Burenharmonie. H. KOSTER Hel BefanQtijkste 53e Jaargang No. 16221 Verschijnt dagelijks, Behalve 'op Zori- ën Feestdagen Maandag 11 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13032 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14325 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. AD VERTEN TiëN 15 regels 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes 2de hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Voor jong en oud, voor klein en groot, Is 't beste voedsel: TARVO Brood! Het woord is aan.... La Rochefoucauld: Iedereen klaagt over zijn geheugen, maar niemand klaagt over zijn oordeel. HAARLEM, 11 Verwarring. Er heerscht verwarring in de wereld ten gevolge van de Ifcaliaansche overwinning op Abessynië. De sanctie-politiek, zich beper kend tot economische en financieel© maat regelen, is mislukt. Vrijwel algemeen was verwacht dat de moderne Europeesche oor logstechniek teveel bezwaren zou ontmoeten in het uitgestrekte, moeilijk toegankelijke en dunbevolkte Abessynië, dat bovendien geen bevolkingscentra van eenige beteekenis be zit. Maar het vernietigende effect van vlieg tuigen en gifgassen is onderschat. Te weinig rekening blijkt te zijn gehouden met de ai- gemeene ontzetting die het bezigen van dit modernste moordtuig teweeg zou brengen. Het is duidelijk dat het Abessynische verzet In een paniek verworden en daardoor voor al gebroken is. Dit feit houdt alweer een waarschuwing in voor West-Europa, veel kwetsbaarder voor luchtaanvallen dan eenig ander deel der wereld, en oneindig meer dan het Abessynische rijk. Hier rijst meteen de vraag hoeveel West-Europeanen die waar schuwing gevoeld zullen hebben. Laat men zich geen illusies maken omtrent het ant woord. De afgevaardigden van Zweden, Noorwe gen, Denemarken, Finland, Nederland, Zwit serland en Spanje hebben te Genève verga derd en unaniem hun gehechtheid aan het werk van den Volkenbond betuigd. Dit is, te midden van de heerschende verwarring een verstandig en rustig besluit. Alle erger nis en verontwaardiging en alle milde advie zen om „er maar uit te loopen", gevolg van teleurstelling over mislukte Volkenbondspo gingen, zijn onbekookt en nutteloos. Ik heb het al eerder geschreven en herhaal het met overtuiging: dergelijke uitingen hebben niet de minste waarde, als men niet ieits beters voor den Volkenbond in de plaats kan stel len. Zij zijn alleen afbrekend, en er wordt waar achtig al genoeg afgebroken. De toestand van dit jonge instituut, opgericht na vele eeuwen Van internationale anarchie als een eerste- po ging tot het scheppen van een wereldvrede, is volstrekt niet onbegrijpelijk voor wie even rustig willen nadenken. Gedurende vijftien jaren is het niet meer dan een permanente bemiddelingsinstantie geweest, en heeft als zoodanig vele malen nuttig werk gedaan. Daar na is het eigenlijk voor het eerst leidend op getreden in de regeling van het Saar-plebis- ciet, en binnen een jaar volgde zijn eerste poging tot actieve interventie door de econo mische sancties tegen Italië. Die actijve interventie is mislukt, doordat de modernste wapenen er te snel en te vernie tigend voor waren. Dan moet men nu dus gaan beproeven de pogingen tot schepping van een wereldorde te versterken en te verbeteren. Maar men moet niet zeggen: geef ze maar op. Na tientallen eeuwen van anarchie en zeven tien jaar pogen tot schepping van een orde lijker, beter wereld zou dat toch inderdaad wel een zeer armoedige capitulatie zijn, en het nageslacht zou de huidige generatie met recht veroordeelen wegens haar futloosheid. Iemand schrijft mij: „Met dezen Volkenbond is niets te bereiken". Het klinkt zeer afdoende, maar het blijft bij de klankö Het eenvoudige ant woord is alweer: „Met welken Volkenbond is dan meer te bereiken?" Men dient te roeien met de riemen die men heeft. Er zijn geen andere. Dat de zeven kleine staten te Genève be sloten hebben dat zij geen voortzetting van de sancties wenschen als die alleen zou moeten dienen ter bescherming van de Fran- sche en Engelsche belangen in Afrika is een zeer verstandig besluit. Het werpt meteen een schel licht op den werkelijken toestand. Alle landen zijn in de eerste plaats erop uit hun eigen belangen te beschermen. Alleen als deze strooken met een gemeen schappelijk belang is men bereid, dat ge meenschappelijk belang te dienen. Anders niet. Er zijn twee overheerschende gemeen schappelijke belangen voor West-Europa: ten eerste het bezweren van het gevaar van zelf vernietiging in een nieuwen Europeeschen oorlog, ten tweede de bedreiging van zijn Aziatisch koloniaal bezit door Japan. Die twee gevaren houden de kans op on derlinge toenadering in zich. Zij zijn van oneindig grooter beteekenis dan het eeuwige gedaas over de vraag of nu Frankrijk „gelijk heeft", en morgen Duitschland, en overmor gen Engeland, enzoovoorts. Met dat diploma tieke spelletje wordt alleen maar de aandacht van de hoofdzaken afgewend. De hoofdzaken zijn ook voor ons: dat bij een Europeeschen oorlog de kleine landen in de botsing tusschen de groote vernietigd zouden worden, waarna de groote elkaar om zeep zouden brengen, en dat een verdeeld Europa op den duur zijn koloniaal bezit aan Japan's rijzende macht zal moeten verliezen. Dat is geen idealiseeren over den wereldvrede, maar. (De Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam doet nogmaals een Toeroep op de bevolking, om elkan der niet met radio- of gr ammo- foonmuziek te hinderen.) Wat voor Rotterdam kan gelden, Past voor elders evenzoo. Geef uw buur geen grond tot schelden Op zijns buurmans radio. Mijd de kans, op dissonanten, Elke wanklank in den toon Met uw naaste straatverwanteh, Door uw spel per grammafoon. Er zijn nu weer open ruiten En de toon in uw gezin, Treedt wat lichter weer naar buiten, Toom uw toon daarom wat in. 't Is nu eenmaal zoo met menschen, D' een waardeert de jazzmuziek, Die veel anderen verwenschen In hun liefde voor klassiek. D' een bemint de melodieën Van een vlotte danskapel, D' ander vraagt om symphonieën, Of om statig orgelspel. En er is een klasse buren, Wie dit alles niet bekoort, Die nog liever trappenschuren, Dan welk soort muziek ook hoort. Niemand zal u 't recht ontzeggen Op uw draadloos klankmenu, Als g' een plaatje op wilt leggen. Doe het, niets belet het u; Maar bespaar het aan een ander Pleeg geen klankentyrannie, Leef als buren met elkander In een stille harmonie. P. GASUS. NIEUWE MODELLEN HAARLEM CR. HOUTSTR. 19 (Adv. Ingez. Med.) koude, nuchtere werkelijkheid. En daarom moeten wij doorgaan met en in den Volken bond, die de eenige kans op redding biedt. Een andere is er niet. R. P. De Ballade van den hoogen hoed. Eerste short-speelfilm van „Visie". AMSTERDAM, 11 Mei. Naar wij verne men is de film-associatie „Visie" deze week begonnen met de opnamen van haar eerste short-speelfilm, welke naar een manuscript en onder regie van Max de Haas wordt ver vaardigd. Het camerawerk en de algemeen technische leiding is in handen van Jo de Haas, terwijl Cor Lemaire de muziek com poneert. De film-associatie „Visie" hoopt te gen eind Juni met „De ballade van den hoo gen hoed" gereed te komen. Vergeefsche inbraak:. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls ingebroken in een fabriek aan de Maxwell straat. Door vernieling van een ruitje wisten de inbrekers zich toegang te verschaffen tot het gebouw van de N.V. Blikdruk- en Vernis- fabriek, Maxwellstraat 1214. Een schrijfbureau werd open gebroken en doorzocht, terwijl ook een deur, welke tot een der. vertrekken toegang geeft, werd geforceerd De indringers konden echter niets vinden. Een bewoonster vgn de straat werd gewekt door het blaffen van haar hond. Toen zij naar buiten keek zag zij twee mannen haar tuin verlaten. Onmiddellijk belde zij de politie op. Een grondig onderzoek van de buurt leverde echter geen i-esultaat op. Vrachtauto te water. Hedenmorgen in de vroegte raakte een auto van de firma Bijloo in Schiedam nabij Half weg te water. Zooals men weet wordt daar druk aan den weg gewerkt. Op dit punt, nabij de Liedebrug, ontmoette de chauffeur van de firma Bijloo een luxe wagen. Door een verkeerde manipu latie van den bestuurder van deze laatste schijnt de luxewagen tegen de transportauto gebotst te zijn. Door het sterke remmen raakte de vrachtauto van den weg en reed over de trambaan heen in de Vaart. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Twee kraanwagens hebben getracht de ont spoorde auto weer op het droge te brengen, doch men heeft de assistentie van een bij zonder zwaren kraanwagen uit Amsterdam moeten afwachten. Van de vrachtauto brak de stuurinrichting. De ordening in het Taxi-bedrijf Wat de N. B. L. T. O. wil. In aansluiting op ons artikel van Zaterdag over de ordening in het Taxi-bedrijf te Haar lem schrijft de secretaris van'den kring Haar lem van den Ned. Bond van luxe verhuur- en taxiautoondernemers ons: De N.B'.L-T.O. heeft in iedere plaats van beteekenis een afdeeling, ook te Haarlem. Deze bond stelt zich ten doel onderling te komen tot een gezonden toestand in dit be drijf, zoowel voor werkgevers als voor werk nemers. De bond betreurt het dat er door de Gemeente en Maatschappelijk Hulpbetoon gelden verstrekt zijn om tot zoo een groot aantal wagens te komen in de verhuur. Het gaat er niet om, die menschen te beletten voor zich zelf te zorgen, maar zij rekenen verkeerd. Hebben zij bijvoorbeeld een dag f 10.— opgereden, dan trekken zij f 2.50 af voor benzine en olie. De rest is verdienste en zij vergeten dat er nog andere dingen zijn, waar terdege rekening mee gehouden dient te worden. Niet alleen voor de verzekering van den wagen, maar ook van de passagiers, wel ke in de meeste gevallen achterwege blijft, dient men te zorgen. Ook met het afschrij ven op den wagen, het aanschaffen van nieuwe banden enz. moet rekening gehou den worden. Onze bond wil voorschrijven met een klok te rijden, maar niet op de wijze als die chauffeur naar Hoofddorp, want zooiets is strafbaar. Dat het tramtarief goedkooper is dan het taxitarief, is zeker, maar men kan toch ook voor zich zelf alleen geen tram wagen bestellen en voor laten komen om tot het sportpark te rijden. Dat zal toch ook meer kosten dan een dubbeltje. De bedoe ling van onzen bond is, door een goede re geling en goed beheer het publiek zoo goed koop mogelijk, met veilig materiaal te be dienen. De huidige toestand, waarbij, als de wagen op is er geen geld is om nieuw mate riaal aan te schaffen, moet verdwijnen. Tien paarden in de vlammen omgekomen. Hulp kwam te laat. Zondagavond omstreeks tien uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stallen van de sleeperij van de Firma Noordzij aan de Vierhavenstraat te Rotter dam. In de houten gebouwtjes die aangeleund zijn aan de groote tabaksopslagplaats der firma Dobbelmann, vond het vuur zulk gretig voedsel, dat in een oogenblik alles in lichter laaie stond. Het was daardoor onmogelijk de paarden, die er gestald waren, te redden, te meer, omdat in deze afgelegen buurt niet da delijk menschen aanwezig waren om reddings pogingen te ondernemen. Tien paarden zijn daardoor in de vlammen omgekomen. Toen de eerste brandspuit arriveerde was een dezer paarden nog in leven, doch het dier was zoo door vlammen omringd, dat men het niet kon bereiken. Een stal en een aangebouwde opslag, plaat-s zijn geheel vernield. Van de tabaksop slagplaats had alleen de daklijst even gebrand. Verzekering dekt de schade. Twee in één voor veraf en nabij. Een iril van KEIP (Adv. Ingez. Med.) WANDGEDIERTE. ABSOyjTE VERDELGING onder geheim houding en schriftelijke garantie. ituvuiHQ&MtdeeHefnUtg, Jladicaat GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Wijziging in de Pensioenwet- 1922. Maximum weduwen- en weezenpensioen wordt verhoogd. In de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet-1922 deelen de betrokken ministers mede, dat zij welwillend staan tegenover den door verschillende leden geuiten wensch om het maximum van het weduwen- en weezenpensioen te verhoogen en de daaruit voortvloeiende meerdere lasten geheel ten laste van de ambtenaren te brengen. Opdracht is gegeven tot het verrich ten van de berekeningen, welke voor de vaststelling van een dergelijke regeling noodig zijn. Geheel Wafdistisch kabinet in Egypte gevormd. Uit Kaïro wordt vernomen, dat nadat Vrij dag de regentschapsraad is benoemd. Zaterdag minister-president Aii Maher Pasja het ont slag van de regeering heeft aangeboden. Nahas Pasja, de leider van de Wafd, welke de meerderheid in het parlement behaalde, werd naar Reuter meldt thans belast met de vorming van een nieuwe regeering. Hij heeft een geheel Wafdistisch kabinet gevormd. Nahas Pasja neemt zelf de porte feuilles van minister-president, minister van hygiëne en binnenlandsche zaken. Minister van financiën wordt Makrame Beid, buiten- landsche zaken Wasyf Pasja Ghali, oorlogs marine Lewa Ali Pasja Fahmy, justitie Mah- moed Bey en handel Abd El Salam Gomaa. Plannen van den negus staan nog niet vast. De keizer wacht de Geneefsche beraad slagingen af. JERUZALEM. 11 Mei (Reuter-A.N.P.) Heroey, de Abessynische minister van bui- tenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de negus nog gee nenkel plan 'heeft gevormd om een reis naar Europa te maken, aange zien hij eerst wil afwachten wat te Genève zal worden besloten. Hij voegde hieraan toe, dat de keizer zeer vermoeid en terenregeslagen is. Des mid dags heeft de negus met de Abessynische ge zanten te Londen en Parijs getelefoneerd. De „Hindenburg" vestigt een record. FriedrichshafenNew York in 62 uur afgelegd. Het luchtschip Hindenburg heeft den afstand FriedrichshafenNew- York afgelegd in den recordtijd van 62 uur. Toen het luchtschip boven de haven van New-York in het gezicht kwam, loeiden alle sirenes van de in de haven liggende schepen ter begroeting van den luchtreus. Juist bij het aanbreken van den dag pas seerde de „Hindenburg" Broadway. Overal in de straten verdrongen zich de menschen om het luchtschip te zien. Gereformeerd Onderwijs te Haarlem. Een nieuw schoolhoofd. Wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd werd aan den heer G. H. Wamelink, hoofd der Aeneas Mackayschool aan de Zo- mervaart 170 eervol ontslag verleend met in gang van 1 Juli a.s., terwijl in zijn plaat-s werd benoemd de heer H. Hulleman, hoofd eener Christ. School te Zutphen. Ernstige vergiftigingsgevallen in Poerworedjo. 22 bewoners van verschillende dessa's overleden. KOETOARDJO. 11 Mei (Aneta kerndienst) In het regentschap Poerworedjo zijn kort geleden nieuwe gevallen van vergiftiging voor gekomen tengevolge van het- eten van tempe bongkrek (inlandsche lekkernij). In totaal zijn 22 personen in diverse dessa's overle den. terwijl tientallen personen ziek zijn. Het geneeskundig laboratorium stelde, in samenwerking met het bestuur, dat zeer actief het noódige materiaal aan het laboratorium opzond, een uitgebreid onderzoek in. De be volking is geadiveerd om geen tempe meer te eten. Heftig onweer boven de Peel. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks vier uur is boven de gemeente Seve- num (Limburg) een hevig onweer losgebarsten tengevolge waarvan op vele plaatsen ernstige schade is aangericht. In tal van woningen werden de telefoon- en/of radiotoestellen be schadigd, terwijl ook vele electrische leidingen werden vernield. De ontgïnningsboerderij van den heer G. moest het ernstig ontgelden. De bliksem sloeg in het woonhuis en veroorzaakte een begin van br^nd, welke door snel ingrij pen gelukkig gebluscht kon worden. Het he melvuur maakte een groot gat in het plafond van een der voorkamers, circuleerde door deze kamer vernielde radio- en telfoontoestel en eenige meubelen en vond via een der buiten muren een uitweg. In de nabijheid dezer boerderij werden nog een drietal telefoon palen geheel versplinterd. Het ongekend hef tige onweer ging vergezeld van een ontzagge lijken regenval. Radiodistributie, Haarlem. Als de radio-centrale U een maand haar klanken zendt, Geeft U niets meer om een toestel, Zóó bent U dan al verwend. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Koning Victor Emanuel is tot keizer, maar schalk Batloglio tot onderkoning van Abes synië uitgeroepen. pag. 4 Azana is gekozen tot president van de Spaan- sche republiek. pag. 4 Te Saloniki is het tusschen stakers en gen darmerie tot ernstige botsingen gekomen. pag, 4 Regeering brengt wijzigingen aan in het vaste lastenontwerp. pag. 3 In de Maas zijn twee broers bij het kano varen verdronken. pag. 3 Met de verstrekking van gehakt in blik zal een proef worden genomen. pag. 3 De Fransclie tennisploeg staat in den Davis Cup-wedstrijd tegen ons land met 21 voor. pag. 8 Het Belgische voetbalelftal heeft van Enge land gewonnen. pag. 6 ARTIKELENENZ. R. P.: Verwarring. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De Britsche vragenlijst aan Duitschland. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: Bij den dood van Marianne Hainisch. pag. 13 Tamalone: Meinacht. pag. 3 C. J. Groothof f over den wedstrijd België Engeland. pag. 6 Criticus over den wedstrijd KinheimD.W.V. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 9 H. D. Vertelling. Guus Betlem Jr.: Een dood gewone inbraak. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is ouve- nomep op pag, 11, De Columbia-rivier in de Ver. Staten heeft bij een hoogen waterstand groote schade aangericht, yele bruggen werden vernield-

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1