IBIS SHAG Dobbelmann lekker man! Tong krijgt steun. D y D E R D A G Y4 MET '193$ H A ARTE M'S D A G BEAD IS (UN/T EN UTIIRÏN^j MUZIEK Ned. R. K. Blindenbond St. Odilia afd. Haarlem en Omstreken. KUNSTAVOND. Het was Woensdagavond niet de eerste maal dat ik een door St. Odil'ia gegeven avond bijwoonde. Ook een paar jaar geleden was dat het geval en ook toen trad de blinde pianist B. A Kok uit Utrecht op. Tot welk een verwonderlijke, ja verbluffende trefze kerheid blinde pianisten het kunnen bren gen hebben we reeds meermalen op concer ten der H.OV. bij den jongen Vico la Volpe kunnen constateeren; een even groote zeker heid van geheugen gaat daarmee gepaard, maar deze verwondert ons minder, omdat men die in gelijke mate vindt bij velen, die niet het gezichtsvermogen derven. Alleen moeten we" bedenken, dat het memorizeeren door het visueele beeld zeer vergemakkelijkt wordt en dat blinden dit voordeel natuurlijk niet hebben. Maar hoe is hun tastzin, hun afstandsgevoel ontwikkeld! De pianist Kok heeft daarvan ook weer overtuigende staal tjes getoond: de sprongen in Scarlatti's Pas torale en Gigue, in Debussy's „La Cathé- drale engloutie" en „Jardins sous la Pluie" in dit laatste ook hand kruisingen le verden de bewijzen. Ik zou hem echter on recht doen. als ik alleen zijn trefzekerheid prees. Passagen- en figurenspel waren ook goed en niet" minder zijn dynamische scha keeringen. die vooral in het Koraalvoorspel van Bach en de Pavane van Ravel troffen. Slechts zijn pedaalgebruik scheen me niet steeds even gemotiveerd. Nieuw waren voor ons de prestaties van Hofstad's Koorknapen. Zij begonnen met kerkelijke stukken: eerst wat onzeker het toonpeil rees in „Adoramus Te" van Orl. di Lassus bijna een heele, in „Christe eleison" van Palestrina bijna een halve toon! daarna hoe langer hoe beter. In ..Exandi Deus" van De Croce waren de mooie altto- nen opmerkelijk, in .,0 sacrum Convivium" was het vooral de klank van het pp gezon gen slot. Later kwam wereldlijke kunst aan de beurt en ook een paar dingen, die men eigenlijk meer als humoreskes dan als kunst beschouwen moest. Ik bedoel hiermee de „Landliche Concertprobe" en „Jan de Bruyn 2'n motor". De imitatie van orkestinstrumenten komt meermalen, o.a. in een stukje van ITaydn voor: zij werd voorafgegaan door een ware orgie van fluitende, gillende en toeterende geluiden, die door het „boerenorkest" aan •werkelijke instrumenten ontlokt werden, en verder was de vertooning merkwaard!? om dat zoowel door den jongen „dirigent" als door vele ..orkestleden" met alle regels van maatslaan en streek gespot werd. De echte dirieent, de heer Theo van Elferen zat toen bescheiden achteraf aan den vleugel, maar later, na de pauze, stond hij weer. als In den aanvang, vóór zijn schare en toen hoorden we verscheidene liedbewerkingen. In het „Roeiliedje" domineerden de alten te veel; over 't algemeen was de koorklank in de zachte tinten het mooist. Het solistje in „Der Lindenbaum" van Schubert zong niet geheel zuiver: dat in „Het Zandmannetje" wèl. en deze laatste jongen bleek ook een bijzonder mooie stem te hebben, Als toegift werd het bekende „Schlafe mein Prinzchen" gezongen. Hoogst interessant was de door Jan Hin gemaakte film „Het licht inwendig", die ons het leven en de opleiding der blinden in het gesticht ..St. Henricus" te Grave vertoonde. Het nuttige werk dezer stichting is ons en kele iaren geleden door de broeders en ver pleegden zelf in de Gem. Concertzaal gede monstreerd en toen ook in deze kolommen besproken. Menig tafereeltje uit die film zal op de aanwezigen zeker een onvergete- lijken indruk gemaakt hebben, maar niet minder treffend, ja ontroerend was de film. die ons de demonstratie met honden als blin- dengeleiders liet zien. Welk een prachtig werk doen onze viervoetige vrienden dan! We zagen ook den Haarlemschen voorzitter, den heer Louman. op de film met zijn hond de lastigste verkeersobstakels overwinnen. De bedoeling om de aanwezigen met het leven der blinden bekend te maken, is door deze films voortreffelijk verwezenlijkt. We hebben ook kunnen zien op hoevelerlei ge bied de blinden nuttig werkzaam kunnen zijn Dat is ook mondeling door den heer Louman toegelicht en op nog veel welspre kender wijze door den vloot-aalmoezenier, den zeereerw. heer H. J. Bangert, die als be gaafd spreker niet voor den redenaar van de vorige maal (Pater Ch. de Greeve) behoefde onder te doen. Wat Majoor Bangert zei. kwam als zóó uit het hart geweld en heeft grooten indruk gemaakt. De avond eindigde met de trekking der ln de pauze verkochte loten. Minister Slingen- bcrg was op dezen avond aanwezig, ook eenige andere ministers; de Bisschop en de Burgemeester waren tot hun leedwezen door anibtsbezigheden verhinderd K. DE JONG. Chr. Cem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". In de Ned. Herv. kerk te Bennebroek. Aan een der hoofdvoorwaarden voor het welslagen van een vocaal concert werd bij deze uitvoering vanzelf voldaan door de keuze van het Ned. Herv. Kerkgebouw te Bennebroek: de acoustiek is er bijzonder goed. Voor deze uitvoering was het ook vooral noodig om het groote klankvolume.dat in twee omvangrijke werken zich moest versmelten met den klank van het orkest. Voorts had de klank van het jongenskoor, dat in Psalm 150 de ripienostem Voor zijn rekening had, het juiste articulatie- punt te zoeken. En dit geschiedde wonderwel, door de opstelling tegen den wand van net kerkgebouw, achter koor en orkest. De andere hoofdvoorwaarden voor een goe de uitvoering zijn: een goed koor, een goed leider. Het koor is degelijk geïnstrueerd; het materiaal kan heel wat werk verzetten, want tegen de sonore bassen kunnen de vrouwen stemmen vrij uitzingen; de klank blijft be schaafd. De tenoren zijn als overal bij de klei nere gemengde koren het zorgenkind van den leider. Een mooi falset weet de tenorpartij weliswaar te ontwikkelen (bij Roeske's Wiege lied o.a.), al mislukte de eerste maal het cro- ma op „goeden nacht". Maar het groote forte is niet zoo gemakkelijk mooi van klank te hou den. en daaraan zal dus nog gewerkt moeten worden. In het slot van „Morgen" (Roeskei was in deze partij een bedenkeliike stijging boven diapason waar te nemen. Maar in de werken, die met begeleiding werden gezongen, hielden de tenoren zich weer goed. Hier heb ik in de eerste plaats het oog op een der groote werken, die me vóóraf deden vreezen dat de tenoren wat al te expansief zouden te werk gaan: want in Psalm 150 van Pijlman is daar de gelegenheid voor. Maar de uitvoering hiervan viel zeer te roemen. Van Pijlman is dit wel het werk dat de minste be denkingen geeft. Tegen een goed volgehouden orkestmotief en een breed uitzingend koor voert de sopraan de koraalmelodie en Pijlman vindt later de groote climax, door in het groote klankgeheel de jongenstemmen te mengen, die dan overnemen, wat de sopranen zoo geluk kig begonnen. Het geheel gaf blijken te over van degelijke, en met toewijding volbrachte studie. Dirigent S. P. Visser was daarbij zoo verstandig, de orkestpartijen toe te vertrou wen aan mïsici, bij wie deze in veiligen handen zijn. Jac. Staffer's ensemble ontwikkelde een mooi evenwichtigen klank, en speelde accu raat.. Heel even was in „Lauda Slcn" van Men delssohn (waar het mannenkoor inzet bij „Laudis thema specialis") een onjuiste inzet bij de eerste violen waar te nemen, als wilden zij zeggen: dit „voorwerp van bijzonderen lof" zijn niet wij. Maar het bleef bij dit kleine in cidentje. Dadelijk daarop vielen de altstem men in met een weldadig aandoend toon- volume en bewerkten een geheel van groote klankbekoring. De sopraansoliste, die het „Caro cibus" ver tolkte, bereikte, juist door de ongekunstelde voordracht, op deze woorden méér en beter dan menige harer kunstzusteren van het con certpodium en men gelooft met recht dat zij den zin der woorden heeft verstaan. Zoo is veel in de kunst ook voor dilettanten toegan kelijk, mits de techniek niet te kort schiet. Dat in de hooge ligging enkele tonen eenige moeite gaven, werd door de mooie, natuurlijke voor dracht ruim gecompenseerd. Jammer vind ik altijd dat Mendelssohn in zijn slotkoor „Sumit unus, sumurt mille" de orkestpartij zoo overdadig druk laat te keer gaan, als gold het een Dies irae. Hij heeft die later weliswaar noodig op het „Mors est ma- lis"; en rmdat hij de vierentwintig strofen dezer sequentia samenvoegt tot zeven deelen, spreken componistenbelangen er een woordje mee. Maar hoe 't zij: de uitvoering heeft zeer voldaan, al moesten wij de meesterdijk gezette partijen der blazers missen. Weliswaar tracht te hierin het orgel te voorzien (door den heer C. Kool uit Hillegom bespeeld met vaardige hand), maar dit blijft altijd een trachten. De sfeer der muziek echter is goed getroffen, en dat is ook van waarde. Het koor is door de studie weer een flinken stap vooruitgekomen en de was dus voor Ds. J. G. Lekkerkerker re den genoeg, zijn dank te spreken voor deze kunstuiting, die weer aan zoo heel velen een avond heeft gebracht van innerlijke rust, die weer voor andere dingen van waarde ontvan kelijk maakt. Hiertoe hebben ook bijgedragen de orgelsoli van den heer S. P. Visser, door .prachtig geregistreerde, en klaar geëxposeer de stukken van Boëllmann en Th. Dubois. Het orgel is terecht de trots van Bennebroek. Na het slotwoord van ds. Lekkerkerker werd Gezang 180 gezongen. G. J. KALT. VOOR OE PIJP ROOKT IBIS EN O EEN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL. Door Inspanning Uitspanning BLANKE BALLAST. Het is niet te verwonderen, dat onze oud ste dilèttanten-tooneelvereeniging Blanke Ballast weer eens op het repertoire heeft ge nomen, want de opvoering van dit tropen-spel twee jaar geleden was wel de beste die wij ooit van D. I U. hebben gezien. Ook gisteren had de vertooning van Blanke Ballast bij het publiek een doorslaand succes en zij verdien de dat volkomen Zij had bijzonder goede kwaliteiten, al stond zij als geheel niet op het hooge peil van de eerste opvoering. Dat er ook nu weer zeer hard gewerkt was door dit clubje ernstige dilettanten, bewees de voorstelling voortdurend. De eere-voorzit- ter van D. I. U. de heer Hoeben. had dan ook alle recht om de spelers te roemen voor hun onverzwakten ijver en ambitie. Zelden heb ik een dilettanten-voorstelling bijgewoond, waarop de rollen zoo voortreffelijk gekend werden als gisteren. Hierdoor konden de spe lers een ongewoon levendig tempo nemen en ook onderhouden. Hoe zeer wij dit ook kun nen roemen, zoo moeten de spelers bij een eventueel volgende opvoering van dit stuk er toch voor waken, niet In de fout van „jagen" te vervallen. Met meer dynamiek, een ver langzamen en versnellen van het tempo, het nemen van rusten vooral, zal de voorstelling no? meer kleur krijgen. Deze opmerking geldt vooral den heer Schoon, die thans de rol van Langford speelde Hij kende de tekst als zijn naam, maar zijn spel zou nog aan kleur hebben gewonnen, wan neer hij zijn tekst meer had genuanceerd en hij niet aldoor in zoo'n razend vlug tempo had gespeeld. In dit opzicht kan hij een voorbeeld nemen aan den heer Mourik, die als Witzel weer voortreffelijk was. De rol van dezen cy- nischen man au fond toch niet kwaden kerel ligt Mourik uitstekend en hij heeft haar bij zonder goed uitgelegd. Jammer was het, dat het doek na het vierde tafereel, wanneer Wit zel na zijn zenuw-crisis neerstort, wat te vroeg zakte. En ook zal hij de woorden: Maar als ik weg ga, dan loop ik! krachtiger kunnen zeg gen. Maar overigens, alle hulde voor dit sterke, pootige en overtuigende spel. Den heer Wouda zagen wij weer in zijn oude rol van den dok ter. Een groote verdienste van den heer Wouda was. dat hij geen oogenblik theatraal werd. Hij gaf vooral het zachte en teere van deze figuur heel zuiver weer. Om ook den tragisehen kant van dit aan den drank verslaafd mensche lijk wrak te geven daarvoor is een grooter acteur noodig en dit kunnen wij van een dilet tant moeilijk verwachten. Mevrouw HoeoenBas was thans Tonde- levo, de rol, welke bij de vorige opvoering door mevrouw Klaver—Vonk gespeeld is geworden. Voor een pur-sang Hollandsche dame" die mis schien nooit een mulatti gekend heeft en zeker niet één van het gevaarlijke slag als deze Tonöeleyo. is het een we! zeer zware op dracht zoo'n vrouw tot leven te brengen. Me vrouw Hoeben gaf zich geheel aan de rol. maar ik denk mij deze vrouw toch sensueeler. slangachtiger, verleidelijker. Een brok tropen-natuur, waarvoor je hui vert. Toch heeft mevrouw Hoeben in deze zware rol veel verdienstelijks gegeven, vooral in het laatste tafereel, wanneer zij tot de ontdekking komt. dat haar spel verloren is. De kleinere rollen, zooals die van den zen deling den heer Jan van Dam den man. die terugkeert den heer Ruifrok en vooral van den kapitein den heer Van Kerdelaar waren zeer gelukkig bezet en een genoegen was het weer te zien, hoe alles tot in de puntjes verzorgd was. Er was wer kelijk de sfeer van Afrika op het tooneel ook de negers waren in de juiste kleur ge grimeerd en hierdoor kwam de tragiek van dit tropen-st.uk ook volkomen tot haar recht. D.I U. behoeft geen soüt van deze repri-e te hebben en de vereeniging kan met voldoe ning op het afgeloopen seizoen terug zien. Zij heeft kranig werk geleverd en getoond, dat zij met haar 63 jaar nog lang niet ver ouderd is. Aan het slot werden aan mevrouw Hoeben- Baas 2 bloemstukken aangeboden. Het pu bliek onze Jansschouwburg was stampvol heeft de spelers een hartelijke en lange ovatie gebracht, een hulde, die volkomen ver diend was J. B. SCHUIL. CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Er wordt Dinsdagavond 19 Mei a.s. te 8 uur een concert in het Bloemendaalsehe Bosch ge> geven door de Harmonie „Johez", de Jeugd Harmonie „Johez" en het Mannenkoor „Johez" Het programma luidt als volgt: 1. Apples-March Henri Chaillet 2. 1'Amitie-Ouverture O. Filsfils 3. Am Meeresstrande Max Fischer 4. Ged. uit „La Grande Duchesse de Gerolstein" j. Offenbach Jeugd-Harmonie) 1. Hymne a la Nuit L. de Rille 2. Lente - L. C. Keereweer 3. Des Heeren Huis j. Boers 4. Zomeravond Is. J. Olman (Koor). 1. Indië Vlucht-Marche Alphons Driessen 2. Cosi fan Tutti Ouverture W. A. Mozart 3. Rigodon de Dardanus Rameau 4. Lucio Silla ouverture W. A. Mozart 5. Petite Suite Pietro Tschaikofski No. 1 In the Troika; no. 2 Nocturne; no. 3 Valse Creole (Harmonie). BADHUIZEN „WITTE KRUIS". Het aantal te Haarlem genomen baden in de afgeloopen maand April 1936 was: Badhuis Koudehorn: 943 mannen, 390 vrouwen, 166 baden werkloozen, Totaal 1499; Badhuis Leidscheplein: 1352 m„ 660 vr., 521 schoolbaden, 254 werkl. Totaal 2787. Badhuis Schotersingel 1695 m., 783 vr., 829 schooib., 239. Totaal 3456. Badhuis Hofdijkplein: 1413 m., 650 vr., 667 schooib., 450 werkl. Totaal 3180. Badhuis Van Egmondstraat 1670 m., 979 vr., 646 schooib., 614 werkl. Totaal 3909. KENNEMER FOTOKRING. Voor bovengenoemde vereeniging van ama teur-fotografen vertelde de heer Idema uit Amsterdam een en ander over micro-fotogra fie. De spreker liet eerst zien hoe op handige wijze een verbinding cameramicroscoop ver kregen kan worden. De rest is eenvoudig, want als men met kunstlicht, altijd met dezelfde lichtbron, werkt, is het een kwestie van instel len en belichten, die voor de meeste amateur fotografen niets vreemds heeft. Achtereenvolgens werden daarna foto's van kristallen, weefsels, hout- en metaalsoorten vertoond de laatste in de verschillende be werkingen van walsen, smelten enzoovoort. De microscoop laat alle bewerkingen zien die me taal heeft ondergaan en de foto-projectie ver sterkt dat nog door de enorme vergrooting op het doek. De heer Idema vond het jammer dat de zwart-witte projectie geen idee geeft van den kleurenrijkdom welken de microscoop aan het oog vertoont. Een microscoop was daarom meegebracht en het bleek dat de spreker niets te veel had gezegd. In het gepolariseerde licht vertoonden zich in een stukje hardsteen de fraaiste kleuren die men zich denken kan. Het was een leerzame avond, die aantoonde welke moeilijkheden de micro-fotografie te overwinnen laeeft, doch ook welk een wereld van schoonheid er door aan het licht treedt voor den belangstellenden onderzoeker. Met het dankwoord van den voorzitter der K. F. K. toonden de aanwezigen door flink applaus hun instemming. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat. voor zooveel deze gemeente be treft. de volgende regeling van het onderzoek, bedoeld in artikel 41. derde lid, van de Dienst plichtwet. voor dit jaar is vastgesteld: Behoudens vrijstelling is de groot-verlof ganger van de landmacht, die voor een der lichtingen 1924 of 1927 is ingelijfd, hieronder ook begrepen hij. die tengevolge van uitstel van eerste oefening of om een andere reden tegelijk met een andere lichting de eerste oefe ning heeft volbracht, krachtens het bepaalde in artikel 41, derde lid. van de Dienstplicht wet verplicht, zich aan het onderzoek te on derwerpen. Hetzelfde geldt voor den dienstplichtige van een der genoemde lichtingen, die: a. een verbintenis heeft aangegaan ter op leiding tot hoefsmid bij de infanterie; b. een verbintenis heeft aangegaan ter op leiding tot verzorger bij den voormaligen vijkspostduivendienst; c. wegens erkende gewetensbezwaren als dienstplichtige, een verbintenis heeft aange gaan, of d. als vrijwilliger op zich heeft genomen gelijke verplichtingen te vervullen als rusten op een gewoon dienstplichtige. Hij. die aan het onderzoek moet deelnemen is verplicht te verschijnen te Haarlem, in de soldatencantine van de kazerne aan den Kou den hom en wel: Voor de lichting 1924 op Vrijdag 26 Juni 1936 des voormiddags 9, 9.45, 10.30 en 11,15 uur en des namiddags 2, 2.45 3.30 en 4.15 uur. en op Zaterdag 27 Juni 1936 des voormiddags 9 uur; en voor de lichting 1927 op Zaterdag 27 Juni 1936 de.s voormiddn«?s o to mis en ij Ul,r en op Maanadg 29 Juni 1936 des voormiddags 9. 9.45, 10.30 en 11,15 uur en des middags 2, 2,45 en 3.30 uur. Uitspraken van de Rechtbank. Hedenmorgen heeft de rechtbank over twee rechtzittingen uitspraken gegeven. Geld van een zieke in „bewaring" genomen. Een 63-jarig ex-advocaat uit Amsterdam had terecht gestaan terzake dat hij onder val- sche voorspiegeling van zijn bevoegdheid van Iemand geld benevens een spaarbankboekje in bewaring had genomen, dat aan diens buur man, die ziek was, toebehoorde. Het bleek, dat verdachte het geld niet voor den zieke had gebruikt en zelf in geldverlegenheid had ver keerd. Wegens oplichting requireerde de offi cier van justitie tegen den man, die reeds eenige veroordeelingen achter den rug had, 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De verdediger, rar. B. W. Stomps, vroeg inwinning van een psychia trisch rapport. De rechtbank veroordeelde den map heden tot l jaar gevangenisstraf met aifrek van preventief. De man, die Belgische en Holland sche auto's uitwisselde. Een jongeman uit Den Haag, pas uit een In richting voor psychopaten vertrokken, had op buitengewoon geraffineerde wijze in Neder land gestolen auto's in België en in België ge stolen wagens in Nederland verkocht. Hij had zeer nauwkeurig nummerborden en chassis nummerschildjes vervatscht en de papieren, die bij de verschillende auto's hoorden, ver anderd, zoodat een grenzelooze verwarring was ontstaan. Door een psychiater werd de jonge man sterk verminderd toerekenbaar ver klaard. Uitvoerig werd overwogen welke straf zou kunnen worden opgelegd. De officier acht te het 't beste twee jaar met aftrek te eischen, welke straf moest worden doorgebracht in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De raadsman van verd. rar. Ali Cohen pleitte, ingeval het voorwaardelijke ontslag der inrich ting niet kon worden ingetrokken, gecombi neerde straf. Het vonnis luidde conform den eisch. i 930 van zijn verloofde gestolen Een Haarlemmer werd ervan beschuldigd op 29 Februari uit een koffer van zijn verloofde 800 en op 6 Maart nog 130 te hebben ge stolen. Het was gebleken dat hij het geld ste vig had laten rollen. De man ontkende dit al les. hij had het geld zelf verdiend. Aan zijn verklaringen werd evenwel niet erg veel ge loof gehecht, want telkens gaf hij weer nieu we fantastische verklaringen. Een psychiater was van meening, dat men met een psycho paat had te doen, die verminderd toereke ningsvatbaar was. De officier eischte twee jaar met aftrek van preventief. In een tweede zaak tegen verdachte terza ke van verduistering van een autowiel met band dat hij aan een garagehouder in Velsen in onderpand voor geleverde benzine had ge geven, eischte hij een maand. De verdediger mr. J. G. Betitnk pleitte in de eerste zaak verminderde straf, in de tweede vrijspraak. De uitspraak luidde hedenmorgen in de beide zaken conform den eisch. Fietsendiefstal Tegen een 25-jarigen Amsterdammer, die in Zaandam op verschillende dagen fietsen had gestolen, eischte de officier van justitie acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De Rechtbank vonniste conform. Kleine diefstallen in en om Wijk aan Duin Een jongeman, die blijkens de verklaring van een psychiater in psychopathische ge steldheid verkeerde, had omstreeks de maand Februari verschillende kleine liefstallen in en om Wijk aan Duin gepleegd. De officier vroeg tien maanden. De verdediger mr. B. W. Stomps pleitte clementie. De Rechtbank veroordeelde den jongen man tot 10 maanden gevangenisstraf. Goederen aan faillissement ont trokken Een koopman had volgens de dagvaarding eenige goederen aan zijn faillissement ont trokken. Hij zelf verklaarde o.a. een radiotoe stel samen met zijn broer te hebben gekocht én had het bezit van een motor en een fiets ontkend. De officier eischte zes maanden. Het vonnis luidde conform den eisch. Kwakzalverij in Koog aan de Zaan Wegens het plaatsen in zijn tuin van een bord waarop stond „X, natuurgeneeskundige", was een inwoner van Koog aan de Zaan dooi den kantonrechter veroordeeld tot 35 of 20 dagen hechtenis. Verdachte, een goede beken de van de rechtbank, was hiervan in appel ge komen. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. Verdachte verzocht clementie. De Rechtbank bevestigde het vonnis van den Kantonrechter maar wijzigde de straf in 15 boete of 9 dagen hechtenis. Doodelijke aanrijding in Zaandam In Zaandam was op 25 Maart op den Pro vincialen Weg een man aangereden, die op zijn fiets, uit de Stationsstraat komende, den weg overstak. Verschillende getuigen hadden den indruk gekregen dat de man aarzelde en wilde afstappen, doch toen was doorgereden. Ook de bestuurder van de auto had gedacht, dat de man hem voorrang zou verlecnen. of schoon hij van rechts kwam. Het- slachtoffer was door een schedelbreuk overleden. Dit achtte de officier van justitie echter een on gelukkige omstandigheid. Mij vroeg derhalve f 200 of 20 dagen hechtenis. De verdediger mr. F. Heemskerk vroeg vrijspraak. De Rechtbank sprak hedenmorgen den ver dachte vrij. z KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1192 porties, Overtonstraat 1145 porties. Byzantyumstraat 783 porties, Eem- traat 964 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 110 porties verstrekt. MEISJE AANGEREDEN. De 16-jarige wielrijdster Gerda B. had Woensdagavond zeven uur in de Gierstraat het ongeluk, met het voorwiel van haar fiets tegen het achterwiel van een voor haar rij denden wielrijder te botsen, waardoor zij viel. Achter haar reed een met een paard bespan nen voertuig, waarvan een der achterwielen over haar voet reed. niettegenstaande de po gingen van den koetsier om nog uit tc wij ken Het mei'-'e kree" een bloeduh^vMnor in haar voet. Zij werd per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd, waar zij ver bonden werd. De minister van Landbouw en Vis- seherij heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds door bemidde ling van de Nederlandsche Visscherij Centrale steun zal worden verleend aan hen, die als georganiseerde bij de Centrale zijn aangesloten en als zoodanig zijn toegelaten tot de groep „eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvisschersvaartuigen", tot een maximumbedrag van f 17.125.13. Deze steun zal bedragen f 0,0338 per kilogram door bovengenoemde georganiseerden gedurende het tijd vak 1 Januari 1936 tot 31 Maart 1936 in de aanvoerplaatsen Amsterdam, den Helder. Rotterdam, Schevenin gen, IJmuiden en Zoutkamp aange voerde tong. Middelbare Technische School Programma der nieuwe afd. Vliegtuig- bouwkunde. Zooals wij meldden is het programma der M. T S. alhier uitgebreid met een afdeeling Vliegtuigbouwkunde. Hoofdzaak blijft ook bij deze afdeeling waarvan wij heden het leerplan ontvingen een praetische opleiding in het vormen van jonge menschen met een goed technisch in zicht en frisschen Kijk op hun belangrijke le venstaak. Daarbij is echter een goede theore tische opleiding ten zeerste noodig. Gehoopt wordt dat door het instellen van een dergelijke opleiding, ontstaan door de samenwerking van belanghebbenden en on der voortdurend toezicht van de wettelijke in stanties een begin.wordt gemaakt met de be strijding van een groot euvel. n.l. van het di lettantisme bij het vliegwezen. „Bij de vlieg tuigtechniek worden thans cursussen gege ven door personen, die daarvoor de wette lijke of praetische bevoegdheid missen en voor leerlingen, die zelfs de elementaire wiskunde niet kennen of reeds vergeten zijn of geen praetische ervaring of handvaardigheid heb ben," aldus de directeur der M. T. S„ dr. ir. G de Gelder, in zijn inleiding tot het leer plan. „En het geldt hier het bouwen van toe stellen, die een gevaar voor menschenlevens kunnen zijn, afgezien van de vele moeite, tijd en kosten, welke met zulke pogingen van on- deskundigen verloren gaan". En verder: „Er voor te zorgen dat in de toekomst werkelijk deskundige technici in voldoend aantal aan wezig zullen zijn, zonder dat de arbeidsmarkt wordt bedorven door vele halve deskundigen, is mede het doel van het Middelbaar Tech nisch onderricht in de Vliegtuigbouwkunde. Tot het eerste en tweede jaar van de afd. F. worden de leerlingen toegelaten geheel overeenkomstig de eischen van toelating voor de andere afdeelingen. Bovendien kunnen, tot het laatste of vierde jaar ook toegelaten worden gediplomeerden van de afdeelingen Werktuigbouwkunde of Scheepsbouwkunde van elke M. T. S. in Nederland, mits met be hoorlijke cijferlijsten van hun eindexamen. De nieuwe afdeeling zal technici opleiden voor de volgende betrekkingen: Teekenaar en constructeur bij vliegtuigfa brieken en in de constructiebureaux van luchtvaartbedrijven, zoowel wat betreft het ontwerpen en berekenen van vliegtuigen als van hun mechanische installaties. Toezichthebben.de en bedrijfsleider in ds werkplaatsen van vliegtuigfabrieken en lucht vaartbedrijven, benevens van fabrieken, die motoren en verdere toestellen voor de lucht vaart vervaardigen, of in de toekomst zul len vervaardigen. Toezichthebbende bij den bouw van vlieg tuigen en motoren, ten behoeve van lucht vaartbedrijven in de binnen- en buitenland- sche fabrieken, waar deze vliegtuigen worden vervaardigd. Als grondwerktuigkundige bij de luchtvaart bedrijven Als boordwerktuigkundige bij de luchtvaart bedrijven. Als bevoegd deskundige bij den bouw van sportvliegtuigen en zweefvliegtuigen. Het leerplan is ontworpen na bestudeering van de programma's van verschillende tech nische scholen in het buitenland, o.a. van de technische school in Frankenhausen en Wei mar. het Imperial College of Science and Technology in Londen en de M. I. T. in Cam bridge, Mass, alle instituten, welke zich bij de opleiding van Vliegtuigtechnici een grooten naam hebben verworven. Daarna is het voorontwerp en het de finitieve ontwerp besproken met Ir. Roozen- schoon van de Fokkerfabrieken, Koolhoven, van de Koolhovenfabrieken, Guilonard en Spits van de K. L. M. en den heer Van Ede van der Pais, van den Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat. Het omvat: exacte vakken, algemeene vak ken en theoretisch-technische vakken (vliegtuigbouwkunde, constructieleer, stroo- mingsleer, lijndienst en instrumenten kunde. +T-^"ische warmteleer, werktuigkunde, verbrandingsmotoren, vliegtuigmotoren, pom- Den en compressen, mechanische technologie, electrotecbniek en radiotechniek) en de prae tische vakken werktuigbouwkundig teekenen, vliegtuigbouwkundig teekenen, lijnenteeke- nen, oefeningen in zagen, schaven en teeke- nen, laboratorium machines, laboratorium m.ctoriafU-nnderzoek, practicum mechanische technologie. BOTSING. Woensdagnamiddag te omstreeks 3.50 ure, had op den Heerenweg te Heemstede een aan rijding plaats .t-usschen een luxe auto rijdende richting HaarlemBennebroek en een vracht auto komende uit de Prinsenlaan en rijdende den Heerenweg op in de richting Haarlem. Het ongeval had plaats doordat de bestuurder van de vrachtauto genaamd G. R. uit Haarlem, de bocht naar rechts vermoedelijk te groot nam waardoor hij op het linker gedeelte van den Heerenweg terecht kwam. De bestuurder van de luxe auto. de heer A. M. C. wonende te 's-Gravenhage zag zulks te laat en kon door remmen een aanrijding niet meer voorkomen, zoodat, beide auto's tegen elkaar botsten en werden beschadigd Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie. Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur.) Handschoenen en ceinturen: Politiebureau, Smedestraat.; Doosf inh. lichts tonnenDek ker, Jansstraat 81, Etui met. snaren, Levert. Lorentzplein 1; Etui, inh. photo's, Leeflang, Smedestraat 14: Hond, Kiliam, Klein Heilig land 32: Canarie, Booms, Byzantiumstraat 3;1 Zangliederen, Kolschein, Middenweg 96: Por- temonnaie met inhoud. Scholte. Besoekistraat 27: :dem Pet. o.a. Kerkvliet ■züiwcg tos- idem Tolcprcmactr"** ft. jrlorn RWotl- broodspot. Iordenstraat 21: Rijwielplaatje, Aardema. Borneostraat 18; Autoslinger, Pol bureau, Smedestraat.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10