ELIXER Mgr. J. H. C. Jansen overleden. 'n Migraine op komst? AKKER.UCHET5 Kindertoeslag voor Overheidspersoneel. SITTERSaKflR M A A NDAG 18 MEI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3" Oud-Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J. H. G. Jansen. Zondagochtend te kwart over negen is Mgr. J. H. G. Jansen, tot het vorige jaar aartsbisschop van Utrecht, thans titulair-aartsbisschop van Selimbria op 68-jarigen leeftijd overleden. Hoewel Mgr. Jansen reeds lang lij- dejide was en hij in verband met zijn ziekte zijn functie als aartsbisschop heeft moeten neerleggen, is het over lijden Zondagochtend toch nog plot seling gekomen. Monseigneur Joannes Henricus Gerardus Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, werd op 9 Mei 1868 te Leeuwarden geboren. In October 1881 ving hij zijn gymnasiale studiën te Rol- duc aan. In 1887 deed hij zijn intrede in het Groot Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen Op 15 Augustus 1893 werd hij tot priester ge wijd. Achtereenvolgens was hij daarna as sistent te Heeg. sinds 30 Juni 1894 te Sneek, en sinds 14 Januari 1898 kapelaan van de St. Walburgiskerk te Arnhem.. In September 1900 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de H. Schrift op „Rijsenburg". Ruim acht jaar lang heeft hij dezen leerstoel bekleed. Bekend zijn van hem zijn ontzag en liefde voor de H. Schrift ep zijn serieuze studie. Op 16 October 1908 volgde zijn benoeming tot pastoor te 't Goy (gem. Houten). 23 Januari 1914 werd hij pastoor te Harlingen en op 27 September 1918 pastoor van O.L. Vrouw ten Hemelopne ming te Utrecht. In het jaar 1920 volgde zijn benoeming tot kanunnik van het Metropoli- taan Kapittel. Op sociaal terrein bewoog hij zich als gees telijk adviseur van de R.K. Werkgevers Ver- eeniging in haar beginstadium. In 1927 werd hij belast met de voorbereiding van de oprichting van de nieuwe parochie van het H. Hart van Jezus onder de bestaande parochie van O.L. Vrouw ten Hemelopneming. Op 18 November 1929 stierf Mgr. H. van de Wetering en vaceerde de Aartsbisschoppelijke zetel. Den volgenden dag werd de Deken van Utrecht in een buitengewone vergadering van het kapittel benoemd tot Vicaris Kapitulaar. Na vijf maanden werd door den Pauselijken Internuntius, Mgr. L. Schioppa, aan pastoor Jansen medegedeeld, dat hij was uitgekozen als opvolger op den stoel van St. Willibrord. Als bisschop besteedde hij veel aandacht aan de sociale nooden van zijn diocesanen, die hij in zulk een ongunstigen tijd bestuurde. De algemeene liefdadigheid werd krachtdadig gestimuleerd. Zijn karakter en persoonlijke leefwijze deden hem echter den meesten na druk leggen op de zuiver religieuze aangele genheden van zijn ambt. Groot respect dwong hij af door zijn diepe vroomheid en gestreng heid tegenover zichzelf, en hij heeft velen door zijn voorbeeld gesticht. Zijn groot levenswerk mag wel genoemd worden de hervorming van de zorg v^or de rijpende en rijpere jeugd. Door zijn voorschrif ten voor het mannelijk en vrouwelijk jeugd werk in het Aartsbisdom werd een geheel nieuwe, centraal verbonden parochieele c-ga- nisatie opgebouwd, die ingeschakeld wera in de Katholieke Actie. Zijn eerste herderlijke vastenbrieven waren aan het jeugdvraagstuk gewijd. Zijn ingespannen arbeid en zijn vele dienst reizen hebben zijn gezondheid gesloopt. Op de terugreis van het Eucharistisch Congres te Buenos Aires openbaarde zich de ziekte, welke tot zijn Aood zou leiden. Mgr. Jansen zag zich genoodzaakt aan Rome de benoeming te verzoeken van een Coadjutor en later ontslag te vragen uit zijn functie waarop de benoeming tot titulair-aartsbis schop van Selimbria volgde. De uitvaartplechtigheid zal geschieden in de kathedraal in de Lange Nieuwstraat te Utrecht op Vrijdagochtend a.s. De begrafenis geschiedt op de R. K. begraafplaats te Utrecht jn den grafkelder der aartsbisschoppen. MALVERSATIES BIJ DEN BIJZONDEREN VRIJWILLIGEN LANDSTORM. Dezer dagen is te Maastricht gearresteerd J. A. I. H. G., onder verdenking van het ple gen van malversaties ten nadeele van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, waarbij genoemde persoon een belangrijke functie ver vult. In het belang van het nog in gang zijnde onderzoek verstrekt de politie geen inlich tingen over dit geval. MEVR. WESTENDORP—OSIECK ONDERSCHEIDEN. Op de tentoonstelling van „Arti et Amïcitiae". Bij de opening der voorjaarstentoonstel ling van ..Arti et Amicitiae" maakte de voor zitter der maatschappij, prof. Huib. Luns be kend dat het bestuur de gouden medaille van de Koningin heeft toegekend aan mevrouw B. WestendorpOsieck naar aanleiding van ha re inzending op de tentoonstelling. Verder werd meegedeeld dat het bestuur en commissie van beheer over de kunstzalen de eerste premie voor de inzending, die in ver band met 't kunnen van den vervaardiger, op bijzo-dere wijze medewerkt om de expositie be langrijk te maken, heeft uitgereikt aan Johan Buning. terwijl de tweede premie werd toe gekend aan mevrouw C. van Iterson Knoepfle. Als 's morgens dai onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, a/N, voorkom dan die misère met 1 of 2 p Vo/pe»»i rtcepi »on Apolhtter Dumoni "AKKERTJES" (Adv. Ingez. Med.) Circulaire van Minister de Wilde. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden betreffende den kindertoeslag voor Overheidspersoneel. De gedragslijn, welke bij de toetsing van de salaris- en loonregelingen der lagere publiek rechtelijke organen enz. ten aanzien van het emolument der kindertoelage wordt gevolgd, steunt op de richtlijnen, aangegeven in het rapport der commissie-Schouten, meer in het bijzonder op de conclusien 3, 10 en 22 van dat rapport. Bij vergelijking, ingevolge conclusie 22, van de gemeentelijke salarissen en loonen met het rijkssalarispeil en het plaatselijk loonpeil, wordt ten aanzien van de kindertoelage in het algemeen slechts rekening gehouden met een ;emiddeld aantal van twee kinderen. Heeft een gemeente voor haar ambtenaren een kindertoelage-regeling, aanvangende met het le kind, zooals bij het rijk dan gel den in dit verband als maatstaf van vergelij king de rijksnormen zonder meer. Bevat de gemeentelijke regeling een kindertoelage, aan vangende met het 2de kind, dan gelden als toetsingsnormen de rijkssalarissen, vermeer derd met de toelage voor 1 kind. Kent de ge meente een kindertoelage toe, aanvangende met het 3e. 4e. enz. kind, ofwel ontbreekt een kindertoelage, dan gelden als toetsingsnormen de rijkssalarissen, vermeerderd met de toelage voor 2 kinderen. Geldt een gemeentelijke kindertoeslagrege- ling. behalve voor de ambtenaren, ook voor de werklieden, dan dienen de van het plaatselijk loonpeil afgeleide loonen als regel te worden verminderd met de kindertoelage voor 1 of 2 kinderen, al naar gelang de vanwege de ge meente toegekende kindertoelage begint bij het 2e of le kind. De minister teekent hierbij aan. dat deze gedragslijn niet voorzit in alle gevallen, welke zich op dit gebied kunnen voordoen. In de dikwijls zeer uiteenloopende gevallen wordt op de meest billijke wijze zooveel mogelijk ge handeld naar analogie van de gedragslijn hiervoren aangegeven. Uit het vorenstaande volgt, dat, wanneer een gemeente zonder kindertoelage of met een kin dertoelage aanvangende met het 3e kind. dan wel aanvangende met het 2e kind. welker salarissen derhalve zijn getoetst aan de rijks normen vermeerderd met 6%, dan wel met 3% na die toetsing overgaat tot het invoeren c.q. het wijzigen in gunstigen zin van de kin dertoelage-regeling, een dergelijke maatregel behoudens het hierna vermelde, gepaard zal moeten gaan met verlaging van de grondsala- rissen. Want practisch beteekent een dergelijke maatregel een salarisverhooging, en wel van ongeveer 6%, indien een kindertoelage geheel nieuw wordt ingevoerd ofwel indien een rege ling, aanvangende met het 3e, 4e, enz. kind, wordt omgezet in een regeling, aanvangende met het le kind, en van ongeveer 3% indien een regeling, beginnende met het 2de kind wordt gewijzigd in een regeling, aanvangende met het le kind. In dergelijke gevallen zal men dus de keus hebben tusschen het handhaven van de ge toetste grondsalarissen en afzien van een ver betering c.q. invoering der kindertoelagerege ling eenerzijds, of wijziging in gunstigen zin c.q. invoering van de kindertoelageregeling, met een overeenkomstige vermindering van de grondsalarissen anderzijds. De vraag, welke men zich in dit verband thans nog kan stellen is, of het gelet op de min of meer belangrijke salarisverlagingen, waaraan het personeel van vele publiekrech telijke organen moest of nog moet worden onderworpen aanbeveling zal verdienen, de grootere gezinnen in gemeenten, enz., waar nog geen kindertoelageregeling bestaat, tege moet te komen döor invoering van een kinder toelage. aanvangende met het 3e of 4e kind. Een dergelijke kindertoelage zou immers, re kening houdende met de in de hiervoren aan gegeven gedragslijn, niet met verlaging van de grondsalarissen gepaard behoeven te gaan. Deze vraag meent de minister zonder voor behoud bevestigend te kunnen beantwoorden, weshalve hij de invoering van een zoodanige kindertoelage in dergelijke gvallen aan de be trokken organen in overweging geeft. Luchtbeschermingsoefening in Zeeland. Bijna volkomen verduistering. Op de gebruikelijke wijze is de luchtbescher mingsoefening, die Zaterdag in de provincie Zeeland werd gehouden, besloten met een nachtoefening, die o.a. inhield, dat steden en dorpen door het dooven van alle lichten zoo goed mogelijk verduisterd zouden worden, terwijl een verkeersvliegtuig der K. L. M., spe ciaal voor dit doel gecharterd, als vijandelijk bombardementseskader boven verschillende plaatsen zou verschijnen en door het afschie pen van lichtpatronen het werpen van bom men zou fingeeren. Vanzelfsprekend hadden de inzittenden daarbij tegelijkertijd gelegen heid om te observeeren in welke mate de be volking aan den oproep om de lichten te doo ven, gehoor had gegeven. Behalve de kust- en havenverlichting die uiteraard ondanks de oefening moest blijven branden en slechts zou worden gedoofd, wan neer dit alles onverhoopt eens ernst zou wor den— kan men zeggen, dat Zeeland volmaakt verduisterd was en dat nergens eenig over bodig licht viel te bespeuren. Een redacteur van het A. N. P., die de vlucht meemaakte en ook aan soortgelijke nacht vluchten boven andere verduisterde gebieden heeft deelgenomen, moest een frappant on derscheid tusschen deze vlucht en de vroege re gevallen constateeren. Daardoor was het mogelijk dat het vliegtuig er niet in slaagde alle opgegeven plaatsen te vinden en dat zelfs de beide officieren-waar- nemers van Soesterberg en de vlieger-waar nemer van de Marine, die aan boord waren, de kluts kwijt raakten. Volksonderwijs neemt rapport der bevredigingscommissie In bijzondere algemeene vergadering te Utrecht. In de Handelsbeurs te Utrecht werd Zater dagmiddag een buitengewone algemeene ver gadering gehouden van ..Volksonderwijs" ter behandeling van het rapport der volksonder- wijs-bevredigingscommissie. De drukbezochte bijeenkomst werd geopend met een redevoe ring van den algemeen voorzitter den heer N. Kropveld. Spreker richtte een woord van welkom tot de afgevaardigden en tot de vertegenwoordi gers van den bond van Ned. Onderwijzers en van het N.O.G. en woorden van dank tot de leden der commissie voor het vele werk, dat verricht werd. Spr. schetste vervolgens de geschiedenis van den schoolstrijd, waarin hij vier perioden on derscheidde. Na een inleidend woord van den heer Klaas de Vries, voorzitter der bevredigingscommissie, heeft de heer W. van Diesen een uitvoerige toelichting tot het rapport gegeven, waarin de commissie tot de volgende conclusie kwam: 1. met alle kracht moet gepoogd worden de openbare school (algemeene volksschool) te behouden en haar positie te versterken. 2. dit pogen kan gepaard gaan met het mogelijk maken van een behoorlijke verzor ging van niet-openbaar onderwijs. 3. handhavende het beginsel van de finan- cieele gelijkstelling en de grondwettelijk ge waarborgde vrijheid van het onderwijs moet aangedrongen worden op wijziging in de or ganieke wet waardoor: a. de voorwaarden, waaronder de stichting van bijzondere scholen mogelijk is, verzwaard worden. b. een werkelijke gelijkstelling, en daardoor een ware schoolvrede wordt verkregen. 4. de houding van „volksonderwijs", ten aanzien van het principe der financieele ge lijkstelling. dient voorloopig niet gewijzigd te worden. De heer Klaas de Vries beantwoordde de verschillende sprekers, waarna de conclusies in stemming werden gebracht. Zij werden aangenomen met dien verstande, dat in 3a achter het woord stichting wordt ingevoegd ..en instandhouding". De voorzitter sloot daarna de bijeenkomst met een opwekkend woord. ROOFOVERVALLERS MOETEN VIER JAAR BOETEN. De rechtbank te Zutfen heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen J. J. G. van der H.. N. G. van der H. en W. F. tegen wie de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf had ge- Lischt, omdat zij in den nacht van 27 op 28 Juli van het vorig jaar een roofoverval had den gepleegd te Diepenveen bij Deventer in een boerderij, waarin een oude man met twee zoons woonde. De rechtbank veroordeelde elk tot vier jaar gevangenisstraf. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Kranslegging bij het stand beeld van Hugo de Groot in Delft. Ter gelegenheid van den Volkenbondsdag (18 Mei) heeft de Vereeniging voor Volken bond en Vrede Zaterdagmiddag een bijeen komst georganiseerd in Delft, gevolgd door een kranslegging bij het standbeeld van Hugo de Groot op de Markt door Sir Cecil Hurst, den president van het Permanent Hof van Internationale Justitie. Volkenbond en Vrede wenschte daardoor den nauwen samenhang tusschen de internationale rechtsgedachte en den Volkenbond tot uiting te doen komen. Na een ontvangst tenstadhuize verzamelden zich omstreeks vier uur de belangstellenden op de Markt tusschen het Stadhuis en de Nieuwe Kerk waar het standbeeld van Hugo de Groot staat en waar voor deze ge legenheid een spreekgestoelte was opgericht Daar werd het woord gevoerd door prof. mr. J. R. Hamel. prof. Korst, de heer H. W. Tila- nus en mr. J C. A. Everwijn. voorzitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Prof. mr. J. A. van Hamel, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging voor Internatio naal Recht, zeide, dat het in dezen tijd goed is, zich te scharen onder de banier van Hugo de Groot. Hij is boven alles de figuur van levende zwoegende, brandende menschelijke kracht. Euwer.lang nadat hij den adem heeft uitgeblazen, leert ons zijn leven, dat wij ons niet behoeven te buigen, niet mogen buigen voor de teleurstellingen van het oogenblik. Sir Cecil Hurst ving aan met enkele woor den van dank voor het feit. dat men hem gevraagd had den krans namens Volkenbond en Vrede te leggen. In deze tijden is het. aldus Sir Cecil, is het wel noodig, dat wij in het openbaar uiting geven aan ons geloof in het internationale recht en onze erkentelijkheid uitspreken je gens menschen als Grotius. die de grondleg gers zijn van ons moderne bestel. Het is niet omdat er voor Grotius geen groote schrijvers over internationaal recht zijn geweest, er waren er verscheidenen. Het verschil tusschen Grotius en zijn voor gangers is hierin te zien. dat de regeeringen aan zijn geschriften aandacht schonken. Zijn voorgangers waren niet zoo gelukkig. Zij schreven doch de wereld nam er nauwelijks nota van. Met Grotius was de zaak anders. Nadat hij gesproken had, luisterde de wereld. Nadat Sir Cecil Hurst de plechtige krans legging had verricht en het Wilhelmus ten gehoore was gebracht, sprak de heer P. Int- veld, voorzitter van de afdeeling Delft van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede een slotwoord. efilH T?7 IN UW BORREL U COCKTAIL LIKEUR X VERMOUTH SHERRY CAIZ*Zn.VMPEKELA-GRONINGEN (Adv. Ingez. Med.) Roekelooze Kanovaarders. Met hun notedopjes de zee op. Jongeman bekoopt zijn vermetelheid met den dood. Vele kanovaarders meen en het aan hun standing verplicht te zijn met hun notedopjes de zee op te gaan, om daar alle gevaren te trotseeren, welke hen van vele kanten bedrei gen. Dat deze „sportiviteit" noodlot tige gevolgen kan hebben, begrijpt ieder en in het afgeloopen weekend is dat ten overvloede helaas ten koste van een jong leven nog weer duidelijk bewezen. Drie kano's zijn bij de Seheveningsche haven afge dreven. Van twee der ranke bootjes konden de inzittenden worden ge red: van het derde is één der opva renden verdronken. Het ongeval, waarbij een jongeman is ver dronken. geschiedde Zondagnamiddag circa drie uur op een kilometerafstand van 't stille strand tusschen Scheveningen en Kijkduin. Daar sloeg de kano, die met drie jongelieden bemand was, in zee om. Eenige bezoekers van het strand snelden met een andere kano ter hulp en mochten er in slagen twee drenkelingen te redden. Een van deze beiden was zoodanig uitge put. dat hij per auto van den G. G. D. naar het Roode-Kruis-ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is thans gunstig. De derde jongeman, de 18-jarige E. van W., wonende aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen. werd helaas niet gevonden, zoodat moet worden aangenomen, dat hij is verdronken. Het tweede geval is den achttienjarigen P de Leeuw, ook uit 's-Gravenhage afkomstig over komen. Deze dreef zoo ver in zee af. dat zelfs de motorreddingboot uit Hoek van Hol land is uitgevaren. Deze keerde onverrichter zake terug, daar de Batavier 7 den waaghals had opgepikt en aan de lioodsboot had over gegeven. Tenslotte heeft het Duitsche s.s. Themis drie jongelui te Rotterdam aangebracht, die in him kano hulpeloos ter hoogte van den Nieuwen Waterweg ronddobberden. Levensverzekering Mij. „Haarlem". Netto-vooruitgang van het verzekerd kapitaal. In het verslag over 1935 van de Levensverze kering Mij. „Haarlem" (Onderlinge) zegt de directie o.m., na hulde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van den overleden president commissaris, jhr. O. van Lennep: Vooruitloopend op ons verslag over het loo pende boekjaar, deelen wij mede, dat in de vacature in het College van Commissarissen is voorzien door de benoeming van mr. Th. A. Wesstra, Secretaris van de gemeente Haarlem. Jhr. F. W. van Styrum werd door het College van Commissarissen tot voorzitter benoemd. Het verheugt ons wederom een grooteren netto-vooruitgang van het verzekerd kapitaal en der verzekerde rente te mogen constatee ren. De netto-vooruitgang bedroeg f504.412.(~~ zijnde f 68.331,35 méér dan in 1934. De voortdurende werkloosheid bezorgde ons ook in 1935 vele afkoopen en royementen, waarbij door ons zooveel mogelijk met de be langen der verzekerden werd rekening ge houden. Het pensioenfonds van het personeel is we derom in overeenstemming gebracht met de te dien opzichte aangegane verplichtingen. Vorige jaren werd op de Winst- en Verlies rekening onder „Afschrijvingen Agentenreke ningen" een bedrag opgenomen, dat bestond uit afgeschreven premie. Thans hebben wij de afgeschreven premiën in mindering van de ontvangen premiën gebracht waardoor de min dere premie-ontvangst, in vergelijking met het vorige jaar wordt verklaard. In 1935 kwamen vier executies van hypothe ken voor. die noodgedwongen moesten worden doorgezet, aangezien het niet mogelijk bleek de betreffende hypotheek-debiteuren verder tegemoet te komen. De onderpanden hebben wij zelf ingekocht. Een bedrag van f 18.548,25 werd hierop afgeschreven. De belegging in hy potheken vormde in vorige jaren onze voor naamste geldbelegging, omdat wij deze beleg ging als de beste en veiligste beschouwden. Hierin moesten wij evenwel wijziging bren gen door de reeds genomen en nog in uitzicht gestelde regeeringsmaatregelen, die ons deden besluiten voorloopig geen gelden op hypotheek te verstrekken. Op Effecten, die tegen beurs koers zijn opgenomen, werd een bedrag van f24.296,73 ten laste van de Winst- en Verlies rekening afgeschreven.. De Reserve voor geld belegging bedroeg bij aanvang van het boek jaar f 20.000: hieraan werd uit de winst 1935 toegevoegd f 9.584,30V2 en overgeboekt van de „Extra Reserve" f 8.353,23VS; totaal f37.937,54. Ten laste dezer reserve werd afgeschreven op hypotheken f 18,548,25. Zoodat de reserve voor geldbelegging op 31 Dec. '35 bedroeg f 19.389.29. De bezittingen der Mij. vermeerderden met f78.262,05 en bedroegen op 31 December 1935 f 2.468.240,29. Balans en winst- en verliesrekening sluiten met een telling van f 2.490.280,28 en f 2.631.492,24. DE HERTOG VAN GLOUCESTER VAN HET PAARD GEVALLEN. De hertog van Gloucester is bij het polo- spelen te Fleet in Hampshire van zijn poney gevallen In een ziekenhuis is zijn elleboog, die sterk gekneusd is. aan een Röntgenonder zoek onderworpen, waarbij bleek dat van een fractuur geen sprake is. Algemeene vergadering Vrijheidsbond. Kwestie van Grondwets herziening aangeroerd. Instelling van een Economische Kamer afgewezen. In het jaarbeursgebouw te Utrecht is Zaterdag en Zondag de algemeene vergade ring gehouden van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". De vergadering werd Za terdagmiddag geopend met een rede van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar. I11 verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer in het volgend jaar schetste spreker de politieke situatie van het oogenblik. Dat in ens land nog maar heel weinig van opleving is te bespeuren, vindt volgens spr. voor een belangrijk deel zijn oorzaak daarin, dat Nederland niet liberaal geregeerd wordt. Hij wees te dien aanzien erop. dat het be drijfsleven niet genoeg vertrouwen kan heb ben in deze regeering met haar zich steeds wij zigende maatregelen. In de tweede plaats eischt een regeering in liberalen zin vermin dering van belastingen in plaats van verzwa ring. De nadruk dient gelegd op herstel van bedrijfsleven en niet in de eerste plaats op het sluitend maken van het budget. De orde ningspogingen zullen den staat onbetaalbaar veel geld gaan kosten, waardoor de zoo hoog noodige saneering wordt tegengehouden. Een onvermijdelijk gevolg van de vele staats inmenging is. dat iéder particulier, ieder be drijf. iedere groep probeert voor zich van de regeering te verkrijgen wat maar eenigermate mogelijk zal blijken en dat zoodoende de schijn wordt gewekt alsof het algemeen be lang niet anders is dan de som van al deze particuliere belangen. Weg met al die ingewik kelde crisismaatregelen aldus spreker die niet alleen een zeer belangrijk bedrag aan salarissen kosten, maar bovendien den zakenman en den boer voortdurend meer las tig vallen met een ambtelijke paperasserij en inmenging in hun bedrijfsleven. De heer Wendelaar bestreed fel het econo misch nationalisme, dat ook onvermijdelijk leidt tot. een-vergroot oorlogsgevaar. De oor logsdreiging is thans zoo groot, dat ons vre delievend volk gedwongen wordt groote be dragen ter versterking; van zijn verdedigings middelen beschikbaar te stellen. Hierna zou minister Van Lidth de Jeude het woord voeren. De ;ede van mr. Wendelaar. die aanvan kelijk per radio zou worden uitgezonden, bleek hiertoe naar het oordeel der controle-com missie niet geschikt, zoodat zij niet in den aether kwam. Na hem voerde minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude het woord. Hij wilde eenige al gemeene opmerkingen maken omtrent de wij ze van beoordeeling van het regeeringsbeleid. Elkeen zal willen toegeven, aldus de minister, dat de strijd met ongelijke wapenen moet worden gestreden. Eenerzijds de aanval door vrije critiek, zon der verantwoordelijkheid met een beroep op velerlei zwarigheden, als gevolg van de hui dige omstandigheden, waarvoor een willig oor wordt gevonden bij de getroffenen, die uiter aard zeer geneigd zijn verwijten tot de regee ring te richten. Anderzijds de verdediging, waarbij de regee ring zich geplaatst ziet voor een reeks van moeilijkheden, zooals men zelden gekend heeft en rekening moet houden met tal van tegen strijdige factoren op elk gebied, die dikwijls beletten datgene te doen of na te laten, waar door ontstemming op bepaald gebied zou wor den voorkomen. Geen kabinet zal in de gegeven omstandig heden kunnen ontkomen aan verwijten, die ook in ruime mate dit kabinet ten deel vallen. Niemand zal ontkennen dat in deze benarde omstandigheden de rijen moeten worden aan eengesloten, hetgeen vordert nauwe samen werking op breeden grondslag, waaraan meer dan ooit behoefte bestaat en waaraan het hui dige kabinet zijn oorsprong dankt. Eendracht maakt macht, doch deze spreuk verliest haar beteekenis, indien zij slechts aanvaard wordt onder voorbehoud, dat een dracht zonder opoffering kan worden verkre gen. Mr. W. C. Wendelaar werd bij acclamatie gekozen tot voorzitter. Als lid van het hoofd bestuur werd herkozen de heer S. van den Bergh Jr. 'Wassenaar). Gekozen werden mevr. mr. C. C. Bakker—Van Bosse (Den Haag), mr. H. P. C. M de Witt Wijnen (te Gouda), dr. A. de Haan Alblasserdam) en mr. H. L. van Zan ten Rotterdam). In de avondvergadering kwam allereerst aan de orde het rapport van de commissie ter voorbereiding van de Grondwetsherziening. Na lange discussies werd een resolutie aan genomen, waarin de vergadering zich uit spreekt voor handhaving van het algemeen kiesrecht, tegen de instelling van een econo mische Kamer als wetgevend lichaam, en als haar oordeel uitspreekt, dat bij de voorgeno men Grondwetsherziening 1937 moet worden gestreefd naar: a. uitsluiting van het actief kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten en van terzake van speciaal omschreven delicten veroordeel den; b. uitsluiting van het passief kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van bepaalde groepsbelangen; c. bepalingen voor vervallen verklaring van het lidmaatschap van een vertegenwoordigend lichaam van den revolutionairen volksverte genwoordiger. Over de instelling van een adviseerenden rijksraad staakten de stemmen. Eenige voorstellen van de afdeeling Zaan dam werden naar de programma-commissie verwezen. Een motie Utrecht, te streven naar een kiesstelsel, dat, met behoud van de even redige vertegenwoordiging, het contact tus schen kiezer en"gekozene herstelt, werd aange nomen. Eveneens aangenomen werd een mo tie betreffende vrijheid van arbeid bij werk stakingen. Tenslotte werd nog behandeld een rapport inzake de jeugdwerkloosheid. UIT DE STAATSCOURANT Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft aan dr. ir. H. ter Meu- len. met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. AFSCHEID VAN DEN HEER L. v. d. WAL. Zaterdagmiddag is de heer L. v. d. Wal, de afgetreden voorzitter van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond in Krasnapolsky te Am sterdam gehuldigd. De nieuwe voorzitter van den Bond. de heer G. Kleyn sprak den schei denden voorzitter toe en wenschte hem. waar deze nog zooveel vitalitei bezit, nog vele ja ren van stfijdlust. Als stoffelijk bewijs van waardeering werd een zeilboot aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5