1 Hoe Amerika leeft en denkt. ZATERDAG 16 MEI 1936 HASRIEM'S DAGBEAÖ 5 VOOR DEN- -POLITIE RECH T E R Die appelen vaart, die appelen eet. Dit spreekwoord is uitgedacht ter vergoelij king van de kleine dieverijen, die zoo in ieder bedrijf plegen voor te komen. Och, dat is eigenlijk geen diefstal, wil men zeggen, wan neer een man, die een schuit appelen moet vervoeren, een appeltje van de lading neemt en opeet. Ja, dat mag zoo lijken, maar recht is het toch niet en waar is de grens? Telkens een appeltje meer, wordt op het laatst een mand vol. De man, die in een kaaspakhuis had ge^ werkt en nu terechtstond, had toch zeker zich niet meer kunnen verontschuldigen met te zeggen: Die kaas vaart, die kaas eet, want hij had in drie jaar tijds ongeveer vierduizend Edammer kaasjes gestolen. Men begrijpt, dat dit geen consumptie meer was, want hoe ver zot men op kaas mag zijn, drie Edammers per dag verdraagt de sterkste maag niet. Trou wens daarmee verontschuldigde hij zich ook niet, maar hij gaf toe, dat hij gewoon de kaas bij' partijtjes uit het pakhuis te Purmerend-, waar hij werkte, ten eigen bate had verkocht, zichzelf zoodoende tot compagnon van zijn patroon promoveerende. Het lijkt vreemd, dat hij ongemerkt zoo'n groote partij kaas kon verdonkeremanen en dat wijst er wel op, dat de controle niet al te scherp was. Er was eigenlijk heelemaal geen controle, omdat de man het volle vertrouwen genoot en hieruit blijkt weer eens, hoezeer menschen, die van huis uit geen dieven zijn, in hun eigen belang controle noodig hebben. Natuurlijk is het ge brek aan controle geen excuus voor de dieverij, maar controle is een steun voor den zwakke ling. Deze jonge man was een zwakkeling; hij liet zich meesleepen door mannen om in de kroeg te gaan en op een onzalig oogenblik raakte hij verstrikt in de netten van een meis je, dat hooge eischen aan het leven stelde. Hij kon die uit eigen middelen niet bevredigen en toen moest de kaas er aan gelooven. Dat meis je zit nu in de West-, maar daarmee is het gat in den kaasstapel niet gedicht en al oordeel den vele achtenswaardige Purmerenders, dat de jonge man wel beter zou oppassen, vier duizend kazen van den baas verkoopen en daarvoor kwitanties afgegeven, alsof het een regelmatige handel was, dat is toch wat al te erg. De officier van justitie wilde dan ook niet van een geheel voorwaardelijke straf weten en eischte 6 maanden gevangenisstraf, waar van 2 onvoorwaardelijk en 4 voorwaardelijk, waarmee de politierechter accoord ging. Onder familie. De Beverwijker, die als klager voor het hekje kwam, zei, dat hij, wanneer hij uit de kerk kwam, het niet gepast vond om ruzie te ma ken en te vechten en dat is ongetwijfeld een goed principe; of hij die vredelievendheid ook had, wanneer hij niet uit de kerk kwam, liet hij in 't midden. Zijn zwager, die in 't be klaagdenbankje stond, beweerde echter, dat de getuige niet zoo zachtmoedig was, want dat deze zijn vrouws fam-ilie, waartoe ook de zwa ger behoorde, altijd dwars zat. De getuige voerde hiertegen aan, dat de familie hem dwars zat en ons ontbreken helaas de gege vens om te beoordeelen, wie van beiden gelijk had, maar zooveel is dan toch wel zeker, dat de twee zwagers elkaar weinig vriendschap toedroegen. Voor wie hieraan mag twijfelen, kunnen we mededeelen, dat de beklaagde zijn zwager bij het verlaten der kerk had aange sproken met dé woorden dief en oplichter, wat toch niet de gewoonte onder zwagers is, die in vrede leven. De getuige had, zei hij, hierop niet gerea geerd, omdat hij uit de kerk kwam, doch een sigaar opgestoken en daarop had de ander hem bij de keel gegrepen, een slag op het ge zicht en een stomp voor de maag gegeven. Hier op reageerde de ander door naar de politie te loopen, nadat een broer van beklaagde den aanvaller had weggetrokken. Deze wilde nu den politierechter doen ge looven, dat hij niet gestompt of geslagen had, maar er kwamen twee onverwachte getuigen, ook kerkgangers, die het slaan hadden gezien en die de passieve houding van den getuige bevestigden. ,,'t Geval heeft niet veel om het lijf", zei de officier „en er is aanvankelijk over gedacht de zaak niet te vervolgen, omdat het een kwestie is tusschen familieleden, maar nu beklaagde was voortgegaan met den ander het leven las tig te maken, was een waarschuwing noo dig". Deze eerste waarschuwing zou dan 6 gul den moeten kosten; volgende waarschuwingen klimmen in prijs. De politierechter was het er mee eens. WERELDJAMBOREE 1937. De propagandadienst wereldjamboree 1937 deelt mede dat in verband met aanvragen is besloten in verschillende deelen van ons land jamboree-avonden te organiseeren, waar de padvinders hunne vaardigheden kunnen too- nen en waar de jamboree in woord en beeld zal worden toegelicht,. Jaarvergadering Burgerwacht. Vrijdagavond werd in Restaurant Gebr. Brinkmann de jaarvergadering van de Vrij willige Burgerwacht afdeellng Haarlem ge houden. De voorzitter, de heer H. M. v. Bemmelen, was wegens ongesteldheid verhinderd deze vergadering bij te wonen. Een openingswoord sprak als waarnemend voorzitter Mr. J. N. J. E. Herkens Thijssen, waarop het Wilhelmus werd gezongen. Hierop werd het jaarverslag behandeld, waarbij de voorzitter de overleden leden E. Kimman en Jhr. O. van Lennep (deze laatste ook als oprichter herdacht, wat door de aanwezigen staande werd aangehoord. Het kasverslag' sloot met een bedrag van 7090.44 en een nadeelig saldo van 118.37. In verband hiermee wees de voorzitter op het achteruitloopen van de contributies, wat hij een onrustbarend verschijnsel noemde. De voorzitter bracht den penningmeester namens de vergadering dank voor alles wat hij voor de burgerwacht heeft gedaan. De penningmeester, die afscheid van zijn functie nam, sprak een kort woord, waarin hij dankte voor de 18 jaren dat men in hem ver trouwen heeft gesteld. De voorzitter sprak toen namens den heer Van Bemmelen, die zijn leedwezen over zijn gedwongen afwezigheid had medegedeeld. De uitslag van de bestuursverkiezing is: Mr. F. A. Bijvoet. Mr. J. A. Vaillant (beiden herkozen)F. Duyn en J. F. Castricum. Als voorzitter stelde het bestuur voor Mr. Vaillant, welke bij acclamatie werd herkozen. Op voorstel van den heer Duyn werd de heer Van Bemmelen tot eerelid van de Burgerwacht benoemd. De heer Bongers stelde voor ook den heer Reit.sma tot eerelid te benoemen, waarop I een daverend applaus antwoordde. De kappers en de vestigingseischen. Een adres aan B. en W. Namens de commissie van samenwerking in het kappersbedrijf, omvattende alle orga nisaties, zoowel van zelfstandig gevestigde kappers als het personeel schrijven B. en W. van Haarlem, dat zij door de pers kennis kre gen van de door de Middenstandsorganisa ties onder de aandacht van het college ge brachte punten inzake het aanhangig zijnde vraagstuk der vestigingseischen. Alhoewel het kappersbedrijf dringend om bescherming, regeling en ordening vraagt, uithoofde van den toestand waarin alle be- drijfs beoefenaren verkeeren, en die bescher ming, regeling en ordening unaniem verlangt, kan de commissie niet. aanvaarden de door de middenstandsorganisaties kenbaar ge maakte eischen voor vestiging van nieuwe za ken. De commissie schrijft wat betreft de cre- dietwaardigheid: Ons bedrijf wordt niet beheerscht door in- en verkoop. Voor de vestiging wordt vereischt een bedfag in eens. tot aankoop der inrich ting van een kapperszaak. Uit ondervinding hebben de leveranciers van deze benoodigd- heden alreeds bepalingen gesteld waardoor de lcooper de beschikking moet hebben over een groot gedeelte der koopsom. Vakbekwaamheid: In ons bedrijf komt deze eisch als vanzelf naar voren De meeste zeker 99 pet. der thans bevestigde zaken, heb ben eigenaars welke in het vak bekwaamd zijn door een periode van bediende zijn, veel vuldig aangevuld door het volgen van een cursus aan een vakschool. Het zonder vak kundige opleiding overgaan tot het kappers bedrijf kemt in zoo'n geringe mate voor, dat dit van geen invloed is voor de te stellen eischen. Kennis van boekhouden: Zooals reeds vermeld, wordt ons bedrijf niet beheerscht door in- en verkoop. Uiter aard beperken zich de finaneieele verrichtin gen van de kappers zich hierdoor en is een zeer beperkte kennis van eenigen vorm van administratie voldoende. Deze worden boven dien nog verbreid doordat aan de leerlingen van de vakschool de elementaire begrippen van-boekhouden worden bijgebracht. Daarop hoopt de commissie dat het haar is mogen gelukken het college aan te toonen. dat bovengenoemde punten geen invloed heb ben in de poging tot verbetering van den toe stand in het kappersbedrijf Hiertoe is noodig dat de toeneming, het zich vestigen als kapper, geregeld wordt naar het behoefte-element. Doel van dit adres is slechts B. en W. er van te overtuigen, dat bij de ongetwijfeld ernstige poging, om met medewerkins der ge meente de vrije en zelfstandige bedrijven -voor al^eheele ondergang te behoeden, de com missie deze noring naar waarde schat en op de verweze.lijking aandringt uit een sociaal gevoel, waarbij niet alleen de kappers gebaat zijn, doch de geheele bevolking. PINKSTEREN IN DE LEUVENUMSCHE BDSSCHEN ,0^ Hotel „De Stadsdennen" TONSEL bij Harderwijk (Adv. Ingez. Med.) MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op de vergadering der afd. Haarlem van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde op Dinsdagavond a.s. in Hotel Lion d'Or komen twee prijsvragen aan de orde: de uit gebreidste inzending bloeiende heesters met juiste etiketten en een gestoken vaas bloemen of een mand bloeiende planten. Voor elke prijsvraag zijn drie prijzen be schikbaar. Voorts staat op de agenda: bespreking van het ingezondene en onderlinge tentoonstelling 9 Juni wordt een excursie gehouden naar de Stadskweekerij aan de Kleverlaan AANBESTEDING SCHILDERWERK. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor het schilderwerk van 28 woningen aan de Laurierstraat H.-N. luidt: J. D. Kerkhoven. Baarn, f 474, S. Menning. Wassenaar, f 520. P. Essenius. Haarlem, f 724. P. H. v. d. Bos, Haarlem, f 690. H Koopman, Haarlem, f 780. Tikken, IJmuiden f 672. A Breed, Heerhugowaard f 500, A. Dubbelman f 660. W. J. v. Tienen f 549, J. J. Monne f 525, J. A. v. d. Broek, f 600, Firma v. Niel f 595, P. J. in 't Veld f 780, allen te Haarlem. Illll]llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllinilllllll!!lllll!llll!lllllllll!ll[l[lllll!llll!lllllllllllllllillllllll!lllllllll Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Voordracht Prof. Dr. J. Huizinga. De Hollandsche maatschappij der weten schappen heeft hedenmiddag haar algemeene vergadering gehouden. Na de opening' door den voorzitter, jhr. mi', dr. A. Röell, commissaris der koningin in Noord-Holland, zou de secretaris, prof. dr. A. F. Holleman, het jaarverslag uitbrengen. Daarin wordt eerst eenige mededeelingen ge daan over de Huygens-editie, waarbij hij eener zijds wijst op de glorie, welke de maatschap pij zich met deze uitgave in de geheele we tenschappelijke wereld verwerft, anderzijds op de enorme kosten, die aan deze prachtige uitgave zijn verbonden en die voor het over- groote deel door de maatschappij worden ge dragen. Met het drukken van deel 19 is begonnen, het manuscript is echter nog niet geheel ge reed. Het voornemen bestaat, om in dit deel op te nemen; verhandelingen over de sta tica en dynamica, de proeven van Huygens genomen met zijn luchtpomp, een verhande ling over het magnetisme, zijn beroemd werk „Traite de la lumière" en het „Discours de la cause de la pesanteur", benevens eenige kleinere stukken. De heer Vollgraff achtte het noodig om in verband met dezen inhoud een hernieuwd onderzoek in te stellen in de archives de l aca- demie des sciences te Parijs, waarvan Huy gens een der eerste leden is geweest. De Huy- gens-commissie ging hiermede eenstemmig accoord en het bestuur heeft daartoe een cre- diet van f 300 ter beschikking van dr. Voll graff gesteld. De secretaris doet vervolgens eenige mede deelingen over de tijdschriften der maat schappij. de bibliotheek en de verkregen aan winsten. Ook dit jaar lieten de moeilijke tijdsom standigheden helaas niet toe om aan de Vrouwen-Vredesgang op 18 Mei. Wat de deelneemsters moeten weten. Het vertrekuur van den trein uit Haarlem is bepaald op 13.41 uur (extra-terein: uit Bloemendaal 13.16 (zonder overstappen)uit Beverwijk 13.14 (overstappen te Haarlem); Hillegom 12.56 (overstappen te Haarlem): Lisse 12.52 (overstappen te Haarlem): Over- veen 13.19 (zonder overstappen': Santpoort 13.13 (zonder overstappen): IJmuiden 13.06 (zonder overstappen)Zandvoort 13.12 (zon der overstappen)Castricum 12.58 (zonder overstappen). Deelneemsters uit Heemstede reizen van Haarlem af. Coupons voor goedkoope spoorkaartjes zijn verkrijgbaar aan dc bekende adressen en bij het station van een uur vóór het vertrek van den trein af. Alle treinen komen vóór 2 uur n.m. te Amsterdam C.S. aan. Plaats van opstelling: De Ruyterkade, ach ter het Centraal Station. Opstellingsvolgorde: 1 Centraal Comité: 2 Deputaties: 3 Hoofdbestuursleden van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid; 4 Eventueel genoodigden uit het buitenland; 5 Landelijk Comité van Aanbeveling; 6 Deel neemsters uit de provincies Friesland-Gro- ningen; 7 deeln. uit Drente-Overijsel; 8 Lim burg-Noord-Brabant; 9 Zeeland; 10. Gelder land, 11. Prov. Utrecht; 12 Stad Utrecht: 13 Zuid-Holland; 18 Haarlem-Heemstede; 19. Amsterdam. Aan de betooging kan, uiteraard, alléén dpor vrouwen worden deelgenomen. 'Het dragen van een witte bloem is voor alle deelneemsters verplicht. Vertrek: precies half drie n.m. Vertreksein: het hijschen van witte vlag „Vrede". Daarna is het 2 minuten absoluut stil. Dan vertrekt de stoet, zwijgend tot het eindpunt. Route: De Ruyterkade. Stationsplein. Mar telaarsgracht, N.-Z. Voorburgwal. Singel, Koningsplein. Heerengracht (evenzijde). Vij zelstraat. Vijzelgracht. Nieuwe Vijzelstraat, Weteringschans, Frederiksplein eindpunt. Bij kruising Spui verlaten 3 deputaties den stoet, één voor de Regeering, één voor den Volkenbond en één voor het Raadhuis. De AVRO sluit van 45 uur aan met het terrein van het voormalige Paleis voor Volks vlijt. alwaar de deelneemsters worden toe gesproken. Thiesje Bouwmeester zal de Kin- der-Vredesboodschap uitspreken. Bij politieverordening en door het Centraal Comité is alle verkoop en elke verspreiding van drukwerken, ook op het sluitingsterrein verboden. Het is voor goede organisatie gewenscht zich bij de bekende adressen op te geven; dit is echter niet verplicht. Men kan zich. mits voorzien van een witte bloem, aansluiten. De extra-trein de beste. Het Centraal Comité adviseert de Haar- lemsche deelneemsters met nadruk, gebruik te makén van den extra-trein van 13.41 uit Haarlem naar Amsterdam. Men kan ook eer der vertrekken, maar het Centraal Comité raadt dit sterk af, met het oog op den goe den gang van zaken. De bons zijn voor andere treinen slechts bij uitzondering geldig. Deelneemsters moe ten dit aan het loket van het station bespre ken. De extra-trein van 13.41 is dus de een voudigste weg! De Ned. Spoorwegen deelen ons nog mede, dat er ook om 13.21 een extra-trein rijdt. Ja dokter, lezen kan ik het heel goed, maar hoe spreek je het uit? (College Humor.) v meeste aanvragen om subsidie te voldoen. Tenslotte deelt de secretaris in zijn verslag mede, dat de grafsteen op het graf van den beroemden natuuronderzoeker dr. Martinus van Marum, die van 17941834 secretaris der maatschappij is geweest, welke zich op een thans ontruimd kerkhofje te Overveen be vond. aan de Hollandsche Maatschappij is afgestaan en is vastgemetseld tegen den muur dien de tuin van het gebouw der maatschap pij van de Spaarnwoudestraat afsluit. Voordracht prof. dr. J. Huizinga. Vervolgens zou profr. dr. J. Huizinga een voordracht houden, welke tot titel droeg: „Uit de eerste dagen van de Hollandsche Maatschappij der wetenschappen". In de opkomst der natuurwetenschap gedu rende de 17e en de eerste helft der 18e eeuw had Nederland een eervol en belangrijk aan deel gehad, doch een centraal orgaan van het nieuwe geestelijk verkeer, in den vorm van een geleerd genootschap als de Royal So ciety op de Academiën van Wetenschappen te Parijs, Berlijn en Petersburg, bezat ons land in het midden der 18e eeuw nog niet. Het gezelschap, in 1752 door eenige Haarlemsche regenten opgericht tot beoefening der weten schap, zeer bepaaldelijk, ja uitsluitend tot nut van het vaderland, nam spoedig de be doeling aan, zulk een centraal orgaan te vor men. Naast den ijver voor het heil des lands, met name de redding uit het nijpende ge vaar, dat van het water, zee en rivieren, dreigde, stond reeds in 17'54 de wedijver met de wetenschapsoefening in de omringende landen vooraan. Het was de Leidsche professor Johannes Lu- lofs. verdienstelijk astronoom en ziel van onze waterstaatszorg uit die dagen, aan wien het gezelschap den naam Hollandsche maatschap pij der wetenschappen dankte. Een zeer be langrijk deel van de werkzaamheid der eer ste jaren, vooral op waterstaatkundig gebied, is van hem uitgegaan. Het was eveneens Lu- lofs. die den stoot gaf tot een poging der maatschappij, om officieel de positie te ver werven aan een algemeen erkend centraal or gaan der wetenschap, althans in de provin cie Holland. Maar dit streven zou afstuiten op het Ingewortelde particularisme, dat hier Europa oordeelt niet met kennis van zaken. Vooral in één opzicht is Amerika een gelukkig land. Men behoeft er geen vrees te koesteren voor een oorlog. e kent waarschijnlijk die anecdote van den Franschman, die tenslotte zijn patriottischen schroom over won en besloten had zijn land te verlaten om wat van de wereld te zien. Hij liet zich door zijn boezemvriend Jacques verge zellen van het Parijsche Gare du Nord heele maal tot 2an de aanlegplaats van de Kanaal boot in Calais en in den trein spraken ze. op gewonden gesticuleerend over niets anders dan over die gekke Engelschen, Kort en goed, de trein kwam aan in Calais en stopte langszij de boot. De twee vrienden omhelsden elkaar hartelijk, zooals dat bij goede Franschen te doen gebruikelijk is, en met vluggen tred be treed de nog weinig bereisde Raoul de loop plank, terwijl Jacques met een vervaarlijke zakdoek stond te wuiven. Niet heelemaal secuur op de woelige wa teren van het Kanaal stapte onze vriend aller eerst de Bar binnen, brandend van verlangen zich „une fine" door het keelgat te gieten. Hij had net geleerd dat cognac in 't Engelsen brandy heette en hij liet zich een halven tumbler vol inschenken door den Engelschen Steward Maar wie beschrijft zijn verbazing toen hij zag dat de hofmeester zijn glas ver der met gewoon water wilde aanplempen! Haastig trok hij zijn cognac weg en met ver- achtelijken blik keek hij den kellner aan. Hij nam hem eens goed op en zag dat hij rood haar had. Plotseling rende Raoul den salon uit en riep zijn vriend toe. die nog op de kade stond te wuiven, terwijl de trossen werden losgemaakt en de boot zich trillend van den wal losmaakte: „Jacques. Engelsche kellners hebben rood haar!" Dollarland: hoe het niet is. Aan deze anecdote werd ik onwillekeurig vaak herinnerd, toen ik tijdens de eerste da gen van mijn verblijf in de Vereenigde Staten ondervond hoeveel het werkelijke Amerika verschilt van het Amerika van de verhalen, van het Amerika van de films en van het- Amerika. dat wij zelf telkens aan onze ken nissen afschilderen als een land, waar zeer or- dinair-Engelsch pratende, sigaren-kauwende heeren in heftig geruite pakken niets doen dan een jachtend leven leiden en maar aan één ding denken: aan geld verdienen. Een Amerika, dat ons in technische perfec ties op alle gebieden vooruit is, maar verre onze minderen op cultureel terrein, zooals al uit de kranten zou blijken, die onleesbaar zijn en die over Europa zwijgen in alle talen. Een Amerika, waar rechters en politie omkoopbaar zijn en de misdaad koning kraait. Een Ame rika waar de geestelijkheid op aanplakbil jetten haar preeken en haar voorgaan in den dienst aankondigt, als ware haar bezigheid een theatervoorstelling. Een land, waar één wet heerscht, één macht, die van den Dol lar. Van dit alles is maar heel wemig waar. Vaak niets, bijv. wat die aankondigingen-als- aanplakbiljetten van gewone kerkdiensten betreft. Te zijner tijd kom ik daar overigens nog wel op terug. Het is altijd gevaarlijk om te generalisee- ren. Amerika verschilt in zijn sociale struc- tuur zooveel van West- en Midden-Europa, dat, daarbij vergeleken, Europa één geheel wordt. Het geheele leven vertoont daardoor fundamenteele verschillen met het leven in Europa. En dat wat ons opvalt, zijn natuurlijk de srootste en meest in het oog loopende ver schillen Maar dat wil daarom nog niet zeg gen dat juist diezelfde punten toonaangevend zijn voor de tendenz van het Amerikaansche leven. Dit kan gemakkelijk met een enkel voor beeld worden aangetoond. De Vereenigde Sta ten hebben van het einde van de vorige eeuw af tot 1932 toe een ongekenden tijd van voorspoed doorgemaakt, met korte onderbre kingen. Dat waren de „kleine" economische depressies van 1907 en 1920. De wereldoorlog is wel niet zonder schade en rouw aan Ame rika voorbijgegaan, maar economisch was die periode toch een van de toppen van de lijn van prosperiteit. In dien tijd zijn er twee geslachten opge- [lllllllllllllllUllllllllllllillllllM overal heerschte. Niet alleen dat de overige steden van Holland Haarlem zulk een voor rang niet gunden, de toeleg vond ook tegen werking van de zijde der Leidsche hooge- school, die zelve dat centraal orgaan van be oefening pretendeerde te zijn. De Holland sche maatschappij moest zich vergenoegen met de positie van een weliswaar door de sta ten van het gewest geoctroyeerd. maar vol strekt niet met een monopolie uitgerust ge nootschap, dat eerlang soortgelijke lichamen in andere steden en provinciën naast zich zou zien opgroeien. Men kan het betreuren, dat Lulof's denk beeld, de maatschappij van overheidswege tot een rang als die der Royal Society verheven te krijgen, in de oude republiek niet voor ver wezenlijking vatbaar was. Toen de Holland sche Maatschappij later, onder Lodewijlc Na poleon. nog eens de kans kreeg, tot algemeen wetenschappelijk instituut var. staatswege, en op Franschen leest geschoeid, te worden uitgebreid, heeft zij zelf verkozen, op haar ouden voet te blijven voortbestaan. Een merk waardig monument van echt 18e-eeuwsche aspiraties. Wat eens de geregelde samenwer king was van ijverige natuurliefhebbers met de vakgeleerden binnen en buitens lands, is nu geworden een vruchtbaar contact tusschen de kringen van industrie, handel en lands bestuur met die der wetenschap, een aanra king, die juist in dezen tijd van nieuwe waar de wordt. De geschiedenis der Hollandsche Maat schappij in haar eerste jaren blijft ten nauw ste verbonden aan de opkomst van dien hoogst ge\yichtigen tak van onze staatszorg, den Nederlandschen waterstaat. Ook dit geeft die geschiedenis op eenige belangstelling aan spraak, aldus besloot prof. Huizinga. Sinds de laatste jaarvergadering werden tot directeuren benoemd de heeren: mr. J. W. Beyen. R L. Boissevain, ir. C. J. van Dussel- dorp, mr, A. J. van Hengel, J. F. van Hengel, jhr. mr, F. H. van Kinschot, W. Chr. Posthu mus Meyes, mr. dr. A A. Reepmaker, jhr. D. C. Roell, en mr. W. E. Baron van Till. Tot leden werden thans benoemd de pro fessoren dr. L. G. M. Baas Becking, ar. F. H Nierstrasz, dr. A. J. Wansink en dr. J. P. Wibaut. groeid. die ..quick rich" zijn geworden, maar cie ineesta1 dezen nobelen staat van zijn niet met. dc noodige beschaving hebben kunnen vergulden. De eerste generatie waar zou die het vandaan hebben moeten halen? En het is ook te begrijpen, dat de eerste generatie, soms zelfs nog uit de verarmde hoeven van Ierland of uit de sloppen van Oost-Europeesché in dustrie-steden geïmmigreerd, de stappen van haar nakomelingen niet wist te leiden. Van daar dc O.W.'ers en patsertjes van de verha len. Natuurlijk zijn het voor een groot deel juist deze lieden geweest, die geld over had den voor een reis naar Europa. In de goede jaren staken zij in drommen den Oceaan over. Ja, hoe is dat eigenlijk, wanneer wij dat met overeenkomstige verschijnselen in ons eigen werelddeel vergelijken? Wanneer u of ik in Interlaken in een hotel-hal zitten, of ergens aan den Rijn, en wij zien' of „hooren" daar plotseling onze geliefde mede-landge- nootenPraat me er niet van! Wat een pu bliek! En die in troepen rondreizende En gelschen. wat een onzèttende provicialen! Inderdaad evenmin als het gerechtvaar digd was om na kennismaking met dien eenen „ginger" uit te roepen, dat alle Engelsche k.ellners rood haar hebben, evenmin is het geoorloofd alle Amerikanen over één kam te scheren en den Amerikaanschen volksaard te beoordeelen naar wat wij daarvan in Europa te zien krijgen. En nu de realiteit. De lezer veroorloove my in een reeks op merkingen en indrukken nader op dit riles terug te komen. Wanneer ik dan verslag uit- oreng over het Dolitieke leven in de Vereenig de Staten, over het universitaire leven en over alles wat ie daar dageliik op straat ziet. dan kom ik telkens van zelf wel weer te spreken over de misvattingen die er bij ons omtrent Amerika heerschen. Wanneer ik nu. in deze allereerste be- sshouwing. telkens met bewijzen zou willen staven, dat er wel degelijk een zeer belang rijk en zeer ontwikkeld geestelijk leven heërscht, dat de toon-aangevende klasse wel degelijk .beschaafd" is en goed-gemanierd. en dat er naast het geld in het publieke leven andere en sterkere machten werkzaam zijn, dan zou ik in zooveel détails moeten tre den, dat het artikel onleesbaar zou zijn en de rest niet geschreven zou behoeven te wor den. Laat ik volstaan met te zeggen dat er in het algemeen bij ons heel wat misvattingen over Amerika heerschen. Welke misvattingen dat zullen we later wel zien, In hoofdzaak is het hiermee gezegd: het onbeschaafde Ame rika is een sprookje. Het is „anders". Door zeer veel oorzaken, en niet in het minst door het feit, dat het reizende publiek niet het neusje van de zalm is, schijnt het ons zoo. Maar schijn bedriegt. Wie in New-York aankomt, wie van uit zee de baai binnenstroomt en dan deze reuzen- stad voor zich ziet opdoemen met zijn hooge torenhuizen, begrijpt dat hij iets nieuws ziet. Iets dat geen Europa meer is, dat andere af metingen heeft en met een andere maat ge meten moet worden. Wanneer hij dan het eiland Manhattan na dert en New-York van dichterbij bekijkt, wan neer hij de skyscrapers ziet en de vervallen sloppen van East side down town, wanneer hij de volmaakte luxe en technische perfectie van reen. moderne millioenenstad ziet glinste ren 'en hoort ratelen in het wazige licht dat over Hudson en East River hangt, terwijl hon derden en honderden werkloozen naar het water staan te turen op Battery-place en dui zenden verderop langs den waterkant dan begrijpt hij, dat hij hier voor problemen staat, die in deze afmetingen in Europa niet be staan. Alles is hier geweldig en ongekend van pro porties. De gebouwen, de stad. de economische depressie, de werkloosheid. En ook de wijze waarop men de depressie aanpakt. Een van de ontnuchterendste ervaringen is wel deze. dat wij in Holland geheel verkeerd en onvolledig blijken te zijn ingelicht over de New Deal. Over de crisis-bestrijding van het Roosevelt-bewind. Dat dit een geweldig en lang niet onsamen hangend pogen is om het bedrijfsleven weer op de been te helpen (een politiek, die we ook alweer volstrekt niet schouderophalend en generaliseerend kunnen afdoen met te zeg gen. dat het niets is dan werkverschaffing op kosten van den staat, niets dan schulden-ma ken en inflatie bedrijven), is iets dat ik ter zijne- tijd nader hoop te behandelen. Het is een veldslag van den arbeid, een volk waardig, dat architectonisch zijn streven tot uitbeelding brengt in het stadsbeeld der wol kenkrabbers. Alweer iets dat niet met onze begrippen gemeten kan worden. En iets. dat zeker niet zoomaar naar ons land overgeplant kan worden. Het komt voort uit de Ame- kaansche sociale verhoudingen, die zoo ge heel anders zijn dan de onze. Men staat er voor andere problemen. Wel is daar de crisis evenmin overwonnen als bij ons. En even min de werkloosheid. Maar de oorzaken zijn niet dezelfde en dc verschijnselen al even min. Om één enkel ding te noemen: de poli tieke oorzaken van de depressie ontbreken er. Vrees om in een oorlog meegesleept te worden, behoeft men in dat werelddeel niet te koeste ren. Gelukkig land! SPEELHTUINVFREENIGING WESTER KWARTIER" Bovengenoemde vereenieïng organiseert op Zaterdag 16 Mei van 3 tot 10 uur, en Zondag 17 Mei van 10 tot, 7 uur. een tentoonstelling in haar clublokaal, school 7 Leidscheplein 36. Daar worden tentoongesteld de voorwerpen on haar wintercursussen vervaardigd, door kinderen der leden en omvat de volgende groepen: handwerken, raffia, figuurzagen, weven. Smymawerk. fröbelwerk en breien. De toegang is vrij. ZILVEREN JUBILEUM. Vrijdag herdacht de heer Maasen, chef de bureau aan de Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij van 1846, den dag waarop hij vijf en twintig jaar geleden bij deze instelling in functie trad. Na in de morgenuren door de directie, af- deelingschefs en inspecteurs in intiemen kring hartelijk te zijn gehuldigd, kon de jubi laris het. verdere deel van den dag in huisehj- ken kring doorbrengen. Aan belangstelling heeft het hem niet ontbroken. Dc bloemen en cadeaux waren talrijk. Met genoegen kan hij nog lang aan dezen dag terugdenken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7