f 1.95 Moderne Handwerken. Ons Modehoenje. Kinderkleeding DE VROUW IN DE XXe EEUW. PON DERDAG 30 APRIL" 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 10 gaan bij onze hoeden samen Iedere moderne moeder is er gelukkig van doordrongen dat kinderkleeding eenvoudig en practisch moet zijn. Het is onverstandig voor een kind stoffen te kiezen, die niet waschbaar zijn, die kreukelen of pletten. Maar dat behoeft tegenwoordig ook niet meer: men heeft in de waschbare weefsels allerliefste patroontjes en motiefjes. We zullen nu eerst echter de modellen op onze afbeelding bespreken. Links: jurkje voor een schoolgaand meisje van ongeveer 10 jaar. Men heeft gebloemd, waschecht katoen als materiaal gekozen. Het modelletje is zeer eenvoudig en kinderlijk. LANGS DE STRAAT. Vergane Glorie. In de hal van den grootestads-schouwburg staat hij te wachten, de artist. Er is geen twijfel aan zijn kunstenaarsschap, daarvoor heeft hij wel gezorgd, hij is er trotsch op. En daarom draagt hij de groote flambard met een paar echt artistieke deuken erin: waar heeft hij den hoed vandaan gehaald, denk je bij jezelf. Zijn winterjas met fluweelen kraag is sterk getailleerd, de lorgnet op den smallen oude- heerenneus is aan een breed lint verankerd, en wat er zichtbaar is van het witte haar is zorgvuldig gekamd. Hij is een „figuur" daar is geen twijfel aan. Wat, zou hij geweest zijn: inderdaad een fijnzinnig kunstenaar, met roem overladen, toegejuicht of een die alleen maar in eigen verbeelding iets waarlijk groots heeft betee- kend of misschien een miskend genie dat zijn artisticiteit enkel en alleen gezocht heeft in lange haren en flaphoeden! Hij groet met breeden zwier een jongmensch dat den hoed voor hem afneemt, en zijn ma nieren zijn zoo hoofsch en vol gebaar, dat zij overhellen naar de meening: een tooneel- speler. Zijn fijn, sprekend profiel komt weer in rust, maar niet heelemaal, want op echte oudemenschen manier knikt 't oude hoofd op den dunnen hals zonder ophouden op-neer- op-neer, en de wat ingevallen mond mummelt met ouwelijke klankjes. Vergane glorie, maar niet in eigen oogen, want terwijl hij blijkbaar op iemand staat te wachten, overziet hij de langs hem heen gaande menschenmenigte met quasi-jeugdi- gen blik, en zijn bewegingen moeten nog vol élan en verve schijnen. Iedereen kijkt naar hem, hij is een opval lende figuur en hij geniet daarvan, maar hij beseft niet hoe weinig zijn uiterlijk in over eenstemming is met zijn leeftijd. Eindelijk, daar verschijnt, de langverwach te, een nog vrij jonge, bijdehand uitziende vrouw, die hij met ridderlijke behulpzaamheid naar de vestiaire geleidt. Tenminste, dat denkt hij zelf, in werkelijkheid kan zij best op zichzelf passen en neemt hem maar zoo wat op sleeptouw. Zorgvuldig worden jas en hoed afgegeven en terwijl de vrouw ongeduldig op hem staat te wachten, kamt hij met groote nauwkeurig heid de enkele witte haren op zijn schedel met een zakkam, die van afmeting duidelijk aantoont dat hij eens gediend heeft om een weelderige lokkenpracht in zijn fatsoen te brengen. Zij zitten vlak vooraan, want al wil hij het niet weten, hij is wat doovig, hoewel hij be weert, dat de acteurs van tegenwoordig hun stemgeluid niet meer ever het voetlicht kun nen brengen Na het eerste bedrijf zit hij al wat onder uit gezakt, en de mouw roept hem met een snibbige opmerking tot- de orde. In de pauze leeft hij weer op, bestelt thee, want koffie kan hij niet meer verdragen, en als aan eindelijk het scherm voor de laatste maal zakt schrikt hij wakker van het applaus en van den elboogstoot van zijn dulcinea. Tenslotte gaat hij naar huis in de vaste overtuiging, dat de tooneelspeelkunst van he den alleen nog maar fluisteren kan, dat de stukken flauw en niet de moeite waard zijn, en dat het publiek dom en oppervlakkig ,is, omdat het dit alles maar slikt. E. E. J.—P. De handwerken, die de moderne mouw beoefent, zijn zeer verschillend. Zoowel met 't zeer fijne petit-point borduurwerk als met kleurig weefwerk kan men haar bezig zien. Ook haken en breien echter doet zij met graagte. Maar niet, zooals in vroeger tijden, maakt ze allerlei onnutte zakdoekjes, sa chets, e.d. Nee, de dingen, die de moderne vrouw vervaardigt, hebben wel degelijk practische waarde. We zullen de verschillende voorwerpen op onze illustratie eens nader bekijken. Van écrukleurige haakzijde is de jabot gemaakt, die u links bovenaan ziet. Op een eenvou dig donker japonnetje zal een dergelijke halsafwerking zeer gedistingeerd staan. Het dingske moet echter regelmatig gehaakt worden. Een aardig geschenk vormt het met kruissteek bewerkte étui voor gebakvorkjes en lepeltjes. Heel practisch is het koffietafel- garnituur. dat gemaakt is van vierkante stukjes linnen en gehaakte vierkante stuk jes kant. Daarbij' passend zijn de kleine vin gerdoekjes. De cache-pot, die men daaronder ziet, is gemaakt van linnen, waarop grappige pinguins geappliqueerd zijn. RECEPTEN. RABARBERPUDDING. Maak op de gewone wijze moes van 1 pond rabarber, geschild gewogen. Los 10 bladen witte gelatine op in 2 d.L. vocht, hetzij half Rijnwijn, half water, of half citroenlimonade, half water. Roer 2 ons basterdsuiker bij de pudding en doe ze in een omgespoelden pud dingvorm wanneer ze stijf begint te worden. Presenteer er desgewenscht droge wafeltjes bij of vanillesaus. ken, dat de aanwezigen het gulden devies ge heel schenen te vergeten en bezorgd voor het het behoud van vroegere besluiten van den Raad, in verzet kwamen, als de stem van een enkele dreigde een voorstel te doen vallen Zoo is het altijd geweest, de theorie, dat ver- eenigingen van alle richtingen zich veilig moeten voelen in den Raad, dus een voorstel een beginsel van een der vereenigingen ra kend, met algemeene stemmen moet worden aangenomen, is in de practijk altijd wat hard voor de groote meerderheid der voorstand sters. Zoo" was het nu, toen mevrouw Veen- Brons (de bekende Famke, stichtster van het Nieuw-feminisme) zich verklaarde tegen een voorstel, strekkende tot het zenden van een adres van den Raad aan de regeering met ver wijzing naar een in 1934 door den Raad tot de Regeering gericht adres, zoodra het wets ontwerp „Vrouwelijke Arbeidskrachten" bij de Staten-Generaal wordt ingediend. Bedoeld adres van 1534 kwam op tegen de achterstel ling der werkende vrouw bij haar mannelijken collega. Famke was tenslotte bereid in het belang van de goede samenwerking niet tegen te stemmen, maar zich van stemmen te ont houden. Zoo ging dit voorstel er door, maar elders kon Famke niet toegeven en er bleef bij velen eenige vrees, dat Famke den Vrou wenraad zou terugdrijven naar reactie. Men kan ook optimistischer zijn en zich afvragen of haar zelfoverwinning bij het eene voorstel niet een teeken kan zijn, dat Famke in deze sfeer een anderen kijk krijgt op het feminis me. Dat niet de geheele jeugd achter Famke staat, bewees het sympathieke verslag van de Utrechtsche vrouwelijke studentenvereeni- ging, dat zoo aardig het probleem van de te genwoordige vrouwelijke jeugd toelichtte. Eenerzijds het meevoelen met de werkloosheid der aanstaande kostwinners. Anderzijds het besef dat in dezen tijd een vruchtbare samen werking van man en vrouw meer dan ooit noodzakelijk is, als de vrouw overal terugge drongen wordt. Meer inzicht dus in de inge wikkeldheid der problemen dan bij de aan hangers van het Nieuw-Feminisme. Behalve de min of meer feministische voorstellen wa ren er ook pacifistische (een uitspraak ten gunste van bevordering der internationale sa menwerking) en andere de voorbereiding van de vrouw voor haar politieke taak betreffend, maar we zullen niet te uitvoerig worden. Ook het programma voor de najaarsvergadering- van den Int. Vrouwenraad te Dobrovnic werd snel afgehandeld. Inzake de werkwijze van den Raad werd een compromis bereikt, waarbij het dag. bestuur wordt overgelaten te overwegen, op wélke wij ze men tot de ter bezuiniging noodzakelijke be korting van den duur der bijeenkomst kan komen. Geen gemakkelijke taak voor dit co mité. Maar we vertrouwen in zijn wijs beleid en den geest van de openingsrede der presi dente. EMMY 3. B. Nationale Vrouwenraad van Nederland. Indrukken van de Jaarvergadering In alle vergaderingen van dén Nat. Vrou wenraad zijn er twee stroomingen, de uiting van wat zich in de eenling eveneens altijd weer openbaart: de wensch vast te houden aan de oude mooie traditiën en de trek van het leven, dat voortjaagt en uitstoot wie niet meer mee kunnen. En dan kan het zijn dat het nieuwe weer terugkeer naar het oudé be- teekent en omgekeerd Sterker dan ooit deed zich de botsing tus schen oud en nieuw gevoelen in de 37e alge meene vergadering, 16, 17 en 18 April te Eindhoven gehouden, onder de beproefde en hoogstaande leiding van Frida Katz. En dan was er een streven naar verjonging of vernieu wing in tweeërlei richting: lo. wat betreft de werkwijze van den Raad; 2o. met betrekking- tot de vrouwenbeweging, want de Nieuw-Fe- ministen hadden haar intocht in den Raad ge daan, met haar verlangen af te breken veel, dat in den loop der tijden door de vrouwen werd gewonnen. Het voorstel den duur der bijeenkomsten van den Raad te bekorten raakte de werkwijze van de organisatie, maar daarmede ook vele lieve traditiën o.a. het uitbrengen der verslagen, welke feitelijk de kern van dén arbeid van den Raad vormen.. En voor de- synthese tusschen de voorstand sters van oud en nieuw op verschillend gebied zorgde de presidente, die reeds in haar be zielde openingsrede als het ware een beroep deed op het beste in ieder der afgevaardigden voor het toekomstig werk van den Raad en voor den'arbeid van ieder harer afzonderlijk in het leven. Zij zocht niet de schuld' van de moeilijke tijden bij regeeringen en de buiten wereld, maar zij herinnerde ieder aan haar persoonlijke verantwoordelijkheid, had zich ernstig afgevraagd, hoe verbetering kon wor den verkregen en kwam tot deze conclusies: „Allen, mannen en vrouwen, dreigen tegen woordig onder te gaan in het materieele. Er is een kloof ontstaan tusschen het dagelijks werkende materieele in ons leven en het mo reel geestelijke en die kloof is de grondoorzaak van den huidigen nood, die op zijn beurt deze kloof weer verbreedt de cirkelgang van het kwade, dat altijd weer nieuw het kwade wekken moetZoodra onze oogen hiervoor geopend zijn, zien wij. dat er maar één mo gelijkheid is tot beëindiging van den nood: het dempen van die kloof door versterking van het cnoreel-geestelijke leven der men- schen, opdat deze zijde van het leven de over winning behale. Slechts op die wijze kan de verdere cirkelgang verbroken worden en om gezet in een cirkelgang van het goede, dat het goede wekt. Op de vrouwen, van ouds de behoedsters van het moreel-geestelijke, rustte h. i. de taak invloed ten goede te oefenen. Zeer menschel ijk erkende zij, dat het voor ons allen altijd weer is een vallen en opstaan, maar toch legde zij den nadruk op het devies van Nat. en Int. Vrouwenraad: „Gelijk gij wilt, dat u de menschen doen zullen, doe gij hun desgelijks". En zij meende, dat „elk moment, dat een onzer dit waarlijk in de practijk brengt, het moreel-geestelijke heeft overwon nen, een schakel van de keten ten kwade is verdelgd". De indrukwekkende en zeer toegejuichte re de harmonieerde zeldzaam met de woorden van mr. C. T. J. de Jong, oud-kinderrechter te Amsterdam, die in de avondbijeenkomt, spre kend over „Bevordering van goede gezinstoe standen" en stilstaand bij het leed van zoo vele gezinnen, waar tweedracht heerscht, waar de jeugd uit de meest ontvankelijke ja ren geen mooie herinneringen kan medene- men aan een sfeer van vrede en rust, welke zij behoeft, eveneens naar de diepere ooi-zaak zócht van de ontwrichting der maatschappij, en tot dezelfde gevolgtrekking kwam: dat het materialisme, de snelheidsjacht, het gebrek aan innig geestelijk leven een der hoofdoor zaken is van veel verstoord huwelijksgeluk. Tenslotte kregen we den laatsten dag, op de openbare bijeenkomst, gewijd aan het in gewikkelde onderwerp: Autarkie of interna tionale samenwerking, van de beide sprekers, het Kamerlid M. van Poll en het oud-Kamer lid mejuffr. Mr. E. C. van Dorp, in verschil lend verband en verschillenden vorm, de er kenning, dat het materieele niet het mensche- lijk geluk bepaalt. De heer Van Poll mocht het zeggen in zijn pleit, dat ging in de rich ting van autarkische ontwikkeling, waar hij deed uitkomen, dat als het geheel daarmede gediend was, de Nederlander het niet erg moest vinden als hij zich eenig matereel ge notsmiddel, dat uit het buitenland kwam, zou moeten ontzeggen. Mr. van Dorp besloot haar logisch economisch pleidooi in de richting van vrijhandel en internationale samenwer king met te erkennen, dat de hebzucht veel kwaad sticht in deze wereld en dat deze gees telijk moet bestreden worden. Zij zag hierin zeker een belangrijk middel om uit de misère te komen. Men kan dus wel zeggen, dat deze verga dering -- al wordt de uitdrukking voor den Vrouwenraad bijna banaal op een hoog peil stond. Toch waren er de verige dagen oogenbll- Zeer mooi zijn 'de ontbijtlakens, die geheel opgeborduurd zijn met kleurige motieven. Vaak maakt men daar een thee- of koffie- mute passend bij. Op kinderkleertjes past men ook vaak appliquaties toe. Het paard op het geruite speelschortje rechte onder aan. vormt meteen een zak, waarin het kind zakdoek, e.d. kan opbergen. Van touw en koord en groote koralen kan men handige ceintuurs maken voor badpak, strand-zomerjurken. Ook strandtasschen zijn een dankbaar onderwerp om er zijn fantasie den vrijen teugel te laten Dat het breien en haken van jumpertjes, badpakken en zelfs mantels en japonnen een rage geworden is, behoef t geen verdere mel ding meer. Waar we komen ziet men jonge en oude, rijke en arme vrouwen en meisjes met haak- of breinaalden en knotten wol of zijde. En het fabrieksarbeidstertje, dat een aardig jumpertje gebreid heeft, is daar even trotsch op en draagt het. met evenveel ge noegen, als de verwende mondaine vrouw, die een nieuw pull-overtje gemaakt heeft, orn haar laatste sportcomplet te comple- teeren. BLOEMKOOL. Maak de bloemkool schoon, haal ze uit el kaar en kook ze niet te gaar in water met zout. Laat ze uitlekken, besmeer een vuurvast scho teltje met boter, leg er een laag bloemkool stukjes in, hieroverheen wat gehakte ham, een lepel tomatenpuree en wat geraspte kaas. Leg zoo eenige lagen over elkaar, bestrooi den bovenkant van het gerecht met paneermeel en geraspte kaas vermengd, leg er enkele klontjes boter op en zet het schoteltje een kwartier in een heeten oven. Deze aardige Matelot b.v. met op de rand voile garneering en apart lintgarnituur, kost slechts V. AMERONGEN's DAMES HOEDEN-MACAZIJNEN ANEGANG 27 FRAMKESTRAAT 3-5 (Adv. ingez. Med.) Daarnaast een paar manteltjes voor meis jes van 6 tot. 8 jaar. Zakken zijn het ideaal voor schoolgaande kinderen, en ook op deze mantels ontbreken zo niet. Overgooiertjes van gebloemd of effen ma teriaal zijn ook altijd een gewilde dracht. Ze zijn vooral practisch. omdat men er verschil lende blousjes onder kan laten dragen, zoo- dat het kind altijd frisch er uit ziet. Tenslotte nog een jurkje van gestreept katoen, dat aardig verwerkt is en een leuk jongenspakje van Engelsche stof. Op school wordt het korte jasje uitgetrokken en dan draagt het jongetje een helder blousje er onder- HUISHOUDELIJKE WENKEN. Wrijfdoeken maakt men o.a. heel goedkoop en heel gemakkelijk uit de beenstukken van afgedragen kousen. Men knipt de voet er af. legt eenige van die stukken naast elkaar, af wisselend het nauwe eind naast het wijde, naait ze met de machine aan elkaar en stikt ook de open einden dicht. Een sterk bandje en een goede vloerdoek is klaar. Siroomatten maakt men schoon, door ze af te wrijven met doeken, die in sterk zoutwater gedoopt zijn. Rubber uit Zonnebloemen. Een Russisch professort beweert dat in de zonnebloem en vooral in de bladeren een stof zich bevindt, die overeenkomt met het sap uit de rubber- boomen. Uit 100 K.G. dezer bladeren zou men 2 K.G. rubber kunnen bereiden. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: tomatensoep; roastbeef. snijboonen, (bus), gekookte aardappelen; chocoladepudding met schuimpjes. Maa nda g: carbonaden, postelein, gekookte aardap pelen; fruit Dinsdag: biefstuk, spinazie, gebakken aardappe len; rijst met pruimen Woensdag: gehakt, bloemkool, gekookte aardappelen vanillevla. Donderdag: rookworst, stamppot van raapstelen en aardappelen; appelpannekoekjes. Vrijdag: gestoofde kabeljauw, boterjus, bietensla, gekookte aardappelen; rhabarberpudding. Zaterdag: bruine boonen, gebakken uitjes, augurk jes. spek; fruit Ons Wekelijksch Knippatroon. Nr. 376: gekleed manteltje voor meisjes van 10 tot 14 jaar. Als materiaal is effen stof gekozen in een aardige tint, als blauw, groen of rood. Benoodigd materiaal voor den leef tijd van 14 jaar: 2.75 stof van 100 centimeter breedte en 3 meter voering. Het verdient wel aanbeveling het manteltje te voeren, Prijs van het patroon 25 ets. per stuk. Nr. 377: kinderjasje voor meisje of jonge tje van ongeveer 5 jaar. Voor jongetjes moet de sluiting natuurlijk aan den anderen kant zijn. Benoodigd materiaal: 2 meter stof van 100 centimeter breedte en evenveel voering. Prijs van het patroontje 25 ets. per stuk. Deze patronen zijn dus in alle maten te gen bovenvermelden prijs te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets. porto kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon en tevens de gewenschte maat (d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte, lengte, enz.) op te geven. Vergeet ook niet den leeftijd van het kind, voor wie het pa troontje bestemd is. er bij te zetten. Gelieve verder naam en adres zoo volledig en dui delijk mogelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de verzen* ding.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14