De Tooneelschool. DONDERDAG 23 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Het Haarlemsche voetbal In het afgeloopen competitie- seizoen Spelers, die een reputatie vestigden of vergroot ten In de vier afdeeiingen der Engeische League zijn de beslissingen nog niet gevallenDe Schotsche en de amateur-bekerEngeland tegen Oostenrijk en België De geschrokken landbouwerDe boksmatch Petersen McAvoy. Gaat het voetbal in Haarlem en omstreken achteruit? Niet minder dan drie clubs in dit rayon moeten degradatiewedstrijden spelen, te weten H.F.C., Kinheim en Schoten, uit elke klasse dus één. Gezien het in den laat- sten tijd vertoonde spel, zou het niemand verwonderen, als alle drie vereenigingen het volgend jaar in een lagere afdeeling moesten uitkomen. Welke bijzondere prestaties staan daar nu tegenover? In elk geval te weinig om de ba lans in evenwicht te kunnen brengen. Slechts Zandvoort of Kennemers zal de volgende week de kampioensvlag kunnen hijschen om daarna te trachten, in de promotiewedstrij den als eerste te eindigen. In het geval van eerstgenoemde zou dit het heroveren van een verloren positie beteekenen. immers, de geelblauwen waren vroeger in de tweede klasse, en voor de Kennemers zou het de lang-uitgestelde belooning zijn voor het be halen van vijf afdeelingskampioenschappen. Overigens is er weinig reden tot juichen. Behalve E.D.O. bracht geen enkele club in dit district het tot een der drie hoogste plaatsen op de ranglijst. De roodzwarten zouden zeker het kampioenschap veroverd hebben, als de technisch vaak zeer goed spe lende ploeg haar tactische tekortkomingen tijdig had herzien. Door het zwaartepunt te veel in de verdediging te leggen, werd en kelen tegenstanders de kans geboden een onverwachte overwinning te behalen. R.C.H. bracht het er met haar verjongd elftal beter af dan het vorige seizoen en met de opgedane routine zal de blauw-zwarte ploeg een volgend maal nog betere resulta ten bereiken. Vooral in den gewonnen thuis wedstrijd tegen Ajax toonde het team over voldoende capaciteiten te beschikken om den sterksten tegenstander te kunnen over winnen. Haarlem wisselde heel goede met heel slechte wedstrijden af, en enkele malen wa ren de Roodbroe'ken wel wat onfortuinlijk, zooals b.v. in de beide matches tegen Ajax. De verdediging was- langen tijd het zwakke punt, doch Verhappen toont zich meer en meer een achterspeler met toekomst en de club beschikt over voldoende reserves om daaruit een waardig partner te putten. We hebben hier speciaal het oog op Van Vree den, een back uit het derde elftal. V.S.V. en Stormvogels bleven het geheele seizoen met spelers en opstelling experimen teeren en dit veroorzaakte een wisselenden vorm, die na een fraaie overwinning een te leurstellende nederlaag bracht. Bloemendaal kwam een moeilijke periode met vlag en wimpel te boven en ook hier mag men van de meerendeels jeugdige spelers, gesteund, door een ervaren spil als Beyk. over één of twee seizoenen het beste verwachten. Een aanwijzing in deze richting is het be halen van het kampioenschap van hun af deeling door het tweede elftal. De beide Hillegommer clubs tenslotte de den in de derde klasse weinig voor elkaar onder en eindigden in de middenmoot. Hil- legom viel de eer te beurt, het reeds als af- deelingskampioen gedoodverfde Zandvoort in de badplaats een nederlaag toe te bren gen, doch ook Hillinen leverde goede presta ties. Uit den aard der zaak staan derde klasse clubs niet zoo in de publieke belang stelling als hooger geklasseerde vereenigin gen, doch dat neemt niet weg, dat het ver toonde spel dikwijls voor den toeschouwer interessant is, niet in de laatste plaats door het enthousiasme en de energie, waarmede wordt gestreden. Enkele spelers konden door een andere plaats in het elftal te krijgen, hun presta ties beduidend verbeteren of productiever maken. Duidelijke voorbeelden hiervan wa ren Smit (Haarlem) en De Bock Bloemen daal). die als middenvoor beduidend nuttiger speelden dan als binnenvoorwaarts. Verder toonde Arie de Winter (Haarlem) als vleu gelspeler veel vlotter en effectiever spel dan als rechtsbinnen, vooral in den lichtwed- strijd tegen First Vienna, waarin hij de beste voorwaarts van zijn elfta) was. Spelers als Sterk (V.S.V.)Kammeijer (Haarlem)Metten (R.C.H.)Koppen (E.D.O.) en Chapon (H.F.C.) bevestigden den goeden indruk, dien we in den aanvang van het sei zoen van hun spel kregen en zij behooren tot die categorie van voetballers, waarvan men in bijna eiken wedstrijd een goede prestatie kan verwachten. Een opkomende ster aan den plaatselijken voetbalhemel is tenslotte Soek Jr., de jeugdige rechtsbuiten van E'D.O. Ofschoon de meeste clubs nog slechts twee van de 42 competitiewedstrijden voor den boeg hebben, is met uitzondering van Sun derland's kampioenschap en de degradatie van Huil City naar de derde divisie, nog geen enkele beslissing in de Engeische League ge vallen. De situatie „aan de staart der eerste di visie is dezer dagen al in dit blad uiteen gezet. In de tweede divisie behaalde Charlton een zeer kostbare 3—1 uit-overwinning op haar stadgenoote en concurrente voor promotie West Ham. dat vorig jaar slechts door frac- tioneel slechter doelgemiddelde op de derde plaats eindigde. Tottenham en Leicester, beide het vorige seizoen gedegradeerd, zijn thans uitgeschakeld en Sheffield United s kans is practisch ook verkeken. Charlton 40 21 10 9 81-56 52 Manchester Un. 39 20 11 8 7939 51 West Ham 40 21 8 11 8d-72 50 Sheffield United 40 19 11 10 7346 49 Charlton heeft nog thuismatches tegen Bradford (18) en het in degradatiegevaar verkeerende Port Vale '20). dat slechts een punt voor is op Barnsley (21). West Hams taak is moeilijker, te weten uitwedstrijden teeen Sheffield United en Port Vale. ïn de beide derde klasse-afdeelingen pro- moveeren slechts de kampioenen. In IH Zuid is de spanning wel- bijzonder groot: Coventry City Luton Town 39 23 7 9 99—43 53 39 22 9 8 80—44 53 Zaterdag a.s. spelen deze twee clubs op het veld van Luton tegen elkaar en wellicht valt daar de beslissing. In III Noord gaat de strijd tusschen Chesterfield en Trarmere Rovers, dat, evenals het vorige jaar, tegen het einde van het seizoen haar leidende po- 0IA9 verloor. Chesterfield 39 22 11 6 84—38 55 Tranmere Rovers 38 21 10 7 9050 52 In de Schotsche eerste klasse komt het kampioenschap steeds bij één der twee sterke Glasgowsche clubs terecht. Glasgow Rangers won Zaterdag jl. voor de derde ach tereenvolgende en voor de tiende maal in totaal den Schotschen beker. In deze com petitie, waar slechts 38 matches gespeeld worden, is de stand aan den kop: Glasgow Celtic 37 31 2 4 112—32 64 Glasgow Rangers 35 26 6 3 10439 58 De beroemde amateurclub Queen's Park, die zich sinds jaar en dag in deze afdeeling weet te handhaven, neemt de elfde plaats in. Tntusschen hebben ook de Engeische ama teurs hun beker-finale gehad, zooals ge bruikelijk. een week voor den grooten strijd op Wembley. De strijd ging tusschen Casuals, een zusterclub van de Corinthians, en Ilford. De match eindigde, ondanks verlenging, in een 11 gelijk spel. zoodat deze wedstrijd zal moeten worden overgespeeld. Zooals bijna elk jaar. zal ook ditmaal het Engeische elftal na beëindiging van het com petitie-seizoen enkele internationale mat ches op het vasteland van Europa spelen. Ging de strijd vorig jaar alleen tegen Hol land (men za! zich nog wel den regenachti- gen 18en Mei herinneren)thans zijn Oosten rijk en België aan de beurt resp. op 6 Mei te Weenen en 9 Mei te Brussel. De nationale ploeg van Oostenrijk is niet meer zoo sterk als eenige jaren geleden, toen ze op Stamford Bridge te Londen een eervolle 43 nederlaag leed, maar daarte genover staat het voordeel van eigen terrein en publiek. Bovendien is de Oostenrijksche techniek een goede basis voor een behoorlijk resultaat tegen de Engelschen. Wel niemand zal verwachten, dat België het den Engel schen erg lastig zal maken, doch voetbal blijft voetbal en ais Raymond Braine mee speelt en verband in de voorhoede brengt, kan althans de eer gered worden. De Engelschen hebben drie veranderingen aangebracht in het elftal, dat onlangs on Wembley tegen Schotland met 11 gelijk speelde, nl. op de linkshalf-, rechtsbinnen- en linksbuitenplaatsen. Er zijn thans zeven Lor.densche spelers opgesteld, zes van Arse nal en één van Charlton Athletic, terwijl de amateur Joy van de Casuals als reserve-spil meegaat. De samenstelling van 't team is als volgt: Sagar (Everton); Male en Hapgood (beiden Arsenal): Crayston (Arsenal), Bar ker (Derby County) en Copping (Arsenal); Crooks (Derby County). Bowden (Arsenal), Camsell (Middlesbrough), Bastin (Arsenal) en Hobbis (Charlton). Reserves zijn: Barkas (Manchester City), Jov (Casuals) en Cunliffe (Everton). Eenige jaren geleden speelde Engeland te Weenen puntloos gelijk, na tegen Duitsch- land een 33 draw te hebben bewerkstel ligd. Beide matches werden toen door onzen landgenoot Mutters geleid; thans zal de Belg Langenus den wedstrijd in Weenen arbitree- ren en van Moorsel zal te Brussel als referee fungeeren. Onlangs kocht een Amerikaansche land bouwer een stuk land en begon dit ijverig om te ploegen, ten einde het voor de lente ge reed te maken. Hij was nauwelijks begonnen, of zijn oog viel op een aantal menschelijke tanden en kiezen en hij vroeg zich af. hoe die. wel op het land verzeild waren geraakt. Honderd meter verder deed hij weer een vondst, die na onderzoek de beenderen van een vinger bleek te zijn. Nu begon de land bouwer het geval toch een beetje griezelig te vinden, temeer, toen hij den volgenden dag op twee verstandskiezen stuitte. Om zekerheid te hebben aangaande de vroegere bestemming van het stuk land tele grafeerde hij om inlichtingen aan den vori- gen eigenaar. Het antwoord stelde hem vol komen gerust, want het luidde: ,.U kunt on bevreesd verder ploegen. Op het veld is nooit een misdaad gepleegd; het is eenvoudig een oud terrein 'van een Amerikaansche rugby club". De landbouwer is toen met een gerust hart knolrapen gaan pooten. Alle plaatsen voor den bokswedstrijd tus schen Petersen en McAvoy in het Empress Stadium, Earl's Court. Londen, zijn uitver kocht. Deze groote belangstelling is te meer opmerkelijk, omdat McAvoy onlangs te New- York er niet in kon slagen, den wereldtitel half-zwaargewicht op den neger John Henri Lewis te veroveren en het gevecht tegen Petersen om den Britschen zwaargewicht- titel gaat, derhalve in een zwaardere klasse. De lichamelijke voordeelen zijn alle aan den kant van Petersen; hij is 24 tegen McAvoy 28 jaar oud. hij is 15 centiemter groo ter en wat meer zegt, is 13 Engeische nonden zwaarder. McAvoy's eenige kans lijkt een overwinning op punten, doch het is zeer de vraag, of hij tot het einde de harde stooten van Petersen zal kunnen weerstaan. De tweede hoofdpartij zal ongetwijfeld meer gelijk opgaanden strijd te zien geven. Hierin ontmoeten elkaar om den vacanten weltergewicht-titel Dave McCleave. een vroe gere amateur-kampioen en Chuck Parker. Zaterdag a.s. wordt voor de dertiende maal de jaarlijksche estafette-hardloopwed strijd van Londen naar Brighton gehouden, waarvoor 21 teams hebben ingeschreven, elk met 11 loopers. Het. record over dezen af stand staat op naam van Salford Harriers met 4 uur 39 min. en 52 sec., doch thans is de route eenigszins gewijzigd, zoodat er wel licht een snellere tijd zal worden gemaakt. BILJARTEN. DE ZILVEREN FRUITMAND. Het tournooi om bovengenoemden wissel- prijs. dat de ,,B. C. H." in de Barteljorisstraat alhier organiseert, is Woensdagavond met twee partijen voortgezet. De uitslag hiervan was als volgt: pnt brt. W. Damman 300 29 G. Lammes 229 29 De match KatoenLammes is in verband met het late uur afgebroken, terwijl de partij MetzSchmidt uitgesteld werd tot Vrijdag avond a.s. 7 uur. h.s. gem. 45 10,34 64 7.89 VOETBAL. ZwaluwenRoode Duivels (3-2) Wederom een teleurstelling voor de Belgen. De Woensdagavond op het V.U.C.-terrein te 's-Gravenhage gespeelde wedstrijd Zwa luwenRoode Duivels mocht in tweeërlei opzicht interessant genoemd worden. In de eerste plaats was men benieuwd hoe de Bel gen. die toch practisch weer met hun sterk ste ploeg kwamen, het er thans tegen het Zwaluwen-team, waarvan wij er in Neder land vijf van een dergelijke kracht kunnen samenstellen, zouden afbrengen. En wederom zijn de Belgen tegengevallen. Ondanks de versterking met Raymond Braine in de voorhoede verloren de Roode Duivels met 32, een uitslag, die wederom in België diepen indruk zal maken, niet we gens de kracht van het Nederlandsche voet bal, doch in verband met eigen zwakte. Ze ker, er viel veel te loven in het Roode Dui- vels-elftal, ook individueel, maar daar tegen over stonden weer zoo talrijke zwakke pun ten, dat het tenslotte geen bewondering be hoefde te wekken, dat het Zwaluwen-team na een spannenden strijd nog een kleine overwinning in de wacht kon sleepen. Inderdaad zal men zich in België afvra gen: Wat nu? Welk elftal moeten wij 3 Mei tegen het vertegenwoordigende team van Nederland in het veld brengen? Het ziet er voor onze Zuiderburen somberder dan ooit uit. En het Zwaluwen-elftal? Deze ontmoeting was in de tweede plaats belangwekkend, omdat weer eens verschil lende spelers onder de loupe konden worden genomen. Doelman Verwijmeren is geen ver vanger van Halle. dat staat bij voorbaat vast. Niettemin heeft de N.A.C.'er verdienste lijk gekeept: het doelverdedigen bij lichtwed- strijden is nu eenmaal totaal anders dan overdag. In de achterhoede heeft Van Run een niet al te besten wedstrijd gespeeld. In dezen vorm spelend komt hij absoluut niet meer voor het Nederlandsch elftal in aanmerking. In tusschen is dit toch voor een speler van zijn leeftijd volkomen verklaarbaar Van Stokken was veel beter. Zijn spel dient echter rustiger te worden, dan zou het zeer in kracht winnen. Mei-kwaardig is het, t hij in eigen clubverband veel beter In de middenlinie viel Pellikaan op. De Longa-man komt er weer hoe langer hoe beter in. Hij zwoegde, niet alleen van begin tot eind. maar hij stelde zich voortdu rend tactisch op. Zijn afnemen en aange ven waren goed ver zorgd; hij stuwde de voorhoede op en steunde voortreffelijk de achterhoede, waar hij Van Run telkens moest assisteerer». De A.D.O.'er v. Maren en H.D.V.S.'er Breit- ner resp. op de spil- I plaats en als links half waren matig. Vooral Breitner was in d€ tweede helft PELLIKAAN. veel minder. We meenden dat hij toen Jgnder van een been- bessure had. In de voorhoede was De Jong op de rechts- buitenplaats een mislukking. Met Lagendaa! is deze Xerxaan altijd gevaarlijk, thans bracht hij er vrijwel niets van terecht. Dit was jammer voor den M.V.V.'e,r Den Hoed, want diens spel had er zichtbaar onder te iijden. De linkervleugel was veel sterker, al kreeg men daar minder te doen, dan aan de rechterzyde. De Bock, de Bloemendaal-spe- ler, blijft een handige linksbinnen, die mis schien te weinig fel is op den bal, om ooit een speler van internationale klasse te kun nen worden. Kammeijer kreeg weinig te doen, maar wat hem werd toegespeed, werd altijd op nuttige en vaak ook productieve wijze verwerkt. En tenslotte Lungen. Hij is na Bakhuys wel onze beste middenvoor. Toch kleven er aan zijn spel belangrijke fouten. Een wel zeer opvallende fout is. dat hij zich in vele gevallen met den rug naar het doel van de tegenstanders opstelt, waardoor óf de tegenpartij gemakkelijker den bal kan afne men of Lungen te veel tijd en moeite noo- dig heeft, zich vrij te spelen, te schieten of naar een teamgenoot te passeeren. Omtrent den wedstrijd kan nog worden medegedeeld, dat na.ruim een kwartier spe len door een fout in onze verdediging Braine en Herremans gezamenlijk den bal in ons doel konden deponeeren. Na een half uur wist Lungen met een goed schot gelijk te maken, nadat De Bock door keurig indivi dueel werk den Amsterdammer daartoe in de gelegenheid had gesteld In de tweede helft hergaf Lamoot aan de Roode Duivels de leiding. 25 minuten na de hervatting echter kopte Den Hoed op fraaie wijze een voorzet van Kammeijer in. Ongeveer acht minuten voor tijd was het Den Hoed weer, die keurig inschoot uit een vrijen schop, die met .een— boogballetje door Pellikaan voor doei geplaatst was. (32). Hiermee kwam het einde. HAARL. VOETBALBOND. OEFENWEDSTRIJD II. V. B.-ELFTAL. In afwijking van het aanvankelijk vastge stelde aanvangsuur, zal de wedstrijd Haar lem 2H.V.B.-elftal, die Zondag 26 April op het Haarlem-terrein zal worden gespeeld, te tien uur precies beginnen. ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANBIEDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard LAWNTENNIS. AUSTIN WINT HET MELBURY-TOURNOOI. Uit Londen: De finales van het Melbury-tournooi dat te Londen werd ge houden en waaraan ver schillende sterren uit de tonniswereld deelnamen, hadden de volgende resul taten: Heeren enkelspel: Austin sl. N. Sharpe 57 6—3, 6—1. Dames-enkelspel: Mej. Round sl. mej. Stammers 06, 6—4, 63. Heeren dubbelspel: Austin en Rogers sl. Peters en Cooper 6—2, 1—6, 6—3. Dames dubbelspel: Mej. Round en mej. Betty Nuthal sl. mej. Harvey en mej. Hardwick 6—2, 7—5. Gemengd dubbelspel: Mevr. Andrus en B. Oliff sl. mej. Betty Nuthal en Spence 6—2, 6—3. SCHAKEN. Het int. tournooi te Margate. Capablanca en Flohr leiden nog. De uitslagen van de zevende ronde van het hoofdtournooi te Margate luiden: Thomas remise met Sergeant. Lundin remise met Tylor Flohr wint van Milner Barry. Miss Menchik verliest van Stahlberg. Reilly verliest van Capablanca. De afgebroken partij uit de zesde ronde tusschen "Sergeant en Reilly eindigde in re mise. Daar zoowel Flohr als Capablanca weer ge wonnen hebben, staan zij met ieder 5Vz pnt. op de eerste plaats, gevolgd door Stahlberg met 4>/2 punt. De resultaten der partijen gespeeld in de zevende ronde van het reserve tournooi A waren: "Wood wint van Domenech. Van Seters wint van Illingworth, Fva wint van Schelfhout. Koltanowski wint van Conde Kitto remise met Podger. De afgebroken partij uit de zesde ronde tusschen onze beide landgenooten Schelf hout en Van Seters werd door Schelfhout ge wonnen. Door zijn overwinning op Conde heeft Koltanowski thans weer hetzelfde aan tal punten als Conde; beiden gaan dan ook aan den kop van het reserve-tournooi A, ge volgd door Wood met 4''2 punt. De partijen gespeeld in de zevende ronde van het reserve-tournooi B leverden de vol gende resultaten op: Sonja Graf wint van Calduch; Klein wint van Terrill. Buerger remise met Dewing; Koblenz wint van Croker; Jameson verliest van Knoppers. In de afgebroken partij uit de zesde ronde verloor Croker van Buerger. Door hun over winningen in de zevende ronde hebben Klein en Koblenz nu met ieder 5'b punt de leiding. terwijl de tweede plaats gedeeld wordt door Terill en Buerger, met ieder 5 punten. yKLN/ï IN EETÏEEEN MUZIEK. Mannenkoor „Die Spaernesanghers" Lustrum-Concert. De gebeurtenissen, die aanleiding gaven tot vorming van het mannenkoor „Die Spaer nesanghers" liggen nog te versch in het ge- beugen, dan dat het noodig zou zijn om die nu, bij de herdenking van zijn vijf-jarig be staan. op te rakelen. Het zij voldoende, te vermelden, dat het koor den 4den Maart 1931 geboren werd. Geboorte geeft levens recht. maar het leven krijgt pas door den arbeid een hoogere beteekenis. En als we nu. aan de hand van het jongste maand blad van D. S„ nagaan, wat het koor in die vijf-jarige periode gepresteerd heeft, dan moet ons dat eerbied voor de energie der jonge vereeniging en nog meer voor die van haar dirigent Lieven Duvosel afdwingen. Een veertigtal composities van de meest ver schillende richting werd in die vijf jaren in 't openbaar uitgevoerd, en daaronder waren niet minder dan elf van Duvosel's eigen hand. Wanneer we nu nog vermelden dat meerdere der uitgevoerde werken aan de zangers de allerhoogste elschen stellen, en dat nagenoeg alle buiten het gewone kader der mannenkoorlitteratuur vallen, dan kan dat althans eenige idee geven van den omvang der verrichtingen. Het kon dan ook wel niet anders of elk der tien in vijf jaar door „Die Spaerne sanghers" gegeven concerten moest eenige nieuwe nummers op het programma heb ben; vele daarvan werden voor den allereer- sten keer uitgevoerd. In dit opzicht is het lustrum-concert ook niet in gebreke geble ven. Herhalingen van vroegere uitvoeringen waren alleen die van Duvosel's „Aussöhnung" en van Brahms' Alt-Rhapsodie. Deze beide werken verlangen eigenlijk medewerking van een orkest, en nu door de tijdsomstandig heden aan dien eisch niet voldaan kon wor den. moest het orgel het orkest vervangen, hetgeen ondanks de prachtige kwaliteiten van het instrument in onze gemeentelijke concertzaal en ondanks de intelligente be speling door George Robert vele wenschen onvervuld moest laten, vooral in het werk van Duvosel. dat een zeer gecompliceerde orkestpartij heeft. Voor de solo-sopraanpartij van dit werk had men een brillante vertolk ster in Corry Bijster. Maar Annie Hermes. die de solo-altpartij in Brahms' Rhapsodie zou zingen, was door ziekte verhinderd: me vrouw Stap-Daudey verving haar. doch bleek zoo min wat stemomvang als wat diepte van voordracht betreft tegen deze taak opge wassen. Eigenaardig in haar stem is. dat deze in de hooge tonen een uitgesproken alt-tim bre bezit, maar in de lage alle kracht mist. In de duetten van Brahms voldeed zij beter; echter zong de sopraan hierin schier voort durend iets te hoog, zoodat bijkans alle tertsen te scherp werden ITet was een fesMjn. ons prachtig or?el weer een? als snln-l"strutnent te hoo'-en. De „Toccata" van Hendrik Andriessen, die het concert opende, herinnerde ons aan de emi nente muzikale begaafdheid van onzen oud-stadgenoot, die zich ln dit bijna 20 jaar geleden geschreven werk zooveel zuiverder en sprekender openbaart dan sinds hij in de grijparmen van het extreme modernisme verstrikt geraakt is. De Gregoriaansche me lodie van het „Te Deum". Is in genoemde Toccata verwerkt: de keuze ervan ais ope ningsnummer van dit feesteoncert had een dieperen zin. En het Praeluaium en Fuga in G gr. t. van Bach, waarmee het tweede deel van den avond begon, werd in feestelijkheid van stemming, alleen door het slotnummer, het beroemde „Hallelujah" van Handel over troffen. Van de a-capella gezongen nummers was alleen het bekende „Morgenlied" van Ph. Loots voor mannenkoor alleen: in al de overige werkte Haarlem's Vrouwenkoor mee. Loots' geestige werkje heb ik wel eens beter gehoord dan ot> het concert van Woensdag avond: in de tweede helft was de klaarheid niet groot. Daarentegen was de-klank van het uit de combinatie gevormde gemengde koor doorgaans zeer zuiver. Nu was in het „Pinksterlied" van G. von Brucken Fock het vrouwenkoor eerst alleen aan het woord: pas bij de laatste twee regels kwamen de man nenstemmen er bii Dit is een zeer originecle vondst in het welluidende werkje ..Vrede" van Ol. Koop is als illustratie van Adama v. Scheltema's gedicht niet sterk, doch op zich zelf goed zingbaar. Frisscher en oorspron kelijker Is Jos. de Klerk's „Avondlied", dat we ook op een vorig concert van D.S. hoor den. De tempi leken me in alle drie ge noemde werkjes door Duvosel nog al naar den JoTv-rzó-viAn kant genomen. LïJiV L'.\ Lil VOSI1L. Het hoogtepunt van den koorzang kwam met de drie „Geestelijke Liederen uit den Schat der Eeuwen", bewerkingen van Du vosel. die voor Loots' Morgenlied zeker niet onder doen. rijk aan interessante stemvoe ringen en imitaties. Het waren drie speci mina van een 150-tal. dat hij reeds bewerkt heeft. Te oordeelen naar deze drie kan da verzameling een zeer belangrijk monument worden. Na de uitvoering dezer drie werkjes bood een lid van Haarlem's Vrouwenkoor den dirigent een prachtige bloemenmand aan. K. DE JONG. HET TOONEEL De instandhouding van de Tooneelschool te Amsterdam is het hoofddoel van het Neder landsch Tooneel ver bond en het is dus^ begrij pelijk dat ook het bestuur der Haarlemsche afdeeling jaarlijks zijn leden in de gelegen heid wil stellen kennis te maken met het werk der inrichting en met onze aanstaande actri ces en acteurs. De directeur der Tooneelschool Balthazar Verhagen, leidde den avond in en daarna was het woord aan de leerlingen zelf. De middeleeuwsche liederen die het eerste nummer van het programma vormden, werden door de eerste klassers deels voorgedragen, deels gespeeld. Als oefening is deze methode wellicht aan te raden, voor de liederen zelf vind ik ze weinig aantrekkelijk. Maar een voordeel is zeker, dat men meerdere leerlingen tegelijk op de planken heeft en de gedicht jes min of meer tot kleine drama's maakt, waarin het gebaar belangrijker wordt dan in simpele voordracht mogelijk is. Toch trof mij het bekende Van twee Konincskinderen het meest, dat door een leerlinge gevoelig en ont roerend werd gezegd. Het ging nu in stijgende lijn naar het echte tooneel. De fragmenten uit het Abele spel van Gloriant geven wel geen gelegenheid tot groot spel, maar ze waren met zorg gekozen en met begrip gezegd. De bode Rogier was hier zeker de beste. Een alleraardigste methode, waarvan wij bij vorige gelegenheid ook staaltjes zagen, is die der geïmproviseerde tooneelstukjes van Ko Arnoldi, stukjes die een enkel sentiment dra matisch verbeelden. Het Ziekbed is van de vier. die wij te zien kregen, wel het zuiverst en de jonge actrice die dit solospelletje speelde verdiende waarlijk het hartelijke applaus, dat haar ten deel viel volkomen. Dat was heel knap werk. Maar ook in Angst, in Haat en in Het Interview kregen we aardige dingen te zien. In een enkel jaar kan goed onderwijs toch al tot uitstekende resultaten leiden. De hoogste klasse speelde in de eerste plaats het sterke eenbedrijfsspel Het eeuwige Trio van Sutro. Eline Markus toonde daarin een actrice te zijn van wie we veel verwachten kunnen. Ze heeft' een mooie stem en het temperament dat voor een vrouw als Rita noodig is. Bewust en beheerscht speelde zij de moeilijke rol die zooveel facetten heeft en waarin de stemmingen zoo snel wisselen. Voor Jan Retel is zij door haar gestalte geen ge makkelijke tegenspeelster, maar hij gaf Frans toch het noodige relief. Herman, de bedrogen echtgenoot, door Willem van den Brink ge speeld, vond ik in de slotscène uitmuntend. Die moeilijke overgangen van onbewustheid, van ontdekking van het bedrog en daarna weer van bedrogen worden, speelde hij bijzon der knap. Het eerste bedrijf van Schnitzlers Liebelel vormde het slot van het programma. Het was even jammer dat de mannenrollen hier Retel en Van den Brink niet in de gelegenheid stel den eens een anderen kant van hun talent te laten zien. Met Eline Markus was dit wel het geval. 1-Ioe geheel anders is deze Christien dan Rita en toch was ook dit weer uitstekend: lief en zacht en schuchter. Heel mooi was bij voorbeeld het scènetje met Frits bij de piano. En als een vroolijke wervelwind dartelde Mizzy door dit tooneel als de onbezorgde, op pervlakkige vriendin. Christine Versluys had er plezier in en wij allen hadden er plezier van. Het komt mij voor dat.ons tooneel dit jaar -o-de krachten vnn dn soV,ool zal krijgen. Wij wenschen hun allen succes. P. H. SCHRÖDER.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13