Ordening in het taxi-bedrijf te Haarlem. GROOT BADHUIS Venus draait. Hei 3dm§tlikste 53e Jaargang No. 16220 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 9 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 O Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïcN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere v ger Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 Mei. Een Diamant. „Na drie dagen f'orellen-visschen, om zijn zenuwen tot bedaren te brengen, durfde de Belg Kaplant te New York het aan, den be roemden Jonker-diamant in drieën te kloo- ven. In totaal zullen er twaalf steenen uit den diamant worden vervaardigd, waarvoor de huidige eigenaar, de New Yorksche dia manthandelaar Harry Winston, een'som van twee millioen dollar hoopt te ontvangen." Dit lees ik onder een plaatje in een krant, waarop meneer Kaplant .aan het klooven van de Jonker-diamant is en iemand met een half-ironisch glimlachje, vermoedelijk meneer Winston, toekijkt. En ik peins en denk: hoe wonderlijk is de menschelijke natuur! Drie dagen forellen-visschen is noodwendig om haar te kalmeeren eer zij een diamant durft te klooven. Maar zonder eenige voorbereiding van dien aard ér is tenminste niets van gemeld springt iemand op duizenden me ters hoogte uit een vliegmachine, vertrouwend op een paar wieken die hij zich aangemeten heeft, imiteert de vogelvlucht voor het plezier van een menigte toeschouwers, ontplooit ten slotte nog een parachutte en komt wonder - lijkerwijze levend op aarde neer. Zonder in leidende forellenvisscherij klimt Amy Molli- son in een vliegtuig en stormt in haar eentje naar Kaapstad, alleen voor den nogal hollen roem van een nieuw record.een paar uur binnen den tijd van Tommy Rose. Zonder hun zenuwen te behoeven te kalmeeren trekken massa's Italiaansche soldaten Abessynië bin nen, en zonder iets van dien aard geven hun generaals bevel het overvallen volk met gif gassen uit te moorden, omdat het teveel weerstand biedtaan de legerscharen der Europeesche beschaving. Ik zou door kunnen gaan met dergelijke •voorbeelden. Is het noodig? Dit merkwaar dige geval staat er tegenover: als een diamantslijper, die natuurlijk zorgvuldig uit gekozen is als één der bekwaamsten in zijn vak, een diamant van groote waarde in 'drieën zal klooven moet hij zich wel eerst kalmeeren door drie dagen op florellen te gaan visschen! Want er is zooveel geld mee gemoeid! De tegenstelling is niet vroolijk. Zij ver klaart misschien heel veel van de ellende en verwarring in de wereld-van-heden, die nog grooter janboel schijnt dan zij in vorige perioden harer bloedige historie was. De duiten! dat is iets geweldigs! Twee millioen dollar op het spel! welk een geweldige verantwoording! De lasten des levens moeten zwaar gedrukt hebben op de schouders van den Belg Kaplant, die voor zulk een portemonnaies-schokkende beproeving wat uitverkoren. Maar het is ge lukt! Hoera, het is gelukt. De wereld herademt. De Volkenbond is wel in gevaar, en taüooze Abessiniërs zijn vermoord, en wereldoorlogen dreigen opnieuw, maar de Jonker-diamant is netjes in drieën gekloofd en meneer Winston zal er zijn volle twee millioen dollar uit kun nen halen. Wij herademen. R. P. Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden. Komt in plaats van het Nationaal Crisis Comité. A.s. Maandag 11 Mei, zal ten overstaan van notaris Kraft te 's Gravenhage, de op richtingsakte worden verleden van de stich ting Nationaal Ronds voor Bijzondere Nooden welk fonds in de plaats zal treden van het Nationaal Crisis-Comité. De Koningin is beschermvrouw van de nieuwe stichting, terwijl Prinses Juliana het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Het dagelijksch bestuur van het fonds is als volgt samengesteld: Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra oud-gouverneur van Suriname, thans onder-voorzitter van het Nationaal Crisis-Comité, voorzitter, mr. dr. K. J. Frede- riks, secretaris-generaal aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken, thans al gemeen secretaris van het nationaal crisis comité, onder-voorzitter, mr. E. Men ten, thans penningmeester van het Nationaal Crisis-Comité, penningmeester; mr. H. M. L. H. Sark. secretaris van den Armenraad te 's Gravenhage, secretaris, jhr. mr. M. A. Beelaerts van Blokland, thans adjunct-secre taris van het Nationaal Crisis-Comité, ad junct-secretaris. Het ligt in de bedoeling dat het dagelijksch bestuur met nog een lid zal worden uitge breid. De eerste vergadering van den raad van beheer van het fonds zal worden gehouden Maandagmiddag 2 uur in de vergaderzaal van het departement van binnenlandsche zaken en zal door de Prinses worden bijge woond. De voorzitter van het dagelijksch be stuur zal bij deze gelegenheid een rede houden. Voor de 250 taxis die er nu zijn, is geen voldoende werk. In den Haarlemschen 'gemeenteraad Zijn in de laatste maanden reeds ©enige keeren stemmen opgegaan om. aan te dringen op een ordening in het taxi-bedrijf. De wethou der van Openbare Werken heeft daarop ge antwoord dat ook B. en W. doordrongen zijn van die noodzakelijkheid; de q'uaestie is bij het college in behandeling zoodat „ter zijner tijd" voorstellen daarover te verwachten zijn- Er wordt dus aan gewerkt. Een ordening is dringend noodig. Zij zal 'regeling mioeten brengen waardoor bereikt wordt dat zoowel de belangen der onderne mers als van het publiek gediend worden. Er moeten voldoende taxi's blijven, d'e ta rieven moeten zoo laag mogelijk gesteld wor den, maar de bedrijven en het personeel moeten toch redelijk kunnen bestaan. Onge twijfeld zal er wijsheid voor noodig zijn om een regeling te ontwerpen die aan deze eis'chen voldoet, omdat als men te veel op één sisch let de andere licht in het gedrang komt. Het is in de praktijk reeds lang ge bleken, dat een tarief van een dubbeltje voor ritten in de stad niet houdbaar is. Verschei dene ondernemers hebben daardoor zichzelf en collega's doodgeconcurreerd. De over- iblijvend'en hebben het tarief belangrijk moei ten verhoogen. Over den toestand deelde een werkgever ens mede: Er zijn te Haarlem thans ruim 250 taxi's. Het aantal dezer wagens dat een standplaats heeft, is niet hooger dan 50. De toestand in het bedrijf is thans zeer slecht. Geen eriekel taxi levert den onder nemer winst op. Chauffeurs die met eigen auto rijden de overheid heeft aan ver schillende werkloozen een voorschot gege ven om een wagentje te fcoopen om op die wijze het brood te verdienen halen nog geen drogen boterham op. Dit komt omdat er veel te veel taxi's zijn. Het aantal zal be langrijk moeten verminderen opdat de wa gens die blijven rijden meer ritten kunnen maken. Als er meer ritten per wagen ge maakt worden kan ook het tarief naar -be neden. Het publiek profiteert dan daarvan- De stationneerende ondernemers, willen zij eenigszins loonend kunnen rijden, zullen een hooger tarief moeten stellen, want zij zijn door de gemeente aan verschillende uitgaven gebonden. Niet alleen rnöeten hun chauf feurs een minimum-loon van f 12.— per week ontvangen, maar bovendien moe tem zij pre- cario-rechten voor hun standplaats betalen, wordt verlangd dat de auto's aan behoorlijke eischen voldoen, terwijl ook de passagiers verzekerd moeten zijn. De taxi's die uit de garages rijden hebben doorgaans chauffeurs die geheel of bijna geheel van de fooien moe ten leven. Deze taxi's mogen niet in de stad „snorren" want dat.is «enigen tijd geleden bij politieverordening verboden ,en ook mo gen zij geen uiterlijk kenteeken (bijvoorbeeld oen pijl) dragen. Alleen de gestationnerede taxi's rijden met klokken die gesteld zijn op een door de ge meente vastgesteld tarief. Er zijn ook wel garage-taxi's die een controleklok hebben, maar het tarief waarop die zijn ingesteld is niet gebaseerd op een goedkeuring vü|i het gemeentebestuur. Er -is ons dezer dagen gebleken dat het noodig blijkt dat het publiek let op de juiste toepassing van de tarieven. Wij moesten dezer dagen naar Hoofddorp en stapten op het Plein in een stationnee rende taxi met controle-klok. De reis heen kostte f 1.55, voor ongeveer 20 minuten wach ten werd 50 cent gerekend, waarna de klok op den terugtocht nog opliep van f 2.05 tot f3.10. Met 10 pCt. fooi kwam dat dus op f3.40. Rekent men den wachttijd en de fooi er af dan blijkt er voor den rit over f 2.60. Voor een tochtje van totaal 20 K.M leek ons dit rijkelijk veel. Dit werd ons duidelijk toen wij den dag daarna weer naar Hoofddorp moesten en een garage-taxi namen. Die lieten wij te Hoofd dorp ongeveer 40 minuten wachten toch was de totale rekening slechts f 2.25. Later hebben wij het geval nader onderzocht en toen bleek dat de chauffeur der stand plaats-taxi zijn tarief onjuist had toegepast. Hij had naar Hoofddorp op het dure tarief voor tochten naar buiten gereden, waarbij de taxi leeg teruggaat. Zelfs indien hij niet ge hoord had. dat van te voren gezegd was „heen en terug" dan heeft hij toch verkeerd ge handeld, want toen bij het terugrijden zijn vergissing bleek, had hij de terugreis moeten maken zonder de tijdklok te laten loopen. Bovenbedoelde werkgever dien wij over dit geval spraken zei: Dit is vermoedelijk een chauffeur geweest die voor eigen rekening reed. Er zijn verschillende werklooze chauf feurs die door bemiddeling van Maatschap pelijk Hulpbetoon of andere instantie ha staat gesteld zijn om een goedkoopen wagen te koopen in de hoop, dat zij daarmee hun brood kunnen verdienen en niet aangewezen zijn op den steun. Hij heeft in dat geval zooveel mogelijk uit den rit willen halen. Maar daarmede deed hij het taxibedrijf geen dienst. Als er te veel berekend wordt is" het te verklaren dat men een volgenden keer van het gebruik van een taxi afziet. Gelukkig zoo vervolgde hij behooren deze gevallen tot de uitzonderingen. Het is goed daarop de aandacht te vestigen, want anders zou het publiek misschien in de waan gebracht kunnen worden, dat het vaak voor komt en dan zou het huiverig worden om van een taxi gebruik te maken, Wij vroegen ook aan de politie inlichtin gen. Deze verzekerde ons, dat alles gedaan wordt wat mogelijk is om er voor te zorgen dat de chauffeurs der stationneerende taxi zich aan de tarieven houden en dus niet te veel laten betalen. In het algemeen gaat dit goed. Enkelen zijn gesnapt voor knoeien met het tarief en aan hen is de standplaatsver gunning ontnomen. In elke stationneerende auto moet een tarief duidelijk zichtbaar op gehangen zijn, zoodat het publiek zelf kan controleeren. (In de taxi waarvan de chauf feur ons te veel liet betalen was geen tarief te zien.) Bedoelde taxi had dus naar Hoofddorp op het tarief naar buiten (zonder terugtocht) gereden. Aan de grens der gemeente Haar lem (Blauwe Brug) had de chauffeur dit ta rief ingeschakeld. Op de Heemsteedsche Dreef bij het begin van den provincialen weg naar den Haarlem- mermeerpolder wees de klok al f 0.80 cent aan. Iemand die daarheen moet betaalt dus f 0.80. Wie met de tram nog veel verder wil (Sportpark) geeft daarvoor slechts f 0.10. De taxi is dus in dit geval 800 pet. duurder. Het gevolg is natuurlijk, dat de N. Z. H. T. M. op dit traject heel weinig last zal ondervinden van de concurrentie der taxi! Uit dit feit blijkt 'dus wel dat wil de taxi in de toekomst voldoende klanten krijgen het wel gewenscht is de „ordening" zoo te ma ken dat het bestaande tarief verlaagd kan worden. (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT lederen Zondag Thé dansant THE BONZONIANS ES E? F\B fl ÜKR Hotel en Restaurant U tr IL W 1 Int v einde mei (Adv. Ingez. Med.) Stroomleveringsplan van Noord-Holland goedgekeurd. Begrootingspost van een millioen krijgt bewilliging van Kroon. De Kroon heeft de begrootingspost voor de provincie Noord-Holland van 1 millioen gulden voor aanleg van net ten in gemeenten, die het met de pro vincie niet eens worden, goedgekeurd. In de eerste suppletoir e begrooting der in komsten en uitgaven van het dienstjaar 1934 van de provincie Noord-Holland werd een bedrag van 1.000.000.— opgenomen als stel post voor den bouw van nieuwe laagspannings netten met toebehooren in die gemeenten, waarin in verband met het afloopen der stroomleveringscontraeten in 1935 de pro vincie tot stroomlevering rechtstreeks aan huis zou overgaan en waarmede onverhoopt geen tijdige overeenstemming mocht worden bereikt omtrent de overneming harer netten met toebehooren. Oover dezen post is heel wat te doen ge weest. De besturen der betrokken gemeenten en ook die van andere, welker stroomleverings contracten in de volgende jaren expireerden, alsmede de vereenigïng van stroomdistributie- bedrijven hebben daartegen een krachtige actie gevoerd, omdat zij het niet eens waren met het streven der provincie om tot ophef fing der plaatselijke distributie-bedrijven te geraken en zij zich door bovenbedoelden maat regel der provincie in de vrijheid van hun ver zet beknot achtten. Deze door de Staten aangenomen begrooting heeft thans de goedkeuring van de Kroon verkregen. Deze beslissing is in overeenstemming met de reeds vroeger genomene ten aanzien van de Zaanland, waardoor de levering kon over gaan aan de provincie. Wij vernemen, dat ten aanzien van de ge-' meenten, waarop de hooger bedoelde suppie- toire begrooting van toepassing zou kunnen zijn, door Gedeputeerde Staten de toezegging is gedaan, dat bij gebreke van overeenstem ming bij de onderhandelingen niet tot den bouw van een nieuw plaatselijk net zal worden overgegaan, dan nadat door de regeering daar op goedkeuring is verleend. Het is te verwachten dat deze goedkeuring niet eerder zal worden verleend dan nadat, dc ministers van Waterstaat en Binnenlandsche zaken de door de provincie voor de overneming van het gemeentelijke distributienet gedane aanbieding aan de billijkheid zullen hebben getoetst. (Het beroemde beeld de Venus van Milo is in het Parijsche Lóuvre op een draaiende schijf geplaatst.) Juffrouw Milo, juffrouw Milo, Dat u op uw ouden dag Nog begint met draaierijtjes, Vind ik nou geen fraai gedrag. Altijd draaiden uw vereerders Tot op heden om u heen, U van allen kant beglurend. En dat liet u koud als steen. Maar nu gaat- u zelf aan 't draaien, Als een soort van mannequin, Mensch, wat val je me nu tegen, Hoe breeddenkend ik ook ben. 't Mag dan zijn, dat wat beweging Goed is voor de slanke lijn, En dat heden uw gestalte Niet meer ideaal mag zijn Je bent toch geen speeldoospopje Stammend uit den pruikentijd, Neen, ik vind dit ver beneden Je klassieke waardigheid. D' onbekende groote meester Die jou eens het aanschijn gaf, Zal zich ook nog om gaan draaien, In zijn eeuwenoude graf. Je zult in de achting dalen Door dit ondoordacht besluit, Je vereerders zullen smalen Heusch, daar draait het nog op uit. Ieder zal j' een rondje geven En jij blijft maar aan den zwaai, Als een draaitol voortgedreven, Venus, heb je dan je draai? Radiodistributie, Haarlem. U wordt door de distributie Uit Uw eenzaamheid verlost. En wel zonder dat 't U groote Geldelijke offers kost. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) DANSEN moet een attractie blijven Daarom gaan zij, die in een gezellige en pret tige sfeer verstrooiing zoeken Naar RICHE, ZANDVOORT. DE BAGDADZAAL, EEN UNICUM IN NEDERLAND. (Adv. Ingez. Med.) Overval op den spoortrein Addis Abeba—Djiboeti. Wachtposten op de belangrijkste punteix. PARIJS. 9 Mei (D.N.B.-A.N.P.) Op den personentrein, welke Vrijdagavond te Dzji- boeti is aangekomen, was kort na het vertrek uit de Abëssynïsche hoofdstad door roovers een overval gepleegd, welke evenwel direct door de mei denzelfden trein naar Diredawa terugkeerende Senegaleesche troepen werd af geslagen. Te Diredawa heerschte eenige op winding, toen de trein daar aankwam, omdat inheemschen hier probeerden .de douanelood sen te plunderen. Ook in dit geval konden de Fransohe troè- pen. met machinegeweervuur spoedig de orde herstellen. Met 'n anderen trein zijn Italiaansche troe pen tot Diredawa gebracht. Op alle belangrij ke punten langs den weg zijn wachtposten achtergelaten. Het is thans verboden per trein Abessynië binnen te komen. Slechts het spoorwegpersoneel mag, met een visum van den Italiaanschen consul.te Djiboeti, van den trein gebruik maken. Het woord is aan. Chamfort: Gij gelooft dat de kat u streelt? Neen, de kat streelt zich aan u. Jhr. Dr. van der Does voor de microfoon. Uitzending door de Phohi. Jhr. Dr. J. N. van der Does, wiens brieven uit Abessinië aan ons blad onze lezers zich levendig herinneren zullen, zal morgen (Zon dag)-middag van 15.55 tot 16.10 in een vraag gesprek voor den PHOHI-microfoon (Philips Omroep Holland Indië) met den heer K. D. Koning, redacteur van het „Alg. Handelsblad" wonende te Bussum, vast medewerker van de Phohi, een en ander mededeeien over zijn ervaringen in Abessinië. Deze uitzending zal geschieden door de zen ders P.H.I, en P.C.J., op golflengten 16.25 en 19.71 M. De Spaarnebank. Winst toegevoegd aan de reserve. In de heden gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. De Spaarnebank werden de balans en de verlies- en winstrekening over 1935 goed gekeurd. Het winstsaldo 1935 f 347*29.96 werd toege voegd aan de reserve. Als commissarissen werden, wegens perio dieke aftreding, herkozen de heeren Dr. E. A. M. Droog, B. J. V. van Hees en Dr, L. G. Kor- tenhorst. EEN BRIL VAN STIENS BETER GOEDKOOPER GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 (Adv. Ingez. Med.) BAKKER'S Behang APART en TOCH GOEDKOOP. Vakk. Behangers. Gratis afranden. tecsic SoUattPis-cUe JlaydecUandel GEN. CRONJéSTRAAT 135 - Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) De toestand in Abessynië: De organisatie der nieuwe Italiaansche kolonie. pag. 4 De Britsche vragen aan Duitschland. pag. 4 Oswald Spengler, schrijver van „Der Unter- gang des Abendlandes" is overleden. pag, 4 De inlevering van ondermclk is met ingang van 10 Mei niet meer verplicht. pag. 3 Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden komt in plaats van het Nationaal Crisis- Comité. pag. 1 De opgravingen op het Domplein te Utrecht. pag. 5 De regeling voor het werklooslieidssubsidie- fonds ontmoet bezwaren. pag. 5 Ordening in het taxibedrijf te Haarlem. pag. 1 Het stroomleveringsplan van de provincie Noord-Holland is goedgekeurd. pag. 1 Op den spoortrein Addis AbebaDjiboeti is een overval gepleegd. pag. 1 ARTIKELENENZ. R. P.: Een Diamant. pag. 1 Mr. E. Elias: Den Haag wrijft den winterslaap uit zijn oogen. pag. 3 Van onzen Londexxschen correspondent: De nieuwe internationale toestand. pag. 5 J. B. Schuil: Een audiëntie bij den Paus. Dag. 4 Financieele Kroniek: Hoogere koersen als ge volg van eenige politieke ontspanning. pag. 17 P. v. d. Hem: Abessynië is Italiaansch. pag. 3 M. van Konijnburg: Een stad speelt met poppen. pag. 13 Helen de Balbian Verster: De atti*actie van het groene laken. pag 13 Ko Zweeres: Op den Scholeksterdam. pag. 13 Van onzen Londenschen correspondent: De tentoonstelling van de Royal Academy. pag. 14 L. S.: Liefde en Benzine. pag. 14 J. H. de Bois: Litteraire Kantteckeningen. pag. 15 Bioscopen. pag. 15 Voor de jeugd. pag. 7 en 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1