Het uitbreidingsplan van de gemeente Veisen. DE TWENTSCHE BANK KV. Het afgeloopen Tooneelseizoen. ZATERDAG 23 MEI 1936 BAAEEE M'S DAGBEAD Ï5 Natuurschoon dat verdwijnt en dat behouden blijft. Er kan nog veel gered worden. Maar dan bouwe men niet in doch bij het natuurschoon. Sport- en fabrieksterreinen. Men schrijft ons uit Veisen; Veisen is een van de vele gemeenten in ons land, waar het natuurschoon de laatste jaren heel wat offers heeft moeten brengen. Niet aan aan de natuurlijke vernielzucht, wat af gebroken takken en platgetreden mos- en grasvelden in Velserbeek daargelaten, maar aan de zakelijkheid. Wat heeft deze zakelijkheid aan landschaps- schoon? Hoeveel waarde heeft een berken- boschje, een boschrand met knoestige dennen, een eikenbosch, doorsneden met smalle paadjes rondom een stil vijvertje? Men kan op tweeërlei wijze profiteeren van het bezit van natuurschoon. Men kan huizen bouwen temidden van de berken- en eiken- bosschen, op de door hooge boomen omzoomde weilanden, men kan bouwen nabij al dit schoons. In onze gemeente, waar vele mooie plekjes te vinden zijn (waren), op een klein bestek (anders dan bijv. in het Gooi) deed men het eerste. Met het logische gevolg, dat veel van deze plekjes verloren gingen. Had men het anders gedaan, had men. woon wijken of tuindorpen gebouwd nabij den fraaien groenen duinzoom, bijv. in het polder land, dan was er veel behouden van wat thans onherroepelijk verloren is gegaan. Het uitbreidingsplan bouwt voort op het oude principe. Beziet men het kaartje, dat wij plaatsten bij het verslag over het nieuwe uitbreidings plan van Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken, dan komt men tot de ont dekking, dat de terreinen, bestemd voor be bouwing in de naaste toekomst in hoofdzaak zijn gelegen in de strook, die, te beginnen bij het uiterste Zuiden der gemeente, wordt be grensd door den spoorweg en den Rijksweg Haarlem-Velsen. Dit is dat deel van de ge meente, dat in Velserbeek, Waterland, Beeckensteijn, Burgemeester Rijkenspark met Neethof, Boschbeek en Spaarnberg haar schoonste plekjes bezit. Wat zal hiervan overblijven, indien eens, laat het zijn in de verre toekomst, alles bebouwd is, wat voor bebouwing is bestemd? Bitter weinig. Het is ongetwijfeld juist, zooals Ir. Verhoef in zijn uiteenzetting van het plan te kennén gaf, dat door concentratie der bebouwing aan de wenschelijkheid tot behoud van natuur schoon kan worden voldaan. Maar het feit, dat de uitbreiding voornamelijk zal plaats vinden in genoemde strook kan niet anders dan een bijna totale vernietiging, zij het in de verre toekomst, van het natuurschoon in den groe nen zoom langs de particuliere duinterreinen ten gevolge hebben. Om dit aan te toonen laten wij den heer Verhoef zelf aan het woord: Het een is het gevolg van het ander: Eerst „Daar Santpoort gedurende den laatsten tijd een bijzondere aantrekkelijkheid als woonplaats heeft gekregen, is in dit plan rekening gehouden met de vestiging van ver schillende bevolkingsgroepen. Vandaar dat, naast de verschillende vormen van gesloten bebouwing, ale geleidelijke overgang naar de omringende natuur, half-open bebouwing, open en ruime bebouwing is ontworpen, een en ander in verband met het uitzicht op het aanwezige natuurschoon in „Duin en Kruid- berg", en om een passende aansluiting te kunnen verkrijgen aan de prachtige bebos- Rching van „Boschbeek" en de „Neethof". Het Plan F, Santpoort zuidelijk deel, draagt met uitzondering van een kleine kern van gesloten bebouwing, een zeer landelijk karakter en is grootendeels bestemd voor den bouw van villa's en landhuizen. De ont worpen wegen zijn daarmede dan ook geheel in overeenstemming. Ruime bebouwing is toegepast in het zuide lijk deel van de „Neethof" in verband met het daar aanwezige natuurschoon. Voor het ove rige deel van de „Neethof" en voor de gron den nabij het „Burgemeester Rijkenspark" waar de bebossching zich meer tot lager ge boomte en struikgewas beperkt, is open bebou wing ontworpen. Het zuidelijk deel van het landgoed „Spaarnberg" is in het plan opgenomen ten einde de mogelijkheid open te stellen voor den bouw van enkele groote villa's of land huizen. Om echter het prachtige landgoed niet geheel te versnipperen en het natuurschoon zooveel doenlijk te behouden is voor deze ter reinen een ruime bebouwing voorgeschreven. Door de bepaling, dat de grootte van het terrein per woning minstens V2 h.a. moet zijn, kan het hiervoren genoemde doel zooveel doenlijk worden bereikt". Ruime bebouwing is toegepast in net Zuide lijk deel van den Neethof, in verband met het daar aanwezige natuurschoon en in het Zui delijk deel van Spaarnberg. Voor het overige deel van den Neethof en voor de gronden na bij het Burgemeester Rijkenspark is open be bouwing toegelaten, aldus de ontwerper van het plan. Di% lijkt heel mooi, maar het is niet zoo mooi als het lijkt. Wat er van het oorspronkelijk natuurschoon overblijft wanneer er open be bouwing is toegepast zien we aan het villa park Velserbeek. Hierin zal niemand het oude Velserbeek, waarvan het eens deel uitmaakte, herkennen. Er staan mooie villa's met mooie tuinen en het is er wellicht goed wonen, maar het natuurschoon is verdwenen. Dat vindt men alleen nog maar achter het hek, dat het gedeelte van het fraaie landgoed omsluit, dat gelukkig behouden is gebleven. Als we eens aan de hand van de algemeene kaart van het uitbreidingsplan nagaan, wat niet voor bebouwing bestemd is, dan kan onze opsomming kort zijn. In breede trekken komt het hierop neer, dat onbebouwd zullen blijven het park Velserbeek en het terrein, waarop de verkeersstrook is geprojecteerd, die het moge lijk maakt, dat een eventueel in Veisen te bou wen tunnel ook dienstbaar kan worden ge maakt aan het spoorwegverkeer. Deze ver keersstrook begint aan den Zuidelijker. Ka naaloever ter plaatse waar men de nieuwe oeververbinding verwachtte, snijdt den Rijks- weg ter hoogte van den Kweekensteinsweg, loopt van daar met een bocht in Z.W, richting naar de spoorlijn Haarlem-Velsen, om deze spoorlijn te bereiken ov«r het terrein van de N. A. S. B. ter hoogte van het Huis te Veisen. Behalve Velserbeek en genoemde verkeers strook zijn, theoretisch althans, alle overige gronden tusschen spoorlijn en Rijksweg be stemd voor bebouwing, want al deze, of nage noeg al deze gronden zijn opgenomen in de uitbreidingsplannen in hoofdzaak. Maar prac- tisch vallen buiten de plannen Waterland, liet Burgemeester Rijkenspark en het Noordelijk deel van Spaarnberg en wel op grond van het aangenomen principe, uitgedrukt in de volgen de alinea van de uiteenzetting van Ir; Ver hoef: „Indien dus voldoende terreinen voor toekomstige uitbreiding in het plan zijn aangegeven, deze bovendien tezamen met de bestaande kernen in een logisch verband staan, dan dient er slechts voor gewaakt te worden dat de terreinen, welke niet gerekend kun nen worden in de naaste toekomst te dienen voor een meer of minder dichte bebouwing (m. a. w. welke rijp zijn voor bouwexploitatie binnen een te overzien tijdperk) niet zonder nood zaak aan hun tegenwoordige bestem ming worden onttrokken". De voorwaarde, gesteld voor eventueele plan nen tot exploitatie van dezè fraaie boschgron- den (grootte der terreinen per woning min stens V2 H.A.) is bovendien bezwaarlijk genoeg om elke vrees voor een exploitatie van deze boschgronden van ons weg te nemen. Overi gens zijn wij van meening, dat, wanneer man ondanks deze voorwaarde toch tot exploitatie zou overgaan, deze voorwaarde qua middel tot behoud van het natuurschoon niet doeltref fend is. Indien men 't ongeveer 25 H.A. groote Waterland zou bebouwen met 50 landhuizen, zou er van Waterland hoogstens alleen de naam overblijven. We kunnen in het natuurschoon gaan wo nen; we kunnen ook bij het natuurschoon gaan wonen. We weten wat er in het eerste geval van het natuurschoon overblijft: het gaat onherroepe lijk verloren. Waarom moet nu juist een uitbreidingsplan geprojecteerd worden op terreinen, die uit hoofde van hun geaardheid juist niet voor bebouwing in aanmerking behooren te komen? Waarom moet ten Zuiden van het Noord zeekanaal alle „townplanning" opschieten ten Westen van den grooten weg, waar ten Noor den van dit kanaal ten Oosten van dezen weg gronden voor bebouwing geprojecteerd zijn ja zelfs reeds heele bouwblokken zijn verrezen? Waarom gaat onze gemeentelijke overheid de bebouwing niet in een andere richting leiden, door een uitbreidingsplan te laten maken voor het poldergebied? Dat zulks kan, bewijst Velsen-Noord. En men kijke eens naar Haarlem-Noord. Hoe mooi is het niet geworden langs de Jan Gijzen- vaart op Haarlemsch grondgebied. Juist het polderland in onze gemeente kan mooi gemaakt worden inet wat er in het heele uitbreidingsplan ontbreekt: water en water partijen. Prachtig werk voor werkverruiming, het graven en het ophoogen van het bouwterrein met den verkregen grond. Waar blijven de sportterreinen? In elk uitbreidingsplan worden groote ter reinen gereserveerd voor het beoefenen der sport, met name de voetbalsport. Niet alzoo in het plan van Ir. Verhoef. Hier ziet men het tegendeel geschieden. We hebben de kaarten der verschillende on derdeden nauwkeurig nagezien en het is ons gebleken, dat ook in het plan van Ir. Verhoef het terrein van V. S. V. in de bebouwing is op genomen, zoodat wanneer deze vereeniging niet de kans wenscht te loopen, vroeg of laat voor het feit te komen staan, dat haar terrein als bouwterrein wordt verkocht, zij genood zaakt zal zijn, het terrein te koopen of te ver huizen. Waarheen? We hebben nog een sport terrein gevonden en wel in de omgeving van het Missiehuis, maar dit is veel te klein. En verder zal door de verkeersstrook de N. A. S. B. en wellicht ook eenige R.K. vereenigingen) haar terrein verliezen. Het plan van Ir. Verhoef heeft vele goede kwaliteiten doordat het bevordert de systema tische ontwikkeling der bestaande kommen. Wil men echter de aantrekkingskracht, die onze gemeente in haar natuurschoon heeft, behouden, dan diene men dit natuurschoon niet door een bebouwing te vernietigen. Want daar draait het per saldo toch op uit, hoe we ook trachten, het anders te bezien. NIEUWE MANUFACTURENZAAK IN BARTEL JORISSTRAAT. In de Barteljorisstraat is op nummer 20 hedenmorgen een nieuwe manufacturenzaak geopend. Een frontbreedte van 14 meter geeft overvloedig ruimte voor het breed-uit étalee- ren van wat bij de firma Munninghoff te krij gen is. Stapels en nog eens stapels zijn het want deze firma specialiseert zich op wat zij noemt „courante manufacturen". Wie binnengetreden is, staat in een stem mig en smaakvol interieur, waar alles over zichtelijk is uitgestald. Niet alles is er gebor gen in de keurig afgewerkte muurbetimme ring. De open vakken en open bakken, waarin voor een groot deel geëtaleerd wordt, maken een vlug overzicht mogelijk. De firma heeft voor Haarlem, gelijk ook voor haar zaken te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. een bonsysteem ingevoerd. De Bar teljorisstraat is een fraaie, fleurige winkel rijker geworden. „ZIEKENZORG". Het ziekenfonds „Ziekenzorg" heeft voor haar leden een vergadering uitgeschreven op Maandag 25 Mei. des avonds 3 uur, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, alwaar een bespreking zal plaats hebben van het rapport der commissie tot onderzoek „Ziekenfonds- Vraagstukken". AVRO-BRIDGEDRIVE. In ons verslag over de demi-finale van de Avro bridge-drive zijn eenige vergissingen ge slopen in de namen van de Haarlemsche deel nemers, die een eersten prijs wonnen. Groep H. Oneven paar 140: Mevr. v. d. Vlugt en Mevr. Duisterbeek (moet zijn Düsterbeck. Groep L. Oneven paar 109: Mei. Kluitman (moet zijn: Mej. Mr. Kluitman), Mej. de Haas (moet zijn Mej. de Haan). HAARLEM - ZIJLSTRAAT 7é - TELEF. 15200 (9 LIJNEN) CRE DIETBRIEVEN BEWAREN VAN KOFFERS ENZ. VREEMD GELD BAGAGE VERZEKERING COEDKOOPE MARKEN VOOR REISDOELEINDEN CREDiETBRIEVEN IN REISLIRES TEGEN GEREDUCEERDEN KOERS. (Adv Ingez. Med.) (UN/T IN UTTEKEN^j HET TOONEEL. Het is een opmerkelijk tijdsverschijnsel, dat een gezelschap van uitstekende, voornamelijk jonge krachten o.a. Cruys Voorbergh en de heer en mevrouw Royaards—Hagedoorn zich in het volgende seizoen te Deventer zal vestigen met het doel uitsluitend de provincie te bespelen. De belangstelling voor het tooneel toch is in de provincie tegenwoordig veel groo- ter dan in de drie voornaamste steden van ons land, en de 18 tooneelgezelschappen, die Nederland thans rijk is, moeten het dan ook voornamelijk van de kleine steden en de dor pen hebben. Toen ik onlangs met een bekend acteur sprak, zeide hij mij, dat hij in die dalende be langstelling voor de dramatische kunst in de groote steden een der voornaamste aanwijzi- gingen van den kwijnenden toestand van ons nationaal tooneel zag. In Rotterdam is het tooneel eigenlijk al sinds eenige jaren totaal kapot, en dat in de stad, die eens zoo trotsch was op haar eigen tooneelgezelschap, op de Haspelsen, Le Gras, v. Zuylen en Catharina Beersmans, later op de Van Eysdens en de Tartauds, Toen Royaards De Violiers speelde kon hij alleen in den grooten Schouwburg in de Aert van Nesstraat in één seizoen twintig voorstellingen van Schurman's tragi-comedie voor uitverkochte zalen geven, nu is het een wonder, wanneer een stuk te Rotterdam meer dan drie keer wordt opgevoerd. En van uit verkochte zalen is behalve bij een feestvoor- stelling van Boefje geen sprake meer. Zoo ver is het zelfs met Roterdam gekomen, dat de groote Schouwburg dit seizoen weken lang voor het tooneel gesloten was, omdat Buziau er met zijn revue in optrad. In de Maasstad met haar meer dan 500 000 inwoners was toen in het geheel geen gelegenheid om tooneel te zien spelen. Maar ook in Den Haag en Amsterdam gaat het met het tooneel snel bergaf. In de resi dentie had in de laatste jaren Het Hofstad Tooneel een zoo domineerende positie, dat er voor andere gezelschappen al sinds lang bijna geen belangstelling was, maar nu komt het herhaaldelijk voor, dat ook Cor van der Lugt Melsert zelfs wanneer Annie van Ees. die jaren lang de lieveling van het Haagsche pu bliek is geweest, er speelt den Koninklijken Schouwburg leeg vindt. En in de hoofdstad is 't al niet beter. Recettes van tien gulden zegge en schrijve tien gulden per avond in den Hol- landschen Schouwburg en het Rika Hopper Theater waren dit seizoen geen uitzondering. Is het dan wonder, dat de tooneelgezelschap pen de provincie in trekken om er hun for tuin te zoeken? Het ongeluk is echter, dat er van eenige organisatie geen sprake is en de gezelschappen elkander in de provincie dood concurreeren, met het gevaar, dat de Schmiere-troepen met hun lage uitkoopjes - de goede kunstenaars den weg versperren. Het gevolg is, dat er in ons land door vele tooneelisten en waarlijk niet alleen onder de zwakke broeders en zusters in den letter lijken zin van het woord gebrek wordt ge leden. Als men dat weet. moet men bewonde ring hebben voor het doorzettingsvermogen en den moed van zoo vele tooneel-artisten die ondanks alles doorgaan met hun werk en nog steeds vertrouwen hebben in hun kunst. Wanneer men bedenkt, onder welke moei lijke omstandigheden de tooneelspelers in Ne derland, altijd reizend en trekkend, hun werk verrichten, dan is men verbaasd, dat er nog zoo veel goeds gepresteerd wordt. Want al moge dit seizoen artistiek dan ook minder be langrijk zijn geweest dan de seizoenen eenige jaren geleden, toch hebben gezelschappen als De Amsterdamsche Tooneelvereeniging, het Centraal Tooneel. Het Masker en Het Rotter- damsch-Hofstad Tooneel om hier de voor naamste te noemen toch voorstellingen ge bracht, die met eere in dit overzicht genoemd VELUWE Midden in de bosschen. Hotel - Pension - Restaurant „De Stadsdennen" TONSEL bij Harderwijk (Adv. Ingez. Med.) mogen worden. Wanneer in één seizoen op voeringen worden gegeven van Elektra, De Ge borduurde Bal. Biografie en Medea door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging die ook nog Midzomernachtsdroom in deze maand zal spelen van Elisabeth, de Vrouw zonder Man door Het Masker. Oude Liefde. Meisjeslyceum en Het Voorste Legioen door Het Centraal Tooneel, Het onbekende Meisje, Komediespe len en Napoleon Unique door het Rotter- damsch-Hofstad Tooneel. dan kan men moei lijk zeggen, dat het tooneel in Nederland dood is en geen belangstelling verdient. En ook de voorstelling van De Beul. waarover zoo veel te doen is geweest, was van spel en regie zoo su perieur, dat zij qua opvoering niet onderdeed voor het beste, dat in vroegere jaren werd ge geven. Een verblijdend verschijnsel is het, dat in het laatst van het seizoen de belangstelling voor het tooneel grooter was dan in het begin en dat dit resultaat juist werd verkregen met de beste stukken, tooneelwerken, die nu niet bepaald voor „Jan en Alleman" zijn. Biografie werd een succes voor de Amsterdamsche Too neelvereeniging, Elisabeth voor Het Masker en Het Voorste Legioen voor Het Centraal Too neel. De directies mogen hierin een aanwijzing zien. dat zij bij de keuze van hun stukken niet behoeven af te dalen tot den smaak van het minst ontwikkelde deel van het publiek, en dat het tooneel het ook in de toekomst in de eer ste plaats zal moeten zoeken bij de waarlijk goede, waarachtige kunst. En hoe staat het nu met de belangstelling voor het tooneel te Haarlem? Is die werkelijk zoo gering als dikwijls wordt beweerd? Ik meen dat te mogen ontkennen, ja, ik durf zelfs te zeggen, dat er in onze stad zeker niet min der liefde voor het tooneel is dan vroeger. Wanneer men bedenkt, dat er dit seizoen 18 abonnementsvoorstellingen zijn gegeven, 11 voorstellingen voor den Nieuwen Kunstkring, 4 voor Geloof en Wetenschap, één voor Kunst aan het Volk en één voor de Vereeniging voor Huisvrouwen en dat al deze voorstellingen op coöperatieven grondslag in totaal 35 voor zoo goed als uitverkochte zalemplaats hadden, dan is dit het beste bewijs, dat er nog wel liefde is voor het tooneel, om van het nog steeds bloeiende dilettantentooneel nog maar niet eens te spreken. Maar ook buiten deze avonden was onze Stadsschouwburg dit seizoen meermalen in tegenstelling met het vorige jaar prachtig bezet. Boefje, Tijl Uilenspiegel, Meisjes-Ly ceum, Biografie, Medea, Elisabeth en Het Kind van de Buurvrouw gingen hier bij vrije voor stellingen een of meermalen voor volle zalen. De finantieele resultaten voor den pachter zijn dit seizoen dan ook beduidend gunstiger dan de daar voorgaande. Wanneer ongeveer 45 avonden in één seizoen voorstellingen kunnen worden gegeven voor stampvolle zalen, kan men toch moeilijk zeggen, dat er in onze stad zoo veel minder belangstelling voor het too neel is dan vroeger. Het komt er alleen maar op aan deze levend te houden. Het ligt buiten het bestek van dit overzicht de middelen daar toe in dit artikel te bespreken, maar dat is wel zeker, dat de tooneelgezelschappen met de keuze van hun stukken en hun opvoeringen hiervoor in de eerste plaats zullen hebben te zorgen. Want ten slotte blijft nog altijd van kracht het woord van wijlen den heer Van Gasteren; „De stukken, meneer, de stukken!" Wij zien het weer aan het groote succes van Elisabeth en Het Voorste Legioen, dat alleen de stukken het tooneel en de gezelschappen kunnen redden. J. B. SCHUIL. AFVAARDIGING Zr. H. J. ROORDA v. EYSINGA. Een bijzondere plechtigheid zal op Woens dag 27 Mei 8 uur in de Duinzichtkerk te 's-Gravenhage plaats vinden. Op dien avond zal zoo meldt het Predikbeurtenblad zr. H. J. Roorda v. Eysinga, te Haarlem, voorheen bestuurslid van de Vereen, v. Jong Hervorm den. worden ingezegend als diacones van het Haagsche Diaconessenhuis. Daarna zal zij als zendelinig-diacones vanwege de Ned. Zend. Vereen, worden afgevaardigd naar West- Java. De inzegening als diacones zal geschieden door Ds. Poot als consulent van het Haagsche Diaconessenhuis met handoplegging door de aanwezige predikanten. De afvaardiging als zendeling-diacones zal geschieden door Ds. de Vey Mestdagh als voorzitter der Ned. Zend. Vereeniging. Het H. Avondmaal zal worden bediend door Ds. Wormgoor, eveneens consulent van het Haagsche Diaconessenhuis. De botsingen in Palestina hebben tot gevolg, dat in vele steden een massa verhuizing van de Joodsche bevolking uit de Arabische wijken plaats vindt. Op de foto een aantal Israëlieten op weg naar de Joodsche wijk van Jeruzalem. Jubileumconcert C. O. V. De medewerkenden. Zooals onlangs reeds werd medegedeeld zal de Cnr. Oratoriumvereeniging ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, op Donderdag. 28 Mei a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering geven van .Da Croisade des Enfants" van Gabriël Pierné. Aan deze uitvoering zullen medewerken, als solisten Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, Corry Bijster, sopraan. Mr. Harm Smedes, tenor, Boris Pelski, bas. een solo kwartet, bestaande uit de dames Cor Igesz, L. van Vliet, E. E. JonkheidPeereboom, R. Tuyl Schuitemaker en G. Max, het versterkte koor der C.O.V., een koor van 180 meisjes en de eveneens belangrijk versterkte Haarlem sche Orkestvereeniging, het geheel onder lei ding van den dirigent der C.O.V. George Robert. Naar aanleiding van vragen die het bestuur der C.O.V. bereikten aangaande de generale repetitie, heeft het bestuur ons verzocht be kend te willen maken, dat de generale repe titie op Woensdagavond a.s. om practische redenen niet voor publiek toegankelijk kan worden gesteld, zoodat belangstellenden uit sluitend zijn aangewezen op de uitvoering van Donderdag, 28 Mei. PERSONALIA. De heer J. H. Junge. alhier, is aan de Gem. Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschap. W erktij dbepalingen. De hoofdinspecteur van den Arbeid te Haar lem verzoekt ons het volgende mede te deelen: Werktijd Kapperspersoneel op Donderdag 28 Mei. In verband met het besluit van den Raad der gemeente Haarlem, waarbij is toegestaan, dat barbiers- of kapperswinkels op Donderdag 28 Mei 1936 des middags geopend mogen zijn. vestig ik er de aandacht op, dat door het personeel van 16 jaar of ouder dien dag ge durende ten hoogste 9V2 uur mag worden ge werkt en in de week van 25 tot en met 30 Mei 1936 gedurende ten hoogste 58 uur, onder voorwaarde, dat de betrokken arbeiders op den tweeden Pinksterdag geen arbeid ver richten. De. gedurende deze week voor hen geldende werktijdregelingen moeten op een geschrift worden aangegeven, hetwelk in den winkel moet zijn opgehangen. Werktijd Winkelpersoneel op Vrijdag 29 Mei. Op Vrijdag 29 Mei a.s. mogen de winkels, ter gelegenheid van de z.g.n. luilak-bloemenmarkt na 8 uur des namiddags geopend zijn. Als gevolg hiervan mag ook het winkelpersoneel van 18 jaar en ouder dien dag na 8 uur wer ken. Hierbij moet echter aan de volgende voorwaarden worden voldaan: de werkduur mag hoogstens 11 uren be dragen; de maximum week-werktijd van 53 uren mag niét worden overschreden; naast de arbeidslijst moet een door het hoofd of den bestuurder onderteekend ge schrift worden opgehangen, waarop, behalve de namen der winkelbedienden, tevens moeten worden vermeld, hun werk- en rusttijden op dien dag. FEESTAVOND BOND VAN Z. W. L. P. Na een kort openingswoord, gesproken door den voorzitter, den heer Toepoel, trad hét Haarlem's Salon Ensemble op. dat met een paar pittige marschen reeds direct de stem ming er in wist te brengen. Daarna kwam de beurt aan de bekende Haarlemsche humorist Schrama, die met zijn uitstekend programma het publiek heeft doen schateren. Vooral zijn optreden als Tij hie. de muzikale clown, had een schitterend succes. Ook de gehouden spelen vielen zeer In den smaak. Deze feestavond mag uitstekend ge slaagd heeten. En de bezoekers togen dan ook in blijde stemming in den vroegen morgen huiswaarts. SCHOTEN'S CHRISTELIJK GEMENGD KOOR. Schoten's Chr. Gemengd Koor. dirigent Jac. Zwaan, behaalde Hemelvaartsdag op het Nat. Zangconcours te Apeldoorn, in de Eereafdee- ling een lsten prijs met 323 punten. TOONEELVEREENIGING „HERMAN MEIJERMANS". Bovengenoemde tooneelvereeniging zal als sluiting van het seizoen het Indisch tooneel- spel ..Sonna" van Jan Fabricius a.s. Dinsdag avond 26 Mei in den Janswegschouwburg op voeren. „BETHESDA-SAREPTA" en „MF.ER EN BOSCH". De Jaarvergadering der Christelijke ver eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, werd Vrijdagmid dag, onder leiding van den voorz. Ds. C. J. van Paassen, in Bethesda Sarepta gehouden. Uit de jaarverslagen uitgebracht door den penning meester. den secretaris, en den directeur-ge- neesheer bleek dat de vereeniging ook in deze tijden, dank zij de hulp door liefdadig Ne derland gegeven, in staat is vele epileptici te helpen. Op 31 December 1935 waren in de inrichtin gen „Bethesda-Sarepta" en „Meer en Bosch" aanwezig: 235 vrouwen en 230 mannen, totaal dus 465 patiënten tegenover 442 op het einde van het vorige jaar Als hersteld of genoeg zaam hersteld konden 46 patiënten ontslagen worden. De consultatifbureaux in Haarlem en Apeldoorn mochten zich in een zeer druk bezoek verheugen en bleken in een groote be hoefte te voorzien. Vart belang bleek ook de nazorg, waardoor het contact met de oud- patienten behouden bleef en recidief óf voor komen óf dadelijk behandeld kon worden. Het aantal verpleegdagen bedroeg 160520 tegen over 152251 in 1934. De inkomsten hebben zich helaas niet ge heel kunnen handhaven, maar zijn onder den druk van de tijdsomstandigheden iets terug- geloopen. De verlies en winstrekening sluit met een nadeelig saldo van f 4045.26. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat het werk alleen op denzelfden voet kon worden voortgezel door den onvermoeiden arbeid der 1079 af deelingen van de Halvestuiversvereeni- ging „De Macht van het Kleine", waardoor de waarheid ln dien naam gelegen, weer tegen volle tot uitdrukking kwam. In de plaats van den Heer Druyvesteyn, het oudste bestuurslid, in het verslagjaar overle den, werd benoemd Jhr. Mr. L. H. van Len- nep te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 17