GROOT BADHUIS J. VAN DER LAAN Eerste Nieuwe Hollandsciie Maatjes Haring Hei BeianQtifate Nieuwe haring. Het Vrouwe- en Anthonie-Gasthuis. De H. D. Vertellingen. 53e Jaargang No. 16226 Verschijnt dagelijks, behalve bp Zon- en Feestdagen Zaterdag 16 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD VOOR BRILLEN NAAR STiENS! GIERSTRAAT 27TELEFOON 16764 Het schilderachtige hofje op het Klein Heiligland. Het Vrouwe en Anthonie Gasthuis, het aar dige hofje zoo rustig achter een steenen muur met open hekwerk aan het Klein Heiligland gelegen, bestaat daar.thans 150 jaar. Dit gesticht is zoo vertelt Allan ont staan uit een combinatie van twee voormalige gasthuizen hier ter stede, waarvan het eerste in 1430 gevestigd was in „een huis en erve op Bakenes", of eigenlijk in de Klerksteeg, toe- behoorende aan Claes Brenssensoen (Barends- zoonszoon), die het op St. Valentijnsdag van genoemd jaar aan Kapelmeesteren van de Bakenesserkerk opdroeg, „om", zooals in den opdrachtbrief stond, „de armen dair in te lo- gieren ende te legghen". Het andere, (het St. Anthoniusgasthuis) werd in 1440 gesticht door zekeren Jan Claes Diertsen, uit wiens geslacht denkelijk ook de stichter van het Hofje van Gratie (in de St. Jacobstraat) afkomstig is. Genoemde Diertsen droeg in 1440 bij scabinale acte. aan het Heilige Kruisgild een kapel en gasthuis op, staande buiten de Schalkwijker poort.- De beide bovengenoemde gestichten, in 1581 stedelijk eigendom geworden, bleven van toen af onder toezicht der regeering voortbestaan tot 1726, toen men. daartoe door verschillende omstandigheden genoodzaakt, besloot, beide instellingen tot één geheel te vereenigen. Se dert zijn de bewoonsters van het St. Antho- niegasthuis in dit gebouw het Vrouwe Gast huis overgegaan. Volgens de Koning hebben beide gestichten, ouder gewoonte gediend om aan armen en rei zigers tijdelijk verblijf en verpleging te ver schaffen; het St. Anthoniegasthuis, waar schijnlijk meer bepaald voor dezulken, die een bedevaart naar het Heilige Land wilden onder nemen. Dit blijkt uit de beide eerste regels van een vers, door Dr. D. Veegens, in der tijd op de Vereeniging van het Vrouwe- en St. Anthonie Gasthuis vervaardigd: „Het Vrouwe Gasthuys, met Antoon vereend, gesticht Tot Vrouwe slaapsteen, toen de Kruysvaart wierd verricht." Het tegenwoordige gebouw is eigenlijk het voormalige Teylershofje. Dit hofje kwam in 1786 dus nu 150 jaar geleden te koop. Re genten van het Vrouwe en St. Anthonie Gast huis gaven toen aan H.H. Executeuren van Teylers nalatenschap te kennen dat zij voor nemens waren, ten behoeve hunner instelling het ten verkoop aangeslagen Hofje te koopen. waarop genoemde executeuren de goedheid hadden het Teylershofje met de huisjes, die aan den kant van het Klein Heiligland uit kwamen, aan de regenten van het Vrouwe en St. Anthonie Gasthuis ten geschenke aan te bieden, welk aanbod natuurlijk in dank werd aangenomen. Toen dit gebouw nog het Teylers hofje was, had het aan deze zijde hoegenaamd geen aanzien, en was het thans open terrein aan het Klein Heiligland met eenige huisjes bebouwd, terwijl een poort of gang in de Groote Houtstraat den toegang tot het Hofje verleende. Het Hofje biedt, evenals bij zijn oprichting, plaats aan zes vrouwen. Zij hebben vrij wonen en krijgen nog 50 cent in de week als bijdrage in de kosten voor levensonderhoud. Vroeger genoten de bewoonsters nog meer voordeelen, maar de fondsen waaruti dit bekostigd werd, zijn in den loop der jaren geslonken. De Regentenkamer biedt niet veel belang wekkends. alleen de schouw is aardig. Jammer dat het eikenhout geverfd is. Het schilderstuk is een afbeelding van vroegere regenten. Een gesneden houten beeld van St. Antho- nius, dat in de kamer staat is vermoedelijk afkomstig uit de oude kapel van het Gasthuis van St. Anthonius. ZANDVOORT lederen Zondag Thé dansant THE BONZONIANS m n E* KI I KI Hotel en Restaurant W I tl V* I IM lx EINDE N1EI (Adv. Ingez. Med.) De werkverschaffing. Een nieuwe maatregel over de Ioonen. In de regentenkamer. De nieuwe maatregel van loonbetaling aan de tewerk gestelden bij de werkverschaffin gen, tenminste voor hen die na 11 Mei ge plaatst zijn, naar men ons van de zijde der vakbeweging schrijft, voor deze menschen moeilijkheden ontstaan. Inplaats van loon ontvangen zij in den vervolge den eersten Za terdag nadat zij de eerste week gewerkt heb ben, het gewone steunbedrag, wat beteekent. dat men eerst 14 dagen aan den arbeid moet zijn alvorens voor 't eerste loon te ontvangen Financieel blijft er geen verschil, daar be trokkenen zoo zij uit de werkverschaffing weer aan den steun komen, een week loon en geen steun ontvangen, daar immers het ver diende loon pas een week later wordt uitbe taald, doch er moet toch rekening gehouden worden, dat het hier menschen betreft die al reeds langen tijd werkloos zijn en dan plotseling voor zwaren arbeid worden ge plaatst. Het is dus logisch dat het lichaam dan iets meer noodig heeft dan men tijdens de werkloosheid van het lage steunbedrag kon krijgen Door de nieuwe maatregelen moet men echter eerst twee weken arbeid verrich ten, terwijl er niet meer inkomt als het steun bedrag. Schuschnigg aanvaardt de leiding van het Yaderlandsche Front in Oostenrijk. pag. 4 Oostenrijk erkent de annexatie van Abessynië pag. 4 Hitier stelt zijn antwoord op de Engelsche vragen uit. pae- 4 Dc negus zou zich begin Juni naar Genève begeven om voor de Abessynische zaak te pleiten. pag. 4 De Britsclie aviatrice Amy Mollison heeft twee nieuwe records gevestigd. pag. 4 De pacificatie van Abessynië: Het verzet nog niet gebroken. pag. 4 De stand der rijksmiddelen. pag. 3 Minister de Wilde hoorde pas na het eervol ontslag van den burgemeester van de frau des te Ambt Hardenberg. pag. 9 Het vrouwe- en Anthonie Gasthuis 150 jaar in een nieuwe behuizing. pag. 1 Scheffer heeft het Ned. record 200 Meter rug slag- verbeterd. pag. 11 Bioscopen. pag. 15 ARTIKELEN, ENZ. Het doet ons genoegen den lezers mede te kunnen deelen, dat in ons blad een reeks artikelen over Amerika zal ver schijnen van de hand van Mr. M. Kami, redacteur van het iveekblad „De Groene Amsterdammeidie momenteel in de Vereenigdc Staten vertoeft en daar o.m. eenige voordrachten aan de Harvard Universiteit houdt. Vandaag plaatsen ivij het eerste artikel van Mr. Kann. Mr. M. Kann: Hoe Amerika leeft en denkt. pag. 6 Financieele Kroniek: Politiek en Valuta. pag. 17 Mr. E. Elias: Den Haag is zenuwachtig over den Gouverneur-Generaal. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: Zeg het niet. pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Neder- landsche kunstenaars te Weenen. pag 14 Van onzen Londenschen correspondent: Het bloeiende spionnagcbcdrijf. pag. 4 Van onzen Bcrlijnschen correspondent: De Sakscrs zijn boos. pag. 4 G. I- Gustav Mahler's sterfdag. pag. 9 K. de Jong over het concert van den Bond van Gemengde- en Mannenkwartettcn. pag. 15 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 15 M. S. v. G.: Cabaret. pag. 13 T. R. Tjap Gomch, het Carnaval der Chinee- zen in Batavia. pag. 13 Miep Schroder: „Niets bijzonders". pag. 13 H. D. Vertelling. Elsa Kaiser: Garibaldi's Avon tuur. pag 14 W. S.: Het Ilollandsche familieleven. pag 14 J. Bastiaans: Zenuwachtigheid bij kinderen. pag. 14 De verwezenlijking van de luchtroutes. pag. 9 P. v. d. Ilem: De wereld wacht. pag. 3 1 oor de jeugd. pag. 7 en 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 12. Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR prrprnADM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT EfcEREBcruiu. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADYERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zla hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f "75.-. Verlies andere v nger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. (Adv. Ingez. Med.) VISCHHANDEL ANNO 1831 Bericht de ontvangst der Riviervischmarkt 13 Tel. 13855 en 10545 (Adv. Ingez. Med.) i Het woord is aan.... Schiller: De mensch wordt grooter naarmate hij zijn doel hoo- ger stelt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. A. H. G. Fokker 25 j'aar vlieger. Radiodistributie, Haarlem. Weet van alles te genieten, Leef niet zoo geïsoleerd, Grijp toch wat de distributie U voor'niets haast presenteert. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Uitvoer van bloembollen. Iets hooger dan verleden jaar. In het Weekblad, voor Bloembollencultuur lezen we eenige cijfers over den uitvoer van bloembollen, waaruit blijkt, dat die in 1936 iets hooger was, dan verleden jaar. Die cijfers lui den als volgt: April 1936 687.105 K.G. f316.661; April 1935 593.872 K.G. f 256.572. Januari—April 1936 4.113.516 K.G. f 1.720.782; JanuariApril 1935 3.967.429 K.G. f 1.692.184 Een vrouw schrijft. Een A. H. G. Fokker-fonds gesticht. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer A. H. G. Fokker zijn brevet als vlieger heeft be haald, een succes, dat voor dien tijd nog meer waarde had, omdat de brevetvlucht geschiedde op een door hem zelf gebouwd vliegtuig, De Spin genaamd. Het had een vier cylinder Ar- gus-motor van 50 P.K., welke van een uitge breide waterkoeling was voorzien. Tevens had hij met dit toestel het eerste automatische stabiele vliegtuig vervaardigd. Later heeft de heer Fokker zich een faam als vliegtuigbouwer verworven, waarover wij hier niet behoeven uit te wijden. Zij is bij allen bekend en is alle dagen overal waarneembaar. Een fonds ter bevordering van de opleiding tot vliegtuigbestuurder. Naar wij nader vernemen heeft de heer Fokker ter gelegenheid van 25-jarig jubileum besloten een Nederlandsche stichting in het leven te roepen, die zich onder den naam „A. H. G. Fokker-fonds" ten doel stelt: 1. Het bevorderen van het opleiden van een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders tot vliegtuigbestuurder zulks voornamelijk in verband met het belang, dat de nationale defensie heeft bij een krachtige versteriring van de reserve aan vliegtuigbestuurders door een aantal Nederlanders, die voor een opleiding tot vliegtuigbestuurder geschikt zijn te achten. 2. Voor zooverre daarin niet op andere wijze wordt voorzien, steun te verleenen aan: a. Nederlandsche luchtvaartpioniers en we duwen en weezen van dezen, b. Nederlanders, die in de uitoefening van de civiele of militaire Nederlandsche lucht vaart geheel of gedeeltelijk invalide werden en weduwen en weezen van dezen. c. Weduwen en weezen van Nederlanders, die bij de uitoefening van de Nederlandsche civiele of militaire luchtvaart het leven ver loren. 3. 'Het bevorderen van de verdere ontwik keling der Nederlandsche luchtvaart in het algemeen. '4. het verleenen van steun en het nemen van' het initiatief tot maatregelen, wanneer zulks ter beoordeeling van het bestuur van het ,.A. H. G. Fokker-fonds" aan den bloei van de Nederlandsche luchtvaart ten goede kan komen. De heer Fokker heeft besloten een bedrag van 100.000 te bestemmen om daarmede het „A. H. G. Fokker-fonds" in het leven te roe pen. De Litteraire Kantteekeningen Voortaan vaste wekelijksche rubriek. J. H. de Bois. Onze lezers zullen hebben opgemerkt dat de Litteraire Kanteekeningen van onzen letter kundigen medewerker J. H. de Bois reeds twee maal in feuilleton-vorm in ons Zaterdagavond nummer zijn verschenen. Dit is ook vandaag het geval en het zal zoo blijven. De Litteraire Kantteekeningen worden dus een vaste weke- lijksche rubriek. Wij hebben opgemerkt dat in steeds toenemenden mate De Bois' knappe en objectieve beschouwingen als leidsman die nen bij de keuze van litteratuur. Daarom zijn wij ervan overtuigd, door uitbreiding van het aantal zijner bijdragen aan ons blad en door instelling van een geregelde wekelijksche pu blicatie aan onze lezers een dienst te be wijzen. Vandaag wijdt onze medewerker zijn geheele artikel aan een belangrijk pas-verschenen werk: „Drift en Bezinning", een beknopte ge schiedenis der nieuwe Noord-Nederlandsche Letterkunde, door W. L. M. E. van Leeuwen, een boek dat hij den minnaars onzer littera tuur met overtuiging aanbeveelt. In den regel zal hij evenwel, waar het romans betreft, meerdere boeken in een feuilleton bespreken. Het gevolg z-al een spoediger bespreking van nieuw-verschenen boeken zijn, dan tot dusver het geval was. Wij meenen ook daarmee een verbetering in den inhoud van ons blad te heb. ben ingevoerd, die zeer velen met voldoening begroeten zullen. HET PLANTEN VAN DEN MEIBOOM. Bij de opening van het trekkersseizoen zal Zaterdagavond op het voorplein van het slot Assumburg de Meiboom worden geplant. Er zullen dien avond door de trekkers en treksters eenige reidansen worden uitgevoerd. Weer dagelijks een kort verhaal. Wij hebben besloten met ingang van heden de H. D. Vertellingen weer dagelijks in ons blad te doen verschijnen. Gedurende den af- geloopen winter hebben wij her-haaldelijk onze lezers verrast met nieuwe rubrieken, met nieuwe series bijdragen. Op deze pagina komen vandaag weer twee dergelijke aankondigingen 1 voor, plus de uitbreiding van de Litteraire Kantteekeningen tot een wekelijksche rubriek en deze uitbreiding van de H. D.-Vertellingen tot een dagelijksehe. Wij zijn er zeker van dat dit alle vier mededeelingen zijn, die onze lezers op prijs zullen stellen. De vernieuwing en verbetering van den inhoud der courant heeft natuurlijk onze voortdurende aandacht. Een courant, die op de hoogte van zijn tijd wil blijven, moet zich telkens herzien. Wij hopen daarin te slagen. 150 jaar in een nieuwe behuizing. Den eersten keer over „Zeg het niet Wij beginnen heden met een nieuwe serie artikelen, geschreven door onze stadgenoote mevrouw Amy Groskamp ten Have, die in het bijzonder bestemd zijn voor onze lezeressen, maar dit wil geenszins zeggen, dat zij ook niet de belangstelling zullen genieten van vele lezers. Het eerste artikel nemen wij heden op Pag. 3 op. Deze nieuwe rubriek wordt geplaatst- op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. MODERNE WONINGEN TE KOOP, TUNOPLANTSOEN 5000.- S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16573. (Adv. Ingez. Med.) Daar komt het schip weer volbelaan Met d' eerste nieuwe haring aan. Het water loopt ons om den mond, Want nieuwe haring is gezond En lekker, als hij malsch en vet, Als zeebanket wordt voorgezet. De eerste, die is opgehaald, Wordt nog wat extra duur betaald, En, door den smulpaap gewaardeerd, Gegeten neen, gesavoureerd. Maar daarna duurt het niet meer lang, Dan is de vangst in vollen gang, En 't diertje raakt voor weinig geld, Verzuurd en aan de kaak gesteld. De haring verliest dan den kop En iemand slikt hem haastig op, Zij 't niet met haar, dan toch met huid En een welsprekend smakgeluid, De haring is niet voor de poes. Maar voor den kater, na een roes. Hoewel hij niet naar eigen zin, Uit verregaanden menschenmin, Het water en de school verlaat En in den mensch ten onder gaat Hij dient ons toch als lekkernij En ondertusschen nog daarbij, Zij 't onbewust, als medicijn. Laat ons den haring dankbaar zijn. P. GASUS. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1