ONS MODEHOEKJE. EEN VLIEGENDE VIJAND. DONDERDAG 7 MEI 1936 H A-A RLE M'S DAGBLAD 10 DE VOORJAARSMODE VOOR OUDERE EN JONGERE DAMES. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Een uitstekend hulpmiddel bij het vangen van slakken uit den tuin zijn slabladen. Deze legt men neer bij de planten. En daar deze bladen een lekkernij zijn voor de slakken, kruipen ze in groote getale op boven- en on derkant en zijn gemakkelijk te vangen. Men doet dit het beste door de slabladen met de slakken in een emmer water te gooien. Het verwijderen van vlekken uit behang selpapier is een lastig en meestal ook ondank baar werkje. Verfvlekken kan men probeeren er uit te krijgen door de vlekken te betten met een watje, dat gedoopt is in benzine en daarna stijf uitgeknepen. Kaarsvetvlekken haalt men er uit met behulp van blauw papier en een heet strijkijzer. Telkens een nieuw stukje grauw papier nemen en de bewerking her halen tot de vlek verdwenen is. Nr. 646: aardig, eenvoudig mantelpakje, dat naar verkiezing van wollen stof of lin nen vervaardigd kan worden. De rok heeft in de voorbaan een openspringende plooi Benoodigd materiaal: 3.50 meter stof van 130 centimeter breedte. Prijs van het patroon. 40 ets. per stuk. Beide patronen zijn dus in één maat te gen bovenvermelde prijzen te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets. porto kosten. Nauwelijks is het heerlijke, warme voor~ jaarsweer gekomen, of daar verschijnt te ge lijkertijd een vijand van de huisvrouw: de vlieg. Ik hoor al versoheidene huismoeders zeg gen: ik heb er nog geen enkele gezien, ter wijl andere misschien al naarstig op jacht zijn geweest, en natuurlijk hebben gemist, want een vlieg is een slimmerd en uiterst moeilijk te pakken te krijgen. Wie in de burnt woont van plaatsen waar afval wordt bewaard of noodgedwongen tij delijk moet worden verzameld, heeft altijd de meeste last van vliegen. Op al die afval leven zij, bijvoorkeur bij koeien, paarden en alle mogelijke andere huisdieren, bij oude rom mel, bij afval uit den tuin, bij open vuilnis bakken, op stukjes land waar de slordige huisvrouwen uit de buurt de rommel depo- neeren die ze kwijt willen zijn, op afval van fabrieken en werkplaatsen, overal waar rom mel is, komen vliegerx op af. En van dat vuil nemen zij altijd wel iets mee aan hun pooten, waarna zij zich breed uit in uw suikerpot installeeren, het vuil ach terlatend wanneer zij zich aan het heerlijke zoet te goed hebben gedaan. Dat dit vies is, kan iedereen begrijpen, maar ook dat dit gevaarlijk kan zijn voor het overbrengen van ziektekiemen, spreekt vanzelf. Nu zou het evenwel in hooge mate over dreven zijn, om zich door één enkele vlieg op de suikerpot de schrik op het lijf te laten jagen, en dadelijk de vreeselijkste toekomst voorspellingen te maken over infecties en der gelijke. Maar wel is het aan te bevelen, om de etenswaren zooveel mogelijk afgedekt te houden, zoodat de aanvallen der vliegen tot een minimum worden beperkt. Een open suikervaasje wordt met een stukje tulle of met cellophaanpapier afge dekt en-, ook het melkkannetje wordt op die manier behandeld, want vliegen zijn ook melksnoepers. en die een vlieg in het kan netje ziet drijven, ontdekt ook meestal wel zwarte stofjes daaromheen. Etenswaren in de keuken worden vooral goed bedekt, hetzij met een vliegenkap of met deksels van pannen en schalen. Horren in het keukenraam houden de vlie gen wel buiten maar zij verminderen ook de ventilatie, zoodat het dan toch veel practi- scher is om de ramen open te zetten zonder horren en zichzelf eraan te wennen, niets onafgedekt te laten staan. Een minder gevaarlijk, maar echt huisvrou wen-euvel is het vuil dat de vliegen op alles achterlaten, op de lampen, op de gordijnen, op de meubels, op kussens en kleedjes, letter lijk overal laten zij hun kleine ronde vlekjes achter. Nu is dat op harde voorwerpen niet zoo erg: lauw water, desnoods wat vim en wrijf- was doen wonderen in dit opzicht. Erger is het op stoffen, zooals de zij van de lamp. het lichte overtrek van het kussen en de gordij nen en kleedjes. Voorzichtig wrijven met een watje met lauw water is het eenige wat hier aan te doen is, maar dat is lang niet altijd voldoende. En daarom komt een keurige huis vrouw ertoe, ook die voorwerpen met cello- phaan-papier af te dekken. Nu weet ik niet, hoe het u gaat, maar mijns inziens is het middel erger dan de kwaal. Zoo'n ingepakte lamp is een akelig gezicht, en ik zie er nog liever een met vliegenvuil, dan. zoo'n raar vormloos en glimmend ding, dat 's avonds licht moet geven, en waaruit geen lamp meer te herkennen is. Maar nog erger zijn de vliegenlinten! Aan hun kleverige strooperigheid hangen alle slachtoffers en dat zijn er vele, dat dient gezegd te worden alsof zij pronken willen met de groote vangst. Bij warm weer valt traag een druppel stroop op ons paaschbeste kleedje, en wanneer wij wat al te noncha lant dicht langs het kleverige ding heenloo- pen, plakt het aan ons haar vast, wat een al- leronbehagelijkst gevoel geeft. Al die middeltjes zijn maar oplapperijtjes. Wie de oorzaak van de vele vliegen weet op te sporen en weg te nemen, doet veel ver standiger. En tenslotte moet men dan ook bedenken dat vliegen een hekel hebben aan luchtstroo- mingen: wijd openstaande ramen en een flinke luchtverplaatsing als de deur open gaat, jaagt ze zeker en vast op de vlucht. E. E. J.—P. Nieuw linoleum neemt men, zoodra het ligt. af met koud water, laat het vervolgens goed drogen en zet het dan in de was. Om het lang glanzend te houden, boent men het met half melk, half water, daarna wrijft men het in met terpentijn, waarin wat was is op gelost en wrijft het uit met zachte borstel^ of flanellen lappen. orïgineele ga^an-uurtjes, waarvan wij de af beelding pu'oliceeren. Daar is bijv. de op staande. iets wijd uitloopende kraag van door een biedermeierbouquetje gestoken is. Een dergelijke japongarneering is vooral flat- teerend voor jonge gezichtjes. Hel apart op een strakke stijljapon is de halsafwerking van bloemen. Op een zwarte japon zal een bloemenketting van witte en roode bloemen zeer apart staan. Tenslotte op een japonnetje van zwarte taftzijde of zwart fluweel een ruche van wit glasbatist. Men hoeft deze ruche niet vast te naaien, maar strikt hem aan de achterkant vast met een bandflu weeltje; hetzelfde doet men bij de mouwen. De namiddagmantel is nog altijd een ge liefd kleedingstuk van oudere dames. Op onze illustratie rechts boven aan, ziet u een paar mooie modellen. Links: mantel van zijde, die aan twee zijden te gebruiken is. De breede schouder pas en de breede manchetten zijn van glan zend crêpe satin. De mantel, die ver over elkaar sluit is getailleerd. Een ceintuur ac centueert de taille nog meer. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag. Bruine ragoutsoep. Asperges met eieren, gesmolten boter en nootmuskaat. Moccapudding. Maandag. Gehakt, Raapstelen, Aardappelen. Vruchten. Dinsdag. Spinazie met hard gekookte eieren, Gebakken aardappelen, Flensjes. Woensdag. Saucijsjes, Bloemkool, Aardappelen. R habarb er compó te. V r ij dag. Gestoofde schelvisch. Sla, Aardappelen. Rijst met krenten en kaneelsaus Zaterdag, Gepocheerde eieren met sla en tomatensaus. Rijstetaart Nu het dikwijls nog te koud Is voor de wit linnen tennisjurk is een aardig wit vest bij een luchtige wijde rok een practische dracht. Dit vest, dat eerst in rekpatroon in de lengte en het jukstuk in de breedte gebreid is. is gemaakt van dunne witte „Lavenda"-wol\ Noodig zijn 1 3/4 knot en pennen No. 3. We beginnen bij het linkervoorpand en zetten daarvoor op 72 steken en wel 12 st. voor de bies die steeds heen en teruggaande recht gebreid wordt en 60 st. voor het patroon dat 6 recht 4 averr. is. Als de bies 50 ribbels telt meerderen we aan den armsgat-kant om de 4 toeren 1 st. bij tot er 82 st. op de pen staan. Voor het armsgat minderen we daar na 20 st. af qn wel .5 maal achtereen 4 st., waarna we nog 10 toeren opbreien. Dan be ginnen we het rekpatroon overdwars te breien. We breien achtereenvolgens 1 pen recht 1 pen averr. (bij de bies te beginnen die altijd recht gebreid wordt) tot aan den bovenkant 6 aver, ribbels komen. Dan breien we 1 pen aver. 1 pen r. enz. tot er 9 rechte toeren zijn en zoo verder. 6 aver, toeren en 9 rechte toeren tot de bies 86 ribbels telt. Daarna minderen we voor eerst 16 st. af voor den hals en daarna telkens 4 st. tot er nog 30 st. over blijven voor den schouder. Deze laten we naar den hals toe oploopen door eerst 24 st. te breien, dan 18. dan 12, dan 6 daarna de heele pen afkanten. Het rechtervoorpand is het spiegelbeeld van het linker alleen maken we om de 14 ribbels knoopsgaten door 4 st. te breien 5 st. af te kanten en die er teruggaande weer bij op te zetten. Voor den rug zetten we 108 st. op° en breien 4 aver. 6 r. 4 aver. 6 r. enz. Na 100 toer meer deren we aan weerskanten 10 st. bij op de zeelfde manier als bij het voorpand. Voor het armsgat kanten we aan weerszijden 17 st. af (4 maal 4 en 1) en beginnen op gelijke hoogte als bij het voorpand aan het dwarse patroon. Na sti-epen minderen we voor den hals in 't midden 8 st. af en daarna nog aan weerskanten 4 maal 4 st. De overgeble ven 30 st. breien we op dezelfde manier als de voorschouder en naaien vervolgens de schouders aan elkaar. Voor de wijde pofmouw die de charme van dit vest is zetten we 90 st. op Daarna om de toer van de le en laatst st. 2 maken tot er 120 st. op de pen zijn. Nu zetten we aan eiken kant er nog 15 st. bij op en met deze 150 st. breien we door. De mouw heeft het zelfde patroon als het dwarse bovenstuk, dus 6 aver, toeren en 9 rechte toeren, te be ginnen met aver. Als er aan de „kop" zijde 5 aver, strepen zijn is de mouw lang genoeg en minderen we sterk af voor het boordje, le pen telkens 2 te zamen, 2e pen 2 recht te zamen 1 aver. De 8 volgende pennen 1 r. 1 aver, afkanten. De mouw wordt stijf ingerimpeld van boven en ingezet. Voor de kraag die gewoon recht gebreid is zetten we 120 st. op. Overbreien. Daarna van de le en laatste st. 2 maken en dit 1 maal herhalen. Met de verkregen 124 st. breien we 12 ribbels waarna we stijf af kanten en de kraag er met het afgekante gedeelte op zetten. Strijken zonder het patroon uit te rek ken aan den verkeerden kant, 7 aardige knoopen en u ziet met voldoening op uw werk terug. Sp. Th. RECEPTEN. MOCCAPUDDING. Vz pond boter. 100 gr. suiker. 3 eidooiers. IV2 ons zachte eierbiscuits. Vijf eetlepels versche koffie-extract. Roer de boter tot room, voeg er de suiker bij en één voor één de eidooiers Roer dit nu zeer luchtig en druppel er dan het koffie- extract bij. Spoel een breede, platte kom met eiwit om. leg er een laag biscuits in. daarna een laag moccamengsel. enzoovoorts totdat alles is opgebruikt. De bovenste laag moet uit bis cuits bestaan. Leg een passend bord op de pudding, zet er een pan of kom met water op en .laat de pudding een nacht persen. Stort de pudding voorzichtig en garneer hem met slagroom. GEPOCHEERDE EIEREN MET SLA EN TOMATENSLA. Breng een pannetje water aan den kook met wat azijn en zout, breek hierin voorzich tig zooveel versche eieren als er personen zijn en laat ze 3 a 4 minuten koken. Bak intusschen een gelijk aantal stukjes oud brood zonder korst in boter en leg hier op de eieren. Houd ze warm en maakeen saus van boter, bloem, bouillon of water en een paar lepels tomatenpurée. Leg de aan gemaakte sla in een rand op een schaal en in het midden dan de eieren op de broodjes met wat tomatensaus er over. Geef de rest van de saus er apart bij. Ons Wekelijksch Knippatroon. Beide onderstaande patronen zijn in één maat, de zoogenaamde standaardmaat te verkrijgen. Deze standaardmaat is de vol gende bovenwijdte: 102 centimeter; taillewijdte 87 centimeter en heupwijdte 107 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 645: mooie voorjaars- of zomerman- tel van soepele wollen stof. Gekleed, eenigs- zins getailleerd model. Benoodigd materiaal: 3 meter stof van 130 centimeter breedte en evenveel voering van 100 cerxtimeter breedte. Prijs van het patroon 25 ets. per stuk. De Tiroolsche motieven hebben met één slag de gunst van mevrouw Mode verwor ven. Overal ziet men kleurige hartjes, eael- weisz, gentiaan, enz. verschijnen. Bijzoxi- Verstandige vrouwen garneeren haar mid dagjaponnen van het vorig jaar, die niet meer geheel en al „up-to-date" zijn met de WIT TENNISVEST. Donderdag. Duitsche biefstuk, Postelein, Aardappelen. Yoghurt. Het universeelc Verfrisschings- middel in be roep, bij sport, op reis. 'der gewild zijn de garnituren, die bestaan uit geborduurde linnen ceintuur met bijpas sende tasch. Het spreekt echter vanzelf, dat deze Tiroler mode alleen ge schikt is voor joxxge, slanke vrouwen. Een min of meer gezette dame zal er met een vuixrrood hartje op haar ceintuur op zijn zachtst uit gedrukt eexi beetje belache lijk uitzien. Maar voor de jongere generatie is deze fleurige mode allerliefst. Korte vestjes, jasjes, enz. Zijn allemaal gegarxieerd met de Tiroolsche motieven. Ook de overgooier, die het meisje op de illustratie links draagt, is bewerkt met een paar hartjes; één op het blousje, juist tusschen de beide draagbandjes van de rok en twee andere op de zakjes van de rok. Het pret tige van de overgooiers is altijd, dat men, door er ver schillende blousjes onder te dragen, altijd frisch uit kan zien. Het jurkje daarnaast is eveneexis geschikt voor jonge meisjes. Het is ver vaardigd van geruit katoexi met origineel opgestikte zakjes en een kraag van wit, grof geplisseerd batist. Korte jasjes behooren ook tot de lievelingen van de mode-tiranne. Men ziet ze vervaardigd van allerlei materiaal en in allerlei vor men. Er zijn jasjes, die tot de taille of tot de heup rei ken, van effen of gebloemd materiaal, met lange of korte mouwen, loshangend, of getailleerd, in lichte of in donkere tinten, van wollen stof. katoen, zijde, linnen of piqué. Deze mode stelt ons in staat ieder toilet te com- pleteeren met een bijpassend jasje, in harmonieerende of iel-contrasteerende tint, schijnend glasbatist, die bevestigd is op de japon met een zwart, donkerblauw, goudbruin of dieppaars bandfluweeltje waarop van voren zoo zacht matte teint beste onderlaag voor poeder. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14