Zeventigjarige bruiloft. De dalende werkloosheid te Haarlem. K E I P Hei Bdêtefyëlkée 53e Jaargang No. 16218 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 7 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.—- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 Mei. Het Lidmaatschap van den Volkenbond. Een Renter-bericht uit Kopenhagen heeft gemeld, dat bij de besprekingen die .a-s. Za terdag te Genève beginnen tusschen Finland, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Neder land de vraag aan de orde zal worden .gesteld, of het gewenscht is lid van den "Volkenbond te blijven. Het A. N. P. heeft daarop de Ne- derlandsche toelichting doen volgen, dat aan gezien men de gansche huidige situatie zou bekijken deze vraag natuurlijk ook.wel zou rijzen. Een agenda voor de bewuste bijeenkomst is blijkbaar niet opgesteld. Bij de vijf kleine mogendheden zullen zich later nog twee Spanje en Zwitserland voegen. Maar ik ge loof niet dat al gaan zij dan met hun zevenen deze vraag nog eens bekijken, er serieus sipra- ke zal zijn van hun uittreding uit den Vol kenbond. Hoogstens misschien van een diplo matiek dreigement in dezen zin, dat aal kun nen leiden tot een herziening van de Vblken- bondspolitiek en wellicht van het Handvest van den Volkenhond. Belangrijker dan her ziening van een statuut schijnt overigens de schepping van een practische samenwerking vooral in Europa, met inbegrip van Duitsoh- land. Er zijn natuurlijk SnenscHen die na de le zing van het bericht uit Kopenhagen gezegd hebben: „Welja, ga er maar uit, het geeft toch niets en het zou wel eens gevaarlijk kunnen worden ook". Maar dat zijn van die geïrri teerde uitlatingen zooals wij ze al zoo lang kennen, en die telkens weer gedaan worden als het mis is. Ditmaal is het weer mis, want de sanctie-politiek tegen Italië blijkt mislukt. Men had op een langer weerstandsvermogen van Abessinië gerekend. Het is gebleken dat de vliegtuigen en gifgassen afdoende werkten zelfs in zulk een land zonder bevolkingscen tra van eenige be teekenis. En nu de Negus en de regeering van Abessinië de vlucht hebben moeten nemen zijn zij ook niet meer te hel pen, hetgeen waarschijnlijk leiden zal tot op heffing der sancties, want men zou er alleen Italië mee kunnen blijven straffen. Blijkbaar is dit de opvatting die bij de Engelsche con servatieven overheerscht. En zij hebben de meerderheid in regeering en parlement. Met uit den 'Volkenbond te loepen zullen de 'kleine staten evenwel den toestand niet ver beteren en het gevaar voor zichzelf veeleer vergrooten dan verkleinen. Als men de voor standers van „opheffing" van den Volken bond" vraagt wat zij dan eigenlijk wel willen blijven zij altijd het antwoord schuldig. En dat veroordeelt hun gepraat. Opheffing van den Volkenbond beteekent niets meer of min der dan afschaffing van het permanent in ternationaal overleg in Europa en terugkeer van de internationale anarchie van vóór 1914. Met al haar gebreken en feilen is de huidige situatie voor alle landen toch 'nog heel wat beter dan de volkomen ongeregelde toestand die vóór 1914 bestónd, waarbij ieder land plotseling overvallen kon worden. Wil men dien terug? Het gevolg van een plotselingen overval zou nu nog veel en veel erger zijn dan in '141 Het is ondoordacht, roekeloos gepraat, dat zulke dingen aanbeveelt! Laat men toch be seffen wat er op het spel staat! Laat men tóch niet vallen over een woord, het woord Volkenbond, maar 'begrij pen, dat er voor het eerst een permanent-geor ganiseerd internationaal liohaam bestaat, dat zich met vallen en opstaan slechts lang zaam ontwikkelen kan, en dat als men het opgeeft, men terugvalt in de anarchie! Niet opgeven, maar verbeteren >en opnieuw probee- ren. Geen lafheid, maar moed! Geen capitu latie, maar doorzettingsvermogen! R. P. Nederland en de Volkenbond. Minister De Graeff over de besprekingen te Genève. Vast program niet opgesteld. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. de Graeff. heeft Woensdag aan het A.N.P. verklaard, dat de bijeenkomst der kleine neu trale mogendheden in Genève uit sluitend ten doel heeft het complex van internationale vraagstukken onder de ©ogen te zien en in verband daarmede de gedragslijn, welke de Deensche vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad zal volgen vast te stellen. Uiteraard kan hierbij elk punt, geen enkel uitgezonderd, aan de orde komen. Een vast programma is tot dusverre niet opgesteld. (Het echtpaar Kiepen te Fr ede- riksoord was Woensdag 70 jaar getrouwd. De bruigom verklaarde in een vraaggesprek dat de men- schen te weinig wandelen.) Er zijn er, mannen zooals vrouwen, Die eenzaam door het leven gaan, Zij kiezen, in de plaats van trouwen, Het vrijgezellige bestaan. Er zijn er, dien na weinig jaren De huwlijksband wordt tot een last, Voor wie de tij d komt openbaren, Dat d' een niet bij de ander past. Er zijn er ook, die door de tijden Gelukkig blijven met elkaar, En, als zij leven, worden beiden Gehuldigd als een gouden paar. Het kan soms zelfs nog wel geschieden, Dat men in de couranten leest Van zeer bejaarde echtelieden, Een zestigjarig huwlijksfeest. Maar zeventig jaar lang verbonden Is zoo'n uitzonderlijk geval, Dat wordt zoo zelden slechts gevonden, Dat ik er iets van zeggen zal. Ziedaar, twee brave oude menschen, Dien het geluk niet werd ontzegd, Ik mag hun nog wat jaren wenschen, In vrede voor hen weggelegd. De bruigom wist nog te verklaren, Toen men zijn levenswijsheid vroeg, Hoe de gezondheid te bewaren: De menschen wandlen niet genoeg. Men kan dit, als.men wil bestrijden, Het blijkt wel uit dit huwlijksfeest, De levenswandel van hen beiden Is ongetwijfeld goed geweest. P. GASUS. Vredesconferentie te Genève. Beginselen opgesteld voor een internationale vredesactie. Onder voorzitterschap van Lord Cecil is te Genève een tweedaagsc'he conferentie ge houden van leidende personen uit de orga nisaties die zich met de gedachte eener „in ternationale vredesactie" hebben v-ereenigd. Aan deze conferentie hebben deelgenomen vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Tsjecho-Slowakije, Rusland, Zwitserland, Spanje en vele vertegenwoordigers van orga nisaties, in het bijzonder van oud-strijders, vrouwenbonden en godsdienstige vereenigin- gen. De conferentie heeft als basis van een „internationale vredesactie" aanvaard de volgende beginselen 1) De onschendbaarheid der verdragsver plichtingen. 2) Beperking der bewapening door inter nationale overeenkomst en opheffing van de winsten en voordeelen, uit de wapenfabricage voortvloeiend. 3) Versterking van den Volkenbond als or gaan tot het tegengaan en doen eindigen van oorlogen door de meeste effectieve organi satie der collectieve veiligheid en wederzijd- schen bijstand. 4) Oprichting, binnen het kader van den Volkenbond van een mechanisme tot het opheffen van situaties, gevaarlijk voor den vrede. De „internationale vredesactie" zal op 3, 4, 5 en 6 September a.s. een algemeen vre descongres houden, onder voorzitterschap van Lord Cecil als algemeen voorzitter en Pierre Cot als voorzitter van de „interna tionale "vredesactie". De conferentie heeft eveneens besloten binnenkort te Parijs een bijeenkomst te be leggen van het algemeen bestuur der vre desactie, welke bestaat uit vertegenwoordi gers der verschillende landen en der groote vre des organisati es De voorloopige adressen van deze vredes actie zijn: Rassemblement Universel pour la Paix, 6, Rue de la Pa.ix, Paris 2. International Peace Campaign, 27 Ches ter Terrace, London S. W. 1. Verwachtingen voor de naaste toekomst. In de afgeloopen maanden wezen wij er reeds eenige keeren op, dat de werkloosheid te Haarlem thans dalende is. Het hoogste aantal (de top der statistiek) werd bereikt eind Februari. Toen waren er 7115 werkloozen. Begin Maart was dit aantal gedaald tot 6400. begin April tot 6400. Thans is het ongeveer 6300. Men ziet dat den laat- sten tijd de daling minder snel gegaan is. Toch is te constatecren dat het aantal werkloozen in ruim 2Vz maand met meer dan 800 verminderd is. Natuurlijk zijn daarin veel seizoen-arbei ders. Het is een geregeld terugkomend ver schijnsel, dat in het voorjaar veel arbeiders tijdelijk werk bekomen. Huizen worden ook in verband met den schoonmaaktijd in- of uitwendig opgeknapt, tuinen aange legd, enzoovoort. Bovendien valt de groote verhuisperiode in April, wat ook veel handen tijdelijk werk geeft. Voor overdreven optimisme is evenwel nog geen reden, want het aantal werkloozen te Haarlem is thans nog 900 hooger dan in 1935 in het begin van Mei. Maar ook voor pessimisme is geen aanleiding omdat er wel eenige reden is om te veronderstellen, dat in dé komende maanden een nieuwe daling zal intreden, Er kan namelijk op eenige verruiming van de arbeidsmarkt gesproken worden. Het is bekend, dat de Nederlandsche Spoorwegen dezer dagen aan de N.V. Beynes de levering heeft opgedragen van 72 spoorwegwaggons. Als men let op het 'totale bedrag dat met deze levering gemoeid is (ruim 314 millioen gulden) is aan te nemen, dat over enkele maanden een paar honderd arbeiders deze fabriek zullen binnen gaan. Voor de levering van dit materiaal is een tijd van twee jaar gesteld. Deze opdracht is voor Haarlem natuurlijk van zeer veel beteekenis omdat er onder de industrie-arbeiders veel werkloosheid heerscht. Er zijn thans ook nog veel bouwvakarbeiders werkloos. De statistiek wijst nog aan 700 tim merlieden en 300 metselaars. De particuliere woningbouw en ook de bouw van arbeiders woningen voor de gemeente heeft thans ook weinig te beteekenen, Alleen in het Vondel kwartier in Haarlem-Noord wordt, zooals wij dezer dagen mededeelden nog druk gebouwd, terwijl er bovendien in dit kwartier nog heel wat bouwwerken in voorbereiding zijn. Gelukkig voor de bouwvakarbeiders is het zeker, dat in de naaste toekomst eenige be langrijke objecten aan de markt zullen komen. Eenige dankt Haarlem aan de medewerking van het Werkfonds. Zooals men weet heeft de aanbesteding van den bouw van de Brand weerkazerne aan de Ged. Oude Gracht reeds plaats gehad. Dit is een werk van f 60.000. Het is dus te verwachten dat over enkele weken met de afbraak van het oude schoolgebouw begonnen zal worden en dat kort daarop de arbeiders zullen worden aan genomen voor den bouw der kazerne. Verder wordt door Openbare Werken met spoed gewerkt aan de voorbereiding van den bouw van het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. De aanbe steding van dit werk is omstreeks half Juni te verwachten. Dit is wat bouwkosten betreft een grooter object dan de brandweerkazerne. De bouw van den nieuwenvleu gelvan h et Stadhuis in de Koningstraat zal wel wat langer op zich laten wachten omdat nu de door het gemeentebestuur uitgenoodigde architecten nog met de opstelling van hun plannen moeten beginnen. Toch is te ver wachten dat er van de zijde van het gemeente bestuur de mogelijke spoed betracht zal wor den om ook dit werk, in verband met de groote werkloosheid, te kunnen laten uit voeren. Ook de bouw van de aulaop denieuwe begraafplaats aan den Vergïerdeweg is in voorbereiding. Daarvoor wordt het plan ge maakt door Ir. G. Friedhoff. Dit wat de objecten van het Werkfonds be treft. Verder heeft de gemeente nog eenige an dere objecten waaraan spoedig arbeiders te werk gesteld kunnen worden. De historische zitting van de Italiaansche Kamer, waarin Mussolini (tweede rij, derde van links) de verovering van Abessynië door Italië bekend maakte. Er is al begonnen met de verdere reor- ga nis at ie van de Groote Markt, namelijk de verplaatsing van het standbeeld van Lourens Coster. Maar er moet op dit plein nog heel wat meer geschieden! Dan is er nog het werk ter verbetering van den toestand aan de Leidsche Vaart bij het viaduct der tram. Dit werk was al aanbesteed, maar de gunning is nog niet af gekomen. Wij hooi-cien verluiden, dat er kans is op een nieuwe aanbesteding. Ook is nog te noemen de bouw van den voetgangertunnel in den spoorweg HaarlemBloemendaal bij het Bloemendaal- sche station om de verbinding tot stand te brengen tusschen Haarlem-Noord en Bloe mendaal. Hierbij is het wachten evenwel op de Nederlandsche Spoorwegen, Al deze werken zijn evenwel in het ver schiet. Dan zijn er ook nog verschillende bouw plannen van particulieren. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld dat de Christelijke vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte een groote kliniek zal bou wen bij de stichting Bathesda-Sarepta aan de Hazepaterslaan. Bij de voorbereiding van die plannen is eenige stagnatie gekomen, maar toch wordt er naar gestreeft zoo spoe dig mogelijk met dit werk te kunnen begin nen. De Oud-Katholieke kerk heeft van de ge meente grond aan de Kinderhuissingel ge kocht om daarop een kerk met bijgebouwen, pa-sine en 5 middenstandswoningen te zet ten. (Deze woningen worden gezet voor reke ning van een fonds dezer kerk als geldbeleg ging). In de koopakte is wel de clausule op genomen, dat binnen 41/2 jaar de kerk onder de kap moet zijn, maar wij vernemen dat het niet de bedoeling is zoo lang met dit werk te wachten. In tegendeel er zal zoo gauw moge lijk begonnen wbrden als de noodige finan- cieele regelingen voor elkaar zijn. Deze kleine gemeente heeft in den loop der jaren reeds f27.000 voor een nieuw te bouwen kerk bij eengegaard. Nu de bouwplannen zoo na de uitvoering naderen is door de leden opnieuw voor dit doel f 6000 bijeengebracht. Er is dus reeds een belangrijk gedeelte van het benoo- digde bedrag aanwezig. Het Welvaartscomité te Haarlem is nog steeds* ijverig bezig om de ingezetenen aan te moedigen werk te laten uitvoeren om ook op die wijze de werkloosheid te bestrijden. Er ko men geregeld mededeelingen binnen. Hoewel de bedragen die op die manier verwerkt kun nen worden niet groot zijn, wordt op deze wijze toch het beoogde doel bevordert. Tenslotte een belangrijke mededeeling over de vestiging van een nieuwe industrie. Eenige weken geleden werd door ons gepu bliceerd, dat er onderhandelingen gevoerd werden over de vestiging van een nieuwe industrie te Haarlem. Thans kunnen wij daaraan toevoegen, dat die onderhandelingen succes gehad hebben. Er was nog even sprake van, dat de onder neming, die deze industrie zou openen, aan Arnhem de voorkeur zou geven, maar juist hedenmorgen kwam de mededeeling, dat het zeker is, dat de industrie te Haarlem komt. Zij zal gevestigd worden aan het Noorder •Buiten Spaarne. Het is de bedoeling dat voorloopig begon nen zal worden met 40 arbeiders. Op een paar uitzonderingen na worden daarvoor Haarlem mers aangenomen. In den loop van dit jaar zal dit aantal van 40 nog belangrijk uitge breid worden, zoodat het op den duur een groote industrieele onderneming zal worden. Prof. mr. P. J. M. Aalberse voorzitter derTweede Kamer. 's-GRAVENHAGE, 7 Mei. Bij Koninklijk besluit van 6 Mei 1936 is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor den verderen duur der tegenwoordige zitting benoemd Mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van die Kamer. Beatrice Harraden overleden. Schrijfster van „Voorbijgaande schepen in donkeren nacht". De Engelsche schrijfster van het bekende boek „Ships that pass in the night", in het Ne- derlandsch bekend onder den titel „Voorbij gaande schepen in donkeren nacht" is op 72- jarigen leeftijd overleden. Haar boek had vooral groote bekendheid in de negentiger jaren. DE WERKZAAMHEDEN IN DE CUNERAKERK VORDEREN. Het op zijn plaats brengen van den ijzeren mast, welke den ingestorten pilaar zal ver vangen, vordert meer tijd dan aanvankelijk was gedacht. Woensdagmiddag om zes uur stond een houten montagemast overeind. Vannacht is doorgewerkt om de ijzeren stel lage op haar bestemming te brengen. De wan kele hoofdpilaar heeft men omgeven met zware houten delen, welke met kettingen in ver band worden gehouden. Daartusschen zal men betonspecie laten loopen. Het woord is aan. Joubert Als men een boek heeft ge schreven blijft er nog iets heel moeilijks te doener een vernis van gemakkelijkheid over brengen, een prettig uiterlijk eraan geven, dat den lezer al de moeitedie de schrijver heeft genomen, verbergt en bespaart. Dr. C. J. K. van Aalst 70 jaar. Oud-president der Ned. Handel Mij. Heden viert de oud-president van de Nederlandsche Handel Maatschappij dr. C. J. K. van Aalst, zijn zeventigsten verjaar dag. De carrière van dr. van Aalst vertoont groote gelijkenis met die van Sir Henry Deterding. Op 7 Mei 1866 werd Cornells Johannes Karei van Aalst te Hoorn ge boren en op 1 Januari 1889 trad hij in dienst bij de Nederlandsche f 1 Handel Maatschappij I 1 waarvoor hij al spoe- i dig naar Indië werd uitgezonden. Daar maakte hij zeer snel I promotie, welke haar V bekroning vond in zijn benoeming lot directeur met in gang van 1 Augustus 1902. Op 1 Januari 1913 werd hij tot president-directeur noemd. In deze Dr. C. J. IC. van Aalst, functie heeft hij een belangrijk aan deel gehad in de succesvolle pogingen ons land voor groote moeilijkheden tijdens den wereldoorlog te behoeden. Voor het werk van de Nederlandsche Overzee Trust Mij. is 'dr. van Aalst van uitnemend belang geweest. In 1917 sprong hij voor onzen handel op de bres, toen Amerika onzen handel en scheepvaart belemmerde, door het zenden van den moedigen, open brief aan Wilson, president der Ver. Staten. In 1920 werd hij door de Berlijnsche Uni versiteit bevorderd tot doctor honoris causa, vanwege den bewonderenswaardigen juridi- schen vorm van het met zijn medewerking tot stand gekomen NederlandschDuitsche credietverdrag. Dr. van Aalst heeft èn voor de Neder landsche Handel Maatschappij èn voor ons land groote beteekenis gehad, waarvoor hij aller hulde verdient. OM TE LEZEN GOED LICHT EN EEN BRIL VAN GR. HOUTSTRAAT naast LUXOR (Adv. Ingez. Med.) In het Lagerhuis wertl van Labourzijde ern stige critiek geleverd op de politiek der Britsche regeering. pag. 4 De rust keert thans terug te Addis Abeba. pag. 4 Wesemann, die den journalist Berthold Jacob ontvoerde, is tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Dag. 4 De kruiser Enterprise met den Negus aan boord is te Suez aangekomen, pag, 4 Het wetsontwerp tot industriefinanciering- geniet in de Tweede Kamer geen onverdeel de instemming. pag. 3 Het werkfonds blijkt tot nu toe een stimulee- rende werking te hebben gehad. pag. 3 Bij verschillende verkeersongelukken zijn Woensdag drie menschen gedood. pag. 3 De voorgestelde regeling der reïsbelastïng on dervindt verzet in de Tweede Kamer. pag. 1 Mr. Aalberse is benoemd tot Kamervoorzitter. pag. 1 Het aantal werkloozen te Haarlem daalt. pag. 1 Moet de bestaande regeling voor de zieken huisverzekering te Heemstede gewijzigd worden? pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.Het lidmaatschap van den Volkenhond. pag. 1 Londen's nieuAve luchthaven. pag. 4 C. B. Spaansche miniaturen. pag. 3 J. B. Schuil over: „Inbreker ge\Taagd". pag. 11 J. Bastiaans: ZenuAvachtigheid bij kinderen. pag. 11 II. L. Warnier: Lichamelijke opvoeding. pag. 11 De Eerste Marathonloop in 1896. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1