Berichten in enkele regels GÖRING'S NIEUWE FUNCTIE. ZATERDAG 2 MEI 1936 HAAELE M'S DAGBLAD Amsterdamsche K. v. K. bestaat 125 jaar. Minister Gelissen ziet opleving Economisch defaitisme scherp veroordeeld. Vrijdag is het 125-jarig' bestaan herdacht van de Amsterdamsche Kamer van Koophan del en Fabrieken. 's Middags is in de groote zaal van de Ka mer in het Beursgebouw de herdenking' be gonnen met een feestelijke vergadering, die door tal van autoriteiten werd bijgewoond. De voorzitter, de heer Gottfr. H. Crone, sprak een rede uit. De minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, deelde mede, dat de in de toekomst te voeren haven- politiek en de daarmede zoo nauw samenhan gende kwestie van havengelden en terrein- huren verlaging, alsmed'e die der Rijnvaart premies, op korten termijn door een inter departementale commissie bestudeerd is. Deze commissie heeft twee zeer belangrijke rappor ten uitgebracht. Spr. vertrouwt er op, dat de regeering ten aanzien van dit zoo bij uitstek nationale vraagstuk zeer binnenkort een defi nitieve beslissing zal kunnen nemen, De reor ganisatie van de Koninklijke Hollandsche Lloyd zal, zooals de directeur der Benas den minister mededeelde, in deze dagen haar be slag krijgen. Aan een zeer spoedige definitieve beslissing door de Regeering staat dan ook hier niets meer in den weg. Intusschen is het onnoodig te zeggen, dat de toestand nog uitermate moeilijk blijft en de toekomst nog vol onzekerheid. Toch zijn er, aldus het Februari-nummer van het kwar taalschrift van de Nederlandsche conjunc tuur (blz. 71 enkele omstandigheden te noe men, die redenen kunnen opleveren voor den Ietwat meer optimistischen toon, dien men in het begin van 1936 hoorde klinken. Spr. weet, dat enkele verbeteringen of tee kenen van verbetering niet synoniem zijn met algemeene opleving. Maar het is toch goed. om in dezen tijd van „beroepspessimiste-" hierop te wijzen. Spr. vroeg de Kamer d-to haar kritiek steeds waardig en opbouwend voerde, ip deze mede opvoedend te willen werken teneinde te voorkomen, dat onnoodig een „economisch defaitisme", waar van de gevolgen ernstiger zijn dan die van de crisis zelve, wordt ingeleid. Sedert 1932 is de tendenz der internationale conjunctuur oplevend. Ook van deze opleving zal Nederland zijn deel krijgen. Terwijl velen juichen over den grooten op bloei elders, „somberen" zij, als spr. dit werk woord voor den tijd dien wij thans beleven, hier mag introduceeren, over alles wat in eigen land' gebeurt. Ook al spreken de cijfers een andere taal. ïnplaats van lichtpunten de volle gelegenheid te geven overal te schijnen waar dit noodig en noodzakelijk is, plaatst men daarop de,n domper. De gevolgen van de crisis kunnen nooit be streden worden zoolang een economisch de faitisme bevorderd wordt Het is spr. een voorrecht Mr. Ch. P. van Eeghen, mede te kunnen deelen, dat het de Koningin behaagd heeft hem bij deze ge legenheid zijn verdiensten op onderscheiden terrein hi aanmerking nemende, te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Verder deelde spr. mede, dat het de Ko ningin heeft goedgedacht, den heer Mr. Dr. G. M. Greup als secretaris der Kamer te be noemen tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. 's Avonds is een feestmaaltijd gehouden in het Amstel-Hotel, waarbij o.a. aanzaten de ministers Mr. Dr. L. N. Deckers, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Mr. M. Slingenberg, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland Jhr. Dr. A. Röell, de burge meester der hoofdstad Dr. W. de Vlugt en de voorzitter der Internationale Kamer van Koophandel F. H. Fentener van Vlissingen. De tunnel onder het IJ. Weer een nieuw plan. Sinds B. en W. van Amsterdam hebben be sloten om opnieuw de mogelijkheden van een tunnel onder het IJ te doen onderzoeken, heerscht er wederom bedrijvigheid in het rijk van tunnel-plannen. Het jongste plan, dat thans ter bestudeering aan Publieke Werken is voorgelegd, is afkom stig van den heer N. Nobel, Hoofdingenieur van den Dienst der Handelsinrichtingen te Amsterdam. Het beoogt den aanleg van een tunnel zon der hellingen, waarbij een systeem van liften aan weerszijden voor het vervoer naar bene den zorg zal dragen. De heer Nobel meent op deze manier ver schillende moeilijkheden te hebben opgelost. Hij heeft zoo vernemen wij in de eerste plaats rekening gehouden met het feit, dat een groot gedeelte van het verkeer in een Am- sterdamschen IJ-tunnel uit voetgangers en fietsers zou bestaan. Voor hen levert een tun nel met hellingen groote bezwaren op: de hellingen zijn gevaarlijk voor fietsers en de afstand is ondoenlijk lang voor voetgangers (ongeveer 1 K.M.). Voor snelverkeer en voet gangers zouden dus twee afzonderlijke tun nels moeten worden gebouwd om aan beider behoeften geheel te voldoen. De heer Nobel heeft naar zijn meening in zijn tunnel-sche ma zoowel rekening gehouden met de eischen van voetgangers en fietsers, als met den eisch van snelheid'van het auto-verkeer. Hij heeft namelijk een systeem van liften ontworpen, dat verkeers-vertraging tot het uiterste zou beperken, en waardoor de voor fietsers gevaarlijke hellingen worden geëlimi neerd, terwijl de afstand voor voetgangers tot 200 meter wordt teruggebracht. Het is dus niet alleen zijn bedoeling den bouw van een tweeden tunnel overbodig te maken, maar de afstand van den tunnel wordt tevens van 1 KM. tot 200 meter teruggebracht omdat de geleidelijke hellingen kunnen worden gemist Het is zijn bedoeling om aan weerszijden van den tunnel een van den wal uit gebouwd lift- gebouw te zetten, waarin zich zes om een as draaiende cabines bevinden. Als de lift stil staat worden tegelijkertijd boven en beneden 1 cabine gevuld en 1 cabine geleegd. Iedere cabine is &y2 M. breed en 20 meter lang en biedt plaatsruimte aan 9 auto's of een over eenkomstige hoeveelheid voetgangers en fiet sers. De-liften werken automatisch en kun nen door één man beneden en één man boven worden bediend. Volgens de berekening van den heer Nobel zou men kunnen rekenen op één lift per minuut en als op maximum-capaci teit wordt gewerkt, zouden per uur in beide richtingen 720 auto's kunnen passeeren. Instorting in de Cunerakerk te Rhenen. Groote verwoestingen aan gericht. Bij het restaureeren van de Cunerakerk te Rhenen, welke in September 1934 door brand werd vernield, is Vrijdagmiddag een dei- steunpilaren, welke in het midden van de kerk staan opgesteld, bezweken. De gewelven er boven zijn naar beneden gestort, de preekstoel en een aantal zitbanken zijn vernield. De arbeiders die in de kerk werkzaam waren, on geveer 25 man, konden zich bijtijds in veilig heid stellen. Daar men nog meer instortingen vreest, zijn de werkzaamheden in de kerk voorloopig gestaakt, totdat een nader onder zoek zal zijn ingesteld. Men had ontdekt, dat de pilaar zeer slecht was en de opzichter, de heer Hendriks achtte het daarom geraden, den pilaar voorloopig in ijzeren wartels te vatten, om zoodoende de in storting te voorkomen en dan later de gaten met beton en cement op te vullen. Helaas was de toestand van den pilaar reeds zoo sle.cht, dat 's middags de scheuren zienderoogen ver breedden, het afvallende gruis werd talrijker, zoodat de opzichter het raadzaam achtte om de werkzaamheden voorloopig te staken, Een deur in de kerk, die geregeld gesloten is, heeft men veiligheidshalve opengemaakt, op dat wanneer het neervallend puin den uitweg door den gewonen uitgang mocht versperren, van deze deur gebruik zou kunnen worden ge maakt. Deze maatregel is niet overbodig ge bleken. Nauwelijks hadden de werklieden de kerk verlaten en had opzichter Hendriks nog even den pilaar in oogenschouw genomen of met een donderend geraas, dat ver in den omtrek was te hooren, stortten pijler en gewelf in. Had de heer Hendriks de kerk een seconde later verlaten, dan had hij het relaas van de instorting niet meer kunnen vertellen. De verwoesting in de kerk was ontzettend. Meters hoog lagen brokken steen. De geheele vloer was bedekt met gruis. Van de ingestor- ten pilaar stond nog slechts een stompje van 1 Meter hoogte overeind. Ontstellend is ook, dat de preekstoel, welke zich terzijde van den ingestorten pilaar bevond, nagenoeg geheel verwoest is. Met dit fraaie preekgestoelte, dat dateert uit het jaar 1676 en altijd een der be zienswaardigheden der kerk was, is wel een zeer kostbaar stuk verloren gegaan. Het is nu verder nog de vraag, of het bij deze eene instorting blijft. De betonnen zolde ring, die boven het gewelf is aangebracht, steunt nu op 'n pilaar minder. Zal deze zolde ring het uithouden, todat een nieuwe pilaar is aangebracht? Veiligheidshalve heeft men de eerste dagen een ieder den toegang tot het kerkgebouw ontzegd. De trilling, die de overgebleven pilaren en wanden beroert en nieuwe instortingen kan veroorzaken, moet eerst tot rust komen. Daar na kan men de schade overzien en nagaan, wat er nog gerestaureerd kan worden. De schenking van Sir Henry Deterding, Keuze der schilderijen geschiedde in overleg met prof. Martin. Omtrent de schenking van sir Henry Deterding aan het Maurits- huis en aan het museum Boymans vernemen wij nog nader, dat Sir Henry deze schilderijen in overleg met prof. Martin, directeur van het Mau- ritshuis uit zijn uitgelezen collectie Hollandsche en Fransche kabinets kunst heeft gekozen, toen de directeur van het Mauritshuis een bezoek bracht aan sir Henry's buitengoed in Ascot. Twee der schilderijen zijn door prof. Martin mede naar Holland genomen, de overige zijn reeds verzonden en zullen zeer binnenkort te bestemder plaatse aankomen. (A. N. P.) De „Amsterdam" verkocht. Ons grootste vrachtschip naar Italië. Naar wij vernemen is het grootste vracht schip van ons land, de ruim 14.500 bruto re gister ton metende „Amsterdam" van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij, onder voorbehoud van inspectie, verkocht aan een Italiaansche reederij, welke te Napels gevestigd is. De „Amsterdam" is in 1921 te Glasgow ge bouwd voor de vaart op Chili, in welke be stemming het schip tal van reizen in dienst van de K.N.S.M. heeft gemaakt. Na het in scherpe mate optreden van de crisis, was er voor dit schip met zijn groote tonnenmaat weinig of geen emplooi te vinden, zoodat het de laatste jaren behoudens een aantal reizen vrij geregeld opgelegd is geweest. Thans ech ter is de „Amsterdam" weder in de vaart hetgeen een gevolg is van het feit. dat het stoomschip „Bennekom" van dezelfde maat schappij gecharterd is door de Oost-Afrika- lijn en de ..Amsterdam" in dit verband moest invallen voor een reis in de South Pacific Line. De pogingen oni de ..Amsterdam" te ver- koooen zijn reeds geruimen tijd gaande. En kele maanden geleden is ook met Duitsche belanghebbenden onderhandeld, die het schip wilden inrichten als moederschip voor de wal- vischvaart. doch deze onderhandelingen zijn afgesprongen omdat geen overeenstemming bereikt kon worden over de betalingsvoor waarden. Daar het schip in uitstekenden staat ver keert, mag thans, verwacht worden, dat de verdere exploitatie eerlang onder Italiaan sche vlag zal geschieden. PERSONALIA. In de plaats van den heer P. Lakeman, penningmeester van de vereeniging „Zieken zorg" te Badhoevedorp, die als zoodanig heeft bedankt, is gekozen de heer L. Biesheuvel, aldaar. Openbare vergadering N. S. B. HAARLEM Zaterdag. De afdeeling Haarlem van de N.S.B. groep 8 hield Vrijdagavond een openbare vergadering in den Schouwburg Jansweg, die gepresideerd werd door den heer A. P. de Graaff, 'leider van bovengenoemde groep, die mededeelde, dat ook de N.S.B. den 1 Mei-dag niet onopge merkt voorbij wilde laten gaan. Hij gaf hierna het woord aan den heer G. F. Vlekke, lid der Provinciale Staten. „Als de kracht van de zonnestralen groot begint te worden, gaat de natuur uit haar winterslaap ontwaken. Ook nu is de Mei maand weer gekomen: de maand die de sym boliek is van het ontwaken en van de op standing. De 1 Meidag is van grooten invloed op natuur en mensch. Spreker herinnert aan den 1 Mei-dag van 1934. toen Mussert en Van Geelkerken door de Provinciale Staten werden ontslagen, omdat zij niet wilden bukken voor de willekeur van de machthebbers. De N.S.B.- ers ontplooien een onweerstaanbare kracht van een volk, dat niet sterven wil. De heer Vlekke critiseerde de woorden van de ministers Colijn, De Wilde en Oud. die het politieke stelsel de kracht van ons volk noem den. Hij merkte op. dat zelfs de primitiefste vol ken er van doordrongen waren, dat alleen eendracht macht maakt. Tweedracht slaat den machtigsten arm neer. De N.S.B.'ers willen niet rusten voordat het verderfelijke stelsel van verdeeldheid een einde heeft genomen. Ze zijn ontwaakt en gaan ten strijde, om dit ideaal te bereiken. Zij willen terug hebben vaderland en vaderlandsliefde en trouw aan het Vorstenhuis. Daarvoor willen zij zelfs den schijn op zich laden, reactionnair te zijn. Het socialisme van de N.S.B. is geen Marxisme. Als nationaal en sociaal aan elkaar verbonden zijn. is het doel bereikt. Dan wordt het plan van den arbeid, dat de N.S.B. reeds drie jaar onder ons volk gepropageerd heeft, verwezenlijkt. Gaan we van Noord tot Zuid, van Oost tot West, dan zien,we overal ster vende industrieën, zooals nu weer de glas industrie te Leerdam. Maar als we de winkel- étalages in de groote steden zien, dan zien we overal buitenlandsch frabrikaat. De Neder landsche boeren dragen klompen, die in Bel gië gemaakt zijn. Alle producten, die van pri ma kwaliteit in ons land gemaakt worden, moeten in de plaats komen van de artikelen uit het buitenland. Het buitenland wil wel onze gouden gulden, maar niet onze gouden artikelen. We moeten kijken naar den Ooste- lijken Staat, waar 99 procent van de bevol king achter zijn leider staat. Als een krachtig volk zullen we strijden voor de vrijheid van het land, dat ons vaderland is. Sociale rechtvaardigheid moet er komen. Sociale onrechtvaardigheid is het socialisme, dat nu al veertig jaar lang ons volk verdeeld en vergiftigd heeft. Wantrouwen heeft de partijen doen ontstaan. Als het volk een drachtig was geweest, zou dit wantrouwen nooit gekomen zijn. Door de crisis heeft de Nat. Soc. Bew. den wind in de zeilen gekregen. Deze crisis heeft de oogen van het Nederlandsche volk opengescheurd: door deze crisis is het natio- naal-socialisme misschien twintig jaar eerder gekomen, dan dat het historisch gegroeid zou zijn. Het onderlinge wantrouwen moet ver dwijnen. wil men een beter vaderland krijgen. Radicaal moet met het stelsel van het wan trouwen gebroken worden, dan komt er een dracht onder ons volk. Er is een andere geest onder ons volk wakker gew.orden: de geest van Mussert. Als Mussert er niet was geweest, zou nu nog niet onze vlag op de nationale feestdagen van de openbare scholen te Am sterdam wapperen. Als Mussert er niet was geweest, zou niet zoo spontaan het Wilhel mus bij de internationale voetbalwedstrijden gezongen worden, als tegenwoordig. De wapenen van de tegenstanders der N. S. B. zijn laster, leugen en verdachtmaking. Men denkt er niet aan, eerlijk het program der Nederlandsche nationaal-socialisten te bestu- deeren en te bestrijden. Men zoekt de fouten en het vuil in Italië en Duitschland, om die aan de Nedei'landsche nationaal-socialisten aan te wrijven. Men bestrijdt de N.S.B. niet met eerlijke wapenen. Niet te controleeren feiten uit het buitenland worden aan ons volk voorgelegd. Spreker wil geen propaganda maken voor "de N.S.B.: dat doen zij, die op het oogenblik de macht in rijk, provincie en gemeente hebben; dat doet de pers van onze tegenstanders en dat doen z-ij, die op straat de N.S.B.'ers te lijf gaan. Het stelsel van on macht heeft geen recht van bestaan, ..Op dezen 1 Mei-dag zeggen wij: ons volk is ont waakt. Wij gaan niet meer terug. We willen niet blijven leven in een land. dat door poli tieke partijen geregeerd wordt. Wij willen overwinnen of sterven. Als ge kerels zijt, dan wilt ge in het stelsel van tweedracht niet leven. Wij zien vooruit en laten achter ons de verwording van ons volk. We zullen over winnen, het koste wat het kost! Hebt rugge- graat! Voor God en Vaderland. Hou zee!" De heer Vlekke verwierf een luid applaus. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van de afdeeling Haarlem van het Nationaal- Socialistisch Zangkoor. DERTIGSTE JAARVERGADERING NED. REIS VEREENIG ING. De dertigste jaarvergadering van de Ned. Reisvereeniging zal op Zaterdag 23 Mei a.s. in de Poort van Kleef te Apeldoorn worden gehouden. Aan het jaaiwerslag. dat op die vergadering zal worden behandeld ontleenen we, dat in 1935 het ledental, ook als gevolg van den algemeenen toestand met 1932 is achteruitgeloopen. Er zijn 62*3 reizen doorge gaan, waarbij het aantal deelnemers 20.287 was. Hoewel dit meer was dan in 1934, was het verreisd bedi'ag toch f 131.192 minder, Als nieuw reisgebied is Rusland aan de reeks „landen van de toekomst" toegevoegd. Volgens het financieel verslag is er een voor- deelig saldo van f 4.767.49. Tegen drie mannen, die in den nacht van 27 op 28 Juli 1935 in het eenzaam gelegen boerderijtje van Boerstoel nabij Zutfen heb ben ingebroken en daarbij een zoon van den landbouwer hebben gewond, is voor de Zut- fensche rechtbank vier jaar gevangenisstraf geëischt. In staat van faillissement Is verklaard de N.V. Overzeesche Petroleum Import Maat schappij „Nobin" te Amsterdam. Het aantal opgelegde schepen te Am sterdam bedroeg per 1 Mei acht. met een ton nenmaat van 53072 bruto register ton, alle te Amsterdam thuis behoorende. Toen een aannemer uit Amsterdam een werk van f 425.000 in den Haag werd gegund verklaarde hij zich te hebben vergist, Zijn op volger had voor f 447.0(30 ingeschreven. Twee Amsterdamsche inbrekers zijn door de Asser rechtbank wegens inbraak bij de Drentsche Export Slachterij tot drie en vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Koningin is voornemens a.s. Maandag naar het Loo te vertrekken, waarbij zij te Baarn een kort bezoek zal brengen aan de tentoonstelling van kunstwerken. DOOR PIET VAN DER HEM Hitier tot Schacht: Met hem aan de deur houden wij de lastige klanten wel buiten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5