slotte wanhoopte ik en dacht erover het door een andere vrouw te laten schrijven. Doch op dit oogenblik trad een verandering in. In 1927 werd haar oudste zoon geboren en de toekomst van dit kind en zijn generatie, hield haar bezig. Zij wilde hem vertellen van de geschie denis, van den grooten oorlog in den geest van de menschen. Doch zij wist dat zij hem dat alles nooit zou kunnen vertellen. Men kan, of liever i k kan, voegde Miss Brittain. er lachend bij. de meest innerlijke dingen beter schrijven dan zeggen. En als men ze zegt, dan nog alleen tegen tijdgenooten. Ik wist dat ik dit moest opschrijven voor mijn zoon. Toen ik deze biografie schreef en 1914 genaderd was, merkte ik op eens dat dit het boek moest zijn, dat ik sinds 1919 wilde schrijven, het boek over en tegen den oorlog. Ik heb het geheel waar en geheel zuiver wil len houden. Ik heb de weerspiegeling van den oorlog in de zielen van de menschen willen geven en daartoe bezat ik kostbare documen ten. De brieven die mijn broers en mijn ver loofde mij geschreven hadden, heb ik gebruikt. Men heeft er mij hard over gevallen, sommi gen hebben mij van lage motieven beschul digd. Ik geloof niet, de spreekster zegt het heel ernstig, dat ik lage motieven had. Ik geloof ook niet dat zij, die eens die brieven schreven, het mij kwalijk zouden nemen, als zij het wisten. „Testament of Youth" is mij uit handen gegroeid. Het was niet bedoeld als de „best seller". die het geworden is. Maar nu het dat is, hoop ik dat het iets mag hebben bijgedra gen tot het ontstaan van een geest, die de verschrikking van den oorlog niet meer aan vaardt. Aan het einde van den avond sprak de voor zitter, Dr. F. P. v. d. Voorde, een slotwoord, waarin hij de spreekster dankte voor haar lezing. „Men heeft wel gezegd, dat er na 1929 geen profeten meer waren, na de talloozen daarvóór. Ik geloof dat 1933 ons een nieuwe profeet heeft gebracht, de spreekster van dezen avond." VOORSTELLING „ONDERLING GENOEGEN". Zaterdag 25 April a.s. geeft de Operette- afdeeling van de vereeniging „Onderling Ge noegen" een uitvoering in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Opgevoerd wordt „Prinses Ezelsvel", komische operette in drie bedrijven van Jac. Bonset. Tegelijk herdenkt mej. T. Out haar 15-jarig lidmaatschap van de vereeniging alsmede haar 15-jarige tooneel- loopbaan. Na afloop wordt er een bal gegeven onder leiding van den heer H. Carstensen. De muziek wordt verzorgd door „The Marinucci's". DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden ivorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN BEN' RECEPT VOOR KANDEEL. Een vriendelijke lezeres zond ons het volgend recept voor kandeel, waarnaar een aniiere lezeres ge vraagd heeft. Benooóisd: 4 eieren of eidooiers. 2 a.L Rijn wijn. '2 d.L. krulaejiaftreksel van: pijpkaneel, citroenschil en kruidnagel. 50 gram basterdsuiker. De kruiden lang laten trekken in net water. De eieren of eidooiers roeren met de suiker. Wijn, citroensap en het gezeefde kruidenaftreksel toe voegen. Onder goed roeren verwarmen tot het gebonden is. Niet laten koken. VRAAG: IToe lang kan zelf gemaakte aldvocaat op sherry brandy goed blijven of is er een re cept om advocaat te maken die lang goed blijft? ANTWOORD: Bij het volgende recept zult u als u de fleseli goed afsluit, de advocaat gerui- men tijd kunnen goed houden. Benoodigd: 12 groote of 14 kleine eieren. 400 gram suiker, 1 stokje vanille, 1 L. brandewijn. Klop met een gaud In een goed geëmailleerde pan de eieren met het gespleten stokje vanille 1 en de suiker tot deze zoo goed mogelijk opgelost is. Voeg er dan langzamerhand den brandewijn hij en laat de advocaat au bain-marie of op een zacht vuur. steeds roerende met de gard. lauw warm worden, maar zorg dat ze niet schift. Giet ze in goed schoongemaakte karaffen of fles- schen en sluit deze stevig af. Beroeps- of juryrechtspraak? Causerie van Mr. H. O. Drilsma voor de Vrijz.-Dem. Jongeren. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie heeft gisteravond in café-restaurant „Lido" een bijeenkomst gehouden, waar mr- H. O. Drilsma, lid van den Haarlemschen Ge meenteraad. gesproken heeft over ,3eroeps- rechtspraak of juryrechtspraak". In Nederland is nooit de behoefte gevoeld aan een juryrechtspraak, integendeel men is hier geneigd eenigszins neer te zien op een dergelijke rechtspleging, aldus mr. Drilsma. Nederland is echter het eenige land, waar de juryrechtspraak niet wordt toegepast. Het oorspronkelijke Germaansche proces kende hel z.g. „accusatoire" stelsel, d.w-z. dat de staat zich niet met de delicten bemoeide, wanneer er geen aanklacht werd ingediend- Later kwam het „inquisitoire" proces op den voorgrond. De staat ging hierbij zelf onder zoeken. Tegenover elkaar stonden de staat en de beklaagde. Tot pl.m. 1848 bleef deze vorm van proces, waarbij de verdachte zeer weinig rechten had, bestaan. In de Fransche revo lutie kreeg de verdachte steeds meer rechten. Onze huidige wetgeving geeft den verdachte ruime gelegenheid tot bewijsvoering en verde diging. Na de revolutie werd in Frankrijk de in Engeland bekende juryrechtspraak ingevoerd, nog in combinatie met het accusatoire proces. Een rechtspraak, die uitsluitend door een jury gepleegd wordt, bestaat trouwens nergens. Steeds is er een rechter naast de jury. De jury is eigenlijk ontstaan om machtsmis bruik van de overheid tegen te gaan in den tijd toen de rechterlijke macht geheel onder dén invloed van de Tegeering stond. Men wil de dat het volk zelf over recht en onrecht oordeelde. Onze tegenwoordige rechtspraak steunt op de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, zoo vervolgde mr. Drilsma, zuiks in tegenstel ling tot dictatoriaal geregeerde staten. Onze grondwet kent tal van bepalingen om deze onafhankelijkheid te waarborgen. Het feit. dat de rechtspraak bij beroepsrechters berust is een van de belangrijkste waarborgen. Ook de openbaarheid der rechtspraak is van groote beteekenis. De vonnissen van onze recht spraak moeten gemotiveerd zijn en er is ge legenheid tot hooger beroep. Bij al deze waar borgen is een jury absoluut overbodig. De rechtspraak van 'n jury heeft-dan ook tal van bezwaren. Menschen, die op het gebied van het recht leeken zijn, die gemakkelijk toege ven aan emoties, moeten dan beslissen over kwesties van leven en dood. De beroepsrechter daarentegen komt boven deze emoties uit. Dit neemt niet weg, dat ook de beroepsrecht spraak bezwaren heeft. Maar deze wegen niet op tegen de groote voordeelen boven een jury rechtspraak. Wij hebben bovendien het geluk dat de Nederlandsche rechters absoluut on kreukbaar en onpartijdig zijn. Hoogstens zou men de rechterlijke macht soms een zekere „Weltfremdheit" kunnen verwijten, aldus mir. Drilsma. De juryrechtspraak achtte spr. on democratisch, in tegenstelling tot de onaf hankelijke rechterlijke macht, zooals wij die bezitten. Concludeerend zeide mr. Drilsma, dat in een democratischen rechtsstaat een be roepsrechtspraak verre te verkiezen is boven een juryrechtspraak. IN DEN ADELSTAND VERHEVEN. Bij K.B. van 23 Maart 1936 is mr. dr. Augus- tinus Bernardus Gijsbertus Maria van Rijcke- vorsel, commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant, wonende te 's-Hertogen- bosch, met al zijn wettige afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. VRAAG: Hoe reinigt men een wit zijlen lam- pekap van vliegenvuil? ANTWOORD: Met een lauw sopje, waarin een weinig ammonia is gedaan, goed afsponsen en met lauw water, daarna nog eens met koud water. Buiten of ln koel vertrek te drogen hangen. VRAAG: Hoe kan ik witte satijnen schoenen die door het dansen vuil zijn geworden, weer schoon krijgen? ANTWOORD: Met waschbenzine en dotje wat ten stpvig afwrijven en buiten drogen. Geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe maakt men een terra kort man teltje schoon? ANTWOORD: In waschbenzine 5 minuten goed wasschen en kneden Tusschen doeken zoo goed mogelijk uitwringen, daarna goed uitslaan en glad ophangen. De behandeling moet buiten ge schieden, vèr verwijderd van vuur of vlammetje. VRAAG: 1. Wat is het recept voor ontbijt koek? 2. AVat beteekenen de woorden diaetetiek en biologie? ANTWOORD: 1. Ontbijtkoek. Benoodigd: 250 gram bloem, 200 gram donkerbruine suiker. 4 eieren. 50 gram sucade, 50 gram amandelen, 2 kleine theelepeltjes fijne kruidnagelen. 1/2 ge raspte nooimuseaat. 5 gram zout. Snijd de sucade fijn. hak de gepelde amandels in grote stukken. Zeef de bloem met het bakpoe der. Wrijf een broodbus in met boter, bestrooi ze met bloem. Roer de eidooiers met de suiker dooreen, tot ze schuimig zijn geworden. Kneed er dan de gezeefde bloem door, de specerijen, een weinig zout, de amandelen, de sucade en voeg tenslotte eerst een gedeelte van het stijfgeslagen eiwit toe. roer dit er door en daarna de rest. Doe de massa dadelijk over in de broodbus en bak de koelt in een vrij warmen oven (ongeveer een uur en een kwartier) gaar en bruin. 2. Diaetetiek: Leer der leefregelen en der voe dingsmiddelen. Biologie: Leer van de levensver schijnselen van dieren en planten. RECHTZAKEN VRAAG: De vader van mijn meisje is geschei den. Nadat ik hem tweemaal schriftelijk ge vraagd hem ,om zijn toestemming voor het hu welijk van zijn dochter met mij, heeft hij niets laten hooren. Tot wien moet ik mij nu wenden? (Adv. Ingez. Med.) Hervormde Waalsche Gemeente. Lezingen „Pour la pensée chrétienne". Vrijdag 24 April 1936 zal Pasteur E. Mahieu uit Delft, een lezing houden in de Hervormde Waalsche Kerk aan het Begijnhof om 20 uur. Het onderwerp zal zijn: Le Christ de 1' expérience",, wat men vertalen kan door: „Wat Jezus voor ons is en kan zijn na zijn op standing". De lezing zal plaats vinden in het Hooge Koor en niet in de Kapel. Iedereen is welkom. HAAIRLEMSCHE MIDDENSTANDS OPERETTE. Bovengenoemds Vereeniging die eenige maanden geleden met zooveel succes driemaal de operette „De Dollar Prinses" opvoerde, geeft thans de operette „Die Ozardasfür- stin" op Zondag 26 April in den Schouwburg aan den Jansweg. Donderdag 30 April wordt deze opvoering herhaald voor de werkioozen. De rol van de Czardasfürstin wordt ver tolkt door mevr. Dora ArizSchrama. Ar tistiek leider is de heer Joh. van 't Vliet; de regie berust bij den heer Ely Huyboom. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging houdt, op Zondag 26 April een wandeltocht door het oude buiten der heeren Van Lennep, „Meeren- berg" aan den Glipperweg te Heemstede Leider is de heer L. van 't Sant. Op Zondag 3 Mei houdt de vereeniging een voorjaarswandeling onder leiding van den heer G. A. van Schaik. Samenkomst bij den ingang van de terreinen der Amsterdamsche Waterleiding. Het Welvaart Comité. De eerste opdrachten. Van het Welvaart Comité ontvingen wij een lijst van personen, die een ingevuld belofte formulier aan het Comité deden toekomen. Hoewel het resultaat op circa 2000 circu laires niet bevredigend is te noemen, hoopt het comité bij een volgende verzending meer succes te kunnen boeken. Uit Haarlem werden 13 ingevulde formu lieren terugontvangen, uit Bloemendaal 2, uit Heemstede 4 en uit Overveen 4. De opdrachten, die xruen beloofd heeft te zullen doen uitvoeren, zijn natuurlijk van zeer uiteenloopenden aard. En zijn belangrijke en minder belangrijke bij, van den aankoop van schoenen tot den aankoop van nieuwe meubelen, van huishoudelijke reparaties tot het schilderen van twee huizen. Maar élke op dracht geeft wérk en daar is het om te doen. Want wij vestigen er nog eens met nadruk de aandacht op: „Het Welvaart-Comité vraagt geen geld maar werk!" Met verzending der circulaires wordt voort gegaan. Men legge ze niet ongelezen ter zijde. Nog véél meer medewerking van de gehééle burgerij is noodig! ANTWOORD: Ais ze meerderjarig is tot den Kantonrechter. TOCHTJES VRAAG: Wat is de kortste weg per auto naar Valkenburg en hoeveel kilometer is dat? ANTWOORD: Haarlem Hoofddorp Aalsmeer Uithoorn Mijdrecht Breukelen Utrecht Culem- horg Geldermalsen, Zaltbommel 's-Hertogen- hosch, Boxtel. Eindhoven, Geldrop, Weert, Echt, Susteren, Sittard, Spanbeek, Schimmert, Valken burg 241 K.M. VRAAG: 1. Wanneer zal ongeveer de Betuwe in vollen bloei staan? 2. Wat is de mooiste weg per auto van Haar lem door de Betuwe? Hoeveel K.M. ongeveer? ANTWOORD: 1. Dit is mioeilijk te zeggen. Het hangt van het weer af. Maar waarschijnlijk zal er van Zondag a.s. af al heel wat te zien zijn en zal het tijdperk van vollen bloei in de laatste week van April vallen. 2. Haurem Heemstede Hoofdldorp Aalsmeer Ku- deïstaart De K wak-e-1 Uithoorn Mijdrecht Wil- nis Ru wiel Breukelen Maarssen Utrecht Culem- borg Geldermalsen Waardenburg (Waalbandijk volgen) Neerijnen Opijnen Varlk Ophemert Tie! (Waaldijk volgen) IJzendoorn Ochten Dctie- waard Andelst Valburg Eist Arnhem. 147 K.M. DIVERSEN VRAAG: Hoeveel kost het, voor het gerecht te trouwen? (Ik verdien 20 per week). ANTWOORD: Wanneer voor trouwen tus- schenkomst van den kantonrechter wordt ver leend. kost dit pl.min, 20. Daarbij komen dan nogTtosten voor den deurwaarder. Misschien zoudt u een bewijs van onvermogen kunnen krijgen. Wendt u voor nadere inlichtingen tot de afdee ling huwelijkszaken van den Burg. Stand (voor malig postkantoor Zijlstraat). VRAAG: Wanneer kan men zich laten onder zoeken in de orthopaedische kliniek van het Aca demisch ziekenhuis te Leiden? Moet men vooruit belet vragen? Wat zijn de kosten? (ik ben van geen ziekenfonds IBd). ANTWOORD: 1. Dat is de Annakliniek in de onmiddellijke nabijheid va.n het ziekenhuis. Ver voeg u daar des morgens te 11 uur. Dc kliniek is eiken dag geopend, 2. Neen. 8. Consult is kosteloos. Uitspraken van de Rechtbank. Verduistering en oplichting. Een Wijk aan Zeesch bloemenhandelaar had einde Januari en begin Februari in Beverwijk en Wijk aan Zee van verschillende winkeliers goederen en levensmiddelen gekocht zonder deze te betalen. Dat was hem gelukt door den leveranciers wijs te maken dat hij bij een Haarlemsche bank een flink tegoed had staan. In werkelijkheid was dat saldo niet van hem maar van een Amsterdammer, die van den ver dachte bloemen voor export zou ontvangen. Van dezen koopman had verdachte ook f 60 voor emballage ontvangen en dit bedrag had hij voor woninghuur etc. besteed. Bovendien had verdachte het rijwiel van den koopman, dat hij had geleend, zelf weer beleend. De offi cier van justitie eischte wegens oplichting, flesschentrekkerij, en verduistering tegen ver dachte, die geen gunstig reclasseeringsrap- port had een jaar met aftrek van preven tieve hechtenis. De verdediger mr. W. Briet achtte oplichting en flesschentrekkerij niet bewezen, doch verduistering wel. Hij pleitte clementie. De uitspraak luidde 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht wegens ver duistering en oplichting 2 maal gepleegd. Van het overige werd verdachte vrijgesproken. Drie koeien gestolen. Een expediteur uit Nieuwe Wetering had drie koeien gestolen ten nadeele van een land bouwer in de Haarlemmermeer, en de beesten in Den Bosch verkocht. De officier had twee w;eken geleden zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt in verband met het gunstige reclasseeringsrapport en zes maan den onvoorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde den man heden morgen tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Onvoorzichtig chauffeur in de Meer. In de Haarlemmermeer had een chauffeur uit Nieuw Vennep een auto uit Leerdam aan gereden, doordat hij die auto geen voorrang verleende. Tengevolge hiervan waren de be stuurder en de passagier van dien wagen gewond, met de nadeelige gevolgen van dien. Rekening houdende met verschillende ver zachtende omstandigheden, o.a. de houding van verd. na het ongeluk, eischte de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met drie jaar proeftijd en f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De verdediger mr. W. Veenhoven wees er op, dat verdachte nooit een bekeuring had gehad. Hij vroeg de rechtbank het bij de twee weken voorwaardelijk te laten. De rechtbank deed vanmorgen uitspraak en veroordeelde den chauffeur tot 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en f 50 boete. BESTRIJDING DER VIVISECTIE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van' den Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie houdt Maandagavond 27 April in de aula van het Kennemer Lyceum een bijeenkomst. Mr. Dr. D. Albers, de bondsvoorzitter, houdt een inleiding; de heer W. N. van der Hout zal een causerie houden. Wouter Loeb komt met voordrachten en de propaganda-film „Het brandmerk van Kam" wordt opgevoerd. &>fA komen bij ons fj J klimaat ge- regeld voor; ucaaA stbtcU üe/fft ASPIRIN het product van vertrouwen. (Adv. Ingez. Med.) Gouden jubileum Broeder Stephanus. Op Zaterdag 2 Mei a.s. is het vijftig jaar geleden, dat Broeder Stephanus, de broeder- overste van het Ziekenhuis St.-Joannes de Deo, in het Moederhuis Montabaur in Duitschland het religieuze kleed ontving. Een gouden jubileum dus. Broeder Stephanus kwam in 1910 voor het eerst te Haarlem als hoofdverpleger in de Deo, wat hij bleef tot 1913, waarna zijn be noeming tot overste volgde, welke functie hij tot 1916 vervulde. Toen werd hij overge plaatst naar 's-Hertogenbosch als vicaris van St.-Joannes de Deo aldaar. Tot 1922 bleef hij in Den Bosch; toen werd hem de functie toe gewezen van overste van het pension met ambulante verpleging St.-Joannes de Deo aan de Keizersgracht te Amsterdam. Van 1024 tot 1928 was Broeder Stephanus weer overste te Haarlem, waarna hij tot 1934 weer vicarus te 's-Hertogenbosch werd. In 'aatstgenr-emd jaar werd hij de opvolger van Broeder Victorianus als broeder-overste van St.-Joannes de Deo alhier.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11