STOOP'S OPENLUCHTBAD DE STUYVESANTBRUC. ^WEERBERICHT MAKELAARSKANTOOR GEBR. SNOECK DINSDAG 12 MET 19.16 H A A R E E M'S D A G B E A D' 2 Engelands sanctie-politiek. Conservatieve inkeer. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen. 11 Mei. De raad van Sir Austen Chamberlain, den 73 jaar ouden staatsman, dat sancties tegen Italië moesten worden prijsgegeven en zijn bedreiging dat de regeering hem tegen zich zou vinden indien zij met de sancties bleef -spelen"', hebben tenslotte niet het verwachte effect gehad. De Tory-bijval was, toen Sir. Austen zich aldus in het Lagerhuis uitsprak, indrukwekkend klonkt 't in elk geval. Maar in de dagen die. inmiddels zijn verloopien, schijnt het grootste deel van' de Conserva tieve anti-Sanctionisten tot inkeer te zijn gekomen. In het begin van de week schatte men het aantal Tories dat in de zaak voet bij stuk wilde houden op nauwelijks drie dozijn. Misschien heeft de Daily Mail het aantal anti-san ctionisten doen slinken. Dat blad heeft in den gebruikelijken luiden aanmati genden toon uitgemaakt dat Sir Austen Cham berlain den eenigen begaanbaren weg heeft aangewezen en geen parlementslid wenscht wat inzichten betreft vereenzelvigd te wor den met het orgaan van Lord Rothermere. Inkeer moet. ook hebben doen beseffen, dat het gevoel van nationale vernedering waaron der men gebukt gaat. slechts sterker kon worden indien de regeering plotseling in pa niekstemming haar aandeel in de Volken bond-actie tegen Italië zou intrekken, met het gevolg dat er niets meer te doen zou over blijven om er de volledigheid van Mussolini's overwinning in. Genève en in Addis Abeba mee te betwisten. Minister Eden kon dus naar Genève gaan in de overtuiging dat geen Tory-opstand hem ten gronde zou richten, indien hij daar in gebreke zou blijven de leiding te nemen in de vernietiging van de sanctie-politiek. Wanneer het meest onverdachte orgaan van Conser vatieve politiek dat de Zondag ons brengt, nl. de Sunday Times, bedaard opmerkt dat Signor Mussolini met Abessynië niet zal kunnen doen wat hij wil, dan weet men dat er geen opstand tegen sancties in de Conservatieve gelederen op komst is. althans in dit stadium niet. on danks de onverwachte leiding van den oud sten Chamberlain. De invloed van Sir Austen Chamberlain was groot ten tijde van het Hoare-Laval- schandaal en dat kwam omdat hij in zijn verwerping van dat plan de tolk was van het nationaal gemoed. In de jongste zaak heb ben zijn woorden geen weerklank kunnen vinden in het nationale hart. Opnieuw wor den parlementsleden overstelpt met een lawi ne van brieven uit de kiesdistricten; maar de brieven gewagen van verbijstering om den gang dien de~ dingen hebben genomen en vragen om voortzetting van pogingen van den aanrander te leeren. dat zijn euveldaad niet straffeloos kan blijven. De vraag of het helpen zal kan onbesproken bliiven. Hoe zeer Toryfatsoen in de sanctie- politiek het laatste woord blijkt te hebben ge had het kan uiteraard niet worden erkend dat het rr.eerendeel van Baldwin's politieke volgelingen collectieve veiligheid is gaan zien als een wat abstracte instelling en dat het zich heeft gehaast te wijzen op de gevaren van een stelsel van veiligheid dat „uit droo- men is opgebouwd". UIT DE STAATSCOURANT Bij Kon, besluit van 8 Mei 1936 is met in gang van 15 Mei 1936 benoemd tot burge meester der gemeente Stein: R. V. H. M. Corten. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofd commissies bij het rijksbureau voor de mo numentenzorg Jhr. Dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, thans commies. Bij Kon. besluit is benoemd tot gede legeerde van de Ned. regeering bij het 6e in ternationale coneres voor physiotherapie, dat van 12 tot 16 Mei 1936 te Londen zal wor den gehouden. Dr. J. van Breemen. genees heer-directeur var. het instituut voor physi- sche therapie te Amsterdam. Landbouwhypotheek- en pacht overeenkomsten. Nadat de commissie van voorbereiding in zake het wetsontwerp: Bijzondere Maatregelen ten aanzien van loopende Landbouwhypo theek- en Pachtovereenkomsten de Memorie van Antwoord, vergezeld van het gewijzigd ontwerp van wet, ontvangen had. is zij over een aantal punten met de regeering mondeling ln overleg getreden. Aan het verslag van dit overleg wordt ont leend: Op desbetreffende opmerkingen antwoordde de regeering, dat haars inziens een afzonder lijke regeling voor den landbouw noodzakelijk is en dat het niet mogelijk is. die regeling in de Crisishypotheekaflossingswet op te nemen. De vraag werd gesteld, of indien de re geering meent een regeling overeenkomstig dit wetsontwerp te moeten behouden althans paragraaf 3 daarvan, handelend over uitstel van betaling van hoofdsommen, niet kan worden gemist. De regeering verklaarde, ook op het behoud van paragraaf 3 prijs te stellen. Zou men paragraaf 3 van het wetsontwerp er uit lichten en de landbouwers voor het verkrijgen van uitstel met betrekking tot de hoofdsom men verwijzen naar de regeling van de Crisis hypotheekaflossingswet, dan zouden zij dien tengevolge in een aanmerkelijk slechtere posi tie komen. Op desbetreffende opmerkingen der com missie antwoordde de regeering, dat de po sitie der Boerenleenbanken door het ontwerp niet bedreigd zal worden. Voorzoover deze banken hypothecaire vorderingen bezitten, zullen ze in sommige gevallen genoegen moe ten nemen met een lagere rente, geringere tus- schentijdsche aflossing en uitstel van betaling van de hoofdsom. Maar het ontwerp huldigt een individueel stelsel, waarbij de belangen van beide partijen' moeten worden overwogen. Wat betreft de mogelijkheid, dat de Boeren leenbanken crediethypotheken hebben loopen, verklaarde de regeering, dat deze banken zul len kunnen profiteeren van een nieuw in te voegen bepaling, behelzende dat de wet op crediethypotheken niet van toepassing is (art. 30. lid 2 van het nader gewijzigd ontwerp van wet). Verder werd de vraag ter sprake gebracht, of in artikel 3 een rechterlijke beslissing, in houdende vermindering van de verplichtingen van den schuldenaar, niet eveneens mogelijk gemaakt dient te worden, wanneer de schulde naar nog niet met executie bedreigd wordt, doch niettemin niet meer aan zijn verplichtin gen kan voldoen. De regeering verklaarde, bevreesd te zijn. dat ook die schuldenaren, die nog in staat zijn, de overeengekomen rente en aflossing in haar geheel te voldoen, een beroep op de wet zullen J gaan doen, indien niet als voorwaarde voor het indienen van een verzoek om vermindering gesteld wordt, dat met executie wordt gedreigd. GROOT ZONNEBADTERRAS. VOORVERWARMD ZWEMWATER 68 70 graden Fahr. HEROPENING HEDEN (Adv. Ingez. Med.) De kleine Staten en de Volkenbond. Dr. Munch trekt zijn conclusies. Dr. MuncV, de Deensche minister van bui- tenlandsche zaken heeft Zaterdagavond voor den Geneefschen zender een radiorede in het Deensch gehouden. Hij had juist geconfe reerd met de vertegenwoordigers van Noor wegen, Zweden, Finland, Nederland, Spanje en Zwitserland over dë houding, die de kleine staten moesten aannemen met betrekking tot de huidige crisis in den Volkenbond. Hij verklaarde, in zijn redevoering, dat het niet de tak van de kleine staten was voor stellen te doen tot intrekking der sancties- Deze staten waren sterk de meening toege daan. dat de sancties dienden te worden voortgezet en wanneer ze ingetrokken zou den moeten worden, zou dit moeten gebeu ren volgens het initiatief van de landen die ze hadden voorgesteld. Wanneer op de Volkenbondsraadszitting van Maandag (gisteren dus Red.) zoo vervolgde Munch de Italiaansche afge vaardigden wilden beweren, dat, als gevolg van de Italiaansche verovering van Abessy nië, de Abessynische regeering geen zetel kan krijgen aan de Raadstafel, zou geen der klei nere staten in zijn blok accoord gaan met „een dergelijke openlijke spotternij met den Volkenbond". Geen bescherming voor kleine staten. Het is duidelijk, voegde hij er aan toe, dat de Volkenbond in zijn huidige samenstelling de kracht mist de veiligheid der kleine sta ten te verzekeren. Het is duidelijk, dat de Volkenbond niet sterk genoeg is de zwak kere landen tegen de groote militaire mo gendheden te beschermen. De pogingen tot onderhandeling over den Italiaanse!)Abes- synischen oorlog waren mislukt. Ook de sanc ties hadden gefaald. Het is duidelijk, dat er voor de kleinere staten geen veiligheid kan worden bereikt, terwijl de bewapeningswedstrijd tussc-hen de groote mogendheden voortgaat en de inter nationale spanning van dag tot dag toe neemt. Als de Volkenbond ooit werkelijke macht wenscht te verkrijgen, moet een drastische beperking der bewapeningen doorgevoerd worden. Zooals de zaken thans staan kan de wereld slechts uit twee dingen kiezen het eene is een groote oorlog in een nabije toe komst en het andere de voorkoming van dien oorlog. Van den Volkenbond zou een goed instituut te maken zijn ter beslechting van de geschil len tusschen de kleine staten, maar het ligt nog steeds buiten zijn vermogen deze staten eenige bescherming te bieden tegen de groote militaire mogendheden. Parkeerverbod nabij Schiphol. Op den Rijksweg voor autosnelverkeer. De A.N.W.B. schrijt ons: Door het gemeentebestuur van Haarlem mermeer is onlangs een besluit genomen, dat het verboden is met auto's te parkeeren op het gedeelte van den Schiphol weg (vroeger Spaarnwouderweg), gelegen tusschen het viaduct van den rijksweg voor autosnelver keer en de nieuwe brug over de Ringvaart tegenover Amstelveen. Als gevolg daarvan werd een waarschu wingsbord geplaatst aan de beide uiteinden van dit weggedeelte, hetwelk echter een af stand' van meer dan een kilometer beslaat. Deze beide zoo ver uit elkaar geplaatste waarschuwingsborden hebben aanleiding ge geven tot groote ontevredenheid, omdat ver schillende autobestuurders, ongeveer halver wege op dezen weg gekomen, meermalen ble ven stilstaan om te genieten van hetgeen er boven het vliegveld te zien was, tot gr'oot verdriet van de politie, die een dergelijke op stopping op dezen drukken verkeersweg niet kon tolereeren en tot groot verdriet van de automobilisten, omdat zij een en andermaal verzekerden het waarschuwingsbord niet te hebben opgemerkt en toch een proces-ver- baal opliepen. De A.NW.B. heeft hierop de aandacht ge vestigd van het gemeentebestuur en verzocht langs dit weggedeelte verschillende zooge naamde „herhalingsborden" te doen plaat sen. Het gemeentebestuur heeft thans be sloten nog zes borden te plaatsen met een aparte duidelijke aanwijzing van het par keerverbod. De burgemeester van Haarlemmermeer doet een dringend beroep op de medewerking van de toeristen, opdat het verkeer geen stagnatie ondervindt en het maken van pro ces-verbaal nu verder achterwege kan blijven. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noorde lijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.6 m.M. te Ingoe. Laagste 735.0 m.M. te Vestmanoer. Het buitenlandsch weerbericht meldt Wat meer zonneschijn. De depressie op de Azoren is snel in diepte toenemend naar IJsland getrokken. De hooge drukking in het Zuidwesten nam toe. die in het Noordoosten hield stand en de Oostelijke depressie trok langzaam Oostwaarts. Dienten- gevolg zijn van de luchtdrukverschillen in onze omgeving zeer gering gebleven. Ierland en Schotland hebben regen onder invloed van de aftrekkende depressie, Scandinavië hield fraai weer met hooge temperatuur overdag in Zweden, In Zuidoost-Duitschland valt nog regen in verband met de Oostelijke depressie. Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht, aan de Rivièra is het weer fraai. Ofschoon de toestand onzeker blijft, schijnt voorloopig iets meer zonneschijn met weinig of geen regen te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 764 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht 51 gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 73 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 7.12 uur; n.m. 19.47 uur. Strand berijdbaar van 12.1517.45 uur. Donderdag v.m. 8.18 uur; n.m. 20.55 uur. Strand berijdbaar van 13.1519.00 uur. STATIONSPLEIN 13 Telefoon 17145 Haarlem HUUR en VERHUUR KOOP en VERKOOP ADMINISTRATIE (Adv. Ingez. Med.) OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING. De afd. Haarlem van .de Overijselsche Ont- spanningsvereeniging geeft 16 Mei. a.s. een tooneelavond in den Schouwburg aan den Jansweg. De 'tooneelclub „De Liester" zal opvoeren „As 't oe zelf veurbiej gaet", een vertelling in drie bedrijven van Y. G. Schuitmaker, uit het Friesch; bewerkt en vertaald in 't Saksisch door J. Westervoorde. Na afloop wordt er gedanst bij muziek van het O.O.V.-strijkje en van de „Moonlight Se- renaders". Het secretariaat der vereeniging is nu ge vestigd Marnixstraat 94 rood. AGENDA DINSDAG 12 MEI Remonstrantenhuis: Psychometrische séan ce. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert. 8.159.15 uur. Cinema Palace: 0Schuld en boete" met Harry Baur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Krullekopje" met Shirley Temple, geprolongeerd. 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor Sound Theater: Diamant Jim, met Edward Arnold. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Renate Muller en Gus- tav Fróhlich „Genadebrood". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 urn:, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 13 MEI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds BLOEMENDAAL CONCERT. Het programma van het concert, te geven door Harmonie „Euphonia", dir. J. W. Lefeber, in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 13 Mei, des avonds 8 1/4 uur, luidt: 1. Fransche Marsch G. Allier 2. Symphonische ouverture H. Maquet 3. Anona (Tweepas) Engelsche dans, V. Grey 4. Lentedroomen. Wals Joh. Strauss 5. Kleine Fantasie No. 2 O. Koop 6. Naar het doel, Marsch S. Vlessing 7. Het gouden kruis, Ouverture I. Briill 8. Aprilgrap, Wals M. Deprêt 9. Rucphen's Feestmarsch J. v. d. Glas VERSLAG OMTRENT DEN TOESTAND VAN HET L. O. IN 1935. Aan bovengenoemd verslag, dat door de Commissie van toezicht op het L. O. aan den Raad der Gem. Bloemendaal is uitgebracht en 35 pagina's druk bevat, ontleenen wij het volgende. De Commissie heeft in 1935 tweemaal ver gaderd en wel ter samenstelling van het ver slag en om B. en W. van advies te dienen, betreffende een nieuwe verordening op het openbaar onderwijs. Dat laatste punt heeft aanleiding gegeven tot een bespreking met de Commissie voor het onderwijs uit den Raad en op die bijeen komst werd van beide zijden betreurd, dat soortgelijke besprekingen niet reeds vroeger hadden plaats gevonden. De commissie is buitengewoon ingenomen met de waardeering van de Raadscommissie, die hierdoor tot uiting kwam, welke waardee ring ook nog bleek uit de woorden, gesproken in de Raadszitting van 16 Mei 1935. In het verslag wordt de stichting van twee nieuwe gebouwen voor Openb. L.O gememo reerd. De schoolgebouwen in de gemeente laten vrijwel niets te wenschen over. Anders staat dit met de speelterreinen. Voor de Hartenlustschool is een niet te ver liggend sportveld dringend noodzakelijk. Ook de toestand van het speelterrein der BI. Schoolvereeniging laat te wenschen over, terwijl dat van de Chr. School aan de Zomer- zorgerlaan zeer stoffig is en nog enkele an dere terreinen óf te klein zijn, óf onvoldoende afwatering hebben. De Commissie uit den wensch, dat de R.K. School te Aerdenhout nog eenmaal een loka liteit zal krijgen voor lichamelijke oefening. Het totaal aantal 1.1. op 31 December 1935 bedroeg 2453 een vermeerdering van 48 1.1. of 2 pet, bij het vorig jaar. Bloemendaal had 1207 1.1. of 49.21 pet. Over- veen 557 1.1. of 22.71 pet., Aerdenhout 528 1.1. of 21.52 pet. en Vogelenzang 161 1.1. of 6.56 pet. van het totaal. Openbaar L, O. genoten 929 1.1. of 97 1.1. meer dan het vorig jaar; Bijzonder onderwijs 1524 of 49 1.1. minder; Christelijk onderwijs 352 1.1. of 16 meer; R.K. onderwijs 854 1.1. of 61 1.1. minder; Neutraal bijzonder onderwijs 318 1,1. of 4 1.1. minder. Openb. L. O. in totaal 37.87 pet. bijzonder onderwijs 62,13 pst. U. L. O. onderwijs werd gegeven aan 295 1.1., een vermindering van 37 1.1. Niet minder dan 870 1.1. van buiten de ge meente bevolken de Bloemendaalsche scho len, wat de Commissie toeschrijft aan den eigenaardigen vorm der gemeente. Hiertegen over staat dat 186 Bloemendaalsciie kinderen Haarlemsche scholen bezoeken (in 1934). De •conclusie is niet te gewaagd zegt het rap port dat het Bloemendaalsche onderwijs ,een zekere aantrekkingskracht uitoefent,, het geen, gezien de groote zorg er aan besteed, geen verwondering behoeft te baren. Vervolgonderwijs werd aan geen der scho len gegeven. In 1935 zijn een 6-tal bioscooplessen gege ven, waarbij op 3 een mondelinge toelichting werd gegeven, waardoor de lessen in waarde stegen. De bioscoop-commissie bestond uit de hee- ren H. Hoekstra, T. K. Roosjen, Th. Remmers- waal en S. A. Wilson (voorzitter-secretaris). Voor Montessori-onderwijs was de belang stelling nog steeds matig n.l. 86 IJ. verdeeld over 2 inrichtingen. In totaal gingen 261 1.1. over naar inrich tingen van voortgezet onderwijs en wel naar het U. L. O. 86 1.1.; naar Gymnasium en M.O. 112 1.1. en naar vakscholen 63 1.1. Als vorig jaar werden op verscheidene scholen cursussen in de Fransche taal gege ven. Verkeersonderricht werd óf geregeld óf occasioneel gegeven, De exploitatie-uitgaven per 1.1, zijn terug- geloopen tot f ,21 per leerling. Het gevolg is, dat er geklaagd wordt over het geringe'bedrag dat per 1.1. voor leermiddelen kan worden be steed. Het bureau bestaat uit de heeren J. C. Brus- saard, voorz. en S. A. Wilson, secretaris. Het verslag eindigt met den wensch uit te spreken, dat de nieuwe wethouder van onder wijs. de heer H. Hogenbirk, er in moge slagen, het vele goede in het Bloemendaalsche onder wijs te behouden. HEEMSTEDE Verbetering Zwemvijver. Ook zonnebaden. Nu de brug tegenover de Stuyvesahtstraat reeds eenigen tijd gereed is hebben B. en W. haar den naam van Stuyvesantbrug gegeven. Zij zal natuurlijk eerst beteekenis krijgen voor het doorgaand verkeer, als er een verbinding met Bloemendaal is. Op onze afbeelding ziet men de brug uit de Stuyvesantstraat. Eén van de mooiste openluchtbaden in onze omgeving ia en blijft toch wel de ge meentelijke zweminrichting in Groenendaal. De talrijke heesters er omheen maken het tot een idyllisch plekje. De inrichting wordt ook keurig onderhouden en als dit noodig blijkt vernieuwd of uitgebreid. Dit is ook nu weer het geval. We hebben er Maandagmid dag een kijkje genomen. Hoewel de tempe ratuur van het water nog vrij laag was, wa ren al verscheidene kinderen dapper aan het zwemmen. Een meisje van een jaar of tien sprong zelfs zonder aarzelen van de hooge springplank, alsof het al hartje zomer was. De inrichting ziet er weer keurig uit. Het houtwerk is frisch geteerd en de 140 hokjes (in de dames- en heerenafdeeling elk 70) zijn kraakzindelijk. In beide afdeelingen is een strook van het grasgazon rechts van den ingang bestemd voor het nemen van zonnebaden. Elke strook is ongeveer 60 M. lang. Wie zich wil laten .zonnen", kan dus voortaan ook hier terecht. Op het terrein tusschen de dames- en hee renafdeeling, waar vroeger de rijwielstalling was, is een flink gebouw verrezen. Als het nu heel druk is kunnen hier toch vele zwem- liefhebbers geholpen worden. Zij kunnen zich. wanneer alle kleedkamertjes bezet zijn. in een hokje ontkleeden. Ze krijgen dan èlk een van een nummer voorzienen haak. waar aan de kleeding kan worden opgehangen. Dit geven ze dan aan de nieuwe garderobe af; aan de heeren-afdeeling neemt een jon geman ze in ontvangst en in die van de dames een meisje. De filter is schoongemaakt en in de dames- afdeeling is de lage springplank vernieuwd. Er is nu een nieuwe groote rijwielstalling gemaakt, waar niet minder dan driehonderd fietsen geborgen kunnen worden. Die is ge pacht door den heer W. E. Robbemond te Heemstede, op het gebied van rijwielen en auto's hier geen onbekende Ook kleine repa raties kunnen hier verricht worden. Ook het personeel is weer gereed om de zwemlustigen te helpen. Daar staat weer aan het hoofd de bekende chef-badmeester, de heer P. J. van Esch, van wien we bij deze gelegenheid verklappen, dat hij op 15 Mei a.s. al 25 jaar lang in badinrichtingen werk zaam is. Eerst bij wijlen den heer Sprenger aan de Houtvaart; vervolgens in gemeente diens te Haarlem, daarna te Halfweg en nu sinds de laatste jaren te Heemstede. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Donderdag 14 Mei des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 26 Maart 1936. 2. Ingekomen stukken. 3. Bijdrage in de kosten van een gas-indu- strie laboratorium. 4. Geldleening. 5. Voorstel inzake „Heemstede's Belang". 6. Wederkeerige hulpverleening bij de be strijding van brand. 7. Overdracht van grond langs Binnenweg en aanleg parallelweg. 8. Aanleg wegen ten Westen van de Hugo de Grootlaan. 9. Ruiling, van grond in en nabij den pro vincialen weg. 10. Gedeeltelijke ontheffing van voorwaar den verhuur terrein wielerbaan. 11. Aanvrage gelden voor leerlingen St. Henricusschool. 12. Rio leering voor afwatering terreinen tusschen Heemsteedsche Dreef en Landzicht laan. 13. 6e Wijziging algemeene politieverorde ning. 14. Begrootingswijzigingen. AANLEG WEGEN TEN WESTEN VAN DE HUGO DE GROOTLAAN. De N.V. Grond- en Bouwbedrijf, gevestigd te Heemstede wenscht over te gaan tot ex ploitatie van een gedeelte van haar terrei nen gelegen westelijk van de Hugo de Groot laan. Voor uitvoering van dat voornemen is het noodig, dat eenige wegen gedeeltelijk worden aangelegd. De N.V. Grond- en Bouwbedrijf heeft ver zocht zelf de vereischte werkzaamheden te mogen uitvoeren. B. en W. zijn van '.neening, (en de Com missie voor Openbare Werken met hen) dat tegen inwilliging van het verzoek van de N.V. Grond- en Bouwbedrijf geen bedenkingen bestaan. De aanleg van bovenbedoelde wegen maakt het noodzakelijk de bestaande rioleering in het oude gedeelte van de Hugo de Grootlaan en in den Heerenweg van de Hugo de Groot laan tot de Kerklaan te verleggen, teneinde een goede aansluiting van de rioleering in het nieuw te stichten complex op den zijtak van het hoofdriool in de Kerklaan te ver krijgen. De riolen in de Hugo de Grootlaan en in bedoeld gedeelte van den Heerenweg konden indertijd niet dieper worden gelegd omdat destijds de diepgelegen zijtak van het hoofdriool in de Kerklaan nog niet aanwezig was. De werkzaamheden zullen echter eerst worden uitgevoerd wanneer de noodzakelijk heid zich doet gevoelen. De kosten van bedoelde wijziging van de rioleering worden begroot op rond f3200.—. B. .en W. stellen voor, dit bedrag reeds thans beschikbaar te stellen. SANTPOORT TOONEELVEREENIGING „JAN VAN DOMMELEN". Het mocht een heel waagstuk van de eerst eenige maanden geleden opgerichte tooneel- vereeniging „Jan van Dommelen" genoemd worden, reeds Zondag j.l. voor het voetlicht te komen met ..De Spaansche Vlieg". Mochten er onder de leden al eenigen zijn, die elders wat tooneelroutine hadden opgedaan, de meesten toch hadden de leiding van den re gisseur nog in „alles en nog wat" noodig. Nu zouden we niet graag beweren, dat de opvoering van Zondag j.l. reeds tot in de pun- tpjes verzorgd was, doch een feit is het, dat er zooveel goed van valt te zeggen, dat regis seur Jan van Dommelen over „Jan van Dom melen" uiterst tevreden kan zijn en... de aan wezigen zich kostelijk geamuseerd hebben om de dolle verwikkelingen, welke ,.De Spaan sche Vlieg" oplevert, een bewijs, dat deze oude klucht het ook nu nog „deed"; Door omstandigheden daartoe genood zaakt, speelde Jan van Dommelen een van de hoofdrollen, nl. die van den mosterdfabrikant Klinke. Direct herkende men. in hem den geroutineeraen tooneel-„rot", die zich uiterst gemakkelijk bewoog, sterk suggestief speelde en ook aan spel te zien gaf. wanneer hij niet aan het woord was en (of) hem niets gevraagd werd. Dat aan een en ander bij een deel der ove rigen nog wel iets ontbrak, ligt voor de hand. Wat echter frappeerde was het feit, dat de heer De Vries, die de rol van Heinricli Meis- sel, den Assigrioloog, vertolkte, het in dit op zicht reed* zoover gebracht had. Hij speelde dien onnoozelen, zoo weinig „vrijen" jonge ling uitstekend en we aarzelen niet hem, na Jan van Dommelen den hesten vertolker van een heerenrol te noemen. Wat de overige heeren betreft, de heer G. Hoogvorst als Frits Gerlach, de advocaat, had goede momenten. Af en toe echter wist hij zich geen houding te geven en zijn spre ken had iéts geaffecteerde!-, over het geheel rustiger en overtuigender kunnen zijn. De heer Van 't Hof speelde den niet altijd „bij de pinken" zijnden Fiedermeyer, lang niet on verdienstelijk. De heer Broekhof als Wimmer, had de lachers op zijn hand, doch zijn stern- verandering achtten we minder gelukkig. Voor een rijksaaglid had de heer Tabernal een im poneerender stem moeten hebben. De heer Ligtvoet vertolkte de kleine rol van Meissel naar behooren. De vrouwelijke hoofdrol, die van Emma Klinke, was mevr. Holtmans toevertrouwd. Ze heeft zich flink van haar taak gekweten. Alleen vonden we haar intonatie niet altijd juist en haar stemverheffing zorgde wel eens voor effecten, die niet ge wenscht waren. Mevrouw Kruisman vertolkte de niet al te groote rol van mevr. Meissel. en ze deed dit op een wijze, die beloften voor de toekomst inhoudt hetgeen we ook van mevr. Tabernal als Paula Klinke kunnen getuigen, al was het alleen maar om de juiste wijze, waarop zo met Frits Gerlach telefoneerde. Mevr. Broekhof als Wa'ily Burwig deed aanvankelijk wat onwennig, doch paste zich later goed aan. terwijl de rol van Marie, het dienstmeisje, mej. Band geen moeilijkhe den bood. Aan het eind van dezen voor „Jan van Dommelen" zoo succesvollen avond werden de dames en heeren door de goed bezette zaal hartelijk beapplaudiseerd. Den dames-spe lenden en regisseur Van Dommelen werden, bloemen aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2