RENNIE Per F. 36 op de vlucht, TlaiionaA \ïlatuimkaM& V R IT D A" G 24 A P R I E 1936 H A" A R" E E HrS DAGBEAD S Dezer dagen waren wij door toevallige om standigheden weer eens in de gelegenheid te profiteeren van de voortreffelijk snelle en comfortabele verbindingen, die onze Neder- landsche K. L. M. met het buitenland onder houdt en nog wel met het vlaggeschip van de maatschappij, de trotsche viermotorige Fok ker F 36. Er moge in dezen tijd niet veel re den meer voor zijn, gewone luchtreizen op ge regelde lijnen te beschrijven, zulk een reis als wij dezer dagen weer met de F 36 maakten naar Berlijn, is toch altijd nog een ondervin ding, waarover de reiziger zelfs al is dan het vliegen, of beter gezegd het gevlogen worden, geen nieuwtje meer voor hem, gaarne nog eens nakaart. Elke vlucht biedt weer nieuwe aspecten door de verschillen in het landschap dat men onder zich heeft, de verschillen in weersgesteldheid, waaronder de vlucht on dernomen wordt, de verschillen in comfort die het verkeersmiddel biedt. Ditmaal heeft April ons, wat de weersgesteldheid betreft van zijn buiïgheid ten volle doen profiteeren. Boven het eigen land windvlagen, maar droog weer, boven Duitschland hagelbuien op de heen reis, slagregens op de terugtocht. Maar juist in dergelijke omstandigheden merkt men als leek, wat een toestel als de F 36 van de KLM in de bekwame handen van een 'KLM piloot kan verdragen en overwinnen. Langdurig blindvliegen op een hoogte van 300 tot 400 meter door laaghangende wolken in slagregens moge den piloot tot mopperen op de grilligheid van de Aprilmaand bren gen, hij leidt het groote toestel erdoor, zon der dat de passagiers, die zich verwonderen over de merkwaardig vaste ligging van het vliegtuig een oogenblik een gevoel van onvei ligheid ondergaan. Bij het stijgen naar een hoogte van 3000 nieter, om de onrust van de lagere luchtlagen te ontgaan, mogen de ruiten van het toestel bevriezen en een briefje van den piloot mededeelen, dat de temperatuur op deze hoogte 10 graden onder nul is, niet al leen voelen de reizigers zich in de ruime ca bine zonder overjas volkomen comfortabel, maar de vier wonderlijke motoren, die het machtige toestel met een snelheid van 240 tot 270 K.M. voorttrekken, gonzen rustig voort, alsof er geen temperatuursverschil van tien tallen graden met den beganen grond be stond. En als wij op Schiphol of Tempelhof landen wordt het, vele tonnen wegende, ge vaarte zachtjes, vrijwel zonder eenigen schok, veilig aan den grond gezet. De zeer voorko mende steward, die met gerechtvaardigden trots eerder heeft getoond, dat de F 36 be halve thee. koffie, sherry e. d. ook heele me nus in de lucht kan leveren, helpt zijn klan ten in de jassen en frïsch en monter als bij het vertrek verlaten dezen het toestel, dat hen in 2!/2 uur van Schiphol naar Berlijn of vice versa bracht. Tempelhof! Een machtig groot vliegveld, dat misschien reeds weer te klein is gewor den en over enkele jaren enorm zal zijn uit gebreid. De heer Wronski, directeur-generaal van de groote Deutsche Lufthansa is zoo vriendelijk ons rond te leiden. Hij laat vele in teressante toestellen zien en vertelt ondertus- schen, dat op dit vliegveld dagelijks honderd toestellen van geregelde lijnen gaan en ko - men. Honderd toestellen per dag van 59 lueht- verbïndingen. Wij verwonderden ons over het feit. dat er tientallen vliegtuigen meest van de Lufthansa, buiten staan en wij vernemen dat deze winter en zomer in de open lucht moeten blijven, omdat de hangarruimte reeds lang ontoereikend is. De naaste toekomst zal hierin door uitbreiding moeten voorzien. Mid den tusschen al deze toestellen staat de F 36. die ons bracht en we merken met eenigen trots op, dat dit het eenige viermotorige toe stel is tusschen al deze meest toch ook mach tige Luft Hansa machines. Als Herr General- Direktor Wronski over de K L. M. en over haar directeur, zijn collega, spreekt, doet hij het met groot respect. Prachtige dingen heeft de K. L. M. gedaan, ook in zijn oogen van deskundige. En dan nog als maatschappij van een klein land, dat tegenover de groote toch zoo gehandicapt is. Het bewijs is eenvoudig zegt Direktor Wronski iedereen in het buitenland weet wat de K. L. M. is en er zijn luchtvaartmaat schappijen van veel grooter landen, waarvan de groote massa buiten het land zelf. nau welijks ooit den naam gehoord heeft. Dat is het werk van Plesman en van de onder hem werkende piloten en het is een werk. dat voor den Nederlandschen naam in de geheele we reld van het allergrootste belang is. Wij we ten dit alles, maar het is prettig, het uit den mond van een man als Direktor Wronski nog eens te hooren bevestigen. Boven op de F 36 zitten een paar mecani ciens, ernaast, staat een tankwagen. Eir zijn vijf uur beschikbaar om de motoren na te zien. benzine en olie bij te vullen en dan is het toestel weer klaar om via Schiphol de te rugreis naar Londen te aanvaarden. Dan kunnen de Engelsche zakenlieden, die des ochtends te Croydon zijn opgestegen met den grooten Fokker, na vijf uur gelegenheid tot zakendoen in Berlijn, weer tijdig te Croydon landen, om een onverkorte nachtrust in eigen huis te genieten. Zoo vergemakkelijkt het Nederlandsche vliegtuig het zakendoen tus schen Engeland en Duitschland op de snel ste en meest comfortabele wijze, die men zich kan voorstellen. In goed of slecht weer. Lon den—SchipholBerlijn—SchipholLonden oo één dag in nog geen tien uur vliegen. Onder Nederlandsche vlag. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit Meer en Bosch te Heemstede. De uitslag is als volgt: Eerste examen, 15 candïdaten, afgewezen 5, geslaagd: J. van den Berg: H. P. Blom: L Knol: G. J. van der Kolk: R. Smit: H. W. J. Uilenreef: F. Veenstra: S. J. Visser; J. de Vries; J. G. de Weert. Tweede examen 5 candïdaten. afgewezen 1. geslaagd: J. L. M van den Berge: J. J. Bos; E. van Oosten; D. Turksma. Aanvullingsexamen, 2 candidaten, geslaagd: A. Douma; J. Haveman. De examens worden voortgezet. Haarlem's Tooneel besluit het seizoen. Met een feestelijken clubavond in „De Leeuwerik". „CAECILIA" ZINGT VOOR DE PHOHI. Naar wij vernemen zal het Mannenkoor „Caecilia" Zondagmiddag a.s. te half 5 voor de Phohi zingen, ter gelegenheid van den bloembollen-Zondag. De uitzending is be stemd voor Amerika. Er zullen enkele volksliederen ten gehoore worden gebracht. ..Haarlem's Tooneel" heeft gisteren het sei zoen op waardige wijze besloten met een feestelijken clubavond in hotel „De Leeuwe rik" aan de Kruisstraat. De zaal was overvol met feestelijke H. T.'ers toen de voorzitter, de heer dr Tjebbo Franken, den aam wezigen en in het bijzonder den beschermheer van de vereeniging, den heer G. D. Gratama, en zijn familie welkom heette. Hierna ging men over tot het uitreiken van de prijzen, behaald op de clubavonden. De eerste prijswinnares in de afdee^ G. D. Gratama. ling ping-pong was mej Roozen, tweede mevr. Tijsseling. Bij de hee- ren behaalde de heer Boersma den eersten prijs en de heer Eggink den tweeden. De winnaar van het sjoelbaktourxxooi (hal ve competitie) was de heer Wijma. De ge heele competitie Ls gewonnen door mevr. Colderie. terwijl mevr. Bosnia tweede werd. Bij de heeren behaalde de heer Bosma den eersten prijs en de heer Colderie den twee den. De eerste prijs in het pandoeren werd weg gesleept door mej. Dantzig. De familie Kennis heeft den eersten prijs behaald bij het domineeren. In het bridge-tournooi, waarvoor de be langstelling het grootste is geweest, behaal de bij de dames mej. F. Busquet den eersten prijs. Tweede werd mevr. Koolbergen. De eerste heer in dit tournooi was de heer Van der Leur op den voet gevolgd door den heer Van der Horst. De voorzitter reikte de verschillende prij zen met geestige en toepasselijke toespraak jes uit. Haarlem's Tooneel heeft door de opvoering van „Santa Lucia" den Stedenwisselbeker, uitgeloofd door het maandblad ..De Tooneel- SDiegel" behaald. De redacteur van dit tijd schrift, de heer Henri A. van Eysden Jr. uit Den Haag reikte dezen beker aan de ver eeniging uit. De heer van Eysden zeide hier bij. dat deze Stedenwisselbeker wordt uitge reikt aan de tooneelvereeniging. die met een verplicht stuk de beste resultaten behaalt. Dat de deelneming aan dezen wedstrijd te leurstellend is geweest, ligt volgens spr. aan het verplichte stuk. Haarlem's Tooneel ech ter heeft twee jaar achtereen van verschil lende vereenigingen den beker gewonnen. De uitvoering van ..Santa Lucia" door H. T. noemde spr. verzorgd en beschaafd. Onder aanbieding van zijn gelukwenschen over handigde de heer Van Eysden den fraaien wisselbeker aan den voorzitter. Dr. Tjebbo Franken dankte met eenige hartelijke woor den. De beschermheer van Haarlem's Tooneel, de heer G. D. Gratama. heeft een medaille beschikbaar gesteld voor het verdienstelijk ste werkende lid van de vereeniging. Als maatstaf werd hiervoor genomen de punten toekenning. verleend bij de opvoering van „Santa Lucia". Het bleek, dat de vertolkster van de rol van Marie en de vertolker van de rol van Paul met een gelijk aantal punten (39. 33) waren geëindigd. Na rijp beraad heeft men besloten de medaille toe te ken ner. aan ..Marle". mevr. SieboT. De heer Gratama reikte persoonlijk met. een vriendelijke en waardeerende toespi*aak de verguld zilveren medaille uit aan de ge lukkige winnares tot groot enthousiasme van alle H. T.'ers. De voorzitter dankte den beschermheer op allerhartelijkste wi.ize voor het beschikbaar stellen van de medaille en in het algemeen voor alles, wat de heer Gratama voor Haar lem's Tooneel heeft gedaan. Tevens sprak dr. Franken woorden van hulde tot mevr. Siebol. De heer Siebol bood namens de bestuurs leden aan mevr. dr. T. Franken bloemen aan, als dank voor de gulle gastvrijheid, die zij bij bestuursvergaderingen steeds verleend heeft. Na deze algemeene prijsuitreiking werd een ..II. T.-Radio-journaal" uitgevoerd, een geestig overzicht van belangrijke H. T.-ge- beuvtenissen. Het succes hiervan was begrij pelijkerwijs éclatant. In een opuerbeste stemming werd het resteerende deel van den avond in eezellig samenzijn doorgebracht. Haarlem's Tooneel heeft met dezen laatsten clubavond de kroon gezet op een glorierijk seizoen. ARROND. RECHTBANK Fietsendiefstal in Zaandam. Te Zaandam had een nog tamelijk jonge man op 1 Maart een fiets gestolen, die voor een woning was geplaatst. Hij was al .eens eerder veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Hij was weggeloopen uit een landkolonie en zwierf den laatsten tijd rond zonder vaste woonplaats. De officier overwoog dat de man door zijn zwak gestel en zijn gebreken gehandicapt was bij het zoeken van werk. Men had hem echter kansen geboden en hij had die niet aangegrepen. De eïsch luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger mr. Bettink pleitte ter be schikking stelling der regeering. Uitspraak 7 Mei. Verder stond terecht een 62-jarige man uit Koog aan den Zaan. die in appèl was geko men van het vonnis van den kantonrechter te Zaandam, die hem tot f 100 boete subs. 2 maanden hechtenis had veroordeeld wegens overtreding van art. 436 Wetboek van Straf recht. onbevoegd uitoefenen van de genees kunde. Op waarschuwing' van een buurvrouw was hij naar een Zaandamsche gegaan. wier dochtertje aan huiduitslag leed. Hij had een soort van natuurgeneeswijze-behandeling voorgeschreven en gezegd, dat 'het kind in acht weken zou zijn genezen. De moeder van het meisje vertelde, dat het na langer behandeling nog niet was gene zen. Voor de behandelingen had zij f 26.50 moeten betalen. ..Dat ligt niet aan mij", zei verdachte. „Het kind wilde niet genezen. Er zat geen groei in". De Officier zei in zijn requisitoir, dat ver dachte steeds weer weigert te gehoorzamen aan de wet. Herhaaldelijk is hij reed.s voor hetzelfde veroordeeld, Hij vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitvoerig zette verdachte uiteen, dat hij uit menschlievendheid dit werk deed. Hij zou met een commissie als er geld voor was een boek uitgeven, waaruit men zou kunnen leeren. waarom men ziek was. Pres. schertsend: ..Dan mag de rechtbank zeker wel een exemplaar ontvangen? Dat hebben we zoo langzamerhand wel aan u verdiend". Uitspraak 7 Mei. (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sab bath te 6,30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.04 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middagdiensten te 7.15 uur. Avonddiensten bij het invallen van nacht. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen tusschen de middag- en avond diensten. De middag- en de Avonddiensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Alle overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. PERSONALIA. P. Wartena zal 1 Mei 12y2 jaar in dienst zijn als chauffeur bij Mevrouw v. d. Vliet, Huize Vaart en Duin te Overveen. Na den maaltijd was er geen land met dezen man te bezeilen. Nu is hij steeds goed gehumeurd, dank zij een goede spijsvertering. Nog geen acht dagen geleden was hij na tafel steeds geïrriteerd. Zijn slechte spijsvertering maakte hem onredelijk en lastig. Nu laat hij altijd na den maaltijd één of twee Digestif Rennie Pastilles lang zaam op de tong smelten en nu kent ook hij het zon nige humeur, dat volgt op een smakelijk maal. Hij eet wat hij wil en heeft nergens meer last van. Digestif Rennie Pastihes vooikomen spijsverterings stoornissen. doordat zij het overmatig maagzuur, dat de oorzaak is van branderige pijn en opgebla zenheid, reduceeren en absorbeeren. Digestif Rennie Pastilles bevatten bovendien pancreatine en pepsine, die de spijsvertering sterk bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 35 cent per pakje en f 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. Imp Rowntree Handels Mij.. Heerengr. 209. A'dam. PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTS GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag): v.m. 10 uur: Prediking. Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorganger in beide diensten de heer C. Westerdaal, uit Amsterdam. VEREENIGING „DE IIAARLEMSCHE MANcGE" Zaterdagavond houdt de Vereeniging „De Haarlemsche Manége" haar jaarlijksche uit voering in de manége. GEERT DILS -LEERT DE JEUGD ZINGEN. Het was vol in de gymnastiekzaal van de Marnixschool, waar Geert Dils zong. In groo ten getale was de jeugd opgekomen en allen zongen zij de frissche, vroolijke kamp- en trek- ïiedjes mee. terwijl Geert Dils op zijn groote basluit begeleidde. Deze herbergvader kent zijn volkje en kent de liederen. Hij weet er plezier en gang in te houden. Zoo klonk het Donderdagavond goed en frisch. Voor de afdeeling Haarlem-Noord van de Vereeniging voor Ned. Hervormd Jeugd werk een groote voldoening. De waarnemende voorzitter, de heer K. Edekes. leidde den „zanger" van den avond ven in, doch liet hem toen dadelijk aan het woord. Den geheelen avond zong Vader Geert, of als hij zweeg dan nog sprak zijn luit en tok kelde zacht de begeleiding van de vele kelen, die óe liedjes nazongen. Ja, dan ontbraken daar zelfs niet de Wa tersnood in Bommel en Sar ie Marijs. BLOEMENDAAL ANNE DE VRIES SPREEKT OVER „BARTJE". In het Jeugdhuis aaxi de Donkerelaan heeft gisteravond Anne de Vries een voordracht gehouden over zijn boek „Bartje". •Ds. J. C. van Dijk sprak een inleidend woord. Het kinderleven, zegt spr. xieemt ixi onze literatuur een bijzondere plaats in, gezien figuren als Sprotje, Boefje, Merijntje. Wat spr. getroffen heeft, is, dat Bartje geschreven is met een diep gevoel, zonder sentimentaliteit De schrijver begon met een inzicht te geven in het Drentsch volkskarakter, dat door afkomst en door ligging en bijzondere gesteldheid van het Drentsche land is be- Dit land met zijn zondige hoogvlakten, omringd door gevaarlijke moerassen, is al tijd vrij geweest, maar heeft ook de zege ningen gemist van een vast bestuur en van welvaart, die handel en nering brengt. Daar het op zich zelf was aangewezen ontston den kleine, nauw aaneengesloten gemeen schappen, die mateloos vertx-ouwerx in elkaar stelden, maar wantrouwend stonden tegen over vreemden. Spr. illustreert dit wantrouwen door een fragment uit zijn boek, Bartje's eersten schooldag, voor te lezen, waar hem inge prent is, zich toch vooral niet door de juf frouw uit te laten hooren. De warmte en de trouw van het gezins- levexx schetst hij met een Zoxxdagavond in den schemer bij de kapel in de armoedige woning. Zoo is de Drent in 't geheel niet onbeleefd, zooals een oud rijmpje zegt, maar terugge trokken, stroef tegenover vreemden. Is het ijs gebroken, dan kan zijn vrijmoedigheid den indruk maken van onbeleefdheid, wal echter niet het geval is. De Drent leeft naar zijn eigen hart. Hij is met weinig' tevreden en vreest daarom de ar moede niet. Spr. is begonnen met kinderboeken te schrijven en toexx heeft hij „Bartje" geschre ven, de levensgeschiedenis van een klein Dx-entsch jongetje. Hij trachtte eexx stuklevexx en werkelijkheid zooveel mogelijk te bena deren. Hij is in Bartjes huis gekropen, om ïxog eens kind te zijn. Dat heeft hem veel vreugde geschonken, maar ook veel zorgen, als het werk xxiet vlot te. Zijxx boek is geexx auto biografie wat de feiten betreft, wel wat de gevoelens aangaat. Wel komen er enkele historische feiten in het boek voor. Als taal heeft spr. gekozen die, welke een Drent gebruikt tegexxover een Hollander. De heer De Vries vertelt dan vaxx de vele brieven, die hij heeft ontvangen en van de uiteexxloopeixde meeningen over zijn werk. Spr. meent eexx Christelijk boek geschreven te hebben, maar heeft zich verre gehouden van opdringerigheid. Een volgend deel zal Bartje in zijn ont wikkeling volgen. Tot slot leest de auteur de passage voor, die den dood van de moeder behandelt. Het talrijke publiek beloonde den spr. met een hartelijk applaus. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. In aansluiting met een vorig bericht deelt het Comité van Actie voor Bloemendaal en Overveen van» de Centrale voor Werkloozen- zorg, gesticht op ixiitiatief vaxx den Raad van Ned. Kerken voor practisch Christendom mee, dat de inzameling f 300 heeft opgebracht of pl.m. f 100 meer dan het vorig jaar. Zij, die nog niet in de gelegenheid waren hun gave te schexxken voor dit zoo nuttige doel jeugdige werkloozen een korten tijd te werk te stellen kunnen dit alsnog doen aan bovenstaand adres (giro 234919). LEDENVERGADERING TUINBOUW De Afd. Bloemendaal en omstreken van Tuinbouw houdt een ledenvergadering op Dinsdag 28 April in Rusthoek. De heer G. J. Boeschoten zal een causerie met lichtbeelden houden op tuinbouwgebied. RAADSVERGADERING. Praeadvies van B. en W. toege zegd over verordening taxibe drijf. Geldleening goedgekeurd Vernielzuchtige jeugd. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Luden en Posthumus Meyjes. Verordening taxibedrijf? B. en W. stellen voor, voor kennisgeving aan te nemen een adx*es van den Ned. Bond van Luxe Verhuur en Taxiondernemingen, houdexxde verzoek, het taxi- en verhuurauto- bedrijf bij verordening te regelen. De heer Schulz (S. D. A. P.) had liever dat B. en W. praeadvies gaven. Als men op den duur te Bloemendaal het snordersbedrijf zou krijgen inplaats van eexx standplaatsbe- drijf, is een verordening toch wel gewenscht. Een verordening zal bovendien een eind kunnen maken aan oxxaaxxgeixaamhedexx die zich tusschen chauffeurs hebben voorgedaan. De voorzitter vixxdt eexx verordening voor Bloemendaal nog niet noodig. Om aan onaangenaamheden tusschexx twee mexxschen een eind te maken, kaxx men toch geen ver- ordexxïng maken. De heer van Riesen (A. R.) meent dat het gemeentebestuur hier toch wel eexx taak heeft. De heer Cassée (V. D.) voelt wel voor eexx verordening, anders vreest hij dat er op deix duur een chaotische toestaxxd in de geixxeeixte zal ontstaan. Laat meix iix ieder geval deze materie ïxog eens onder de oogen ziexx eix het punt aanhouden; dan kunnen de raads leden de zaak nog nader bestudeereix. De heer Schulz (S. D. A. P.) kaxx het hiermede eens zijxx en vraagt nogmaals prae advies van B, en W. Besloten wordt, dat B. exx W. praeadvies zullen uitbrengen. Verbreeding Oosterduinweg. B. en W. stellen voor, van den heer J H. Felix, te Amsterdam, aan te koopen voor wegverbreeding een strook grond aan de Oostzijde vaxx den Oosterduixxweg, groot onge veer 140 M2. tegen f 8 per M2.. exx voorts on der beding, dat de gemeente aan verkooper (Wegens waardevermindering van het hoek- perceel Oosterduixxweg-Distellaan) een scha- deloostellixxg van f 2000 zal betalen. (In verband hiermede deelen B. en W. xxxede. dat bixxnexxkort door hexx eexx voorstel zal worden gedaan om voor verdere verbree ding vaxx den Oosterduiixweg de beschikkiixg te verkrijgen over den daarvoor bexxoodigden grond van S. Joustra.) Jhr. QuarlesvanUfford (V.B.) juicht het voorstel toe. De heer Schulz (S D. A. P.) vindt de ver goeding te hoog. die misschien noodgedwon gen betaald zal moeten wordexx. De heer Noorman (S. D. A. P.) sluit zich hierbij aaix. Evexxeens de-heer B o u vy (R. K.) Deze spr. vraagt of hier niet onteigexiing ten algemeenfen nutte kaxx worden toegepast. Het bedrag zal dan zeker lager zijn. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat de practijk is, dat zeer weinigen in 't al gemeen belaxxg grond tegen lagexx prijs af staan. Of oxxteigening beter zal zijn betwij felt spr., daar komen zooveel kosten bij voor taxatie enz. Het voorstel van B. exx W. wordt aange- ïxomen. Art. 123 Alg. Politieverordening Naar aanleiding vaxx eexx adres van de Vereen, „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" houdende verzoek om intrekking van art. 123 der Alg. Pol. verord,, stellen B. exx W. voor, het artikel te haxxdhavexx. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. De bewoordingen van het artikel zullen her zien worden in de Commissie voor de Straf verordeningen. Rijwielpad Elswoutslaan. Naar aanleiding van de door Jhr. Quarles van Ufford gedane vraag in de vergadering van 19 Maart jl. over het verplicht gebruik maken van het rijwielpad langs de Elswouts laan, deelen B. en W. ïxxede, dat door hen aan Ged. Staten is verzocht, den rijweg vaix die laaxx te verbieden voor wielrijders in de richting van Zuid naar Noord. Zonder hoofdelijke stemming neemt de Raad aan de voorstellen betreffende: aaxx- koop van perceel Graaf Florislaan 26 te Vo gelenzang van W. van der Hulst, voor f 2186, voor verbetering der volkshuisvesting; ver koop van 624 M2. grond aaix de Zomerzor- gerlaan aan Ir. F. J. L. Ghijsels. te Overveen voor f 6000, voor den bouw van eexx enkele villa; voorloopige vaststelling herziening van het partieel uitbreidingsplan bij het kantoor gebouw van het P. E. N. Geldleening. De Raad aanvaardt het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening, groot f 762.600, tegen eexx rente van 41/8 pet. 's jaars exx parikoers. Dispensatie bebouwingsvoorschriften De volgexxde dispensatiebesluitexx worden genomexx: N.V. Kennemer Exploitatie Maatschappij van Onroerende goederen, vernieuwing der 17 October 1935 verleende dispensatie voor den bouw van 3 woonhuizen op een terrein tus schen den Parkweg en den Korte Parkweg. Mevr. C. C. vaxx Olst-Unger, vernieuwing der 17 October 1935 verleende dispensatie voor dexx bouw van twee enkele woonhuizen op een terrein aan de Vixxkexxbaaxx. P. van der Meije, voor het bouwen van een bijkeuken aaxx perceel Zoxxxxebloexxxlaaxx 23. J. M. Timmer, voor het vergrooten vaxx een garage bij perceel Ign. Bispiixcklaan 26. Dispensatie wordt geweigerd aaxx JC. Ruig- rok en A. A. Goenxans, voor dexx bouw vaix vier enkele woonhuizen aaxx den Vogelenzaixgsche- weg texx Noorden van de Bekslaan en xxog verleend aan Ir. F. J. L. Ghijsels, vipor dén bouw van een woonhuis met aaxxhoorigheden op een terrein aaxx de Zonxerzorgerlaaix. Bij de rondvraag vraagt de heer B o u v y (R.K.) reflectoren aan te brengen voor ver lichtixxg vaxx een verkeersbord aaxx den Zeeweg. De Voorzitter zegt dit toe. Voorts brengt de heer B o u v y ter spra ke de standplaats voor verhuurauto's aan den Militairenweg. De eene verhuurder heeft daar eexx standplaats binnen, de andere buiten het hek. Ter voorkoming van verkeersoxxgeluk- kexx (de auto's buiten het hek belemxxxeren het verkeer Julianalaaix—Zeeweg) wil spr. de auto's buiteix het hek verplaatseix naar de overzijde vaxx den weg. Wethouder Hogeixbirk (C.H.) kan zich hiermede vereenigen. De Voorzitter merkt op dat dit al eexxs bespreken is, maar de belanghebbende autoverhuurder zegt dat hij dan geexx klanten krijgt. - De heer N o o r m a xx (S-D-A.P.) wil de zaak maar zoo laten. Het gevaar voor oixge- lukkeix lijkt spr. xxiet groot. In de volgende vergadei'ing zal in dezen een besluit geixomeix wordexx. Het Kennemer Lyceum en de gemeente. De heer R o h 1 i xx g (RK.) wil xxog te rugkomen op den brief, door het Kennemer Lyceum aaxx dexx Raad gezoixdeix ixx December j.l. Het is onjuist geweest, dat in dien brief werd gezegd, dat door de nieuwe bijslagveror- denixxg de gemeente haar contraprestatie (geld tegexxover onderwijs) eenzijdig zou heb ben verlaagd. De gemeente heeft eexxvoudig naar middelen gezocht om de groote bedra- _;eix. die naar de Lycea gaaxx, te verlageix en heeft daarom gevraagd xxaar de kosten per leerling. Deze gegevexxs zijn xxiet verstrekt, maar de gemeente is te weten gekomen, dat f 275 wel voldoende zou zijxx exx op die basis is toexx de nieuwe bijslagregeling gemaakt. Spr. betoogt dat hier geen sprake is van eexx civiel-reohtelijkealleen vaxx eexx publiek rechtelijke overeenkomst. Boveixdieix heeft de geixxeeixte geexx toe zicht gewenscht, alleeix i ïx zicht. Het Kenxx. Lyc. is zeer achterdochtig geweest tegenover de geixxeeixte. De heer Eixschedé (V.B.) vraagt voor Zondagmiddag eenig toezicht op de Plant soenlaan. De jeugd vernielt daar veel. De voorzitter zal er op doexx letten. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat de vernieling door de jeugd werkelijk schandelijk is, vooral in de Plantsoeixlaan. Ook ouderen tooixeix eigenaardige opvattiixgen betreffende gemeeixie-eigeixdo.mxxen te bezit ten. De Voorzitter wijst er op, dat kiix- dereix beneden 16 jaar xxiet vervc-lgd worden. Exx berispiixgeix aan de ouders helpen weinig. Er is een lacune iix de wet betreffende de be handeling der jeugd. Zij zal anders aaixge- pakt moeteix worden. De heer Noorman (S.D.A.P.) wil deix onderwijzers doen verzoeken, bij de kinderen aaix te dringen op meer eei-bied voor de na tuur. De Voorzitter: Wij kuixxxexx dit doen, maar het blijveix lapmiddelen. De heer C a s s e e (VD.) heeft gelezen, dat de gemeente in het ongelijk is gesteld ixx de zaak vaix het huisje aan de Julianalaaix. Is nu hiermede het laatste woord gesproken? De Voorzitter: Neeix, de officier gaat ixx cassatie. De heer Schulz (S.D.A.P.) vraagt of het juist Ls, dat de standpiaatseix voor ijsven ters, die vroeger verpacht werden, thans zon der meer aan de Sier kaxx zijn gegeveix (spr. had openbare inschrijving beter gevonden) en dat bovendien ook nog een 20-tal ventvergun ningen voor ijs aan andereix zijn verstrekt. De Voorzitter deelt mede, dat deze laatste vergunningen niet .zijn gegeven. Wethouder Prinsenberg (R.K.) her innert aan de overeenkomst met de Siei-kan, die eenige meixscheix uit Bloemendaal voor minstens 3 jaar iix vasten dieixst heeft geno men en de Voorzitter betoogt dat het feit, dat menschen nu in het vrije bedrijf hun broocl kunnen verdienen, zwaarder heeft gewogen daix de f 200 die de gemeeixte anders aaix de verpachting had verdiend. Hierna sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10