^WEERBERICHT Het archief verhuist. INGEZONGEN /TIJKKIN DONDERDAG 14 MEI 1936 HAARLE M'S- DAGBLAD 2 Propaganda voor Lichamelijke Opvoeding bij het L. O. Zaterdagmiddag a.s. zal in het A.M.V.J.-ge- bouw te Amsterdam door samenwerking van het Nederlandsch Olympisch Comité, de on derwijs Centrale, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en de Vereeniging van Leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding een propagandamiddag worden gehouden voor de lichamelijke opvoeding in de lagere school. In een Woensdag gehouden persconferentie hebben de organisatoren uiteengezet, wat hen ertoe gebracht heeft de handen ineen te slaan en de aandacht van het publiek te vestigen op de beteekenis van de lichamelijke opvoeding op de lagere school, welke het slachtoffer dreigt te worden van de bezuinigingen, die allerwege als gevolg van de crisis worden doorgevoerd. De voorzitter der conferentie, mr. A. Baron Schimmelpennlnck van der Oye, herinnerde als voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité eraan, dat dit comité een federatie is voor lichaamsvaardigheid, wat meer inhoudt dan de bevordering van sport alleen. Sport, mits op de juiste wijze beoefend, bevordert de volksgezondheid en volksweerstand en heeft een groote waarde als correctie van de vooral hier te lande bestaande wanverhouding tus- schen de cerebrale en lichamelijke ontwikke ling. Slechts een gedeelte der jeugd beoefent echter sport, en wel juist dat gedeelte, dat er een speciale roeping toe voelt en veelal een onbewusten drang naar harmonie van geest en lichaam in zich heeft. Maar juist het an dere gedeelte, dat deze drang niet kent. heeft de lichamelijke opvoeding het meest van noode en kan alleen bereikt worden door ver plicht onderwijs in de lichamelijke oefening. De voorzitter van de Onderwijs Centrale, tevens voorzitter van het N.O.G., de heer H. J. Bon noemde de thans toegepaste bezuini ging een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. De heer J. M. J. Korpershoek van de Ver eeniging van leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding weer er op, dat de thans ingezette actie niét uitging van eenige menschen uit geïnteresseerde kringen, maar dat in het comité van aanbeveling zoowel personen uit paedagogische kringen als uit medische en sociale kringen voortkwamen. KINDJE IN WASCHTOBBE GESMOORD. Woensdagmorgen was vrouw B., te Dongen. In de Kanaalstraat, bezig het waschgoed op de bleek te leggen. Haar tweejarig zoontje speelde achter het huis bij de waschtobbe. Toen moe der weg was heeft het ventje een kinderstoel tje gepakt en dit naast de waschtobbe neer gezet. waarna hij er op klauterde om een speelgoedbootje te laten varen. Daarbij heeft hij zijn evenwicht verloren en is voorover in de tobbe gevallen, die gevuld was met dekens en water, Het kereltje heeft nog wel getracht zich op te richten, maar weelde zich daarbij in de dekens vast. Toen de moeder terugkwam was het ventje reeds verdronken. TOONEELAVOND MOEDERS EN OPVOEDERS. In ons blad van Woensdag hebben wij ge meld. dat op den tooneelavond -van de Com missie van Moeders en Opvoedsters Zaterdag a.s. in den Stadsschouwburg het orkest van de Huisvrouwénvereeniging onder leiding van mevr. Van Eeden zou medewerken. Later is ons gebleken, dat mevr. Van Eedèn met een eigen ensemble zal optreden. VOOR DE BOOTTOCHTEN VAN LICHAME LIJK GEBREKKIGEN. Het bestuur van „Snelverband" zendt ons de volgende le verantwoording van giften voor de boottochten van .Snelverband". Lijst Speeltuin O. f 2,25; notaris D. M. K. f 10; mej. A. f2: lijst no. 32 mej. J. H. f8; lijst no. 122 heer T. V. f7.20: lijst no. 53 mej. H. J. T. f0,75; lijst no. 78 heer N. H. f7.70; lijst no. 41 mej. M. H. f3.50; lijst no. 49 mej. S. S. f2.50; lijst no. 110 heer A. J. S. f 22.05; lijst no. 13 mej. E. B. f9.75; lijst no. 52 mej. E. S. f5: lijst no. 86 heer B. v. K. f3.25: lijst Hoofdagenten en Agenten f 13,58; lijst no. 143 Gem. Reiniging Delistraat f2,30; lijst no. 105 heer W. v. R. f 3: lijst no. 107 heer R. R. f 1.85: lijst mevr. A. de V. R. f33; lijst no. 125 heer E de W. f 10,60; lijst no. 130 mej. V. f 4,25; lijst Dr. T. K. te Z. f 1.50: lijst no. 89 heer L. K f7,65; lijst 110. 147 mej. v. I. f14; lijst no. 136 Sierkan f 4.60; lijst no. 146 mej. v. S. f 4,65; lijst no. 131 mej. S. f 20 lijst no. 99 heer A. C. B. O. f5.85; lijst Hoofdpersoneel fa. Bevnes f 15,77; lijst no. 37 mej. H. K. f4,75: lijst no. 5 mej. J. B. f25.85; lijst W. S. V. „de Wanteltoe- rist" f 2,85; lijst no. 129 mevr. W. W. f 10.70; lijst van Willy f4,60; lijst no. 128 Storting en Ophaaldienst f62.50; lijst Waterleiding f 12,05; lijst mej. W. f 10,95; lijst mej. B. f 1; lijst mej. H. L, f 4; lijst no. 135 Haarlem's Dagblad f 6.70; lijst no. 110 heer H. J. S. f5.80; lijst no. 12 mevr, v. d. B. K. f 15.40; lijst no. 26 mej. P. E. A. de G. f 4; lijst no. 19 mej. T. D. f 2; lijst no. 29 mej. N. de G. f5,20; lijst no. 58 heer M. J. A. f 11,25; lijst no. 90 heer D. H. K. f4,10; lijst no. 83 heer C. L. H. f2,45 lijst no. 112 heer J. S. f5,70; lijst no. Ill heer M. A. S. f20; lijst no. 843 heer B. v. K. f 14,25; lijst no. 48 mevr. G. A. S. D. f '7,50; lijst no. 57 mej. E. V. f3,60; lijst no. 51 mej. J. G. S. f 1,25; lijst no. 73 heer G. G. f5.03; lijst no. 68 heer N. D. f 3,62; lijst no. 76 heer J. v. G. f 10,60; lijst no. 75 heer J. F. G. f 1,60; lijst no. 22 mej. L. E. f2,50; lijst no. 8 mej. A. B. f 10,70. Het bestuur van „Snelverband" zegt geefsters en gevers hartlij k dank. AGENDA Heden: DONDERDAG 14 MEI Protestantenbond, Jacobstraat: Erasmus- herdenking door den Vredesraad Haarlem, 8.15 uur. Hotel Lion dOr: Jaarl. Alg. Vergadering v aandeelhouders van „De Sierkan", 3 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Cinema Palace: „Schuld en boete" met Harry Baur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembx-andt Theater: „Krullekopje" met Shirley Tenxple, geprolongeerd. 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor Sound Theater: Diamant Jim, met Edward Arnold. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Renate Müller en Gus- tav Fröhlich „Genadebrood". 2'.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve "s Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 15 MEI Stadsschouwburg: Ver. Rott.-Hofstadtoo- neel: „De geheime deur", 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Blanke Ballast" door D. I. U. voor de werkloozen. 8 uur. Bioscopen nieuw programma. IJmuidenaar verkocht valsche rijwielplaatjes. Een jaar en drie maanden geëischt door den Officier van Justitie. Een 33-jarig IJmuidensch fotograaf stond hedenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens het verkoopen van valsche rijwielbelastingplaatjes voor echte in de maanden Augustus en. September van het voi-ige jaar. Een varensman, dié als getuige optrad, had twee belastingplaatjes a f 1 per stuk gekocht, later nog eens drie tegen zestig cent per stuk en tenslotte nog eens vijf, doch die had hij teruggebracht, omdat hij in het stempellokaal had gehoord dat verdachte valsche plaatjes maakte en hij had begrepen dat het dus geen zuivere zaak was De president wees hem erop dat hij zich op een hellend vlak had begeven. Dn jongen vertelde dat verdachte hem niets had geze' 1 over de valschheid der merken, maar verdachte verklaai'de, dat hij den jongen had verteld dat zij valsch waren en dat hij erover moest zwijgen. De pi-esident meende, dat dit tamelijk on waarschijnlijk was. Het was immers niet in verdacht.es voordeel? Verdachte: „Iedereen kon begrijpen dat die goedkoope plaatjes valsch moesten zijn." Een andere getuige had aanvankelijk niet geweten, dat de plaatjes valsch waren. Een zwager van verdachte had een aantal mer ken gekregen, die hij zou verkoopen. De af spraak was. dat hij zestig cent van elk plaatje aan verdachte zou afdragen en het bedrag, dat hij er meer voor ontving, zou mogen houden. De man had geweten dat de merken valsch waren, want dat had verdachte hem verteld. Pi-esident: „Is dit nu wel zoo. Ik kan me niet goed voorstellen dat hij zich zoo zou heb ben bloot gegeven De getuige bleef bij zijn verklaring. President tot verdachte: „Hebt u met hem over de valschheid gesproken?" Verdachte: „Ja, zijn verklaring is juist." Een agent uit Bloemendaal had op 7 Sep tember bij den zwager van verdachte vijf valsche belastingmerken in beslag genomen en later bij anderen nog enkele. Een 59-jarig rijksmunt-meester had de in beslag genomen merken onderzocht. Door het gemis aan scherpe lijnen had hij ze ge makkelijk als valsch herkend. Een 29-jarig IJmuidensch metselaar had van verdachte plaatjes gekocht om weer van de hand te doen. President: „Erkent u dit, verdachte? Vroe ger hebt u het steeds ontkend." Verdachte: „Ja zeker. Toen had ik er geen lust in. Maar nu heb ik ingezien dat het be ter is." Ook dezen getuige had verdachte op de valschheid gewezen. Een 25-jarig groente handelaar uit Santpoort had weer van een ander een stuk of wat merken overgenomen om te verkoopen. „Je staat er niet zoo gauw bij stil,"' zei hij President: „Ik zou er voortaan maar wel gauw bij stilstaan, als je ook niet op het bankje wilt komen". Hierna hield de officier van justitie, mr. Semeyns de Vries van Doesburg, zijn requisi toir. Na zijn ontkennningen tegen alle getui genverklaringen in heeft verdachte nu alles beked, maar hij klampt er zich nu aan vast, dat hij. allen heeft gewaarschuwd, dat de plaatjes valsch waren, wat ook de getuigen verklaren. Zouden zij niet begrijpen dat' zij. zich stempelen tot mededaders? Na een uit voerig juridisch betoog over het oogmerk van het als onvefvalscht uitgeven, wees spr. op de drieste wijze van handelen van verdachte, die gebruik maakte van de moeilijke omstandig heden der getuigen. Hij eischte 1 jaar en 3 maanden met aftrek van preventief. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, meende, dat het niet bewezen was, dat ver dachte het oogmerg had gehad de merken als echt en onvervalscht uit te geven. Naar zijn meening was door den wetgever niet be doeld strafbaar te stellen den man man, die de vervalsching daarbij zoo duidelijk laat uit komen ais verdachte heeft gedaan. Voor zoover het betreft het eerste deel van de dagvaarding vroeg pleiter ontslag van rechtsvervolging, en van sub. 2 vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Oplichting van twee dames Twee dames, die in Haarlem een pension hielden, hadden een huurconflict met haar huisheer. Een makelaar had hen voorgesteld voor hen tegen den huisheer te procedeeren. Hij had in Januari 1934 f 25 voorschot gekre gen en er een kwitantie voor afgegeven. Op 21 Maart had hij weer een voorschot van f 25 gekregen en op 7 April 12.80 voor reisgeld. In Augustus had hii een broodfiliaal willen overnemen en had da ai-voor aan de dames f 250 ter leen gevraagd, zeggende dat hij een vordering van 800 op een bi-oer had, die dit bedrag niet vóór September zou kunnen te rugbetalen. Het bleek dat verdachte nooit een proces had aanhangig gemaakt en dat hij in- dei-daad voor den inventaris van een brood filiaal f 250 had betaald. De officier van justitie vroeg tegen den man 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak over veertien dagen. f 200 wegens veroorzaken van licha melijk letsel geëischt. Op den eersten Februari wilde een wielrijd- ster, komende uit de richting Haarlem, van den rechterkant van den Zijlweg naar het Zandvoorterpad rijden. Zij had haar hand uitgestoken en hoorde toen een auto achter haar signaal geven, waarop zij den arm in trok en haar poging den weg over te steken niet voortzette en weer naar den rechterkant van den weg wilde gaan, Op dat oogenblik werd zij aangereden. Zij werd bewusteloos naar het ziekenhuis gebi-acht met een ernstige her senschudding en een gekneusd schouderblad- gewricht. Haar toestand was ernstig, maar werd later beter, naar dr. L. L. Ruys verklaar de. De 19-jarige bestuurder van de vrachtauto, waarvan de remmen door de politie niet in deugdelijken staat waren bevonden, stond te recht terzake van veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. De officier vroeg tegen den verdachte die in verband met de omstandigheden roekeloos en onvooi-zichtig had gereden, 200 boete of 1 maand hechtenis. De verdediger, mr. L. J. van Dam, achtte den verdachte niet schuldig en vroeg vrijspraak. DE GEHEIME DEUR. Vrijdag 15 Mei komt het Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel, directeur Oor v. d. Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg wederom een vertooning geven van het spannende en geestige blijspel; „De Geheime Deur" van D. en C. Christie. Ook het Haarlemsche publiek en de Haarlemsche pers waren bij vorige op- I voeringen vol lof over stuk en spel. Het werk •zal in de origineele rolverdeeling worden ge speeld.' Daar is Han Hollander schreef voor Paul C. Kaiser een spannend kinderboek: „Het bruine monster" U krijgt het voor 60 Paula-bons. Deze bons vindt U o.a. bij Paula's allernieuwste vondst: de leuke, en lekkere vierkante beschuitjes. 9 voor 6 cent! Ü.V. Paul C. Kaiser vierkante N V. PAUL C. KAISER, 3ESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM (Adv. ïngez. Med.) De Bilt voorspelts Zwakken tot matigen wind uit Zuide lijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen régen. Iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 773.8 m.M. te Vardoe. Laagste 746.3 m.M. te Vestmanoer. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Warm weer overdag. Overal is de hooge drukking toegenomen. De Oostelijke depressie is bijna verdwenen, maar vertoont toch nog een uitlooper over Noord- Duitschland en ons lapd, die in het Oosten regen brengt. In het Westen kreeg de depres sie versterking. Een deel schijnt zich naar de Golf van Biscaje te verplaatsen. Op de Brit- sche eilanden heeft de regen opgehouden en klaart vooral in Engeland de lucht op. Scan dinavië houdt grootendeels droog weer met iets meer bewolking in het Zuiden. In Oost- Duitschland valt nog regen, het Westen heeft opklarend weer. In Frankrijk en Zuid-Duitsch- land heerscht bijna overal windstilte met over dag warm weer. Hier te lande is overdag warm weer, aan vankelijk nog met weinig kans op regen, te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THÊËMÖMETERSTAND Laagste hedennacht - 54.gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 68 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 9.32 uur; n.m. 22.08 uur. Strand berijdbaar van 14.3020.00 uur. Autoweg op 150 K.M. snelheid berekend. De nieuwe „strada" tusschen 's-Gravenhage en Utrecht- Reikhalzend ziet automobielrijdend Neder land uit naar het tot stand brengen van den nieuwen weg 's-GravenhageUtrecht, welke den afstand tusschen deze twee plaatsen van 70 tot 60 K.M. zal terugbrengen. De voltooiing word;; begin 1940 verwacht. Het zal velen be lang inboezemen .schrijft de K.N.A.C. reeds thans enkele technische gegevens om trent deze toekomstige „autostrada" te ver nemen. De. weg wordt uitgevoerd met geschei den banen voor op- en afgaand snelverkeer, elk ter breedte van 6 M., met ter weerszijden kantstrooken van 0.50 M. Daartusschen be vindt zich een beplante strook. De beplanting dient oni verbinding door tegenliggers te voor komen. Aan de uiterste zijden bevinden zich nog verharde parkeerbermen van 1,75 m. breedte, Op eenigen afstand van den rijweg komt een rijwielpad voor verkeer in beide richtingen. Bij het ontwerp van den weg werd als uit gangspunt genomen een maximale snelheid van 150 K.M. per uur, bij welke snelheid de weg nog zonder gevaar moet kunnen worden bereden. Door heb aannemen van deze snel heid, een bepaalde ï'einvertraging en een reactietijd van 1 seconde, om tot de remhan- deling te komen (z.g. schrikseconde) kan men berekenen, over welken afstand met vrij zicht moest hebben, opdat een motorvoertuig ten allen tijde tijdig voor een obstakel zal kunnen stoppen. Een noviteit voor Nederland is het dwars profiel van dezen weg. Aangezien een geslo ten wegdek wordt toegepast, kan met een geringe dwarshelling worden volstaan. De buitenste verkeersstrook van 3 M. breedte verkrijgt nl. een helling van 185, de binnen ste (de inhaalstrook dus) van 1 55 Deze laatste strook woi-dt niet geheel vlak uitge voerd doch hol volgens een cirkelboog met een straal van 1,7' M. Van het holle profiel wordt een vastere ligging van den wagen bij het inhalen ver wacht en voorts een betere verkeersdiscipline omdat de autobestuui'ders bij voorkeur op het minder verkante gedeelte, nl. den rechter verkeersstrook. zullen gaan rijden. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur te Haarlem aanbesteed: het maken van vier betonnen bruggen in en bij den Laanderweg in de gemeenten Heer-Hugowaard en Harenkarspel, met bijkomende werken. Het laagst werd ingeschreven door P. Duis te Oudorp voor 15.180. EXAMEN ZIEKENVERPLEGING DIACONESSENHUIS. Voor het examen Ziekenverpleging, di ploma A. slaagden op 13 Mei de zusters: A. M. Althuis, J. Altona A. C. Bronkhorst, P. Muller. M. Paarlberg, J. B. Poggemeier, J: Prins, M. W. Schuilwerve, A. E. Stols, en'E." Zwart. Weer gouduitvoér naar België. Nu de goudpariteit van den Belga weer hersteld is. Naar wij vernemen heeft de Neder landsche Bank zich bereid verklaard in het vervolg weder goed af te geven voor uitvoer naar België, wanneer de koers van den Belga te Amsterdam daartoe aanleiding geeft. Zooals bekend, had de Nederlandsche Bank zich na de devaluatie van den belga aanvan kelijk op het standpunt gesteld, dat België niet te beschouwen was als een land, waar wettelijke de gouden standaard gold, hoewel de Nationale Bank van België in feite wel doorging haar biljetten in goud of in deviezen te betalen. Nu de goudpariteit van den belga definitief is geworden en de Nationale Bank van België, naar het schijnt, tegenover de Nederlandsche Bank bevestigd heeft, dat zij goud afgeeft voor uitvoer naar Nederland, wanneer de koers van den gulden in België daartoe aanleiding geeft, ziet de Nederland sche Bank er blijkbaar geen bezwaar in, België weder als goudland te beschouwen. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS (voormalige Burgeravondschool) Voor het toelatingsexamen le klasse zijn ge slaagd: J. F. Akkerman, A. Beneker, W. Bloe- mer, W. M. Decossaux (voorw.), R. Deen (voorw.)G. A. Di-iessen, J. H. Heintzberger, E. Hoogendorp, J. W. v. Huizen, D. W. de Jong, C. J. Kamer, J. L. Karman, T. Keijzer, J. de Heer, G. J. Klingers, J. H. Kuiken, J. van Kuyk (voorw.), H. C. v. Musscher (voorw.), G. Nooit- gedagt, W. Oudshoorn, N. P. Oversteegen, W. Parson, H. J. Peper, B. Timmerman, A. Visser, C. de Vries, A. L. Waage, GEMEENTE-SECRETARIS VAN VEEN KRIJGT 6 MAANDEN. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Mei. —De recht bank te 's-Hertogenbosch veroordeelde den wethouder der gemeente Veen J. T„ tegen wien een jaar gevangenisstraf was geëischt wegens vei'duistering van ongeveer 3000 gepleegd in 1932 en 1933 in zijn betrekking van secretaris-ontvanger der gemeente Veen, tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee-en-een-half jaar. JAARVERSLAG NAZORG BUITENGEWOON ONDERWIJS. Aan het jaarverslag over 1935 van de Haar lemsche Werkini-ichting voor maatschappe lijk ongeschikte zwakzinnigen is het vol gende ontleend. Op hef eind van 1935 bezochten 28 jongens en 14 meisjes de werkinrichting; 17 jongens en S meisjes waren ouder dan 21 jaar. De verkoop van de afdeeling jongens be droeg dit jaar f 5300. Vex-geleken met 1934 be- teekenc dit weder vooruitgang. De jongens ontvingen in totaal aan loon f 2671, benevens 800 voor het bezorgen van dé artikelen 'van hét Centraal Magazijn. Dit magazijn verkocht "over 1935 voor f 6700. De verkoop der afd. meisjes was f 1260, ook hooger dan in 1934. Aan loonen ontvingen de meisjes f 936. Met gemiddelde loon der meis jes was per week f 1,30 en van de jongens f 1.80. In totaal gaf de gemeente Haarlem in 1935 voor alle afdeelingen zwakzinnigen f 7000. Het provinciaal subsidie en de bijdragen van de leerlingen uit andei'e plaatsen komen de ge meente ten goede, zoodat de werkinrichting ov:r 1935 in totaal aan de gemeente ge kost heeft f 5400 of f 135 per leerling. Een tiental gezinnen ontving uit het fonds der Vereeniging „Haarlemsche Wei'kinrich- ting" een tegemoetkoming, terwijl in enkele gevallen door financieele ondersteuning ge- stichtsverpleging voorkomen kon worden. Een tweetal leerlingen van de Haarlemsche Werkinrichting, die anders in een inrichting geplaatst zouden moeten worden zijn in een Tehuis geplaatst te Haarlem. Ook deze kos ten worden uit het fonds van de Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" voldaan. Dit fonds heeft nog de beschikking over f 25.000. Het verslag der Gem. Blindencommissie te Haarlem vermeldt o.m. het volgende; Van September 1935 af ontving een 7-tal blinden wekelijks zwemondei'wijs in het Sportfondsenbad. Deze proefneming, die dank zij het initiatief van mevr. Schmidt, leidster van het Sportfondsenbad, ..tot stand kwam, belooft volkomen te zullen slagen. Het aantal tewerkgestelden in de werk inrichting bedroeg dit jaar 8. De verkoop be droeg dit jaar f 3625. (f200 hooger dan over 1934). Ook dit jaar kon slechts met de groot ste moeite aan de vele aanvragen voldaan wor den. Het nieuwe gebouw aan de Boter markt voldoet zeer. In het verslag van de Verbandscommissie Nazorg te Haarlem wordt hulde gebracht aan. de nagedachtenis van den heer P. Volger, in leven voorzitter dier commissie. -oor de Verbandscommissie werd in 60 ge vallen financieel geholpen (opleidingskosten, lesgelden, verpleging enz.). Een begin wei>d gemaakt met de reorgani satie van de Verbandscommissie in een Na- zorgcommissie, waarin alle groepen van maatschappelijk minder geschikten zitting kunnen nemen. Een en ander zal in 1936, ongetwijfeld in het belang van de onvolwaardigen, tot stand komen. Een stad van blinden. Onze Weensche correspondent schrijft ons: In Tsjecho-Slowakije werd een geheel nieu we stad gebouwd, die aanvankelijk nog klein is en waarvan de mannelijke bewoners allen blinden zijn. Op plechtige wijze werd de stad door de autoriteiten ingewijd. Een paar jaar geleden heeft de regeering van de Tsjecho-Slowaaksche republiek een oproep aan de vrouwen gericht een huwelijk met blinden aan te gaan, die in den gruwe- lijken oorlog het licht hunner oogen verloren hadden. Men zou een nieuwe stad voor die blinden bouwen en men wilde hen dan stuk ken akkergrond en lappen tuin geven, opdat zij daarop konden werken, Tal van vrouwen meldden zich aan en op deze wijze werden tal van gelukkige huis gezinnen gesticht. Blinden, die geen hoop meer vooi de toekomst hadden hebben lie ve vrouwen gekregen en zijn vader gewor den van blijde kindei'scharen. Voor deze kin deren moet nu nog een school opgericht wor den. Allé bewoners van "dé "blindenstad zijn tè vreden. (De voormalige JanskerJc wordt verbouwd om eerlang het gemeen- lelijk archief van Haarlem te be vatten.) De Janskerk wordt nu ingericht Met stellingen en kluizen. Haarlem's gemeentelijk archief Gaat gauw daarheen verhuizen. Wat aan 't papier is toevertrouwd In vele lange jaren, Vierhonderdduizend kilogram, Zal men daar dan bewaren. 't Is een vermogen op papier, Waarvoor je niets kunt koopen, Het zal alleen nog verder maar In de papieren loopen. Dit is niet als critiek bedoeld, Wij mogen constateeren, Archieven hebben ook hun nut, Zij zijn niet te ontberen. En als 't archief straks is verhuisd, Het dient gezegd te worden. Zijn de papieren onzer stad Weer meer dan ooit in orde Terwijl van die verandering 't Geruststellend effect is. Dat het papier van onze stad, Honderd procent „gedekt" is. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT HAARLEM Lof f0,10—f 0,15 per K.G. Tomaten f 0,50f 0,60 per K.G. Spinazie f 0,15f 0,30 per kist- Andijvie f 0,15f0,50 per kist Postelein f 0,35f 0,48 per kist Raapstelen f 0,20f 0,30 per kist Sla f 0,45f 0,80 per kist Komkommer f 0,06f 0,12 per stuk Bloemkool f 0,06f 0,11 per stuk Radijs f 0,01f 0,03 per bos Asperge f 0,12f 0,40 per bos Rabai'ber f0,04f 0,07 per bos Selderie f 0,02f 0,05 per bos Pieterselie f 0,05f 0,15 per bos Prei f 0,02f 0,07 per bos Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. V rouwenvredesgang. .Het dagelijksch bestuur van het Centraal Comité voor den Vrouwen Vredesgang, bestaan de uit mevr. E. J. MioléeRiem Vis, presiden te, Garenkokerskade 31r. en mevr. E. W. Groot, secretaresse, Stuverstraat 3 en den heer W. A. v. Sonsbeek, adm., Langendijkstraat 13, maakt beleend dat dit bestuur alleen zorgt voor de landelijke actie en daarmede overbe last is en dus onmogelijk opgave voor deelne ming uit Haarlem in ontvangst kan nemen. Hiervoor wende men zich tot de bekende adressen van het Plaatselijk Comité. Haarlem, 13 Mei 1936. Vrouwenvredesgang 1936. Het Bloemendaalsche comité. Geachte redactie, Het PI. Comité van de „Vrouwen Vredes gang 1936", afdeeling Bloemendaal-Sant- poort. wil langs dezen weg bij de vrouwen in zijn afdeeling omvattende, Vogelenzang (ged.). Aerdenhout, Bentveld, Overveen, Bloe mendaal en Santpoort, nogmaals met klem aandringen op deelname aan den Vrouwen Vredesgang, te houden Maandag 18 Mei a.s. te Amsterdam. Met klem, omdat deze tijden meer nog dan voorheen vragen, uiting te geven aan onzen wil tot den Vrede. Zeg niet: „het geeft toch niets". Thuisblijven en toezien, dat geeft stellig niets. Aanpakken helpt altijd, hetzij weinig, hetzij veel. Helpt dan mede, opdat het veel zij en denkt niet, dat gij wel thuis kunt blijven, maar pleit voor uw vredeswil. Onze Vredesgang vraagt slechts één enkelen middag! Tracht dan uw werkzaamheden zoodanig te regelen, dat ge mee kunt gaan in onze rijen. En be denk, dat in die rijen vrouwen gaan, wier maatschappelijke gesteldheid, leeftijd, gods dienstige en politieke gezindheid vaak wijd uiteen loopen, maar die één zijn in hun stre ven voor den Vrede. Vrouwen en Moeders sluit u aan! De spoorwegen werken mede door ons te gen verminderde prijzen naar Amsterdam te willen vervoeren, waar de opstelling van den stoet om half 3 n.m. op de De Ruyterkade achter het C.S. zal p!aat§ vinden. Mochten er a.s. deelneemstei-s zijn, voor wie de reis kosten bezwaarlijk zijn, zoo wordt haar gra tis treinvervoer geboden, indien zij zich hiervoor willen melden bij mevrouw C. Zweers, Brederodelaan 75. Bloemendaal. ter wijl voor de slechtloopenden gelegenheid zal zijn, den stoet in auto's te volgen. Zoo mo gelijk geve men hiervan aan een der onder staande adressen kennis, waar ook de cou pons verkrijgbaar zijn. die 18 Mei op de sta tions inwisselbaar zijn voor spoorkaartjes tegen verlaagd tarief. Adressen voor opgave deelname, ook tele fonisch: Mevr. A. Nolthenius, Bloemend.straatweg 123c, Santpoort-Station. Mevr. C. Zweers, Brederodelaan 75, Bloe mendaal. Mevr. C. de Beer, Adr. Stoopplein 6, Over veen, Tel. 15423. Mevr. C. v, 't Lam, Julianalaan 265. Over veen, Telefoon 14894. Mevr J. Kesting, Julianalaan 16, Overveen, Tel. 12030. Mevr. L. Bakker Hoplaan 2, Aerdenhout- Bentveld, Tel. 26909. Benevens bij de volgende firma's: v. Meui-s, Drogisterij, Hoofdstraat 158, Santpoort-Dorp. Jonker, Bloemenmagazijn, Bloemend.str.- weg 135, Santpoort-Station. Crama, manufact,. magazijn, Bloemendaal- scheweg 115. Bloemendaal. Namens het PI. C. v. d. "Vrouwen Vredesgang 1936. Afd. Bloemendaal-Santpoort. J. J. KESTING-PLATERINK. Secretaresse,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2