Uit het Buitenland THIJS IJS EN DE DIAMANT RADIO Oxford, Engeland's beroemdste universiteitsstad. M A A N D A G IS M E I 1936 HAARCE M'S DAG-BEAD Buitenlandsche journalisten door de Italiaansche autori teiten uit Addis Abeba uitgewezen. Beschuldigd van anti-ltaliaansche propaganda en spionnage. Tsaldaris, oud-minister-president van Griekenland, is overleden. Italië. Journalisten uit Addis Abeba uitgewezen. De Italiaansche autoriteiten te Addis Abeba hebben vier journalisten uitgewezen, onder 't motief, dat zij zich aan Anti-ltaliaansche pro paganda en spionnage schuldig zouden heb ben gemaakt, meldt Reuter. Het zijn George Steer, de correspondent van de „times", Ne- benzahl, de correspondent van Havas, Angelo- poelos, de Grieksche correspondent van de Amerikaansche bladen der Hearst-pers, en De Robillard, de Fransche directeur van de „Cour- rier d'Ethiopië". Voorts zijn nog drie andere Europeanen uitgewezen. Allen zijn Zondag morgen per trein vertrokken. Het plan tot ontginning van Abessynië. Italië stelt een uitgebreid plan tot ontgin ning van Abessynië op. Zeven groote wegen zullen worden aangelegd o.a. een weg, welke Addis Abeba met de haven Assab verbindt. De kolonisatie zal geschieden zoo wordt ge meld met absoluut respecteeren van dë rechten der inlanders. Verder schijnt het dat Abessynië zal worden verdeeld in drie gouvernementsdistricten: Ad dis Abeba, Harrar en Djemma. Senaat aanvaardt de annexatiedecreten. De Senaat heeft naar Stefain meldt in een buitengewone zitting de wets decreten goed gekeurd betreffende de souvereiniteit van Italië over Abessynië, de instelling van het keizerrijk en de benoeming van Badoglio tot onderkoning. De zitting werd o.a. bijgewoond door de prinsen von Piemont, Hurijn en Genua. Even .voor den aanvang der zitting om 4 uur kwam de Duce binnen, luide toegejuicht door alle aanwezigen. Nadat de wetsvoorstellen door den voorzitter van den senaat waren inge diend, werd de zitting geschorst, voor de bestudeering der voorstellen door een daartoe gevormde commissie. Griekenland, Oud-minister-president Tsaldaris overleden. Tsaldaris. Opnieuw is een vooraanstaand Grieksch «taatsman overleden. Na Kondylis, Venizelos enDemerazis, die allen dit jaar overleden, is thans ook de vroegere premier Tsaldaris gestorven. Zaterdagavond had Tsaldaris nog een bij eenkomst van de parlementaire commissie bijgewoond. Omstreeks middernacht had hij zich in goede gezondheid te bed begeven, doch tegen 1 uur kreeg hij een hevige hoest bui en klaagde hij over benauwdheid. Een half uur later verloor hij het bewustzijn. De in allerijl ontboden geneesheeren konden nog slechts den dood constateeren. Zoodra het bericht van het overlijden van Tsaldaris bekend geworden was, begaven talrijke afgevaardigden zich naar het sterf huis. Ook de koning heeft de familie van den overledene zijn deelneming betuigd. De begrafenis zal Dinsdag op staatskosten ge schieden. Het stoffelijk overschot van Tsaldaris zal worden overgebracht naar de kathedraal van Athene, waar de afgevaardigden de eere- wacht zullen betrekken tot Dinsdag 11 uur. wanneer de begrafenis zal plaats hebben. Tsaldaris werd in 1868 te Kamarios "oij Korinthe geboren. Na aan Grieksche, Duit- sche en Fransche universiteiten in de rech ten te hebben gestudeerd, begon hij in 1910 zijn politieke loopbaan als afgevaardigde van Korinthe. In 1915 werd hij minister-presi dent. Toen Venizelos in 1917 aan het bewind kwam. werd Tsaldaris verbannen, doch in 1920 speelde hij weer een rol in het politieke leven. Verschillende malen was hij minister. In 1932 vormde hij met Kondylis en Metaxa een regeering, die door Venizelos ten val werd gebracht. In Maart 1933 kwam hij op nieuw met Kondylis aan het hoofd der re geering in October van het vorige jaar trad hij af. Zwitserland. Wesemann in hooger beroep. De Duitsche agent-provocateur dr. Wese mann. die tot 3 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, is van dit vonnis in hooger beroep gegaan Amerika. De gezant te Addis Abeba „met vacantie". Zoodra de toestand te Addis Abeba minder duister zal zijn geworden, zal de gezant der Vereenigde Staten, Van Engert met vacantie gaan, en op deze wijze zal het ministerie van buite'nlandsche zaken een oplossing hebben gevonden voor het vraagstuk van de erkenning- der Italiaansche overwinning in Abessynië. De gazant kan zijn standplaats-niet verlaten zonder een beleefdheidsbezoek aan de Itali aansche gouverneur te brengen, en dit zou vrijwel gelijk staan met erkenning van het nieuwe regime. (Reuter). Oostenrijk. Mussolini antwoordt Schuschnigg. Mussolini heeft bondskanselier Schuschnigg, op diens telegram als volgt geantwoord: ..Wederkeerig bied ik u de verzekering aan van mijn gevoelens van oprechte vriendschap en mijn oprechte wenschen voor het welslagen van uw werk. De trouw, die gij hebt betuigd aan den geest van het pact van Rome is een der hoeksteenen van de politiek der fascis tische regeering." Het van den Hongaarschen ministerpresi dent Goemboes ontvangen antwoord is al dus Reuter eveneens uiterst hartelijk. Heimatschutz blijft Star hem berg trouw. Na de vergadering, die onder leiding van vice-kanselier Baar von Barenfels stond, heb ben de Heimwehrleiders een telegram aan Starhemberg gezonden, waarin zij verzekeren dat zij hem onvoorwaardelijk blijven gehoor zamen. Ontbinding van het „Frei- willige Schutzkorps" Naar de officieele Polizeikorrespondenz meldt, heeft de president van politie te Wee- nen, dr. Skubl, een dagorder uitgevaardigd, waarin hij het optreden van het Freiwillige Schutzkorps op het gebied van het Weensche politiedistrict voor geëindigd verklaart. De president van politie heeft het Schutz korps bij deze gelegenheid zijn dank gebracht voor de diensten jegens het vaderland. Het thans ontbonden korps is ongeveer 2000 man sterk en bestaat uit leden van alle weer baarheidsorganisaties. Hoofdzakelijk echter uit leden van den Heimatschutz. De organisatie moet niet verward worden met de Vrijwillige militie. De spanning in Palestina. Ook de veiligheid der Europeanen in gevaar? In geheel Jeruzalem heerscht groote span ning, door de straten bewegen zich opgewon den menschenmenigten. In de Joodsche bladen wordt met bezorgdheid gewezen op de alge- meene onveiligheid, welke niet alleeii geldt voor de Joodsche bevolking, maar ook voor de Europeanen, met inbegrip van de Engelschen. De bladen verklaren, dat het vertrouwen dei- Joden in de mandaatsregeering zwaar ge schokt is, aangezien zij haar toezegging van bescherming van leven en eigendom niet is nagekomen. Zaterdag is een bespreking gehouden tus- schen leidende Arabische persoonlijkheden; over het resultaat hiervan is echter niets be kend geworden, Van toonaangevende Arabi sche zijde is alleen aan de pers een verklaring verstrekt, waarin gezegd wordt, dat zonder voorafgaande stopzetting der Joodsche immi gratie. geen voorstellen der Engelsche man- da ats regeering zullen worden aangenomen. Hadky Sidby Dajani, leider der Arabieren heeft voorgesteld, dat Groot Brittanniê een verdrag met de Arabieren zou sluiten op grond van wederzijdsche gelijkheid. De Arabieren zullen hun staking voortzetten, totdat hun eischen volledig zijn ingewilligd. Niets zal hen daarvan afbrengen. De cameron Hooglanders hebben bevel ge kregen door de straten van de stad te mar- cheeren. Naar het Joodsche Telegraaf Agent schap meldt heeft de Arabische opperste raad besloten de staking in het geheele land voort te zetten. De regeering heeft buitengewone maatregelen getroffen tot handhaving van de orde. Tusschen acht uur des avonds en zes uur des morgens moeten de lichten gedoofd worden. De hooge commissaris heeft de hooge regeeringsautoriteiten voor een dringende ver gadering bijeengeroepen. Het uitvoerend Jood sche Agentschap heeft den geheelen nacht ver gaderd. Brandstichters hebben ernstige schade aangebracht in de haven van Haifa. Naar het Joodsche Telegraaf Agentschap meldt, heeft een bomaanslag' plaats gehad op de gevange- nis van Jaffa, waarbij deuren en vensters ver nield werden door de ontploffing. Direct bruin. door AMILDA-CREME (Zonnebruin), óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. IngezMed.) Italië's beschuldiging inzake de dum dum-kogels. Memorandum aan den Volkenbond ingetrokken. Het document, waarin de Italiaansche re geering beweert, dat in Abessynië dum-dum kogels zijn gebruikt van Britsch maaksel en dat aan den Volkenbond zou worden voorge legd. is naar Reuter meldt ingetrokken. De Britsche regeering zal den Volkenbond dus niet behoeven te antwoorden. Te Londen wordt beweerd, dat het Ita liaansche memorandum een foto bevatte van een brief, waarin dr. Martin, de Abessynische gezant in Londen, aan een zekeren kolonel Gustave Melzer opdracht had gegeven voor de levering van drie millioen patronen met punten. Dr. Martin zegt, dat hij, toen hij den brief teekende. niet wist, dat die patronen dum-dums waren, en dat in elk geval de opdraoht niet is uitgevoerd. jj—g PROGRAMMA DINSDAG 19 MEI 1936. HILVERSUM 1875 31. KRO-uitzending. 45.10 HIRO. 8.9.15 en 10.Gram. platen. 11,3012. Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Boys. 1.— Gram.- platen. 1.15 KRO-orkest. 2.Vrouwenuur. 3.KRO-orkest, 3.50 gram. platen. 4.HIRO. o.lO KRO-orkest, 6.—Gram. platen. 6.15 KRO- Boys. 7.Berichten. 7.15 Uitzending R. K. Middenstandsbond. 7.35 Sporthalfuur. 8. Berichten. 8.10 Causerie. „Hereeniging". 8.20 Gram. platen. 8.30 KRO-Melodisten. 8.50 Piano-duetten. 9.05 Causerie over Werkloos heidsbestrijding. 9.15 KRO-Melodisten. 9.35 pianoduetten, 9.50 Gram. platen. 10.KRO- Symphonie-orkest en soliste. 10.30 Berichten. 10.35 Gram. platen. 10.40 KRO-symphonie- orkest. 11.3012.Gram. platen. HILVERSUM II 301 M. A.V.R.O.-uitzending. 8.— Gram. platen. 10.Morgenwijding. Gram. platen. 10.30 Jetty Cantors Ensemble. 11.— Huish wenken. 11,30 Jetty Cantors En semble. (In den loop van den morgen: Repor tage Aankomst Ned. Ambulance uit Abessi- nië), 12,15 Orgelspel en zang. 1.Omroep orkest en voordracht. 3.— Knipcursus. 4. Viool en piano. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers. 6.30 Dansmuziek. 7.Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Causerie over cosmische stralen. 8.— Berichten. 8.10 Inter view Dr. Winckel. 8.20 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 10.15 Omroeporkest en solist, 11. Berichten. 11,1012. Dansmuziek. DROITWICH. 1500 31. 11,20—11.50 Orgelspel. 12,10 De „Continen tals" en soliste. 12,50 BBC-Northern orkest. 1.50—2.20 Gram. pi-, 3.10—3.55 Clifford- kwintet. 4.20 Causerie ..This and That". 4.40 Bariton en strijkkwartet. 5.35 Populair con cert. 6.05 Cricketverslag. 6.20 Berichten. 6.50 Cembalorecital. 7.157.45 Fransche les. 7.50 Economische causerie. 8.20 Piano-recital, 8.50 Gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.20 Scheepvaartcauserie. 10.40 Piano-recital. 10.55 Muzik. causerie. 11.Opera-uitzending. 11,30- 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen. 11,20 Orkest concert. 2,50 Gram. platen. 4.20 Concert. 5.50 Orkestconcert. 8.50 Operetteuitzending. 11,50- 12.35 Pascal-orkest. KEULEN, 456 31. 6.50 Orkestconcert. 12,20 Populair concert. 135 Omroeporkest en solisten. 2,35 Gevar. concert. 4.20 Omroeporkest m.m.v. trio en so- 'isten. 5.35 Omroepklein-orkest. 7.20 Hoorspel. 8.30 Concert 9.2010.20 Reportage. BRUSSEL 322 en 484 31. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gram. platen; 5.20 Kleïn-orkest en Gramplaten. 6.50 en 7.35 Gram. platen, 8.20 Salon-orkest en zang. 9.20 Dansmuziek en zang. 10.3011,20 Gram. pla ten. 484 M.: 12.20 Gram. platen. 12,50 Klein-or- kest 1,502.20 Gram. pl., 5.20 Salon-orkest, 6.35 Gram. platen. 6.50 Zang, 8.20 Sympho- nieconcert. 10.3011,20 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M.. 8.30 Dansmuziek. 10.20 Berichten. 10.50 Fluit en piano. 11.05 Weerbericht. 11,2012,20 Gra- mofoonmuziek. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. De Hoogeschool met het luisterrijke verleden. Het Corpus Christi College van de Universiteit te Oxford, dateerende uit 1516. Studentenleven van vroeger en thans. Prins Rëchtebrecht had de hoop al opgegeven. Thijs was al zoo lang uitgebleven, dat hij geloofde dat men hem kwaad had gedaan. Juist had hij besloten weg te gaan, toen Thijs en zijn nieuwe vriend aan kwamen loopen. Dol gelukkig pakt hij den diamant beet, die Thijs hem trotsch voorhoudt en opgetogen roept hij uit: „Thijs, aan jou heb ik alles te danken." De blijde prins snelt hierop naar het dorp waar zijn paard staat en spoedt zich naar zijn bruid. Thijs en de dwerg wuiven hem nog lang na en gaan daarop ook weg. Thijs' nieuwe avontuur is hiermee weer afgeloonen. Het Oxford-accent. (Van onzen Londenschen correspondent) Nagenoeg de heele wereld kent Oxford als een ploeg roeiers, die dertien achtereenvolgen de jaren de Boat Race heeft verloren tegen Cambridge, een andere ploeg. Nagenoeg de heele wereld weet ook, dat Oxford de stad is, die de oudste universiteit van Groot Brittan niê en een van de oudste van de wereld bezit. De universiteit van Cambridge is ook oud, maar niet zóó oud. De stad Oxford, met haar torenspitsen, voor een groot deel omgeven door •vlakke weiden, die weer door lage heuvelen worden afgezet, is ouder dan haar universiteit, ouder ook dan Cambridge en schooner dan Cambridge. De „colleges" (universiteitsafdee- lingen) in Oxford hebben grasvelden, die even vlak zijn als een biljartlaken maar veel fijner van kleur en die even zacht zijn als fluweel. De grasvelden van Cambridge kunnen er niet naast liggen; dat zou te zeer en te ongunstig voor Cambridge afsteken. De tuiniers en „groundsmen" van Oxford hebben vaak de vraag, van vreemdelingen, moeten beantwoor den hoe het komt, dat de grasvelden in de tui nen der universiteitsgebouwen zoo gaaf en feilloos zijn. En het antwoord is altijd geweest en zal wel altijd zijn „Eeuwen en eeuwen van rollen en maaien". Zoo dus Oxford zich op de rivier zoo vaak en zoo ononderbroken de mindere moet erkennen van Cambridge, in zaken van minder vergankelijke waarde blijft Oxford de meerdere. Er .is sinds menschenheugenis wedijver ge weest tusschen de twee universiteiten. Haar -geschiedenis is er vol van. En het is aller minst alleen wedijver in sport. De laatste ja ren heeft de vermaarde auto-fabrikant Lord Nuffield (wellicht nog beter bekend als Mr. Morris) veel van zijn rijkdom afgestaan voor verhooging van den wetenschappelijken luis ter van de oudste universiteit. En nu is een andere vermaarde auto-fabrikant, Sir Her- bert Austen, begonnen Cambridge aldus te bedenken. De vermaarde natuurkundige Lord Rutherford, een van de grootste wetenschap pelijke sterren van Cambridge en dus van de wereld, heeft meer dan genoeg geld van den motormagnaat ontvangen om een heel nieuw laboratorium voor natuurkundige proefne mingen te kunnen bouwen en te kunnen in richten met de modernste toestellen. Maar Cambridge is niet in dit verhaal; men kan echter over Oxford niet praten zonder Cambridge er althans even bij te betrekken. Oxford dan! Daar is eerst het Oxford- accent. Dat accent heeft tenminste in de En- gelsch sprekende wereld extra faam gegeven aan de stad der torens. Het merkwaardige is echter, dat men het in Oxford nauwelijks hoort. Het is een gekunstelde uitspraak van de Engelsche taal, die zich o.a. kenmerkt dooi de vervanging van een r door een h en van een korte a door een korte e. Misschien heeft men deze uitspraak, die door zekere kringen voor voornaam wordt gehouden, aan Oxford ver bonden, omdat de vermaarde Dr. Inge, ex- deken van St. Paul's, die eens in Oxford stu deerde en er doceerde, er de meest gezagheb bende vertolker van is. De vertolking als voorstelling van de uitspraak van het En- gelsch is niet gezaghebbend maar de man is het wel. Er is alle reden te veronderstellen, dat Oxford de extra faam, verbonden aan dit accent, niet verdient en dat het een Inge- accent is. Het is geleidelijk overgenomen door vele nette menschen in het land. Maar de Ko ning, Mr. Eden en de omroepers van de British Broadcasting Corporation zijn er vrij van. Het jongste verschijnsel, dat roep en betee- kenis van Oxford heeft verhoogd (zoo dit nog mogelijk is) staat bekend als de Oxford-groep. Het is de door den Amerikaanschen dominee Buchman begonnen en geleide godsdienstige beweging, die in Engeland, Nederland en Noord-West Europa zeer veel aanhangers heeft gewonnen onder personen van verschei den stand en staat en geloof en, die door ve len wordt welkom geheeten als een fenomeen van geestelijke verheffing, dat de wereld uit haar ellende zal kunnen verlossen. Niet alleen geleerden en studenten uit Oxford maar ook uit Cambridge, -Leiden, Upsala en andere ze tels van wetenschap doen er aan mee. En de beweging is evenmin een vrucht uit den schoot van de universiteit van Oxford als het eerst- besproken accent. Reeds is gezegd, dat Oxford ouder is dan zijn universiteit, men gelooft minstens vijf eeuwen ouder. Over den oorsprong van den naam zijn deskundigen het niet eens. Eenigen leggen uit, dat de plaats in een ver verleden Oxenford heette en dat ze zich ontwikkelde bij een ondiepe plaats in de Theems, waar men ossen van den eenen kant naar den anderen kant van de rivier kon waden. Anderen vin den het blijkbaar te bar om den os, die spreek woordelijk even dom is in Engeland als in ons vaderland, te verbinden aan zulk een beroem den zetel van geleerdheid; zij verklaren dat „ox" een Keltisch woord is voor water en dat Oxford dus eenvoudig in den oorsprong de naam was van een plek, waar het water in de Theems ondiep was. Een „ford" is een door waadbare plaats in een rivier. Voordat de universiteit er kwam, in het be gin van de 12de eeuw, was Oxford een wak kere handelsplaats. En zij die voorkeur heb ben voor handel en bedrijvigheid zeggen wel eens, ook al meenen zij het niet zoo zeer, '.lal Oxford zijn universiteit geen dank verschul digd is, want dat het thans een stad als Man chester of Birmingham zou zijn, indien het niet was geworden een middelpunt van ge- leerheid,. die er een stemming en een invloed bracht, die remmend moesten werken op com- mercieelen en industrieelen ondernemingszin. Maar zij, die Oxford kennen en Birmingham en Manchester, zullen in het algemeen geneigd zijn de oude universiteit uit de diepste diepten van hun harten te bedanken voor haar in menging. Moderne industrieën echter, die zich toeleg gen op de massavervaardiging van luxe- en half luxe zaken als auto's, stofzuigers, gramo- foons, radio-toestellen, compositie-artikelen e.d., laten zich door geen hoogeschoolstemming afschrikken en tegenwoordig is er meer nij verheid om Oxford dan eenigen zeer behou denden geesten in het universiteitsleven lief is. De universiteit is een verzameling van 21 colleges, die elk een eigen kwartier hebben in den vorm van gebouwen, hoven en tuinen die in vele gevallen meer dan vijf eeuwen oud zijn. Het zijn ware schatkamers van oude herinnering en de historie is er tastbaar. In dien men de oudste architectuur van de stad er bij betrekt kan men er de handen leggen op negen eeuwen van bouwstijl. Verbouwingen en herstellingen in den loop der eeuwen hebben stijlen naast stijlen gelegd of een of meer stijlen over een of meer andere. Men ziet er interes sante pogingen klassiek en gothiek harmonisch te vereenigen. De oudste en eerwaardigste bouwtrant van Engeland, de Normandisché, is er ampel vertegenwoordigd. Tudor- en Jaco- bijnsche invloeden zijn in- en uitwendig merk baar. Maar ouderdom heeft aan de colleges en aan vele oude stadswijken een waardigheid, een schoonheid en een rust gegeven, die heil zaam werken op het gemoed van den beschou wer. En de waardigheid, de schoonheid en de rust worden zeer verdiept door de fraaie en keurig onderhouden tuinen, waarin al die ver steende, historie is verrezen. De universiteit heeft een luisterrijk verle den én ze stelt er prijs op dit in het heden te blijven gedenken. Het is een ouderwetsche in stelling, die echter gaarne al het nieuwe on derzoekt en het onder haar bescherming neemt wanneer het behalve nieuw ook goed is. Over de vele teekenen van haar onverwoest bare traditie zou veel kunnen worden gezegd. Maar een beperkt artikel kan slechts enkele voorbeelden van die traditie verdragen. De officieele taal is nog Latijn, dat opgehouden heeft de internationale taal der universitei ten te zijn. In de eetkamers der colleges klinkt eiken avond het Onze Vader in het Latijn. Be palingen over kleeding' en houding en gedrag der studenten zijn ook gesteld in de taal van Cicero. Ze vullen een heel boek want ook de oudste worden nominaal gehandhaafd. Bij net doorbladeren van het boek gaat het leven door de eeuwen heen van de universiteit aan net geestesoog voorbij. Men vindt er in het verbod aan de studenten met pijl en boog door de stadsstraten te gaan of te knikkeren op de stoepen van het Sheldonian Theatre. (Het theater is genoemd naar een aartsbisschop van Canterbury, Sheldon, die in de zeventiende, eeuw veel voor de universiteit heeft gedaan).' Verscheidene buurten van de stad zijn eeuwen lang verboden gebied geweest voor de studenten. Dat is nog het geval. Op naleving van de bepalingen letten proctors, gekozen uit de professoren, Zij vormen een soort supe rieure orde van universiteits-politieagenten. Zij worden in hun tuchtwerk bijgestaan door pro-proctors die de studenten „bulldogs" noe men. Studenten mogen niet in openbare proef- of danslokalen verschijnen. Zij mogen wel drinken maar niet met het stadsvolk. Er is drank genoeg in de colleges, bier, stout, champagne en port. In de Middeleeuwen moe ten de studenten onhandelbare heeren zijn geweest. De geschiedenis gewaagt van hevige gevechten met de burgers van de stad. Dat "is waarschijnlijk de reden voor de hooge muren om de colleges en voor de bepaling, die van de studenten ook thans nog verlangt, dat zij om 9 uur nam. binnen zijn. De poorten saan op dat uur dicht maar een student kan tot mid dernacht uitblijven. Tot dat uur wordt de poort voor hem geopend, maar hij moet er eenige pennies voor betalen; dat is zijn tol aan de traditie-. Ernstige straf staat op uitblijven na middernacht. Veelal weten de studenten de straf te ontgaan door over een beklimbaar stuk van den muur binnen te komen. Elke college-muur heeft zulk een beklimbaar stuk. Men kan het herkennen, omdat het aan den bovenkant door eeuwen lang herhaald schuren van studentenbroeken is afgesleten. De herinnering aan de vroegere gevechten tusschen „town and gown", de burgers en de studenten, of tusschen de colleges onderling leeft nog voort in de „rags", vormen van open bare wanordelijkheid, die, als ze niet te bar worden, door de vingers worden gezien. De „rags" zijn door de studenten van alle univer siteiten geleidelijk overgenomen. Een voorbeeld van een veel te ver gaande „rag" hebben wij dezer dagen gehad in het wegvoeren van de variété-artiste Renee Houston door studen ten in Edinburg. Vroeger moesten de studenten van Oxford den ganschen dag academiscre toga's dragen, hun „gowns", om hen te onderscheiden van de stadsburgers en om de waardigheid van hun staat op te houden. De bepaling wordt nomi naal nog gehandhaafd. Een student, die na 9 uur 's avonds zonder „gown" op straat loopt, wordt gestraft. Ook bij lessen en universi teitsplechtigheden moeten zij dit kleeding- stuk dragen. Maar de onofficieele kleeding van den modernen Oxford-student bestaat uit een onoogelijk tweed jasje en een flanellen wijden broek, die na haar geboorte geen strijkijzer meer heeft gezien. A. K. VAN R«

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6