pmkste^ ET Kansspel. Diaconiehuis der Ned. Hervormde Kerk. RICHE John van Brück Hei Betou<jti\kste 53e Jaargang No. 16231 VerscKijnt dagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 23 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72*4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM i i n ADVERTENTIëN 1—8 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 Mei. Jimmy Thomas. De Engelsche minister van Koloniën heeft, zooals nu bekend wordt, al vóór het rapport van het bekende speciale gerechtshof werd ingediend zijn ontslag bij minister-president Baldwin ingediend. Deze heeft dit aanvaard in een brief, aanvangend met „My dear Jim" den gemoedelijken vorm, die in Engeland ook onder ministers in dergelijke briefwisselingen gebruikelijk is en hem verzekerd, dat hij in zijn geval hetzelfde gedaan zou hebben. Zoo eindigt de loopbaan van een minister, die in Engeland gedurende tientallen jaren als „Jimmy Thomas" groote populariteit heeft genoten. Het onderzoek heeft niet tot een veroordee ling van Thomas geleid. Ofschoon sommige aanwijzingen sterk tegen hem schenen staat daartegenover het feit, dat niet alleen hij zelf maar ook degenen, die hem vóór de begroo- tingsdagen gesproken hebben en die bij de af gesloten verzekeringen betrokken waren, allen onder eede hebben verklaard dat hij geen enkele inlichting omtrent de komende begroo- tingsrede van minister Neville Chamberlain heeft verstrekt. Het is tenslotte zeer wel aan vaardbaar gebleven dat alleen de schijn tegen hem is. Maar de behandeling van zijn parti culiere aangelegenheden in het openbaar, waarbij o.a. bleek dat hij veel op paarden wedde en dat hij 15000 pond in voorschot had aanvaard voor het schrijven van een biografie, waarvan nog niets op papier stond, heeft zijn reputatie geschaad. Zelf geeft hij dit motief op als de reden van zijn ontslag neming, namelijk in de volgende bewoordin gen: „Ik ben tot mijn besluit gekomen om dat de wijze, waarop mijn naam en parti culiere aangelegenheden ter sprake zijn ge bracht, het mij onmogelijk maakt langer deel uit te maken van de regeering". Thomas treedt niet af als een veroordeeld man ,maar hij wijkt voor de Faam. Voor het kabinet-Baldwin is de historie onaangenaam omdat het al meer leden heeft moeten prijsgeven, én omdat sinds den val van den minister van Buitenlandsche Zaken Hoare zijn positie verzwakt is. Dit moge vreemd schijnen voor een regeering met een groote meerderheid van het Lagerhuis achter zich, maar de Engelsche parlementaire sfeer is een andere dan de Nederlandsche, de di recte volksinvloed is in Engeland veel groo- ter dan bij ons, men moet dus niet naar onze maatstaven oordeelen. Onder den indruk van de volksmeening is er een toenemende ver deeldheid in de regeeringsmeerderheid ont staan. De linkervleugel van de Conservatieve Par tij staat soms dichter bij inzichten van de offi- ciëele oppositie dan bij die van den rechter vleugel der partij. Herhaaldelijk heeft de re geering al bakzeil moeten halen tegenover dreigend verzet in haar eigen meerderheid. Dat begon met het opofferen van minister Hoare en het heeft zich sindsdien voortgezet ook bij wetsontwerpen betreffende binnenland- sche aangelegenheden. Het verdere verloop van de Abessinische geschiedenis met haar weinig overtuigend optreden daarin heeft haar positie natuurlijk ook geen goed gedaan. Men voorziet nu weer een beperkte kabinets-recon- structie; de parlementaire ervaring leert dat zulke veranderingen altijd gevaarlijke experi menten voor een regeering zijn. Zij vestigen in het parlement zoowel als bij de bevolking- den indruk dat „het ergens kraakt", dat er geen homogeniteit meer bestaat in het hoog ste ressort van het landsbestuur, dat de re- geeringswagen telkens weer gerepareerd moet worden om hem met moeite rijdende te hou den. Baldwin's eigen positie is geschokt sinds de episode met minister Hoare. De reputatie van dezen typischen Engelschman is nu eenmaal niet zooals die van zijn voorgangers Glad stone, Disraeli, Campbell—Bannerman, Salis bury, Asquitt, Lloyd George die van een groot staatsman. Men beschouwt hem, en heeft hem altijd beschouwd, als een typische ver tegenwoordiger van het Engelsche karakter: gemoedelijk, betrouwbaar, rustig, zakelijk, al tijd begrijpelijk in zijn uitlatingen. Niet bril jant in zijn redevoeringen, niet geniaal in zijn vondsten, geen „érudit", geen „highbrow". Al deze laatste eigenschappen plegen den gemiddelden Engelschman met eenigen ach terdocht te vervullen. Baldwin vertoont ze niet. Maar in tijden als deze is men zich gaan afvragen of de deugden, die hem zoo'n aan trekkelijke figuur maakten, en die geaccen tueerd werden door zijn onafscheidelijke pijp, wel voldoende motief zijn om hem als premier te blijven bewonderen. Het getij is tegen hem geloopen en men pleit hem niet meer vrij van de tegenslagen, die Engeland ondervonden heeft. Het geval-Thomas, al is hij daar vol maakt onschuldig aan, treft de regeering en de leider der regeering is hij. De teekenen der tijden schijnen wel aan te toonen, dat dit (Als één der middelen om het vreemdelingeribezoek aan ons land te vergrooten, adviseert de com missie Krayenhoff aan de regee ring, in de groote badplaatsen onder zeer strenge controle weder gelegenheid te geven tot kans spel). Wij hebben golven om te baden, Maar 't kansspel niet, tot veler spijt, Omdat daarvan de nattigheid Ons meer dan golvennat zou schaden. Men kan bij onze Zuiderburen, Bij dag vertoeven in het bad En daarna bij het draaiend rad In d' avonduren avonturen. De menschen zijn volwassen kindren, Zij zoeken steeds weer naar een spel En vinden ergens anders wel, Dat, wat men hier hen mag verhindren. Zij spelen 't spel der speelsche baren Met vreugd den ganschen zomerdag, Waarbij hen 't zonlicht branden mag Tot nikker bruin of witte blaren. Maar 's avonds als de zon gaat dalen, Is in hun oogen niets gelijk Aan 't kansspel om het aardsche slijk, Al moeten zij het duur betalen. Zij laten zich door 't spel verhitten. Zooals bij dag aan 't zonnig strand, Waarbij ook menigeen zich brandt En dan op blaren komt te zitten. Ik weet niet of dit nieuwe pogen Een kans geeft aan het spel van kans, Maar ik weet wel dat het althans De badplaatsdrukte zou verhoogen. Wie dan verliest, één raakt er binnen, Al staat voor hem ook 't meest op 't spel, De eigenaar van 't badhotel, Zou er m elk geval bij winnen. P. GASUS. kabinet geen lang leven meer beschoren zal zijn. En aangezien men in Engeland het middel der parlementsontbinding gaarne toe past, zou men er bij kunnen zeggen, dat de eerstvolgende verkiezingen ook wel eens spoe dig zouden kunnen komen. Al is daar op dit moment geen motief voor. R. P. Radiodistributie Haarlem. Gaat het U niet om de kosten, Dan toch wel om het gemak. U bent met de distributie Zoo te zeggen onder dak. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) MET EEN NIEUW UIT DE SCHITTERENDE GROOTE COLLECTIE VAN KRUISSTR. 1 1 TELEFOON No. 11491 (Adv. Ingez. Med.) Wanneer U op een huistrap „KLOMPENCENTRALE" ziet staan, dan beteekent dat, dat U veilig naar boven kunt gaan. TELEF. 11784. (Adv. Ingez. Med.) Gewapende nationaal-socialis- ten dringen Starhemberg's landhuis binnen. Twee der aanvallers gedood, Uit Weenen: Van nationaal socialistische zijde is een ge wapende overval gepleegd op het familiegoed van prins Starhemberg, de Laxemberg, waar bij twee dooden zijn gevallen. De gendarmerie had reeds van tevoren ken nis gekregen van een plan en het kasteel be zet. Toen een aantal gewapende nationaal so cialisten het landhuis binnendrongen, werden zij gezien door de gendarmerie, die onmiddel lijk het vuur opende en twee der aanvallers doodde. De leider der expeditie is er in geslaagd te ontkomen, maar zij nidentiteit kon worden vastgesteld. Wat de motieven van den overval betreft staat men voor een volkomen raadsel. Men veronderstelt dat de aanvallèrs dachten dat de prins zich te Laxemberg bevond, hoewel hij op het oogenblik te Weenen vertoeft. Contractactie Visscherij- bedrijf. Naar wij vernemen zouden de voorstellen van den Rijksbemiddelaar door de leden van de verschillende visscher ij organisaties ver worpen zijn. Het gewijzigde schoolgeld. Wat dit voor de Haarlemmers beteekent. Ingevolge de Bezuinigingswet heeft de re geering aan de gemeentebesturen voorschrif ten gegeven over een wijziging in de school geldregelingen, die I September a.s. ingevoerd moeten worden. Wij hebben geïnformeerd welke gevolgen dit voor Haarlem zal hebben. Ons werd medegedeeld, dat het minimum schoolgeld voor het lager onderwijs van 2.50 op 3.00 per jaar moet worden ge bracht. Voor het u. 1. o. van 5 op 6. Dit beteekent dus voor de lagere inkomens een kleine verhooging. Voor de hoogere inkomens zal het schoolgeld ongewijzigd blijven. De schoolgeldverordeningen worden in de zen geest herzien. Ook de schoolgeldverordeningen van het Middelbaar en Voorbereidend onderwijs moe ten worden veranderd. De bedoeling van de Haagsche voorschriften is er voor te zorgen, dat aan de gemeentelijke scholen geen lager schoolgeld wordt geheven dan aan de Rijks Hoogere Burgerscholen. Te Haarlem werd reeds een regeling ingevoerd, die aansloot aan de rijksregeling. Daarin behoeft dus geen in grijpende wijziging gebracht te worden. De contracten met de buitengemeenten kunnen ook ongewijzigd gehandhaafd worden, omdat Haarlem voor het middelbaar onderwijs geen subsidie van het rijk krijgt. Ook is er de nieu we bepaling gekomen dat gemeenten, die zelf een H. B. S. hebben, aan het rijk een vergoe ding moeten geven voor de kinderen uit hun gemeente die een Rijks H. B. S. bezoeken. Voor Haarlem heeft dit geen beteekenis, daar geen Haarlemsche leerlingen op de Rijks HB S. te Velsen gaan. Sommige gemeenten worden door deze nieuwe bepaling wel zwaar getrof fen. Gouda zal bijvoorbeeld aan het rijk een vergoeding moeten geven van 26.000. Tenslotte geeft het rijk geen gegevens meer aan de gemeenten voor het innen van school gelden uit de kohieren voor de inkomstenbe lasting. Voor het bepalen van de welstands- grens geeft het rijk wel aan de gemeenten een gemengde hoofdsom als bedoeld in art. 63 lid 4 der L.O.-wet 1920. Ook kan een gem.-be- stuur zelf gegevens verzamelen over het in komen van de ouders der leerlingen. Ons kon nog niet medegedeeld worden wel ke weg in deze te Haarlem bewandeld zou worden, maar wel is reeds te zeggen, dat te verwachten is, dat er practisch aan den toe stand weinig veranderen zal. Het Bloembollensurplusfonds. Geen verdere bijdragen van het Rijk. Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt: Wij ontvingen van het Regeeringsbureau het onderstaande persbericht: „Naar men zich zal herinneren heeft de Minister van Landbouw en Visscherij onlangs op desbetreffend dringend verzoek van de bloembollenkweekers een bedrag van f 500,000 ter beschikking van het Bloembollensurplus- fonds gesteld teneinde deze stichting in staat te stellen bij de uitbetaling van de bij haar ingeleverde vroege tulpen de voor deze ge stelde minimumprijzen zoo dicht mogelijk te Bestaat 29 Augustus 80 jaar. Waar aan 110 oudjes de levensavond wordt verhelderd. Het Diaconiehuis der Ned. Hervormde Kerk in de Jansstraat bestaat op 29 Augustus a.s. 80 jaar. Vroeger was in het groote gebouw aan den Koudenhorn (later tot Infanteriekazerne in gericht) een huis voor ouden van dagen ge vestigd. Ingevolge de Armenwet van 1854 werd evenwel door de stedelijke overheid tot ophef fing van dit Diaconie- en Aalmoezenierswees huis besloten. Voortaan zouden de armen die daar vanwege het Burgerlijk Armbestuur verpleegd werden opgenomen worden in het Buitenhuis aan den Schotersingel (thans het Tehuis voor ouden van dagen, onder beheer van Maatschappelijk Hulpbetoon), terwijl de kerkbesturen voortaan zelf moesten zorgen voor een huisvesting en verzorging van hun armen. Daardoor was ook de diaconie der Ned. Hervormde Kerk genoodzaakt een diaconie huis te openen. Daartoe werd in 1855 (voor f 24.000) aange kocht het oude patriciërshuis staande naast de Janskerk. Dit huis is in 1645 gebouwd, maar in den loop der eeuwen is er heel wat in het huis vertimmerd, omdat het ook nog een poos ge diend heeft voor een onderwijsinrichting. Er is nog wel iets over dat herinnert aan de oude patriciërswoning, maar veel van het oude moest wijken om het gebouw geschikt te maken ter huisvesting en verzorging van vele ouden van dagen. De breede marmeren vesti bule, die een blik gunt op een mooie draaitrap van eikenhout met kunstzinnige versiering, is niet veel gewijzigd. Ook de oude regentenka mer, die nu tot kantoor van den vader is in gericht, draagt nog den stempel van het oude. Boven de mooie marmeren schoorsteenmantel hangt een „witje", de roem van Haarlem uit beeldend, terwijl de muren met groote oude schilderstukken geheel bedekt zijn. Deze stuk ken zijn niet van Rembrandt of Frans Hals, maar toch geven zij aan de kamer een aardig cachet. De regentenkamer die achter dit kan toor ligt, is met teekeningen van lateren tijd versierd. Vroeger heeft in de regentenkamer een oor konde gehangen waarin vastgelegd was, dat het Diaconiehuis op 29 Augustus 1856 plechtig was ingewijd. In 1891 is het huis uitgebreid door het bouwen van een nieuwen vleugel aan den Noordkant. Belangrijk was ook de uitbreiding die voor enkele jaren werd uitgevoerd, waar door de gelegenheid geopend werd om bijna 70 bedlegerige oudjes een behoorlijke verzor ging te waarborgen. Het is een uitstekend in gericht ziekenhuis. Natuurlijk ontbreekt een operatiezaal, maar die is hier ook overbodig. De zieken die hier verpleegd worden zijn uit sluitend oudjes die gekweld worden door de kwalen van den ouden dag en die alleen be hoefte hebben aan een liefderijke verzorging. Die genieten zijn van een hoofdverpleegster en zeven verpleegsters. De inrichting staat onder medisch toezicht van Dr. M. Eeftinck Schattekerk. In totaal worden in het Diaconiehuis 110 oudjes verzorgd. Wij hebben onder leiding van den vader, den heer C. T. de Jong, een wande ling door de inrichting gemaakt, waarbij wij ons konden overtuigen, dat alles gedaan wordt om den levensavond van de oudjes zooveel mogelijk te verhelderen. Er zijn 4 oudjes die de 94 al gepasseerd zijn! De huisvesting is goed. het eten uitnemend (de keuken is zeer modern ingericht) en de verzorging laat niets te wen- schen over. Het kazerneachtige idee dat zulke tehuizen voor ouden van dagen in vroeger ja ren hadden is geheel verdwenen. Aan de oudjes wordt zooveel mogelijk vrijheid gelaten, ter wijl er naar gestreefd wordt hen een gezellig tehuis aan te bieden. De verpleegprijs per patiënt is slechts f450 per jaar. zoodat elk kan begrijpen, dat geen winst gemaakt wordt. Integendeel er wordt nog geteerd op oude legaten, anders zou het niet mogelijk zijn de ouden voor dit geld zoo'n goede verzorging te geven. Binnenkort zal het dak van het oude huis vernieuwd moeten worden. Die gelegenheid zal aangegrepen worden om een aantal ka mertjes te maken waarin echtparen opgeno men kunnen worden. Het gebeurt meermalen dat bejaarde menschen feitelijk niet meer voor zich zelf kunnen zorgen, maar er tegen op zien naar een diaconiehuis te gaan, omdat zij dan verder gescheiden zouden moeten leven. Er worden in het Diaconiehuls natuurlijk- allereerst de oudjes opgenomen van de Ned. Hervormde Kerk, maar verder worden er ook van alle gezindten opgenomen als daarvoor het verpleeggeld betaald wordt. Voor velen wordt daarvan gebruik gemaakt. Het woord is aan.... Anton Smit: Wij icegen vaak slecht, wij moesfen veel meer overicegen. benaderen. Blijkens verschillende, dezer dagen in de pers verschenen uitingen wordt de in druk gewekt, alsof de Minister genegen zou zijn nog verdere bedragen voor dit doel be schikbaar te stellen. Van bevoegde zijde wordt echter medege deeld, dat belanghebbenden in geen geval op een beschikbaarstelling van verdere bedragen kunnen rekenen". De redactie van het Weekblad teekent hier bij aan: Welke in de pers verschenen uitingen in deze officieele mededeeling bedoeld zijn. die den in druk hebben gewekt, alsof de Minister gene gen zou zijn tot een aanvulling van het Fonds voor de Vroege tulpen mede te werken, is ons onbekend. Wij wisten niet beter dan dat dit nog alleen maar gevraagd is. Dit bericht moet beschouwd worden als een antwoord op het daartoe strekkend verzoek, eerst zeer onlangs ingediend door het Surplus- fonds zelf: het is wel zeer teleurstellend, dat de Regeering direct geheel afwijzend blijkt te staan tegenover een verzoek, dat zoo overtui gend kan worden toegelicht. De erkentelijk heid voor de geboden huif), die immers het zelfde doel heeft als de eventueele aanvulling waarom gevraagd wordt, n.l. de uitbetaling van den prijs, die de bodem van de vroegere tulpen-markt ten vorigen jare is geweest," zal nu verdrongen worden door de vraag: waarom slechts halverwege geholpen als "men toch helpen wil? ZANDVOORT Heden feestelijke opening van het seizoen Dagelijks Thé-Diner Soirfe Dansant met zijn vermaard dansorkest. Kitty Crawong, Lady Crooner Relreinzang. De Bagdadzaal een unicum in Nederland (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE KOOP, JUNOPLANTSOEN 5000.- S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16573. (Adv. IngezMed.) Minister Thomas is uit het Britsche kabinet getreden. pag. 4 Dc pacificatie van Abessynië. pag. 4 Een nieuw kabinet-Van Zeeland na de ver kiezingen? pag. 4 Mr. Shngenberg beveelt ter bestrijding van de jeugd-werkloosheid ernstig het ,t,wee op een"-stelsel- aan. pag. 4 Bij een brand te Sevenum zijn twee kinderen om het leven gekomen. pag 3 Het voortbestaan der Alkmaarsclie Kaasmarkt wordt ernstig bedreigd. pag. 3 Het Diaconiehuis der Ned. Herv. Kerk te Haarlem bestaat op 29 Augustus 80 jaar. pag. 1 De mogelijkheid bestaat, dat de Ziekenfondsen onder toezicht zullen komen. pag. 1 Zullen dc deuren van den Jansschouwburg weer geopend worden. pag. 2 Bioscopen. pag. 14 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Jimmy Thomas. Mr. E. Elias: Wat Scheveningen bieden zal dezen zomer. pag 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: Een degelijke vrouw. pag 3 Mr. M. KamiWat in Amerika „anders" is. P. v. d. Hem: De Muggenplaag. Pag. 3 Van onzen correspondent: Engelsche woning toestanden. pag. 4 Financiecle Kroniek. Een schijnbare tegen stelling. A. II. Loc ffBokma: „Over een vlug vuur hangen te koken''. W. S.: Nieuwe haring. pag. 13 H.D. Vertelling: De hulpvaardige Boedtflfa.13 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. 13 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooneelseizoem pag. 15 pag. 11 pag. 7 en 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 12. Sport in 't Kort. Voor de jeugd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1