DAMRUBRIEK. m m 'M 'm. WL 9, 9 w m 'M '9 9 M M B m »mm 9 mmmm mwf\ 9. m 9 m m m- W. 9 Wê 9 DONDERDAG 30 A PRIL 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 9 Belangstelling voor de vorderingen der Haarlemsche amateur-boksers Jack Petersen maakt een slechte beurt Notities rondom de Cup-finalVerloren tijd in voetbal- matches Sheffield United's pech Chariton's bijzondere prestatieDe estafette-loop yan Londen naar Brighton De sloome postduif. Op de Maandagavond j.l. door de boksclub „De Ring" in haar clublokaal aan de Berken rood esteeg georganiseerde wedstrijden bleek duidelijk, dat de publieke belangstelling voor amateur-boksen gelijken tred houdt met de vooruitgang in de prestaties der pugilisten. Men kan deze belangstelling niet anders dan toejuichen, want wedstrijd-boksen voor lief hebberij door medisch goedgekeurde, behoor lijk getrainde en in de technische beginselen onderlegde jongelui, is, mits de matches onder deskundige leiding staan, een tak van sport, die het aankijken waard is. In alle landen van West-Europa, maar vooral in Engeland, neemt het amateur-boksen een voorname plaats in de sportbeoefening in. wat onder meer tot uiting komt bij de Engelsche kampioenschap pen, die in de groote Albert Hall of in Alexan dra-Palace steeds een menigte publiek trek ken. De reden, dat het in het openbaar houden van boksmatches in vele plaatsen van ons land verboden is, houdt ongetwijfeld verband met toestanden van een goede vijftien jaar gele den, toen men meer dan eens wedstrijden or ganiseerde, waarbij de tegenstanders ongelijk in bekwaamheid of gewicht waren met al de on aangename gevolgen daarvan. Dit kwam zoo wel in amateur- als professional-partijen voor, die bovendien in denzelfden ring gehouden werden. Tegenwoordig houdt men amateurs en be roepsboksers terecht volkomen gescheiden; de matches van eerstgenoemden worden door be kwame scheidsrechters gearbitreerd en de meeste clubs beschikken over een ervaren in structeur. Dit laatste is wel een eerste ver- eischte voor de opleiding van de leden eener boksclub, want het bestrijden van een tegen stander is iets heel anders dan het „sparren" met clubgenooten of het stooten op een zand zak. Onder de Haarlemmers valt bij enkelen een grooten vooruitgang gedurende de laatste maanden te constateeren, wat voor een groot deel te danken is aan de deskundige lessen van den heer Te Nilyl. Vanzelfsprekend heeft de eene bokser meer aanleg dan de andere, doch zelfs bij de minder begaafden kan men aanmerkelijke vorderingen constateeren. Zoo heeft b.v. Hofman, die aanvankelijk een totaal gebrek aan voetenwerk demonstreerde, in dit belangrijke onderdeel althans zooveel be kwaamheid gekregen, dat hij in zijn stooten het geheele lichaamsgewicht legt. Bij voort gezette oefening zal hij ook wel leeren, wat be- wegelijker in den ring te zijn. De halfzwaa'rgewicht Akersloot is een bokser met veel natuurlijken aanleg. Zijn technische capaciteiten, aangewend met een behoorlijke dosis tactiek en het bezit van een harden stoot hebben dezen Haarlemmer ill enkele maanden tijds tot een tegenstander gemaakt, waarmede de besten in den lande ernstig rekening heb ben te houden. Deze jongeman heeft het groote voordeel, dat hij snel de. situatie over ziet en zijn hersens gebruikt oni deze zoo goed mogelijk uit te buiten. Ook de prestaties van Vreenegoor en De Vos mogen eervol worden vermeld, al dient eerstgenoemde, evenals Hofman er aan te denken om zijn stooten meer beheerscht te plaatsen. In dit opzicht viel er zeer veel te leeren van de fraaie demonstratie-partij tusschen de beide Amsterdammers De Vries en Cohen. Vooral hun voetenwerk, dekken en ontwijken, alsmede het gebruik van een zuivere Imker- directe, de fundamenten van- de. bokskunst, waren voortreffelijk. Het is jammer, dat de Zandvoortsclie bok sers op enkele uitzonderingen, zooals Geerling en Hendrikse na, niet voldoende technisch on derlegd zijn om in wedstrijden succes te kun nen behalen. Moedige knapen als Loos en de Neyts zien hun pogingen steeds verijdeld en door hun bijna volkomen gebrek aan verdedi ging moeten zij voortdurend veel gemakkelijk te ontwijken stooten incasseeren. Met. een er varen instructeur om hen op dezeelemen taire fouten te wijzen, zou daarin veel verbe tering kunen worden gebracht. De Engelsche zwaargewichtkampioen Jack Petersen heeft zijn reputatie geen eer aange daan door vorige week zijn landgenoot, den middengewicht McAvöy slechts op punten te overwinnen. Wel was laatstgenoemde in de laatste ronde voor enkele tellen „down", doch zelfs toen slaagde Petersen er niet in, den strijd met den eindstoot te besluiten. Voor het talrijke publiek, dat hooge toegangsprijzen had moeten betalen, was de match, 'zooals zooveel zwaargewicht-partijen voordien, een groote teleurstelling en men begrijpt niet-, waarom de liefhebbers van beroepsboksen nog altijd bij voorkeur wedstrijden tusschen zwaar gewichten bezoeken, of het moest zijn om de sensatie van een mogelijken knock out, want de partijen in lagere gewich ten zijn door de grootere snelheid, waarmede gebokst wordt, veel interessanter. Intusschen is er thans sprake van een derde ontmoeting van Petersen en den Duitscher Neusel, die den Engelschman reeds twee keer versloeg. Men wil dezen wedstrijd in de open lucht organi- seeren, doch het is thans zeer de vraag, of er voldoende belangstelling voor zal zijn. Om begrijpelijke redenen was het niet George Allison, de manager van Arsenal, die voor de radio het gebruikelijke ooggetuige- verslag van de Cup-final gaf, ditmaal hadden Ivan Sharpe en Mr. Creek die taak, ieder voor de helft, overgenomen. Sharpe, vroeger hoofd redacteur van het helaas niet meer bestaande sportblad „Athletic News" gaf een even inte ressant verslag als Allison in vorige jaren en dat is ook geen wonder, want beiden zijn des kundigen van de bovenste plank. Ivan Sharpe vertelde o.m., hoe een statistiek had uitgemaakt, dat in eiken voetbalwedstrijd gemiddeld 35 minuten verloren gaan, doordat het spel ongeveer 150 maal moet onderbroken worden voor overtredingen, doeltrappen of in gooien. Dit laatste onderdeel herhaalt zich 80 maal per match. Bij de onlangs gespeelde Schotsche Cupfinal was het spel zoo afbre kend, dat 45 minuten van den tijd verloren gingen, dat is dus precies de helft van de match. Oogenschijnlijk lijkt dit onmogelijk, maar als men een wedstrijd met den chronometer in de hand volgt, bemerkt men de juistheid van bovengenoemde opgave. Dit was de 61e keer, dat de Cup-final ge speeld werd: sinds 1900 zijn er 14 door een 10 resultaat beslist, waarbij men moet be denken, dat de match in de jaren van 1916 '18 niet werd gehouden. Arsenal heeft de overwinning aan haar beide backs en aan haar uit reuzen samengestelde middenlinie te danken, want de Sheffield- voorhoede speelde, vooral voor de rust, veel beter dan die der Londenaars, waarin Drake, door gebrek aan zelfvertrouwen na zijn ern stige verwonding, tamelijk uit vorm was. Had de United-middenvoor Dodds de dikwijls goed opgezette aanvallen beter afgewerkt, dan zou de door zenuwachtigheid gekwelde Arsenal- j keeper Wilson zeker voor de pauze gepasseerd zijn. Na de rust beging de Sheffield-spil Johnson de fout, teveel op links te spelen, waar de i kleine vleugeispeier Williams niet tegen den reus Crayston op kon. Bovendien was juist de rechtervleugel BartonBarclay goed in vorm en eerstgenoemde gaf direct na Arsenal's doel punt en wederom een minuut voor het einde een afgemeten voorzet, die tot een goal had moeten leiden. De eerste maal kopte Dodds tegen de lat. den tweeden keer schoot Picke ring van dichtbij te wild en de bal vloog naast. Nadat Drake gescoord had, ging hij veel be ter spelen en Smith in de Sheffield-goal kreeg ruimschoots gelegenheid te bewijzen, dat een kleine doelvcrdediger, mits hij lenig is en zijn vak verstaat, voor een langeren keeper niet behoeft onder te doen. Dit is overigens in En geland een bekend feit, want ook Sam Hardy, de beste doelverdediger, dien de Engelschen ooit gehad hebben en die een der steunpilaren van Aston Villa is geweest, was allerminst een reus. Misschien dat deze mededeeling den Blauw-Wit-keeper Ferwerda tot troost kan strekken. Voor de eerste maal hebben thans ook de scheidsrechter, Mr. Nattrass en de twee grens rechters een herinneringsmedaille ontvangen, evenals, zoo men weet, de spelers van het win nende en verliezende elftal. De ploeg van de winnaars ontvangt bovendien tien pond bonus per man, uit te betalen door de club, de Shef field United-spelers ontvangen daarentegen geen extra financieele vergoeding. Het is intusschen voor laatstgenoemde club wel hard, dat zoowel de beker als promotie haar ontgaan zijn. „Falling between two stools (tusschen twee stoelen vallen) noemt de Engelschman dat zeer terecht en thans gaan Charlton Athletic en Manchester United met het eerste klasse schap strijken. Het is interessant na te gaan, hoe de fortuin van een club door de jaren heen steeds wisselt. Eenige jaren geleden degradeer de Manchester en kwam daarna in de tweede klasse van kwaad tot erger. De laatste match van het seizoen tegen Millwall te Londen moest zelfs beslissen, wie van beide clubs naar de derde divisie zou afdalen. De United won en Millwall was het slachtoffer en is dat tot heden boe gebleven, terwijl Manchester zich herstelde, het vorig seizoen op de vijfde plaats eindigde en thans haar verloren positie weer heroverd heeft. Charlton's prestatie is wel zeer bizonder, doch niet" uniek. Evenals Cardiff City in 1920 en '21 is de Londensche club er in geslaagd, in twee jaar tijds van de derde naar de eerste divisie te promoveeren, zoodat de Engelsche hoofdstad thans over vier eerste klassers, Arsenal, Chelsea, Charlton en Brentford, be schikt, een ongekende weelde. Charlton heeft in 1923 als derde klasser van zidvdoen spreken door achtereenvolgens Blackburn, Manchester City en West Broniwich voor den beker te ver slaan, alvorens door de uiteindelijke win naars, Bolton Wanderers, met 1—0 te worden uitgeschakeld. De club verbleef daarna eenige seizoenen in de tweede divisie, maar hoofd zakelijk door gebrek aan behoorlijke recettes (het terrein is van de City uit' slechts met een langen tram- of.busrit te bereiken) ging het behaalde voordeel weer verloren. Thans heeft men de zaken krachtiger aangepakt en bO' vendien is de bevolkingsdichtheid in dat district zeer toegenomen, zoodat gemiddeld 25.000 toeschouwers de wedstrijden bijwonen. Of het elftal echter sterk genoeg zal zijn om zich in de eerste divisie te handhaven, moet worden betwijfeld en de tijd zal het leeren. De estafette-wedstrijd van Londen naar Brighton, waarbij de winnaar een brief van den Lord Mayor aan den burgemeester van de badplaats overhandigt, is voor de derde ach tereenvolgende maal door de ploeg van Bel- grave Harriers gewonnen in den tijd van 4 uur, 37 minuten en 55 seconden met een voor sprong van slechts 13 seconden op Birchfield Hamers. Achttien deelnemers bereikten het eindpunt en elke ploeg bestond uit negen loo- pers; de afstand is ongeveer 65 a 70 kilometer. Dit was de eerste maal, dat de race, die over den geheelen afstand door een enthousiaste menigte langs den weg gevolgd werd, niet op de Westminster Brug begon, in verband met de moeilijkheden voor het steeds groeiende verkeer. De start vond. plaats in de voorstad Mitcham en de eerste loopers moesten zeven en een halve kilometer loopen, alvorens te worden afgelost. Helaas hadden er enkele ernstige ongelukken plaats. Twee der deelne mers weiden op verschillende punten van het parcours door auto's aangereden en C. Younj, lid van de Queen's Park Harriers, overleed aan de bekomen verwondingen. De Bradford Cricket League heeft besloten haar umpires tegen ongevallen op het speel veld te verzekeren, ofschoon het 21 jaar ge leden is, sinds een dezer functionarissen door een bal werd verwond. Voorloopig zal dit voor beeld in ons land wel geen navolging vinden, want in den regel houden onze amateur- umpires, een enkeling met zeer taaie consti tutie uitgezonderd, het staan op hetzelfde plekje in de brandende zon niet langer dan een uurtje uit. Dikwijls zijn ze, vooral na een verkeerde leg before wicket-beslissing, al eer der verdwenen en slechts diegenen, die van hun eigen kunde dubbel en dwars overtuigd zijn, blijven den geheelen wedstrijd op hun post. Voor liefhebbers van postduiven zal het vol gende bericht, dat natuurlek uit Amerika af komstig is, van belang zijn. Te Wilmington in den staat Delaware heeft een wedstrijdduif zoo juist eentraagheidsrecord gevestigd. De vogel werd in Mei 1927 te Greer in South Carolina voor een vlucht over een afstand van 500 mijlen (800 kilometer) opgelaten en slaag de er in, vorige week, dus na een tijdsverloop van acht jaar en elf maanden het ouderlijk nest te bereiken. De eigenaar herkende het dier aan het ringetje om den poot en we ver moeden, dat hij dezen kampioen wel een extra handje duiveboonen heeft gegeven, want het dier is in ieder geval een goedkoope kostgan ger geweest. Het is jammer, dat de duif niet spreken kan, want wie verre reizen doet, kan veel verhalen, doch. het wil ons voorkomen, dat de vogel zeer zeker een prijs toekomt voor betoond uit houdingsvermogen. Het Amerikaansche dames-team voor de Wightman-Cup, die op 12 en 13 Juni ek. fe' Wimbledon verspeeld wordt, is samengesteld I uit: Miss Helen Jacobs; Carolyn Babcock; Mrs. Sarah Palfrey Fabyan en Mrs. J. van Rijn. J LAWNTENNIS. KHO SIN CHIE NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen is de heer G. S. Scheur leer Woensdagmiddag naar Parijs vertrok ken. Het ligt in zijn voornemen den Daviscup wedstrijd FrankrijkChina, die in het a.s. weekeinde te Parijs wordt gespeeld, bij te wo nen. Voor China komt in dezen wedstrijd uit Kho Sin Chie. een ook in Nederlandsch-Indië zeer bekend speler. Toen de heer Scheur leer in 1931 als leider van een tournee van Nederlandsche spelers in Nederlandsch-In dië vertoefde, heeft hij dezen speler, die ver scheidene wedstrijden tegen Timmer speelde, meermalen ontmoet.Het ligt in de be doeling van den heer Scheurleer, Kho Sin Chie te bewegen, voor het spelen van enkele wedstrijden naar Nederland te komen. ROEIEN. DE VARSITY. De dag, waarop de studentenploegen elkan der weder zullen bekampen 21 Mei. Hemel vaartsdag is weer in aantocht. De voorbe reidingen voor deze wedstrijden verkeeren reeds in een vergevorderd stadium: de oude vieren, welke het hoofdnummer roeien, zijn geruimen tijd in training. Evenals verleden jaar zullen de wedstrij den weder gehouden worden op het Noord zeekanaal; de finish ligt tegenover het feest terrein op den westelijken hoek van het Noordzeekanaal en de Nauerna'sche vaart. Dit feestterrein is onlangs door de terreincom missie van den Ned. Studenten Roeibond ge ïnspecteerd en biedt een bij uitstek gunstige gelegenheid tot ontvangst van de bezoekers. De toeschouwers kunnen vandaar uit door de wijde monding van de Nauerna'sche vaart de elkander bekampende ploegen reeds uit de verte zien naderen. Het terrein is gemakkelijk te bereiken, het zij via de pont bij de Hembrug, langs den nieuwen Provincialen weg over Zaandam het zij via de pont over het Noordzeekanaal bij Buitenhuis aan den nieuwen betonweg van de Ford-fabrieken naar Velsen. HOCKEY. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Het Nederlandsche Hockeyelftal, dat Zondag 10 Mei a.s. te Hannover tegen Duitschland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: J. de Looper (Hilversum). Achter: De Waal (Amsterdam) en Tresling (H.O.C.). Midden: C. van der Hagen (Hilversum), H. de Looper (Hilversum) en Van Lier op (Hil versum). Vóór: J. van der Hagen (Hilversum), Sparenberg (Hilversum), v. d. Berg Am sterdam), Schnitger (P.W.) en Heybroek (Am sterdam) Zaterdag 2 Mei zal deze ploeg nog een oefen wedstrijd te Den Haag spelen tegen H.D.M, DE OLYMPISCHE PLOEG SAMEN GESTELD. In de Olympische Hockeyploeg, welke ons land in het tournooi te Berlijn in Augustus a.s. zal vertegenwoordigen, zijn de volgende spe lers gekozen: J. de Looper, H. de Looper, C. v. d. Hagen, J. van der Hagen, Van Lierop en Sparenberg (allen Hilversum), De Waak 7- d. Berg en Heybroek (allen Amsterda\hj, Wester kamp en Ankerman (beiden I-I.D.M.), Gunning (Bloe- mendaal), Fesevur (Deventer), Van der Haar (H.H.IJ.C.), Tresling (H.O.C.) en Schnitger (P.W.). BILJARTEN. OM DEN MOLLERUS-BEKER. De wedstrijden om dezen wisselprijs worden a.s. Zaterdag 2 Mei, in de „Sociëteit-Vereeni- ging" vervolgd met de ontmoeting KRAS HET EIJ. De volgende partij enen worden ge speeld: (De spelers van KRAS staan voor aan) 3 uur J. DrukkerP. Geestman en J. C. WittebolF. E. v. d. Hart; 41/2 uur: J. Druk kerF. E. v. d. Hart en J. C. Wittebol—P. Geestman. VERGADERING NED. BILJARTBOND. Het bestuur van den Ned. Biljartbond heeft den datum voor het houden van de algemeene vergadering van Zaterdag 6 Juni verschoven naar Zaterdag 20 Juni e.k. te Amsterdam, daar dan de agenda van de Internationale Jaarver gadering 1936 in zijn bezit kan zijn, wat voor de nationale vergadering van belang kan wezen. VOETBAL. R. C. II.-ADSPIRANTENTOURNOOI Op Zondag 3 Mei wordt in het Heemsteed- sche Sportpark het jaarlijksehe R. C. H.- tournooi voor adspiranten gehouden. De deel neming is weer grooter, dan verleden jaar- Het aantal deelnemende elftallen bedraagt niet minder dan dertien. De wedstrijden be ginnen Zondagmorgen tien uur. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de Woensdag gespeelde wedstrijden waren als volgt: Eerste divisie: Bolton W.Arsenal 21 Tweede divisie: BuryManchester U. 23 BradfordFulham 10 Manchester is door deze overwinning naar de eerste divisie gepromoveerd. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAP DAMCLUB HAARLEM. De stand van den wedstrijd om het club kampioenschap 1935-'36 van de Damclub Haarlem luidt thans als volgt: gesp. gew rem. verl. pnt. H. W. Zitman 11 5 6 0 16 Th. van Wamel 12 5 6 1 16 F. A. Berkemeier 11 4 7 0 15 J. Lycklama 12 6 3 3 15 W. van Daalen 13 4 6 3 14 C. F. Visse 10 6 1 3 13 C. Dikkeboom 13 3 7 3 13 W. Stroo 11 3 6 2 12 C. v. d. Werff 10 4 2 4 10 G. P. Heek 13 2 6 5 10 H. A. van Abs 13 1 6 6 8 P. Mollema Sr. 8 2 3 3 7 P. van Wamel 13 1 5 7 7 J. J. P. Kraayer 9*) 0 4 5 4 Met een afgebroken partij tegen Stroo welke voor Kraayer meer dan waarschijnlijk een overwinning op zal leveren. Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN Koediefslaan 42 Heemstede Alle correspondentie, deze rubriek betreffende gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. Wat de ex-wereldkampioen Springer in partijen ziet! Nu de ex-wereldkampioen B. Springer waar schijnlijk binnenkort een match gaat spelen tegen onzen nationalen kampioen R. C. Keiler en dus weder actief aan het damleven zal gaan deelnemen, laten wij hieronder twee bijzonder fraaie staaltjes van Springer's dam- talenten volgen: Lokzet No. 2304. ZWART fjf ff ml m if 19 i§ 11 n s s üf gf s H f': Hf 11 11 m 9 Hf WIT Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 8 t.m. 13 20 23 25 en 26. Wit 10 schijven op: 27 30 32-34 36-38 45 en 49. Springer lokte in bovenstaande stelling met Wit door 2722 den foutzet uit Zwart antwoordde hierop met 1218?, waar op volgde Wit 3227, Zwart 2328, Wit 49— 44!, Zwart 28:50. Wit 45—40, Zwart 50:17, Wit 37—31, Zwart 26:37. Wit 38—32, Zwart 37:28, Wit 27—22, Zwart 18:27, Wit 30—24, Zwart 20:29, Wit 34:5 en won. Bovenstaande lokzet geeft wel een duidelij- ken indruk van Springer's enorme spelcapa- citeiten. De hieronder volgende damzet is niet min der fraai en bevestigt volkomen onze mee ning dat Springer op het oogenblik de Hol- landsche speler is, die tegen den huidigen wereldkampioen Raichenbach uitstekende kansen zou maken in een nieuwe match om den wereldtitel. ZWART Él jfü 9 SP If 1 ^gp®ip mmm jR§ iH 11 |j i! 9 i 1 m WIT Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 2 3 8 19 12 13 14 17 19 22 24 25 26 en 27. Wit 14 schijven op: 28 31 33 34 35 36 37 39 41 42 44 46 48 en 49. In deze stelling won Springer met Wit op de volgende geniale wijze: Wit: 3329 (Zwart 24:33 gedwongen) 34 29. 35—30!, 49:38, 38:7, 31:22, 37—31, 41:5! Een origineele „Koningsslag" midden in het volle spel Voor onze probleemvrienden. Voor onze liefhebbers van damproblemen geven wij hieronder ter oplossing een com positie van P. C. Bais te IJmuiden (lid dei- Damclub .IJmuiden"). Probleem No. 2306. Auteur: P. C. BAIS. IJmuiden. Eerste publicatie. gi ill 9 Hf ff f§ 9 9 (H jf 11 i§ j§ iH m tul II 111 11 m Hf P 4 WIT Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 8 9 10 12 14 16 18 en 25 en een dam op 15. Wit 12 schijven op: 20 23 24 26 27 29 32 33 34 40 43 en 45. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit probleem worden niet ingewacht. Wij publiceeren deze in een onzer volgende rubrieken. OPLOSSINGEN. N. 2299. H. J. VAN ALTENA. Amerongen. Wit: 35—30 (Zwart 22:33) 42—37 (Zwart 33:31) 48—43 (Zwart 27:49) 36:7 (Zwart 49: 24) 7—1 (Zwar1 29:40) 1:6 en wint. N. 2300: H. 1'. ANTONISSE. Santpoort, Wit: 33—29 (Zwart 34:23) 17—11 (Zwart 6:17) 27—22 (Zwart 49:18) 24—20 (Zwart 23: 41) 20:9 (Zwart 13:4) 35:2 en wint. POSTDUIVEN COLUMBA. Uitslag van de wedvlucht van Vilvorde. af stand 162 K.M.: Th. Donkerwolcke 1,5,14: M. C. Fe bres 2, 8. 10, 11, 12, 13. 16, 23: L. Gim- bvère 3, G. 7. 15. 18. 20, 21. 22. 25; P. Boeree 4, 19: G. Mollema, 9. 17; F. Neuman 24. Aankomst le prijswinner 10.52,39. Laatste prijswinner 11,35. Comité voor de Zomerzegels. Vrijdag a.s. begint de verkoop van de Zo merzegels. welke in de maanden Mei en Juni aan alle postkantoren te verkrijgen zijn. Het zijn de zegels van 1V2 (3) cent, met de beeltenis van Prof. Kamerlingh Onnes, van 5 (8) cent van Ds. Talma, van 6 (10) cent van Dr. Schaepman en van 12!i» (16) cent van Desiderius Erasmus. De meerwaarde komt ten goede voor de helft aan de beeldende kunstenaars, voor 3 '8 aan de t.b.c.-lijders en voor 1 8 aan de onvolwaardige arbeidskrachten. Het Comité van de Zomerpostzegels te Haarlem wekt met aandrang de ingezetenen der Spaarnestad op om zooveel mogelijk van deze zegels te koopen. ..Hulp in nood", zij de leuze. Vooral in kunstenaarskringen wordt de crisis zoowel in geestelijk ais in materieel opzicht sterk gevoeld. Op kunst toch wordt in de eerste plaats bezuinigd. Laat ons het streven van de Regeering steunen en de kunstenaars helpen in hun moeilijken strijd om het bestaan door zegels te koopen hetgeen tevens de andere nood lijdenden ten goede komt. Zonder kunst is de wereld een dorre woe stijn. Verleden jaar mocht voor de musici een bedrag van f 60.COO door den ver koop van de zegels worden verkregen. Moge de opbrengst van dit jaar, zoo mogelijk, nog grooter zijn. Een ieder helpe mee en zoree in het bezit te komen van de fraaie postzegels. Zij die gaarne willen medewerken bij den verkoop dezer zegels, gelieven zich op te geven bij den secretaris G. v. Waard, Ged. Oude Gracht 41. Zü kunnen in de postkantoren helpen of de zegels in commissie verkrijgen. NIEUWE GLASWATTENFABRIEK TE SAS VAN GENT. De Nederlandsche spiegelglasfabriek te Sas van Gent heeft besloten naast haar bestaan de bedrijven een fabriek op te richten van fibresco (glaswatten). Deze Nederlandsche industrie, die in nor male tijden aan meer dan 100 arbeiders werk verschafte, werd, als zoovele bedrijven, ge dwongen onder den druk der tijden haar be drijf in te krimpen. Na grondige studie in het buitenland, waar glaswatten reeds lang met goede resultaten voor isolatie-doeleinden wor den toegepast, heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswattenfabriek. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, New-York naar Rotterdam 27 (3.39 li.m.) 374 mijl W. van Scilly eil.' Veendam, Rotterdam naar Nèw-York 27 (19.23 n.m.) 200 mijl ZW. van Valentia. Damsterdijk, Rotterdam naar Vancouver 20 te Seattle. Burgerdijk, N.-Orleans raar Rotterdam 29 v. Antwerpen. Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 28 te Glasgow. Burgerdijk, 29 v. New-Orleans te Rotter dam, HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk (thuisreis) 28 te Bordeaux. Nijkerk (uitreis) 28 van Lissabon. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN Zuiderkerk 28 van Amsterdam te Hamburg. Gaasterkerk (thuisreis) 27 van Yokohama. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, Rotterdam naar Bagnoli p. 28 Gibraltar. Stad Vlaardingen, 28 v. Vlaardingen te Narvik, vertrekt 30 (n.m.) naar Rotterdam. Maasburg, 29 van Pepel te Vlaardingen. Stad Zaandam. 29 v. Vlaardingen n. Malmö Stad Zwolle, 2'8 v. Vigo naar Huelva, voor Sas van Gent. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisreis) 29 v. Duinkerken via Antwerpen. Randfontein 29 (11 n.m.) van Hamburg n. Amsterdam. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 29 van Duala. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Hercules, Bourgas n. Amsterdam via Rot terdam p. 29 Ouessant. Orion 29 v. Alexandrië naar Haifa. Cottica 27 van West-Indië te New-York, Trajanus, Rotterdam naar Gibraltar 27 (T.50 n.m.) 130 mijl Z. van Land's End Triton, 28 van Londen te Duinkerken. Aurora, 28 van Triest naar Fiume. Berenice, 28 van Kopenhagen naar Gdynia. Euterpe. 28 van Amsterdam te Bordeaux. Hebe, Pto. Plata naar Amsterdam p. 29 Li zard. Perseus, 28 van Pasajes naar Bilbao. Simon Bolivar, 28 v. Barbados naar Amster dam Stella, 28 van Algiers naar Casteilon. Tiberius 28 van Ceuta naar Melilla. Venus. 28 van Barcelona naar Genua. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (uitreis) 29 te Santos. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki, 23 van Hamburg n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo. (thuisreis) 29 te Colombo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello, (thuisreis) 29 v. Londen. Salabangka. (uitreis) 29 te Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) pass. 27 Perim. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 28 van Suez. Tawali 28 van Hamburg naar Amsterdam. Simaloer (thuisreis) 29 van Port Said. Sembilan (uitreis) pass. 28 Niton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Protesilaus, Rotterdam naar Japan 28 v. Hongkong. Mcnestheus, Japan n. Rotterdam 29 v. Sin gapore. Ajax, Japan n. Rotterdam 28 te Londen, vertrekt 5. Dolius, Batavia naar Amsterdam 28 van Havre. Melampus, Swansea n Batavia 28 te Liver pool. Flintshire Japan naar Rotterdam 28 v. Port Said Glenogle, 28 van Dairen naar Rotterdam. City of Singapore 28 te Hankow voor Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13