Louwije's verzetje. Kroon-Behangsels Er komt omzetbelasting op luxe-brood. DE VLEESCHHAL. 53e Jaargang No. 16216 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 5 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Qratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 Mei. Na de Fransche Verkiezingen. De oorspronkelijke verwachtingen ten aan zien van het resultaat van de Fransche ver kiezingen zijn tenslotte toch bewaarheid. Het z.g. „Front Populaire", waarvan de commu nisten den linkervleugel vormen en Daladier's radicaal-socialisten (vrijzinnig-democraten) den rechtervleugel, heeft een groote overwin ning behaald. Daar zag het na de eerste stemming nog niet naar uit, maar toen bij de 433 herstemmingen de samenwerking der linksche partijen optrad werd de tegenpartij- verslagen. In een Kamer van 615 leden, be schikt het Front Populaire nu over 377 zetels, het Centrum over 137 en de rechterzijde over 101. Deze getallen klinken den Hollandschen lezer, gewend aan een Tweede Kamer van slechts 100 leden, natuurlijk wat vreemd en onwennig. Welnu, breng de verhoudingscijfers tot 100 leden terug en gij krijgt de volgende situatie: Linkerzijde (Volksfront) 61 zetels, Centrum 22 zetels, Rechterzijde 17 zetels. De verliezer in Frankrijk is het Centrum. In critieke tijdsomstandigheden is dat een welbekend en verklaarbaar verschijnsel. Uiterst-rechts en uiterst-links hebben de winsten behaald, maar dé linksche zijn de grootste. De officieele communisten zijn van 11 op 72 zetels gekomen, de socialisten van 97 op 146. De meest-rechtsche groep van de linkerzijde die der radicaal-socialisten, is van 159 tot 115 zetels gedaald en heeft de positie van grootste partij moeten afstaan aan de socialisten Léon Blum. Het Centrum heeft niet minder dan 50 ze tels verloren, Rechts heeft er 19 gewonnen. In het algemeen moet men spreken van een overwinning van uiterst-links, behaald even wel door den steun van gematigd-links bij de herstemmingen. Het logische gevolg van d'e overwinning van het Volksfront is,'dat het de règeering zal moeten aanvaarden en dat dé leider van de grootste partij, Léon Blum ,als premier zal optreden. Hij heeft zich daartoe dan ook al bereid verklaard in een artikel in het socia listische dagblad „Le Populaire". De toestand schijnt intusschen nogal merk waardig. De communisten hebben al eerder verklaard dat zij in geen geval deel zullen nemen aan een regeering; het zal dus moeten uitlooppn op „steun onder bepaalde voor waarden", want zonder de 72 „officiëele" en de 10 dissidente communisten heeft het Volks front geen meerderheid in de nieuwe Kamer. Ook kunnen de communisten wel voorwaarden gaan stellen, maar die zullen niet alleen de goedkeuring van de socialisten maar ook die van Daladier's vrijzinnig-democraten, mog al tijd 115 man sterk en een essentieel-fourger- lijke partij, behoeven. M. a. w.: de machten die hier op een gemeenschappelijk program tot overeenstemming zullen moeten komen en gezamenlijk een regeering vormen zijn wel zeer ongelijksoortig. Indien het niettemin ge schieden mocht mag men zich met reden af vragen of het van langen duur zal zijn, al rijst onmiddellijk de vraag of een dergelijk linksch compromis niet lang genoeg zou kun nen duren om dé macht van de oligarchie, die achter de Banque de France "staat en die tot dusver in staat is geweest alle regeeringen te maken en te breken, tot een einde te torengen. Ongetwijfeld ligt dit in het voornemen van de linksche samenwerking. Overigens blijkt wel dat de radicaal-socia listen, ondanks hun verlies van 44 zetels, nog steeds de beslissende factor voor het verdere verloop van zaken vormen. Want zij zitten „op de wip". Zij kunnen, als het Volksfront geen practische samenwerking bereiken mocht of er spoedig in faalt, bij het Centrum en bij Rechts overeenstemming op een gemeenschap pelijk program zoeken. Op het moment is daar natuurlijk geen sprake van, maar de vreemde zwenkingen der Fransche partijpolitiek hebben wel geleerd dat zulke frontveranderingen veel spoediger tot stand kunnen komen dan „men" verwacht had. 115 radicaal-socialisten plus 137 Cen trum-afgevaardigden plus 101 rechtsche afge vaardigden is 353 in totaal. De volstrekte meerderheid is 308. En dan zit in de linker zijde ook nog de Socialistische Unie (Paul- Boncour) met 34 zetels. Voor het buitenland zijn twee vragen van overheerschend belang. Ten eerste: wat zal de komende nieuwe Fransche regeering ten aanzien van Duitschland doen? Ten tweede: hoe zal zij staan tegenover devaluatie? Het antwoord is nog niet te geven, maar de kans op devaluatie van den franc schijnt tot dus ver nog steeds gering. Wil een linksche regeering tot verbetering van loonen en salarissen overgaan zonder te devalueeren, dan zal zij moeten bezuinigen op de fantastisch-hooge uitgaven voor defensie, die het Fransche budget drukken. Wil zij die enorme uitgaven verlagen, dan zal zij eerst Louwtje, die zoo lang geleden, Het recept der drukkunst vond, Komt in de verdrukking heden, Waar hij lange jaren stond. Verre van het te beletten, In zijn machteloozen staat, Kan hij zich zelfs niet verzetten, Als men hem verzetten gaat." Alle druk van deze dagen Ging langs onzen Louwtje heen, Door .de drukte onverslagen, Stond hij rustig en alleen. Nu zal hij het nog beleven, Dat hij minder vast zal staan, En, zijn A omhoog geheven, Eensklaps aan. 'den rol zal gaan. Daarna kijkt hij weer van boven, Op 't gewoelder menschen neer, Zij het wat op zij geschoven, Voor 't moderne „druk" verkeer. Wandgedierte en Vlooien VERDELGEN wij onder geheimhouding en schriftelijke garantie. „Raditaai" GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) krachtig moeten medewerken tot internatio nale toenadering, in de eerste plaats tot het vinden van overeenstemming met de Duit- schers. Het kost eenige moeite zich een Volks front-regeering voor te stellen, afhangend van de stemmen van 82 communisten, die geestdriftig naar toenadering zoekt tot het bewind van Adolf Hitler. Overigens zal zij zich evenmin uitsloven om Mussolini terwillé te zijn, zoodat de Fransche houding tegen over Italië wellicht een belangrijke wijziging zal ondergaan Dit zijn enkele aspecten van de nieuwe situatie in Frankrijk. De eerstkomende da gen zullen heel wat opheldering kunnen brengen. R. P. Wordt de vragenlijst aan Berlijn Woensdag verzonden? Naar de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph verneemt, kan men er zeker op rekenen, dat de Britsche vragenlijst Woens dag naar Berlijn wordt verzonden. De ministerraad was Maandag niet in staat, den definitieven tekst goed te keuren, aan gezien de jongste ontwikkeling in Abessynië te veel van zijn tijd eischte. Daar enkele plaat sen van het stuk een nieuwe redactie hebben gekregen, is het stuk voorgelegd aan de com missie voor buitenlandsche zaken van het ka binet, welke nog Maandagavond bijeen is gekomen. Aanvullende Britsche marine- begrooting aangenomen. De aanvullende marine-begrooting tot een bedrag van 10.300.000 pond sterling werd door het Lagerhuis zonder hoofdelijke stemming aangenomen, meldt Reuter uit Londen. De door de Labour Partij ingediende sym bolische motie het begrootingsbedrag met 100 pond sterling te verminderen was tevoren door het huis met 272 tegen 107 stemmen verwor pen, Een weelde voor het oog in Uw woning. Alléén Groote Houtitraat 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Ingevolge de uitspraak van de tarief commissie vervalt de vrijstelling. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Naar men ons mededeelt, is vanwege het departement van Financiën aan de werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf medegedeeld, dat de tot dusverre gebruikelijke vrijstelling van omzet belasting op alle brood met ingang van 15 Mei wordt ingetrokken, voor zoover het be treft ander brood d'an zooals dat in eenvou- digen ter plaatse gebnuikelijken vorm en zonder toevoeging van bijzondere nut- of ge- notverhoogende grondstoffen tot de gebrui kelijke dagelijksche volksvoeding behoort en deswege gerekend kan worden deel uit te ma ken van dé eerste levensbehoefte. De gevolgen van een en ander zijn dat krentenbroodjes, koffiebroodjes, vlinders, kadetten, gewoon krenten brood, luxe broodjes, Duitsch brood, kortom alles wat afwijkt in vorm en smaak van het eerste volksvoedsel, voortaan belast zullen zijn. De gewijzigde opvatting ten aanzien van de 'vrijstelling van omzetbelasting is het ge volg van een uitspraak der tariefcorriimissie, waarbij dé tot dusver geldende ruime inter pretatie van het- begrip brood in den zin der omzetbelastingwet, verlaten werd. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf schrijft naar aanleiding van deze kwestie, dat er in de hui dige tijdsomstandigheden niet aan te diemken valt, deze lasten op den consument af te wentelen. Zij komen dus geheel voor rekening der -bedrijven, bij de drukkende landbouwcri sis-maatregelen op het brood rust een be lasting van ruim 4 cents en de hooge socia le lasten door de arbeidswet 1919, Minister De Graeff naar Genève. Besprekingen met de Scandinaafsche staten en Finland. 's-GRAVENHAGE. 5 Mei: De"vertegen woordigers van Nederland, de Scan dinaafsche Staten en Finland, zijnde de vijf staten, die tot dusver den zetel in den raad van den Volkenbond heb ben bezet, welke thans door Dene marken wordt ingenomen, zullen Zaterdag 9 dezer te Genève bijeen komen ter bespreking van verschil lende aangelegenheden, verband hou dende met den Volkenbond, welke voor hun respectievelijke landen van bijzondere beteekenis zijn. Tegen dienzelfden dag is een bijeenkomst belegd, waarop de vertegenwoordigers van Spanje en Zwitserland aanwezig zullen zijn. In verband met het bovenstaande zal minister De Graeff zich in de tweede helft van deze week naar Genève begeven. (R.P.D.) Heden Fransche kabinetsraad. Hedenmiddag om drie uur zal de Fransche kabinetsraad bijeenkomen. Dr. Junod van het Roode Kruis gered. Nederlanders verzoeken opname in de Duitsche legatie. ADDIS ABEBA, 5 Mei (D.N.B.-A.N.P.) Dag en nacht rijden Duitsche patrouilles met mi trailleur-pistolen gewapend door de stad, op zoek naar Duitsche onderdanen, Oostenrij kers, Zwitsers, Hongaren en Bulgaren. Een van deze patrouilles heeft den verte genwoordiger van het Internationale Roode Kruis, dr. Junod. dien men reeds dood waan de, gered, alsmede den Franschen journalist Sommères van het „Journal des Debats", die zich 3 dagen lang met een aantal Abessy- niërs in den kelder van een ingestort huis heeft verdedigd tegen de plunderaars. Bei den werden naar de Fransche legatie ge bracht. Verscheidene vreemdelingen, waaronder Nederlanders en Tsjechen, hebben verzocht om opname in de Duitsche legatie, omdat zij zich hier veiliger geborgen meenden dan el ders. Maandag dacht men, dat een sterke bende een aanval zou doen op de legatie. De aanval kwam evenwel niet. doch de Belgische legatie werd aangevallen, die voortdurend in draadlooze verbinding met de Fransche en Britsche legatie staat. De Hermannsburger missie, welke aan den westrand van de stad ligt, geeft er de voor keur aan haar bezittingen te verdedigen, hetgeen met succes geschiedt. Regenval brengt overstroo mingen op Java. BATAVIA, 5 Mei (Aneta). In de regent schappen Batavia en Meester Gornelis zijn den laatoten tijd overvloedige regens gevallen. In het Tjikarangsche is een dijk van de Tji- taroem doorgebroken, waardoor 250 bouw sawah zijn ondergeloopen6 kamponghuizen werden vernield. Naar den kant van Krawang (Rengasdengklok) is de schade grooter. In het regentschap Batavia is voorts eenige schade aangericht. Zestien huizen in het Djattische (bevestien Tangerang) ziin tenge volge van stormachtig weer op 29 April j.l vernield. De rivieren zijn gezwollen, doch er traden geen bandjirs op. Persoonlijke ongeluk ken kwamen' niet voor. Moet gerestaureerd worden. De Vleeschhal, een der mooiste oude gebou wen van Haarlem, de schepping van Lieven de Key uit het laatst der 16e eeuw, eischt drin gend restauratie. De „tand des tijds" heeft er leelijk aan geknaagd. Dit is reeds eenige maanden geleden gebleken toen door Open bare Werken een voorloopig onderzoek werd ingesteld nadat eenige losse stukken van de bekroning der trapjes van de gevels op straat vielen. Daarom is een breeder opgezet onder zoek ingesteld. In dit onderzoek werd door de gemeente, zooals bij zulke mooie oude gebou wen gebruikelijk is, het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betrok ken. Ook werd door Dr. J. Kolf directeur van het rijksbureau „Monumentenzorg" aan dar onderzoek deelgenomen. Daarbij is komen vast te staan, dat wil men de Vleeschhal voor de komende eeuwen bewaren, er niet gedraald moet worden met een grondige restauratie van de drie buitengevels. Men is thans begonnen met het plaatsen van ijzeren steigers om nog beter to kunnen vaststellen wat gerestaureerd moet worden. Het is bij de restauratie van zulke oude gebouwen als zij eigendom van een gemeen te zijn, gebruikelijk dat 't rijk en ook de pro vincie een bijdrage in de kosten der restau ratie geven. In het algemeen zijn zulke herstel lingen, die natuurlijk met de meeste om zichtigheid moeten worden uitgevoerd, om dat er voor gezorgd moet worden dat a.1 wordt er soms vrij veel vernieuwd, het oude karakter en cachet van het monument be houden wordt, vrij kostbaar. Het mag evenwel aangenomen worden, dat de onderhandelingen tot overeenstemming zullen leiden, want de Vleeschhal is natuur lijk alleszins waard dat er voor het' behoud gedaan wordt wat noodig is. Het woord is aan.... Castelar De geschiedenis der mensch- heid is een voortdurende strijd tusschen denkbeelden en belangen; voor een oogen- blik overwinnen altijd de laatste; op den duur slechts de eerste. De Eerste H. B. S. B. Een litterair-economische afdeeling. Naar wij vernemen heeft het college van B. en W. van Haarlem aan de verschillende onderwijsinstanties advies gevraagd over de vraag of het wenschelijk moet worden ge acht aan de eerste H.B.S. B een litterair- economische afdeeling te openen. Die adviezen zijn thans bij de raadscom missie voor onderwijszaken in rondlezing. Daarna zal de commissie een vergadering houden om deze zaak te bespreken. Eerst daarna zal de quaestie In het college van B. en W. aan de orde komen. Belangrijke wijziging in Rijnvaart-conventie. Na jarenlange onderhandelingen overeen stemming bereikt. Naar wij vernemen, heeft de centrale Rijn vaart-commissie het volgende communiqué uitgegeven De Centrale Commissie voor de Rijnvaart heeft van 21 April tot 4 Mei 1936 te ltaatsburg vergaderd. Afgezien van de bespreking van administra tieve en juridische aangelegenheden is zij na lange jaren van moeilijke onderhandelingen erin geslaagd, een belangrijken stap te doen tot volbrenging van haar'taak om de acte van Mannheim van 17 October 1868 te hei-zien en deze in overeenstemming te brengen met de huidige vereischten van de Rijnvaart. Met het oog op bepaalde verschillen, waar omtrent nog geen overeenstemming kon wor den bereikt en die aan een dadelijke onder- teekening van een nieuwe conventie in den weg stonden, werd een modus vivendi voorge steld door de Duitsche en Fransche delegaties. Deze heeft tot doel, binnen een kort tijdsbe stek de toepassing te vei"zekeren van de be palingen der bedoelde conventie met uitzon dering van enkele aangelegenheden, welke ge regeld blijven volgens de thans geldende be palingen. Deze modus vivendi is geteekend en gepa rafeerd door de commmissarissen. die Duitschland, België Frankrijk, Groot-Brit- tannië, en Italië in de Rijnvaartcommissie vertegenwoordigen. Onze Haagsche correspondent vestigt er in verband met 't bovenstaande communiqué de aandacht op dat zoolang Nederland niet on derteekent er geen enkele verandering in werking kan treden. De Nederlandsche onderteekening schijnt bovenal achterwege gebleve te zijn, omdat op dit oogenblik inwilliging van ons verlangen dat men tot opheffing van de sux-taxe d'en- trepöt zou komen nog niet bereikt is. De negus gaat naar Palestina. pag. 4 De mogelijkheid wordt geopperd dat het front van Stresa zal worden hersteld. pag. 4 Zullen de sancties opgeheven worden? Dag. 4 Ir. Damme propageert Nederlandsch Fabri kaat. pag. 3 Te Oldebroek zijn twee medici bij een auto botsing ernstig gewond. pag. 3 In hooger beroep is wegens den moord op den Osschen caféhouder van der Pas een zwaardere straf opgelegd. pag. 3 Hoe de toestand bij de Buitenrustbrug in de toekomst zal worden. pag. 2 Woensdag zal Addis Abeba vermoedelijk be zet worden. pag. 2 De Vleeschhal te Haarlem moet gerestaureerd worden. pag, 1 Bijzonderheden over de schaakmeesters Spielmann en van den Bosch. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Na de Fransche verkiezingen. pag. 1 Lord Robert Cecil: Collectieve veiligheid, klucht of realiteit? pag. 4 K. de Jong over De barbier van Sevilla. pag. 10 J. B. Schuil over: De Loreley. pag. 10 C. J. v. T. Onze 39: de heer D. Noordewier. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1