SP0RTF0NDSENBAD V R IJ DAG 24 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Wardenier staat terecht. Een jaar tegen den „uitvinder" geeischt. ZWOLLE. 23 April Voor de Zwolsche rechtbank heeft hedenmorgen terecht gestaan J. Wardenier, oud 24 jaar, van beroep con structeur en wonende te Steenwijkerwold. dcch thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zwolle. Hem was ten laste gelegd dat hij telkens, met het oogmerk om zich wederrechtelijk toe te eigenen had weggenomen; Te Deventer in September 1935 een motorrijwiel, toebehoo- rende aan L de Lange, te Zwolle op of om streeks 19 November 1935 een auto. merk Ford. toebehoorende aan pastoor J. F. H. Es- huis te Zwolle en op of omstreeks 25 November een auto, merk Fiat, toebehoorende aan de stichting „Kinderzorg" aldaar. Voorts was hem ten laste gelegd dat hij zich in October 1935 een auto van H. Baakman te Willemsoord, gemeente Steenwijkerwold, wel ke hij in huur onder zich had, wederrechtelijk heeft toegeëigend. Het betreft hier den bekenden Wardenier, die destijds van Wolvega uit de wereld in be roering bracht met ziin mededeeling, dat hij de uitvinder was van den brandstofloozen mo tor. De Zwolsche rechercheur Biemans heeft hem in November 1935 ontmaskerd, toen de zoon. van den garagehouder Nijholt te Blesse in Friesland, bij wiens ouders te Steenwijker wold Wardenier inwoonde de auto van pas toor Eshuis op het parkeerterrein aan de Melkmarkt had gestald. Bij het daarop inge stelde onderzoek kwamen de bovengenoemde feiten aan het licht, alsmede, dat W een kleermaker te Meppel voor twee heerencos- tuums en een overjas had opgelicht. Bij htt verhoor, afgenomen door den presi dent mr M. de Muinck. ontkende W. alle diefstallen categorisch. Ziin aanvankelijk voor de politie afgelegde verklaring schreef hij toe aan den toestand, waarin hij destijds ver keerde. Volgens hem is Niiholt de dader ge weest en hij degene, die uit hoofde van zijn belangstelling voor het auto-vak, toevallig bij de diefstallen tegenwoordig was. Het O-M.. waargenomen door mr. J. C. W- Hermans, hechtte aan dit teingkomen op de in eerste instantie afgelegde verklaring ech ter geen geloof Spr, eischte een jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en onder toezicht stelling van verdachte der „Vereeniging van zielszieken" gedurende een proeftijd van drie jaren, Raad,sman van verdachte was mr. D, San ders uit Zwolle. Uitspraak over 14 dagen. LEGAAT VOOR HET NATIONAAL ZEE MANSFONDS. Het Nationaal Zeemansfonds maakt met dankbare erkentelijkheid melding van een legaat van 500 gulden, vrij van rechten en kosten, dat de heer F. A. H. Vellekamp aan deze stichting heeft vermaakt. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 24 April; Van de bad- en zweminrichting aan de Brouwerskolk alhier, zijn gedurende het badseizoen 1885. behalve die van 260 geabonneerden. 11000 baden genomen, terwijl 70 dames en meisjes van het on derricht in het zwemmen hebben gebruik gemaakt. Niettegenstaande het gure en koude weder, vooral gedurende de maand Augustus, is van de zweminrichting in het Noorder-Spaarne mede druk ge bruik gemaakt, vooral door mingegoe- den; ruim 7000 baden werden genomen, waaronder die der militairen alhier in garnizoen, niet zijn berekend. Aanschaffing van pantser auto's ontmoet critiek. In de Tweede Kamer. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over een suppletoire defensiebegrooting betreurden vele leden, dat de minister tot een bedrag van f 1.534.000 uitgaven heeft gedaan, zonder dat de Kamers daarvan te voren kenns droegen. In het bijzonder had deze grief be trekking op een aangevraagd bedrag voor pantserauto's. Naar het oordeel dezer leden had de Kamer in de gelegenheid moeten zijn geweest, zich over de wenschelijkheid van de aanschaffing van pantserwagens uit te spreken zonder daarbij voor een voldongen feit te staan. Enkele leden vroegen of het juist is. dat voor plaatsing bij het korps politietroepen alleen in aanmerking komen roomsch-katholieken en anti-revolutionnairen. Zij zouden het be treuren. indien de minister hierop een beves tigend antwoord zou moeten geven. JONGETJE DOOR GROENTEWAGEN GEGREPEN. Te Delft is de 5-jarige jongen Leo Zimmer- man, terwijl hij op de Voorstraat met zijn broertje speelde door een groenten wagen ge grepen. Een der wielen ging hem over het lichaam. Ernstig gewond werd hij naar het St. Hippolytus gesticht vervoerd, waar hij bij aankomst'reeds bleek te zijn overleden. UIT DE STAATSCOURANT Nederlandsche ambulance is vrijwel alles kwijt. Groot deel der bagage te Dessie achter gelaten. Een Reutei'-bericht uit Addis Abeba meldt; De Nederlandsche ambulance verklaart vrijwel haar geheele uit rusting, alsmede de persoonlijke ba gage der leden te hebben verloren. Een gedeelte is te Kworam verloren geraakt. Doch het grootste deel is achtergelaten te Dessie, waar het is overhandigd aan de Fransche Fran ciscaner missie, die, naar gemeld wordt, nog steeds de werkzaamhe den van het zich thans in Italiaan- sche handen bevindende ziekenhuis voortzet. Veel bagage is ook verloren gegaan toen een der beide vrachtauto's van de ambulance te Sjolameda in de •modder bleef steken en moest wor den achtergelaten. De inzittenden werden na een opwindenden rit per muildier door de Britsche ambu lance in veiligheid gebracht. Onderwijs in de Staatsweten schappen. Dezer dagen kwam de vereeniging tot be hartiging van het onderwijs in de Staatswe tenschappen (V. O. S.) in haar jaarlijksche ledenvergadering te Utrecht bijeen. Volgens de ter vergadering vastgestelde statuten werd het bestuur in de volgende sa menstelling gekozen: G. H. Mouw (Amster dam), voorzitter, C. J. E. Dinaux (Haarlem, Tuinwijklaan 2), secretaris-penningmeester; A. Albregts (Hilversum), mr. M. J. van Stee nes ('s Gravenhage3), mr. F. Vorstman (Haarlem) Een belangrijk deel der besprekingen werd gewijd aan het rapport, uitgebracht door de studiecommissie (bestaande uit prof. mr. C. W. de Vries, voorzitter, mej. mr. M. H. Ko- deritsch, secretaresse en de heeren prof. dr. M. J. H. Cobenhagen, mr. J. de Grood, mr. P, B. Bouman), welke vorig jaar door de ver eeniging werd ingesteld, teneinde de vereeni ging te rapporteeren omtrent stand, betee- kenis, omvang en aard van het onderwijs in de staatswetenschappen op de scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs. De vergadering gaf van groote instemming blijk met den inhoud van het zorgvuldig voorbereide en van groote deskundigheid ge tuigende rapport. Het bestuur werd door de vergadering ge machtigd, het rapport onder de aandacht te brengen van de daarvoor in aanmerking ko mende instanties op de hem passend voorko mende wijze. Voor Wereldjamboree-1937 alles geregeld. Ook Koninklijke goedkeuring verkregen. Het comité voor de wereldjamboree-1937 heeft thans ook de Koninklijke goedkeuring verkregen -op de overheidsmaatregelen, welke van het complex van wegen in de omgeving van de terreinen der jamboree vereischt zijn. Hierdoor zijin ook de moeilijkheden, die bij den 'aanvang van de werkzaamheden ter voor bereiding van de jamboree nog in den weg stonden, uit de wereld. TOHAN HEESTERS NAAR HOLLYWOOD. De Nederlandsche tenor en filmacteur, Jo- han Heesters, is door een Amerikaansch impresario geëngageerd, om in Hollywood op te treden. Onderhandelingen aangaande de ze plannen waren reeds gaande na het bui- tenlandsche filmdebuut van Heesters in de Lumina-film ,.De kandelaars van den kei zer". Glasfabriek „Leerdam" krijgt voorloopige surséance. Pogingen het bedrijf aan den gang te houden. Regeering werkt mede. De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft voorloopige surséance van betaling verleend aan de N.V. Glasfabriek Leerdam. Als bewindvoerders werden aangewezen Mi-, G. van Hall uit Amsterdam en Mr. E. J. J. van Lidth de Jeude uit Tiel. Naar aanleiding van de aanvrage tot voor loopige surséance van betaling der N.V. Glasfabriek „Leerdam" werd tot 't aanvragen van voorloopige surséance volgens het A.N.P. besloten, teneinde de mogelijkheid tot voortzetting dezer nationale industrie niet geheel te doen verloren gaan. Ten aanzien van plannen in deze richting kan het bestuur op dit oogenblik geen na dere mededeelingen doen. De reorganisatie plannen, door het bestuur ingediend, heb ben niet tot een resultaat geleid, aangezien hierbij een voorwaarde was: het bereiken van een prijs- en productieregeling met de andere glasfabrieken in Nederland. In een bespreking met de besturen dezer ondernemingen bleek, dat zoodanige rege ling niet zou zijn te verwezenlijken zonder medewerking van de regeering ten aanzien van de beperking van invoer van glas uit het buitenland, een medewerking, die de regee ring. mede in verband met verplichtingen, voortvloeiende uit handelsverdragen, op dit moment niet kon garandeeren. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, moet bovenstaande voorstelling van zaken die den indruk wekt alsof het optreden der regeering zich in de kwestie-Leerdam tot dusverre zou hebben beperkt tot het weige ren van haar medewerking 'bij invoerbe perking, echter geheel in strijd met de juiste toedracht worden geacht. Tot tweemaal toe zijn door de regeering saneeringsvoorstellen gedaan die tevens in het belang waren van de geheele glasindus trie, doch die op bezwaren van Leerdam zijn afgestuit. De aangelegenheid heeft bij voort during de aandacht van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Zestig jonge Engelschen te gast in Den Haag. 60 Engelsche jongens en meisjes, de Nan- sen-pioniers van de Engelsche League of Nations Union, zijn de gasten geweest van de Haagsche afd. der Vereeniging voor Volken bond en Vrede en van het bestuur van het Vredeshuis. De voorzitter van het Vredeshuis. Mr. M. J. van der Flier, heette hen hartelijk welkom in een rede, waarin hij den vooruitgang in idealen van Hugo de Groot. Richard Cobden. en tenslotte van het Kellogg-verdrag schet ste. Na deze rede, welke door een der Engel sche leiders beantwoord werd, werd de ver dere avond met muziek, zang en het ver toon en van films doorgebracht. De bedoeling is dat spoedig de Nederland sche jeugd een tegenbezoek in Engeland zal gaan maken Crisisheffing op koffie een belasting? Vragen van den heer Teulings. Het Tweede Kamerlid Teulings heeft aan de ministers van Landbouw en Visscherij, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Koloniën en van Financiën een groot aantal vragen gesteld over de heffing op koffie. Aan het slot vraagt de heer Teulings, of de regeering bereid is te overwegen, deze crisis heffing op koffie, waaraan zoo vele groote en zeer ernstige bezwaren zijn verbonden, te beëindigen, door den eventueelen steun aan de koffiecultures in Nederlandsch-Indië. welke met deze heffing zou worden beoogd, te plaatsen in het kader van algemeene steunverleening. in welken vorm dan ook, aan de Nederlandsch-Indische volkshuishouding. Ook vraagt de heer Teulings, of hierdoor niet een last op ons volk wordt gelegd, die in wezen het karakter draagt van een be lasting, zoodat deze heffing langs den weg eener normale belastingwetgeving volgens artikel 175 der Grondwet had behooren te loopen. DE KATHOLIEKE VERKENNERS UIT ROME TERUG. Donderdagavond om zes uur is te Nijme gen de extra-trein met vijfhonderd Neder landsche verkenners, die een bezoek aan den Paus hebben gebracht, aangekomen. Nederlandsche journalisten te Weenen. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). WEENEN. 23 April Het gezelschap Neder landsche journalisten, dat ter gelegenheid van de opening der luchtverbinding Amster damPraagWeenenBoedapest. Maandag j.l. met den Fokker Douglas „Rietvink" in laatstgenoemde stad was aangekomen, is vanmiddag na het in elk opzicht gastvrije onthaal, dat het op Hongaarschen bodem ten deel was gevallen, door hetzelfde vliegtuig, dat van Dinsdag af met K.L.M.-regelmaat in den gewonen lijndienst vliegt, veilig in Weenen afgeleverd, om hier tot Zaterdag middag te vertoeven en in dezen luttelen tijd een programma af te werken, dat door of- ficieele instanties met groote zorgvuldig heid is vooi-bereid. Tijdens het oponthoud te Boedapest, met haar grooten rijkdom aan natuurschoon en cultuurschatten en met haar, dank zij het kostelijk bezit van talrijke natuurlijke bron nen, grootscheeps georganiseerde „Kurort" industrie, die voor het economisch zwaar ge slagen Hongarije zulk een voorname bron van inkomsten beteekent, hebben de Neder landsche journalisten „aan de bron zelve" opnieuw kunnen ervaren, welk een warme vriendschap het Hongaarsche volk den Ne derlanders toedraagt. Amsterdam's vermaakcentrum verplaatst zich. En de regeling van het verkeer wordt steeds ingenieuzer. Wij hebben oudere Amsterdammers over ds Nes hooren spreken.De oudste Amsterdam mers vertelden Pickwick-achtige verhalen over theetuinen, prieelen en paardetramme- tjes en in het beduimelde album der Amster- damsche herinneringen werd steeds maar weer de bladzijde met het Kalfje en den Over toom opengeslagen. De ouderen onder ons hebben een minder poëtische jeugd gehad. Ver van de Gartenlaube-romantiek, de thee- en lavendelgeuren van het ouderlijk huis met de lange, zwart en wit betegelde gangen, waarin het deuntje van de scheepsklok hèl verklonk in de weidsche stilte, zochten som migen van hen hun vermaak in de Nes. Maar ook in hun stem komen tranen, wanneer zij hun jachtverhalen doen over de Empire en de Vic en de sterke staaltjes, die zij daar, jongmaatjes op het vaartuig Leven met de vrienden uithaalden. Dan vertellen zij van den ouden en den jongen Solser, van Hesse, Eduard Jacobs en andere zangers van het levenslied en alles, waarover grootpapa het voorhoofd placht te fronsen, krijgt in het milde lichc van het verleden den glans van iets liefs en romantisch. De Nes wordt in die sfeer een liefelijk paradijs van kinderlijke vreugden. Nu staan er saaie pakhuizen en handkarren, in stede van hèlverlichte hui zen-van-vermaak en aapjes. En wij vertellen aan onze kinderen, hoe papa in zijn jonge jaren over Rembrandt- ên Thorbeckeplein placht te dwalen. Daar rijden de bars zich deur aan deur. daar stonden de gegalonneerde portiers mannetje aan mannetje en de steenen Rembrandt, noch de verstarde Thorbecke. de één verdiept in de couleuren van zijn Amsterdam, de ander peinzend over zijn constitutie, lieten zich in met het dwaze, lichte leven aan hun massale voeten En de jeugd luistert ademloos naar de stoute stukjes, die vader er in zijn studententijd uithaalde. Hoe die rustige man met zijn studievrienden op Hemelvaartsdag, als er studenten-roeiwedstrijden waren, den boel op stelten placht te zetten in die kleine lokalen, waar zich Amsterdam's nachtleven 1 condenseerde. En de Tijd verzoet en verzacht ook dit. Ook Vader's vlegeljaren worden zeep- kleurige plaatjes van liefelijkheid en schalk- Waar vermeit zich de bloem Van de Bloembollenstad 'i Is zoo helder als wat: In 't azuren bassin van het (Adv. Ingez. Med.) Tusschen auto en muur verpletterd. Noodlottige aanrijding te Tilburg. Donderdagmiddag omstreeks half vier werd in de Tuinstraat te Tilburg de dertigjarige onderwijzeres mej. C. Odijk. die tegenover haar woning op het trottoir stond, door een auto gegrepen. Het ongeluk had plaats doordat de auto door een uit een zijtsraat komende auto werd aangereden. De aangereden auto slingerde daarbij op het trottoir en verpletterde mej. Odiik tegen een muur. De ongelukkige was op slag dood. Branden. Te Middelburg is de houten scheepswerf van de firma Maks, waar kano's en kleine jachten gebouwd werden, door onbekende oor zaak afgebrand. Drie loodsen en een aantal kano's gingen verloren. De korenmolen van den molenaar W, Man des, te Waalre, is Vrijdagmiddag geheel door het vuur verwoest. Een aantal woningen, dat ernstig gevaar liep, kon men met moeite be houden. De molen en een groote voorraad graan waren verzekerd. Mijn fiets kost honderd gulden! Nou jijpocht Adriaan. Het mocht wat schampert Jantje Mijn fiets is een Germaan. Het is nu eenmaal niet mogelijk, een beter rijwiel te leveren. Prijzen vanaf f 37.- - Olympia vanaf f 29.75 H.V.RjJWIELIND.F.kJ.VANWERVEH MEPPEL (Adv. ingez. Med.) sche guitenstreken. Zelfs vader zélf gaat aan die kleuren gelooven. Ook hèm bekruipt ver- teedering wanneer hij het heeft over zijn Amsterdam. Wanneer zijn herinneringen strij ken langs de stille boomen van het Rem- brandtpiein en langs de strenge starende blikken van den grooten liberaal op zijn stee nen voetstuk. Maar óns Amsterdam is op het Leidsche Plein. Iedere week komen er knusse cafétjes bij. De Stadsschouwburg staat er met een zor gelijk gelaat. De City-bioscoop steekt er hoovaardig zijn toren in de wolken. De Kring :s er en cafétaria's en Trianon. Americain, Lido. En zelfs het petieterige Leidsche Plein theatertje spreekt er duchtig een woordje mee. Deze week zijn er weer twee nieuwe cafés bijgekomen. Cafés. De cabarets van grootpapa heb ben afgedaan, vaders bars zijn volslagen uit den tijd. Wij moeten nu onze taveernes heb ben. Alles draait. De vicieuze cirkel wentelt zelfs door ons vermaaksleven. Wij willen nu kunstmatig perkament, op de fabriek gewe ven gobelin, kaarsen met electrische bolletjes. We hangen groene lantaarns aan onze gevels, we laten kleine ruitjes in onze vensters zet ten, een antieke schouw volgens modernste eischen met een koperen ketel boven een na maak-vuurtje van namaak-kolen en ziet. wij hebben de sfeer, die wij behoeven om geluk zalig te zijn. Naar dien trant is nu het nieu we koffiehuis Die Leydsche Poorte verrezen, op den hoek van Leidschestraat en -Plein, waar voor eenige maanden een stoffenwinkel van dien naam stond. Een paar huizen verder heeft Le Berry zijn deuren geopend, een lokaal dat taveerne en bar in één is. Het wordt druk op dat pleintje naast den Schouw burg. Het wordt „mondain". Een winkel van grafzerken met zijn ietwat uit den toon vallende uitstalling is een omi neus Memento Mori op dit brandpunt van moderne Amsterdam lust in 't leven. De bohème hoopt nu maar. dat het kroegje van Reinders met zijn houten stoelen en houten vloer, met zijn tapkasten doorrookt- heid gespaard zal blijven voor de taveernelus- ten dezer nieuwe menschheid. Zij heeft geen tapijt onder de voeten noodig en voelt zich prettiger bij een roodgloeienden potkachel mèt warmte; dan bij het imitatie-koud vuur der binnenhuiskunst. En ónze kinderenzij zullen eens, met een zoete verteedering in hun stem, aan onze kleinkinderen vertellen, hoe goed en rustig en lieflijk de oude tijd was, toen vader op het Leidsche Plein zijn kopje koffie dronk in Die Leydsche Poorte. Misschien dat dan in Zuid de vroolijkheid hoogte viert en dat het woord „Minervalaan" dan een kleur en een geur van uitbundige vreugde heeft...." JAARVERGADERING DER ZUIVEL- EN LANDBOUW-ONDERLIXGE. AMSTERDAM. 23 April. Ten kantore van de coöperatieve vereeniging „Centraal be heer" G. A. te Amsterdam is "de jaarlïjksche algemeene leden vergadering gehouden van de zuivel-onderlinge, afdeeling van de ver eeniging „De Centrale Landbouw-Onderlin- ge". Uit het jaarverslag, loopende over het boek jaar 1 November 1934 tot en met 31 October 1935 blijkt, dat de zuivel- onderlinge bij het einde vai het boekjaar 210 leden had, met een jaarloon van f 4.625.920. Het leden-aantal van de Centrale Land- bouw-onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32003 met een jaarloon van bijna 50 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Zuivel- Onderlinge aangegeven 521 ongevallen. On gevallen met doodelijken afloop kwamen niet voor. Het totaal aantal ongvallen voor reke ning van „De Centrale Landbouw-Onderlin- ge" bedroeg 8376. Tenslotte zij nog meedgedeeld, dat de hee ren T. G. Eïkink en B. Schreuder, die aan de beurt van aftreding waren. resp. als lid en olaatsvervangend lid van het bestuur der Zuïvel-Onderlinge werden hedkozen. Bij de Landbouw-Onderlinge werden de heeren C. S. van Beuningen en J. M. van Bommel van Vloten herkozen. Het vermaak verplaatst zich. Het verkeer neemt overal toe. De verkeerstechnici, de ingenieurs en ge- speciaiiceerde politieambtenaren worden al maar vindingrijker. Overal gloeien de roode, groene en witte lichten ons tegen en op steeds méér plaatsen komen die automatische verkeersagenten Hermandaas zonen van vleesch en bloed ver vangen. Op het Spui en het Leidsche Plein en in de Leidschestraat hadden wij die licht signalen reeds. Nu zijn ze op zes andere kruispunten óók gekomen. Ik zal u niet ver moeien met de ingewikkelde technische won deren die aan het functionneeren dezer sei nen ten grondslag liggen want eerlijk gezegd, ik begrijp het zélf niet al te best. Maar aar dig is het wel te weten dat die ingenieuze ap paraten die, lichtend, voor de veiligheid van ons wereldstad verkeer waakt, te vinden is niet in de lichtmasten zelve zooals de on technische mensch zou vermoeden doch in de Teniersstraat, in de telefooncentrale Zuid. Het is lang niet gemakkelijk voor ons, eenvoudige voetgangers, de drukke straten en pleinen van Amsterdam over te steken. Overal zijn hekjes geplaatst, kettingen gehan gen en streepen geschilderd, die ons, de kud dedieren van de metropool, zonder al te veel risico voor ons lijfelijk welbevinden, wijzen hoe wij loopen moeten om heelhuids den overkant te bereiken. Want op den rijweg is het een oneindige, snelle stroom zonder tus- schenpoozen van rollend materieel. De kan toren rollen af en aan. tienduizenden fiet sers reppen zich in het middaguur, in den morgen en na sluiting door de straten, dui zenden auto's vervoeren den gehaasten mensch af en aan, heen en weer naar de we zenlijke en imaginaire doelen zijner ernergie. En wanneer wij dan dit fietsende, bellende, taxiënde, toeterende volkje aanschouwen, verkocht en verknocht aan haast en snelheid, wél dan worden ook wij verteederd wanneer wij denken aan de groote dagen der Am- sterdamsche vaderen, toen een paardentram, een aapje en de beenen snel genoeg waren om het leven te leven en toen men niet hoef de te zwoegen en zweeten, te reppen en te haasten om misschien nog wel plezieriger te leven dan de huidige menschheid.. Dan klin ken zoete melodieën door het gehijg en ge stamp van óns Amsterdam en lavendel en eau-de-cologne mengen zich door de geuren van olie. benzine en teer, het bloed van de groote stad. F. A. KAMPERS. BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit van 22 April 1936 is met ingang van 15 Mei 1936 benoemd tot bur gemeester der gemeente Voorschoten M. F. Berkhout. Bij K.B. van 22 April is opnieuw benoemd; met ingang van 16 Mei 1936 tot burgemees ter der gemeente Assendelft J. J. de Boer. Vingers verstijfden, voeten ge zwollen door rheumatiek. Nu weer geheel in orde. Een beetje rheumatische pijn hier of daar kennen wij allen, maar laat rheumatiek U eens werkelijk in zijn greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzettend deze pijnen kunnen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onderstaanden brief „Ik leed aan rheumatische pijn in mijn han den, voeten en knieën. Langzamerhand wer den deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mij voort te bewegen. Mijn voeten waren zoo gezwollen, dat ik mijn schoenen enkele maten te groot moest koopen. 's Morgens waren mijn vingers als verstijfd. Inwendige, noch uitwendige medicijnen brach ten mij verlichting. Toen probeerde ik Kruschen Salts. Na één flacon was er reeds merkbare verbetering, na de tweede waren mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggekomen. Ik kan U verzekeren, dat mijn vrouw en mij geen moeite te veel is om Kruschen Salts aan te bevelen." R. G. S. Rheumatische pijnen, 'jicht en ischias vin den hun oorzaak in een overmaat van urine zuur in het bloed. Dit urinezuur is één der af valstoffen, die bij de stofwisseling ontstaan.. Wanneer de inwendige organen niet goed functionneeren. hoopen deze afvalstoffen zich op en zal het urinezuur uiterst pijnlijke rheu matische zwellingen in gewrichten en spieren veroorzaken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De afvalstoffen worden hierdoor langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam verwijderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen. Bovendien wordt de geheele gezondheidstoestand verbe terd. Hoofdpijn, indigestie, lusteloosheid enz. verdwijnen volkomen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar Dij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) BRAND IN POETSDOEKENFABRIEK. Donderdagavond is brand uitgebroken in de Ned. Poetsdoekenfabriek Walco te Amsterdam. Van alle kanten sloegen weldra de vlammen uit het lage gebouw, doch het duurde niet zoo heel lang voordat de brandweer het vuur onder de knie had. Het gebouw was echter inmiddels van bin nen vrijwel geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Toen hij uitbrak waren elf jongens in de man gelkamer van de fabriek aan den arbeid. Plotseling zagen zijn een vlam boven een stoomketel en weldra stond de brandbare om geving in lichterlaaie. Een nader onderzoek zal ingesteld worden of wellicht deze stoomketel de oorzaak van den brand kan zijn geweest. PLANTEN ZOUDEN INGEëNT KUNNEN WORDEN. Uit Milaan wordt gemeld, dat aldaar proe ven zijn genomen met een serum, dat zekere kwalen van de geranium vermocht tegen te >gaan. Het serum werd opgelost in het water, I waarmee de geraniums behandeld werden. Jln principe zou hiermee aangetoond zijn dat I men planten evenals dieren kan insnten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5