H Raad voor de luchtvaart wordt ingesteld. Met de luchtpost naar Keulen. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT OE IK GROEIDE DON DERDAG 30 APRIL 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Wetsontwerp thans ingediend. Onderzoek naar ongelukken met burgerlijke vliegtuigen. Thans is ingediend een wetsontwerp waarbij wordt ingesteld een raad voor dc luchtvaart, waarvan de voornaam ste taak zal zijn het onderzoeken van ongevallen van burgerlijke luchtvaar tuigen. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat de bestaande regeling toezicht luchtvaart in ver band met de ontwikkeling der lucht vaart niet meer bevredigend is, dat de permanente commissie te geringe bevoegdheden heeft en dat waarbor gen ontbreken voor een deugdelijk onderzoek. De thans in te stellen raad zal, evenals de raad voor de scheep vaart, de bevoegdheid hebben, getui gen en deskundigen onder eede te hooren, voorgeleiding bij niet-ver- sclïijnen te gelasten, enz. De zittingen van het nieuwe college zullen in het openbaar worden gehouden, terwijl als zetel 's-Gravenhage wordt aangewezen. Het vooronderzoek bij een ongeval zal ge schieden door een of meer door den minister van Waterstaat aan te wijzen personen, waar bij rekening kan worden gehouden met den aard van het ongeval. Wat de geschiktheid van leden der beman ning van een luchtvaartuig betreft, merkt de minister op. dat in geval van twijfel aan die geschiktheid in den regel een onderzoek, als bedoeld in artikel 28 der regeling toezicht luchtvaart zal worden ingesteld. Blijkt de be trokkene bij de keuring of het examen te vol doen aan de terzake gestelde eischen, doch blijft de directeur van den luchtvaartdienst anderzijds van oordeel, dat de betrokkene on geschikt is, dan kan hij zich tot den raad voor de luchtvaart wenden, die bij zijn oor deel. of de betrokkene „ongeschikt" is. niet is gebonden aan de in de regeling toezicht lucht vaart omschreven eischen van lichamelijke geschiktheid en bekwaamheid. "ie raad voor de luchtvaart krijgt voorts de bevoegdheid tot het opleggen van discipli naire straffen. Het college zal bestaan uit een voorzitter- Jurist en uit vier leden, bij voorkeur deskun digen op het gebied van de luchtvaart. Voorts worden benoemd ton minste tien buitenge wone leden. Onder het onderzoek vallen ook ongeval len, hier te lande aan een vreemd .burgerlijk luchtvaartuig overkomen. Tenslotte deelt de minister mede, dat een wijziging van het wetboek van strafrecht in voorbereiding is, waarbij de luchtvaax*t-mis- drijven en overtredingen in haar geheel zullen worden'geregeld. Prinsessedag in het Olympisch Stadion. Op grootsche en enthousiaste wijze Is Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam de Prinsesedag gevierd, een viering, waaraan wel een zeer bijzonderen luister werd verleend door de aanwezigheid van Prinses Juliana.. Een warme en oprechte hulde is onze Prin ses door vele duizenden Amsterdammers aan den vooravond van de viering van haar ge boortedag gebracht. Een 'hulde, die getuigde van een groote liefde voor ons vorstenhuis. Het stadion was bijna geheel gevuld en voor de muren van het hoofdstedelijk sportcentrum hadden zich duizenden hoofdstedelingen op gesteld om de Prinses bij haar aankomst hartelijk te verwelkomen en uit duizenden kelen klonk het „Leve de Prinses" en het hoerageroep, toen te ruim half negen de hofauto voor het stadion aankwam. De toejuichingen namen schier geen einde toen de auto waarin de Prinses met klein gevolg was gezeten, het stadion rondreed. Voor de koninklijke loge steeg zij uit en daar was net burgemeester De Vlugt, die de ko ninklijke gast verwelkomde. Mede waren ter verwelkoming op het terrein voor de loge aanwezig de heeren Jan ter Haar en mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier. In den loop van den avond hebben nog het woord gevoerd de heeren Jan ter Haar Jr., mr. dr. I,. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij en dr. I. H. J. Vos. Tentoonstelling van werken der Koningin. In tegenwoordigheid van tal van genoodig- den werd Woensdagmiddag de tentoonstelling van werken van de Koningin en Gooische meesters in de aula van het Baarnsch Lyceum door den Burgemeester van Baarn, Jhr. Dr. G. C. J. van Reenen, geopend. Deze tentoonstelling, die tot en met 8 Mei zal duren, werd georganiseerd ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana. Alvorens de heer Van Reenen zijn openings rede uitsprak, hield de voorzitter, van de CÏir. Oranjevereeniging. onder wiens auspiciën deze tentoonstelling plaats heeft, de heer F. Wijnja. een korte rede. Burgemeester Van Reenen wees in zijn ope ningswoord op de bijzondere activiteit van de Baarnsche Chr. Oranjevereeniging en beval den bezoekers dezer tentoonstelling aan eenige gave te offeren voor „kunst in nood", want, aldus spr., geeft men zich wel eens reken schap, dat „kunst in nood" niet alleen be- teekent dat een groote bevolkingsgroep die van de beeldende kunstenaars in nood ver keert. maar dat de onmogelijkheid voor die kunstenaars om de samenleving met hun scheppingen te verrijken een nationale gees telijke verarming beteekent, welke even moei lijk te herstellen is als de stoffelijke verarming waarvan het Nederlandsche Volk slachtoffer is? De collectie eigen werken van de Koningin, welke op deze tentoonstelling aanwezig is om vat niet minder dan 23 stuks. Zes jeugdige boefjes. Honderd gulden uit een winkellade gestolen. Bij den slager P. v. E. te Zeelst werd uit een winkellade f 100 gestolen. De politie toog op onderzoek uit en het is mogen gelukken de daders aan te houden. Van den diefstal werd verdacht de achttienjarige v. d. H. uit Eindhoven. Deze werd aangehouden en naar Veldhoven overgebracht. Al spoedig bekende hij den diefstal te hebben gepleegd, terwijl zijn vriend V. uit Eindhoven op den uitkijk stond. Er bleken echter nog meer kornuiten in het complot te zijn. Na eenig zoeken werd een viertal jongens aangehouden van zestien tot twintig jaar, alle uit Eindhoven, met wie v. d. H. en V. het geld hadden gedeeld. In het geheel is nog f 80 tei-ugge vonden van het gestolen geld op de jongens zelf en in hun woningen Deze boefjes hadden al meer van zulke karweitjes achter den rug en waren daarvoor al meer veroordeeld. Ossche zaken berecht. Straffen van het Bossche Hof. Door het Bossche Hof zijn Woensdag von nissen gewezen in verschillende Ossche zaken. Verooi-deeld werd: Bijs de Sijp en Toon de Soep tot tien jaar; Hanneke van Martekus tot drie en een half jaar. Th. v. B. tot twee jaar; P. v. G. tot drie en een half jaar; J. J. v. G. tot zeven jaar; J. A. van der A. tot drie jaar, M. J. de R. tot twee jaar, A. W. van B. tot twee jaar en zes maanden en W. H. T. tot zes jaar geVangenisstx-af. DE „VRAAGTEEKENTOCHT" VAN DEN A.N.W.B. Voor den door den A.N.W.B. uitgeschreven .tocht met onbekende bestemming" door Noord-Brabant en Limburg, welke op Zater dag 2 en Zondag 3 Mei a.s. gehouden wordt, zijn thans ruim 200 inschrijvingen voor auto's en motorrijwielen ingekomen, uit alle deelen van ons land. zoodat er wel belangstelling blijkt te bestaan voor dezen toeristischen voor- jaarstocht. De crematie van dr. Wibaut. Zaterdagmiddag zal op „Westerveld" het stoffelijk overschot worden gecremeerd van dr. F. M. Wibaut. De plechtigheid heeft plaats te ongeveer half vier, na aankomst van den trein van 15 uur 14, die te 14.45 uit Amsterdam vertrekt. Tot de treurzaal hebben alleen ge- noodigden toegang. In het Concertgebouw te Amsterdam zal door het partijbestuur der S.D.A.P. een rouw- bijeenkomst worden georganiseerd, welke van elf uur tot ongeveer half een zal duren. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor het kader vaxx de moderne arbeidei-sbewegïng, t.w. van de S.D.A.P., van de bij het N.V.V. aangeslo ten vakbonden en de bestuurders van de cul- tureele organisaties. Het woord zal daar ge voerd worden door Ir. J. W. Albarda namens de S.D.A.P. en door E. Kupers namens het N.V.V. Degenen, die van dr. Wibaut afscheid willen nemen, verzamelen zich te half twaalf op het Museumplein achter de vaandels, vanwaar te ongeveer half een naar de Nassaukade wordt getrokken.'Daar vormen zich twee rijen, waartusschen de lijkstatie door zal trekken. De stoet verlaat te ongeveer twee uur de stad langs de De Clercqstraat op weg maar Wester veld. - Herdenking van dr. F. M. Wibaut in den Amstei'damschen raad. Bij het begin der Woensdagmiddag gehou den zitting vaxx den gemeenteraad van Am sterdam heeft de burgemeester dr. W. de Vlugt hulde gebracht aan de nagedachtenis van dr. F. M. Wibaut. Dwalend in den mist. Van Keulennaar Keulen. Toen op 19 April j.l. bij het ingaan van den Zomertijd in West Europa de groote lucht vaartmaatschappijen haar zomerdienst in voerden, werd daarmee tevens hervat de Euro- peesche nachtpostdienst op Keulen, die ver leden jaar zulk een groot succes is gebleken. Laat in den avond, als in de groote steden de laatste postlichtingen binnen en gesor teerd zijn, verlaten de nachtpostvliegtuigen Londen, Berlijn, Parijs, Brussel, Muenchen en Amsterdam. Zij hebben bovendien de post bij zich. die aansluitende lijnen kort voor hun vertrek hebben aangevoerd, uit Scandinavië, uit de Baltische landen, uit Rusland, de Do- naulanden en het verre Oosten, uit de landen rondom de Middellandsche Zee en op sommige aagen ook uit de overzeesche landen. Tus- schen middernacht en des morgens half vier komt al deze mail op het vliegveld Keulen aan. waar rappe handen in een minimum van tijd alles opnieuw sorteeren, rangschikken naar zijn bestemming en geleidelijk kunnen de groo te postvogels, na enkele uren oponthoud, met de "voor hen bestemde lading naar hun uit gangspunt terugkeeren, waar zij zoo tijdig ar- riveeren, dat de meegebrachte post nog gesor teerd kan worden en in de meeste hoofdste den zelfs nog in de eerste bestelling den ge adresseerde kan bereiken, terwijl post voor verder afgelegen landen met de eerste lijn- toestellen wordt doorgezonden en in elk ge val nog dienzelfden dag, meestal nog in den voormiddag, haar bestemming bereikt. Een der voornaamste postbezorgers op het Keulsche vliegveld is het nachtpostvlieg tuig van de K. L. M., dat dikwijls per nacht 600 K.G. post aanvoert. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben wij deze nacht vlucht als passagier mogen meemaken, niet zoozeer om de nachtvlucht zelf. als om een indruk te krijgen van het nachtelijk bedrijf op de Keulsche luchthaven. Te ruim 10 uur zwenkt de postauto met de zware mailzakken het platform van Schiphol op. Men heeft in de stad nog juist tijd gehad om te sorteeren en op de begeleidende formu lieren staat nauwkeurig ingevuld: zooveel kilo gram voor Berlijn, zooveel voor Londen, voor Leningrad. Moskou. Saloniki, Sofia, Frankfurt I en tai van andere steden. De groote Douglasmachine staat in het RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM - N. TELEF. 1 6 7 2 6 _loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 1—4 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Binnen afzienbaren tijd televisie? Regeeringscommissie zal onderzoek moeten instellen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken ls een commissie ingesteld met opdracht een onderzoek in te stellen naar de ont wikkeling der televisie en ter zake verslag uit te brengen. De commissie zal mede van advies dienen met betrekking tot de verschillende systemen van televisie in verband met de daaraan verbonden vraagstukken van technischen, ju- ridischen en economischen aard en voorts om trent de vraag, of televisie reeds thans in Nederland moet worden ingevoerd en zoo ja, hoe de organisatie daarvan zou dienen te zijn, met het oog op de hier te lande bestaande verhoudingen op het gebied van den radio- omroep. Tot voorzitter van de commissie is benoemd mr. J. Terpstra, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en tot leden zijn benoemd: prof. dr. ir. W. Th. Banier, hoog leeraar aan de technische hoogeschool, ir. A. Dubois, directeur van de Nozema, mr. G. H. Dijkmans van Gunst, administrateur bij het hoofdbestuur der P. T. T., W. Graadt van Roggen en prof. W. Nolet, leden van den ra- dioraad en ir. C. H. de Vos, hoofdingenieur le klasse der telegrafie en telefonie (wegens ziekte tijdelijk vervangen door jhr. ir. Chr. Th. F. van der Wijck, ingenieur der telegrafie en telefonie). Als secretaris zal optreden: C. C. Grutzner, werkzaam op bureau radio-om roep en -distributie van het hoofdbestuur der P. T. T. De commissie zal door den minister van binnenlandsche zaken worden geïnstalleerd in een eerste bijeenkomst op 9 Mei a.s. te 11 30 uur in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. BELASTINGVERHOOGING TE 's-GRAVENHAGE?. B. en W. van 's-Gravenhage hebben een voorstel aan den raad doen toekomen om het aantal opcenten op de hoofdsom van de ge meentefondsbelasting met betrekking tot het belastingjaar 1 Mei 1936—30 April 1937, van 65 te brengen op 70. PROF. DR. J. J. A. MULLER TACHTIG JAAR. Prof. Dr. J. J. A. Muller te Zeist hoopt Za terdag 2 Mei a.s. den tachtig-jarigen leef tijd te bereiken. Hoewel besloten, den feestdag elders door te brengen, zal prof. Muller ongetwijfeld bij zijn thuiskomst een stroom van gelukwenschen in ontvangst kunnen nemen, gezien den grooten naam, dien hij zich verwierf door zijn kennis en bekwaamheid op velerlei gebied. donker te wachten, gereed voor den start. Tipker, de mecanicien, heeft de „Toekan" grondig geïnspecteerd en alle tanks laten bij vullen alvorens de lucht in te gaan. „Nacht vlucht is nachtvlucht", luidt zijn motief, waarmee hij alleen maar wil zeggen, dat er overdag verschillende mogelijkheden bestaan, waar men des nachts geen gebruik van- kan maken. Maar inmiddels is het bijna half elf, de post' zakken zijn ingeladen en „vooruit dan maar", zegt gezagvoerder Stork. De P.H.-A.K.T. rolt over het veld, de landingslichten gloeien aan, en weg schuiven de lichten onder ons. Het is een prachtige heldere hemel, met flonkerende sterren, die zich boven ons welft, en de halve maansikkel, die hoog aaxx den hemel staat, doet de vleugels van de Douglas als zilver blinken en maakt in het landschap beneden elke sloot, elke greppel zichtbaar als 'n don kere voor in de licht beschenen aarde. Het is precies half een Duitsche tijd, als Stork de „Toekan neerzet op het platform te Keulen, dat nat is van den regen, die hier ge vallen is. Het is kwart over drie als post voor Waal haven en Schiphol is ingeladen en de „Toe kan" zich in de lucht verheft. De klok in de cabine, die Hollandsche tijd aanwijst, staat tien over half drie. Tegen kwart voor vier kun nen we terug zijn op Waalhaven en om 4 uur thuis op Schiphol. De weerberichten melden, dat de lucht bo ven Nederland betrokken is, en dat hier en daar lage wolkenflarden drijven, en welge moed zet Stork koers naar Waalhaven. Over anderhalf uur kunnen we allen van onze wel verdiende rust genieten. Teruggedreven door den mist. De natuur echter wil het anders, en stoort zich1 allerminst aan de vernuftig door men- schenhanden in elkaar gezette dienstregelin gen. Reeds boven Brabant blijkt, dat de wol kenflarden zich in verbazingwekkend korten tijd hebben aaneengevoegd tot een dicht wol kendek. waardoor elk uitzicht op den grond verloren gaat. „Hochnebel noemt het Duit sche weerbericht dat Stodick opvangt, deze damplaag, die op eenige honderden meters hoogte gevormd wordt door Inversie van voch tige luchtlagen, die door opstijging afkoelen. Als we Waalhaven genaderd zijn is het dui delijk. dat er geen enkele doorgang in het wol kendek te vinden is. en boven Schiphol even min. Wie op een fraaien zonnigen dag wel eens genoten heeft van een vlucht boven de wolken op 1000 of 2000 meter hoogte, kan zich geen voorstelling maken van de ijzige, vijandige verlatenheid van het onaf zienbare wolkenvlak in het vale, grauwe licht van het eerste ochtendgloren, vooral als dit opervlak hangt op een hoogte van 100 a 150 meter. Kan men hier nog doorheen komen? N.V. Utrechtsche Verzekerings-bank. Aan het verslag over het boekjaar 1935 ont- leenen wij de volgende gegevens: Over de productie mogen wij tevreden zijn, in beide afdeelingen, n.l. de Levensverzekering en de afdeeling Spaarkassen waren de verkre gen resultaten gunstig. Het groote cijfer aan afkoop, ontijdig roye ment, door oorzaken, welke overbodig zijn te melden, gaven aanleiding, dat de netto voor uitgang werd belemmerd. De bruto invoer der afdeeling Levens- Volks- en Tijdelijke Verzekering bij overlijden bedroeg f 1.922.965. De bruto invoer van het ingeschreven Spaar kapitaal bedroeg f676.113,10. Totaal bruto invoer f 2.599.078,10. Afgevoerd werd in de afdeeling Levens-, Volks- en Tijdelijke Verzekering bij overlijden f 1.531.778. Afgevoerd werd in de afdeeling Spaarkassen f 548.307,90. Totaal f 2.080.085,90. Netto vooruitgang f 518.992,20. Verzekerd, en ingeschreven Spaarkapitaal 1934 f5.495.611,70. Portefeuille per ultimo December 1935 f 6.014;603,90. De onkosten bedroegen in totaal f 91.175,60& vorig jaar f 82.695,81'2, een vermeerdering dxis van f 8.479,79. De netto-premie-ontvangst be droeg f72.966,49, vorig jaar f61.878,461;, netto vooruitgang f 11.088,02- Het batig saldo bedroeg f 7.897,98. Afge schreven werd aan oninbare saldi f 1.423,56 de administratie-x-eserve afdeeling Spaarkas sen werd vermeerderd met f 1.309, tot f 1.423.65 -f- f 1.309 f 2.732,56, waarmede dus indirect het- batig saldo werd verminderd. Het dividend is bepaald op 5 pet voor aan- deelen serie A en op 6 pc-t. voor aandeelen serie B. Knaapje door den trein gedood. Bij Sloterdijk is Woendagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een knaapje van negen jaar, zoontje van een spoorwegbeamtbe, die om streeks zeven uur buiten speelde met een bal, zag zijn speelgoed op de spoorbaan rollen. Hij liep den bal na, maar had geen erg in den naderenden internationalen sneltrein en het kind kwam onder den trein. De machinist die het ongeluk zag gebeuren, heeft onmiddellijk gestopt. De kleine kon echter niet meer gered worden en is kort daarop overleden. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-ZAAK. Woensdag zijn in de Paleis voor Volksvlijt- zaak nog enkele getuigen gehoord, waarna de procureur-generaal bij het Amsterdamsche Hof zijn requisitoir handhaafde: 2V2 jaar voor den ex-directeur en iy. jaar voor~ 'den ex- commissaris. K. LOTSY VEERTIG JAAR DIRECTEUR DER „HOLLAND VAN 1859". Men schrijft ons: Het was wel een jong directeur, dien de vergadering van aandeelhouders der brand verzekering maatschappij „Holland van 1859" te Dordrecht koos, toen zij met ingang van 1 Mei 1896 den 23-jarigen K. Lotsy als zoo danig benoemde. Begiftigd met een scherp verstand en een groot doorzettingsvermogen slaagde Lotsy ex- stap voor stap in zijn maatschappij omhoog te stuwen en te versterken, tot zij een zoo danig niveau bei-eikt had. dat hij met kans op succes zijn inzichten omtrent de noodza kelijkheid van samenwerken, als voorwaai'de voor verdere ontwikkeling kon toepassen en daarom volgden onder zijn peixsoonlijke leiding- tal van fusie's, waarvan de belangrijkste zijn die met de N.V. de Nedex'landsche Brandassu- rantie Mij. „De Salaxnander" van 1888, De N.V. Haax-lemsche Brandverzekering Maat schappij van 1846 te Haarlem, de N.V. 's-Her- togenbossche Brandwaarborg Mij. van 1841 te 's-Hertogenbosch en onlangs met de N.V. Algemeene Verzekering Maatschappij „Mer- wede" te Dordrecht. Stodick zit druk te werken met Schiphol en Waalhaven. Stork zal 't probeeren met behulp van het radiobaken. Hij zet de reserve-kop telefoon op exi mindert toeren. De machine zakt weg in de grauwe natte wolkenmassa. De hoogtemeter loopt terug: 100 meter, 75 meter. 50 meter. Met de hoofden buitenboord wordt scherp uitgekeken. Dertig meter, en nog steeds onder ons ondoordringbare grauwe mist. Het kan niet, het is te gevaarlijk. En met volle toeren trekt Stork het gevaarte weer omhoog, boven het wolkendek, dat een wereld ver bergt, welker aanwezigheid men weet, maar die men zich nauwelijks kan voorstellen in de kleine, besloten ruimte, die zich van deze wereld heeft losgemaakt en er niet op kan terugkeeren Heel het land ligt dicht en de ondeskundige passagier kan licht den indruk krijgen, dat men doelloos boven de wolken ronddwaalt.. Stork vraagt instructies. Stodick seint, Tip ker controleert benzinetoevoer en oliedruk van zijn motor. No g driemaal probeert Stork met een duikvlucht boven Schipthol door den nevel heen te komen, maar het gaat niet Dan wordt opnieuw koers gezet naar het Oosten, waar boven Twente eenig zicht gemeld is. Maar juist als we een glimp van Enschedé opvangen, trekt het wolkengordijn dicht en is ook deze kans verkeken. Verder oostwaarts dan maar, tot we weer zicht krijgen boven Duitsch gebied, en aangezien toch ergens ge land moet worden gaan we naar de nabij zijnde open luchthavenKeulen. Onze klok staat half zes. als we er weer op den grond staan, met de post. En het is bijna half acht als de Hollandsche weerberichten melden, dat er boven Waalhaven en Schip hol weer zich is;en dus probeeren we het nog eens. Tegen half negen blijkt Waalhaven nog geheel ,.in de watten" te zitten. Ter hoogte van Alfen neemt Stork dan een duik. van circa 500 meter af. Dwars door grauwe dampwolken zakken we tot 100, tot 50 meter, maar ge lukkig, dan zien we onder ons ook de koeien en kippen van den Haarlemmermeer uiteen stuiven voor het gevaarte, dat laag over hexx heen davert, om even later op Schiphol te landen „Nachtvlucht is nachtvlucht", maar niet elke nachtvlucht is een lyrisch verhaal van zilveren maan en flonkerende sterren. Moeilijk en hard is vaak het werk van de kra nige kerels, die des nachts uit alle deelen van Europa de post vliegen, en alles wordt geëischt van liun bekwaamheid, hun zenuwen en hun verantwoordelijkheidsbesef. Rustig en kalm doen zij hun werk als het kan, stipt op de mi nuut, als de omstandigheden tegenwerken zich inspannend „to make the best of it". enEn zoo kon het gebeuren, dat u Dinsdag de brieven, die u des ochtends verwacht had. pas in de middagbestelling hebt ontvangen. Maar wij constateeren met voldoening, dat ze er toen al waren. VAN NUL TOT ACTEUR Acteur. Op mijn tafel liggen, nu ik dit schrijf, de knipsels uit de couranten over onze pre- mièx-e. Als ik ze doorlees, komt iets van het gevoel terug dat ik had op den morgen na de voorstelling. We zaten naast elkaar en onze hoofden raakten elkaar, als we ons over de recensies bogen. Na zoo'n botsing keken we elkaar aan met wat daar onder zulke omstandigheden bij hoort en dan lazen we weer verder. Dat was op zichzelf ook een genot. Noch voor, noch na dien tijd heb ik ooit op eenige rol zoo'n pex-s gehad als toen. Het was een en al verrukking en enthousiasme. Wij droegen met ons tweeën de voorstelling, we waren veelbelovend, het was écht- doorleefd, zooais we speelden (en dat was het ook), enfin, de critici concurreerden in superlatieven. De postbode moest de volgende dagen bellen: het dikke pak brieven kon eenvou dig niet in de bus. Nu kwamen ze werkelijk, de brieven van bewonderaars voor haar, van bewonderaarsters voor mij. We lazen ze weer gezamenlijk en deden jaloersch. Er kwam een meneer van een Tooneelblad voor een interview. Nieuwe sensatie! Wat moet je in 's hemelsnaam zeggen, als iemand je op den man of vraagt, hoe je denkt over de toekomst van ons nationaal tooneel; welk genre rollen je het liefst speelt: welke plan nen jc hebt voor het komende seizoen. Enfin, we sloegen er ons samen door en trokken ernstige gezichten en zeiden dat het tooneel een onvergankelijke schoonheidsuiting is en dus niet te gronde kan gaan en dat we het liefst die rollen speelden, waarvoor we ons zelf het geschiktst achtten en dat we van plan waren het volgende seizoen hard te wei-ken en nog een heeleboel meer. En de verslaggever ging tevreden naar huis En op de voorpagina kwam een foto uit het derde bedrijf. Op eens merkten we dat we in de stad be kend begonnen te worden. Als we in Ameri- cain binnenkwamen, waren er menschen die keken en elkaar iets toefluisterden. Natuur lijk mex-kten we daar niets van. alleen kneep ik haar in den arm en zij mij en dan keken we elkaar even aan. als we het tafeltje ge- passeex-d waren. Maar in ons hart waren we klein genoeg om ons groot te voelen. Plotseling ontdekten ontelbare ooms en tantes dat ze nog een neef hadden. Toen ik, geheel In strijd met de tradities der familie, de kunst had omhelsd in plaats van het no tariaat of het makelariaat, die vrijwel er felijk zijn in ons geslacht, had een gansche schare bloed- en aanvei-wanten zich met af grijzen van mij afgewend. Natuurlijk hadden zij eerst gepoogd mij van dezen dwazen stap terug te houden door vermanende brieven, waarin veel voorkwam van de teleurstelling eens trouwen vaders en de tranen eener toe gewijde moeder, maar toen ik verhax-d bleek in de zonde hadden zij mij afgesneden. Nu bestond ik plotseling weer. De gelukwenschen van die zijde ontvangen waren wel een beetje zuurzoet, maar oom Ferdinand en tante Jeanne, oom Rudolf en tante Max-tha, ja zelfs de stokoude nicht Daatje namen mij toch weer in genade aan. Het was meer dan ik ooit had durven hopen. In mijn kleedkamer vond ik op een avond een heer. met een schetsboek, een wilde kuif en een teekenstift. Ik was niet zoo goed of ik moest mij gunstig opstellen, bij mijn schminklamp en hem veroorloven mijn ge laatstrekken op het papier te werpen. Hij vroeg mij zelfs er mijn handteekening onder te plaatsen en omdat ik het te sneu vond te zeggen dat het naar mijn idee niets leek, gaf ik maar toe. Mocht iemand dit portret van mij ergens aantreffen, dan weet hij nu, dat ik minder ondervoed en holoogig ben dan dit conterfeltsel zou doen vermoeden. Toen nu ook in het programma van ons gezelschap op de laatste bladzijde een kiek van Elly kwam te staan en vlak er naast een van mij, was aan vrijwel alle eischen voldaan die men een acteur van naam stel len kan. Ik wachtte echter nog op één ding. En dat kwam ook. Op een avond waarschuwde de portier mij in de pauze dat een heer mij wilde spreken. Daar stond tusschen oude coulissen en re- quisieten mijn vader. Hij drukte mij zwij gend de hand. Ik was even geroerd als hij. Jongen, zei hij toen en zijn stem was schor, jongen, ik ben allemachtig blij Nou ik je zoo op de planken zie, nou weet ik dat je geen nul bent. 't Zou me hard zijn ge vallen als ik tegen mezelf had moeten be kennen dat mijn zoon een nul was gewor den. Op dat oogenblik wist ik zeker, dat ik nu een acteur was. Einde. Defect aan achterlicht kost een menschenleven. Motorrijder tegen vrachtauto gebotst. Tevens nog een zwaar gewonde. Woensdagavond heeft op den weg tusschen Utrecht en Harmeien in de gemeente Ouden rijn een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den motorrijder B. P. uit Woerden het leven kostte, terwijl zijn verloofde, die op o'e duo was gezeten, een ernstige wonde aan de kaak bekwam Op bovengenoemden weg stond een vrachtauto geparkeerd, die eenige reparatie aan een wiel moest ondergaan. Waarschijnlijk heeft de toen naderende mo torrijder deze vrachtauto niet opgemerkt, want in volle vaart is hij tegen dit voertuig gebotst. De vrachtauto kantelde van achteren en kwam terecht op den bestuurder van den motor, die pas nadat de wagen omhoog was gewerkt bevrijd kon worden. Eenige oogenblikken later is de man ter plaatse overleden. De duorijdster is per zieken auto naar de rijksklinieken te Utrecht over gebracht. haar toestand is zorgwekkend. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Reeds is komen vast te staan, dat de auto geen brandend achter licht had. DE HEER HEYMANS GEEFT HET OP. De Leopard-Moth van den sportvlieger H. S. Heymans zal niet aan de Rallye du' Sahara deelnemen. Het weer tusschen Catania en Tunis was zoo ongunstig, dat men de Middel- laudsche Zee niet heeft kunnen oversteken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5