DE WERELD WACHT... 'öOi& vrouwen in Alle landen PALMOLIVE ZEEP 12/2et teu htouw stUti{fi. Onze handelsbetrekkingen met Tsjecho-Slowakije. Naar aanleiding van de geruchten, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije het voor nemen zou hebben den invoer van kunstzijde garens uit Nederland te bemoeilijken, is Vrij dag op het ministerie van handel te Praag den correspondent van het A. N. P. meegedeeld, dat. naar het oordeel der Tsjecho Slowaaksche regeering de invoer van kunst zijden garens is gebaseerd op het contingent van 1933 en vastgesteld is op 625.000 K.G Dit contingent werd in 1934 en 1935 ver over schreden. Verleden jaar heeft de invoer uit Nederland 1.200.000 K.G. bedragen, d.i. dus bijna het dubbele, zonder dat Nederland daar voor Tsjecho-Slowakije eenige compensatie zou hebben geboden. Hoewel de regeering van Tsjecho-Slowa kije verleden jaar in het handelsverkeer met Nederland en Nederlandsch-Indië een pas sief saldo had van 60 millioen Tsj. kronen heeft het passief saldo over de eerste drie maanden van dit jaar ten opzichte van Neder land 7 millioen en ten opzichte van Neder landsch-Indië 29 millioen bedragen, in het ge heel dus 36 millioen kronen, zoodat de regee ring van Tsjecho Slowakije voor 1936 een passief saldo vreest van ongekende hoogte. De invoer van kustzijden garens heeft in de eerste vier maanden van dit jaar, aldus de zegsmans, meer dan 500.000 K.G. bedragen. Volgens de handelsovereenkomst zou de 'ge- heele invoer voor de rest van het jaar dus 125.000 K.G. mogen bedragen. De Tsjecho Slowaaksche autoriteiten hebben ondanks dezen ongunstigen stand van de handelsbalans met Nederland in plaats van 125.000 K.G. 200.000 K.G. toegestaan, te leveren tusschen 1 Juni en het einde van het jaar. Zoo lang Nederland niet bereid is tegen prestaties te bieden, zal Tsjecho Slowakije op de strenge naleving der overeenkomst moe ten aandringen, daar de nationale bank van Tsjecho Slowakije geen verdere deviezenver- liezen kan lijden. MR. L. G. VAN DAM OVER VRIJZINNIG DEMOCRATIE OF NATIONAAL SOCIALISME Woensdagavond hield de Vrijzinnig Demo cratische Kies vereen iging 's Gravenhage een openbare vergadering. Mr. L. G. van Dam, lid van den gemeente raad van Haarlem, sprak over Vrijzinnig- Democratie of Nationaal-Socialisme". Spr. noemde het streven naar sociale recht vaardigheid en naar gelijkwaardigheid van alle menschen een der karaktertrekken van de Vrijzinnig-Democratie. Wij, Vrijzinnig De mocraten, aldus spreker, wenschen een sa menleving, gegrondvest op de rechtsidee. Hier tegenover stelde de heer van Dam het Na- tionaal-socialisme, dat volgens hem slechts een crisis-verschijnsel mag worden genoemd. Met het eindigen van de crisis zullen ook de fascistisch georienteerde partijen verdwijnen In Engeland is reeds het fascisme ineen ge stort. Spr. kwam krachtig op tegen de wijze, waarop door de N. S. B. propaganda wordt gevoerd. Immers het voornaamste deel hier van bestaat slechts uit verdachtmakingen en lastercampagnes. Een positief programma zoekt men bij de N. S. B. tevergeefs. De heer A. J. van Leusen, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, hield een inleiding over: „Wat eischen wij en wat wordt van ons geëischt?" De heer van Leusen achtte de eenige ver dienste van de N. S. B. dat deze de politiek een prikkel geeft. Wij gevoelen, zoo betoogde spreker, thans weder, dat wij groote waar den bezitten, welke wij moeten verdedigen. Wij eischen allereerst verdraagzaamheid, waardoor aan ieder mensch, waar hij ook is geboren, gelijke ontwikkelingsvoorwaarden worden gegeven. Ook vragen wij vrijheid, geen bandeloosheid, doch vrijheid in dienst van de gemeenschap. Wij hebben, aldus spr., ons land lief, doch wij zijn geen overdreven nationalisten. Wij beseffen, dat ook aan den anderen kant der grenzen menschen wonen met dezelfde rech ten en plichten als wij- (A. N. P.) verzorgen haar schoonheid regelmatigTweemaal daags massceren zij gelaat en hals met het verzachtende schuim \an Palmolive zeep en warm water. Want in elk stuk Palrnolive wordt een groote hoeveelheid olijfolie ver werkt het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, dat op lichaamstemperatuur ..smelt'' en de poriën grondig rei nigt, zonder deze te vergrooten of de huid te irriteeren (Adv. Ingez. Med.) II. VAN DE WEETERING. Te Zaandam is overleden de heer H. van de Weetering, oud-deurwaarder bij de Recht bank te Haarlem en het Kantongerecht te Zaandam. De crematie heeft plaats te Westerveld, Maandag 18 Mei, na aankomst van trein 13.14. COLPORTAGERELLETJES IN DE JORDAAN. De Jordaan te Amsterdam heeft Vrijdag avond. zooals dat zoo ongeveer tot de vaste ge woonten gaan behooren, wederom haar col- portagerelletjes beleefd, ditmaal in nog wat erger mate, doordat, tengevolge van het fraaie zomerweer, veel publiek op de been was. Nadat het in den vooravond op gezette tijden tot schermutselingen was gekomen, tusschen leden van de N.S.B. en groote groepen anti fascisten, terwijl mede de politie nu en dan een einde moest maken aan samenscholingen, ontstonden te tien uur ernstige wanordelijk heden, en zag de politie, die in versterkten getale aanwezig was, zich verscheidene malen genoodzaakt charges uit te voeren, waarbij menige demonstrant op gevoelige wijze kennis maakte met den gummiknuppel. DOOR PIET VAN DER HEM Den Haag is zenuwachtig over den Gouverneur-Generaal. Wie wordt opvolger van Jhr. de Jonge? Wie den Haag kent .begrijpt dat den Haag zenuwachtig is over den gouverneur-generaal. Want den Haag is zéér Indisch en dat strekt onze stad tot eere. Een gouverneur-generaal is een zéér groot man. Hier in den Haag ont moeten wij twee ex-Machtige-Heeren-uit-Bui- tenzorg iederen dag. Midden in de Parkstraat, door niemand na gekeken, als een gewoon burger, gaat de kra nige mr, D. Fock. Hoog en kaarsrecht, deze meer dan tachtigjarige, die eens Indië gere geerd heeft. Leunend op zijn wandelstok. Een ernstig gelaat, dat met het leven heeft ge vochten, het leven kent en wijs is. Een man van over de tachtig, die nog voor de vuist weg spreekt. En welsprekend spreekt. Die belang rijke redevoeringen houdt, zonder daar het papier bij noodig te hebben. Van echt-ouder- wetsche eloquentie. En nóg altijd vol belang stelling voor wat er geschiedt in het land. in de wereld, in zijn partij, in de kamers en vooral: in Indic. Of op den Langen Voorhout, den langen mageren, ietwat gebogen man. Verfromfraaid hoedje in de hand. Een beetje slap in de bee- nen. Peinzend. Rustig. Jhr. de Graeff, minis ter van buitenlandsche zaken, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië. Dat zijn de twee allergrootste. 't Allerhoogste Haagsch-Indische element. Maar d&n komen de oud-gouverneurs van Atjeh, van Sumatra's Oost- en Westkust, de Indische specialisten in de Kamers, de oud- gouvernements-ambtenaren, residenten, assi stent-residenten, controleurs, officieren, leden van den Volksraad, rechters, voorzitters van landraden, mannen van de tabak, de suiker, de tin, de koffie, de petroleum. Duizenden en duizenden die hier rusten van harden arbeid onder de tropenzon. Maar nog vól belangstelling voor Indië. Zij drukken hun stempel op de stad. Overal. In de Staten-Ge- neraal en op de Witte; de dames in de bios coop en bij Boeatan; in de tientallen Indische- en Chineesche restaurants, die zich snel ver meerderen en goed gaan. Overal speelt het ex- Indische element in den Haag zijn rol. En vanzelf sleept het óns méé. Wanneer ik cnassi- goreng of bami laat komen uit het restaurant Warong Djaiva, of wanneer ik tegen mijn vrouw zeg: „vanavond gaan we 'ns gezellig naar het Verre Oosten, haaienvinnensoep eten, loempia's, krab-oinelet en gember na", dan doe ik dat op voorbeeld van al die dames en heeren die den Haag tot de meest Indische stad van Europa hebben gemaakt. Z'ATEEDÏ'G 16 MEI 1936 Zeg het niet....! Nee maarwat hebben wij elkaar in geen eeuwen gezien, zong-de-vrouw-die- altijd-de-waarheid-zegt met een verrukt ui- haaltje dat is zeker al wel twee jaar ge leden of néé drie jaar is het wel! Maar ik herkende je dadelijk aan dat leuke groe ne hoedjePats bomwég illusie over het opgeknapte dopje dat er net-als-nieuw uitziet. Ga jij ook naar de modeshow bij Dinges? was haar volgende vraag. Ja? Nu dat treft dan kunnen we samen gaan. Ik ben ook al leen. Eendrachtelijk togen we naar Maison Dinges. Wat 'n afschuwelijk publiek altijd bij zoo'n modeshow vind je ook niet? schetterde de stem van mijn metgezellin boven het ons omringende rumoer uit. Achter haar aan wankelde ik naar binnen en zond een schietgebedje op dat geen van mijn kennissen in onze buurt mocht zitten. Het eerste model was een ruglooze strand pyjama. Zooiets kan jij heelemaal niet dragen, dat ls goed voor een jonge vrouw constateer de mijn buurvrouw luide. In bonte rij volgden de creaties elkaar op. Tennisjurken, sportpakjes reismantels gekleede complets zeer gekleede com plets gedurfde complets. Wat 'n beeldige kleur groen dat daar dweepte ik. Daar ben jij veel te dik voor klonk het categorisch. De mannequins trippelden onvermoeid met coquet heupgedraai. Een droom van een zwarte middagrobe met een klein gekleed hoedjeeen hoedje om te zoenen een hoedje gelijk een jolige gedachte gemanifesteerd in lint en stroo kwiek en vlug met dat ondefinieerbare iets dat chic heet. Hè zoo'n hoedje.zucht ik. Iemand met zoo'n langen neus als jij kan zoo'n opgeslagen rand heelemaal niet dra gendaar moet je een regelmatig profiel voor hebben is het vernietigend oordeel. Lezer ik spaar u de rest. Heeft u ook zoo'n versdhrikkelijken hekel aan die menschen die zoo allerakeligst op recht zijn? Ik wind er geen doekjes om hoor! zeggen zij ik neem geen blad voor den mond ik zeg het eerlijk zooals ik het meen! en aan hun stem hooren wij dat zij niet weinig trotsch zijn op dien euvelen moed om anderen onophoudelijk te kwetsen. Vooral onder de hedendaagsche jongeren vindt een dergelijke min of meer agressieve houding nogal opgang. Al dat valsch lief doen als je er toch niets van meent nee hoor daar doen wij niet aan mee. Wij zeggen de waarheid, dat is tenminste eerlijk. Eerlijk is het dat is waar maarpijn lijk is het ook en kwetsend en beleedigend soms. Als ik TJ mededeel dat het alleen maar aan Uw ongeloofelijke bekrompenheid te wijten is dat U mijn standpunt niet kunt billijken dan kan ik zeer wel gelijk hebben. Maar wat is het nut ervan U dat te zeggen? Als ik U vertel dat U eruit ziet als een cari- catuur omdat U geen sikkepitje smaak hebt om U te kleeden, als ik overluid constateer dat uw haar dun en glansloos uw tanden groe zelig en uw teint pokdalig is. dan herhaal ik slechts datgene wat uw spiegel U al reeds lang duidelijk heeft gemaakt en waarvoor gij in stilte misschien menige traan hebt gestort. Als ik niet onder stoelen of banken steek dat ik uw man een onbeteekenenden sukkel en uw jongens onopgevoede vlegels vind, dat uw personeel een loopje met u neemt en dat uw beste vriendin een onuitstaanbaar iemand is, dan kan het heel best zijn dat dit de eerlijke en onomwonden waarheid is, maar het is het soort waarheid dat beschaafde menschen ple gen aan te duiden mét rauw. Eten wij bij voorkeur rauw vleesch? Neen! Dat verteert niet. Genieten wij met graagte van rauwe visch? Neen! Wij kunnen het niet doorslikken. Welnu in den heksenketel van het Leven wordt veel onverteerbaars rauw opgedischt dat wij niet „slikken" en daarvan vormt de rauwe kwetsende waarheid wel de hoofd schotel. Waarom zouden wij anderen een moreele indigestie bezorgen met onze onbekookte mee ning? Onbewuste zelfverheerlijking en wraak uit naijver, geboren uit een onoverkomelijk min derwaardigheidscomplex zijn maar al te vaak de verborgen oorzaak van die krenkende eer lijkheid. die meer kwaad dan goed sticht. En daarom als gij steeds beide oogen ge richt hebt op de onvolkomenheden en tekort komingen van uw naasten: zegt het niet! Eerlijke kritiek werkt opbouwend, maar schampere boosaardige onwelwillende kritiek werkt afbrekend en verwarrend en daarom: zoekt bij iedere misprijzende kritiek tegelijker tijd iets om te loven en zoo gij niets vindt: och toe.... zegt het niet!! AMY GROSKAMP-TEN HAVE. Stand der Rijksmiddelen. Omzetbelasting onder de raming. Volgens den staat der Rijksmiddelen over April zijn de overige middelen over de eerste vier maanden van 1936 f 8.823,977,15 onder de raming gebleven. De Omzetbelasting" heeft, in tegenstelling tot de voorgaande drie maanden, niet het bedrag van 1935 (f4.593,987,19) kun nen halen. De opbrengst is nu geweest f 4.325.802,94. De tot op heden op Kohier gebrachte directe belastingen zijn in totaal f 5.955.457,14 hooger dan in 1935. Daarvan komt f4.524.714 op reke ning der Inkomstenbelasting. De motorrijtui genbelasting die in Maart f 1.165.494 heeft op gebracht, haalde in April f 5.374.132,33. DEN HAAG WIL EEN DIERENTUIN KOOPEN. Voor 850.000. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den raad voor, om van de vereeniging „Koninklijk Zoölo gisch Botanisch Genootschap" te 's-Graven hage den Haagschen Dierentuin te koopen voor een bedrag van f 850.000 en dezen dan met ingang van 1 Juli a.s. weder te verhuren voor een jaarlijkschen huurprijs van f 35.000 aan een op te richten naamlooze vennoot schap „De Dierentuin". H A A R 12 E M'S DAGBEAD En dus zijn wij zenuwachtig. Zenuwachtig over de benoeming van den nieuwen gouver neur-generaal. Of G G. zooals wij zeggen, zon der in verwarring te komen met Ivans' scherp- zinnigen speurder. Wij vragen ons af: wie wordt het? Vragen aan onzen buurman: „Wie denk jij dat het wordt?" Kennen allemaal wel een of ander kamerlid en vragen langs onzen neus weg; „al iets ge hoord over den nieuwen G.G Buurman zegt: „ik denk Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, de gezant in Brussel. Schijnt een knap mannetje te zijn". Andere buurman zegt: „Weiter. Ch. J. J. M. Weiter, oud-minister van koloniën. Voorzitter Indische Ondernemersraad. Héél knap, héél streng en kent Indië dóór en dóór". Borreltafel-vriend: „Weiter is katholiek. Maar Ms het een katholiek wordt zijn er an dere: de Brabantsche gouverneur Van Rijcke- vorsel, meneer Schmutzer of Schmutziger, kan dien naam maar niet onthouden, maar 'n kerel van stavast". Een journalist; „ik heb Pabst hooren noe men. onzen gezant in Tokio. Oud-officier. Dap per. Kenner van den Orient als geen ander". En een andere man van het tafeltje aan het raam van de Witte: „nee. Pabst is te oud en Bosch von Rosenthal heeft pas zijn Commis sariaat van de Koningin in Utrecht". Het Kamerlid zegt: „Amice, ik weet er even weinig van als jij". Iedereen wil het graag weten en niemand weet het. Minister Colijn zal wel iets méér weten dan de huurlieden, en de hoogste oomes van Ko loniën óók en nog eeit paar groote heeren. Maar de rest weer wérkelijk niets. En hóórt telkens iets. En is nerveus. Journalisten doen speurtochten. Maar de journalisten die het éérst in aanmerking komen om zoo iets het èèrst te weten, omdat zij relaties hebben in de regeering. omdat zij ontvangen worden op de departementen en den minister durven opbellen direct naar zijn kabinet (ge zult dr. Colijn niet in het tele foonboek vindenhij heeft voor alle zekerheid een geheim nummer), de gróóte journalisten zijn heel kalm. Zij zullen het tóch wel hooren. Is het vandaag niet, dan is het morgen. En de kleintjes hangen aan de telefoon, vallen de heeren van den Regeeringspersdienst lastig. Maken sluwe veronderstellingen om uit het ontkennend antwoord ^ch nog iets positiefs te bemachtigen. Maar niemand weet het. Kamerleden niet, Groote journalisten niet. Regeeringspersdienst niet. Niemand. Behalve een paar aller-aller-grootsten EN DE VERGADERING IN GENEVE IS WEER VERDAAGD En daarom is den Haag nu zenuwachtig. Daarom praten de Witte erover en de Be sognekamer. Daarom babbelen zelfs de Indi sche dames onder hun dagelijksche middag- bioscoopje, bij hun kopje thee in het lente- zonnetje; bij hun Oami in Boeatan erover Wie zal Heer van Buitenzorg worden? Ik heb zes namen genoemd. Als het één van de zes is. heb ik nog niet zoo'n slechte beurt gemaakt. En als het héél iemand anders is, dan ben ik bij voorbaat geëxcuseerd. De heele bloemen- en vogelbuurt heeft hoofdpijn van de spanning. Mr, E. ELIAS.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5