THIJS IJS EN DEBOOZEVAMPYR Vertraagde opmarsch der Italianen naar Addis Abeba. België. Het Zuidelijk front in Abessynië. Von Stohrer gevonden. RADIO DO X DERDAG 23 APRIL 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 4 De oorlog in Abessynië. Nieuw vertrouwen in de hoofdstad? De Abessyniërs melden een succes. Reuter-A.N.P. meldt uit Addis Abeba, 22 April: Volgens de alhier beschikbare gegevens zijn de vooruitgeschoven af deelingen van de vleugels van het leger van generaal Graziani thans Sasa Banen en Daggahmodo gepas seerd. Het zou echter wel kunnen zijn, dat de Ita liaansche opmarsch hier, welke voortgezet wordt in de richting van Harrar en Djidjiga belemmerd wordt door de regens, die weer zijn begonnen te vallen. Van het Noordelijk front zijn uit Erythree- sche bron geen goede berichten ontvangen, maar geruchten van dien kant doen de ronde, dat enkele vooruitgeschoven Italiaansche elementen reeds op 80 K.M. van de hoofdstad zöifdëri zijn aangekomen langs een van de twee wegen, die van Dessie uit derwaarts lei den. Deze geruchten worden echter van Abes synische zijde tegengesproken, waaraan wordt toegevoegd, dat de Abessyniërs bezig zijn de wegen naar Addis Abeba in de lucht te doen vliegen in de bergpassen, welke op een afstand van ruim 150 K.M. ten noorden van Addis Abeba liggen. Reeds hebben wegen op gehouden te bestaan over een lengte van ver scheidene honderden meters op een hoogte van omstreeks 3000 meter terwijl de wegen voorts doorsneden worden door bergstroomen, die door middel van explosies uit hun bedding naar die wegen geleid zijn. De Abessyniërs hebben verder mitrailleurnesten ingericht achter verrolde rotsblokken, teneinde de wegen te kunnen bestrijken. De Italiaansche luchtstrijdkrachten bombardeerden deze stel lingen echter en hebben zelfs kleine Abessye- nische afdeelingen. die zij toevallig in het oog kregen, gebombardeerd. De correspondent van Reuter-A.N-P. te Addis Abeba heeft er zich van kunnen over tuigen, dat de kroonprins Asfoe Wossan erin geslaagd is nieuw vertrouwen in de hoofdstad op te wekken. De paniek, die ontstaan was door de geruchten over de nadering van de Italianen, is weer verdwenen, hetgeen o.m. duidelijk blijkt uit de omstandigheid, dat de trein, die vandaag uit de hoofdstad naar Dji- boeti is vertrokken, minder passagiers ver voerde dan gewoonlijk. Met dezen trein is o.m. vertrokken de aviateur Robinson, de laatste dei- Amerikaansche negers, die Abessynië te hulp zijn gekomen. Voorts hadden de Ameri- -kaansche militaire attaché, kapitein Mead en de Nederlandsche arts dr. Colaco Bel- monte in dezen trein plaats genomen. Omtrent een Abessynische overwinning, die behaald zou zijn, worden thans de volgende bijzonderheden medegedeeld. De Italiaansche troepen hebben verschei- i dene stormaanvallen ondernomen op dien berg Tarmabir, waarover de voornaamste weg van Dessie naar Addis Abeba loopt over een reeks hellingen en lusvormige bochten, driemaal, aldus wordt verklaard, wisten de gardetroepen van den kroonprins de Italianen af te slaan en hun ernstige verliezen toe te brengen. Bij het vallen van den nacht klommen de Abes syniërs langs de hellingen van den berg en langs bijna onbegaanbare geitenpaadjes omlaag waarna zij een onverhoedschen aanval deden op de Italiaansche achterhoede, die op de vlucht sloeg en daarbij een radioinstallatie en een groot aantal geweren achterliet. Vandaag hebben Italiaansche vliegtuigen een vlucht gemaakt boven Ankober en hier vlugschriften neergeworpen, waarin zij be loven, dat Ankobar binnen twee dagen bevrijd zal worden en de Gallabevolking vragen geen tegenstand te bieden aan de Italianen. De correspondent van Reuter-A.N.P. in Ber bers. Britsch-Somaliland, meldt, dat daar geen enkele bevestiging is verkregen van het bericht, volgens hetwelk men voornemens zou hebben om zoo noodig door de lucht de Brit- sche onderdanen uit Addis Abeba te evacu- eeren en naar Somaliland over te brengen. Vanavond heeft de keizerin den corres pondent van Reuter-A.N.P. bij zich ontvangen en met tranen in de oogen een beroep gedaan op de wereldpers de Abessynische zaak in het licht te willen stellen. Prinses Tsahai vertaalde den oproep van haar moeder in het Engelsch. De keizerin verzocht de geheele wereld haar land te helpen, zoolang het nog tijd is,' op dit buitengewoon moeilijk oogenblik in de Abessynische geschiedenis. Zij gaf uiting aan haar voornemen tot het uiterste bij haar volk te zullen blijven. Bezetting van Addis Abeba niet voor midden-Mei mogelijk? Uit Addis Abeba: Naar de meening van buitehlandsche mi litaire deskundigen is het nauwelijks mogelijk te achten, dat de Italianen de Abessynische hoofdstad voor midden-Mei zullen kunnen be reiken. Men wijst er op, dat de ongunstige ter rein omstandigheden een ernstige hinderpaal vormen. Van Abessynische zijde wordt de militaire situatie de laatste dagen optimistischer be oordeeld. Men verklaart, dat het gelukt is, de Italiaansche aanvallen op Sassabaneh en Da ga boer af te slaan, en de pogingen der Italianen in de provincie Bali door te dringen, te verijdelen. Dit beteekent een aanzienlijke verbetering der positie van Abessynië. Vliegtuigen jagen Abessynische colonne uiteen. Het agentschap Stefani meldt: „Vliegtuigen, die den weg DessieAddis Abeba exploreerden, hebben op zestig kilo meter ten zuiden van Dessie, tusschen Warra Heiloe en Djiaffarje een groote Colonne Abessyniërs aangevallen. Door middel van het neerwerpen van bommen en met mitrailleur- vuur wisten zij de colonne Uiteen te drijven en zware verliezen toe te brengen. Woensdag morgen hebben de luchtstrijdkrachten de res ten der colonne weer opgespoord en wederom gebombardeerd. Deze vliegtuigen hebben voorts ten zuiden van Doba en op de vlakte van Santara een groote afdeeling Abessyniërs verrast en verslagen. Dit waren nog strijders van het leger van den Negus, dat bij het Asjangi-meer een nederlaag leed. De vliegtuigen, die alle verbindingswegen ten zuiden van Dessie beheerschen, sporen voortdurend de overblijvende deelen van het leger van den negus op en maken het hun onmogelijk zich bij den negus te voegen." Graziani's positie. De Italiaansche troepen in Ogaden hebben thans volgens een Reuterbericht uit Moda- giscio de volgende stellingen bereikt: De voornaamste troepen der Lybische co lonne bevinden zich in de buurt van Doekoen 15 K.M. ten noordoosten van Alfoed. De ge motoriseerde colonne van generaal Verne staat op enkele kilometers voorbij Sagag. Deze vooruitgeschoven troepen bevinden zich op ruim 45 K.M. van hun aanvalsdoel Dagganbo. De centrale colonne, die zich beweegt langs den karavaanweg van Sassabaneh. bevindt zich op ongeveer 32 K.M. van Warandab, op een afstand, hemelsbreed, van ruim 120 K.M. van Sassabaneh. De gevolgen van de overwin ning der Lybische colonne bij Djinagobo schijnen zich steeds meer te doen gevoe len. 3000 Abessynische dooden zijn op het slag veld achtergebleven. De verliezen der Italia nen bedroegen 1100 gewonden. Bij den op de Abessyniërs veroverden buit bevond zich een auto. die toebehoord had aan den broer van ras Desta. Het beroep der keizerin op de wereld-pers. De keizerin van Abessynië heeft een beroep op de wereldpers gedaan, waarin zij o.a. het volgende verklaarde: „Wij vechten tegen een verschrikkelijke overmacht, doch zijn nog steeds onverslagen. Nog steeds is het tijd voor hen, die de rechtvaardigheid wenschen, een actie te ondernemen om een einde te maken aan den meest onrechtvaardigen oor log. Vele maanden voor den oorlog heeft Ita lië troepen, materiaal en munitie, en ook gif gas naar de aan Abessynië grenzende ge bieden overgebracht, terwijl Abessynië door het embargo dat de mogendheden hadden op gelegd, het recht werd ontzegd zich voor eigen verdediging te wapenen. Toch was de vijand slechts in staat onze linies te doorbreken en voordeden te behalen door de toevlucht te nemen tot het gebruik van de meest duivel- sche aanvalsmiddelen als bijtende en giftige gassen. Zelfs het tegenwoordige lijden van ons zonder middelen van verdediging zijnd volk wekt nog geen medelijden op. Het tot een aanfluiting maken van plechtig aangegane verdragen behoorde 'een actie tengevolge te hebben van alle andere bij de overeenkomst betrokken partijen, want welke garantie be staat er, dat een dergelijke versenrikking niet ook spoedig over de steden van Europa kan komen? Slechts een collectieve overeen komst kan een aanval als waarvan wij thans het slachtoffer zijn, voorkomen. Uitstel van actie op dit beslissend oogenblik verschaft den vijand voordeel". Tot slot deed de keizerin speciaal een be roep op Frankrijk en Groot Brittannië om Abessynië te redden. Kamerverkiezingen vastgesteld op 24 Mei. Uit Brussel, 22 April: De Kamerverkiezin gen zijn thans, naar Reuter meldt, definitief vastgesteld krachtens een decreet, waarbij de Kamers worden ontbonden, en de kiezers op 24 Mei worden opgeroepen voor de ver kiezing der afgevaardigden en senatoren De nieuwe Kamers worden tegen 23 Juni bijeen geroepen. Frankrijk, Het antwoord op de Turksche nota. De Fransche regeering zal zeer binnenkort antwoorden op de Turksche nota betreffen de remilitarisatie der zeeëngten. In dit ant woord zal de Fransche regeering zich in be ginsel bereid verklaren tot het voeren van onderhandelingen teneinde te voldoen aan de wenschen van Ankara. Men is namelijk te Parijs van meening, dat de procedure in overeenstemming met hetgeen in de ver dragen bepaald is, welke door de Turksche regeering gevolgd is, sympathie verdient en uitzicht opent op den gunstigen afloop der besprekingen, die hieromtrent zullen wor den gevoerd. De Fransche nota is eenige dagen vertraagd, doordat Flandin het wenschelijk heeft geacht van tevoren over leg te plegen met alle landen, die de con ventie van 1923 hebben onderteekend, o.a. de Oost-Europeesche landen (Reuter). Engeland. De Britsche vragenlijst aan Duitschland. De Britsche vragenlijst, die aan de Duitsche regeering zal worden voorgelegd, zal naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, pas na de op 29 April te houden kabinetszit ting worden opgesteld. Omtrent den vorm en den toon, alsmede omtrent den inhoud van de vragenlijst, moet nog een beslissing worden genomen. Eden beantwoordt vragen over den Abessynischen oorlog. De sancties, het beweerde gebruik van gifgassen en het bombardeeren van Roode Kruisambulances vormden gistermiddag het onderwerp van verscheidene vragen in het Lagerhuis, welke beantwoord werden door Eden, die verwees naar de officieele mede- deelingen en die na de jongste bijeenkom sten van de Commissie van Dertien en den Volkenbondsraad te Genève zijn gepubli ceerd. Aan een afgevaardigde, die vroeg of de Britsche regeering den ambassadeur te Rome, in verband met de schending van ver- schillende verdragen en accoorden door i de Italiaanesche regeering, zou terug- i roepen, gaf Eden ten antwoord, dat een j individueel initiatief, van den voorgestelden VERKLARIUG DEC? TEEIKEUS Gcews WN ABES&IUIE (O&ADEU) kABAVAAU OF HAWDE. LS WE.&E U AU TO WEG.EK1 OaDIO e>TATlOW£> GE-&E5GTE - - r T A BEOGJEW EEWZAAMGEBERGTE A'° HOOGTE IM meteqs C W AAl_ JkM aard, niet in overeenstemming zou zijn, met de houding der Britsche regeering in het Italiaansch-Abessynische conflict, die is ge baseerd op collectief optreden, door tusschen- komst van den Volkenbond. Voorts antwoord de Eden op een desbetreffende vraag, dat het geen nut zou hebben, een voorstel tot verwijdering van Italië uit den Volkenbond in te dienen. De meeste vragen waren door Labour-afge- vaardigden gesteld. DwitscMand. De bond der Groot-Duitschers ontbonden. De Times meldt uit Weenen, dat de Oos tenrijksche regeering de ontbinding heeft be volen van den Bond van Groot-Duitschers. De Oostenrijksche Groot-Duitsche be weging, welke voor den oorlog van weinig be- teekenis was, heeft na den oorlog een bloei periode meegemaakt. Er werd na de afschaf fing van de monarchie een autonome Oos tenrijksche Groot-Duitsche beweging in het leven geroepen, welke de voorloopster was van het Oostenrijksche Nationaal Socialis me. Frauenfeld, de leider van den Gouw Weenen, die juist voor den opstand der Na- tionaal-Socialisten en den moord op Dollfuss naar Duitschland was uitgeweken, heeft ter gelegenheid van Hitler's verjaardag een over alle Duitsche zenders verspreide radiorede voering uitgesproken. Hij werd door den omroeper aangekondigd als: Gouwleider Frauenfeld. HOCDSTAD VAN DE REPUBLIEK SANTO DOMINGO ONDERGAAT EEN NAAMS WIJZIGING. Het consulaat-generaal der Dominicaan- sche republiek te Amsterdam heeft de mede- deeling ontvangen, dat de beide kamers dei- republiek een wet hebben aangenomen, welke den naam der hoofdstad Santo Domingo ver andert in dien van Ciudad Trujillo (Trujillo- stad), naar den president der republiek gene raal dr. Rafael L. Trujillo Molina. Dr. Robertson en zijn metgezel bevrijd. Na 10 dagen gevangenschap in een goudmijn. Uit Mooseriver (Nw. Schotland), 22 April. Na 10 dagen in koortsachtige haast te hebben gearbeid, zijn de reddingsmanschappen erin geslaagd Dr. Robertson en zijn metgezel. Scadding, die tengevolge van een aardstorting al dien tijd in een goudmijn in Mooseriver ge vangen hebben gezeten, te bevrijden. De metgezel der beide mannen, Magill, die door de instorting een schedelbreuk had op- geloopen, is na drie dagen van verschrikkelijk lijden aan longontsteking overleden. De minis ter van openbare gezondheid van Nieuw Schot land, die arts is, is met de reddingsmanschap pen afgedaald om Robertson en Scaclding te verzorgen, voordat overgegaan wordt tot de moeilijke taak, hén naar de oppervlakte te brengen. (Reuter). Moeilijke redding. Een later Reuter-bericht meldt: Na tien dagen in een goudmijn te Mooseriver opgeslo ten te zijn geweest, zijn de beide mannen Ro bertson en Scadding vanmorgen vroeg naar de oppervlakte teruggekeerd. Het bericht van de redding der beide man nen, die het resultaat was van een dramati- schen strijd der reddingsmanschappen, waar bij hoop en vrees van uur tot uur wisselden, werd het eerst bekend gemaakt door de radio die meldde, dat „de mannen er doorheen wa ren". Daarvoor had men echter nog 8 uur moeten wachten, nadat gistermiddag verbin ding met de mannen was verkregen. Intus- schen speelde zich onder den grond een tita nische strijd af en nog op het laatste oogen blik kwamen er berichten binnen, dat de red ders zelf in gevaar verkeerden, daar het dak van de mijn dreigde in te storten. Eenige minuten nadat Robertson en Scad ding de oppervlakte hadden bereikt, werd het lijk van den mijnwerker Magill, die reeds Zon dag was overleden, naar boven gebracht. Van dr. Robertson zijn de voeten bevroren, terwijl Scadding in een toestand van uiterste zwakheid verkeert. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. In goeden welstand door Britsche vliegers aangetroffen KAÏRO, 23 April (D.N.B.-A.N.P.) De vermiste Duitsche gezant Von Stohrer is gevonden. Hij is per vlieg tuig onderweg naar Kaïro, waar hij tegen den middag wordt verwacht. De landsgroepleider voor Egypte en correspondent van het Duitsche nieuwsbureau, Von Homeyer, die aan het zoeken naar den gezant heeft deelgenomen, is reeds hedennacht te Kaïro aangekomen. Naar Reuter nog meldt, zijn Von Stohrer en zijn chauffeur om 9.30 uur pl. tijd door Britsche vliegtuigen nabij Baharia gevonden. Beiden ver- keeren in goede gezondheid. De hooge school der propaganda. Het archief van dr. Goebbels. Het duurde niet lang of Sim had uitgevischt, waar Thijs en de veld wachter zich bevonden en met de sleutels in zijn hand kostte het hem weinig moeite het tweetal te bevrijden. Nu, je kunt je zeker wel voor stellen hoe de ontmoeting tusschen dat drietal was! Thijs en de veld wachter waren doliblij, dat ze uit hun bedompte en nauwe cellen ver lost waren en Sim werd overstelpt met bedankjes! Maar Sim wil daar niet al te veel van hooren en hij vindt bovendien, dat z'n taak nog niet is afgeloopen. Eerst moet de booze vampyr onschadelijk gemaakt worden. En daarom begeeft hij zich als de opper-vampyr Bichiboe- choeba naar de cel van den booswicht, die bij Sim's verschijning van angst begint te rillen. „Ik moet je in de boeien slaan en als gevangene meevoeren," deelt Sim hem mee. En de vampyr laat zich zonder verzet door den veldwachter binden! Aan een artikel in de Bremer Nachrich- ten" over het archief van het rijksministerie voor propaganda, ontleenen wij het volgenv- de- Het archief is gevestigd in de benedenver dieping van het achter het ministerie voor propaganda gelegen tuinhuis, waar eiken dag tweeduizend der grootste Duitsche en bui ten landsche kranten binnenkomen. Belang rijke artikelen en commentaren van politie- ken. economischen en cultureelen aard, rede voeringen, onderhandelingen, bevelen, beslui ten, wetten, caricaturen, materiaal over be kende tijdgenooten alles wordt uitgeknipt en opgeplakt en gaat van de afdeelingen, waar dit werk geschiedt, naar de respectieve ministeries, waar het bewerkt wordt, om ten slotte in het centraal archief te belanden. Hier wordt het op wetenschappelijke wijze ge schift en beschikbaar gehouden voor het practische werk der ministeries en der pers. Heeft men het „allerheiligste" betreden, dan bevindt men zich in een langen, breeden gang. die aan beide zijden tot aan den zolder toe ingenomen wordt door boekenrekken, die geheel met mappen zijn gevuld. Ter rechter- en linkerzijde liggen de afzon derlijke vertrekken, ingedeeld volgens landen en naar den aard van het daar bewaarde ma teriaal. Deze landen-archieven zijn tevens een goe de spiegel van het wereldgebeuren. Zoo heerscht er momenteel groote bedrijvigheid in het vertrek waar de mappen van Italië zijn geborgen, en groote stapels knipsels over Abessinië bedekken er de tafels om opgebor gen te worden. Over de staatslieden en persoonlijkheden uit het buitenland wordt al het krantenma teriaal waarover men beschikken kan, in de afzonderlijke archieven bewaard. Over Lloyd George bijv. zijn niet minder den 80 mappen aanwezig. Alle beroemde redevoeringen in buiten- landsche parlementen gehouden zijn hier te vinden, naast belangrijke gebeurtenissen in andere staten. De redevoeringen van den fuehrer alleen reeds vullen 35 deelen. Bovendien zijn er nog commentaren der binnen- en buitenlandsche die heele rekken in beslag nemen. De eerste propagandist van het derde rijk heeft het tot nu toe tot 20 deelen in het ar chief gebracht. Bovendien is er voor dr. Goebbels nog een privé-archief, waarin al les is verzameld, wat deze in kranten heeft geschreven en wat in kranten over hem werd geschreven. r— PROGRAMMA VRIJDAG 24 APRIL HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst 11.00—12.— Orgelspel 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble Van der Horst en Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00—3.45 Sopraan en piano 4.Pianorecital 4.45 Amsterd. Ka- mermuziek-kwartet en declamatie 6.30 Cau serie. T.Berichten. Reportage. 7.30 Lezing 8.— Berichten. 8.15 NCRV-orkest. 9.— Le zing 9.30 Vervolg concert (Om 9.55 Berich ten) 10.30—11.30 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. 8.— VARA 12.— AVRO 4.— VARA 9.VPRO. 11.00—12.— VARA. 8.— Gram.pl. 10.— Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht 10.30 Gram.pl. 10.45 Ope retteconcert 11.45 Gram.pl 12,Cantabile- orkest en soliste 2.— Voordracht 2.30 Omroep orkest en Gram.pl. 4.— Gram.pl. 5.— Voor de kinderen 5.30 VARA-orlcest 6.15 Gram.pl. 6.30 Vervolg orkestconcert 7.Causerie 7.20 De Ramblers 7.50 Berichten 8.— Berichten 8 05 Causerie 8.30 Pianoduetten 9.Lezing 9.30 Gram.pl. 10.— Lezing 10.45 Berichten 11.Jazzmuziek (Gr. pl.) 11.3012.Gra- mofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Orgelspel 10.50 Orkestconcert 1150 Dansmuziek 12.35 Birminghamsch Philh. strijkorkest en solisten. 1.20 Gram.pl. 2.20 BBC-Northern-orkest en soliste. 3.20 Gram.pl. 3 35 E Colombo's orkest 4.35 John Reynders' orkest en solist 5.20 Berichten 5.50 Piano-re cital 6.10 Lezingen 6.50 Dansmuziek 7.20 BBC- Symphonië-orkest 8.25 Muzikale causerie 8.50 Berichten 9.10 Lezingen 9.40 L. Bridgewa- ter's kwintet 10.35—11.20 Dansmuziek. RADIO PARIS 1648 M. 6 20 en 7.35 Gram.pl. 10.35 Dito. 11.35 Or kestconcert 1.50 Gram.pl. 3.20 Kamermuziek 4.50 Orkestconcert 8.05 Gevar. programma. 10.0512.05 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Omroeporkest 12.35 Werag-Kamer-orkest 3.20 Gevar. pro gramma 5.20—11.20 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gram.pl. 11.50 Zigeunermuziek 12.50 1 20 Gram.pl. 4.20 Omroeporkest 5.50 en 6.20 Gram.pl. 7.20 Omroeporkest en zang. 8.35 Hoorspel. 9.10 Omroeporkest 9.30—10.20 Trio concert. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gram.pl. Declamatie, 11.50 Klein-or- kest 12.50 Zang 1.00—1.20 Gram.pl. 4.20 Voor dracht en piano-recital 4.35 Cello en piano. 5.35 Gram.pl. 5.50 Trioconcert 6.35 Zang 7.20 Voor Oud-Strijders 9.3010.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest 8.20 Koor- en orkestcon cert 9.20 Berichten 9.40 Causerie 9.50 Viool en piano 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6