DE MUGGENPLAAG feu (/touw scktiifi.. ZATERDAG 23 MEL.1936 HAARDE M'S DAGBEAD 3 Een degelijke vrouw. Ik ben blij, sprak de oude dame, dat mijn Karei zoo'n degelijke vrouwkrijgt. Ankie is een lief meisje, een héél lief meisje. Niets van die moderne onzin en zoo. Zij houdt van planten en bloemen en van dieren. Zij is dol op kinderen en zij houdt natuurlijk heel veel van Karei. Dit leek me een eerste vereischte voor een huwelijk maar dat zei ik maar niet. Mijn oude vriendin was nog lang niet uitge praat over haar schoondochter. Ankie is bescheiden, vertelde zij, werkelijk héél bescheiden. Nooit zal zij zich op den voor grond plaatsen en weet je wat zoo prettig is? Wat zij doet doet zij goed en grondig. Van halfheid moet zij niets hebben en zij kan let terlijk alles. Het is juist dat degelijke wat mijn Karei zoo in haar heeft aangetrokken. Je kunt op haar aan en je kunt alles aan haar overlaten. Je zult me toch moeten toe geven dat dat een deugd Ls drong zij een beetje ongeduldig aan toen ik zweeg. Bij alle halfslachtigheid en onnauwkeurig heid, bij alle gebrek aan plichtsbesef en ver antwoordelijkheidsgevoel van de moderne jeugd in den tegenwoordigen tijd Ik kende de tirades van de lieve goeie ziel over de hedendaagsche jeugd en ik haastte mij eenige waardeerende woorden te zeggen over de mij vooralsnog onbekende schoon dochter in spé. Ik dacht aan Karei de onverbeterlijke flirt de vroolijke student met zijn aanstekelijke jolige lach. Deze Ankie moest wel een wonder wezen. Kort daarop ontmoette ik het jonge paar. Ankie bleek een groote forsche vrouw met een Grieksch profiel en prachtige oogen. Met vrouwelijke nieuwsgierigheid monster de ik haar verschijning. 'n Tailor made als aangegoten peperduur zeker een verstandige hoed Het was alsof ik de stem van Karel's moeder hoorde: niet van die moderne onzin en zoo.. Maar die hoed stond haar uitstekend. In de schaduw van die neergeslagen rand kregen de oogen iets raadselachtigs, geheim- zinnings Die Karei had toch blijkbaar goed uit zijn oogen gekeken.... Bij het weggaan hoorde ik nog juist hoe zij als terloops aan de naast haar zittende dame vertelde dat zij dat mantelpak zelf had ge maakt. Het gaf me een duizelig gevoel in m'n maag. Goeie grutjes! Zóó'n mantelpak! Zelfge maakt Alleen iemand die zelf de mislukte probeer sels van zooiets op besmuikte wijze heeft ver donkeremaand omdat er toch niets meer aan te verhapstukken viel weet wat dat zeggen wil. Ik begon respect te krijgen voor Karei. Toen ze trouwden zond ik hun een electri- sche broodrooster, later hoorde ik dat de bruid het geruild had tegen een strijkijzer. Na hun huwelijk gingen zij in Groningen wonen. Kort daarop stierf mijn oude vriendin. Ik hoorde of zag nooit meer iets van de jon gelui en vergat hen prompt tot wij elkaar na meer dan vijftien jaar bij wederzijdsche kennissen ontmoetten. De kennismaking werd hernieuwd en ik be loofde eens spoedig aan te komen om de kin deren te zien. Laten we zeggen volgende week Donderdag ik hou niet van die vage beloftes en halve afspraken zei Ankie die nu Anna heette. Zij was weinig veranderd. Alleen was er om den dun gelipten mond een verbeten trek die er vroeger niet geweest was. Karei was geworden tot een dikke vijftiger met een glimmend kaal hoofd en een norsche uitdrukking in zijn vroeger zoo vroolijke oogen. De kinderen waren twee bleeke spichtige meisjes van elf en dertien jaar met ijzeren brillen op. Het huis was een geriefelijk bovenhuis in een der nieuwere stadswijken. Er was afwasch- baar behang, er was een eetnis in de keuken, er waren divanbedden en gecamoufleerde waschtafels linnen gordijnen, stalen meu bels. Er heerschte een verbluffende orde en rust en een pijnlijke netheid. Ankie o neen, Anna hield geen dienstbode. De kinderen haalden zelf him bedden af. poetsten hun schoenen en hadden beurtelings de week van het tafel dekken. Toen wij onze bewondering hierover uitspra ken hield Anna een kleine causerie over toe gepaste efficiency in het huishouden, gegrond vest op plichtsbesef samenwerking en ar beidsbesparing. Het klonk precies als een trac- taatje maar er was geen speld tusschen te krijgen. Karei moest met den hond wandelen, de centrale verwarming bijvullen, voor de cou rantenhanger zorgen en des morgens voor negenen opendoen als zijn vrouw de slaap kamers deed. Ieder had zijn vaste taak. Karei zei niet veel en de kinderen mochten alleen spreken als hun iets gevraagd werd. Anna was bijna voortdurend aan het woord. Even was er een klein verschil van meening of de eene of de andere schrijver een bepaald boek geschreven had. Later waren zij het niet eens over den naam van een bepaalde plant. Na het eten legde Anna een papiertje op tafel. Hier is de naam van den schrijver van het boek en dat zijn zijn andere boeken. En de schrijver die jij bedoelt heeft dit ge schrevenwat hier staat. En die plant heet Ik heb het even opgezocht. Als je zooiets niet dadelijk doet komt er niets van zei ze tegen mij, en ik voelde me als een bestraft schoolkind want ik had het ook niet geweten. Er werd door ons allemaal gezamenlijk omgewasschen volgens een vaste indeeling. Anna had de regie. Niet op de derde plank die slabak Karei die hoort op de twééde plank onderbrak zij het verhooren van een geschiedenisles hetgeen en passant ge schiedde. Zoo leeren de kinderen hun gedachten con- centreeren terwijl hun handen machinaal werk doen legde zij uit. Na het omwasschen moest Karei de gang klok opwinden, want het was Donderdag en dat was de dag van de klok. Krijgen we geen tweede kopje thee? vroeg Karei. Anna trok de wenkbrauwen op. Het is immers nog geen half negen sprak zij te rechtwijzend met een blik op de klok, die zeven minuten voor het halve uur wees. Ik ging een uur eerder weg dan mijn plan was geweest en toen ik in den prillen kouden voorjaarsavond stond herademde ik. Ik had het gevoel alsof ik van onder een bedompte glazen stolp ont snapt was. Arme Karei die gedoemd was te leven in deze kille vreugdelooze sfeer, onder het juk van de plicht. Niet een blijmoedige, vroolijke, vanzelfspre kende plicht maar een zure nimmer aflatende drukkende plicht in den vorm van een onaf gebroken stille berisping die klef kleeft aan alle kleine gebeurlijkheden des dagelijkschen levens. Nadenkend toog ik huiswaarts, peinzend over mijn eigen jongens. Je kunt toch maar nooit weten wat je boven het hoofd hangt! Ik kreeg een onbedringbare aanvechting om ergens een heillooze rommel te gaan maken, om zoodra doenlijk een massa overbodige din gen te gaan koopen ik voelde een dringen de behoefte om onparlementaire taal uit te slaan om den volgenden morgen een uitge breid luxe ontbijt in bed te genieten, doch mijn eerste impuls was iets te breken of kapot te maken Een dusdanige funeste invloed heeft de vol maaktheid op sommige naturenEn voor ik insliep dien avond slaakte ik de hartgron dige verzuchting dat ik gespaard mocht blijven voor een schoondochter met een grondig heidscomplex! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Verbod der bisschoppen van steun aan de N. S. B. „De Tijd" bevatte het bericht, dat a.s. Zon dag een bisschoppelijk verbod zou worden af gekondigd tegen het verleenen van steun aan de N.S.B. door katholieken Jaarbeurs krijgt waarschijnlijk een agrarische afdeeling. In een Vrijdag te Utrecht onder voorzitter schap van Dr. F. E. Posthuma gehouden ver gadering van een 40-tal vereenigingen en organisaties op Agrarisch gebied, heeft een eerste bespreking plaats gevonden om te ko men tot de oprichting van een Agrarische jaarbeurs binnen het kader van de Algemee- ne Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in September a.s. Uit de besprekingen bleek zeer duidelijk, dat het plan tot oprichting eener Agrarische jaarbeurs in principe bij nagenoeg alle be trokken groepen met sympathie begroet was en dat men bereid was nader op deze plan nen in te gaan, waartoe een commissie van advies zal worden ingesteld. Twee kinderen verbrand. Noodlottig gebeuren te Sevenum. Hulp kwam te laat. Vrijdagmiddag te omstreeks vijf uur heeft in de hooibergplaats van de nog nieuwe boerderij van J. Bus- semakers in het gehucht Steeg, onder de gemeente Sevenum (L.) een brand gewoed, waarbij 2 kinderen van het landbouwersgezin, een driejarig meisje en een vijfjarig jongetje om het leven zijn gekomen. Buren ontdekten, dat er rook uit het dak van het gebouw kwam, waarop zij toesnel den en de bewoners waarschuwden.. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, die weldra onder leiding van burgemeester Everts, ter plaatse was. Toen men met het blusschingswerk wilde beginnen, deed men dé vreeselijke ontdekking, dat onder aan de trap de klompjes van de beide kindei-en stonden, zoodat de kleinen op den hooischelf aan het spelen moeten zijn geweest. Alles werd in het werk gesteld om de kinderen van den vuurdood te redden, doch tevergeefs. Aangezien geen hulpgeroep werd gehoord, moet worden aangenomen, dat de kinderen door den rook zijn gestikt. Na een kwartier, nadat eerst de dakbedek king, bestaande uit asbestplaten. was ver wijderd. werden de verbrande kinderlichaam pjes gevonden door den heer J. S. Arts, die. gewapend met een rookmasker. naar boven was geklommen. De brand zelf bad men vrij spoedig onder de knie. Het vuur kon tot den hooischelf worden beperkt, aangezien deze door brandvrije schotten van de overige ge deelten van de boerderij gescheiden is. Deze tragische brand heeft in de plaats en omgeving diepe verslagenheid gewekt. Omtrent de oorzaak van den brand is niets komen vast te staan. De landbouwer was ver zekerd. Het parket te Roermond is van .het gebeurde in kennis gesteld. Wat Scheveningen bieden za dezen zomer. Enhoe anders alles is, wanneer ge Hagenaar zijt. Ieder jaar riepen de heeren van de Maat schappij Zeebad Scheveningen de heeren van de pers tot zich, met de hoffelijkheid die de Zeebadheeren kenmerkt en met de vriende lijkheid, die men aan de heeren van de pen en pers verschuldigd is, om te vertellen dat alles al wéér mooier en beter geworden is in onze badplaats. En ieder jaar lezen de menschen wat de persheeren schrijven en denken: Voor waar, er is alwéér wat nieuws en alwéér wat mooiers en alleen de wijsgeerig aangelegden bepeinzen dat dit nu al eenige tientallen jaren zoo gaat en dat het toch eigenlijk een beetje verwonderlijk is, dat Scheveningen nu nóg niet volmaakt is; dat er altijd nog maar méér beters bij kan, dat er steeds maar groo- tere attracties uitgevonden worden. Wel, en nu ga ik u zeer onwijsgeerig vertellen, wat men alle maal van plan is. Wij noemen Scheveningen graag „de parel van het Noordzeestrand" en nademaal de ma laise eischt, dat de parel zich in democrati- schen zetting vertoont, krijgen we een Luna park. Over het algemeen vind ik Lunaparken niet sympathiek. Omdat de kermis mij wél sympathiek is. En omdat het Lunapark een veredelde kei-mis is. En omdat „veredeld" be- teekent „gedenatureerd". En omdat een ker mis nu eenmaal niet te denatureeren is. Ker- mis-in-het-nette is geen kermis. Maar de men schen houden misschien wèl van kermis-in- het-nette. Zij vinden het misschien prettig met een keurig hoofd in hun Zondagsche broek van een veredelde rutschbaan te glijden en voor de Maatschappij Zeebad hoop ik dat héél veel keurige Hagenaars dat pleizierig zul len vinden. Hoe meer bezoek, hoe meer dubbel tjes en dit gunt iedereen aan de hard-wer kende, vindingrijke organisatoren van het Scheveningsche vermaak, óók de ond'ergetee- kende, al zal hij persoonlijk niet op die keu rige kermis verschijnen. Ik heb te veel goede herinneringen aan de échte kermis van mijn gulden jeugd Wij gaan dansen in de openlucht. En wij DOOR PIET VAN DER HEM. Ga je óók eens een aanval doen op het goud van de „Lutine"? Hoe kom je erbijIk moet alléén den Afsluitdijk maar over< bedenken dat het eigenlijk héél mal is. dat we daar niet eerder aan gedacht hebben. Want het groote terras van het Kurhaus. waar de heer Meenk met zijn ex-decibels Terpsichore uit haar tent gaat lokken en een andere me neer, wiens naam ik vergeten ben. tango's zal gaan strijken ter afwisseling van het stampen van de jazz, heeft eigenlijk jaren lang rente loos gelegen. Dat wordt daar op dat terras een schitterende gelegenheid. Het ligt hooger dan de Boulevard en de Pier. het is weidsch en breed en zonnig (als de zon wil», ge kijkt er over het gewoel van de massa heen over de zee in haar altijd wisselende en altijd boeien de gedaanten en er blijft, na het dansen, nog voldoende ruimte voor een rustig zitje, al of niet met haar die de laatste slow-fox met u gegleden heeft. Eddy Meenk zal ook in het Palais de Danse spelen evenals de heer wiens naam ik niet onthouden kan en deze dans- bonbonnière aan de kust zal weer sidderen van het genoegen, de jeunesse dorée van den Haag binnen haar charmante muren te ont vangen. Een avondje naar het Palais de Dansa is gewoonte voor enkelen, ideaal vooi "elen, illusie voor de meesten. Het is er theoretisch, niet duur; maar praktisch zijt ge er. in aan genaam samenzijn met de uitverkorene uws harten, op een avond toch wel een aantal rijksdaalders kwijt.geraakt, die gemakkelijker uitgegeven dan verdiend worden. En daar nu ijzeren logica het verdienen en het héb ben in steeds losser verband komt te staan tot de maatschappelijke positie van den mensch, wordt het Palais de Danse óók ai weer minder paleizig, wat zijn bezoekers be treft, hetgeen nog niet wil zeggen, dat het er minder pleizierig wordt. Het circus wordt weer écht circus. Het vorig jaar is het geëxploiteerd door een impressario die dat niet onhandig gedaan heeft, maar die er toch meer variété van maakte dan paarden spul, zoodat het spul ten slotte misliep en wij blij zijn dat er nu weer eens een écht circus komt met een échten naam. Ei- zijn tiendui zenden menschen. die verzot zijn op een écht circus, die genieten van de prikkelende circus- lucht, van de glanzende paardenlichamen, van de clowneske humor en de hoempa-hoem- pa-muziek en die zullen nu wel hun hartje kunnen ophalen. Dat Louis Davids het Kurhauscabaret komt doen sidderen van de refreinzang en dat er op de Pier weer gedanst zal worden behoort niet tot de nieuwigheden. Evenmin dat er bad pakken- en modeshows, carnavals en folklo ristische feesten zullen worden gehouden en dat wij de Maatschappij Zeebad én de Ha genaars hopen dat het weer nu maar zal meewerken, om alles zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. Eenige dagen geleden is, in den linkervleu gel van het voormalige en reeds jaren leeg staande Hotel des Galeries, onder auspiciën van den Chineeschen gezant, een haaienvin- nen- en krab-omelet-restaurant geopend, er is een tweede rijsttafelgelegenheid bijgekomen en wij hebben er zelfs een Europeesch unicum bij gekregen: een smalfilm-actualiteiten-bios coop. die naast de haaienvinnen een plaatsje heeft gevonden en die hoopt even goede zaken te doen als de Cinéac in den Haag. die naar men zoo zou zeggen een goudmijntje is. Wij Hagenaars bekijken Scheveningen héél anders dan gij niet-Hagenaars. Wij zien cr niet de schitterende, mondaine badplaats in, die de menschen zien, die er slechts voor hun vacantie komen. Dat is een psychologisch verschijnsel dat overal zoo is. Een inwoner van Nice vindt Nice gewoon en zijn ideaal is nog 'ns ooit in Scheveningen te kunnen logeeren. En de bakker in Biarritz ként Biarritz en kijkt door de mondaniteit van Biarritz héén, zooals een Scheveningsche slager door die van Scheveningen héén kijkt. Wij Hagenaars houden van de zee, van het strand, van een lekker-koel zitje 's avonds aan den boulevard, wij gaan ons ftesidentie-orkest, dat wij den geheelen winter in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehoord en bewonderd hebben van 15 Juni tot 15 Septem ber in de Kurzaal hooren en bewonderen, wij zullen eens een keertje naar het Circus gaan en naar Louis Davids, en wij vinden het wel heerlijk dat onze woonplaats zoo bevoorrecht dicht bij de zee gelegen is, maar verder gaat de mondaniteit ongezien onze Haagsche blikken voorbij. Wij komen niet in de hotels, waar wij niets te maken hebben, omdat ons eigen trouwe bed elders gespreid staat: wij eten aan onze eigen tafel en betreden slechts bij uitzondering de eetzalen van Palace of het eet-terras van het Grand Hotel. Wij kennen de meeste gezichten, waarachter gij, vreem deling, onvermoede diepten van interessantig- heid vermoedt. Wanneer gij een breed-broe- kig. glim-harig gentleman aanziet voor een Britsch-Indischen prins of een Hongaarschen landedelman, weten wij dat het de drogist van den hoek is. die z'n avondje-uit heeft; of de violist van een van „onze" strijkjes „in politiek". En zoo is de psychologie van den Hagenaar jegens den Haag-'aan-Zee héél anders dan die van u, Haarlemmer, die denkt dat alles zoo is als het er uit ziet en dat iedereen zoo interes sant is, als hij schijnt. Gij begrijpt niet dat wij Hagenaars uren door Haarlem loopen om alles te bekijken, dat gij dagelijks ziet. En wij, op onze beurt, vinden een kopje thee onder de Rotonde niets bijzonders, ter wijl gij u daar misschien weken te voren op verheugt. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat wij Sche veningen een mooie en pleizierige badplaats vinden en dat wij hopen, dat de zaken er dit jaar goed zullen gaan. Tienduizenden van ons hebben daar al hun verwachtingen op gebouwd. Mi*. E. ELIAS. Alkmaarsche Kaasmarkt ernstig bedreigd. Bond van Zuivelfabrieken besluit een Raasbeurs te stichten. De „Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland" welke bond met 40 aangesloten zuivelfabrie ken een der grootste aanvoerders is op de Alk maarsche kaasmerkt, heeft met 124 tegen 23 stemmen een voorstel aangenomen, om in Alkmaar een kaasbeurs op te richten. Het be stuur van den bond zal zoo spoedig mogelijk met het gemeentebestuur van Alkmaar be sprekingen houden, die tot de oprichting van een kaasbeurs moeten leiden. Hierdoor dreigt dus de Alkmaarsche kaasmarkt zeer sterk in het gedrang te komen, tenzij de pogingen tot behoud, welke het gemeentebestuur van Alk maar ongetwijfeld in het werk zal stellen, nog zullen slagen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5