IBIS SHAG H.D, iobbelmcmn lekker., man! llcdicnaA VERTELLING WOENSDAG 20 MEI 1936 RAAHLE M'S DAGBLAD 1T Verpleging geestelijk abnor male kinderen. Het rapport der commissie van Ged. Staten. In de vergadering van 17 Januari 1933 werd door de leden van Prov. Staten van Noord- Holland B. H. Sajet, E. Polak en L. Heyermans een Voorstel ingediend, waarbij Ged. Staten werden uitgenoodigd: le. een onderzoek in te stellen, naar de wij ze, waarop thans wordt voorzien in de ver pleging van geestelijk abnormale kinderen en jeugdige personen, naar de behoefte in het ge west aan verplegingsruimte voor deze patiën ten en naar de wijze, waarop daarin zou kun nen worden voorzien; 2e. inmiddels de gelegenheid te scheppen voor de verpleging dezer patiënten in één der provinciale ziekenhuizen. Dit voorstel werd. voor zooveel punt 1 be treft, door Ged. Staten overgenomen, terwijl Prov. Staten ten aanzien van punt 2 besloten Ged. Staten uit te noodigen, daaromtrent te dienen van praeadvies. Voor het instellen van het onderzoek, be doeld in punt 1, hebben Ged. Staten een com missie benoemd, bestaande uit het toenmalig lid van Ged. Staten, den heer P. J. M .Ver- schure (voorzitter), den heer B. H. Sajet en vier deskundigen: Dr. G. Krans, l'e genees heer-directeur van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort; J. H. Pameyer. Inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen, Dr. P. J. Stuurman, geneesheer-directeur van d'e ge stichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest, te Oegstgeest en Dr. A. van Voorthuijsen, In specteur van het Buitengewoon Lager Onder wijs. De commissie heeft een uitvoerig rapport ingediend, waarbij een minderheidsrapport van het lid B. H. Sajet. Het onderzoek der commissie heeft in de eerste plaats uitgewezen dat (gelijk Ged. Sta ten dadelijk hebben vermoed) het aantal in de maatschappij verblijvende zwakzinnige kin deren, dat dringend verpleging in een inter naat behoeft, in deze provincie betrekkelijk gering is. Zelfs indien mede in aanmerking worden genomen degenen, wier opneming in een internaat niet noodzakelijk doch wel wenschelijk is te achten, komt de commissie tot geen hoogere schatting dan 40 a 50 kin deren in totaal. Op de daarvoor door de commissie aange voerde gronden zijn ook Ged Staten de op vatting toegedaan, dat het stichten van een provinciale inrichting voor zwakzinnigen niet geraden is te achten. (In zijn minderheids rapport komt de heer Sajet tot de conclusie, dat Ged. Staten dienen uitgenoodigd te wor den. de voorbereiding der stichting van een neutrale inrichting ter hand te nemen of te bevorderen). Met het door de commissie aangegeven denkbeeld om stappen te doen, ten einde met medewerking van de provincie te geraken tot uitbreiding van het aantal plaatsen in de meest nabij gelegen inrichtingen, kunnen Ged. Staten zich in beginsel vereenigen. Voorloopig zal hiervan evenwel niets komen omdat de minister van binnenlandsche zaken onder de huidige tijdsomstandigheden ernstig bezwaar maakt tegen uitbreiding van gestich ten voor krankzinnigen of zwakzinnigen, in dien nog voldoende plaatsruimte in andere Nederlandsche gestichten beschikbaar is. Met betrekking tot het door de heeren Sajet c.s. In het tweede deel van hun voorstel om schreven denkbeeld, om inmiddels de gelegen heid te scheppen voor de verpleging van gees telijk abnormale kinderen 'en jeudige perso nen in één der provinciale kiekenhuizen heb ben Ged, Staten het gevoelen gevraagd van de toenmalige Gemeenschappelijke Vergade ring van de Commissiën van Bestuur dier zie kenhuizen, die op haar beurt ter zake het ad vies heeft ingewonnen van de Eerste-Genees- heeren-Directeur van deze inrichtingen. Wat de bestaande gebouwen van d'e provin ciale ziekenhuizen betreft, zijn genoemde func- tlonnarissen in hun advies eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat deze ongeschikt zijn om voor de verpleging van zwakzinnigen te worden benut. Zij hebben zich echter in het stadium, waarin het onder-zoek van de boven bedoelde Commissie toen nog verkeerde, niet definitief kunnen uitspreken omtrent de vraag, of wellicht aan één der ziekenhuizen een nieuw gebouw voor zwakzinnigenverple- ging zou kunnen worden verbonden. De kénnisnemïng van dit advies heeft Ged Staten intusschen doen inzien, dat het hier besproken punt zóózeer samenhangt met de aan het onderzoek van de Commissie onder worpen vragen, dat het bezwaarlijk los daar van kan worden beschouwd. Ged. Staten hebben dan ook gemeend dit advies ter kennis te moeten brengen van de Commissie, opdat zij den inhoud daarvan in hare overwegingen zou kunnen betrekken. Hierdoor wordt verklaard, waarom Ged. Sta ten geen gevolg hebben kunnen geven aan hun aanvankelijk voornemen om ons praeadvies te dezer zake uit te brengen in een der vorige zittingen van Prov. Staten. Ged. Staten sluiten zich overigens aan bii het betoog der commissie, die het dienstbaar maken van één der provincialeziekenhuizen aan de verpleging van zwakzinnigen met klem ontraadt en geven aan Prov. Staten in over weging het onderhavige voorstel niet aan te nemen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 19 Mei 1936. 1. G. vgn der Genugten. koopman in ma nufacturen, wonende te Beverwijk, Verlengde Groenelaan no 69. Curator: Mr. B. W. Stomps te Haarlem. 2. De Handelsvennootschap onder de firma Schouwburg Jansweg, gevestigd te Haarlem, Jansweg 52—55. en haar beide vennooten: a. M. H. W. Muller, schouwburgexoloitant, wonende te Haarlem, Jansweg 5355; b. J. A. Kaart, schouwburgexploitant, wonende te Haarlem, Jansweg 5355; Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 3. H. Hendriksma, scheepseigenaar en ver voerder, wonende te Zaandam, Westzaner- dijk 67. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haar lem. 4. G. St. Sanders, bollenkweeker, wonende te Lisse, Rooversbroekpolder; Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aals meer. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. J. Post, schoenmaker, wonende te Zand- voort; Curator: Mr. P. Tideman te Haarlem. 2. Th. P. van der Mey, slager, wonende te Hillegom, Meerstraat 11; Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem Geëindigd is het navolgende faillissement wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: F. Slot, caféhouder, wonende te Haarlem. Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Centraal Werkloozen Comité. Huldiging en cabaretavond. De huldiging van de heeren H. H. Luijken, E. A. van de Haar en M. de Bie vond Dins dag plaats -tijdens den cabaretavond, welke door het Centraal Comité voor Werkloozen was georganiseerd. De voorzitter van het hul digingscomité, de heer L. Vreedendaal, sprak namens de R.K. en de Moderne werkloozen- organisaties. Spreker bracht de heeren danic voor alles wat zij in de afgeloopen 4 jaar voor het comité hebben gedaan. De heer Ter Haar ontving als herinnering een vulpen. Den heer Luijken werd een fauteuil aangeboden en een tafel, terwijl de heer De Bie een kleed en een tafel ten geschenke ontving. Namens den Bond van Land- en Tuinbouw- arbeiders bracht de heer Berendz dank. Met enkele woorden dankten de jubilarissen. De heer Luijken wees bescheiden op het feit dat het comité toch uit 9 leden bestaat, die allen evenveel hulde verdienen. Moeilijk was hun werk, maar buitengewoon dankbaar. De rest van den avond werd door het caba ret-gezelschap Mart. van Delden gevuld. Piet Groenendaal, conferencier, had al gauw de lachers op zijn hand. Kleine Jan was er weer, ook de girls waren van de partij, en alle andere, die reeds bij vorige gelegen heden in deze stad zich bekendheid hebben verworven. De Gemeentelijke Concertzaal, waar deze feestelijkheden plaats vonden, was geheel met belangstellenden gevuld. Voor allen, die dezen avond hebben bijgewoond zal het een blijvende herinnering zijn aan de oprechte dankbetui ging, welke de heeren Luijken, Ter Maar en De Bie ontvangen hebben. PERSONALIA Voor het machinisten-diploma B is geslaagd de heer P. F. van Voorthuisen te Haarlem Jaarvergadering Ver. tegen het Mishandelen van Dieren. De Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken heeft gis teravond in het gebouw aan de Ridderstraat de j aarlijksche ledenvergadering gehouden. De voorzitter mr. J. A. P. C. ten Bokkel was in zijn openingsrede optimistisch gestemd. De belangstelling voor de vereeniging is voort durend groeiende. Voor een groot deel is dit te danken aan de energie van de secretaresse mej. H. F. G. Pothoff. Ook aan dr. J. Jong kind heeft de dierenbescherming ontzettend veel te danken. Behalve twee bezoldigde inspecteurs be schikt de vereeniging over een leger van enthousiaste vrijwilligers. Voor de uitbreiding van het asyl werden twee aangrenzende perceelen in de Ridderstraat aangekocht. Hiertoe is de vereeniging in staat gesteld door een groote erfenis. Vol vertrouwen gaat de vereeniging dè toe komst tegemoet. Nadat de notulen van de vorige vergadering en de jaarverslagen van de secretaresse en den penningmeester, waaruit wij reeds eerder gegevens publiceerden, waren goedgekeurd, was de verkiezing van eenige bestuursleden aan de orde. De drie periodiek aftredende le den mr. J. A. P. C. ten Bokkel, J. Jongkind en F. C. Dupuy werden herkozen en mevr. E. J. M. EdelDerx werd tot nieuw bestuurslid ge kozen. Hierna werden in de commissie, bedoeld in art. 5 Huish. Reglement (bestemd om even tueel leden te royeeren) benoemd de heer S. Grommelin, en mr. J. A. Vaillant en mevr. mr. E. van EekThiel. Bij de rondvraag kwam de kwestie ter sprake of de vereeniging al dan niet dieren in pen sion zal opnemen. Er bestaan hiertegen echter vele bezwaren. Behalve dat men dan in con currentie treedt met de bestaande kennels, zullen de exploitatiekosten veel te hoog zijn. De voorzitter deed tenslotte nog eenige me- dedeelingen over de algemeene vergadering van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, waarbij de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren aangesloten is. De afdeeling Haar lem heeft voor deze vergadering een voorstel ingediend, teneinde te komen tot een wette lijke regeling van den verkoop van honden en katten, op welk gebied ernstige misstanden heerschen. Het hoofdbestuur ondersteunt dit voorstel. Het bestuur van de afdeeling vertrouwt dat een regeling te Haarlem, waar men zooveel medewerking van de autoriteiten ondervindt, groote kans van slagen heeft. Een regeling, die voor het geheele land geldt, zal moeilijker, te vinden zijn. VOOR DE P1JR M tyj ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „DE OOSTHOEK" De Overijselsch-Geldersch-Drentsche Ver eeniging „De Oosthoek" geeft Zaterdagavond 23 Mei haar sluitingsavond voor het seizoen 1935'36, in het Gem. Concertgebouw, met medewerking van de humoristen Klaare en Flora. Tot 3 uur wordt gedanst. Op Hemelvaartsdag wordt een fietstocht gemaakt naar Castricum. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in haar afdeeling: Zoetestraat 1140 porties, Overtonstraat 1128 porties, Byzantiumstraat 747 porties. Eemstraat 959 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon LO. 110 porties verstrekt WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort, Koningstraat. Marie vroeg aan Anna: Wat doe jij toch met je geld? Natuurlijk wat aan Weldadigheid, En de rest is speldegeld. Postgiro 212793, telefoon 11855 of 15445 (Adv. Ingez. Med.) Koopt Zomerpostzegels. Fraaie prijzen onder koopers verloot. Het Comité voor de Zomerpostzegels (welke bijzondere zegels worden uitgegeven ten be hoeve van noodlijdende kunstenaars en hulp behoevende t.b.c.-lijders) heeft aan het koo- pen dezer bijzondere postzegels een alleraar digste verrassing verbonden. Ieder, die een briefkaart, gefrankeerd met drie zomerpost zegels van 6 ct. (thans 10 ct.) inzendt aan het Landelijk Comité (adres Overtoom 187 Amsterdam-W), ontvangt een keurig uitge voerd en door den A.N.W.B. samengesteld zakatlasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte be- stelkart (verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's) met de dr^ ™merDOstze- gels van 6 ct beplakken en bij het Lande lijk Comité inzenden. Van deze inzenders ont vangen er duizend nog weer een extra pre mie. bestaande uit tal van waardevolle prij zen (waaronder een auto, fietsen, schilde rijen, reizen, enz. enz.), die onder toezicht van een notaris bij loting zullen worden toegewezen. Het volgnummer, dat de bestol- kaart of briefkaart, bij ontvangst gegeven wordt, is ook het nummer voor de verloting Bovendien geeft het Comité voor de Zo merpostzegels fer vergrooting der inkomsten een serie prachtige prentbriefkaarten uit. gewijd aan sport en toerisme en samenge steld door den A.N.W.B. Een pracht gelegen heid om in het zomerseizoen toepasselijke correspondentiekaarten te gebruiken. De prentbriefkaarten zijn nl. gewijd aan de auto-, paarden-, rijwiel-, wandel- en zeilsport en aan het kampeeren. De prentbriefkaarten zijn verkrijgbaar bij 'de plaatselijke postzegelcomité's tegen 25 ct. per serie van zes. DEMI-FINALE A.V.R.O.-BRIDGE-DRIVE. Driehonderd Haarlemmers hadden inge schreven; de eerstuitkomende paren mochten Zondag in „Kraspaolsky" te Amsterdam hun krachten meten met de eerst aangekomenen in andere steden. Want door het geheele land zijn op verschillende tijdstippen de A.V.R.O.- drives georganiseerd. Zondag waren weer bijna 300 bridgers bij elkaar, van heinde en ver gekomen. Wij za gen menschen uit Groningen en Dordrecht, uit Arnhem en Zandvoort enz. Te twee uur heette de heer De Klerk na mens het A.V.R.O.-bestuur de aanwezigen welkom. Hieronder volgen de namen der eerst aan gekomenen in de diverse lijnen. Deze paren zullen a.s. Zondag wederom in „Krasna- polksky" hun krachten meten. De winnaar van de finale, het eerste A.V.R.O.-bridge- kampioenpaar, zal dan door het bestuur voor de microfoon geïnterviewd worden. De winnaars waren: Groep A: Oneven: De heer en mevr. Van Dam uit Gorredijk (Fr.). Even: paar 97. mr. SchwartzHeer Engel man uii Rotterdam. Groep B: Oneven: paar 83, De heeren Creemer en Pool uit Utrecht; even: paar 19, de heeren Merters en Jagtman uit Voorburg; Groep C: Oneven: paar 113, Heerven Mevr. Poort uil Delft. Even: paar 49, de heeren Wouters en Muys uit Amsterdam. Groep D: paar 81, de heeren Hennink en Freeze uit Utrecht; even: paar 39, de heer en mevr. Mijmers uit Nijmegen. Groep E: Oneven, paar 108, de heer en mevr Kesche uit Dordrecht: even: paar 74, de hee ren Eren berg en de Boer uit Hilversum. Groen F: Oneven: paar 86, mevr Roskop en mevr. de Boer; even: paar 42 de heer en mevr. Breere uit Apeldoorn. Groep H: Oneven: paar 140, mevr. v. d. Vlugt en mevr. Duisterbeek uit Haarlem; een: paar 1, de heeren Vis en Zandstra uit Sneek. Groep J: Oneven: paar 48. de heer en mevr. SchaapSimons uit Amsterdam; even: paar 4 de heeren Spruyt en Bruins resp. uit Groninger, en Amsterdam. Groep K: Oneven paar 7. de heeren Ger- harts en Nelman uit Den Haag: even: paar 76. de heeren Mr. Wijga en Mr. Bromm. uit Utrecht. Groep L: Oneven: paar 109, de heeren Otto en Bronkhorst uit Arnhem; even paar 33, mej. Kluitman en mej. E. J. de Haas uit Haarlem. Groep M. Oneven: paar 145, mevr. Bakker en mevr. Wafelaar uit Haarlem; even: paar 147: de heeren Krouwels en Bosse uit Haar lem. De waanzinnige tennisbal. Uit het Amerikaansch van BUCK STAMRING. De volgende geschiedenis is niet alleen vol komen ongelogen, maar ik ben bovendien in staat tijd, plaats en deelhebbende personen met name te noemen. Het voorval had, moet u weten, plaats op ^7 April en wel te Cannes. Daar speelden op net tweede veld links van de „Internationale Tennis Club" vier heeren een oefenpartijtje. Het waren, om dat nu maar direct te zeggen: de negende van de wereldranglijst Jean Bap- tiste de la Houppe, de bekende crack Hermann Schnarzl—Müller, dé Conde de las Tippelas en de chique Engelschman Sir Varo Bloodhound, die jaren geleden tegen Big Bill zelf 97, 06, 16 heeft gespeeld. Sir Varo en Schnarzl speelden aan den eenen kant, en la Houppe en Las Tippelas speelden aan den anderen kant. De uitslag van de eerste twee sets was 75, 6—2 en de eerste game van de derde set stond 15—30. Zoo was de toestand, toen de graaf de Las Tippelas, die den bal toegespeeld kreeg van Schnarzl, het speeltuig onder een hoek van negentig graden voor de voeten van Blood hound deed springen. De bal steeg kaarsrecht omhoog. Sir Varo wipte achteruit, want hij was van plan het ding haarscherp langs den graaf heen in een door la Houppe slecht bewaakten hoek te jagen. Maar nu had het zeer zonderlinge feit plaats, dat de bal. die tot ongeveer zestien meter hoogte was gestegen, niet terugkwam. Sir Varo Bloodhound maakte een zeer belachelijken sprong en maaide daarbij met z'n racket wild door de leege lucht. ,Ha!" deed la Houppe. ..Hahahaha!" barstten allen uit en Sir Varo stemde er vroolijk mee in. Toen echter de bal niet terugkwam maar op plusminus zestien meter hoogte bleef zweven, hield men ineens op met lachen. De plotselinge stilte was zoo zwaar, dat ze den bal droeg. Hij hing in de lucht, alsof het niets bijzonders was. De vier heeren verzamelden zich bij het net en staarden naar boven. Ja, daar hing de bal in de lucht, klein, wit, vredig en verroerde zich niet. „Héél aardig," zei Schnarzl. „dad is nou de eerzde maal dad me zoo iedz gebeurd". (Hij was een Leipziger). „How strange", sprak Sir Varo Bloodhound. Hij nam zijn racket onder den arm, maakte van zijn handen een trechter en riep: „Halloh! Halloh!" V7 Intusschen had Jean Baptiste de la Houppe met de hulp van de ballen jongens den zwaren scheidsrechtersstoel naderbij gesleept en stond er boven op om de ongewone gebeurtenis van nabij te beschouwen. „Paz ob, dad wibbeld lewenzgevaarliek!" riep Schnarzl—Müller waarschuwend. Het zonderlinge gedrag der vier spelers was voldoende om de opmerkzaamheid der thee drinkenden in het clubhuis te wekken. Een der ballenjongens had hen bovendien al op de hoogte gesteld. Nu kwamen ze in groepen aan- geslenterd om te zien wat er aan de hand was. .Daar hangd ie," riep Schnarzl den men schen toe. Het had veel „Ah!" en „Oh!" tengevolge en „Just look at it" en „Que Cosa!" Een Brazi- liaansche consulgeneraal verklaarde aan een zekere mevrouw Teil uit Luzern. dat dit geval absoluut eenig in zijn soort was, zoo eenig, dat men zich daar eigenlijk geen voorstelling van kon vormen. De eerzde maal, dad zoo iedz ooid gebeurd is", bevestigde Schnarzl. In het algemeen kon men echter waarne men, dat er minder neiging aanwezig was om den bal te beschouwen dan wel om te pogen hem naar omlaag te krijgen. Een gepensionneerde Deensche fregatkapi tein Petersen was zijn naam stelde zich als beroemd schutter voor en verklaarde den bal met één enkel goed gericht pistoolschot naar beneden te zullen halen. En waarschijn lijk had men fregatkapitein Petersen werkelijk zijn gang laten gaan. als niet een hoogleeraar uit Belgrado had gezegd, dat het voor de wetenschap ongewoon belangrijke verschijn sel niet zonder meer vernietigd mocht wor den. Hij stelde voor den bal in de lucht te foto grafeeren. Dit deed een zekere Miss Amy Jordan uit Philadelphia, maar jammer ge noeg is er licht bij de film gekomen, zoodat later op de foto niets te zien was. Intusschen is het aan den Belgradoschen hoogleeraar te danken Praczitsch was zijn naam dat de herinnering aan het volgens de zeer juiste opmerking van Schnarzl nooit eerder waargenomen fenomeen althans bij mondelinge overlevering bewaard is geble ven. Men liet stoelen en tafels om de plaats zet ten, waar volgens menschelijke berekening de bal eens zou moeten neervallen en uitte allerlei veronderstellingen: natuurkundige, meteorologische en spiritistische. Over 't ge heel bleef men rustig zitten en liggen wachten. Een kleine menigte buitenstaanders verza melde zich achter den kring van ballenjongens en zoo bleef men kijken. De schemering viel in en de omtrekken van den tennisbal begonnen te vervagen. Toen de duisternis volkomen was, begonnen de men schen er over te twisten, of men den bal nog zien kon. Schnarzl meende: nu eens wel. dan weer niet, maar daarmee wilde niemand zich Inlaten, „Ook nu nog," liet zich de stem van fregat kapitein Petersen hooren, „zou ik met een enkel pistoolschot Op dit moment klonk in de lucht een zacht gezoef, dat langzaam overging in een on onderbroken smeltende toon. Een violist had zoo'n mooien klank niet te voorschijn kunnen brengen. „Nou zingd ie", sprak Schnarzl opgewonden Een lichtflikkering ontstond; glans ging van den tennisbal uit. Van minuut tot minuut werd ze sterker, tot het een schittering als van diamant was geworden Plotseling' ging het smeltend geluid over in een aardig gejodel: Troelaloïti, troelaloïti troelaloïloïti!" En daarop gleed de ba! weg, steeg, verwijder de zich, jodelend en licht verspreidend steeds verder. Ze was nu al eenige honderden meters weg en nog slechts te zien als een kleine witte stip. In de verte klonk het gejodel. „Ook nu," sprak fregatkapitein Petersen „zou ik hem met een enkel pistoolschot Maar professor Praczitsch wilde het niet hebben. Vereeniging voor lijk verbranding. Een nieuwe urnentuin. En een nieuwe hal. Dezer dagen is de nieuwe urnentuin bij het crematorium te Westerveld gereed gekomen. Zooals bekend, werd voor eenige jaren de eerste urnentuin aangelegd rechts van den ingang van het crematorium, vlak voor het colombarium. Deze is echter reeds geheel be zet, zoodat men naar nieuwe bergruimten heeft moeten uitzien. De nieuwe urnentuin begint in het verlengde van den eersten tuin en loopt rondom het co lombarium heen en dan langs de geheele ach terzijde daarvan. Er zijn een aantal terrassen gemaakt en daarvoor is heel wat zand verzet moeten worden. Zooveel mogelijk is echter gebruik gemaakt van de natuurlijke gesteld heid van het duinterrein en zijn de boomen blijven staan, typisch krom-gegroeide boomen, maar die het zeer goed doen. Overal zijn slin gerende paden en met den aanplant van deuren en andere gewassen zijn zoo mooie hoekjes ontstaan. Van dit hooge duinplateau heeft men een prachtig uitzicht. De aanleg van dezen tuin is in eigen beheer door personeel van het crematorium geschied, naar de plannen en onder toezicht van de tuinarchitecte Mej. S. Neurdenburg te Rijs wijk. Op sommige plaatsen moest men 18 M. diep spitten om het zand te verzetten. De oppervlakte van den nieuwen tuin bedraagt 1500 M2. Evenals in den eersten tuin kan men de asch ook in dezen nieuwen tuin op twee ma nieren bijzetten en wel boven en onder den grond. De bovengrondsche bijzettingen ge schieden in urnen, welke vervaardigd worden door de fr. Brouwer te Leiderdorp. De onder- grondsche zijn echter anders dan in den eer sten tuin. omdat hier in den grond gestoken zijn gietijzeren buizen, waarin de urnen pas sen. welke worden afgedekt door rood-koperen platen. De nieuwe urnentuin biedt plaats voor duizend bijzettingen. Wanneer men hier in den urnentuin boven op het hooge duinplateau staat, ziet men oos telijk den spoorweg en daartusschen tuinen. Al deze tuingrond, ook die langs den Zeeweg tot aan den weg naar het Heere- en Velser- duin, is door de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding aangekocht. Deze gronden be- hooren aan Jhr. Mr. J W. G. Boreel van Hoge- landen en den bouwondernemer Winter. Langs genoemden weg heeft de vereeniging nu ook een ingang gekregen naar haar terreinen. Westelijk van het hooge punt zien we een grooten vijver, verscholen tusschen duinhel lingen. Deze vijver en zelfs een gedeelte van het daarachter liggende bosch is ook door de Vereeniging aangekocht. Wat er met de ter reinen zal gebeuren is nog niet bekend. Het zou echter een mooi ding zijn, wanneer de vereeniging de tuinen tusschen den spoorweg en de begraafplaats Westerveld liet bebos- schen, waardoor een prachtige en rustige af sluiting zou worden verkregen. De ingebruik neming zal dezer dagen geschieden. Het bestuur der Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding heeft nog andere groote plannen. En wel voor den bouw van een nieuwe hal bij het crematorium. De tegenwoordige hal toch is voor groote plechtigheden te klein, wat nog bij de crematie van Dr. Wibaut is ge bleken. Men wil nu een nieuwe hal bouwen, waarin plaats zal zijn voor 800 personen. Bij groote plechtigheden zal deze hal gebruikt worden en gelijktijdig kan ook de oude hal worden gebruikt. De nieuwe hal komt geheel vrij van de oude te staan. De ingang komt links van de oude hal en meer naar achteren. Er komt geen trap. zoodat het trappenklimmen vermeden wordt. Men zal de nieuwe hal kunnen bereiken langs het bestaande gebouw, doch de bedoeling is, dat de weg daarheen zal gaan langs den grafkelder van de familie Der Kinderen en zoo langs den hoogeren weg, welke aanzienlijk korter is. De entree zal zijn een kolonnade van glas. Achter de bestaande ovens zullen twee nieuwe ovens worden gebouwd, zoodat er dan in totaal vier gasovens zullen zijn. Voor het maken van deze ovens zullen 2000 M3. zand moeten worden verzet. De verbinding tusschen de nieuwe hal en de ovens zal gevormd wor den door een lange, breede gang. die geheel met tegels zal worden bekleed. Deze gang zal van boven dienen tot een gesloten colomba rium, met nissen tot een totale capaciteit van 2000 bijzettingen. De kist met het stoffelijk overschot zal op rails door deze gang naar de ovens worden vervoerd. Er komt dan ook een betere recreatiegelegenheid voor het personeel. De plannen voor dezen nieuwbouw zijn ont worpen door architect W. M. Dudok te Hilver sum, die ook het Colombarium heeft gebouwd en door het hoofdbestuur der vereeniging goedgekeurd. Men heeft alleen nog de goed keuring der algemeene vergadering noodig, welke op 19 September zal worden gehouden. Wordt deze goedkeuring verkregen, dan zal met den bouw der nieuwe ovens en van de nieuwe hal spoedig worden begonnen. De to tale grootte van aangekochte grond is 5 H.A. HINDERWET. B. en W. van Haarlem hebben verdaagd de beslissing op het verzoek van Th. Mandersloot, Directeur van de N V. „TAF" te Haarlem, om vergunning tot uitbreiding van een fabriek voor het maken van asphaltdakpapier op het perceel aan het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem, kad bekend gemeente Haarlem II sectie N No. 335 ged. Waarderpolder. AGENDA WOENSDAG 20 MEI Cinema Palace: „De laatste 4 van Santa Cruz". 2.30. 7 en 9.15 uur Frans Hals ojan de dood". (Peter Ibbetson). 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De vlucht over de grens" en „Op 't kantje af". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De oude en de jonge koning". 2.30, 7 en 9.15 uur Teyler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van n 3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 21 MEI Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette. „Es war einmal ein Musikus". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds VRIJDAG 22 MEI Gebouw Bethesda Sarepta: Jaarvergade ring Chr. Ver. v, d verpleging van lijders aan va'lende ziekte. 2 uur. Leidschevaart 574: Aandeelhoudersverg. N.V. Handels-Maatsch. A. Resink. 4.30 uur. Bioscopen nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13