arn&M Bezoek van internationale vrouwen. DO\rDERDAG 1'4 MEI 1936 H A A R II E M'S D A G B E A D 10 Dp Bloeimaand heeft haar intrede gedaan en daarmee zijn we eigenlijk al in den zomer geslapt. Hoewel er nog wel eens een koude dag zal komen, hebben we de winterkleeren opge borgen en de voorjaars- en zomerkleedij te voorschijn gehaald. Diegenen, die een vroege vacantie hebben, gaan op reis. Alles wijst er op, clat we een heerlijken tijd. die in ons land heiaas echter zoo kort is. tegemoet gaan. Nu eerst een paar toiletjes voor de reizig sters. Links: een sportief mantelpakje van grijze wolien stof, gegarneerd met een roode cein tuur en een rood geruite shawl. Het hoedje, dar. erbij gedragen wordt, is van grijs vilt, met een rood ripslintje gegarneerd. Grijze hand schoenen, gr ij se schoenen en een roode tasch completeeren dit ensemble. Daarnaast een costuumpje van bruingestreepte wollen stof. Een gele jumper met bruine noppen wordt er onder gedragen. Een geel hoedje, bruine handschoenen en dito schoenen voltooien dit reistoilet. Zeer practisch voor de reis is de pa letot van geruite wollen stof met de cape mouwen, die de laatste, jongedame draagt. De andere illustratie toont een paar jurken, die zoowel voor beroep als op straat en in huis geschikt zijn. Nr. 1; is een manteljapon van matgroene crêpe, de breede, donkergroene riem draagt doorgetrokken, genopt shawltje is een vlotte garneering. Nr. 2stelt zoowel een aardige als practische overgooier voor. Het kleedingstuk is vervaar digd van bruine, diagonaal gestreepte wollen stof, waarvan de strepen heel apart verwerkt zijn. Zoowel over blouses met lange, als met korte mouwen kan de overgooier gedragen worden. Nr. 3: namiddagjaponnetje van marine blauwe crêpe satijn, waarvan de mouwen, ceintuur, shawl en het opgestikte borstzakje van bleek-blauwe genopte crêpe satin vervaar digd zijn. Het blousje is aan halskant en zoom op de gesp de initialen van de draagster. Een afgewerkt met een schulprand. VROUWEN VREDESGANG Invloed heele boekdeelen vol zouden er te schrijven zijn over den invloed die de vrouw in den loop der eeuwen gehad heeft op het wereldgebeuren, en daarbij behoeft men werkelijk niet alleen of het eerst te denken aan de historische figuren zooals die zoo welbekend zijn. Niet minder invloedrijk zij het dan ook in kleineren kring zijn duizen- de vrouwen geweest in eigen gezin, in eigen familie, misschien ook nog wel in eigen vrien denkring, en die invloed is altijd van onschat bare waarde ten goede geweest of met fatale gevolgen' ten kwade. In onzen tijd van massa-demonstraties wil de Vrouwen Vredesgang, die dit jaar op Maandag .18 Mei aanstaande in Amsterdam gehouden wordt, mijns inziens niet meer, maar ook zeker niet minder zijn dan een uiting' van den goeden invloed der vrouw op een geheel volk. Feitelijk past het woord „demonstratie" hierop dan ook niet, omdat deze altijd gepaard gaat met veel beweging, met vele leuzen en toespraken. De Vrouwen Vredesgang wil invloed ten goede uitoefenen door stilte, wat in de eerste plaats meer past bij het grootsche ideaal waar het om gaat, maar wat ook veel doeltreffen der is, omdat men sprekende voor een demon- streerende massa, altijd in gemeenplaatsen moet vervallen om iedereen te bereiken. Daar gaat nu deze zwijgende, zeer lange stoet voorbij. Wees er maar zeker van, dat bij geen voorbijganger dit ongemerkt gebeurt, er wordt over gesproken, er wordt geglimlacht, er wordt over gediscussieerd. En ziedaar de invloed die zijn werk doet. Er wordt over gesproken, men vraagt elkaar wat deze stoet beduidt, het maakt indruk dat al deze vrouwen voor één en hetzelfde doel samengekomen zijn en daar zwijgend van haar verlangen naar vrede getuigen. Er wordt ook om geglimlacht, hoofdzakelijk door mannen die in de zelfgenoegzame over tuiging van de superioriteit van den man leven, of die zich altijd nog verbeelden dat „de vrouw" een wezen is dat alleen maar praten kan. van 's morgens vroeg tot 's avonds laat praten. Maar hun spottende commentaar geeft blijk, dat zij reageeren op dezen Vredesgang, dus dat er een invloed aan het werk is. Dan zal er ook over worden gediscussieerd, en ook dat is goed, want door wrijving van gedachten kan alleen de waarheid aan het licht komen. En zoolang een bepaalde levens houding nog discussies uitlokt, is zij levend en warm en vol toekomstmogelijkheden. Maar dit alles zal alleen mogelijk zijn, wan neer veel, heel veel vrouwen op 18 Mei naar Amsterdam gaan om zich aan te sluiten bij de voorgangsters die niet alleen voor eigen heil, maar ook voor dat van haar eigen man en kinderen, of van wie ook. werken. Of heeft het u soms koud gelaten, de uit spraak van Herodotus in „Het woord is aan...." in dit blad van Dinsdag j.l.: „In vredestijd begraven de zonen hun vaders, in oorlogstijd de vaders hun zonen"! Nü is er nog vrede, voor de meesten tenmin ste, nü begraven de zoons de vaders, en dat is de normale gang van het leven en den dood. Maar laten wij vrouwen dan ook doen wat in ons vermogen ligt, om te zorgen, dat het nooit meer andersom kan worden, dat de vaders de zoons begraven, onze zoons. E. E. J.—P. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Vliegenvuil. Met de lente komen, elk jaar weer, die kleine kwelgeesten, de vliegen! Niet alleen dat ze ons voortdurend ergeren met hun gevlieg en met hun gekriebel, ze zijn bovendien vaak gevaarlijk bij een bezoek aan onze eetwaren. Vaak laten ze ook hinderlijke sporen na, meestal juist op een gewasschen en gestreken, lichte zomerjurk, op de lampe- kap, op de kleedjes, kortom overal waar ze op zoo'n ongelukkig oogenblik zijn. Op alle mogelijke manieren trachten we ze te ver nietigen, we koopen vliegenmeppers, slaan er echter meestal net naast, we bouwen val len, we schaffen ons vliegenkappen aan, doen horren in de ramen, hangen vliegenhangers op, met het slechte resultaat dat er zoo nu en dan een half doode vlieg naar beneden komt vallen. Alles helpt onvoldoende. Op onze gepolijste meubels valt dit vliegenvuil op, maar met een wollen lapje, gedrenkt in petroleum, doet men wat de meubels betreft, dikwijls wonderen. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: tomatensoep: kalfsvleesch. postelein, gekookte aardap pelen; beschuit met appelmoes. Maandag: harde eieren, spinazie, gebakken aardap pelen; rijst met abrikozen. Dinsdag: carbonaden, worteltjes, gekookte aardap pelen; vanillepudding. Woensdag; gehakt, bloemkool, gekookte aardappelen; maizenapudding met bessensap. Donderdag: runderlapjes, andijvie, gekookte aardap pelen chocoladepudding met schuimpjes. V r ij dag: bot, gewelde boter, spersieboonen (bus), gekookte aardappelen; eierpannekoekjes. Zaterdag: varkenscarbonaden, gestoofde asperges, ge kookte aardappelen; fruit. FA.WILLEM^ VERVORMEN VERVEN STOOMEN VAN SAMESHOEDEN WH.HELMINASTRAAT 16. TEL:I6884 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) EEN PAAR BOWL-RECEPTEN. Bowl is de Meidrank bij uitnemendheid. Van vele zijden bereikten ons verzoeken om re cepten voor bowl, aan welke verzoeken wij gaarne voldoen. MEIBOWL. Meikruid of Lieve-vrouwen-bedstroo wordt, voor de bloemknopjes opengaan, geplukt; dan laat men de plantjes een klein beetje verwel ken en bewaart ze in: goed sluitende glazen flesschen. Met een paar deciliter kokend wa ter laat men een handvol van dit kruid trek ken en voegt er een citroen- en een sinaas appelschilletje aan toe. Dit aftreksel zeeft men en voegt het bij een dunne suikerstroop van een half pond suiker, een halven liter water en het sap van een citroen en een sinaasappel. Na bekoeling voegt men nog 1 liter of 1 flesch rijn- of roode wijn toe en 2 d.l. spuitwater. SINAASAPPELBOWL. Een paar dunne sinaasappelschillen of wat of suiker afgerasp te-schil een poos laten trek ken met een flesch rijn- of moezelwijn. Deze gezeefd over sinaasappelschijfjes gieten, die van te voren met suiker bestrooid zijn. AARDBEIEN- OF FRAMBOZENBOWL. 500 gram vruchten, bestrooid met 150 gram suiker en overgoten met het sap van een paar citroenen een poosje op een koele plaats of op ijs zetten. Er dan een flesch rijnwijn bij voegen en vlak voor het gebruik Yz flesch champagne. Ook kan men de vruchten fijn wrijven en vermengen met een koude suikerstroop en er Spaansche wijn bijvoegen. EENVOUDIGE ZOMERJURK Voor meisjes van 11 jaar. Dit aardige, eenvoudige meisjesjurkje is ver vaardigd van genopte toile de soie. terwijl de geplisseerde strooken van effen materiaal ge maakt zijn. Men neemt het meisje, voor wie men dit jurkje wil maken de maat, en teekent dan op papier,, volgens de juiste maten, het patroon zooals dat op de teekening staat aan gegeven. Voor- en achterkant van dit eenvou dige modelletje worden hetzelfde geknipt. Dan legt men het patroon op de dubbelge vouwen stof en knipt het model na, met over al een paar centimeter extra voor zoomen en naden. Ook de vier mouwvolants worden ge knipt. De ruimte voor de rok rimpelt men in aan de inknippen van de taille. Dit moet zeer gelijkmatig geschieden. Een ceintuurtje met een aardige gesp bedekt de naad in de taille. Voor 'de volants knipt men reepen, die drie maal zoo lang zijn, als ze moeten worden. Deze geeft men in een winkel om niet te breed, machinaal geplisseerd te worden. Dit plissee- ren gaat per meter en is niet heel erg duur, zoodat dit geen bezwaar kan zijn, om het jurkje te maken. De halsopening wordt afgezet met een bandfluweeltje in een aardige tint. Daar toile de soie een dun weefsel is, kan men overal Engelsche naadjes maken. Dan is de jurk van binnen ook meteen afgewerkt. Over het dikke naadje in de taille naait men een schuin biesje. Benoodigd materiaal; 1.60 meter genopte toile de soie, en 1 meter effen. Wie een beetje handig is in het gebruik van naald en draad kan dit waschbare zomerjurkje in een paar uurtjes klaar hebben. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Witte zijde, die op den duur geel geworden is, kan men de oorspronkelijke kleur weer te ruggeven door ze te bleeken in een 3% oplos sing van "waterstofsuperoxyde. Daarna legt men de zij in de zon en spoelt vervolgens goed na. Zijden ripslint, dat gewasschen moet worden, legt men eenlge minuten in tetra, zonder te drukken of te wrijven. Daarna spant men het uit op de strijkplank, waar het met schoone doekjes wordt afgewreven. Als men het lint De in wereldbonden georganiseerde vrouwen, die allen vurige pacifisten zijn en meenen door internationaal contact en begrijpen veel tot behoud van den vrede te kunnen bijdragen, verzuimen geen gelegenheid, om door rond reizen en wederkeerige bezoeken de toenade ring tusschen de vrouwen over de geheele we reld te bevorderen. Zoo leidde de bijeenkomst te Parijs van het bestuur van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht en gelijk Staatsburger schap (meestal kortweg als „de Alliance" aangeduid) tot de komst van een aantal be- zoeksters van deze vergadering, in ons land, nl. van 812 Mei. Den 9en ontvangst te Amster- 1 dam, den Hen in den Haag, waar een inte ressant nationaal programma werd ingericht,: door de dames door dr. van Gelder te laten voorlichten over het nieuwe gemeentemuseum en haar iets van de oude instrumenten te de- monstreeren. Wie zijn deze bezoeksters? In de eerste plaats de sympathieke presidente van den Wereld bond, mrs. Corbett Ashby. nog kort geleden in de American Women's Club te Londen gehul digd voor wat zij deed in den strijd voor de belangen der vrouw en voor internationale sa menwerking. Steeds toonde zij zich een warme vriendin van Nederland, waar zij voor het eerst kwam in 1908 als jeugdig studente, die haar moeder vergezelde op het Congres voor Vrou wenkiesrecht in 1908. En reeds toen bekoorde zij ieder door haar lieve verschijning en aan geboren beminnelijkheid, zooals zij als presi dente van den Wereldbond in 1926 te Parijs de Frenschen veroverde door haar charme en de gemakkelijkheid, waarmede zij de Fransche taal sprak en door haar echte vrouwelijkheid. We herinneren ons altijd een vergadering, waarbij we haar kleinen jongen op het podium zagen en we weten uit zeer goede bron, dat niets haar kon bewegen de internationale vergadering van het Disarmament committee der vrouwen te Parijs bij te wonen, omdat haar zoon die tegenwoordig te Oxford voor dokter studeert als ..slag" van de Oxfordsche ploeg bij de roeiwedstrijden moest „uitkomen" en zij daarbij tegenwoordig moest, of liever wilde zijn. De echte Engelsche moeder! Men heeft altijd gehoopt, dat als eenmaal Int. Vrou wenraad en Alliance zouden samensmelten, zij de aangewezen persidente zou zijn voor den gefusioneerden Bond, maar zoover is het nog niet. Een heel andere figuur dan de donkere slan ke Britsche is de 2e vice-presidente het Tsjechische Senaatslid, mme Plaminkova, een forsche felle feministe, die ook in den Int. Vrouwenraad zeer op den voorgrond treedt en werkelijk voor de ontwikkeling der vrouwen in haar land en haar politieke en algemeene belangstelling zeer veel heeft gedaan. Haar Fransch moge niet altijd onberispelijk zijn, zij bedient er zich vlot van. Is mrs. Corbett Ashby de altijd verzoenlij'ke figuur, die met een glim lach kloven schijnt te overbruggen, mme Plaminkova is meer strijdlustig, al is zij, die in haar geheele optreden minder vrouwelijk is volgens de conventioneele opvatting van dit woord, de goede kameraad, op wier actie men kan rekenen. Dat zij in het. parlement van haar land is opgenomen bewijst, dat zij daar wordt gewaardeerd en zij is zeer bevriend met Benesj en Mazaryk. Voorts is zij bestuurslid van de meeste internationale vrouwenbonden. Uiterlijk weder meer van het vrouwelijk type, maar even sterk feministe is de Fransch- Zwitsersche secretaresse van den Wereldbond, mile Gourd, die in de Alliance reeds lang een bekende figuur is en te Genève een persoon van belang, want zij vervult er de soms on dankbare, maar altijd nuttige rol van tus- schenpersoon tusschen alle vrouwenorganisa ties 'en den Volkenbond. Daarin is zij zelf lid van het Child's Welfare Committee. De alge meene secretaresse, Mrs, Kathrien Bompas krijgt men op congressen minder als spreek ster te hooren, maar deze Engelsche doet veel en degelijk werk, ook voor het orgaan van de Alliance, Jus Suffragii. De bijloopsters in het bestuur zijn Miss Alison Neilens, mme Anna Szelagowska, mrs Rama Rau, mile Marie Ginsberg, mrs. N. Spiller, en Dr. Ingeborg Hansen, resp. wonende te Londen, Warschau, in Britsch Indië, Genève, Londen en Kopen hagen. Allen hebben haar bijzondere verdiens ten. maar we vermoeden, dat de Britsch. Indische hier als overal een succes zal zijn, omdat we nu eenmaal in de vrouwen uit het oosten een zoo volkomen verschillend vrou wentype kunnen waardeeren, dat de wester lingen daardoor steeds weer verrast en aan getrokken worden. De Poolsche was menig maal afgevaardigde van haar land naar clen Volkenbond en Is parlementslid in eigen land. Dr. Hansen is advocate, miss Neilens de ziel van de Josephine Butlervereeniging, terwijl Marie Ginsberg bibliothecaresse is bij den Volkenbond en op menig vrouwencongres op schitterende wijze voor tolk speelde. Tot het bestuur van den wereldbond behooren ook nog de bekende Egyptische mme Charaoui Pacha, die zeer veel deed voor de ontwikkeling dei- vrouw in haar land, miss Winifred Kydd, de zeer beminnelijke Canadeesche, die aan het hoofd staat van een meisjesschool en mrs. Spiller, die vele jaren een plaats van beteeke- nis innam op het secretariaat van den Vol kenbond, maar haar namen werden ons niet genoemd onder de bezoeksters van ons land. Daarentegen hebben we wel gezien onze beide Nederlandsche vertegenwoordigsters in het Bestuur, welke we voor het laatst bewaarden, omdat ze feitelijk behooren tot de zeer be kende vrouwen in de Nederlandsche vrou wenbeweging: Rosa Manus, le vice-presidente van den wereldbond is sedert de Tentoonstel ling De Vrouw 18131913 te Amsterdam een zeer gewaardeerde persoonlijkheid onder de Nederlandsche feministen en pacifisten. Haar organisatietalenten heeft zij bij tal van gele genheden voortreffelijk bewezen en in Twaalf Interessante Vrouwen door J. van Ammers Kuiler behoort zij tot de geïnterviewden, meer behoeven we niet van haar te zeggen. Mejuf frouw E. H. Piepers heeft zoo pas weder de vergadering van de Ned. Ver. voor Vrouwen- belangen en Gelijk Staatsburgerschap voor treffelijk geleid bezadigd en degelijk, met zachte en vaste hand. Als secretaresse van den Nat. Vrouwenraad heeft zij vele jaren heel wat werk verzet en zich een bekwaam bestuurslid getoond. In de Padvindersbeweging en in de Ver. van Huisvrouwen hebben we haar ont moet, altijd rustig en kordaat, altijd een lady. We kunnen het erbij laten, we hopen, dat deze ontvangst van buitenlandsche gasten weder zal dienen tot versterking van de banden tus schen ons land en het buitenland. EMMY I. B. zoo gespannen laat drogen, is strijken over bodig geworden. Vuil geworden gipsbeeldjes kan men reini gen door ze te bestrijken met een papje van aardappelmeel. Als dit papje droog Is, laat het vanzelf los en neemt alle vuil mee. Gipsen beeldjes worden echter spoedig weer smerig. Wanneer men gips hard maakt, kan men het gewoon wasschen. Een eenvoudig middel is het volgende: men bestrijkt de beeldjes met een kwastje, dat gedoopt is in ammonium tribo- raat. Het gips ziet er dan uit als ivoor en kan gemakkelijk afgewasschen worden. Gevernist koperen voorwerpen worden schoongemaakt met spons en lap. Vuil, dat achterblijft, verwijdert men gemakkelijk met een in petroleum gedrenkt lapje. Als de vlek ken verdwenen zijn. wrijft men de voorwerpen op met dunne witte was. Indisch koper kan men, als het vuil is, schuren met fijn zand en citroensap. Goed inwrijven en met zachte doe ken afwrijven, zoodat geen zuur achterblijft op het metaal. DE SLANKE LIJN. Als men eens ergens op visite komt en er zijn dames bij, dan tien tegen één, hoort men, als er iets gepresenteerd wordt: „Nee, dank u wel, ik zou wel graag iets snoepen, maar ik moet om mijn lijn denken! De vorige week was ik alweer een paar ons aangekomen!" Teleurgesteld gaat de gastvrouw verder. Behalve dat zooiets voor de vrouw des huizes vervelend is, is het toch ook wel een beetje dwaas dergelijke dingen te hooren zeggen door een volwassen vrouw. Als een bakvisch zulke dingen nu nog zegt, dan neemt men dat haar niet kwalijk; maar wan neer een volwassen persoon dergelijke non sens praat, dan wordt het een beetje be lachelijk. Is de „slanke lijn" zooveel waard, dat men er alle levensvreugde voor wil opofferen? Af gezien nog van het feit, dat de slanke lijn thans een beetje onmodern geworden is, was het werkelijk zoo begeerenswaardig zoo'n hoekig figuur te krijgen? Veel verstandiger is het gezegde van een dame, die ik laatst eens sprak: „Als iemand dik wordt hoort dat bij haar en als iemand slank blijft hoort dat ook bij haar. Het is natuurlijk iets anders, wanneer men dik wordt door te weinig be weging. Dat is onnatuurlijk; maar wie ge woon eet, niet te veel en niet te weinig, en wie dan wat dikker wordt, dat hindert niets. Het is gek, om met alle mogelijke middelen te willen probeeren een bepaald gewicht niet te overschrijden. Dat is ongezond en daar zal het lichaam de kwade gevolgen nog wel van ondervinden". Dus probeer uw slanke lijn te behouden door doelmatige beweging en wat sport; maar bekrimp niet op uw maaltijden. Ons Wekelijksch Knippatroon; De patronen van beide onderstaande blouses zijn in de standaardmaat tegen den prijs van 12Yz ets. per stuk te verkrijgen. Deze standaardmaat is de volgende: bovenwijdte 102 cm.; taillewijdte 87 cm.? heupwijdte 107 cm. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Nr. 654: mooie blouse van crêpe satijn. De ronde schouderpas en de geplisseerde jabot maken, dat de japon zeer slank kleedend is. Benoodigd materiaal; 2 meter satijn van 90 centimeter breedte. Nr. 655: zeer eenvoudige blouse van crêpe georgette in een teer pasteltintje. Apart is het doorgestikte schouderstuk. Benoodigd mate riaal: 2 meter georgette van 90 centimeter breedte. Beide patronen zijn dus in één maat tegen den prijs van 121/2 ets. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets. porto kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het ge- wenschte patroon op te gevefi en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de verzending. We maken er onze lezeressen op attent, dat men van bovenstaande blouse ook patronen naar maat kan krijgen. De prijs wordt dan 35 ets. per stuk. We leveren niet alleen patronen van de ge publiceerde modellen, doch van ieder ge- wenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje, met vermelding van maten is vol doende. Prijs van deze patronen naar maat is: voor een mantel 60 ets.; voor een japon 50 ets.;' voor lingerie en kindergoed 40 ets. en vooï ^louses en rokken 35 ets. per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8