Rubriek voor Vragen. d 0 n d e r n a g 30 a p r t l 1936 haarle m's dagblad 5 Ledenvergadering van en lezing voor „Oost en West". Dr. W. C. Klein spreekt over „Nedertandsch Nieuw-Guinea en zijn bewoners". Woensdagavond hield de Kon. Vereeniging Oost en West in de bovenzaal van café res taurant Brinkman haar jaarlijksche ledenver gadering onder voorzitterschap van den heer P. L. van Bueren. Uit het jaarverslag van den secretaris >den heer H. P, Deinum, bleek, dat Oost en West, ondanks de tijdsomstandighe den. toch ken voortgaan met haar gewone aantal lezingen en filmvoorstellingen. Voor het informatiebureau werd ook dit jaar we derom samengewerkt met V.V.V. De secretaris wees er in zijn verslag met nadruk op. dat Oost en West bedoelt te zijn een vereeniging voor allen, die het belang van behoud en versterking van den band tus- schen Nederland en Indië beseffen. De voorzitter bracht den secretaris harte lijk dank voor al hetgeen door hem dit jaar voor de vereeniging werd verricht Ook aan den penningmeester, den heer O. E. A. Mi- chelsen, werd dank gebracht voor diens fi nancieel beheer. Tot leden van het bestuur werdén gekozen de heeren C. Slors en dr. C. A. Mees. Verder stond op het avondprogramma een lezuig van dr. W. C. Klein, m.i., secretaris van het Nieuw-Guinea Comité en bestuurslid van den Nieuw-Guinea studiekring over .Neder- landsch Nieuw-Guinea en zijn bewoners". De heer Van Bueren sprak eenige inleiden de woorden, waarna dr. W. C- Klein het wcord kreeg. Hij begon met het geven van eenige inlichtingen over de actie voor kolonisatie naar Nieuw-Guinea van verschillende instel lingen. waarna hij in het kort de ligging van het eiland aan de wereldzee van de toekomst den Stillen Oceaan beschreef. Spreker gaf in groote lijnen een overzicht van de geografie van het eiland, dat twaalf maal zoo groot is als Nederland en dat 2275 zeera ijl en van Batavia verwijderd is, welke greote afstand communicatiemoeilijkheden oplevert. Voor het land, dat in 1545 door Spanjaar den tot Spaanseh gebied werd verklaard, be gon eerst na eeuwen belangstelling te be staan. In 1900 werd er pas een definitief Ne- derlandsch bestuur gevestigd, waarna begon nen werd met de exploratie. Daarbij wordt te genwoordig vaak gebruik gemaakt van wa tervliegtuigen, die wel geen groote hoogten kunnen bereiken maar toch de lage landeng ten, zooals die tusschen de Geelvinkbaai en de Etnabaai kunnen over vliegen. Dit bespaart natuurlijk een grooten omweg. De luchtvaart heeft, zoo zeide spr., in dit land wellicht een groote toekomst. De binnenlanden zijn door hun groote hoogte moeilijk met landexpedities te exploreeren. hoewel de sneeuwtoppen, die tot 5000 meter gaan, door eenige expedities zijn bezocht. De manier om meer van het land te weten te komen is het gebied vanuit de lucht te verkennen en er daarna meer eco nomisch dan wetenschappelijk georiënteerde expedities heen te sturen. Men is op deze wijze reeds met de karteeringsvliegtuigen aan den gang. Naar sprekers meening is men echter nog te weinig actief. Van de particulieren kan men het dure initiatief niet verwachten, dat moet van de regeering uitgaan, die bovendien groot belang bij de exploratie in het Noorden heeft. De wegenaanleg is daar thans nog zeer duur. Bij de landexpedities zijn verschillende interessante ontdekkingen gedaan, cnaar nog belangrijker vondsten hebben vliegtochten boven onbekende gebieden opgeleverd. Een tocht van Le Roux van vijf kwartier leverde bijv. ontdekkingen op. die met een landexpe- ditie een halve ton zouden hebben gekost. Er zijn echter in Nieuw-Guinea nadoelen. Zoo zijn vele baaien moeilijk te bereiken, er zijn rivieren die men niet kan opvaren dooi de stroomversnellingen en de draaikolken etc. Dit handicapt de exploratie en de kolonisatie. De grootere plaatsen liggen in verband met de onbevaarbaarheid van de rivieren op onlo gische plaatsen en op sommige plekken waar goede baaien en havens zijn, komen nog geen nederzettingen voor. Over het klimaat sprekende vertelde spr. dat de kusten een grooten regenval hebben; van het binnenland weet men te weinig om te generaliseeren, wat men ook niet kan ten opzichte van de gezondheid van het land. Wel staat vast dat het leven aan de kusten in het algemeen erg slecht is, wat spr. zelf op een reis had ondervonden. Het expeditieleven, dat de Europeaan op tochten in het binnenland kende, kan geen maatstaf zijn voor de ge zondheid van dat gebied. Spreker meende dat voor allen, die op Nieuw-Guinea willen exploreeren, niet alleen voor de petroleumexplorateurs doch ook voor de goudzoekers, de landbouwkundigen en de zoekers van boschproducten en het bestuur, uitgebreide luchtverkenning ter vergemakke lijking van daarop volgende landexpedities noodzakelijk is. Daarom moeten plannen op gesteld worden om te komen tot volle benut ting van de bestaande luchtverkenning in de petroleumgebieden en tot een idee, hoe men de organisatie van de K. N. I. L. M., die er nu is, kan gebruiken voor exploratie van de ove rige gebieden. Want met luchttochten van enkele h onder duizenden guldens bespaart enen kosten van eenige millioenen voor land expedities. Nadat spreker nog eenige wetenswaardig heden over de inheemsche bevolking in ver schillende deelen van het eiland had verteld en over haar middelen van bestaan had ge sproken, beantwoordde hij eenige vragen door aanwezigen gesteld, waarbij hij er od wees dat vóór de propaganda de exploratie diende te komen. Tot slot vertoonde hij een interessante col lectie lichtbeelden over Nieuw-Guinea. De voorzitter dankte dr. Klaên voor zijn interes sante voordracht. MARKTBERICHTEN Lof 612 ct. per K.G. Spinazie 28—40 ct. per kist. Andijvie 2445 ct. per kist. Postelein 0.851.15 per kist. Raapstelen 45—70 per kist. Sla f 3.005.50 per 100 krop. Bloemkool 1014 ct. per stuk. Komkommer 816 ct. per stuk Selderie per bos 615 ct. Pieterselie 25 ct. per bos. Radijs 35 ct. per bos. Prei 25 ct. per bos OPMERKINGEN VAN LEZERS HET VERKEER BIJ IIET VERWULFT. De heer J. D. A. schrijft ons o.a. het vol gende over het verkeer bij het Verwulft: ..De bes'e oplossing lijkt mii de volgende: Het publiek moet er zoo goed mogelijk van door drongen zijn, dat zij, die links-af willen gaan. hetzij snel of langzaam verkeer, zich links van den weg opstellen, als het roode licht brandt. Zij, die rechtuit of rechtsaf willen gaan, moeten zich rechts van den weg op stellen. Ditzelfde geldt natuurlijk ook in om gekeerde richting. Zij, die rechtsaf de Ged. Oude Gracht of Botermarkt of rechtuit wil len. stellen zich rechts van den weg op. en zij die linksaf mosten. gaan naar den linker kant. Zoo doende voorkomt men het gevaar lijke snijden van rechts naar links. Vergadering der N. S. B. in den Jansschouwburg. De heeren Buitenhuis en Veldmeyer voeren het woord. In den schouwburg Jansweg heeft gister avond de N.S.B. een vergadering gehouden. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Buitenhuis over het. onderwerp „Rijk en geen geld". Deze uitdrukking „rijk en geen geld" is van toep-ssing op landen en volken, waar vele mogelijkheden ongebruikt blijven, waar de werkioozen, die rijk aan arbeidskracht zijn, snakken naar werk. In die landen, die rijk aan voedsel zijn, wordt dit op de mest hoop geworpen in plaats van gedistribueerd onder de menschen. Voor de uitzending van de Nederlandsche ambulance naar Abessynië was in korten tijd f 50.000 bijeen, terwijl velen in ons land bijna honger lijden, aldus spr. Het geheele bestel van verhoudingen en on gebruikte mogelijkheden, waarin Nederland verkeert, wordt getypeerd door dit „rijk en geen geld", zoo vervolgde de heer Buitenhuis. Het glorierijke verleden van ons land moet herleven. Spr. hekelde vervolgens het „democratisch- liberale" regeeringsstelsel, dat de energie, durf en vastberadenheid van het Nederlandsche volk neerdrukt. Ook op het terrein der geestelijke waarden geldt in Nederland het gezegde „rijk en geen geld". De geestelijken en predikanten verzui men zich te spiegelen aan hun Duitsche col lega's. die door hun houding vrijwel van de politieke leiding zijn uitgesloten. Spr. wijdde hierna aandacht aan Indië. Volgens hem is de kolonisatiemogelijkheid daar nog zeer groot. Hij wees hierbij op de Japansche kolonisatie op Nieuw-Guinea. Spr. wilde desnoods een gedwongen uitzending van werkioozen naar dit land. De N.S.B. heeft slechts één doel, zoo besloot de heer Buitenhuis, de eenheid van het Ne derlandsche volk tot stand te brengen. Hierna voerde het woord de heer Veldmeyer met als onderwerp: ..Wij tegen hen". Volgens de democraten is er op allerlei ge bied crisis, zoo ving spr. zijn rede aan, waar voor vele crisisinstituten zijn ingesteld. Ook de N.S.B. wordt door hen een crisis genoemd. Het is een steeds terugkeerende tragiek, dat de leiders van een op instorten staand sy steem niet het nieuwe van de oppositie be grijpen. Spr. haalde in dit verband de geschie denis van het voorspel der Fransche revolutie aan. Ook op het oogenblik herhaalt zich deze tragiek, aldus de heer Veldmeyer, want de democratische leiders zien niet het belang en het levenverwekkende van het nationaal- socialisme in. Reeds bij de opkomst van het Italiaansche fascisme is dit gebleken. In Duitschland heeft men hetzelfde gezien, aldus spr. In de bestrijding van het nationaal-socia- lisme is veel kwade trouw, zoo vervolgde de heer Veldmeyer. Maar er bestaat bij de demo craten een ontzaglijk wanbegrip van deze nieuwe beweging. Het probleem van het verschil tusschen de mocratie en nationaal-socialisme kan op ver schillende wijzen benaderd worden. Men kan de economische opvatting van beide richtin gen tegenover elkaar stellen en dan de beste kiezen. Maar dan is er nog sprake van keuze. De democratie echter is zoo vermolmd, dat zij noodzakelijkerwijs ineen móet zijgen, uitslui tend door haar eigen sloopende krachten. Het nationaal-socialisme wil deze ineenstorting slechts verhaasten. De heer Veldmeyer vervolgde zijn rede niet een critiek op de politieke partijen, die zich tegenover de N.S.B, stellen. Het nieuwe van het nationaal-socialisme is zoo oud als ons volk zelf, want het is weer bewust geworden van de innerlijke waarden, die in het Nederlandsche volk leven. Dit volk is bereid tot dienen, offeren en lijden. 'Hiervan hebben de politieke partijen misbruik ge maakt. zoo zeide spr. De liefde tot volk en bodem leeft in een ieder. Ook van dit aangeboren gevoel hebben de democratische partijen voigens den heer Veldmeyer misbruik gemaakt. Sprekende over den wereldoorlog zeide spr.. dat toen ontelbaar velen hun leven hebben geofferd, niet voor volk en bodem, maar voor de belangen van financieele trusts. Ook thans is er gerucht van oorlog. Als Nederlanders moeten wij ons bezinnen op onze positie, die niet meer onafhankelijk is als in 1914. Bij een eventueel komenden oorlog zal Nederland daar daadwerkelijk in betrokken worden, wat geen prettig vooruitzicht is bij den slechten toe stand van de landsverdediging, aldus spr. Het Nederlandsche volk zal niet sterven. Zijn groote innerlijke waarden moeten het slechts weer duidelijk gemaakt worden, zoo herhaalde de heer Veldmeyer. Dit is de taak van het na tionaal-socialisme en hierin zal het slagen, aldus besloot de spreker zijn toegejuichte rede. miii;iiiiiiiiiiiiii!iiii!iii'iii';jiiiii)iiiiii'w DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad ivorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst, RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe bakt men boterkoek? 2. Hoe bakt men gemberkoek? ANTWOORD: 1. Roer 375 gram boter tot schuim, \oeg hierbij 4 eieren, 12 5 gram suiker, wat ?.out, geraspte citroenschil en een halve liter melk. Kneed hier doorheen 800 grami zelfrijzend balcmeeil. Rol het deeg uit op een beboterd blik, leg hier en daar een klontje boter, bestrooi alles dik met gehakte amandelen, suiker en kaneel en bak ,de koek ruim een half uur. 2. 200 gram bloem, 1G0 gram boter, 100 gTam basterd, 1 ei, 2 theelepels badpoeder, 200 gram gember. Klop het ol, vermeng de helft ervan met de overige ingrediënten tot een bal en spreid die uit op het met boter besmeerde bakblik. Voeg wat water bij de rest van het ei en bestrijk daur mee het deeg. Bak de koek ln een matig warmen oven pl.min, 30 minuten. Snijd de koek op het blik in vierkantjes. VRAAG: Hoe bak ik cake vam zelfrijzend bak- m eel ANTWOORD: Benoodigdheden150 gr. zelfrij zend bakmeel, 150 gr. suiker, 150 gr. boter en -1 eieren. Roer de boter tot room. Klop de eierdooiers met de suiker en voeg dat mengsel bij de boter. VOOR DEN IKANTONRECHTER—I Het gevaarlijke kruispunt Iordensstraat- Wagenweg. Het kruispunt IordensstraatWagenweg is bekend als een buitengewoon gevaarlijk punt. De Wagenweg is er voor het drukke verkeer veel te smal en het uitzicht van de Iordens straat op den Wagenweg en omgekeerd Is vrijwel nihil. Het is dus zaak voor de wegge bruikers zeer goed op te letten, geheel rechts van den weg te rijden en het verkeer van rechts voorrang te verleenen. Dit had een chauffeur uit Amsterdam niet gedaan. Hij had eenigen tijd geieden van het Plein ko mende met een tractor niet aan een wielrij der die uit de Iordensstraat kwam, voorrang verleend, waardoor deze het linkervoorwiel van de auto tegen het achterwiel van zijn fiets had gekregen. De fietser verklaarde dat hij, halverwege den Wagenweg over zijnde, moest wachten voor een motor, die uit de richting Heemstede kwam. Hij had de tractor zien aankomen, maar had gedacht dat de be stuurder ervan wel zou remmen, omdat hij het verkeer van rechts moest laten voorgaan. De chauffeur van de tractor vertelde dat de wielrijder eerst met de auto was meege draaid en toen vlak voor de auto was omge reden naar het Florapark. Toen had hij hem niet meer kunnen ontwijken. De ambtenaar meende dat bij dit punt, waar bijna dagelijks ongelukken ge beuren, extra voorzichtigheid geboden was, en vroeg f 15 of 10 dagen. De kantonrechter wilde er rekening mee houden dat de ver dachte in de meening had kunnen verkeeren dat de fietser hem voorrang verleende, wat fietsers vaak doen, omdat zij niet overreden willen worden, maar achtte toch eenigo schuld aanwezig en veroordeelde den man daarom tot f 5 of 10 dagen. De hond die niet valsch was. Een stucadoor had een hond en het beest was nogal speelsch, waarom hij het aan een ketting uitliet. „Bob" was de vriend van alle kinderen uit de buurt, vertelde de stucadoor. Daarom vend hij het zoo vreemd dat de hond een klein jongetje dat aan het knikkeren was in de hand had gebeten. De ambtenaar vond het nog vreemder dat de man het beest nog steeds had, te meer waar het was gebleken dat Bob nog andere kinderen was aangevlogen. Het was onver antwoordelijk dat de verdachte het dier, dat geheel door de hand van het knaapje had ge beten en niet had willen loslaten vóór zijn baas zijn bek openwrikte. nog niet had weg gedaan. Hij eischte de maximumstraf die op dit feit staat: f 25 of 10 dagen. De kanton rechter was het geheel met den ambtenaar eens, maar omdat de stucadoor werkloos was maakte hij ervan f 10 of 5 dagen. Paula's nieuwste vondst! De vierkante beschuitjes'van Paul C. Kaiser vallen geweldig in den smaak't Is dan ook een leuke afwisseling met de groote ronde beschuit en gemakkelijk voor 't maken van een hartig hapje! 9 voor 6 cent met Paula-bon! De bakende gropte ronde beschuit kost 9 ets. voor 9 stuks. n.v. Pawl C. has ser vierkante fascHrtM/ib N.V. paul c. kaiser, beschuitfabrieken. rotterdam (Adv. Ingez. Med.) daarna het meel toevoegen en tenslotte het stijf— sekilopte eiwit. Doe alles in een m'et boter be smeerden en met bloem bestoven vorm (voor 3/4 gevuld) en bak de cake ln een matig heeten oven ongeveer 1 uur. VRAAG: Hoe luidt het recept voor goulasch? ANTWOORD: Benoodigtdheden: 500 gram run der- of kalfspoulet, wat zout, 2 uien. 30 gram bloem, 70 gram Deilfrite of Delfia of 1 d.L. sla olie, 2 theelepels paprika. 2 eetlepels tomaten puree. Wasch de poulet en bestrooi het vleesch met zout. Maak in een ijzeren potje vet of olie filin/k heet en laat de stukjes vleesch rondom bruin braden. Voeg er bij de gesnipperde ui en laat die even meefruiten (niet te donker). Strooi over dit mengsel de bloem, de paprika en de to matenpuree en roer a'Mes daareen. Voeg ai roe rend wat water toe en laat alles in de verkregen dikke saus IV2 a uur stoven. Men g^eft hierbij rijst of aardappelpuree. VRAAG: Hoe kan ik uit mijn marmeren schoor steen vlekken en krassen verwijderen, die er met de gewone behandeling niet uit te krijgen zijn? ANTWOORD: Vlekken kunt u verwijderen met heet sodawater met een scheutje ammonia er door. Daarna met heet water afsponsen. Voor krassen moet een steenhouwer er bij komen. VRAAG: Hoe kan ik vuile, geelachtige vlek ken, ontstaan door regendroppels verwijderen udt een wit vilten dameshoed? ANTWOORD: Den hoed met benzine en har den borstel stevig afborstelen. Daarna met mag nesia stevig inwrijven. Als de hoed droo-g is, de magnesia afschuieren, vervolgens met het fijnste schuurpapier stevig afwrijven met den streek mee. VRAAG: Hoe kan men een gebatikte lampekap wasschen? ANTWOORD: Met een lauw neutraal sopje, waarin een weinig ammonia is gedaan, afspon sen. Met lauw water nasponsen en tenslotte nog eens met koud water waarin een weinig mieren- zuur is gedaan, nasponsen en buiten in den wind of op den tocht hangen te drogen. VRAAG: 1. Hoe kan ik oen vetvlek verwijderen uit een zwart suède handschoen? 2. Hoe kan ik een vette kraag van een col- bertcostuum weer schoon krijgen?. G. van Waard. Zijn zilveren feest bij de T. B. C. vereeniging. G. VAN WAARD. 4 Mei zal de heer G. vari Waard, admi nistrateur van de Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose zijn 25-jarig jubilé op het Consultatiebureau vieren. Aan vankelijk vervulde hij -toen de heer J. H. C. Th. Limperg administrateur was de bescheiden functie van magazijnmeester. Maar hij toonde al gauw dat hij over meer capaciteiten beschikte dan noodig waren om het magazijn te beheeren. Hij werd de rech terhand van den heer Limperg, kreeg een deel van de administratie voor zijn rekening en toen de heer Limperg in Mei 1925 door den dood werd weggerukt van het werk dat hem lief geworden was, keurde het bestuur den heer Van Waard waardig om zijn plaats te vervullen. Het was voor den nieuwen administrateur een zware taak om den populairen heer Limperg te vervangen. Wie blaakte zoo van ijver en enthousiasme voor de t.b.c.-bestrij- ding als hij? Zelf had hij een aanval te ver duren gehad van, om met de Genestet te spreken, „de wreede kwaal die langzaam moordt als sluipend gif en wis als 't grievend staal". Een verpleging in de Lighal had voor hem goede resultaten opgeleverd en toen hij kort na zijn herstel hoorde, dat die Lighal gesloten zou moeten worden omdat de ver eeniging kampte met geldgebrek, zei Lim perg: „dat nooit". Hij wekte geestdrift voor de t.b.c.-bestrijding en stichtte het Lighal- fonds. Dat werk voor het fonds nam zoo'n vlucht, dat het tenslotte moest toevertrouwd worden aan een gesalarieerde kracht. Aan den heer Limperg werd toen opgedragen als ambtenaar der vereeniging voortaan het werk te doen en de propaganda te voeren. Een meer-toegewijde kracht zou immers nooit gevonden worden! Maar de heer Van Waard had bij den heer Limperg een goede school en hij toonde zich een dankbaren leerling. Hij heeft de voet sporen van zijn leermeester gedrukt en hoe wel natuurlijk bij de vereeniging nog wel de naam Limperg is blijven voortleven, is zijn plaats volkomen vervuld. De heer Van Waard is geworden de be kwame. ijverige propagandist, de vraagbaak voor ieder die op het Consultatiebureau komt. Is er zoo vroegen wij den heer Van Waard in den loop dezer 25 jaar veel ver anderd in het werk der vereeniging en van het Consultatiebureau? Het antwoord was: Vroeger was alles op kleiner schaal. Aanvankelijk was het Con sultatie-bureau slechts 2 middagen in de week open voor onderzoek. Dit werd eerst verricht door den heer P. W. Peereboom, arts. Na diens dood werd die taak bij toerbeurt vervuld door huisartsen. Het was natuurlijk een zeer groote verbetering toen in Mei 1924 een specialist in longziekten met de leiding van het onderzoek kon worden belast Het is dus in November van dit jaar dat dr. S. J. van Slooten zijn 123/2-jarig jubilé als di- lllllllllllllllllllllllllllllllilll'lllllllll 3. Hoe lcrijg ik een witte paronenidoek, die vuiil is geworden, weer sclioon? ANTWOORD: 1. Met een dofje watten en waschlienzine luchtig afwrijven. 2. Met benzine stevig afborstelen, 3. In zeep uitkoken. VRAAG: lk heb een witte wollen trui, die door wasschen geel is geworden. Hoe kan ik die weer wit krijgen? ANTWOORD: In lauw neutraal sopje was schen en daarna in warm water spoelen totdat het water helder blijft. Vervolgens in een oplos sing van overman.gaanzure kali (1 paplepel in heet water oplossen en 5 liter water bijvoegen), 10 minuten behandelen, uitknijpen en 5 minuten buiten ophangen. Daarna in een bad zwavelig zuur (in emailie- óf houten emmer) dompelen en goed toedekken. Na een uur in warm water goed spoelen en buiten drogen. RECHTZAKEN VRAAG: Iemand is voor dag en nacht in be trekking en heeft voor het trekken V3n een kies 2.moeten betalen. Mevrouw wil niet in een zieken verzekering gaan. Wie moet nu den tand arts betalen? ANTWOORD; Mevrouw. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel inkomstenbelasting moet te Heemstede en te Overveen worden betaald bij een aanslag naar 2100? En hoeveel personeele belasting bij een huurwaarde van 450 en een meubilair waarde, waarvan te Haarlem 9 be taald wordt? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting in beide gemeenten f 52.00. Gemecntefondsbel. te Heemstede 54 en te Overveen (Bloeniendaal) 57.00. 2. Personeele belasting te Heemstede 77.70 en te Overveen S0.29. VRAAG: Kan ik na 1 Mei nog ongeveer 10 da gen in Duitschland doorbrengen om mijn zieke dochter te bezoeken zonder reisbeiasting le moe ten beluien? ANTWOORD: Wij kunnen hierover geen in lichtingen geven, omdat het wetsontwerp nog door de Kamer moet behanldeld worden. recteur van ons Consultatiebureau zal vieren. Thans is het bureau practisch gesproken eiken dag voor onderzoekingen open. Het aantal is in den loop der jaren met sprongen naar boven gegaan en bedraagt nu zelfs meer dan 5500. De allerbelangrijkste mijlpaal in de ge schiedenis der tuberculose bestrijding te Haarlem is de opening van het Brederode- duin in 1927, waardoor het mogelijk werd ook patiënten voor dag en nacht op te ne men. In de oude Lighal aan den Schotsrweg konden alleen dagpatiënten geplaatst wor den. Het is zoo vervolgde de heer Van Waard wel jammer, dat de heer Limperg dien feestdag, de opening van het Brederode duin. niet heeft mogen beleven. Het was naar aanleiding van een teekening (over konij nen die in de duinen wel frissche gezonde lucht mochten happen maar zieke menschen niet) van zijn hand, dat de familie Van der Vliet het duinterrein aan onze vereeniging schonk. De resultaten van het Brederodeduin zijn uitstekend. Gelukkig dat onze Vereeniging in staat blijft om ook in dezen crisistijd haar werk te blijven voortzetten, dank zij ook den uitstekenden steun dien wij van de gemeente en de provincie krijgen. Natuurlijk loopt het bedrag dat wij aan donaties ontvangen in dezen tijd wat terug, ook al zijn wij over tuigd, dat onze begunstigers niet dan bij uiterste noodzaak ons hun steun onthouden. De Emma-bloemcollecte, die in de gunstigste jaren f 10.000 opbracht, is ook verminderd tot f 5700. Gelukkig heeft tot nu toe onze jaarlijksche verloting succes gehad. Daaruit beuren wij elk jaar f 12.000. Als wij daarop niet meer zouden kunnen rekenen, zouden onze financiën natuurlijk geheel, uit het evenwicht komen. Zuinigheid is eisch van dezen tijd. Maar al wordt die betrad?t, toch kan gezegd worden, dat te Haarlem zelfs in dezen crisistijd alles gedaan kan worden, en natuurlijk geda.:in wordt, wat noodig is voor een doelmatige bestrijding der tuberculose. Tegenover de vermindering van inkomsten staat ook vermindering van sommige uit gaven. Het materiaal is belangrijk goed- kooper geworden. In den duren tijd werd f 22 a f 25 voor een wollen deken bteaald, nu slechts f 7.50. De kosten van de uitzen ding naar een sanatorium zijn gedaald van f 3.50 tot f 3 per dag. In dezen crisistijd is het ook nog mogelijk gebleken om een Röntgen-installatie voor heb Consultatiebureau te verkrijgen, waar door het onderzoek veel vergemakkelijkt is. Vroeger moesten de patiënten voor het Röntgen-onderzoek naar een ziekenhuis ver wezen worden. Wat is er zoo besloten wij het vraag gesprek met der a.s. jubilaris nog voor de Vereeniging te wenschen gebleven. De heer Van Waard antwoordde: Een nieuw gebouw. Ons gebouw aan de Oude Gracht wordt oud. Het werk zou beter ver richt kunnen worden, in een nieuw gebouw. De grond is er de grond waarop Ihet bu reau nu staat en een aangrenzend pand, dat reeds eigendom der vereeniging is. Maar met den bouw zijn zeker f 30.000 gemoeid en die uitgave kan de penningmeester zich niet veroorloven. Het zal 4 Mei ongetwijfeld een feestdag voor den heer Van Waard worden. Hem zal dan blijken dat zijn werk niet alleen gewaar deerd wordt door het bestuur maar door ve le anderen die met het Consultatiebureau in contact gekomen zijn. Opbouw van het VolkenrecKf, Lezing van Mr. B. W. Stomps. Woensdagavond sprak Mr. B. W. Stomps voor de J. V. A. over „Opbouw en handhaving van het Volkenrecht." Er behoort in den tegenwoordigen tijd, al dus Mi-, Stomps, moed toe een vergadering te beleggen die den vrede wil uitdragen. Moed, omdat de oorlogsdreiging zoo groot is. Niet dat de zaak zoo hopeloos is. Maar wat wij thans noodig hebben is de kracht van onze overtuiging. Laten wij teruggaan tot het begin van onze jaartelling. Ook toen was er een „recht", na melijk 'n recht van den sterkste .Daaruit drong zich op de idee der arbitrage, de rechtspraak. Die vorm ging over in den vorm van den rondreïzenden rechter, die weer plaats maakte voor een vasten rechter. De huidige maat schappij is immers niet meer denkbaar zon der een gevestigde rechtspraak. Nu is 't zoo merkwaardig dat dit binnens lands zoo is, doch dat dit voor de interna tionale orde niet geldt. Voor de 17e eeuw had niemand eraan ge dacht dat ook de staten misdaden konden begaan. Tot Hugo de Groot het nieuwe woord sprak. Toen men hem vroeg of er een „buit- recht" was, of men recht had op wat men op Portugal had buitgemaakt. Toen kwam de Groot tot de conclusie, dat Portugal zooveel „misdaan" had, dat de straf gerechtvaardigd was. •Een eerste werkelijke poging was het con gres in Den Haag in 1899. Wel is waar werd er niets bereikt dan een resolutie, waarin be sloten werd dat bij conflicten de onderteeke naars zouden „overwegen de zaak aan arbi ters voor te leggen". Het was een kleine winst, maar sinds de Groot was het de eerste maal dat men eraan dacht een staat een plicht op te leggen. Enkele jaren later werd inderdaad een geschil tusschen Chili en Argentinië door arbitrage beslecht Doch zelfs een Vredespa leis gaf geen enkele garantie, want overal ontbrak het besef dat een Staat een misdaad kon begaan. De groote wereldbrand brak uit. doch daar uit hielden was dan toch den Volkenbond. De feuten die kleefden aan het Verdrag van Versailles, wreken zich nog, en toch moeten wij dankbaar zijn, omdat wij dien Bond héb ben. Want als 19 eeuwen noodig waren om de idee te doen ontstaan, is het dan te ver wonderen dat in 19 jaar dit denkbeeld zich niet kan verwerkelijken tot een macht. Het is zoo makkelijk om de fouten te zien. Daar is de houding in het Japansch-Chinee- sc.he conflict omdat het „zoo ver weg was'. Maar toen er een conflict dichterbij was. heeft het zich gewroken, en heeft men slechts zwak kunnen handelen. Doch dit alles neemt niet weg dat vijftig landen hebben ingezien dat er een misdrijf gepleegd was. Wat moet de jeugd in deze doen? De jeugd moet vormen die millioenen massa die thans een derde phase in het volkenrecht tegen houdt. Als deze millioenenmassa niet wil, komt de oorlog niet. Als de massa niet weigei*t, dan is er een kans, niet meer dan een kans, dat er een gewapend conflict komt. Kan het zijn, dat een land de plicht heeft een schending van een volkenbondsplicht met wapens tegen te gaan? Ja. ondanks alles, die plicht kan bestaan. Maar dan niet zelfstan dig, maar in internationaal verband. Na de pauze had een gedachtenwisseling i plaats.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10