Koloniën in het geding. 9oetbmj£v)a£qoedt> Spaansche miniaturen. DONDERDAG 14 MEI 1936 HAARtE M'S D A G B E A D 3 Sir Henry Deferding bedenkt het Rijksmuseum. Een Van der Neer en een Van Ostade geschonken. AI\lSTERD^[\Ii 13 i\iej. Naast de schenkinjjeu aan jiej Mauritshuis en het^ Museum Boymans heeft Sir £ïehry Deterding thans ook het rijks museum te Amsterdam bedacht. Aan dit museum heeft Sir Henry geschonken een avondlandschap van Acrt van der Neer en een figuurstuk van Adr. van Ostade. Deze beide prachtige en kostbare werken zijn inmiddels reeds geplaatst. Bovendien heeft de heer Deterding toegezegd, aan het Rijksmuseum in bruikleen te zullen afstaan twintig schilderijen uit zijn verzameling. Het zijn werken van vooraanstaande Ita- laansche, Fransclie en Hollandsche meesters. Weer proeftocht van een tanker der „Koninklijke". De honderdste in ons land gebouwd. Woensdag heeft op de Noordzee de proef tocht plaats gehad van het nieuwe tankschip van de Koninklijke Shell, de 12.100 ton me tende Macoma", gebouwd bij de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam. De „Macoma" is van de dertien tanksche pen, welke de Koninklijke Shell het vorige jaar bi; verschillende Nederlandsche werven heeft besteld, het eerste schip dat te water gelaten werd en het honderdste, dat in haar opdracht in Nederland werd gebouwd. Het eerste motortankschip voor de Koninklijke Shell, de 1000 ton metende „Vulcanus", werd een kwart eeuw geleden eveneens bij de Ne derlandsche scheepsbouw maatschappij ge bouwd. Ai deze honderd schepen werden door den heer C. Zuiver, den marine-superintendent van de Koninklijke Shell, persoonlijk overge nomen Aan den welgeslaagden proeftocht op de Noordzee de „Macoma" vertrok des mor gens var IJmuiden en liep tegen den avond den Nieuwen Waterweg binnen namen vele vertegenwoordigers uit de kringen van hardel, industrie, scheepvaart en verkeer, deel. Aan dc lunch bracht de heer D. Goedkoop de Koninklijke Shell dank voor de steun aan de Nederlandsche scheepsbouw-industrie. De heer C. Zuiver gaf daarop een uiteenzetting van de beteekenis van de Koninklijke Shell voor Nederland. Een bedrag van ongeveer honderd millioen gulden besteedt de Ko ninklijke Shell per jaar in Nederland aan belastingen, opdrachten aan de industrie, havengelden enz. De geheele vloot bestaat uit 243 schepen boven 9000 ton, waarvan 80 onder Nederdandsche vlag. Meer dan duizend Ne derlandsche officieren hebben op deze vloot een werkkring. De „Macoma", die per reis ongeveer 11 Mj milliloen liter en per jaar honderd millioen liter benzine zal vervoeren, wordt nog deze week in dienst gesteld. Vrijdag vertrekt het schip naar St. Kitts in West-Indië voor or ders dal is noodzakelijk voor hel behoud van gezonde landen. Poets d us met De Nederlandsche tandpasta Doos 20ct,Tube 40en 60ct. (Adv. Ingez. Med.) Onderzoek naar gezondheids toestand van werkloozen. Commissie ingesteld. De minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in stellen naar den gezondheids- en voe- diligstoestand der werkloozen in Ne derland en hem terzake rapport uit te brengen. Tot lid, tevens voorzitter van deze commissie is benoemd de heer R. N. M. Eijkel, arts, hoofdinspecteur van de volksgezondheid te 's Gravenhage. MAN PLEEGT AANSLAG OP ZIJN VROUW. Dinsdag heeft te Delft de 62-jarige N. O-, die Maandag uit een krankzinnigengesticht was ontslagen met een proeftijd van een week, een moordaanslag gepleegd op zijn 62- jarige vrouw. Zij bleek met een broodmes zeer ernstig gewond te zijn. De vrouw had steken in hals en nek, terwijl nog andere sporen van ernstige mishandeling aanwezig waren, Zij werd overgebracht naar het St. Hippolytusziekenhuis, waar geconstateerd werd, dat de wonden, ofschoon ernstig, niet levensgevaarlijk zijn. De vrouw was nog bij kennis en verklaarde dat haar man haar om een kleinigheid gestoken had. N. O. heeft zich uit eigen beweging bij de politie aangemeld. Hij verklaarde uit jalouzie te hebben ge handeld. Een vliegtuig met verdiepingen EERSTE KAMER. Hoe moet Indië geholpen worden. Een halve eeuw geleden De distributie van gehakt in blik Gemeentebesturen zeggen medewerking toe. Prijs zal op 35 ct. gehandhaafd blijven. Woensdag heeft de minister van Sociale Zaken, mr. Slingenberg, een bespreking gehad mei vertegenwoor digers van de besturen van de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Haarlem rmdhoven en Groningen betreffende de nieuw? distributie van gehakt in blik. De minister heeft daarbij medegedeeld, dat hier sprake is van proef rae^ %en beperkte hoeveelheid en dat als proef slaaft de departementen van landbouw en Vissche- rij en van Sociale ZaJaen zoo spoedig mogelijk zullen overleggen of deze proef in een defi nitieve regeling zal kunnen worden omgezet, waarbij dan ook de andere vleeschfabrikan- ten zouden. V/orden betrokken. De, vertegenwoordigers der ge meentebesturen spraken er unaniem hun waardéering over uit, dat de re geering zoo spoedig reeds de noodige activiteit heeft getoond en zij het mo gelijk heeft gemaakt, dat deze proef wordt genomen. De heeren werden in de gelegen heid gesteld, het nieuwe product te keuren. Zij ware vol lof over den buitengewoon goeden smaak en be twijfelden dan ook niet of het nieuwe gehakt zal een dankbaar onthaal vinden. Alle gemeentebesturen zegden volgaarne toe de volle medewerking voor een slagen dei- proef te zullen verleenen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het de regeering is gelukt, den prijs van 35 cent per bus te handhaven. „NATIONAAL FONDS TOT BEVORDERING VAN DE KENNIS DER NEDERLANDSCHE BESCHAVING". Als een der zeer betreurenswaardige ge volgen van den nood van dezen tijd moeten allerlei boekwerken, die voor de wetenschap van groot belang zouden zijn, onuitgegeven blijven. Vooral met werken, welke voor de kennis der Nederlandsche beschaving van groote beteekenis zijn. doet dit euvel zich gevoelen. Terwijl er voor andere takken van weten schap veelal een algemeen fonds is. dat in het uiterste geval kan bijspringen, bestaat een dergelijk instituut niet op het gebied onzer historie en kunstgeschiedenis. Eenige perso nen hebben gemeend hierin niet te kunnen berusten. Zij willen daartoe een nationaal fonds Vor men. Het voornemen bestaat, binnenkort een bijeenkomst van allen, die van hun belang stelling voor deze plannen blijk hebben ge geven. samen te roepen, teneinde de stich ting definitief tot stand te brengen. In het voorloopig bestuur, dat een stich ting tot stand wil brengen, hebben zitting o.m dr. J. Huizinga, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, voorzitter,jhr. mr. D. P. M. Graswinckel, rijksarchivaris te 's Gra venhage, onder-voorzitter, mr. J. K. van der Haagen, hoofdcommies bij het departement van Onderwijs, secretaris. W, Munnix, direc teur van de Centrale Suiker-maatschappij te Bloemendaal, penningmeester. (A. N. P.) Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Scherpe critiek op de regeerings- maatregelen. Na de opening van de 141ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw door den voorzitter werd me degedeeld. dat ter vergadering aanwezig wa ren 43 afdeelingen uit Noord-Holland en 39 afdeelingen uit Zuid-Holland of te zamen 82 van de in totaal 92 afdeelingen. Na goedkeuring van de rekening over 1935 werd de begróöting voor 1936 vastgesteld. Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten. de najaarsvergadering in Den Haag te houden. Aan de orde kwam vervolgens een motie, Ingediend door de afdeeling Putten luidende: ..De Holandsche Maatschappij van Land bouw, van oordeel, dat reorganisatie voor het belang van hare leden noodzakelijk is, verzoekt het hoofdbestuur om binnen voeg- zamen tijd maatregelen te nemen, om alle hoofdbestuursleden, die crisisdiensten waar nemen, te vervangen door andere personen, die geen crisisbaantjes bekleeden en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd verdedigd en toegelicht door het voormalige lid der Tweede Kamer, den heer A. Braat. uit Hekelingen, die be toogde, dat men geen twee heeren tegelijk kan dienen. Zoowel de Maatschappij voor Landbouw als de regeering, hebben recht op den vollen persoon. Spr. wil geen enkel lid uit het hoofdbestuur verwijderen doch wenscht wel, dat de hoofdbestuurleden kie zen tusschen hun lidmaatschap van het hoofdbestuur en hun regeeringsfunctie. Mr. Nelemans, kantonrechter te Rotter dam, verdedigde hierna een motie van de afdeelingen Rotterdam en Schiedam en om streken van tegenovergestelde strekking. Deze motie spreekt uit, dat het juist in het belang van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is, dat haar hoofdbestuursleden zitting hebben in de crisisinstellingen, waar door zij tijdig tegen verkeerde maatregelen kunnen waarschuwen. Verscheidene afgevaardigden namen deel aan de soms vrij scherpe discussie over beide standpunten, waarbij velen uiting gaven aan de groote ontstemming, die tal van crisis maatregelen in boerenkringen hebben ge wekt. Na bestrijding ook van de zijde van het hoofdbestuur werd de motie Putten in stem ming gebracht en met 128 tegen 23 stemmen en 8 blanco stemmen verworpen. De motie Rotterdam. Schiedam en omstreken werd hierop ingetrokken. Op voorstel van het hoofdbestuur be noemde de vergadering bij acclamatie ir. A A. Neeb te Den Haag ter gelegenheid van zijn aftreden als rijkslandbouwconsulent tot lid van verdienste der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Tegen 2 uur begon de middagzitting, waar in irT K. L. Gaaikema Schuiringa een inlei ding hield over akkerbouwvraagstukken. Ten gevolge van ziekte konden noch ir. W. de Jong, noch de rijkszuivelconsulent dr. ir. P. N. Boekei de inleidingen houden, die op de agenda stonden. In plaats daar van werden korte overzichten gegeven zoowel van het veeteelt-probleem als over de zuïvel- problemen, waarna de afgevaardigden vra gen konden stellen. Contingenteering of hoogere invoerrechten? DEN HAAG Woensdag. De aanhouder wint. Aldus de nog niet zoo onjuist gebleken gedachte, die Dinsdagavond den heer B 1 o m j o u s (R.K.) er toe bracht naar aanleiding van het voorstel i.z. contin genteering van glaswerk opnieuw voor het stelsel van hoogere invoerrechten te pleiten. Mocht de heer ter Haar (c.h.) hem niet bij vallen, anders stond het met Minister Gelis- ïerde hoe de handel n van contingenteering. Hoogere invoerrechten mogen z.i. echter geen prijsstijging veroorza ken. Met belangstelling zal men uitzien naar de wijze, waarop hij zulks straks zal weten te vermijden, wanneer in een aantal gevallen overeenkomstig de wenschen van den heer Blomjous zal worden opgetreden. Voor de heeren in de afdeelingen gingen, be sloten zij nog daarin tevens snel het suppletoire begrootingsontwerp betreffende de West-Indische vaartuigen te onderzoeken. Mr. Men de ls (s.d.) gaf al even te ver staan, het protest der Koloniale Staten van Suriname, die de begrooting voor 1937 verwier pen, omdat men hen te dikwerf negeert (ook weer in het geval van de inrichting der maat schappij voor bedoelde vaartuigen) best te kunnen begrijpen. Hedenochtend voerde deze s.d. woordvoerder, rad van tong en geestig, opnieuw het woord. Nu echter nam hij voor zijn beschouwingen naar aanleiding van de Indische begrooting heel wat tijd in beslag. Allereerst om te be- toogen, dat z.i. in Indië de uiterste grens der bezuiniging bereikt-, zoo niet overschreden is. Alles moet thans gedaan ter verbetering van den economischen toestand der bevolking. In dit verband begreep spr. niet, waarom Minis ter Colijn niets wil weten van het Plan van den Arbeid voor Indië, dat alleen rentelooze voorschotten vraagt, terwijl deze bewindsman, na het overleg hier te lande met den heer Hart. op eens 25 millioen wist te vinden, die a fonds perdu worden weggegeven. Waar haalt de Minister dit geld vandaan en hoe speelt hij het klaar de noodige dollars op te brengen voor de in Amerika bestelde 13 bommenwer pers voor Indië? De situatie der in- landsche bevolking zou volgens Mr. Mende ls schrikbarend slecht zijn. Vandaar o.m. zijn vraag, wat er nu zoo al gedaan is uit de op de Indische begrooting ge brachte Memoriefonds voor de voedselvoorzie ning. Na kritiek op het feit van den afkoop door de olie-concerns voor 5 millioen van een verhooging van de ac cijns op aardolie volg de als van ouds een pleidooi voor een uitvoer recht op aardolie. Tenslotte waarschuwde srp. tegen te groote verwachtingen van economi sche samenwerking tusschen Nederland en Indië, waarschuwde hij tegen opgeschroefde propaganda voor kolonisatie van Nieuw- Guinea. Prof. deSavorninLohman (c.h.) prees de Indische Regeering, die er in geslaagd was het begrootingsevenwicht te bereiken. Den heengaanden G.G. zette hij geducht in het zonnetje als voortreffelijk gezagshandhaver. Hieraan knoopte de heer Lohman den wensch vast, dat de keuze van een nieuwen landvoogd op continuïteit in zake het bestuur zal wijzen. Voor economische samenwerking tusschen moederland en Indië voelt spr. veel, evenzeer als voor accentueering der staatkundige sa menwerking. Mettertijd zou daarop de oprich ting van een Rijksraad aanbeveling verdienen. Het Nederlandsche gezag blijve hoeksteen van ons imperiale gebouw. Het defensie-vraagstuk deed dezen afge vaardigde op. allerlei dreigende gevaren in het Verre Oosten en op de voorshands gebrekkige werking van sancties en collectieve bescher ming wijzen. Daarom is z.i. inhalen van den achterstand t.o.v. de vloot, die ook met krui sermateriaal moet aangevuld ten zeerste ge boden. De heer Sc hoemaker (R.K.) toonde zich t.a.v. economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië een trouw aanhanger van de aan de overzijde van het Binnenhof door zijn partijgenoot v. Poll gehuldigde opvattingen i.z. imperiale zelfvoorziening. Moet men op den duur niet komen tot voorkeursrechten, zoo vroeg spr. den Minister. Na eenige klach ten over minder gelukkige methoden van be lastinginning te berde te hebben gebracht, wees spr. er op dat er nog altijd ambtenaren in Indië zijn, die geen begrip hebben van de juiste verhoudingen tusschen kerk en staat. Hierna voerde Mr Knottenbelt (lib.) met schroom namens zijn fractie het woord over dc Indische begrooting. waar hij zulk een voortreffelijk voorganger in dezen had gehad als Mr. Fock. Het nieuwste ontwerp van Fokker. Toestel zou 56 passagiers kunnen vervoeren. De juist verschenen catalogus van de inzen ding der Nederlandsche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam op de internationale luchtvaart tentoonstelling te Stockholm, bevat nadere gegevens omtrent het nieuwste ontwerp van Fokker, dat de Stockholm voor de eerste maal wordt geëxposeerd, de Fokker F. 56. welk nieuw type verkeersvliegtuig geheel blijkt te zijn uitgewerkt. De F. 56 is een viermotorige vrij dragende middendekker, in staat om des daags 56 passagiers te vervoeren met een be manning van vijf a zes man, over een afstand van 1000 K.M. Het. merkwaardigste van dit vliegtuig is, dat het bestaat uit twee verdie-, pingen. Overdag heeft elk der vier afdeeelin- gen, waaruit de bovenverdieping bestaat, acht zitplaatsen, en wel vier aan eiken kant van de gang, die midden door deze compartimen ten loopt. Van de comfortabele en verstelbare twee persoonszetels kunnen de rugleuningen zoo danig verzet worden, dat de passagiers zoo wel tegenover als achter elkaar kunnen gaan zitten. De benedenverdieping heeft twee af deelingen, elk met 12 zitplaatsen. Des nachts worden twee naast elkaar ge legen zitplaatsen in een bed getransformeerd, terwijl bovendien nog eenige tegen den wand opklapbare bedden beschikbaar zijn. Zoo biedt de F 56 voor nachtverkeer accomodatie voor 28 passagiers, waarmee het vliegtuig, in dien ook des nachts de bemanning uit 5 a 6 personen bestaat, een actie-radius van 1600 K M. krijgt. In de beneden-verdieping bevindt zich rechts een kleedkamer met twee waschtafels en links een toilet en de trap naar de bovenverdieping. In de bovenverdieping vindt men een ruime keuken een vestiaire en een tweede kleed kamer met twee waschtafels. De F 56 is ontworpen voor vier luchtgekoelde motoren van elk 800 a 1100 P.K., mits de start capaciteit minstens 900 P K. bedraagt. Het ge wicht wordt, dan geraamd op 15.250 K.G. en het vlieggewicht met een nuttige last van 7250 K.G. op 22.500 K.G. De berekende maximum snelheid zou 355 K.M. per uur bedragen en de kruissnelheid op 4700 meter hoogte 315 K M. op 2000 Meterhoogte 290 K M. per uur, terwijl het praetische plafond 7250 meter zou zijn en op drie motoren nog altijd 5300 meter. VACATURE IN DEN HOOGEN RAAD WORDT VERVULD. Naar wij vernemen, zal in de vacature van raadsheer in den Hoogen Raad. ontstaan door het aftreden van mr. dr. M. Polak, waarom trent niet zeker was, dat zij zou worden ver vuld. worden herzien. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer een lijst van aanbeve ling ingezonden ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor deze vacature. Deze lijst van aanbeveling luidt als volgt: 1. dr. J. E. van der Meulen, vice- president van de rechtbank te Utrecht; 2. dr. P, van Regteren Altena, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. 3. Dr. J. H. R. Sinninghe Damste, directeur- generaal der belastingen te 's-Gravenhage; 4. dr. F. J, A. Hyink, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage; 5. dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit en raadsheer- plaatsvervanger in het gerechtshof te Amster dam; 6. dr. W. F. Fruin, raad-adviseur bij het de partement van justitie. Een Rijksraad van advies ware in sprekers oogen gewenscht. Ruimer afzetgebied voor In dische suiker moet in Nederland gevonden worden. In zake de defensie, is de liberale woord voerder het in hoofdzaak met Prof. Lohman eens. Als de heer Knottenbelt nieuwsgierigheid aan den dag legt t.o.v. de benoeming van den nieuwen G. G. schrikt de President. Hij meen de n.l. dat spr. iets ging vragen, wat in het v. v. niet ter sprake was geweest. Doch ten slotte bleek, dat de liberale woordvoerder al leen de hoop uitsprak, dat de nieuwe functio naris de continuiteit in het beleid zal handha ven, terwijl hij verder te kennen gaf, gaarne van Dr. Colijn te zullen vernemen of de be noeming binnen kort af zal komen. Mr. Jansen (R.K.i begon met een korte beschouwing over den Volksraad, er aan toe voegende, dat in dezen tijd van meer belang is dan eventueele wijziging der staatsregeling, het concentreeren van alle krachten op een goede financieele en economische politiek. Dat hetgeen het moederland doet weinig waardee ring ontmoet betreurt spr. en acht hij, in het licht der feiten, geenszins te rechtvaardigen. Wat rechtstreeks gedaan is voor verlaging van het Indische budget en daarnaast indirekt, door allerlei steunverleening, is niet gering. Zeker, wij moeten ook verder trachten Indië zooveel mogelijk te helpen, imdat wij hier een taak hebben, die ons plichten oplegt vooral in tijden van nood. Het denkbeeld van Prof. Schrieke echter om jaarlijks 30 millioen aan Indië bij te dragen, kan spr. niet toejuichen. Ook deze afgevaardigde bracht hulde aan het kabinet van den G. G„ vooral wat aan gaat de wijze waarop er voor 'n betere finan cieele huishouding van Indië zorg is gedragen. Verder waardeert Mr. Jansen den voortgang met de bestuurshervorming in de buitenge westen. De onder-koning te Buitenzorg mocht even eens de hulde van den heer d'Ansembourg oogsten, die ook aan den a.s. landvoogd de op dracht meegegeven wil zien voor gezags- handhaving zorg te dragen. Men zij vooral indachtig aan de gevaren, die o.m, van den kant van Japan dreigen. Is het waar, dat eenige Nederlandsch-Indische bladen in Ja- pansche handen zijn overgegaan? T.a.v. de verdediging van Indië is spr. nog verre van optimistisch. De moeilijkheden met betrekking tot de personeelsvoorziening moet men overwinnen. Afdoende verdediging van het zoo uitge strekte Indië gaat boven de krachten van een kleine mogendheid als de onze, maar we moe ten in elk geval het mogelijke aoen. Onze na tuurlijke bondgenoot in het Oosten is Enge land en dat roept om kruisers. Dus reeds om die reden is aanschaffing daarvan vereischt. Voor een Rijksraad van advies vo< lt ook de nat. soc.-fractie. Maar nu verwezenlijking van dit instituut voorloopig niet bereikbaar schijnt, moet de a.s. Grondwetsherziening, leiden tot een voorschrift, waardoor in de Staten-Gene- raal een aantal plaatsen zullen worden ge reserveerd voor uit Indië aan te wijzen des kundigen. Op financieel gebied is daadwerkelijke steun door het moederland vereischt door overne ming van een deel van den rentelast. E. v. R. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 14 Mei: Wij achten het niet ondienstig, vooral met het oog op de talrijke aanzienlijke familiën, die zich hier ter stede vestigen, en het aantal vreemdelingen, die deze gemeente bezoeken, er de aandacht op te vestigen, dat krachtens de algemeene politieverordening, met vergunning van den burgemeester, bestellers, wegwijzers of pakjesdragers op de openbare straat op vaste standplaatsen hebben post gevat. Die mannen zijn kenbaar aan een metalen plaat, waarop een volg- nommer is vermeld. De kosten zijn vol gens vastgesteld tarief, o.a. voor een boodschap met inbegrip van de bezor ging van voorwerpen, niet zwaarder dan 2 kilo's, binnen den afstand van 15 mi nuten tien cents, idem met het terug bezorgen van antwoord, vijftien cents, idem op een afstand van meer dan 15 en minder dan 30 minuten vijftien cents, idem met het terugbezorgen van ant woord twintig cents; wegwijzen van een persoon of gezelschap binnen den af stand van 15 minuten tien cents, bood schappen en wegwijzen per uur vijf en twintig cents enz. De Spaansche vrouw. Kan men eigenlijk veel onderscheid tus schen de vrouwen der verschillende Europee- sche landen vinden? Ik betwijfel het. 't Ls als of de eigenaardigheden der volkeren steeds meer verminderen, ja, of deze, en vooral hun vrouwen, er steeds meer op bedacht zijn, al lemaal op het eene ..ideaaltype" van den mo dernen mensch te lijken, zich allemaal naar een genre te kleeden, te kappen, op te schil deren en te bewegen. En de toerist, die den eigen aard. het typische van een volk zoekt, moet meestal heel diep in het land en in de verste volksbuurten doordringen om dan op Zon- en feestdagen nog eens iets typisch na tionaals, een dans of dracht te zien te krijgen. Toch, voor de Spaansche vrouw zou ik een uitzondering willen maken. Uiterlijk en inner lijk blijft zij nog iets aparts, iets opvallends. Oud. jong of van middelbaren leeftijd be schikt zij over een speciale zachte gratie, die een ieder inneemt. Haar optreden is bekoor lijk, haar voeten zijn klein, sierlijk en vlug, haar lichaam is in de jeugd slank en lenig, na derhand dikwijls wat zwaar. Ze kleedt zich met buitengewonen smaak en draagt nog geen confectie Daardoor heeft haar kleeding steeds nog een zeer persoonlijken stempel, is als 't ware juist voor haar persoon geschapen. Hoe den kent ze ter nauwemood, veel liever tooit zij haar allerkleurigst gekapte, raven-zwar te haar met bloemen of bedekt 't met 'n rag fijnen kanten sluier, de zoogenaamde „velo" Zij is gewend aangestaard en bewonderd, zelfs nagekeken te worden en wenscht dit ook, zonder het echter te laten merken. „Schoon heid is haar beroep" en aan studie of be roepsbezigheid denkt ze alleen, als noodzaak haar dwingt. Haar liefhebberij ligt thuis, als vrouw is ze trouw en als moeder niet te over treffen. Veel kinderen is haar wensch, die zij dan zoo aardig en elegant mogelijk kleedt, maar zelf geeft zij. eenmaal getrouwd en om zoo te zeggen het doel van haar leven be reikt hebbende, veel minder om haar uiterlijk. Is zij dorpsvrouw, dan blijft een wijde, zwarte japon van zware stof. een gelijke schort en halsdoek haar kleeding en ook in de stad zal zij zwart prefereeren, alleen dan de stof wat teerder ei- eleganter kiezen.Nu zijn haar groo- ter wordende dochters haar trots, waarbij er zijn. die met haar stralende donkere oogen en mooie, matte huid een Italiaanschen Renais- sance-schilder hadden kunnen doen verruk ken. Dze dochters kleeden zich gaarne in schelle kleuren en zijn er niet bang van Na tuur te helpen en bijv haar lippen donker rood te verven, hetgeen men ook niet kwalijk nemen kan, daar het haar werkelijk bijzonder flatteert. Jammer is het maar, dat een enkele, de kostbare gave van haar Arabische voorva deren miskennend, 't prachtige zwarte haar blond is gaan kleuren, terwijl de zwarte kij kers en de donkere gezichtshuid niet alleen het geheim verraden, maar ook het haar zijn natuurlijken glans verliest en dof en hard schijnt. De Spaansche mannen houden van hun eigen soort vrouwen, hoe zwarter. Zuide lijker er. gevulder hoe liever! Ze hebben wer kelijk respect voor de vrouw en maken alleen toenadering tot een meisje, als ze werkelijk trouwplannen hebben en ook dan pas laat het meisje zich met hun complimenten in. Niet zelden zijn zij jarenlang verloofd, doordat vaak nog zeer jonge menschen reeds een verloving aangaan en de jongen toch eerst wat zijn moet voor er van trouwen sprake kan zijn. Veel vrijheid wordt den verloofden niet gelaten alleen onder gelelde van de moe der van het meisje of van de vriendinnen kunnen ze samen uitgaan, een voorschrift, dat voor alle maatschappelijke kringen ge lijkelijk geldt. Ietwat verouderde gebruiken wellicht naar de meening van velen, tegen over dc moderne opvattingen elders, maar ze ker getuigen ze van degelijkheid en ernstigen zin i'i het Spaansche familieleven. C. B. De „Berg-Stichting" viert haar zilveren feest. Het zal in October a.s. vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de „Berg-Stichting" te La ren (N.-H.i, een der meest bekende inrich tingen op het gebied der kinderbescherming, haar zegenrijken arbeid ten behoeve van de Joodsche vooadiikinderen kon beginnen. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum heeft de stichting een gedenkschrift uitgege ven. waarin de arbeid der inrichting in ver schillende artikelen wordt belicht, o.m. van de hand van den Amsterdamschen kinder rechter mr W. P. C. Knuttel, jhr. mr. L P. D. Op Ten Noort. prof. dr. J. H. Gunning Wzn., rabbijn L. H. Sarlouis, A. Asscher. mr. N. de Benedittv en mr. Estella C. Simons Op Dinsdag 19 Mei as. zal het jubileum der stichting in intiemen kring worden her dacht. JONGEN VERDRONKEN. De vijfjarige J. Pors uit de Tolhuislaan te Rotterdam is Woensdagmiddag bij het spelen op de Kade van de Eerste Katendrechtscha haven, te water geraakt en verdronken. sen. cue er aan steeds minder wil wt Blomjous (R.K.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5