Louwtje is verhuisd! SlsflIS 1 Vrijdag Zomertijd. Muggenplaag. 53e Jaargang No. 16223 Verschijnt dagelijlcs, hehalve óp Zon- en Feestdagen Woensdag 13 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk f 30.— Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Mei. Boutade. Dezer dagen heeft minister De Wilde de televisie-commissie geïnstalleerd. Ik heb het met een rilling gelezen. De commissie zal de practische ontwikkeling van dit nieuwe tech nische wonder nauwkeurig volgen, teneinde er als de kippen bij te kunnen wezen wanneer het oogenblik naakt, waarop de televisie rijp is voor toepassing op het Nederlandsche volk. Kan het deze nieuwe technische injectie niet ontloopen? vraag ik mij af, en schud in antwoord moedeloos het hoofd. „Het ding is nog te duur," heeft een deskundige mij ver teld, „maar in hoofdzaak is het voor elkaar." De ervaring leert dat het duurte-bezwaar altijd overwonnen wordt. Ergens lees ik dat het geval nog teveel storingen op de bestaan de radio veroorzaakt en dat de proeven nog maar op beperkte afstanden worden genomen. De ervaring leert dat ook deze moeilijkheden mettertijd overwonnen zullen worden door de verschrikkelijke logica der ingenieurs, die alleen maar geen rekening houdt met de toch ook zeer logische vraag, of de menschheid wel behoefte heeft aan de practische toepassing van uitvindingen, of zij er inderdaad mee gebaat zal wezen. Natuurlijk zit in de toepassing van die te levisie weer een vorm van rationalisatie. Een vreeselijk en misleidend begrip. De duivel der Moderne Techniek moet er pas nog om gegrijnsd hebben, toen de achterlijke Abes- synlërs door de bommenwerpers en vloeibaar gas-sproeiers deels gedood, deels kermend op de vlucht gedreven werden, en de werking der Volkenbonds-sancties tevens „gegast" werd. Niets schijnt irrationeeler, in dezen ver warden tijd, dan rationalisatie. Televisie zal er toe bijdragen de werkloosheid en de ver warring in een chaotische samenleving te verergeren. Men zal allerlei niet hoeven te gaan zien omdat men het thuis kan zien, op een schermpje, vervlakt in twee dimensies zooals alles vervlakt schijnt te moeten wor den. Waarschuwende stemmen zullen op nieuw betoogen dat dit surrogaat is, maar het zal niet baten. De menschen die ervan moeten leven dat medemenschen naar hun zalen of terreinen komen om te zien wat zij daar te vertoonen hebben zullen voor het meerendeel hun bestaan erbij verliezen. Hun aantal zal grooter zijn, veel grooter, dan dat der televisionnaire employés. Enzoovoorts. Het is altijd weer dezelfde historie. En het publiek zal, met het surrogaat, armer en op pervlakkiger worden. De techniek woedt voort; niets schijnt haar te kunnen stuiten. En zij wordt steeds maar machtiger dan de mensch, die haar miet naar zijn wil kan dwingen en haar dic tatuur domweg ondergaat. Vanmorgen zijn wij opgeschrikt door het bericht dat de Nederlandsche regeering der tien bommenwerpers bij een Amerikaansche fabriek besteld heeft. Zij kosten anderhalf millioen dollar. Wij Haarlemmers betalen daaraan mee op eisch, c.q. aanmaning, c.q. dwangbevel vano ironie!het Klein Heiligland! Voelen wij iets voor deze helsche apparaten? Neen. Voelen wij iets voor de ge dachte, dat zij gebruikt zouden moeten wor den om bevolkingscentra uit te moorden, als er een oorlog uitbrak? Ik walg bij de ge dachte, en hoop dat u dat ook doet. Maar intusschen worden ze maar aangeschaft! De duivel der techniek heeft ons met deze ratio nalisatie van het moderne slacht veld opge scheept. Hij pijpt, wij dansen. Ware een wapenstilstand in het uitvinden en-technisch-toepassen maar 'mogelijk! Hij zou schoon zijn! We zouden adem kunnen halen, en de rekening opmaken, en ons de weelde kunnen veroorloven logisch te gaan denken over de vraag, welke van al die uit vindingen wij nu wenschten te behouden en welke andere, als zijnde een bedreiging van ons welzijn en het leven-zelf, wij ten haas- tigste wenschten te supprimeerenMisschien zouden er dan ook twee gemeenschappelijke koloniale gebieden voor „bevolkingsover schotten" gevonden kunnen worden: éen voor de uitvinders en éen voor de vechters bazen. Onderling zouden zij zich daar naar hartelust op hun eigen uitroeiing kunnen toeleggen, en vooral de tweede kolonie welk een internationaal gezelschap! zou kort bestaan. Natuurlijk zou men beide met alle beschikbare middelen moeten blokkee- ren, opdat zij zich tot onderlinge uitoefening der liefhebberijen beperkten. Interplanetair verkeer bestaat nog niet, anders ware de planeet Mars het aangewezen terrein Sommigen zullen het oneens zijn met deze boutade. Zij zullen zeggen: wij moeten ons maar aanpassen Makkelijk gezegd. Passen wij ons ooit aan? Zie de dertien bommenwer pers. Hun ongeluksgetal tj peert hun aankoop. R. P. 45.000 K.G. 12 meter verrold. R l jf m»K2Km 1» ra •rM w Het is heden een gedenkwaardige dag voor de geschiedenis van Haarlem. Louwtje, die nu al 81 jaar midden in het drukkestadgewoel op de Groote Markt gestaan heeft, is verhuisd. Maar gelukkig voor de Haarlemmers, die 'm daar niet gaarne zouden missen, is hij op het mooie Haarlemsche plein gebleven. Het toenemend verkeer maakte het nood zakelijk, het beeld twaalf meter in Noord- Westelijke richting te verplaatsen. Dit kranige stuk werk is uitgevoerd door den heer L. A. Kok alhier, onder leiding van Open bare Werken. Eenige weken is men er al mee ig geweest. Voor sommigen leek het de laatste dagen, dat het werk binnen de groote schutting stil lag, omdat ze het beeld niet za gen verplaatsen. De aannemer wilde echter niet overijld te werk gaan. De dikke plaat van gewapend beton (groot 5 bij 5 M. en dik 1 M. onder de straatoppervlakte) wilde hij eerst goed hard laten worden, alvorens het zware beeld er op te plaatsen. Maar vanmorgen is het dan toch eindelijk gebeurd. De belangstelling binnen en buiten de schutting was zeer groot. Heel begrijpelijk trouwens, want het gebeurt niet eiken dag, dat zulk een zwaar gevaarte verplaatst wordt. Het hardsteenen voetstuk weegt 36 ton, het beeld 4 ton en het ijzerwerk, dat tijdelijk aange bracht is om het beeld te beschermen, 5* ton. Te zamen dus 45.000 K.G.! Aanwezig waren o.a. de directeur van Open bare Werken, ir. M. H. Maas; de hoofd-inge- nieur ir. D. N. de Lange, de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck; de comman dant van de brandweer, de heer C. J. van den Bi'oek. Verder filmoperateurs en fotografen. In ons nummer van Maandag 4 Mei is al be schreven, op welke wijze het werk wordt uit gevoerd. Om te beginnen moest vanmorgen eerst een draad van het electrisch tramnet verwijderd worden. Tusschen het oude en het nieuwe voetstuk voor het standbeeld was een overbrugging van gewapend beton van 7 M. lang en 3 M. breed gemaakt, omdat men het plaveisel niet vertrouwde. Daar overheen wa ren de zware ijzeren balken gelegd, waarover de ijzeren ronde staven zijn gelegd, om het beeld te verrollen. Ongeveer elf uur werd het sein tot het ver plaatsen gegeven. Door middel van een lier, door slechts twee man bediend, werden de zes sterke staaldra den, die om een zware katrol bevestigd waren, aangetrokken. „Hij rolt, mijne heeren!", riep de heer Van Eldik, opjzichter van Openbare Werken, onder wiens persoonlijke leiding het karweitje is opgeknapt, met een verheugd gezicht. Eerst was er niets te zien, maar wanneer men naar een bepaald punt in de omgeving keek, zag men er toch beweging in. De heer Maas kwam ons vertellen, dat het beeld in drie minuten een halve meter verrold was. Telkens moest even gestopt worden, om dat er nieuwe stuthouten onder geplaatst moesten Worden. Telkens overtuigde de heer Maas zich van den voortgang van het werk. Het ging zeer voorspoedig. In tien minuten was het stand beeld 1.80 M. verschoven. Te tien minuten over twaalf, dus na een uur stond Louwtje op zijn nieuwe standplaats. Hij kijkt nu de Zijlstraat in. Het voornaamste werk is nu gebeurd. Van middag zou met de verdere werkzaamheden worden voortgegaan. Het beeld moet acht c.M. zakken. De holle ruimte er omheen wordt met beton aangevuld. Evenals op zijn oude zal Louwtje ook op zijn nieuwe standplaats aan de stormen wel het hoofd weten te bieden. Pot met oorkonde gevonden. Op de plaats waar het standbeeld gestaan heeft, is een ijzeren pot met oorkonde gevon den. Die is in 1856, toen het beeld daar ge plaatst werd, door de metselaars onder het voetstuk gelegd Reorganisatie Groote Markt. Hedenmiddag begonnen. Nu het standbeeld van Lourens Jansz. Cos.ter verplaatst is, wordt vanmiddag met de verdere reorganisatie van de Groote Markt begonnen. In ieder geval zal dit werk eind Juni gereed zijn en als 't meeloopt misschien al half Juni. Hierbij is niet inbegrepen de inrichting van Vischmarkt tot parkeerterrein. De uit voering daarvan wordt eenigen tijd ver schoven. Donderdagavond dus de klokken vooruit zetten. Voor zooveel noodig wordt eraan herinnerd dat de zomertijd begint den 15 den Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voe ge, dat wanneer de middelbare zonne tijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd begint, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd geschiedt met andere woor den dus in den nacht van Donder dag 14 Mei op Vrijdag 15 Mei ten 2 uur. Bij het naar bed gaan denke men er dus Donderdagavond aan, de klok een uur vooruit te zetten. Hoe ik aan de rol ging Wat Louwtje ons in een interview vertelde. De oude heer schraapte zijn keel en vertel de daarop aan onzen verslaggever: Het is gebeurd, ze hebben mij naar mijn nieuwe standplaats gerold. Wat een voorzor gen hadden de heeren van Openbare Werken vroeger, in mijn jongen tijd, hadden ze den directeur Ir. Maas de „Stadsfabrieck" ge noemd genomen. Zij hadden mij geducht in ijzeren kluisters geslagen, blijkbaar waren ze bang, dat ik op mijn ouden dag nog lust in bokkesprongen had! Met de hand op mijn bronzen hart kan ik evenwel verzekeren, dat zulke ondeugden mij vreemd geworden zijn. Ik vond het echter niet fijn gevoeld van die heeren, dat ze mij het schietlood in de hand gegeven hadden om mijn eventueele afwij kingen zelf te demonstreeren. De technische heeren hebben van paedagogie blijkbaar niet het rechte besef! Wat een bekijks had ik toen ik een uurtje rolde. Geen gemeente-autoriteit ontbrak! In de vele jaren die ik onberoerd op de Markt gestaan heb, hebben ze mij doorgaans links laten liggen. Geen hunner zou ooit gemerkt hebben, als ik de door mij gesneden A in een B veranderd had. Ik ben trouwens heelemaal niet te spre ken over den Opperschout (Louwtje bedoelde den Commissaris van politie) die stond, ter wijl ik op mijn glijvlucht angsten uitstond, triomfantelijk te vertellen, dat zelfs ik voor de eischen van het moderne verkeer moest wijken. Hij is dus de man die mijn verhui zing bewerkt heeft, 't Is dan zeker ook van hem uitgegaan mij in de toekomst als ver keersagent aan den kop van een vluchtheu vel te zetten. Nu de levende verkeersagenten door de automatische lichtseinen verdrongen worden, wil hij in mij zeker een herinnering bewaren aan die armzwaaiende Herman- dads Grappig was het voor mij de kijklustïgen te hooren vertellen, dat ik wel heel zwaar moest zijn, zoo'n massieve klomp brons. Ze moesten eens weten, dat ik erg hol ben, op sommige plaatsen is mijn huid niet meer dan 4 c.M. dik. 't Is daarom ook maar goed. dat ze me met voetstuk en al versleept hebben, anders zou ik er vermoede lijk niet zonder kleerscheuren zijn afgeko men. Toen ik op de bestemde plaats was aange komen werd de directeur van Openbare Werken met den gelukkigen afloop van 't werk geluk gewenscht. Het eenige wat hij zei was: „de ouwe heer heeft het gelaten onder gaan". Neen dan waren de heeren die nsij in 1856 op mijn plaats gezet hebben eerbiediger je gens mij gestemd. Die hebben het feit ver eeuwigd met het inmetselen van een oorkonde en het drinken van eere-wijn. Nu werd de plechtigheid besloten met het sein van den directeur; „wij gaan naar huis om koffie te drinken". U vraagt mij hoe ik mij op mijn nieuwe standplaats gevoel. Voorloopig een beetje vreemd. Maar 't zal wel wennen. Ook de Haarlemmers, die nu nog vreemd naar mij kijken, want het aspect der Markt waarop ik zooveel invloed had, is ongetwijfeld veel veranderd, zullen na enkele dagen mij weer onopgemerkt voorbijgaan. Zooals ge woonlijk. De belangstelling heb ik altijd van de vreemdelingen moeten hebben. Zoo zal het ook wel weer in de toekomst worden! Als een militair heb ik een stap schuin rechts voorwaarts gemaakt. Maar het was er een van niet minder dan „waalf meter. Een spotgrage vond dat ik er lang over gedaan heb, namelijk een uur, hij noemde het „lang zaam verkeer". Van mijn nieuwe plek kan ik iets beter in de kamers van den Burgemeester en Secretaris kijken. Ik heb heel goed het oog gekregen op de verteringen die bij Brïnkmann gemaakt worden. Tenslotte ontsnapte de volgende ontboeze ming aan Louwtje: Hoe lang zal ik op deze plaats staan? De heeren die mijn rollerij op hun geweten heb ben, zeggen wel, dat ik hier mijn absolute be stemming gekregen heb, maar ik vrees. „Oude boomen moet men niet verplanten." is een oud-Hollandsche waarheid. Ik zelf ben niet van plan aan mijn ondergang mede te wer ken, maar nu men mij eenmaal van een ruim middenvlak verbannen heeft naar een smalle vluchtheuvel, ben ik bang, dat de verkeers- menschen in de toekomst zullen vinden, dat ik ook daar op mijn bescheiden plekje, nog een verkeersbelemmering ben. Er is nu tech nisch aangetoond dat ik gemakkelijk te ver rollen ben. De architect van Openbare Werken, de heer Smits, vertelde al aan ieder, die het Men zet niemand dezer dagen Aan den dijk (den Afsluitdijk), Want daar is de mug aan 't plagen Bij milliarden tegelijk. Als 'k gewag maak van milliarden, Dient daar eerlijk bij vermeld: Dat is een globale schatting, Want ik heb ze niet geteld. 't Kunnen ook triljoenen wezen, Als je het wat ruim beziet. Op een dijk zoo volgeladen Tellen wat milliarden niet. Tegen zooveel muggenbeten Houdt geen mensch zich goed gedekt. Als je zelf van j' af gaat bijten. Heeft dat ook niet veel effect. Men vertelt van wolkenmassaas Dansend in de voorjaarslucht. En van dieren en van menschen, Voor dien aanval op de vlucht. Argelooze wandelaren Worden in een oogenblik, (Zegt men) door de muggenbeten, Eens zoo kwaad en eens zoo dik. En de automobilisten Doen verhalen van de soort. Dat men door 't gegons der muggen 't Motorgonzen niet meer hoort. Hier baat ook geen muggenolie En geen muggenzifterij. Maar er komt ook ongetwijfeld Wel wat overdrijving bij; 't Kan alleen maar erger worden, Als men er niet tegen waakt, Dat men van die vele muggen, Zooveel olifanten maakt. EEN BRIL VAN STIENS! NIEUWE- MODELLEN G ERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie, Haarlem. Informeer naar distributie. Ga niet over één nacht ijs. Luistert eerst eens bij een ander, En vraag dan bij ons den prijs. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) hooren wilde, dat hij kans gezien had mij, zóó ingebakerd, naar het einde van den Zee- wp°r te rollen De bronzen oogen lichtten even van verontwaardiging). Wat zou dat ondankbaar zijn. Wat zou men begonnen zijn als ik de boekdrukkunst niet had uitge vonden. Ik reken daarom zoo besloot Louwtje zijn interview op de heeren van de krant, dat die uit dankbaarheid er voor zullen zorgen, dat ik tot in lengte van jaren op de Markt blijf. Daar hoor ik thuis! Waarschuwing tot de Arabische bevolking van Palestina. Troepenversterkingen en tanks uit Egypte aangekomen. LONDEN, 14 Mei (D.N.B.-A.N.P.) De hoo- ge commissaris in Palestina heeft Dinsdag avond in een radioredevoering tot de Arabi sche bevolking de waarschuwing gericht, dat de regeering alle uitspattingen zal onder drukken en alle schuldigen zal straffen. De in Palestina uit Egypte aangekomen tar ks en pantserwagens zullen, evenals de troepen versterkingen, de taak hebben aan vallen od particuliere eigendom, welke den laatsten tijd vaak zijn voorgekomen, te ver hinderen. Het is noodig. de politie onder mili taire bescherming te stellen. BARON ALOISI. de Italiaansche afgevaardig de bij den Volkenbond, gekiekt even voor zijn geruchtmakend vertrek uit Genève. Links de Italiaansche gezant te Bern, Damaro. Het woord is aan Cicero Beter een onrechtvaardige vrede dan een rechtvaardige oorlog. Ned. Bank heeft ruim ƒ12 millioen goud afgestaan. Door de onzekerheid omtrent de toekomst van de Fransche franc is op de internationale valutamarkt een zekere onrust ontstaan, wel ke ook goudonttrekkingen aan de Neder landsche Bank tengevolge heeft gehad. Blij kens den jongsten weekstaat van de Ned. Bank beliepen deze in de verslagweek f 12,7 millioen. De direct opeischbare verplichtingen zijn thans voor 79.5 pet. door goud en zilver gedekt. De weg Haarlem-Amsterdam. Verbreeding en natriumverlichtïng schieten flink op. Aan de verbreeding van den Rijksweg Haar lemAmsterdam wordt met groote haast gewerkt. Verwacht wordt dat het werk begin Juli gereed zal zijn. Thans wordt het verkeer wel eenigszins be lemmerd, doordat bij de werkzaamheden over een smalleren weg gereden moet worden, doch dit is slechts over een kilometer. Het verdere verkeer heeft zijn gewonen voortgang. Nabij Halfweg waren de Zuidelijke boch ten iets verzakt, zoodat daar een volledige verbetering moest worden aangebracht. Tegelijkertijd geschieden de werkzaamhe den voor de natriumverlichting. De masten worden geplaatst op 32 M. afstand van el kaar afwisselend ten noorden en ten zuiden van den weg. Hiervan is. het grootste deel al gereed. Het was oorspronkelijk de bedoeling de lichtkabels bij het Amsterdamsche wegge deelte, dat reeds een driebaansrijweg was, over den weg te spannen. Met het oog op mo gelijke verkeersbezwaren is daarvan afgezien en worden thans de kabels gelegd langs de trambaan, op drie plaatsen verbonden met den Zuidkant. Telkens als een gedeelte klaar is wordt het in gebruik genomen. Met het ge heel hoopt men ook in het begin van Juli klaar te zijn, gelijk met de verbreeding van den weg. Behangen van gangen en plafonds onze specialiteit, apart en duurzaam met Bakket's UUm% Sexsle- ScUote*vscUe- GEN. CRONJÉSTR. 135 TEL. 11657 Voor zelfbehangers gratis afranden. (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE KOOP, JUNOPLANTSOEN 5000.- S. VELDKAMP, Van Dortstiaat 90 Telefoon 16575. (Adv. Ingez. Med.) Hel Be&at^djksie De Volkenbondsbesprekingen over de Abes- synische kwestie verdaagd. pag. 4 Aloisi's vertrek uit Gencve een „waarschu wing" aan den Volkenbond, pag. 4 Hoe Harrar geplunderd werd. pag. 4 De in Gouda bij den brand in de kaarsenfa briek aangerichte schade zou f 2 millioen bedragen. pag. 3 Bij een groote fabrieksbrand te Nijmegen is een schade van anderhalve ton aangericht. pag. 3 Voor Ned.-Indië zijn 13 bommenwerpers in Amerika besteld. pag 3 Onze uitvoer van kunstzijde garens naar Tsje- cho-Slowakije zou moeilijkheden ondervinden. pag. 3 Het bedrijf van de Kon. Holl. Lloyd wordt waarschijnlijk voortgezet. pag. 3 Het standbeeld van Lourens Coster is heden morgen verrold. pag. 1 ARTIKELENENZ. R. B.Boutade. pag- 1 F. A. Kampers: Amsterdamsche wonderen. pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Demon straties tegen Schuschnigg op den Ween schen Ring. pag, 4 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 K. de Jong: Concert te Santpoort. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge-. nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1