Afwijzing. Hei BUaugtijkste 53e Jaargang No. 16232 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 022, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72T4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame® ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles Indiër geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 Mei. De Nieuwe Passagier. Radio-in-auto's bestaat al eeiiïge jaren, maar tot dusver is het in Europa nog niet erg gepopulariseerd. De opgewekte en jeugdige vertegenwoordiger van een zeer groot en wel bekend Nederlandsch concern, die mij onlangs van het product zijner firma liet meer genie ten zei natuurlijk dat het nu juist geperfec- tionneerd is, en dat wel door zijn firma. Dit zeggende schakelde hij het instrument in, en de middag-dame van de A.V-R.O. kweelde ons haar knipcursus voor terwijl wij den hoek WagenwegHazepaterslaan namen. Twee voorbijgangers grinniken, en met een en kele handbeweging verjoeg hij de dame en verwekte Richard Crooks' geweldige tenor geluid. Er zat net een fietser voor ons. Crooks bleek doeltreffender en welluidender dan iedere klaxon; de man vloog opzij. Een vlegel achtige straatjongen riep Crooks na, maar hij had zijn plaats op het dashboard-podium al ingeruimd voor hot jazz, die een van rechts- komenden motorvrachtwagen uit pure ontzet ting deed stoppen. Wij gingen vóór, en de energieke verkooper keek mij triomfantelijk aan. Ik knikte zwijgend, terwijl een zangeres uit Warschau vroeg; „Connais-tu le pays oü fleurit 1' oranger?" Wij snelden voort, terwijl de gansche rede voerende, tooneelspelende en musiceerende on rust in de aether zich over ons bleef uitstor ten, want mijn geleider wou de hyper-selec- tiviteit van zijn artikel vooral demonstreer en. Somber schilderde een Engelsche Hamlet de zielefolteringen van dezen Deenschen prins uit het ver verleden, ondanks de lentezon en ondanks de tram, die net passeerde maar geen merkbare storing gaf. ËYi net greep Hamlet's misère mij een beetje aan toen monsieur Edouard Daladier hem opvolgde en het pro gram van het Volksfront ging „uitstippelen", zooals dat tegenwoordig heet. Een halve straatlengte verder antwoordde Hitier al het kan ook Goering geweest zijn en de dame uit Warschau reageerde vroolijk met: „Je suis Titania, la blonde", zoodat de politiek weer ganschelijk verdreven scheen. „Wat een we reld!" dacht ik, terwijl een ernstig heer haar opvolgde met een uiteenzetting over bijen- houden, gevolgd door een S-O.S. van de Cana- rische eilanden of daaromtrent, een blijkbaar- humoristische voordracht in het Sloveensch en een dame die blijkbaar den Letlandschen knipcursus gaf. Het bleek overigens een zeer mooi toestel. Buitengewoon mooi. Haast storingsloos, en geweldig selectief, en Cortot's weergave van Chopin's Etude nr. 8 stemde mij bepaald droomerig. „Afleiden doet het heelemaal niet als u rijdt", zei de vertegenwoordiger. Ik reed niet, ik reed alleen mee en dorst het derhalve niet tegenspreken. Maar later schoot mij te binnen dat zich op den duur een „en tout cas"-toestel ontwikke len moet, dat men overal zal kunnen montee- ren, b.v. op de kamer van zijn jongsten zoon, boven in huis, als hij persé hot jazz wil hooren, en in de auto als familieleden die niet van natuurschoon houden er mee uit gaan, en desnoods ook op de fiets van de dienstbode als die haar avondje-uit heeft en een beetje de aandacht wil trekken. Want aandacht-trekken doet het. In de auto kan men, met Lucienne Boyer bijvoorbeeld, een heele middag-opstopping bij het Verwulft het groene licht laten verspelen als zij op haar bekorendst: „Ne dis pas toujours". kweelt. Leuk om te probeeren. Toch koop ik er geen. Ik heb het ronduit gezegd ook. U doet het misschien wel, en dan hoor ik het eerstdaags wel eens, ergens in een queue: Crooks, of de knipcursus, of HamletIk heb eigenlijk al afwisseling genoeg in de journalistiek, geloof ik. Maar 't is niet modern van me. R. P. HET SCHAAKTOURNOOITE ZANDVOORT. Omtrent het Internationaal meestertournooi, dat half Juli te Zandvoort zal beginnen, ver nemen wij. dat dezer dagen door den Kon. Schaakbond en den Noord-Holl. Schaakbond een commissie is geïnstalleerd. Aan het tournooi zullen deelnemen 4 Ne- derlandsche en S buitenlandsche deelnemers. In ieder geval zullen voor Nederland uitkomen de wereldkampioen dr. M. Euwe, verder Jhr. J. H. van den Bosch en S. Landau. Zevetn buitenlandsche meesters hebben reeds definitief de uitnoodiging aangenomen, n.l. Bogoljubow, Gruenfeld, Spielmann, Tarta- kower, prof. Becker, Maroczy en Fine. Het tournooi wordt Zaterdag 18 Juli, te 2 uur officieel in het Grand Hotel, waar alle partijen worden gespeeeld, geopend. De speeltijden zijn van 26 uur en des avonds van 810 uur. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Voor het assistents-diploma voor bibliothe caris slaagde mej. S. Boks; voor het eerste ge deelte van dit examen slaagden de dames A. Nugteren, C. Wilson en T. Pot. Hiermee zijn alle vier examencandidaten, die in opleiding zijn bij de Stads Bibliotheek en Leeszaal, al- feier, geslaagd. (Het Noorsche parlement, Storting genaamd, heeft het wetsontioerp om vrouwen toe te laten tot diplo- matieken dienst, geestelijk ambt, leger en magistratuur, verworpen.) De Noorvrouw is dus ook nog niet Met Noormannen gelijkgesteld Wanneer men dezen uitslag ziet, Die toegang tot de ambten geldt. Het geestlijk ambt staat haar niet vrij, Men wenscht haar niet als diplomaat, Het leger? zij mag er niet bij, Zij blijft geweerd als magistraat. De meerderheid heeft zich verklaard: Hoe knap de vrouw ook moge zijn, Hoe z' ons nabij komt, evenaart, Dit is geen vrouwelijk terrein. Er rijst misschien wel wat verzet Bij 't vooruitstrevende geslacht, Tegen mislukking van die wet, Waarvan het glorie had verwacht. Acht men haar voor zulk werk te min, Of gaat men met z'n tijd niet mee, Is zij slechts goed voor het gezin? O. wat een ouderwetsch idee. Lucht zij zoo even het gemoed. Aan 't einde lacht zij toch weer stil, Het komt tenslotte alles goed En zij krijgt toch wel wat zij wil. Als men 't haar openbaar niet laat, In huis is zij het allemaal. De geestlijk leidster, diplomaat, De rechter en de generaal. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. V/lit tl een nieuw toestel koopen Voor een prijs waarvan U beeft Luistert dan eerst bij een kennis Die reeds distributie heeft. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Het bruggeld. Niet voor de Buitenrustbrug? Bij den raad van Haarlem is ingekomen een verzoekschrift van de. Beurtvaartvereeniging „Haarlem" om de verordening op de heffing van bruggeld niet van toepassing te verklaren op de Buitenrustbrug en om een goede meer- gelegenheid in de nabijheid dezer brug. In het adres wordt betoogd, dat door den bouw van deze nieuwe brug het totaal der bruggelden te Haarlem weer verhoogd is- Daarom wordt verzocht den ouden toestand te laten voortbestaan en dus aan de nieuwe brug geen bruggeld te heffen omdat de schip perij toch reeds te zwaar belast is met vaste lasten. Adressant wijst er op, dat ook voor de brug gen aan de Cruquius en Buitenhuizen geen bruggeld wordt geheven, omdat die bruggen, evenals de Buitenrustbrug, alleen voor de be langen van het landverkeer zijn gemaakt. GEZANT BOD^RD HULDIGT HET ITALIAANSCHE LEGER. De Fransche gezant te Addis Abeba, Bodard, heeft Donderdagavond een diner en een ont vangst georganiseerd ter eere van de Italiaan- sche officieren. In zijn rede zeide hij, dat het Italiaansche leger „de drager van orde, be schaving en welvaart voor het Abessynische volk is." De Groote Markt. Eenige wijzigingen in het verkeersplan aan bevolen. In verband met het vastgestelde plan voor de reorganisatie van het verkeer op de Groo te Markt schrijft de heer Johs. v. d. Burg aan den raad. dat het geheele verkeer in drie, instede van vier tempi kan geschieden. Het nu reeds zeer geringe verkeer Groote Houtstraat.Zijlstraat kan namelijk zonder bezwaar om den grooten vluchtheuvel (in dien die aan de oostzijde verkort wordt) ge leid worden of door de Spekstraat. terwijl dit verkeer nog verminderd kan worden door bij het Verwulft een richtingbord te plaat sen: „Zijlstraat via Ged Oude Gracht". Adressant meent dat onvoldoende aan dacht is geschonken aan de parkeerende auto's voor zoover betreft het langs den kortsten weg daar vóór te kunnen rijden, waar ze verwacht, worden. Hij geeft (bij een teekening) middelen aan om die bezwaren te ondervangen. In het bestaande plan zijn de bij- en in de Vischhal geparkeerde auto's genoodzaakt een omweg te maken om vóór te rijden, te weten om den vluchtheuvel op het Klokhuisplein bij de Begijnestraat. Even wel zouden deze auto's aan den tegenover- gestelden kant als thans bedoeld, de Visch hal. voor zoover noodig, kunnen binnen rij den en aan de Westzijde de hal verlaten. Al dus gaat dit verkeer met het andere verkeer in dezelfde richting gelijk op, terwijl boven dien aan de Westzijde, bij den uitgang, het uitzicht geheel vrij is. De weg door deze auto's om den grooten vluchtheuvel af te leggen wordt dan zeer be kort. terwijl zij met het verkeer meegaan. De wielrijders kunnen, daar het wielrij- dersverkeer door de Lepelstraat zeer druk is, over een IV2 Meter breed pad achter de ge parkeerde auto's om, hun weg blijven vol gen. Ter afscheiding kan een 40 c.M. hooge betonnen muur worden aangebracht. Ontbijt TARVO Brood vergeet. (Adv. Ingez. Med.) De Indische begrooting voor 1937. Geen salarisverlaging, geen belasting- verhooging. BATAVIA, 25 Mei (Aneta) Hedenmorgen had ten paleize de vergadering plaats waarop de begrooting voor het jaar 1937 is besproken. Deze vergadering stond onder presidium van den gouv.-generaal. Aanwezig waren de vice-president en leden van den Raad van Ned.-Indië, de voorzitter van den Volksraad, de president van de Rekenkamer, de hoofden der diverse departementen, de procureur- volksgezondheid, de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken, de thesaurier-generaal, de president van de Javasche Bank, de algemeene secretaris, de eerste gouvernementssecretaris, het hoofd van de afdeeling begrooting en eenigen andere ambtenaren; de adviseur voor de decentralisatie was door dienstreis verhin derd. In deze vergadering werd de begrooting voor het jaar 1937 definitief vastgesteld. Het tekort op de begrooting be draagt ongeveer 21.000.000, wat juist het bedrag is dat voor de aflossing van de vaste schuld was uitgetrokken, zoodat een begrootings-opzet is ver kregen, welke geen vermeerdering van schuld medebrengt. Dit resultaat is bereikt zonder verdere nieuwe salariskorting. Ook is geen verhooging van belas ting ingevoerd. De regionale regeling zal verder worden doorgevoerd. In verband met het feit, dat het bijzonder uitvoerrecht met ingang van 1 Januari 1937 geheel verdwijnt, zal een be scheiden heffing op de bevolkingsrubber bij de invoering der individueele restrictie worden ingevoerd, waarvan de opbrengst op 2.900.000 wordt getaxeerd. De aangekondigde verlagingen van slacht- belasting en schoolgeld blijven gehandhaafd. Over de besteding van de bekende gift van 25.000.000 is niet gesproken, zoodat deze in de aanvullende begrooting zal moeten worden verwerkt. Drie Verkeersdagen. Op 28—30 Mei. Door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer zullen drie Verkeersdagen wor den gehouden en wel op Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei en Zaterdag 30 Mei a.s. De Verkeersdagen zijn gekozen vlak voor de Pinksterdagen, waarop in den regel een groot aantal verkeersongevallen plaatsvindt. De bedoeling van deze Verkeersdagen is om de weggebruikers door woord en geschrift op het hart te drukkenneemt de verkeersregelen in acht, riskeert op den weg niets, het gevaar op den weg is groot. De Vereenigingen voor Veilig Verkeer zullen vooral plaatselijk een groote actie voeren. Gelden voor werkloosheids bestrijding. Te Haarlem is voor 1936 een ton meer noodig. Uit verschillende gemeenten in ons land komen mededeelingen dat de begrootingen voor 1936 niet sluiten, omdat er meer gelden voor werkloozensteun noodig blijken dan waarop gerekend was. Dit komt omdat de werk loosheid in vele streken van ons land na het opmaken der begrootingen voor dit jaar nog vrij belangrijk is toegenomen. De wethouders van financiën zitten nu voor de moeilijkheid middelen te vinden om het in hun begrooting gekomen gat te stoppen. Toen wij op de agenda voor de vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad van a.s. Woensdag het punt „suppletoire begrooting 1936" zagen staan, hebben wij met belangstel ling de raadsstukken nagegaan, maar over dit punt is het gedrukte voorstel van B. en W. nog niet verschenen. Ons bleek, dat het voorstel van B. en W. vóór de raadszitting van Woensdag zal verschijnen. Op deze suppletoire begrooting zijn inderdaad gelden voor de werkloosheidsbestrijding uit getrokken. omdat ook gebleken is, dat de daar voor bij het opmaken der begrooting uitge trokken bedragen, niet voldoende zijn in ver band met de toegenomen werkloosheid. Op de suppletoire begrooting voor 1936 is een bedrag van ruim een ton uitgetrokken voor verhooging van den post werkverschaffing. Uit die ton zullen gefinancierd worden enkele objecten voor werkverschaffing waar van de raad reeds tot uitvoering besloten heeft, terwijl er ook een post van f 50.000 uit getrokken is voor andere objecten die nog in voorbereiding zijn.^ Door deze meerdere uitgaaf van ruim een ton voor werkloozenzorg ont staat evenwel geen gat in de Haar- lemsche begrooting. B. en W. zijn namelijk in staat om meteen tegenover de uitgaven inkomsten te stellen. Die inkomsten worden gevonden doordat f 30.000 verlaging kan worden toegepast op den post jaarwedden en loonen van het gemeente- personeel, als een gevolg van de onlangs in gevoerde korting op het gemeentepersoneel ingevolge de aanschrijving uit den Haag. Ver der kunnen ook de uitgaven verminderd wor den voor de uitbetaling van rente aan de bij zondere schoolbesturen voor de schoolge bouwen. LEES ONGESTOORD MET EEN BRIL VAN KEIP Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) KONINKLIJK BEZOEK AAN ARTIS. AMSTERDAM. 25 Mei. De Koningin en Prinses Juliana hebben hedenmorgen een bezoek gebracht aan Artis. In een gesloten auto werd naar den thans zoo prachtigen tuin gereden. Aan den hoofdingang werden de beide vorstinnen ontvangen door den directeur van Artis dr. Sunier. t Allereerst werden de roofdieren bezichtigd, in het bijzonder het leeuwenpaar. dat de Koningin ten geschenke heeft ontvangen van den negus van Abessynië. Zooals men weet, heeft dit roofdierenpaar welpen. Deze kleine leeuwtjes, thans nog zoo groot als jonge honden, werden in een mand naar buiten gebracht, opdat de beide vorstinnen ze naderbij konden aanschouwen. De prinses nam een der leeuwtjes in de ar men. Ook het ouderpaar, dat op het Kerbert- terras vertoeft, had de belangstelling van de hooge bezoeksters. De wandeling door den tuin werd voortge zet langs de olifanten, zeeleeuwen, en wisents. Tenslotte wandelden de vortinnen door het aquarium; door dit gebouw werd Artis weer verlaten nadat de Koningin en de Prin ses dr. Sunier belankt hadden voor hetgeen hij had laten zien en haar bewondering- had den uitgesproken voor den prachtigen tuin. Voor het aquarium stond de auto gereed om de Koningin en de Prinses weer naar den Dam te brengen. Een spontaan gejuisch weer klonk toen de auto wegreed. Het standbeeld van Lourens Coster is vanmorgen van zijn houten omheining ontdaan. Een foto van „Louwtje" op zijn nieuwe standplaats op de Groote Markt na de „ontzetting" I 7 Het woord is aan.... Hartley Coleridge: Vrijheid is een algemeene vergunning om goed te zijn. Niet fotografeeren op Zondag? Een verzoek aan den Raad. Bij den gemeenteraad van Haarlem is in gekomen een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Fotografen Patroonsbond om te bepalen, dat de fotogra fische ateliers op Zondag gesloten moeten zijn. B. en W. zullen over dit adres praeadvies uit brengen. In het adres zegt de vereeniging dat reeds sedert vele jaren bij de organisatie een sterke strooming bestaat om te geraken tot een wet telijk verplichte sluiting door middel van de gemeentelijke verordeningen. In Hilversum bleek de sluiting niet te handhaven door één onwillige, die zich beriep op de bepalingen van de arbeidswet. Een nader onderzoek van het bestuur heeft evenwel aangetoond, dat zoo'n gemeentelijke verordening geenszins in strijd behoeft te zijn met de arbeidswet. Bij een enquête in het land is bewezen, dat een zeer groote meerderheid der patroons voor sluiting op Zondag is. De minister van sociale zaken deelde mede, dat z.i. de gemeenten bevoegd zijn desbetref fende verordeningen te maken. Een enquête der Haarlemsche af deeling heeft uitgewezen, dat van de 20 hier gevestigde vakfotografen er 16 voor Zondagssluiting zijn Te Apeldoorn is een verordening op de slui ting tot heden gehandhaafd kunnen worden. Haarlemsche voorstandex-s van Zondagsslui ting zijn: Weyert van Zanen, Baan; A. Muns, Kruis weg; v. d. Berg (atelier Riche), Gr. Houtstr.; W. H. Dikkenberg, Ged. Oude Gracht; Paul Schmidt, Zijlweg; Jac. Chabot, Zijlweg; P. v. d. Velde, Kruisweg; mevr. Arens—Tepe, Wa genweg; G. Mol, Gen. Cronjestraat: Basman, Gen. Cronjestraat; v. d. Vlerk, KI. Houtstraat; mevr. N. Herbert, Lange Veerstraat; S. Engel Jr., Spaarnwouderstraat; G. Verhoef, Jans straat; Theo Pardoen, Marnixstraat; J. H Fortgens, Nieuwe Groenmarkt. AANKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor, voor de ge meente aan te koopen gronden met opstallen gelegen ten zuiden van de Jan Gijzenvaart, resp. groot 599 M2. en 111 M2, tegen den prijs van f 5000. B. en W. stellen den Raad voor, het be sluit van 14 November 1934 waarbij o.m. werd besloten aan de Bouwonderneming J. H. Felix te Amsterdam in koop af te staan, grond, ge legen aan de zuidzijde van de Damstraat, ter grootte van pl.m. 260 M2, in te trekken. De Belgische Kamerverkiezingen hebben suc ces opgeleverd voor de Rcxbeweging. de Vlaamsch Nationalen en de Communisten. pag. 4 Een ernstige politieke botsing te Antwerpen eischte twee dooden. pag. 4 Keizer Haile Selassie is op weg naar Enge land. pag. 4 De onlusten in Palestina duren voort. pag. 4 Eindhoven wordt geteisterd door een brand stichter of een brandstichtersbende. pag. 3 Boven Soesterberg is een militair vlieger uit zijn toestel, toen dit neerstortte, gesprongen pag. 3 Er is met Duitschland over een transfer- en reisverkeersregeling principieelc overeen stemming bereikt. pag. 3 De Indische begrooting voor 1937 is sluitend gemaakt zonder belastingverhooging of sa larisverlaging. pag. 1 Te Haarlem is voor werkloosheidsbestrijding in 1936 nog een ton meer noodig. pag. 1 Bij Aerdenhout heeft Zaterdagavond een militair vliegtuig een noodlanding gemaakt. pag. 12 Vier Nederlandsche zwemsters zijn erin ge slaagd het wereldrecord 4 x 100 meter vrije slag te verbeteren. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De nieuwe passagier. J. B. Schuil over „In Rok". pag. 1 pag. 12 K. de Jong: Ontspanningsvereeniging „Ons Genoegen". pag. 12 G. J. Kalt: Muzikale kindermiddag van Toon kunst. pag. 12 Criticus over den wedstrijd Kennemers V. I. O. s. pag. 6 H. D. Vertelling. Antoine de Courson: De man aan het stuur. pag. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1