EEiIiffil d n „DE FAAM" - ANEGANG 39 - HAARLEM ^WEERBERICHT Overval bij Westzaanschen predikant D O N D E R D A G 23 APRIL 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 2 F eestavond voor bewoners van gemeentewoningen., Zeg, bewoners van gemeentewoningen in Haarlem-Noord, was dat nou geen jofele avond, Woensdag in de school aan het Weltevreden plein? Velen van u hadden misschien den feestavond van verleden jaar bijgewoond, die toen ook onder leiding van mevr. Hessen Heek, de opzichteres van gemeentewoningen (meer speciaal in Haarlem-Noord) gegeven werd. Nou, dat was leuk, maar deze avond was nog véél aardiger. Wat u? Maar nu was er ook cabaret bij èn tooneel. Die meneer Ver meer zong maar wat goed van „Als de tros wordt losgesmeten" en nog vele andere dingen en zijn vrouw speelde er fijn piano bij. En dan dat tooneelstukje van „Meneer z'n jas" 't Werd wat aardig gespeeld niet. Och, och, wat dom van dit jonge vrouwtje, haar man niet meer te vertrouwen. Daar was haast na righeid van gekomen, maar gelukkig kwam ten slotte alles weer op z'n pootjes terecht. U hebt hard geklapt toen het uit was en geen wonder. De spelers hadden een flink applaus verdiend. Bij het cabaret hadden sommigen van u wat rustiger kunnen zijn. Want, zooals meneer van Houwelingen Dijkhoek, die evenals verleden jaar elk nummer op een prettige, opgewekte manier inleidde, terecht zei: als je zit te pra ten en te lachen, terwijl er op het tooneel ge sproken of gezongen wordt, dan verlies je den draad, je begrijpt de zaak niet meer en dan krijg je nog maar méér lust om te gaan pra ten en lachen. Maar dat zal den volgenden keer alweer veel beter gaan: goed luisteren is moeilijk: dat is óók al iets, dat je moet leerenh En zegt u nu eens. eerlijk: u vond natuur lijk de declamatie van mevr. van der Noord Magré mooi, u genoot van het zingen van mej. Marie Kiekens, die het weer nét zoo goed deed als verleden jaar, nietwaar; u was dank baar voor de prestaties van het dameskoortje onder leiding van mevr. HessenHeck; u zong dapper mee, als het orkest bekende wijzen speelde, maar was u niet het allermeest ge pakt door Bertram met zijn harmonica? Ja, ik geloof dat ik den spijker op zijn kop sla. Dat bleek trouwens ook wel uit uw daverend applaus. Dat was nou de échte volkskunst; 'n beetje sentimenteel in „Droomland" (mooi zong hij dat, hè?) ên verder alles vroolijk en zóó voorgedragen, dat je zat te schateren van 't lachen! Mevr. Hessen en haar helpsters hadden aan alles gedacht; aan versnaperingen heeft het u ook niet ontbroken en dat elk gezin ten slotte met een aardigen prijs uit de loterij- zonder-nieten naar huis ging, vond u dat niet een verbazend aardig slot van den avond? Wij' zijn overtuigd, dat u allemaal in de eerste plaats mevr. Hessen, maar verder ook allen die zich mét haar zooveel moeite hebben gegeven om u dezen gezelligen avond te be reiden, hoogst dankbaar bent en zij hebben uw dankbaarheid ruimschoots verdiend! VOETBALLER IN HECHTENIS. Dezer dagen werd een mijnwerker in Thurnescoe tot een maand hechtenis veroor deeld, omdat hij een scheidsrechter had ge slagen. Aanleiding hiertoe had hij gevonden in een vrije schop, die door den scheidsrechter was gegeven wegens oneerlijk spel van den verdachte. Deze zeiae toen: ,,doe je oogen open" en toen de scheidsrechter hem terecht wees. gebruik te hij uitdrukkingen, die een reden waren om hem van het veld te sturen. Dit was te veel voor den speler en hij sloeg maar meteen raak. De president meende dat dit gedrag op den duur de.,ge.heele voetbalsport zou beder ven als men er niet tegen optrad. Hij noemde het een laffe aanslag en legde een maand hechtenis op. WITTE JASSEN dienen veel gewasschen te worden. HENSEN'S kwaliteiten zijn daar tegen beproefd, gaan daarom langer mee. SLAGERS-, KRUIDENIERS- en KOKS- JASSEN vanaf 1.50 JONGENSMATEN 1.30 Let op het juiste adres VAK K L B DINGMAGAZyM paarlaarsteegi.tel: 12 8 49 n de zeer groote maten a mes i II; a nteBs is „DE FAARrt" waarschijnlijk meer en beter gesorteerd dan elk ander Haarlemsch confectie-magazijn „DE FAAM" heeft daarin speciale fapons in hoofdzakelijk donkere tinten en stemmige dessins waarbij de coupe zoodanig op forsche figuren is berekend, dat toch EEN ZEKERE ELEGANCE WORDT BEREIKT. Voor deze extra groote maten berekent „DE FAAM" normale prijzen. FAAM.KWALITEIT MET F A A M-G A R A N T I E. (Adv. Ingez. Med.) Centrale Bond van Transport arbeiders. De Coöperatieve Melkinrichting. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 23 APRIL Gebouw De Nijverheid: Psychometrische avond Ned. Ver. van Spiritisten Harmonia. 8.15 uur. Broederkerk: Spreker ds. B. E J. Bik, 8 u. Gebouw Twentsche Bank: Jaarl. alg. ver gadering Mij. tot Exploitatie van natuurlijke Bronnen N.V. 5 uur. Schouwburg Jansweg: Herhaling voorstel ling „Twee gelukkige dagen" door de R.K. Tooneelver. Ludamus. 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 34 uur. Cinema Palace: „Duivels der lucht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Modern Times" met Charlie Chaplin, geprolongeerd. 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Begeerte" geprolon geerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Schots en Scheef" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemen daal: Jeugdhuis Donkere Laan. Anne de Vries over „Bartje". 8 uur. Raadsvergadering, 2 uur. VRIJDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Het Masker" met „Eli sabeth, de vrouw zonder man". 8 uur. Schouwburg Jansweg: R,K. Tooneelver. Lu damus. 8 uur. Concertgebouw: Gala-uitvoering Gymnas- tiekver. „Concordia". 8 uur. Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt: Vre- desraad Haarlem, Lezing van dr. A. Groene- veld. 8 uur. Consultatiebureau Ged. Oude Gracht 41, Jaarvergad. Haarl. Ver. tot Bestrijding der Tuberculose. 20 uur. Bioscopen nieuw programma. 1 Hill eg om: Raadsvergadering 8 uur. Vanwege den Centralen Bond van Trans portarbeiders werd Woensdagavond in De Centrale een algemeene ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer J. F, W. Volk. De heer A. Mars bracht verslag' uit van de verrichtingen over het afgeloopen tijdperk uit welke mededeelingen bleek, dat er dooi de organisatie goed werk is verricht en dat deze werkzaamheden in vele gevallen met belangrijk succes zijn bekroond. De aandacht werd gevestigd op het vraagstuk der orde ning van het taxibedrijf, den toestand van de Brockway Maatschappij, de actie welke wordt gevoerd om te komen tot geen bezor ging meer na des avonds 6 uur. de diverse acties van de brandstofwerkers en hetgeen verricht is inzake werkloosheidsbestrijding en de steunverleening. In het bijzonder werd gewag gemaakt van de melkdistributie vanwege de coöperaties Vooruitgang en De Eendracht, in welke aan gelegenheid door het bestuur diverse maat regelen waren getroffen om een daling van het loonpeil tegen te gaan In conferentie met de directie van „De Nieuwe Melkweg" werd overeenstemming bereikt doordat de directie zich in principe bereid verklaarde, minstens het geldende loon te betalen en een collectief contract aan te gaan. Naar aan leiding van verschillende geruchten heeft het bestuur zich opnieuw tot de directie ge wend. Thans is schriftelijk antwoord inge komen, waaruit blijkt dat de uitbetaling wel geschiedde naar de geldende loonregeling. Echter blijft er nog een klein misverstand over de toepassing en uitvoering van de gel dende loon- en arbeidsvoorwaarden en voorts over de afsluiting van het contract. Het be stuur vertrouwt er op, dat ook deze afwer king der loon-en arbeidsvoorwaarden tot stand zal komen. Doch daarnevens zal er. ook met kracht aan gewerkt moeten worden om de melkinrichtingen, waar. nog geen behoorlijke regeling bestaat, hiertoe te brengen. De mar- geprijs voor de melk is door de regeering vast gesteld en dientengevolge is ook de whist voor de inrichtingen per liter gelijk. Het is dus onjuist, dat er verschillen bestaan in de loonuitkeeringen. Hiertegen zal het bestuur met kracht opkomen en desnoods door een krachtige huisbezoekactie het publiek er op te wijzen dat het toch niet juist is mede te werken aan een-maai' omlaag-drukken van het loonpeil. Naar aanleiding van dit overzicht werd' door de vergadering aan het bestuur dank gebracht voor de wijze waarop in 'het belang der leden was opgetreden. Op aandrang van de vergadering werd be sloten, een motie, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken aan het Rijksgerechtshof te Berlijn'te zenden inzake 't Wüppertalpro- ces, terwijl voorts door de afdeeling een voor stel op den beschrijvingsbrief zal worden ge plaatst, teneinde alle middelen te baat te nemen om het dreigende oorlogsgevaar te keeren. Verschillenden der aanwezigen spraken hun misnoegen uit over het feit, dat de Minister van Sociale Zaken geen medewerking wenscht te verleenen om alsnog een kolen- bijslag te doen verstrekken, door welke afwij zing thans de gezinnen van de werkloozen thuis van de koude zitten te verkleumen. Nadat ten slotte nog melding was gemaakt van den flinken vooruitgang in het ledental over de laatste drie maanden en medegedeeld was, dat de volgende week de jaarvergadering zal plaats vinden, werd de goed bezochte vergadering gesloten. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX" Dinsdagavond 28 April zal door de Friesche Vereeniging „Gysbert Japicx" in den Jans schouwburg worden opgevoerd „Pension Bergsma", blijspel in 4 bedrijven van den heer A. de Groot, bestuurslid van Gysbert Japicx. Voorbeurs te Amsterdam. De berichten, dat van het Nederlandsche crediet aan Frankrijk ten beloope van 100 mil- lioen gulden, niets zou komen, riepen op de internationale wisselmarkt een zwakkere stemming voor de Fransche francs ten op zichte van de Amerikaansche dollars te voor schijn. Te Amsterdam vielen geen groote prijsverschillen op te teekenen. De Britsehe ponden, die aanvankelijk tot 7.27J4 a Va wer den geadviseerd, trokken reeds spoedig een kleinigheid aan. Dollars bedongen circa 1.47Va, terwijl francs op 9.70-J4 a 71 werden afgedaan. De handel was van kalmen aard. Het niet-officiëele effectenverkeer ken merkte zich door geringe affaire. Het vaste verloop van Wallstreet bleef niet zonder uit werking op de Amerikaansche waarden, waar van Anaconda's en de staalaandeelen eenige beweging veroorzaakten. Waar gisteren ech ter reeds op een stijging te New-York was ge anticipeerd. weken de noteeringen niet veel bij die van gisteren af. Locale waarden hadden een zeer beperkte markt. Een enkel stukje ging om in Koninklijke, die goed prijshoudend waren. Uitspraken van de Rechtbank. UITSPRAKEN. Een schildersbaas uit Hillegom had. terwijl hij in staat van faillissement verkeerde, aan een van de schuldeischers een geldsom be taald. wat volgens art. 341 wetboek van straf recht verboden is. Verdachte verklaarde niet te weten dat dit was verboden. De officier was in zijn requisitoir van meening dat verdachte wel had geweten dat hij failliet zou gaan en dat het daarom ver boden was zonder voorkennis van den curator schulden te betalen. Hij eischte twee maanden gevangenisstraf. Conform den eisch werd de man door de rechtbank veroordeeld. De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken; later weer toene- menden Westelijken tot Zuidelijken wind. Tijdelijk opklarend. Later weer kans op regen. Waarschijnlijk nacht vorst. Zachter- overdag; BAROMETERSTAND Hoogste 766.0 m.M. te Rochefort. Laagste 748.3 m.M. te Genua. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Stijging van temperatuur. Met groote snelheid volgen de luchtdrukver anderingen elkander op. E>e vorige depressies trokken Oost- en Zuid-Oostwaarts af. Bij Mar seille veroorzaakt eén depressiekern Noord wester storm. De rug van hooge drukking, die gisteren in het Zuidwesten lag, trok naar Frankrijk. Ook in' Scandinavië en Duitschland stijgt de barometer vrij snel, maar de Oceaan depressie doet op IJsland en in Ierland de ba rometer snel dalen, waardoor de koude-inval tot staan zal komen. Scandinavië hield bij betrokken weer met weinig neerslag dezelfde temperatuur. In Schotland heeft het weer gevroren, in Enge' land klaart de lucht-op. In Ierland is de regen reeds weer begonnen, In Frankrijk is door den helderen nacht de temperatuur sterk gedaald, maar deze zal vandaag vrij hoog stijgen. In Duitschland vallen nog regen- en hagel buien bij matige tot krachtige Noordwesten winden. In Oostenrijk en Polen is het vrij zacht. In onze omgeving is, na tijdelijke op klaring met een kouden nacht, stijging van temperatuur te wachten, waarna de kans op regen weer toeneemt. BAROMETERSTAND Vorige stand 753 m.M. Stand \an heden 762 m.M. Neiging vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Bezoek van Belgische jeugd. Schoolreis van ,425 kipderên, naar Nederland. Van 25' tot 28 April zal een algemeene schoolreis van Belgische 'jeugd naar Neder land piaats vinden, waarbij ook Haarlem zal worden bezocht. Dinsdagmorgen 28 April arriveert het ge zelschap, bestaande uit ongeveer 425 kinde ren om 8.55 uit Amsterdam aan het. station. Van daar zal een wandeling Worden ge maakt naar het Frans Halsmuseum dat zal worden bezichtigd. Vervolgens gaat de tocht naar de Groote Kerk, waar een orgelconcert zal plaats vinden. Dan vertrekt men naar Hillegom, waar het gezelschap om 12.03 wordt verwacht. Er zal daar ëen wandeling door de tulpenvelden worden gemaakt en vervolgens een lunch genoten worden in de tuinböuw- loodsen. Om 2.48 vertrekt de trein die deze jonge gasten weer naar Brussel brengt. „Het is duidelijk dat deze tocht uitgaat boven het uit onderwijsoogpunt niet te mis kennen belang van een leerzame en tegelijk genoeglijke schoolreis. Ter.echt heeft men in België, dat voor deze excursie het initiatief nam, de overtuiging uitgesproken dat bezoe ken als deze door het contact tusschen de wederzijdsche leerlingen en docenten er toe zullen meewerkentoenadering te brengen tusschen twee volken, die elkaar in menig op zicht zoo na staan." Dit zijn de woorden die de directeur-gene raal van het Onderwijs naar aanleiding van dit bezoek bezigde. ZESTAL DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier heeft in de vacature die ontstaan zal door het emeritaat van Dr. C. B. Hylkema op het zestal geplaatst de predikanten Ds. A. L. Broer te Harlingen, Ds. W. J. G. den Herder, Franeker, Ds. A. Keuter te 's Gravenhage, Ds. S. L. v. d. Meulen te Akkrum, Ds. J. E. Tui- ninga te Terschelling en Ds. J. Ynkema te Leeuwarden. Van Nievelt, Goudriaan Co. Vooruitgang in het uitgaande verkeer. Gedurende het verslagjaar is gemiddeld 90 petó onzer vloot in de vaart geweest, tegen over 76 pet. gedurende 1934. In her, uitgaande verkeer van onzen lijn dienst naar Zuid-Amerika. is er, vergeleken met 1934, zoowel wat de hoeveelheid vervoer de lading als wat het bereikte gemiddelde vrachtcijfer betreft, een flinke vooruitgang. In het thuiskomende verkeer is de hoeveel heid vervoerde lading nagenoeg gelijk aan die van het jaar te voren, de besomde vracht daarentegen aanzienlijk lager. Het resul taat uitgaand en thuiskomend gecombineerd is ongunstiger dan het jaar te voren. Dit laatste geldt eveneens ten aanzien van de reizen in de wilde vaart gemaakt. Zoowel in de graanvaart als in de houtvaart waren de vrachtcijfers buitensporig laag. De winst- en verliesrekening sluit, na af schrijving van f 600.000 op de vloot, met een voordeelig saldo van f 3,282 (f 2620). Om hier toe te geraken, was het echter noodig naar de winst- en verliesrekening over te brengen: a. uit de reserve belangen personeel f 34.702 (f 46.649); b. uit de reserve voor afschrijving f 170.000 (f 130.000). Aan de Stichting Pen sioenfonds Nigoco werd ten laste van de re serve belangen personeel f 23,763 Interest ge crediteerd. RECHTBANK. De Officier van Justitie eischt tegen de twee verdachten vier jaar gevangenisstraf. In den morgen van Zondag, 15 Maart hebben een 21-jarige Amster- aamsche loodgieter en een 29-jarige los werkman, ook in Amsterdam woonachtig, een overval gepleegd in de woning van den ouden eme ritus-predikant C. R. van Dokkum te Westzaan. Toen zij tegen verwach ting iemand in die woning thuis trof fen, namelijk de 27-jarige huishoud ster Trijntje Staal, hebben zij die met geweldpleging gedwongen de plaats aan te wijzen waar geld be waard werd. Op hun vlucht zijn zij door omstanders gegrepen. Hedenmorgen stonden de beide mannen voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Mi'. S. J. Pit, die hedenmorgen als president van de rechtbank optrad, vroeg de verdachten, die zich tamelijk onverschillig gedroegen, naar de feiten in de dagvaarding vermeld, die door hen werden erkend. Een veldwachter uit Westzaan, die dadelijk na het bekend worden van den overval zich naar het huis van den dominee had gespoed en daar een der verdachten had gepakt en naar het bureau had gebracht, kwam als eerste getuige voor. Hij deelde mede welke voorwerpen hij op de verdachten had gevon den, een gouden dameshorloge, een hecht van een beitel, etc. Ook had hij op de plaats van den oudste in de auto waarmee de mannen naar het bureau waren gebracht, een porte- monnaie met inhoud, die aan de huishoudster had toebehoord gevonden. In het huis van den oud-predikant had hij de huishoudster aangetroffen, die geheel overstuur was geweest en op verschillende plaatsen -roode en blauwe plekken van. stom pen en slagen had. Daarna kwam de 83-jarige ds. Van Dokkum voor als getuige. Op een stoel voor de groene tafel gezeten, waarop de verschillende bewijs stukken waren uitgespreid, beantwoordde hij de vragen van den president. Hij was des morgens op den vijftienden Maart naar de kerk gegaan. Na afloop had hij gehoord dat er in zijn woning een overval was gepleegd en hij had gemerkt dat een dameshorloge, dat hem toebehoorde was weggenomen uit een trommel in een brandkastje in zijn slaapka mer. Ook waren er een paar onbelangrijke papieren, zooals incourante Russen ver dwenen, terwijl er verschillende papieren door de kamer waren gesmeten. Na den dominee kwam de 27^jarige huis houdster, mej. Trijntje Staal, als getuige voor de tafel. Zij was alleen thuis geweest op den bewusten Zondagmorgen, toen er tegen tienen gebeld werd. Zij had door de op een kier ge opende deur twee mannen te woord gestaan, die den dominee wilden spreken over finan- eieele' kwesties, :Zij had hun verzocht ^eveyi te wachten en hen daarna binnengelaten en van een "sigaar en een kop koffie vooraten. Een der mannen had zich even verwijderd en toen hij terug kwam zei hij tot den andere „Nu moeten we opschieten". Hij, had uit zijn zak een voorwerp gehaald dat op een revolver geleek en gezegd: „Handen omhoog, je geld of je leven". Getuige was toen naar de gang deur geloopen, waar dé oudste varf het tweetal stond en had zich door de deur weten te wer ken. In den gang had zij een hevigen slag op het hoofd gekregen en had eenigen tijd bewusteloos op den grond gelegen. Toen zij weer was bijgekomen was zij gaan schreeuwen. Zij herinnerde zich dat de jongste haar den klap had gegeven. De oudste had haar ge maand te zeggen waar het geld was, en stil te zijn, dan zouden ze haar niets doen. Getuige had gezegd: „Ga maar zoeken, het is boven"; daar zij doorgegaan was met roe pen, was haar een hand voor den mond ge houden en was daarna een laken, dat uit de slaapkamer was gehaald, om haar hoofd ge wikkeld. Een der mannen had zich geëxcu seerd met: „Stil maar, ik heb ook een vrouw en twee kinderen en ik ben werkloos". De jongste "verdachte was naar boven geloopen en eenige keeren onverrichterzake terugge komen, waarna hij nijdig was geworden en haar een stomp tegen de kaak had gegeven en later in haar oog had gestompt. Zij wilden haar mee naar boven hebben, dóch daar ze ge brekkig is, kon ze dat niet, waarop de mannen haar met een laken op het bed van den do minéé vastbonden en haar handen samen snoerden. Zij had een der mannen met de beurs zien loopen, die zij hun om erger te voorkomen had gewezen. De loodgieter verklaarde dat hij niet had gesproken van je geld of je leven. De andere had niets gezegd, naar hij beweerde. „Zoo, dus een zwijgende rol vervuld", zei mr. Pit. Hierna werd den verdachten eenige vragen gesteld! Vooral de oudste toonde een houding, die niet erg met zijn piaats overeen kwam. Hij hing een verhaal op, waaruit eigenlijk zou moeten blijken dat hij zich ongewoon edel moedig tegenover het weerlooze slachtoffer zou hebben gedragen. Hij had met haar op en neer geloopen in den gang en haar bemoedi gend toegesproken in den geest van: „Wees maar stil kindje, je mag wat houden van het geld in de portemonnaie". Mr. Pit: „O, dat is wel heel aardig van een andermans geld!" „Ja", zei verdachte, „het was haar ge spaarde geld en daar wilden we niet aanko men". Verder lichtte verdachte met veel „kijk- er-es-hiers" den president den gang van za ken toe. Op een vraag van den verdediger van den jongsten verdachte, mr. L. G. van Lam, ver klaarde de huishoudster dat zij bang was ge weest dat de mannen haar zouden vermoor den. Zij was door het laken om haar hals en mond erg benauwd geweest. Dan vroeg de president de .verdachten naar de beweegredenen. De oudste verdachte voerde aan dat hij zoo'n slecht leven thuis heeft. Zijn vrouw is jaloersch en zij is hem de baas". President: ..Maar dat is toch geen reden om iets dergelijks te ondernemen!" De andere verdachte was gezwicht, toen hij van den los werkman had gehoord dat hij zoo gemakkelijk veel geld kon krijgen. Uit de strafbladen van verdachten blijkt, dat bei den herhaalde malen door politierechter en rechtba-nk wegens heling en diefstal zijn ge vonnist, voorwaardelijk en onvoorwaardelijk, De jongste heeft nog een straf van zes maan den voorwaardelijk loopen, een van zijn drie vonnissen. De oudste is zeven maal veroor deeld. De jongste wist er niets van hoe de porte- I monnaie op de plaats van zijn kameraad is gevonden. Hij herinnerde zich niet veel van den overval. Zij werden erop opmerkzaam ge maakt dat zij door hun liegen en door de schuld op een ander te schuiven hun zaak niet bevorderden. De los werkman verteldé van iemand een tip te hebben gekregen dat in de woning van den dominee f 30.000 zou zijn te halen. Hij heeft het plan opgezet en den loodgieter ge waarschuwd. Be eisch. De Officier van Justitie, Mr. W. M. Paarde- kooper Overman, begon zijn requisitoir met te zeggen, dat niet precies bekend is welke han delingen elk der verdachten heeft verricht. „Wij weten echter," zei hij, „dat zij in de meening verkeerden niemand thuis te vinden. Toen zij de huishoudster toch thuis vonden, omdat deze den vorigen avond uit was ge weest, hebben zij niettemin hun misdadig plan uitgevoerd, terwijl zij ruimschoots de gelegen heid hebben gehad te vertrekken. Samen ln vereeniging hebben zij alles gedaan. Zij heb ben de feiten bekend." „Het is een gelukkig feit," vervolgde spr., „dat een voorbijgaand meisje den vader van de huishoudster heeft gewaarschuwd, anders waren de daders misschien nooit gevonden." Den heer Staal en diens helpers bracht hij lof voor hun kordate optreden. „Op dit misdrijf staat een maximum straf van negen jaar. Dat de buit van verdachten tamelijk gering was, doet niets aan de ernst af. Zij hadden het voornemen geld te stelen en zij hebben zich niet ontzien de huishoud ster met geweld en bedreigingen te behande len. waardoor zij een psychische schok heeft gekregen." De Officier eischte daarom tegen beide ver dachten vier jaar met aftrek van preventief. Mr. Van Dam, pleitende voor den jongste, wees er op, dat de omvang van het delict niet moet worden overdreven, de buit is klein ge weest en de mannen hadden zich niet op een groote inbraak voorbereid. Omdat zijn cliënt nu een uitvoering van de voorwaardelijke straf wacht, vroeg pleiter een lagere straf, dan de Officier had geëischt. Mr. B. W. Stomps, die den andere verdedig de, sloot zich bij zijn collega aan en was van meening, dat de behandeling van de huis houdster, die natuurlijk zeer onpleizierig was, van den kant van zijn cliënt niet zoo erg was geweest. Ook hij vroeg een mindere straf. De verdachte zelf merkte op dat hij leiding noodig had en dacht dat ..een voorwaardelijk veroordeelinkie" kon helpen. Uitspraak 7 Mei. OVERVEEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 5 Mei a.s. hoopt het echtpaar Jae. Balm-Hellegers den dag te herdenken waar op* zij.-voor 50'jaar 'geleden in den echt wer den verbonden.- Beiden genieten nog een goe de gezondheid. De'heer Balm die van kinds af te 'Spaarndam in het vischbedrijf is opge groeid heeft daar voor eigen rekening zaken gedaan, waarin zijn echtgenoote hem be hulpzaam is geweest. Later heeft hij zich te Bloemendaal gevestigd en de zaak tot grooten bloei gebracht. De bruidsdagen- zijn heden 23 April inge gaan. Het echtpaar zal ongetwijfeld in deze dagen veel belangstelling ondervinden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. LEVE DE MODE (Aan Pegasus die er niets van- snapte). Als je 's morgens uit je bed komt En het tocht zoo door het huis En de kachel wil niet branden Op de kolen van 't fornuis. Als je ei niet hard genoeg is En het brood is je te oud En de kaas is niet zoo zacht meer En je thee is wat te koud. Als de bus net voor je neus weg En je klokje achter gaat En de spoorweg is gesloten En de taxi komt te laat. Als je baas je grommend opwacht En je op je plichten wijst En je zegt dat hij op tijd is En je kameraden prijst, Man dan zegen je de mode Van de pofmouw en de rok Van de eene week eens ruitjes En de andere een blok. Man dan ben je dol gelukkig Als de juffrouw in 't loket Eens een ander blousje aan heeft En een ander snuitje zet. Als haar taille na twee weken Plotseling een voet verschiet Als je primo Februari Haar in crêpe georgette ziet. As ze dan na vijf zes weken In een malle Maartsche bui Met een wollen rok en sokjes Loopt in een angoratrui. Als ze eeuwen van beschaving In twee maanden demonstreert En Cleopatra en Dido En toch Josephine eert. Omdat al die zelfde boomen Langs dien zelfden weg nog staan En dat zelfde lamme stoplicht Aldoor knippert uit en aan. Omdat al je werk als gister Is en als verleden week En omdat je baas voor vijf ja ai- Net zoo zelfgenoegzaam keek! BACHELOR.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2