Plezierfrein. 't ZONNIGST HUIS in heel het land? Zeker KROON-BEHANGSEL aan den wand Het woningvraagstuk te Haarlem Het Beiauftijltste 53e Jaargang No. 16222 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 12 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. YV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25. franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Mei. Een Onderzoek. In Engeland is door een bijzonder gerechts hof een onderzoek ingesteld van ongewonen aard, dat groote opschudding in den lande wekt. Het betreft de verzekeringen, vlak vóór de indiening van de Engelsche staatsbegroo- ting voor zeer hooge bedragen bij Lloyds af gesloten tegen mogelijke verhoogingen van de inkomstenbelasting en van het invoerrecht op thee. Bij Lloyds kan men zich tegen zoo onge veer alle mogelijkheden verzekeren. De posten werden dus geaccepteerd. Een paar dagen later hield de Kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, zijn begrootingsrede en werden inderdaad verhoogingen van de inkomsten belasting en van het invoerrecht op thee door de regeering voorgesteld lees, gezien haar groote meerderhaid: aangekondigd. Nu was de verhooging van de inkomstenbelasting, ge zien de reeds bekende plannen tot uitbreiding der bewapening, zeer waarschijnlijk. Vrij al gemeen werd zij verwacht. Maar de verhoo ging van het invoerrecht op thee was niet ge makkelijk te raden, want dergelijke „duties" zijn er op zooveel artikelen. Dus rees achter docht, Lloyds vestigde de aandacht van het ministerie van Financiën op de zaak, en spoe dig kwam men tot de conclusie dat er een lek geweest moest zijn. Buiten de leden van het Kabinet, die natuurlijk ambtshalve tot de strengste geheimhouding verplicht zijn, ken nen slechts enkele ambtenaren en stenogra fen den inhoud van de staatsbegrooting voor de Chancellor zijn Budget Speech houdt, en die enkelen worden allen tot het afleggen van een eed van geheimhouding verplicht. Natuur lijk was het bestaan van een lek dus een ernstige zaak, temeer omdat zulk bedrog, fei telijk oplichterij van een verzekeringsmaat schappij beteekent, de integriteit van de le den van het Kabinet in twijfel bracht. Der halve werd een speciaal Gerechtshof benoemd om de zaak tot opheldering te brengen. De pers had zich natuurlijk al doen hooren en unaniem met kracht op een onderzoek aan gedrongen. Gisteren heeft dit Hof, gepresideerd door rechter Porter, zijn eerste zitting gehouden. Natuurlijk wordt het onderzoek in het open baar gevoerd, en onmiddellijk bracht het een sensatie want de beursmakelaar Leslie Tho mas, zoon van den minister van Koloniën J. H. Thomas, en Alfred Bates, vriend van dezen minister, eigenaar van sportbladen en van een advertentiebureau bleken gezamenlijk posten bij Lloyds te hebben afgesloten. De omstan digheden zagen er ook niet prettig uit. Leslie Thomas, die zeide voor Bates te hebben afge sloten, moest toegeven dat hij als beursma kelaar normaliter geen verzekeringen afsloot. Hij was er evenwel op gesteld Bates eiken dienst te bewijzen dien hij kon verrichten. Beiden hadden met den minister Thomas een paar dagen vóór het afsluiten der posten golf gespeeld, maar de begrooting was bij die ge legenheid slechts in algemeenen zin ter sprake gekomen en Leslie Thomas verklaarde onder eede, dat zijn vader hem geenerlei inlichtin gen omtrent mogelijke belasting-wijzigingen had gegeven. Eenige dagen na het indienen van de begrooting had zijn vader hem opge beld en hem opheldering gevraagd, omdat het feit van het afsluiten der posten door zijn zoon hem ter oore was gekomen. Veel meer kwam in de eerste zitting niet aan den dag, maar het was al geruchtmakend ge noeg. De naam van het Lagerhuislid Sir Al fred Butt werd ook genoemd als die van een der afsluiters van verzekeringsposten. Minister J. H. Thomas was vroeger een der voornaamste leiders van de Labour Partij en' van het vakvereenigingswezen, waarin hij zeer belangrijk werk had verricht als secre taris van de Railway Union (de vakvereeni- ging van het spoorwegpersoneel). Hij werd parlementslid, later minister in de beide La- toour-regeeringen, liep bij de schepping der Nationale Regeering in 1931 met Ramsay Mac Donald uit de part-ij, raakte in conflict met de Railway Union die zijn pensioen in trok, en werd in de Nationale Regeering op nieuw minister. Het is duidelijk dat deze zaak hem in een zeer onaangename positie brengt. Het is na tuurlijk heel wel mogelijk dat de verklarin gen van zijn zoon juist zijn en dat hij geen enkele inlichting betreffende komende be lastingwijzigingen heeft verstrekt, maar hoe moet men een dergelijk negatief ding bewij zen? Het is ondoenlijk. De ervaring leert, dat de openbare cneening niet geneigd is het beste maar bij voorkeur juist het slechtste in zoo'n geval te denken. Natuurlijk had de zoon kunnen bedenken dat hij als zoon van een minister dergelijke transacties niet moest aangaan. Dat zei rechter Porter dan ook tot hem, maar hij antwoordde dat hij dat pas bedacht had toen het al te laat was. En dat Bates' secretaresse de premie voor een der afgesloten posten op haar eigen naam had betaald verwonderde hem niet. Men zou ge- (In het Noorden van Frankrijk loopt thans een trein, die radio bevat en verder een bar-wagon en een dans-rijtuig.) Als je hier per spoor moet trekken, Heb je enkel het idee, 'k Hoop dat men mij niet zal wekken Uit mijn dut in de coupé. Als je reis wat lang moet duren, Zorg je ook nog voor een boek En zoo slijt je dan de uren, Lezend, slapend in je hoek. Maar in Frankrijk richt men treinen Nu al heel wat anders in, 't Is nog maar op enkle lijnen, Maar-het is een grootsch begin. Voortaan worden dan de Franschen Op de radio vergast, Een wagon om in te dansen, Is er ook al ingelascht. Je kunt in je hoekje „pitten", Want dat wordt je graag gegund, Maar ook aan de bar gaan zitten, Waar je cocktails drinken kunt. Kortom, je krijgt nieuwe kansen, Om eens aan de rol te gaan, Letterlijk is 't nooit door Franschen, Met zooveel „entrain" gedaan. Nu het zoo ver is gekomen, Zou je zeggen, komt de trein, Toch een beetje, strict genomen, Op een andermans terrein. En het zou mij niet verbazen, Als we dan ook binnenkort, In de kranten ook eens lazen, Dat er wraak genomen wordt. Wat kan d' exploitant beletten Van 't café Au Boulevard, Om zijn huis op rails te zetten, Met zijn dansvloer en zijn bar. Hij kan dan reclame maken; 't Loopt op rolletjes bij mij, Als gérant ben ik uit zaken, 'k Ben nu spoorwegmaatschappij. Alleen Gr. Houtstr. 179 Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) neigd zijn daaruit af te leiden dat deze Bates, vriend van minister Thomas, wél besefte dat hij deze transacties maar liever niet op zijn naam moest hebben. Voor den eertijds in Engeland zoo popu- lairen Jimmy Thomas is het een uiterst pijn lijke historie. In spanning wacht men af wat het onderzoek verder zal opleveren. R. P. Britsche ambulance moet Addis Abeba verlaten. „Verzoek" van het Italiaansche opperbevel. ADDIS ABEBA. 12 Mei (Reuter'A.N.P.l Het Italiaansche opperbevel heeft het Britsche Roode Kruis verzocht, binnen twee weken de hoofdstad te verlaten. De Italianen zullen zich belasten met de verzorging van de ge wonden van deze ambulance. Armenraad te Haarlem. Blijft gehandhaafd. Het bestuur van den Armenraad deelt ons ons mede, dat het heden van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht heeft ont vangen, dat de Armenraad voor Haarlem ge handhaafd blijft. Er zijn voldoende ledige huizen, maar er is veel dubbelwoning Het woningvraagstuk is den laatsten tijd ook te Haarlem meer en meer een quaestie van de huren geworden. Wij kunnen beginnen met de laatste cijfers te geven over de thans ledig staande huizen. Eind April stonden onbewoond: Huren tot 275 per jaar: 479 Huren van 275 tot 300 68 Huren boven 3001212 Gewoonlijk wordt voor een goede voorzie ning der woningmarkt aangenomen dat 3 pCt. van de huizen onbewoond moet zijn voor een keuze van menschen die zich willen komen vestigen, of voor stadgenooten die willen ver huizen. Voor de groep huizen tot 275 per jaar is het percentage 3.8, voor de huizen 275—7' 300 2.6. Deze laatste groep is veel kleiner dan de eerste, zoodat het gemiddelde percentage van beide groepen nog ver boven de 3 uitkomt. Van de middenstandshuizen staan veel huizen leeg, zoodat daarvoor het percentage ledig staande woningen veel meer dan 3 is. Daarbij moet evenwel bedacht worden dat onder de groep van huizen met een huur tot 275 er een aantal zijn, die, hoewel zij nog niet in de termen vielen om onbewoonbaar verklaard te worden, toch bij voorkeur niet gehuurd worden. Maar al rekent men er die af, dan blijft het percentage toch nog wat bo ven de 3. Nu deze cijfers bij het gemeentebestuur be kend zijn is wel te begrijpen, dat er den laat sten tijd weinig gedaan wordt aan bouw van arbeiderswoningen met steun van overheids wege. Op een totaal van 35911 woningen te Haarlem staan, er thans 1759 ledig. Dit is een percentage van 4.8. De toestand in andere groote steden des lands is veel ongunstiger, te Am sterdam is dit percentage 8 en in den Haag en te Rotterdam gaat het nog ver daarboven uit. Dat in de steden een groot overschot aan woningen is. hoewel er in de laatste jaren toch niet bijzonder veel is bijgebouwd, wordt veroorzaakt door de vele dubbelbewoningen. Ook te Haarlem komt in de laatste jaren veel dubbelbewoning voor al is het blijkbaar in verhouding wat minder dan in de genoem de steden. Een deskundige schatte het aantal dubbelbewoningen op eenige duizen den. Juiste cijfers zijn evenwel niet te geven. Dit zou pas te doen zijn als de gemeente opnieuw tot een woning telling beslist. De dubbelbewoning komt vooral voor in de middenstandswoningen in Haarlem-Noord. In het algemeen worden de kleine arbeiders woningen door een gezin bewoond. Wel komt dubbele bewoning voor in de duurdere arbei derswoningen. In huizen die f6.of f7.— huur doen wonen dan twee gezinnen, die al is de voor elk beschikbare ruimte meestal kleiner, beter wonen dan elk in een woning van 'f 3.50 of f4. Wat de middenstandshuizen betreft zit de zaak zoo: Vele menschen hebben vroeger in huizen van f 10.huur per week gewoond. Hun inkomen is door de crisis zoo gedaald, dat zij niet meer dan f 5.kunnen verwo nen. Zij zien er tegen op om in een arbeiders huis van f 5.— te gaan wonen, omdat zij dan op andere wijken der stad zouden aangewe zen zijn. Daarom huren twee van zulke ge zinnen nu één huis. Mogen zoo vroegen wij zulke huizen door twee gezinnen bewoond worden? Het antwoord was: Er zouden uit de Bouw verordening bepalingen te halen zijn die de overheid in staat zou stellen daartegen maat regelen te nemen. Maar tot heden is nog geen stap in die richting gedaan, omdat het. een zeer moeilijke materie is. In het. algemeen kan immers gezegd worden dat er vele hui zen wel geschikt te maken zijn om tijdelijk door twee gezinnen bewoond te worden. Er is dan wel slechts één keuken in zoo'n huis, maar meestal wordt de badkamer in zoo'n geval tot tweede keuken ingericht. Alleen als er twee groote gezinnen samen wonen wordt de toestand minder gewenscht. Daar tegen worden wel maatregelen genomen. Ook komen in zoo'n geval de betrokkenen wel tot de gemeente om hulp te vragen om een be tere woning te verkrijgen in een huurklasse die zij kunnen betalen. Het probleem der dubbelbewoning is dus ook een quaestie van de huur. Er kan, letten de op het bevolkingsaantal van Haarlem, niet gezegd worden dat er op dit oogenblik te veel huizen zijn, want als er een einde zou komen aan de dubbelbewoning, zouden vrijwel alle thans ledig staande huizen be trokken worden. Hier heeft men dus zuiver met een crisisverschijnsel te doen. Van de arbeiderswoningen die te Haarlem met overheidssteun gebouwd zijn. staan er thans zeer weinig open. Veel ledige huizen vindt men alleen in de weinige groepen hui zen die de hoogste huren hebben, namelijk „Patrimonium" in de straten ten Noorden van den Kloppersingel en van Rosenhaghe aan den Zijlweg. Voor Rosenhaghe is dezer dagen weer een nieuwe huurverlaging inge voerd. Daar zijn nu huizen te huur voor f 5.90. Ook is weer een nieuwe verlaging voor de huizen van Patri monium in het uitzicht. Door deze maatregelen hoopt het gemeen tebestuur weer huurders voor de ledige hui zen te verkrijgen. Mep. weet. dat in het Vaste Last-en-ontwerp der vegeering maatregelen voorbereid zijn voer den verlaging der huren. Onze zegsman, die een zeer goed overzicht heeft van de Haar- lemsche woningmarkt., vreesde, dat de regee- ring me: dezen maatregel te lang gedraald heeft. Het is thans veel minder noodig dan een jaar geleden om van overheidswege maat regelen te nemen tot gedwongen huurverla- Shig. Door de crisisomstandigheden heb ben de huren zich reeds voor een groot deel aangepast. Te Haarlem geldt dit zeer sterk voor de middenstandswo ningen. Ook de huren der arbeiders woningen zijn hier verlaagd, hoewel lang niet in zoo'n sterke mate. De regeering heeft haar oorspronkelijk ont werp thans gewijzigd. Als het ontwerp wordt aangenomen zooals het nu op tafel ligt, ver valt de aanvankelk voorgeschreven impera tieve huurverlaging van de huizen die daar voor in de termen vielen. Nu zal de rechter hebben uit te maken of er reden is huurver laging voor te schrijven. Daarbij zal dan gelet worden op de financieele draagkracht zoowel van den huurder als van den verhuurder. Dit systeem aldus onze deskundige zal bij de toepassing op zeer veel bezwaren stuiten. Ne men wij eerst de omstadigheid dat op de ver dienste van den huurder wordt gelet. Gaat men die richting uit, dan zou het er toe leiden, dat aangenomen wordt dat de huur afhanke lijk zal zijn van het gezinsinkomen. Ervarin gen bij de gemeente Haarlem met dot systeem hebben aangetoond, dat hei praciisch niet is door te voeren. De gemeente heeft het dan ook een enkel kleme groep woningen waar voor bijzondere omstandigheden gelden moeien opgeven. Als zooi ets niet is toe te passen door een een gemeente voor haar woningen, dan is het zeker, dat zoo'n regeling voor particuliei-en geheel onuitvoerbaar is. De ervaring is, dat de huurders wel verlaging van huur komen vragen als hun inkomen verminderd is. maar als dit weer vermeerdert, zijn zij heel traag in het zoeken van den weg om daarvan ken nis te geven. Nu de kant van de financieele positie van den huiseigenaar. Het is een bekend feit, dat de positie van zeer veel huiseigenaars in de laatste jaren zeer verzwakt is. Velen zijn „aan handen en voeten gebonden door de hypotheeklasten". Dit wreekt zich reeds thans op het onderhoud der huizen. In het algemeen zoo verzeker de onze deskundige kan wel aan de huizen gezien worden, dat de eigenaars spaarzaam zijn geworden met hun kosten aan onder houd. Dit heeft weer een ongunstigen invloed op de arbeidsmarkt. Het zou geen overdaad genoemd kunnen worden als per huis gemid deld eens 50.- a 60.- besteed werd om den achterstand in het onderhoud in te halen. Vele huizen vragen, niet alleen van binnen, maar ook van buiten, om de komst van den schil der. Dan zijn er reparaties aan daken, schoor - steenen, goten, enz. Als dit gemiddelde bedrag van f 50 a f 60 per woning aangenomen zou kunnen worden, zou Een enorme brand heeft de Ver. Fabrieken van Stearinekaarsen te Gouda geheel verwoest. De geweldige vlammenzee. Het woord is aan.... Herodotus In vredestijd begraven de zonen hun vaders, in oorlogs tijd de vaders hun zonen. ten dan een kleine 6000 woningen buiten be schouwing omdat in het algemeen de wonin gen die met overheidssteun gebouwd zijn be hoorlijk worden onderhouden) een bedrag be- teekenen van meer dan f 1 500.000. Voor de bestrijding der werkloosheid van zeer veel beteekenis. Geen wonder dat het Welvaarts-comité te Haarlem een oproeping verspreid heeft om de ingezetenen, dus ook de huiseigenaars, aan te sporen aandacht te wijden aan het nood zakelijke onderhoud van hun panden. Hoofd van het Telefoon district. De heer J. Boer in gelijke functie te 's-Gravenhage benoemd. Naar wij vernemen is de heer J. Boer. Hoofd van het Telefoondistrict Haarlem, met ingang van Maandag 18 Mei benoemd tot Hoofd van het Telefoondistrict 's-Gravenhage. Onder leiding van den heer Boer, die van September 1932 af zijn functie te Haarlem bekleedt is de automatiseering van het c'istrict voor een groot deel voltooid. Li het district 's-Gravenhage, waar de heer Boer den on langs overleden heer F. Sassen zal opvolgen, staat zij echter nog aan het begin. De onder vinding, die de heer Boer bij dit werk te Haar lem heeft opgedaan, zal bij de automatisee ring van het Haagsche telefoon district van groote waarde zijn. Sancties blijven tot half Juni van kracht. Dan heeft een speciale zitting van den Volkenbondsraad plaats. GENèVE, 12 Mei (Reuter/A.N.P.) Van morgen heeft geen zitting van den Volken bondsraad plaats gehad. De Raad zal heden middag om 5 uur bijeenkomen en waarschijn lijk zal deze zitting dan aan het Italiaansch- Abessynisch conflict gewijd zijn. De raadsleden, die gisteravond bij Avenol bijeengekomen zijn, zijn het eens geworden over de groote lijnen van de resolutie, die de verdaging van de behandeling van het con flict en de bijeenroeping van een speciale zit ting op 15 Juni beoogt. In de resolutie zal de verdaging gemotiveerd worden met eenige juridische en feitelijke overwegingen, terwijl de raad zal wijzen op de continuïteit van de Volkenbondspolitiek ten aanzien van het conflict. Het resultaat van de tekst, die thans wordt uitgewerkt, zal zijn. dat het stelsel der sancties op zijn minst tot de zitting van Juni van kracht blijft en dat de kwestie van de souvereiniteit van den Negus buiten beschou wing blijft. Het is mogelijk, dat. in de reso lutie ook zal worden gezinspeeld op het niet erkennen van gebiedsuitbreidingen, die met geweld verkregen zijn. De Abessynische ge delegeerde zal in de zitting van hedenavond de gelegenheid hebben, de stem van Abessynië te doen hooren. De Volkcnbondsraad en de verovering van Abessynië; Aloisi c.s. verlieten de geheime zitting wegens de aanwezigheid van Wolde Mariam. pag. 4 Italië recruteert Abessynische soldaten. pag. 4 De zoon van den Engelschen minister Thomas is over de „theelek" affaire gehoord. pag, 4 Bij een zwaren brand in de Vereenigde Kaar senfabriek te Gouda is een enorme schade aangericht. pag. 3 De regeering onderzoekt of de margarineprijs kan worden verlaagd. pag. 3 Bij de glasfabriek „Leerdam" is nog werk voor twee weken. pag. 3 Jhr. v. d. Does heeft verklaard, dat in den Abessynischen krijg meer gasslachtoffers zijn geweest dan in den wereldoorlog. pag. 3 Er zijn voldoende Iedigstaande huizen te Haarlem. pag. 1 De resultaten der Ned. Handel Mij. zijn over 1935 beter dan die over 1934. pag. 6 Nederland verliest den Davis Cupwedstrijd tegen Frankrijk met 41. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een onderzoek. nag, 1 Van onzen Londenschen correspondent: Enge- land's sanctiepolitiek. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De sancties tegen Italië pag. 4 Kan de zweefvliegerij in ons land slagen? pag. 3 J. B. Schuil: „De gerechtigheid Gods". pag. 6 K. de Jong over de uitvoering van „De Stem des Volks". pag. 6 C. J. v. T. Onze 39: J. A. M. Engels. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1