KON. NED. VOETBALBOND Kampioenschap van Nederland. OVERZICHT HANDBAL ZEILEN MÏA'NDA'G IS MEI 1936 H 'A' A" R E E M'S D A" 'G BEAD 8 Ajax wint den tweeden wedstrijd voor het lands kampioenschap. Feijenoord voor het eerst geklopt. Voor de promotie tweede klasse spelen C. V. V. en H. F. C. gelijk. Velox neemt revanche op D. O. S. Achilles voor de eerste klasse behouden. Haarlem thans ook uitgebekerd. Ajax schijnt haar inzinking weer te boven te zijn. Ze heeft tenminste in Breda met 21 van N. A. C. gewonnen, wat een goede presta tie is. Be Quick heeft voor een verrassing gezorgd, door op eigen veld met 4—2 van Feijenoord te winnen, waardoor er opeens veel spanning in de competitie om het landskampioenschap is gekomen. Voor de promotie tweede klasse heeft Velox in Afdeeling I kans gezien, revanche op D. O. S. te nemen, waardoor eerstgenoemde nog niet definitief uitgeschakeld is. In Afdeeling II heeft H. F. C. het op het Feijenoord-terrein tot een hoopvol 1—1 gelijk spel tegen C. V. V. kunnen brengen, zoodat ook hier nog van alles mogelijk is. Achilles heeft zich als eerste-klasser ge handhaafd door een keurige overwinning op Heerenveen. Haarlem is plotseling in ieder geval gauwer dan verwacht werd, uitgebekerd. Met niet minder dan 70 werden de roodbroeken in de Koog door K. F. C. geklopt. Rust kwam met. 00.'Toen scheen keeper Kaan zijn zelfver trouwen heelemaal verloren te hebben. DE UITSLAGEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Be QuickFeijenoord 42 N. A. C—Ajax 12 AFDEELING I Promotie tweede klasse: Velox—D. O. S. 4—2 Promotie derde klasse: D. W. V—H. R. C. 2—0 H. V. C-Hercules 4—0 Derde klasse B: T. I W—Halfweg 3—0 Promotie reserve tweede klasse: D W. S. 2Hilversum 2 12 Promotie reserve derde klasse: De Kennemers 2—A. F. C. 3 30 AFDEELING II. Promotie tweede klasse: V. V. V.—H. F. C. 1—1 Tweede klasse B: Neptunus—O. D. S. 36 Promotie derde klasse: GoudaDe Hollandiaan 53 AFDEELING IIL Tweede klasse B: Be Quick—W. V. C. 7—2 N E, C-Rheden 50 Vitesse—Quick 44 AFDEELING IV Promotie tweede klasse: NoadPalemig 24 T. S. C—Willem II 4—2 AFDEELING V. Promotie tweede klasse: HeerenveenAchilles 1—6 OM DEN NED. VOETBALBEKER. K. F. C—Haarlem 7—0 RoermondFeijenoord 2—1 V. U. C-—Helmond 3—4 H. B. S-Hermes 3—2 RANGLIJSTJES. Kampioenschap van Nederland gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Enschedé 3 3 0 0 6 115 2 Feijenoord 3 2 0 1 4 9—5 1.33 Ajax 4 2 0 2 4 7—8 1.— N. A. C. 4 1 0 3 2 5—8 0.50 Be Quick 4 1 0 3 2 8—14 0-50 Promotie Tweede Klasse. AFDEELING I. Hermes-DVS 2 1 1 0 3 4—2 1.50 D. O. S. 3 1113 5—6 1 Velox 3 1 0 2 2 6—7 0.67 AFDEELING II H. V. V. 2 10 12 3—3 1.— C. V. V. 3 1113 4—4 1 H. F. C. 3 1113 4—4 1.— AFDEELING IV. Palemig 2 1 1 0 3 5—3 1.50 T. S. C. 2 1 1 0 3 5—3 1-50 Noad 2 0 1 1 1 3—5 0.50 Willem II 2 0 1 1 1 3—5 0.50 AFDEELING V. (Eindstand) Achilles 4 2 115 11—7 1.25 Heerenveen 4 2 0 2 4 7—8 1. B. R. C. 4 1 1 2 3 4—7 0.75 N.A.C.-Ajax (1-2) Uit Breda: Voor de vele toeschouwers, die ook den wedstrijd N.A.C.—Enschedé hebben bijgewoond, zal het een verademing geweest zijn, twee ploegen aan het werk te zien. die goed voetbal speelden. Al was dit voetbal nog wel niet van een glanzend gehalte en al deden eenige ongevallen meer het gevolg van een noodlottigen samenloop van omstandigheden dan van te forsch spel afbreuk aan het spelpeil. Ajax vooral werd wel erg door het noodlot achtervolgd. Ajax verscheen reeds tusschen de krijtlijnen met eenige invallers en in den loop van den strijd moesten daarenboven nog achtereen volgens Stam, Anderiesen en Blomvliet ver vangen worden door resp. Distelbrink, Van Keulen en Loois. odk N.A.C. leed aan dit euvel. De ploeg werd door het ontbreken van v. d. Linden en van Mallee vooral de eerste erg gehan dicapt; in den loop van den strijd werd De Bruin nog gewond. Doelman Verwijmeren moest vervangen worden door Merks. Men begrijpt dat deze omstandigheden voor beide ploegen ingrijpende gevolgen hadden. Beide ploegen speelde een prettig en ge schoold voetbal. Over het algemeen kon van eenige veldmeerderheid en een klein tech nisch overwicht der Bredanaars gesproken worden, maar het was weer het te weinig- doortastende spel der voorhoede, het te lang zame ingrijpen en het ontbreken van het schot, dat bij N.A.C. die meerderheid niet tot uitdrukking vermocht te brengen. Na 9 minuten ligt de eerste bal in de N.A.C.- touwen (01). Bij een scrimmage moet Ajax met man en macht verdedigen. Een mooie kans gaat door treuzelen van Simons verloren. N.A.C. ontwikkelt eenige meerderheid en onderneemt diverse aanval len. Lucassen gebruikt in de 20ste minuut zijn kans als Diepenbeek weifelt. Keizer is uitge- loopen; de bal verdwijnt langzaam in het uiterste hoekje (11). Na 40 minuten weet de invaller Distelbrink met een aanvankelijk als voorzet bedoeld schot te scoren als de Bruin te langzaam ingrijpt (12). In de tweede helft werd niet gescoord. Be Quick-Feijenoord (4-2) Ten aansehouwe van ruim 10.000 toeschou wers is Zondag middag door Be Quick de op merkelijk goede prestatie geleverd door het sterke Feijenoord met een 4—2 nederlaag naar huis te sturen. Het was een buitengewoon sen- sationeele wedstrijd, die tot een kwartier voor het einde uitermate spannend was." Be Quick speelde een heel goeden wedstrijd, zwakke plekken had de ploeg niet; Pienter was bijzonder goed. Zeer verrassend was het goede spel van de Groningsche voorhoede, die in vorige wedstrij den zoo hopeloos slecht en langzaam was, maar die nu van begin tot einde groot enthou siasme en energiek doorzettingsvermogen paarde aan technisch en tactisch goed voetbal. Dit geld trouwens voor het geheele elftal. Het tempo was veel en veel sneller dan in vorige wedstrijden; het plaatsen beter. Kortom, voor de duizenden toeschouwers was Be Quick's spel dezen middag een open baring. Reeds direct na het begin was het te bemer ken. dat Be Quick's goede spel ook voor Feijenoord een verrassing bleek te zijn, want ook al waren de Rotterdammers vóór de rust in het veld steeds sterker, toch waren de aan vallen der Groningers in deze helft het ge vaarlijkst. Met breed-opgezet open spel bracht Be Quick het Feijenoorddoel in gevaar, met als resultaat twee doelpunten, welken voorsprong Feijenoord kort voor de ruSt tot 21 wist te verkleinen. In de tweede helft is Feijenoord bijna voort durend sterk in den aanval geweest. De Rot terdammers waren voor doel niet weg te slaan; waarschijnlijk is dat hun ongeluk geweest. Feijenoord demonstreeerde na de rust dezelfde fouten, die de Noordelijke kampioenen de laatste jaren voortdurend hebben gemaakt. Veel te peuterig, veel te lang wachten en veel te kort. Be Quick moest zich na de pauze tevreden stellen met een serie uitvallen, enthousiaste en snel uitgevoerde overrompelingen, met weer als resultaat twee doelpunten. De wedstrijd was daarmee gewonnen. Wel scoorde Van Heel uit een penalty Feijenoord's tweeden goal, maar dat was dan ook het eenige resul taat van het groote overwicht, dat de Rotter dammers in de tweede helft hadden. Promotie Tweede Klasse. C.V.V.-H.F.C. (1-1) Door dezen uitslag in deze kleine compe- titie is de spanning nog weer toegenomen; al is H.V.V, nu voorloopig' min of meer de lachen de derde, toch zal het de Hagenaars niet mee vallen dezen papieren voorsprong zoo maar zonder veel tegenstand in een overwinning om te zetten. Het krachtsverschil tusschen de drie elf- tallen, het bleek ook weer in dezen wed strijd is zóó miniem, dat er van een uitslag niets te voorspellen is. H.F.C. heeft zich na een slechten start tegen de Rotterdammers aan de Soanjaardslaan keurig hersteld; met wat meer geluk en ook wel met meer doorzettingsvermo gen zou er ook ditmaal wel een overwinning behaald zijn. De laatste wedstrijd op eigen terrein tegen H.V.V. kan zeker een overwinning opleveren- De beide backs van C.V.V- speelden niet zoo goed als in Haarlem; keeper Krui- denier echter heeft zijn club vele malen voor een nederlaag behoed; het was eerst drie minuten het einde, dat hij zich door Höck liet Boekman. passeeren, zoodat H.F.C. nog maar juist een kostbaar, maar zeker verdiend punt in de wacht sleepte. Onder leiding van scheidsrechter Boekman stellen de volgende elftallen zich op: c. V .v. Kruidenier Van der Horden, Mastenbroek Gelderbloem, Verhagen, Pinister Verhoef, Bokkum, Kros, Van der Herik, Zaanen H. F. C. Hagenaar, Chapon, Twiss. Koper, Höck Lamp, Kruyer, Van Olphen Ten Have, Dorsman Van der Togt De spelers hebben in 't begin nog al eenigen last met het harde veld; de bal neemt hierdoor dikwijls veel effect. Het komt nog al eens voor, dat de bal verkeerd beoordeeld wordt. H.F.C. is, gesteund door den wind, in het veld in de meerderheid; de aanvallen worden opgezet, maar de afwerking laat nog al eens wat te wenschen over. Er wordt voor den goal te lang gewacht met schieten. De C.V-V.-ach- terhoede krijgt telkens weer gelegenheid, den bal weg te werken. De aanvallen van C.V-V. gaan meestal via de linkerwing, Zaanen is een snelle buitenspeler met een behoorlijke balbehandeling; hij is het dan ook, die dikwijls moeilijke situaties voor het H.F.C.-doel doet ontstaan. Kruyer en Dorsman zijn echter in goeden Promotie Tweede Klasse. A.s. Zondag H. V.V.-C.V.V. Voor a.s. Zondag is vastgesteld de promotie wedstrijd H. V. V.—C. V. V. De wedstrijd H. F. C.—H. V. V. blijft dus tot het laatst bewaard. oii!iiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliii[||iiiiiiiliiiifii!iii;u^ vorm, zoodat het binnentro van de Rotter dammers niet veel gelegenheid krijgt, het Van der Togt moeilijk te maken. Bovendien is het optreden van den HF-C.- keeper uiterst betrouwbaar; zijn uitloopen is ook beter, dan in vele andere wedstrijden. Twiss en Koper probeeren het met verre schoten, die niets opleveren. Het te korte spel van de H.F.C.'ers levert voor den langen spil Verhagen, die de beste speler van het veld is, niet veel moeilijkheden op. Eenige minuten voor de rust krijgt Zaanen een corner te nemen; er ontstaat een klein misverstand bij H.F.C. en Kros scoort met een goeden kopbal (1—0). Na de hervatting blijkt het al duidelijk, dat H.F.C. alles op den aanval concentreert; dit is onder deze omstandigheden volkomen gerecht vaardigd. C.V-V. moet dan ook verdedigen; zij doet dit goed, waardoor de eenigszins aan haar lot over gelaten voorhoede toch nog gevaarlijk dicht Van der Togt nadert. Een magnifieke save van dezen keeper zien we daarna, gevolgd door een schot tegen de lat. Slechts enkele schoten van Koper en Twiss leveren voor Kruidenier veel moeilijkheden op. Het is een uiterst spannende strijd; het tempo zakt wel door het warme weer, maar beide partijen houden dapper vol. Drie minuten voor het einde, zet Höck een goed opgezetten aanval van de geheele H.F.C- voorhoede met een zacht schot in een doelpunt om (11). Onder groote spanning verstrijken de nog resteerende paar minuten. Velox-D. 0. S. (4-2) Velox heeft in den promotiestrijd voor een plaats in de eerste klasse de eerste punten behaald door D.O.S. met 42 t-e slaan. In de eerste helft werd een enthousiaste en ener- veerende strijd geleverd, met vele spannende momenten voor beide doelen. Plaatsen en schieten lieten echter te wenschen over, deels door de warmte, deels door de zenuwen. In den loop der eerste helft werd Velox sterker; vele corners werden genomen, maar zonder resultaat. Na een kwartier van groot over wicht van Velox kwam de rust met blanken stand. Direct na de hervatting kreeg Achterberg den bal vrij voor het D.O.S.-doel en gaf aan Velox de leiding. (10); Binnen enkele minuten maakte v. d. Lek met een mooi schot gelijk uit een pass van Van Leur Sr. (11). Er ontwikkelde zich nu een felle strijd om de leiding, die beslist werd voor Velox door Hol (2—1). Tien minuten voor het einde maakte D. O. S. wederom gelijk. Van Leur Jr. scoorde uit een kopbal van Dumortier. (22). Toen kwamen de beslissende laatste mi nuten. Ongeveer drie mimiten voor het einde schoot Achterberg een vrijen schop buiten het strafschopgebied ineens in het D.O.S.- doel. (3—2). Santwijk veroorzaakte een strafschop op het D.O.S.-doel. die door Achterberg werd ingezet. (4—2). Promotie res. derde klasse. De Kennemers 2Assendelft 2 (30) De tweede promotiewedstrijd bracht aan de rood-zwarte reserves een verdiende, doch zwaar bevochten overwinning op 'n hard-wer- kende Assendelft-ploeg. De Beverwijkers staan er nu goed voor; als zij dit spel in den nog res- teerenden uit- en thuiswedstrijden herhalen, kunnen zij het volgend seizoen in de reserve tweede klasse uitkomen. De Wijkers, die voor de rust het windvoor- deel hadden, speelden technisch beter. Rek- veld gaf hun na 20 minuten op fraaie wijze de leiding (10). De gasten brengen door open aanvallen ook Grapendaal enkele malen in moeilijkheden, doch hun spel is te slordig om resultaat te hebben. Na de rust is het spoedig 20, als Pauw den doelman handig verschalkt. Kort voor tijd weet Boom een van de vele goede voorzetten van Ten Wolde in te schie ten (3—0). Met dezen stand kondigt de heer Miezerus het einde aan. De stand van de promotie-competitie is thans; gesp.gew.gel.verl. v -t. pnt. Kennemers II 2 1 0 3—0 3 West-Frisia H 10 10 0—0 1 Assendelft II 10 0 1 0—3 0 Om den H. V B.-beker. K. F. C.-Haarlem (7-0) Wanneer ooit een elftal gemakkelijk aan een groote overwinning is gekomen, dan is dat Zondag wel K.F.C. geweest. De roodbroe ken konden hun vorm van den laatsten tijd niet terug vinden en hoewel, mede door den van doel tot doel staanden wind steeds op de K.F.C.-helft werd gespeeld, bleef de stevig spelende Kooger-verdediging met succes tal rijke aanvallen afslaan. Opvallend veel stond de voorhoede van Haarlem buitenspel. De uitvallen van K.F.C. waren veel minder tal rijk. maar zeker niet minder gevaarlijk. De Haarlem-voorhoede kon tegen het en thousiaste spel der Kooger-verdediging niet op. Rust kwam zonder dat er werd gescoord. De tweede helft is voor Haarlem een dé- bacle geworden. De hooge score kwam niet omdat K.F.C. zoo goed speelde; die was voor het grootste deel te wijten aan het zwakke doelverdedigen van Kaan. Hij kon dezen middag zijn goeden vorm niet vinden. Zoo verdwenen de gemakkelijkste ballen in zijn doel. Reeds in de eerste minuut kreeg K.F.C. een doelpunt, toen Huijsmans miste en de toeolopende de Boer den tezacht teruggespeel- den bal langs Kaan plaatste. Het werd spoedig 20 en 30, waarna Verhappen na een botsing het terrein verliet. Kammeijer kwam nu op de backplaats; de half linie werd van rechts naar links: Cornet (die als invaller voor Van Gooi speelde), de la Mar en Visser. Wel deed Haarlem energieke pogingen om de eer te redden, maar haar spel bleef te zwak. De Vries kreeg dikwijls goede centers van Smit. maar De Vries kon tegen den ro bust spelenden Veen niet op. Smit passeerde den uitgeloopen doelverde- ■'iger, maar via de lat ging de bal over. K.F.C, maakte er 40 van. Kammeijer doet als back verdienstelijl- werk. maar kan niet verhinderen, dat Kaan nog driemaal wordt gepasseerd. Hartog kwam in botsing met Veen en moest ook al vervangen worden. Van Pola- nen schoot hard tegen de lat; van de doel lijn af werd de bal nog weggewerkt. Met 70 won K.F.C. tenslotte zeer geflat teerd. Haarlem begon met: Kaan, Verhappen, Huijsmans, De la Mar, Kammeijer, Cornet, Hartog, De Winter, Van Polanen, Smit, De Vries. Feestavond Haarl. Scheidsrechters- vereeniging. De Haarlemsche Scheidsrechtersvereeniging bestond dezer dagen 12 1/2 jaar. Dit feit is niet onopgemerkt voorbij gegaan, want Zondag avond werd in een der zalen van het Ge meentelijke Concertgebouw een feest georga niseerd, dat er wezen mocht. De band van Engel Paap, genaamd „De Zandvoortsche Visschers" zorgde weer voor treffelijk voor de noodige afleiding. De heer H. F. van Luyken, voorzitter der ju- bileerende vereeniging, sprak een kort ope ningswoord. Hij bepaalde zich in hoofdzaak tot de bespreking van het programma, dat met zorg was samengesteld. Hierna kreeg het Haarlemsch Dubbelman- nenkwartet „De Damiaten" gelegenheid zich te laten hooren. Het zingen van dit achttal werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd, want na elk nummer werd krachtig geapplau- diseerd. Beppie Murray vertelde aard'ige moppen en zong onder pianobegeleiding eenige cabaret liedjes. Het programma vermeldde voorts het op treden van „The Croaking Nightingales". Dit bleken drie jongelui met één guitaar te zijn, zooals zij zich bescheiden voorstelden. Dit drie tal had een geweldig succes met zijn Engel- sche en Indische liedjes, die werden voorge dragen op de manier, waarop de „Comedian Harmonists" dit doen. De imitatie van Shirley Temple was zóó goed, dat deze herhaald moest worden. In de pauze had een verloting plaats; een snelteelcenaar hield zich bezig met het ver vaardigen van caricaturen. Na de pauze traden de artisten wederom op. De avond werd besloten met een bal, dat eerst vèr na middernacht geëindigd werd. De Dagbladen-competitie. De deelnemers aan bovengenoemde com petitie zijn, evenals de voorgaande vier jaren Leidsch Dagblad, Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, en Haarlem's Dagblad. De voor deze competitie, door de gezamen lijke directies beschikbaar gestelde wisselbe ker Is momenteel in het bezit van de N. R. C. Op 26 Mei a.s. zal voor de vijfde maal de competitie ingezet worden met den wedstrijd Haarlem's Dablad—N. R. C. op het E. D. O.- terrein. Het verdere programma luidt: 2 Juni LeidenHaarlem, 9 Juni Rotterdam Leiden, 16 Juni RotterdamHaarlem, 23 Juni HaarlemLeiden, 30 Juni LeidenRot terdam. De Olympische Dag. Het Nederlandsch Bondselftal samen gesteld. Naar wij vernemen is het Nedei'landsch Bondselftal, dat op Zondag 7 Juni a.s. op den Olympischen Dag te Amsterdam tegen Sparta (Praag)) zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Cal denhoven (D.W.S,.) en Pienter (Be Quick). Midden: Pellikaan (Longa), Den Hoed (M. V.V.) en Van Heel (Feijenoord). Vóór; Vrauwdeunt (Feijenoord), Bakhuys (H.B.S.), Lungen (A.F.CO, Smit (Haarlem) en Van Nellen (D.H.C.). KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. NilocAtilla (84) HEEREN: Er wordt direct flink gespeeld: spoedig scoort N. Berkhout voor Niloc (10). Hierna komt Atilla met eenige snelle open aanvallen; uit een hiervan scoort de mid-voor den gelijkmaker (11). Niloc neemt na eeni gen tijd opnieuw de leiding door een hard schot van Köhlman (2—1). Wanneer de Niloc linksback te stevig aan valt krijgt Atilla een vrijen worp te nemen, die door den midvoor in een goal wordt om gezet (22). Dan komen de Amsterdammers flink opzet ten; zij weten voor rust nog driemaal te sco ren (5—2). In de tweede helft wordt door Atilla en thousiast gespeeld; spoedig heft de. links binnen succes (53). Niloc weet dan den uit stekend spelenden doelman van Atilla drie maal te passeeren (8—3). Wanneer dan Atilla den achterstand nog verkleint (8—4), fluit scheidsrechter Westrik voor het einde. NilocAalsmeer (62) Het begin is zeer fortuinlijk voor Aalsmeer, want na één minuut scoort Jongkind het eer ste doelpunt. De Amsterdammers hebben na 15 minuten den 10 achterstand omgezet in een 21 voorsprong door goals van de gebroeders Berk hout. Voor rust weet Niloc nog eenmaal te scoren door den rechtsbuiten Köhlmann (3—1). In de tweede helft opent Niloc de score (41). Dan komt Aalsmeer stevig opzetten; weldra verkleint K. de Boer met een hard schot den achterstand (42). Wanneer Niloc nog tweemaal scoort, is Aalsmeer geslagen. AalsmeerAtilla (64) Direct na het begin wordt er zeer snel ge speeld; weldra heeft Aalsmeer door Mühlhaus succes. Deze voorsprong is echter van korten duur, want weldra maakt Atilla gelijk. Hierna is het weer Aalsmeer, dat door Jongkind de leiding neemt (2—1). Doch dan komt Atilla in den aanval en weet door haar midvoor twee maal te scoren (2—3). Voor rust maakt Aalsmeer door Tulp gelijk (3—3). Na de rust wordt aan beide kanten flink gespeeld; Atilla opent de score met een hard schot (3—4). Dan is het uit met Atilla. Aals meer speelt nu een snel, open spel: door Tulp (2) en Jongkind wordt de 43 achterstand in een 64 voorsprong omgezet. (Vriendschappelijk) LijndenRapiditas (197) Rapiditas heeft in Lijnden een gevoelige ne derlaag geleden, hetgeen grootencleels aan de verdediging is te wijten. Reeds na 10 minuten was de stand 6—0 voor Lijnden door goals van Witziers en v. Zanten. Dan maken Duijff en Buys voor Rapiditas twee goals, waarna Lijnden voor rust den stand tot 102 opvoert. Na rust komt Rapiditas opzetten; eenige goals van Duijff brengen den stand op 10—5. Dan wordt de achterstand weer grooter (17—5) Wanneer Duijff nog tweemaal scoort en ook Lijnden nog een tweetal malen v. Beek pas seert, komt het einde. l HET OLYMPISCH VOETBAL- TOURNOOI. Geen Nederlandsch elftal naar Berlijn. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden bestuursvergadering van den K.N.V-B. is besloten geen elftal naai de Olympische Spelen af te vaardi gen. Het bestuur van den K.N.V.B. stelt er prijs op, dit besluit nader te motiveeren, opdat niet de minste twijfel zal bestaan omtrent de be weegredenen, die het daartoe noopten. Zooals bekend mag verondersteld worden, staan de amateursbepalingen van den K.N. V.B. toe, dat aan spelers in zeer bijzondere ge vallen met goedkeuring van het K.NV.B.-be- stuur vergoeding van loonderving gegeven wordt. Tot nu toe is zulks dan ook alleen na gron dig onderzoek bij de werkgevers ten opzichte van enkele Ned. elftal-spelers geschied en dan nog slechts tot een maximum van 70 a 80 pCt. van het gederfde loon. Het K-N.V.B.-bestuiir, hoewel overtuigd, dat het daarmede in geen enkel opzicht tegen den geest van het amateurisme handelde, heeft, daar het bekend is met de Olympische bepa lingen inzake loonderving, voor alle zekerheid voeling gezocht met het N.O.C.-bestuur, Dit lichaam, volkomen overtuigd van den amateuristischen staat onzer spelers, alsmede van het feit, dat het streven van het K-N.V.B- bestuur er steeds opgericht is, het amateurs begrip in den waren zin des woords hoog te houden, heeft getracht een oplossing te vin den, die, met inachtneming der bestaande Olympische bepalingen, tot deelneming van het Nederlandsch elftal aan de Olympische Spelen zou kunnen leiden. Intusschen heeft dezer dagen de voorzitter van het I.O C., de heer De Baillet Latour, na het vernemen der volledige feiten, verklaard, dat hij gebonden is, uitvoering te geven aan den tekst der Olympische bepalingen, waarin duidelijk staat, dat athleten, die loonderving genoten hebben, uitgesloten zijn van deelne ming aan de spelen. Daar het KN.V.B'.-bestuur onder geen voor waarde enkele spelers zou willen thuislaten, die het als even goede amateurs beschouwt als anderen, die toevallig geen vergoeding van loonderving behoeven en daar het evenmin de Olympische bepalingen op de een of andere wijze wenscht te ontduiken, heeft het defini tief besloten, geen ploeg naar de Olympische Spelen te zenden. Voor zeer vele voetbalenthousiasten, die ons nationaal elftal een mooie kans op de Spelen te Berlijn hadden toegedacht, daarin gesterkt door het oordeel van den bekenden Dr. Bau- wens, die Nederland tot zijn favoriet verklaard had en die verder verwacht hadden, dat er nog wel een mouw aan deze loondervings kwestie te passen zou zijn, moet dit besluit van den K.N.V.B. in zijn uitwerking een bittere te leurstelling beteekenen. In zijn beteekenis echter zullen zij het stellig weten te waardee- ren als het open en eerlijke standpunt. Zij zullen zich, met de hoop, die doet leven en met het besef dat men de Nederlandsche voet ballers te Berlijn niet gaarne zal missen, af vragen, of er toch tenslotte niet nog wat op gevonden zal worden. Wij blijven hier buiten, evenals buiten de vraag, hoe het voor de tien reeds ingeschreven landen mogelijk kan zijn, het loondervingsverbod op. te volgen. Wij héb ben respect voor het feit, dat het K.N.V.B. bestuur de consequentie van zijn eigen besluit, dat loonderving in speciale gevallen toestaat, op openlijke wijze in het geding heeft ge bracht. Nat. wedstrijden Haarlemsche Jachtclub. Onder begunstiging van zeer fraai zeilweer hadden de nationale wedstrijden der Haarlem sch Jaeht-Club plaats. De wind, die des och tends bij het begin der wedstrijden uit het Oosten blies, draaide in den loop van den dag naar het Noord-Oosten en nam aanmerkelijk in kracht toe, zoodat een windsnelheid van ruim 10 Meter per seconde werd bereikt. Begonnen werd met het nummer 12-voets- jollen A. In dit nummer verschenen 12 deel nemers aan den start, die een feilen strijd voerden. Dadelijk na den start, die in dén wind was, nam de Rotterdammer Van der Valk de leiding. Op het rak in den Mooien Hel wist Evers den vluchteling te achterhalen en den kop over te nemen. Helaas raakte de Haar lemmer in de laatste ronde een boei en moest toen opgeven. De tweede wedstrijd der A-jollen bracht een verrassing; de outsider Landsmeer uit Zaan dam startte zeer zuiver en wist gedurende den geheelen wedstrijd de leiding te behouden. Wel werd hij door Evers ingehaald, maar elke aanval van hem werd met een loefpartij be antwoord. De derde plaats was nu voor Van der Valk, terwijl Van Suylekom vierde werd. Laatst genoemde, een jonge Haarlemsche coming- man, was in den ochtendwedstrijd reeds twee de geworden en zal ongetwijfeld nog meer van zich doen spreken. Hoewel het programma slechts twee regen bogen noemde, waren er nog drie bij eekomen. Waarom deze deelnemers echter niet op tijd ingeschreven hadden, was ons niet recht dui delijk. De eerste race was voor Zuiderbaan, die ge durende den geheelen wedstrijd de leiding had. Bij de boei van het stoomgemaal kroop Van der Mey te iaat tusschen ('e boei en De Wit; er ontstond een aanvaring, zoodat de stuur man van De Sude III moest worden uitge sloten. ij Ook de B-jollen, 11 stuks, vormden een aar dig veld. Hier was R. Brusse van Het Spaarne, verreweg de sterkste. Zeer scherp zeilend, zijn jol bij den vlageri- gen wind keurig beheerschend, won hij beide wedstrijden onbedreigd. In de 4 sharpies was Jac. Stap uit 'dam de beste. Ook hij won beide wedstrijden De volledige uitslagen luiden: 12-Voetsjollen A: le wedstr.: 1. d'Artagnan W. v. d. Valk; 2. Duimelot, H. v. Suylekom3' Wig, A. Minderhoud; 4. Elf, E. de Visser! 2e Wedstr.: l. Ans, G. Landsman: 2. Winde kind, H. Evers; 3. d'Artagnan; 4. Duimelot,. 12-Voetsjollen B. le wedstr.: 1. Marionet R Brusse: 2. Windekind, C. Loeff; 3. Duimelot D. v. Nievelt. 2e Wedstr. idem. Sharpieklasse: 1. All Weather, Jac. Stap- 2 Watergeus, W. Goedegebuure. 2e Wedstr.' l! All Weather; 2. 't Geusje, B. E. Ott. Pampusklasse: Beide wedstrijden 1. Wervel wind, J. Husslage, Regenboogklasse: 1. de Swan, P. Zuider baan: 2, Saenden, L. de Wit. 2e Wedstr.: 1. de Seede III, L. v. de Mey; 2. Saenden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10