Verjaardag. LANCENBRAHM ANTH RAC IET Beter, niet duurder Voor Kastpapierbijdiip<dibp<pijtfcind<| Vaat dke stUom kaan iets apart! Alleen KI. Houtstr. 49 53e Jaargang No. 16212 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 30 April 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 73.25. franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10500 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Vei Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. orwaarden. VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 April. Een Bundelaar Bestraft. De Times meldt uit Berlijn, dat een inwoner van Aken, die het boekje met de „duizend beste moppen" over het nieuwe Duitschland en zijn regeering samen stelde, door de rechtbank te Keulen tot 15 maanden gevangenisstraf is veroor deeld. De beschuldigde verklaarde gehoopt te hebben er 25.000 M. mede te zullen ver dienen door de moppenverzameling in Frankrijk, België en Nederland te ver- koopen. De rechtbank was van meening, dat een dergelijk optreden- aan verraad grensde. Het lijkt mij een zware straf, ofschoon ik het boekje niet gelezen heb en dus niet kan beoordeelen of er moppen in staan, die voor het régime beleedigend zijn. Hetgeen door andere régimes ook niet geduld zou worden. In elk geval wijst de titel uit, dat de bun delaar der duizend beste moppen niet den opzet tot beleedigen heeft gehad. Hij wou moppig wezen, en 25000 mark verdienen aan de Franschen, de Belgen en ons. Nu moet hij vijftien maanden in het gevang zitten en verdient niets aan ons. Als ik dagbladcorrespondent in Berlijn was zou ik den minister van Propaganda, dr. Gioeb- bels, over het geval gaan interviewen. Ik zou hem vragen of hij van meening was dat de beste moppen over een land, in boekvorm uit gegeven, het benad'eelen kunnen. Ik zou zijn aandacht vestigen op het historische voorbeeld van een Nederlandschen premier, dr. A. Kuy- per, die de uitgave van zijn eigen caricatu- ren van een waardeerende voorrede voorzag ....en die caricaturen met hun onderschrif ten waren lang niet alle „cnoppen". Sommige waren erg agressief. Ik zou ook zijn belangstelling vragen voor een beroemd geval uit de zakenwereld: Henry Ford's moppenboekje over zijn oorspronke lijke hoogpootige automobiel, in Amerika be kend als „Tin Lizzie", dat hij als propaganda materiaal uitgaf en waarmee hij ongetwijfeld succes oogstte. Want de heele wereld praatte toen over de gebundelde Ford-moppen. De hoogpooten-omzet vloog erdoor omhoog. „Wilt ook gij", zou ik aan dr. Goebbels vragen, „uw export niet verhoogen? Wij krijgen steeds den indruk dat dat juist zeer sterk in uw be doeling ligt." De rechtbank te Keulen gelooft blijkbaar niet in het effect van humor als propaganda middel. Zij gaat verder en vindt dat het „grenst aan verraad". Nu, nu! Dat lijkt mij wel wat heel sterk. Als ik dr. Goebbels toch sprak, zou ik hem verzekeren dat het aantal moppen op het Duitsche regime, dat in Neder land wordt rondverteld, legio is. Het stijgt verre uit boven „de duizend beste". Zeer vele komen uit Duitschland zelf. Gebundeld of niet, zij bereiken ons. Is dat allemaal verraad? Ik heb er Margadant's Twintig Duizend Ci taten eens op nageslagen, pag. 250252, be vattende definities van het begrip Humor, en Vind daar o.a. de volgende uitspraken: „Humor wil de tragiek van het leven tem peren". (Mi-. A. W. Kamp). „Humor is een combinatie van geestigheid en liefde" (Thackeray). „Humor is opgeruimheid zonder optimisme en ironie zonder bitterheid" (Allard Pierson). „Een mensch zonder zin voor humor is iemand zonder menschelijkheid" (Keizer Wilhelm II). Hier pauzeer ik even, haal adem en ga verder: „De humor is de zwemgordel op den stroom des levens" (Wilhelm Raabe). „Het zekerste teeken eener humoristische ziel is dat zij in staat is nu en dan ook zich zelf uit te lachen" (C. L. Schleich). „De hoogste wereldbeschouwing is die van den humor; geen menschengeest komt daar boven uit. Alle genieën hebben humor". (C. L. Schleich) „Wie humor heeft, die heeft reeds bijna genie" (Arthur Schnitzler). Nog meer citaten vereischt? Neen, ik geloof het niet. En dan vijftien maanden R. P. ALG- BOND VAN FORENSEN Naar „De Forens" meldt, zal de heer C. W. E. Wilde, te Overveen, wegens vertrek naar het buitenland aftreden als penningmeester der afd. Haarlem en omstreken van den Alg. Bond van Forensen. Gedurende 8 jaar heeft de heer Wilde met groote opgewektheid en goede zorg de functie van penningmeester vervuld. De heer J. B. Kayser, te Heemstede, die reeds bestuurslid is, is bereid gevonden, de plaats van den heer Wilde in te necnen als pen ningmeester. Ter vervulling van de vacature in het bestuur, ontstaan door het aftreden van den heer Wilde, is de heer Th. Verwey te Overveen in het afdeelingsbestuur gekozen, terwijl verder het bestuur nog is uitgebreid met. de heeren W. F. H. Bruggeman te Drie- huis-Velsen en H. J. G. Lanibooy te Bloemen- daal. Wanneer in onzen eigen kring Een lid van het gezin verjaart, Dan is dat een belangrijk ding, Een feit van feestelijken aard. Met bloemen wordt een stoel getooid. Er wordt een feestdisch toebereid, En het gezin voelt meer dan ooit Zijn innige verbondenheid. Het groot gezin van Nederland, Voelt, ondanks velerlei verschil, Ook extra hecht den eenheidsband Op dezen dertigsten April. Al wordt er dan geen stoel versierd, Met onze rood-wit-blauwe vlag Wordt het verjaringsfeest gevierd, Op dezen blijden lentedag. Al zenden wij u niet vereend Een plechtig huldigingsadres, Wij zeggen en 't is diep gemeend: Wij wenschen u geluk, Prinses! P. GASUS. BAKKER'S BEHANG MOOI EN TOCH GOEDKOOP iieette StkolenttUe Vapieekandel Gen- Cronjestraat 135 - Tel. 11657 Vakkundige behangen. - Voor zeil behangers gratis alranden. (Adv. Ingez. Med.) Anthraciet dankt zijn kwaliteit aan zijn ouderdom. LANGENBRAHM ANTHRACIET heeft ruim 7 eeuwen lang zijn superiori teit bewezen. Sukkel daarom niet langer maar doe Uw inslag voor dit jaar met de beste kolen van het continent. LANGENBRAHM ANTHRACIET Alleenverkoop voor Haarlem en Omstreken Drupsteen's Kolenhandel HAARLEM HEEMSTEDE Telef. 12157 Telef. 28504 VRAAGT ZOMERPRUZEN! (Adv. Ingez. Med.) De rechtbank behandelt oplich tingen en diefstallen. Geld van een zieke in bewaring genomen. De Haarlemsche rechtbank heeft heden morgen de 'behandeling voortgezet van een strafzaak tegen een 63-j'arigen Amsterdam mer, die terecht stónd terzake van oplichting- Hij had van den buurman van een zieke in 'Zandvoort geld in bewaring ontvangen dat aan den zieke toebehoorde, doch dat den buurman in handen was .gegeven. Daarbij zou hij den buurman hebben verteld uit naam van den officier van justitie te zijn gekomen, wat verdachte eohter ter terecht zitting ontkende. Hij was het geld, f 205 en een spaarbankboekje ter waarde van f 4000 komen halen om dat voor de verpleging van den zieke te gebruiken; de bum-man had het 'geld, dat hij bij een particulier had gebracht, ten allen tijde kunnen terugkrijgen als dat maar niet door de belemmerende politie- matregelen was verhinderd. Uit de schriftelijke verklaring van iemand uit Amsterdam bleek dat verd. deze op den avond vóór zijn arrestatie had gesmeekt hem nog eens geld te leenen. omdat hij anders in de gevangenis zou komen. Dit ontkende ver dachte. Het stond echter vast dat hij het geld niet voor den zieke had gebruikt. Hedenmorgen werd de zaak verder be handeld. Als getuige werd eerst gehoord een Amster- damsch garagehouder, die aan verdachte verschillende malen geld had geleend tot een totaal van ruim f 2000. Den avond vóór de arrestatie van verdachte had deze hem ob- gebeld. Get. dacht zijn geld terug te krij gen, doch verdachte vroeg hem integendeel om f 350. Hierop was getuige niet ingegaan. Verdachte erkende dat hij om geld had ge vraagd, doch er niet om had gesmeekt met de motiveering dat hij in de gevangenis zou komen. Verd. verklaarde, dat hij wanneer hij niet in zijn handelingen door de politie was be lemmerd, het geld van den zieke had kun nen fourneeren. Daarna hield de officier zijn requisitoir. Hij achtte oplichting bewezen. Reeds drie weken vóórdat verdachte eventueel had kunnen worden aangewezen tot bewindvoer der had hij het geld gehaaid onder valsche voorspiegeling. Verdachte had al meer ver- oordeeiingen achter den rug. De eisch luidde: 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De x-aadsman van verdachte mr. B. W Stomps, bestreed de meening van den officier dat het ten laste gelegde is bewezen. Dat hij zich als bewindvoerder had opgeworpen was slechts door één getuige verklaard. Pleiter verzocht een psychiatrisch onderzoek van verdachte, waartoe de officier geen aan leiding aanwezig achtte. Uitspraak 14 Mei. Prinses Juliana, die heden 27 jaar wordt. (Foto Ziegler) Drouillet in Italië. Reuter meldt uit Rome 29 April: In welin gelichte kringen wordt thans bevestigd, dat de aviateur van den Negus, Drouillet die uit Frankrijk met zijn vliegtuig is gevlucht, in Italië is geland, tengevolge van een gebrek aan zijn toestel, op het militaire vliegveld Cen- tocelle. Het toestel werd verzegeld, aangezien de piloot geen toestemming had over Italië te vliegen. De piloot zelf werd in vrijheid gelaten. De vlieger over zijn mislukt avontuur. De .Matin" publiceert een interview van zijn Romeinschen correspondent met den vlie ger Drouillet. Drouillet verklaarde, dat hij na zijn plot seling vertrek van Villaconblay op een vlakte nabij Crau. brandstof innam. Zijn vrienden wachtten daar op hem met een fust van 200 liter benzine, die in minder dan tien minuten in het vliegtuig werden overgebracht. Vervol gens zette hij koers naar de Zee-Alpen en ver liet Frankrijk ter hoogte van Cannes om daarna de richting van Corsica in te slaan. Zijn voornemen was zich naar het eiland Kre ta te begeven, waar hij eveneens voor een ge heime brandstofvoorziening had zorggedragen. Vandaar zou hij naar de Roode Zee gaan, waar aan de Ai-abische kust ook op twee plaatsen brandstof zou worden ingenomen. Op deze wijze zou hij Addis Abeba binnen 48 uur hebben bereikt. Voor het eiland Kreta verminderde de oliedruk. Het avontuur mis lukte en Drouillet moest koers zetten naar Italië, terwijl hij klom tot een hoogte van 5000 Meter. „Om half negen des avonds daalde ik met vastgeloopen schroef op het militaire vliegveld van Centocelli, waar ik zelf de wacht moest gaan opzoeken. Tien minuten later zou mijn motor vastgeloopen zijn". Drouillet verklaarde vervolgens, dat zijn verdere plannen afhingen van de beslissingen der Italiaansche autoriteiten ten opzichte van zijn vliegtuig. Hij voegde er nog aan toe: „Gij kunt er zeker van zijn. dat ik mijn mooie vlieg tuig nooit naar Frankrijk zal terug brengen. Ik heb niemand nadeel of leed berokkend". Drouillet begaf zich rustig naai' zijn hotel in Rome. waar hij op discrete wijze door de politie wordt bewaakt. Bjp| Een bril van K E I P E&gg ^^ËL_Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Inbrekers van 14 en 16 jaar. Consumptietent bij Jansbrug doel van hun operatie. In den nacht van Woensdag op Donderdag- ontvang de politie telefonisch een waarschu wing dat men bezig was in te breken in de consumptietent bij de Jansbrug. De recherche toog onmiddellijk op het pad en arresteerde in de omgeving van deze brug twee jonge lingen van 14 en 16 jaar. Deze knapen bekenden dat zij een ruitje van de tent hadden ingeslagen met het doel chocolade te stelen. Zij waren echter telkens gestoord door voorbijgangers. Bij fouilleering vond de recherche twee wapenstokken. De jongens zijn in bewaring gesteld wijl zij reeds eerder wegens diefstal met de politie iiï aanraking waren geweest. Timmerman valt van 3 Meter hoogte. Ongeval op Groote Markt. Bij de werkzaamheden aan de muziektent, die ter gelegenheid van Julianadag werd op gesteld, heeft Woensdag een - ongeval plaats gehad. De 44-jarige timmerman M., die zich onge veer 3 meter boven de vloer van de tent bevond, gleed van de ijzei-en stang, waarop hij stond en viel. Hij brak hierbij zijn linker arm en liep een hoofdwonde op. Per ziekenauto vervoei-de de Ongevallen- dienst het slachtoffer naar het Diaconessen- huis. Zijn toestand is niet ernstig. Ced. Oude Gracht 103 I KA I I Q Telefoon 11723 - Telefoon 11723 J1 V 1 V~' 1J (Adv. Ingez. Med.) Tegen het trekken van huurders. Mededeelingen van de Federatie van Haar lemsche Woningbouwvereenigingen. Naar aanleiding van ons artikel in het num mer vaix 18 April „Verhuizers hebben het druk" deelt de secretaris van de Federatie van Haarlemsche woningbouwvereenigingen.' de heer Martens, ons namens het bestuur het volgende mede: De vei-huislust bij bewoners van woning bouwvereenigingen komt hoofdzakelijk voor tengevolge van het onvoldoende aanbod van goede cn goedkooper ai-beiderswoningen. In toenemende mate ziet men, dat gezinnen, die den huurprijs hunner woning niet langer kunnen betalen, doch evenmin wenschen te verhuizen naar een minderwaardige om geving.. met andere gezinnen gaan samen wonen. Doordat de huren niet voldoende zijn verlaagd, redden vele huurdei-s zich op deze wijze, hetgeen een bedenkelijke invloed uit oefent op de woonzeden. Ondanks dit fyïit heeft een door ons kort gelden gehouden enquête bewezendat bij geen der te Haarlem gevestigde corporaties in de liuurklasse tot 6 ledige woningen waren, uitgezonderd eenige bovenwoningen. Met groote verwondering namen wij kennis dat ook de besturen van woningbouwvereeni gingen dit trekken in de hand hebben gewerkt. Geen onzer aangesloten corpoi-aties zal er aan denken een huui'der naar een ledig ge komen woning te doen verhuizen welke is op geknapt, want ook de woning die dan ver laten wordt, moet wederom vei-huui'baar ge maakt worden, hetgeen de betrokken vereeni- ging een niet onbelangrijk bedi-ag kost. Betreffende de bewering al zouden de be woners door andere vereenigingen worden ovei-genomen deelen wij mede: De federatie van Haarlemsche Woning bouwvereenigingen waarbij aangesloten 60 pet. van de te Haarlem gevestigde coi-pora- ties met een totaal van 2817 woningen, heeft al 7 jaar gelden een besluit in haar verga dering genomen geen huurders van elkaar over te nemen. Hieraan werd steeds streng de hand gehouden, bijzondere gevallen uitge zonderd, zooals dokters-advies, een te kleine woning door uitbreiding van het gezin en andere. Deze gevallen werden door de be sturen onderling besproken en dan gebeui'de het wel, dat een enkele maal een huurder werd overgenomen. Deze regeling heeft al tijd zeer voldaan. Het Gemeentelijk Woningbedrijf hetwelk met deze overeenkomst op de hoogte was, heeft echter nooit de moeite genomen de be sturen over dergelijke gevallen te hoor en en meermalen nam zij huurders over van onze woningbouwvereenigingen. Nu het ge meentebestuur ons systeem heeft overgeno men, mogen wij verwachten dat het trekken wat dan nog voorkwam buiten onze organi satie voorgoed is opgehouden. Dan wordt er veel door dit besluit bereikt. Het woord is aan.. Anastasius Grün Het leed van een volk door oorlog te willen genezen is iemand onthoofden, die kies pijn heeft. een frattende Hout. Heus uil tneee deux Uondecd tinle.tr Qeheele en houten, koutiet, tfiodkeuten, tokken en tokiet Ceonifittc. 119,lel. 113S5 (Adv. Ingez. Med.) WACHTHUISJE DER N. Z. H. T. M. OP HET STATIONSPLEIN? Naar „De Forens" meldt is de afd. Haarlem, van den Alg. Bond van Forensen met de di rectie der N. Z. H. T. M. in correspondentie geweest over het maken van een schuilgele- genheid op het Stationsplein, ten plaatse, waar lijn 1 in de richting Heemstede vertrekt. Hieraan bestaat veel behoefte bij koude, hit te en regen. De directie heeft 27 Maart geantwoord, dat de mogelijkheid van plaatsing van een schuil- gelegenheid op het Stationsplein wordt nage gaan. AFSCHEID CHR. MOOK Ofschoon het afscheid van den heer C'n. Mook, Chef der Comptabiliteit der N. Z. H. T. M., die wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd den dienst der Maatschappij heeft verlaten, geen officieel karakter droeg, ging het toch niet geheel on opgemerkt voorbij. Door directie en ambtenax-en werd den heer Mook eon album aangeboden, met foto's die betrekking hebben op den vroegeren en den tegenwoordigen tijd bij de N. Z. H. T. M. Het Jubileumfonds voegde hierbij een stan daard voor genoemd album. Haarlem Telefoon 1X279 (Adv. ingez. Med.) De oorlog in Abessynic: Twee Italiaansche colonnes naderen Addis Abeba. pag, 4 De verkiezing van Azana tot president van Spanje staat vast. pag. 4 De Engelsche regeering lioopt binnenkort met Duitschland in contact te treden. pag. 4 Dr. Eckener's naam mag weer in de Duitsche pers genoemd worden. pag. 4 De regeering wil een raad voor de luchtvaart instellen. pag. 3 Een regeerïngscommissic zal een onderzoek naar de ontwikkeling der televisie instellen. pag. 3 Defect aan een achterlicht kost een menschen leven. pag. 3 Op 4 Mei a.s. zal de lieer G. van Waard zijn 25-jarig jubileum bij de Haarlemsche ver- eeniging tot bestrijding der t. b. c. vieren. pag. S Prinses Juliana is 27 jaar geworden; feestelijk heden te Haarlem. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een bundelaar bestraft. pag. 1 Hoe ik groeide: Acteur. pag 3 Jlir. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Uit het Internationale Arbeidsbureau. pag. 4 Van onzen Londensclicn correspondent: Een Nederlandsch acteur in Londen. pag. 11 J. B. Schuil: Cremer. Vijf Eenacters. pag. 11 K. de Jong: In gebi'uikneming orgel Noord- Sclioterkerk. pag. 11 Sport in 't kort. pag. 9 Damrubriek. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7»

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1