FEAMÜEN MET PINKSTEREN Sfaartenjacht. naar KEIP! EEN SPECIALITEIT VAN Hei Belauftijkste 53e Jaargang No. 16235 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 28 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon '12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Mei. Uit den Raad. Haarlem's gemeenteraad heeft Woensdag middag een heel korte vergadering gehouden om halfvier sloot de voorzitter al maar toch werd er een discussie gevoerd over grond aankoop in de Anthóniestraat, die de wet houder van Openbare Werken eigenlijk te uitvoerig vond. Over dergelijke aangelegen heden moet men in openbare zitting niet te veel zeggen, vooral niet wanneer er onder handelingen loopende zijn. De aanleiding tot het debat was een voor stel van B. en W. om een raadsbesluit tot rui ling van grond in de Anthóniestraat in te trekken, omdat Gedeputeerde Staten het afge wezen hadden. Wethouder Reinalda wou met den betrokken huiseigenaar gaan overleggen om tot een andere oplossing te komen, maar de heer Wolzak wilde persé in beroep gaan bij de Kroon, en hij vond verscheidene medestan ders, o.a. de heeren Klein Schiphorst en mr. Bijvoet, waarbij zich een levendige discussie ontwikkelde over zulke vragen als: wat is voordeeliger, onderhandelen of onteigenen? en wij een levendig beeld kregen van den wethouder van Openbare Werken, op zijn ka mer J>en Stadhuize raadsmannen ontvangend die er alles voor hun cliënten pogen uit te halen, terwijl hij als gedelegeerde van ons, belastingbetalers, er alles voor de gemeente poogt uit te halen een en ander blijkbaar met vriendelijke wederzij dsche waardeering van eikaars standpunten. Intusschen zijn we er nog lang niet met het verwerven van gron den en het dientengevolge verbreeden van dat oord-der-verkeersopstoppingen, de Anthónie straat, en de wethouder van Financiën liet merken dat hij geen haast had ook. „Het kan misschien nog wel tien jaar duren voor wij alle perceelen in de straat in handen hebben", zei hij opgewekt, en de heer Wolzak schrok daarvan vanwege de verkeerseisehen, maar wethouder Roodenburg vond het verbreeden zoo noodig niet. Het is waar dat het al min der noodig is geworden sinds Je bouw van de nieuwe brug bij de Rustenburgerlaan. De heer Wolzak zei toen dat men de heele verbreeding maar moest opgeven, als men er zoo over dacht als de wethouder van Financiën, waarop de wethouder van Openbare Werken opmerkte dat het debat te uitvoerig was en de Raad ging stemmen. B. en W. wonnen met 288. Er was veel onder den hamer doorgegaan, en een drietal voor discussie aangehouden punten, waaronder de suppletoire begrooting voor de werkverschaffing leverde eigenlijk niet meer op dan vragen die door B. en W. beantwoord werden zie ons verslag maar tenslotte bracht de fractieleider der S.D.A.P., de heer Noordhoffnog eenig leven in de brou werij met een interpellatie betreffende den gezondheidstoestand der werkloozen. Hij vroeg of B. en W. bereid zijn zich op korten termijn met de door den minister van Sociale Zaken ingestelde commissie in verbinding te stellen om er zich van te vergewissen dat Haarlem bij het onderzoek dezer commissie in ruimen mate zal worden betrokken. Is die commissie dat niet van plan, dan zou de heer Noordhoff wenschen dat de ge meente een eigen onderzoek instelt. Hij was onder den indruk van toenemenden achter uitgang van den gezondheids/toestand der Engelsc'he werkloozen tijdens de crisisjaren, en ofschoon hij wel verschil zag tusschen de Engelsc'he en de Nederlandsche toestanden wou hij zekerheid hebben. Ieder volgend cri sisjaar verergert de gevaren van ondervoe ding. Tenslotte vroeg hij of B. en W. bereid waren al het mogelijke te doen om mede- deeling te kunnen doen in de vergadering van den Raad in Juni. De burgemeester las in antwoord op 's hee ren Noordhoff's vragen een verklaring voor, die erop neer kwam dat B. en W. eerst eens willen afwachten wat de rijkscommissie zal doen, en „haar werkwijze niet willen hein- vloeden", de heer Noordhoff hield niettemin vol en verscheidene leden bleken zijn belang stelling voor dit onderzoek te deelen, maar veel verder kwam de interpellant niet bij den voorzitter. Mij scheen het geenszins ondenkbaar dat de minister -van Sociale Zaken, dien we hier allemaal zoo goed kennen uit jarenlange ge meentelijke relatie, en die hier overigens nog woont, 's avonds even wordt opgebeld en hem gevraagd „Is het uw bedoeling een uitvoerig onderzoek in steden als Haarlem te laten hou den? Ja? Dank u wel, dan wachten wij af. Neen? Dan zullen we eens zien of we het zelf niet moeten doen." De minister is heusch niet zoo dat hij de vriendelijk gevraagde inlichting zou weigeren. Maar de perstafel moet zwijgen, en ik kon he"t"~voorstel dus niet doen. Een schreeuwende schutting-reclame in den Hout, ter plaatse waar de Maarschalkbank moet komen, hinderde mr. Drilsma zoodanig dat hij er vragen over had gesteld. Wethouder Reinalda beloofde schutting-afbraak binnen een week. En toen was het uit. R. P. In de Chineesche -provincie Kansoe worden thans door de politie alle bewoners, die nog de sinds 15 jaar verboden staarten dragen, hiervan met geweld beroofd.) In Kansoe heeft nu de politie Wel een zeer ongewone taak, Het strookt niet erg met haar positie Zoo'n openbare kapperszaak. Zij mag 't verkapte dan bestrijden, Naar kappen streeft zij meestal niet, Hoewel z' m 't haar vliegt tusschenbeiden, Is haargebied niet haar gebied. Zij speurt naar streken alle dagen, Maar of de vos zijn haar behoudt En hoe hij dat dan wenscht te dragen Laat Hermandad volkomen koud. Nu sleept men ginder de Chineezen Er waarlijk met de haren bij, Om ze de les der wet te lezen Op 't punt van de haarkloverij. Waarom maakt men er zulke wetten, Wat trekt men zich er toch van aan, Als de Chineezen zich verzetten En stevig op hun staartstuk staan? Wanneer ze dat nou prettig vinden, Waarom die vlecht dan niet gespaard, En niet gezegd: mijn brave vrinden Krijg allen voor mijn part een staart. Er blijft één troost voor die Chineezen, Dat zij nog even aangestipt, Het zal ook daar nog naarder wezen, Als je figuurlijk wordt geknipt. P. GASUS. GWIef het recept van uw oogarts Groote Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) TT-1 TT" TT T \HT T TRvT JS ER GOEDKOOPER LEEUWIN MEE BEDDEN MEUBELEN. OFKLAPBED met ombouw ƒ8.95 BARTELJORISSTRAAT 5 GEN. CRONJéSTRAAT 71. (Adv. Ingez. Med.) Twee fietsers in hevige botsing Roekeloosheid bezorgt hersenschudding. Een ernstige botsing tusschen twee wiel rijders vond hedenmorgen plaats aan de Leid- sche Vaart. Uit de richting Aardenhout kwam een tram van de N.Z.H.T.M. Een zestienjarige wierijder, J. J. H., hield zich er aan vast aan de linkerzijde. Ter hoogte van de remises pas seerde de tram een andere wielrijder, den zestienjarigen G. J. B. K. Toen deze de tram hoorde naderen, week hij voldoende naar links uit, doch J. J. H., die de tram niet durfde of wilde loslaten passeerde den op niets ver dachte K. eveneens aan de rechterzijde. K. had hiervoor niet voldoende ruimte gelaten een hevige botsing was het gevolg. G. J. B. K. liep een hersenschudding en wonden aan het gelaat op, terwijl zijn sleutelbeen, dat pas van een breuk hersteld was, wederom gebro ken werd. H. kwam er met eenige ontvellingen af. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. K. is door de Ongevallendienst verbonden en vervolgens per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. INZEGENING ZUSTER H. ROORDA VAN EYSINGA. Zuster H. Roordavan Eysinga is gisteren in Den 1-Iaag ingezegend tot diacones door ds. Poot, die een predikatie hield naar aaneliding van psalm 100:2: „Dient den Heer met blijd schap". Nadat zuster Roorda—van Eysinga de vragen, die ds. Poot haar stelde, had beant woord, werd zij toegezongen door de zusters van het diaconessenhuis Bronovo. Vervolgens werd zuster Roordavan Eysin ga door ds. De Vey Mestdagh, voorzitter van de Nederlandsche Zendingsvereeniging, afge vaardigd als zendelinge naar West-Java. De predikant sprak naar aanleiding van psalm 68:19. Tenslotte sprak dr. J. Rauws, zendingsdi recteur een kort woord tot de naar Lidië ver trekkende zuster. Hij overhandigde haar als aandenken een Bijbel. ,Na de inzegening werd het H. Avondmaal be diend. ANTE PAVELITSJ GEARRESTEERD? Reuter verneemt uit Weenen: De gendar mes in Stiermarken hebben te Ramsau een Joegoslavisch onderdaan gearresteerd, in het bezit van papieren van Jacob Hufdjecz. Te Weenen verluidt, dat de gearresteerde mo gelijk Ante Pavelitsj zou kunnen zijn. Noch in officieele Oostenrijksche, noch in Joegosla vische kringen beschikte men in den loop van den avond over concrete inlichtingen, waaruit zou blijken, dat beide personen identiek wa ren. Volgens de laatste berichten zou de leef tijd niet kloppen. De gearresteerde Joegoslaaf is ongeveer 25 jaar oud. De federale gendar merie heeft een onderzoek in Stiermarken doen instellen. Ante Pavelitsj is een der be kende leiders der Oestadjis en heeft bij den koningsmoord te Marseille een niet duidelijk gebleken rol gespeeld. (Adv. Ingez. Med.) Winkels blijven morgenavond open. Wij herinneren er aan, dat er morgen, Vrij dagavond, in verband met de z.gn. „Luilak- markt" geen verplichte winkelsluiting zal zijn. De le H. B. S. B. Nog geen litterair-economische afdeeling. B. en W. van Haarlem hebben besloten, in verband met het groot aantal aangiften van nieuwe leerlingen voor de 1ste H. B. S. B, nog geen Litterair-Eeonomische afdeeling aan deze school te verbinden. Hun bedoeling is, dat, mocht te eeniger tijd de aanmelding be langrijk minder worden, zij zich over deze kwestie opnieuw zullen beraden. Vier gezinnen door brand dakloos. Kinderen hebben waarschijnlijk met vuur gespeeld. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur ont stond, waarschijnlijk doordat kinderen met lucifers speelden, brand in een hooiberg, staande bij de woning van den lanbouwer H. Boeve, gelegen aan den Zuiderzeestraatweg bij Oldebroek, en eigendom van den heer K. Doorneweerd Hzn., te Oldebroek. In een ommezien sloegen de vlammen, aan gewakkerd door een matigen noord-oosten wind, over op de woning, welke door de beide gezinnen Boeve en Doorneweerd werd be woond, terwijl even later ook de naastgelegen woningen van de gezinnen van den landbou wer M, Grootkarzijn en den landarbeider G. Berghorst vuurvatten. Beide huizen, resp. eigendom van Doorne weerd en B. van der Veen Wzn. te Oldebroek, alsmede een drietal hooibergen en twee schu ren gingen geheel verloren. Van de inboedels van Boeve, Doorneweerd en Grootkarzijn, welke verzekerd waren, kon slechts weinig worden gered. Alleen de inboe del van Berghorst, welke niet verzekerd was, kon grootendeels in veiligheid worden ge bracht. De beide huizen zelf waren verzekerd. Corruptie bij de spoorwegen in Japan. TOKIO, 28 Mei (A.N.P.) Donderdag zijn eenige hooge ambtenaren van het ministerie voor de spoorwegen en leden der directie van de spoorwegen gearresteerd wegens het aan nemen van steekpenningen. Deze arrestaties hebben in geheel Japan groot opzien gebaard. De knoeierijen hielden verband met het gun nen van den bouw van den tunnel tusschen Modsji en Sjimontseki, de verbinding tusschen het eiland Kioe Sjioe met het eiland Hondo. De gelden voor dezen tunnelbouw waren reeds op de begrooting vastgesteld en binnenkort zou tot uitvoering der werkzaamheden worden overgegaan. Tot de gearresteerden behooren: de techni sche directeur van het ministerie der spoor wegen. Hirai en de chef van de afdeeling weg en werken, Koeroda, zoomede de chef van den dienst van weg en werken van het district Tokio, Foeroeja. Zij hebben naar uit de verhooren bleek groote bedragen als steekpenningen aange nomen. Het begin van den tunnelaanleg zal, naar het ministerie der spoorwegen mededeelt, woiden uitgesteld, daar de gearresteerden de plannen hadden ontworpen en de leiding op zich zouden nemen bij de uitvoering der werk zaamheden. Het Agentschap Domei meldt nog. dat in de afgeloopen vijf maanden reeds 60 ambtenaren en aannemers zijn gearresteerd. Ook te Kioto, Nagoya en Yokohama worden processen ge voerd in verband met het verleenen van bouw orders. Te Tokio bestaat een vereeniging van bou wers, „de club der 18", deze vereeniging distri bueert de orders over de aangesloten firma's en houdt er een z.g. clubkas op na, waaruit de gelden voor omkooping en de „provisies" moe ten worden voldaan. De minister voor de spoorwegen heeft ver klaard, dat tegende knoeiers zonder pardon zal worden opgetreden. Middenstandswoningen te Haarlem. Worden gemoderniseerd. Wij hebben er reeds meermalen op gewe zen, dat er vrij veel middenstandswoningen van bouwvereenigingen en stichtingen te Haarlem leeg staan. Het bepaalt zich niet tot Tuinwijk-Zuid (Haarlemmerhoubpark) maar er staan ook veel huizen onbewoond van de Haarlemsche Stichting „Patrimonium" en Tuinwijk-Noord (Kleverpank)Minder erg is het bij Huis ter Cleeff en „Onder dak". In den loop der jaren is door de gemeen te reeds veel uitgegeven ter verbetering van de woningen van Tuinwijk-Zuid. Die huizen zijn nu uitstekend bewoonbaar, maar toch komen er nog niet veel nieuwe huurders. Blijkbaar vindt dit bijzondere type woning niet veel aftrek onder de Haarlemmers. De gemeente heeft evenwel de verwachting dat als de andere middenstandshui^en op geknapt, gemoderniseerd worden en van meer confort voorzien, er meer huurders zul len komen. Daarom worden thans door het gemeente bestuur plannen uitgewerkt om die huizen in bedoelden geest te verbeteren. Met de uitvoering van dit plan is natuur lijk een groot bedrag gemoeid maar als de woningen leeg staan is het verlies voor de ge meente nog grooter. Luchldienst Batavia- Tarakan. Op 6 Juni a.s. doortrekking? De luchtdienst BataviaSoerabaj aBan doeng wordt vermoedelijk op 6 Juni a.s. doorgetrokken naar Tarakan. Poststukken, verzonden met het op 30 Mei vertrekkende vliegtuig van den lucht dienst AmsterdamBandoeng en bestemd voor .de eerste vlucht naar Tarakan worden te Batavia en Tarakan voorzien van een af druk van een bijzonder stempel. De corres pondentie moet voorzien zijn van het op schrift: „per AmsterdamBandoeng en eer ste vlucht BataviaTarakan". Ingeval de doortrekking van de luchtlijn wordt uitgesteld, zal de correspondentie tot de eerste vlucht bewaard worden. Voor den nieuwen dienst is geen verhoo ging van het luchtrecht verschuldigd. PERSONALIA. Aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts mej. M. P. A. Huygen te Haarlem. Voor het artsexamen le gedeelte is geslaagd de heer H. A. van Zwijn- dregt te Bloemendaal. Klacht van Russische passagiers. Bijna vier weken door Japansche politie geïnterneerd. MOSKOU. 28 Mei (A.N.P.) De bladen pu- bliceeren een aan Stalin en Molotof door 393 passagiers van het stoomschip Soetsjan ge- ric'hten brief, welk schip na door de Japan sche autoriteiten 26 dagen lang in strijd met de wet te zijn geïnterneerd in de haven Vanaomori is teruggekeerd. De passagiers verzoeken de regeering bij de Japansche autoriteiten krachtig te pro testeeren over de veelvuldige schending van het volkenrecht en van de algemeene men- schelijke ethica van de ziide der Japansche politie en gendarmerie. Van 20 Maart tot 13 April aldus de brief waren de pas sagiers en de leden der bemanning van het schip blootgesteld aan een ongekend ruwe behandeling, hetgeen tot uitdrukking kwam in twee visitaties aan den lijve en een on derzoek naar alle bagage, ook die van vrou wen en kinderen. In strijd met het volkenrecht heeft de po litie geweigerd den Russischen tekst der verklaringen over te leggen of de verklarin gen althans door bemiddeling van tolken van het Sowjet-Russische consulaat te doen voorlezen. Het woord is aan.... Bismarck Wie eens op het slagveld een stervenden soldaat in de oogen heeft gezien, die zal zich lang bedenken eer hij 1n oorlog begint. Plan voor de besteding van de 25 millioen voor Indië. Voorzieningen voor kolonisatie en werk verruiming. BATAVIA, 28 Mei (Aneta). De commissie, aan welke is opgedragen voorstellen te doen inzake het besteden van het bekende bedrag van f 25.000.000. en welke commissie onder lei ding staat van het lid van den Raad van Ned. Indië. den heer Van den Bussche, heeft giste ren nog twee vergaderingen gehouden met de gouverneurs van Java voor het voorbrengen en toelichten van voorstellen. Omtrent, deze voorstellen wordt de eisch gesteld, dat zij voeren tot werkverruiming, tot een blijvende verbetering van den economi- schen toestand en wel in die deelen van den archipel, welke het zwaarst door de crisis zijn getroffen. Verder moeten zij geen blijvende lasten leggen op de Indische begrooting en binnen drie jaar voltooid kunnen worden. Het overleg leidde tot het opstellen van een voorloopig plan, waarin voorzieningen zijn getroffen voor de kolonisatie benevens enkele belangrijke irrigatiewerken, terwijl verder in de plannen ontwerpen zijn opgenomen tot verbetering van enkele, reeds aangevangen, werken, Voorts zijn in het ontwerp fondsen aange wezen tot verbetering en aanleg van een aan tal regcntschapswerken, terwijl een vrij hoog bedrag is uitgetrokken voor werkverruiming bij het boschwezen, alsmede voorzieningen voor den inlandschen landbouw en nijverheid, benevens voor den binnen- en zee-vlsscherij. Ook is voorzien in do instandhouding van den geschoolden arbeidsstand in machine- en bouwvakken. Hiertoe zullen hier te lande enkele schepen worden gebouwd, benevens een groot gebouw op elk der drie hoofdplaat sen, alsmede kleinere, dringend noodige ge bouwen in het binnenland. Enkele belangrijke assaineeringswerken zijn als werkverruiming eveneens in het voorloopig plan opgenomen. Dit zal op zeer korten ter mijn aan de regeering worden aangeboden, die zoo noodig na overleg mchet opperbe stuur over elk der onderdeelen van dit- plan zal beslissen. Zoo mogelijk zullen reeds bij de opening van den Volksraad omtrent de regeeringsbe- slissingen mededeelingen worden gedaan. VON RIBBENTROP NAAR ENGELAND? Volgens wel-ingelichte kringen te Berlijn heeft Von Ribbentrop het voornemen, binnen kort een reis naar Engeland te maken. In officieele kringen wijst men er echter op, dat de reis van zuiver particulieren aard zal zijn. Von Ribbentrop heeft een uitnoodiging ont vangen naar Londonderry in Noord-Ierland te komen. De reis heeft dus, zoo laat men uitkomen geen enkele betrekking tot het Duit- sche antwoord op de Britsche vragenlijst, dat nog niet is opgesteld. Starhemberg; wil het program van Dollfuss uitvoeren. pag. 4 Goemboes zal waarschijnlijk binnenkort af treden. pag. 4 Mussolini verklaart geen wraakgevoelens te koesteren. pag. 4 Maakt den weg veilig. pag. 3 Het aantal machines in de sigarenindustrie wordt beperkt. pag. 3 Een nieuw toestel voor bergingswerken is uit gevonden. pag. 3 Een Amsterdamsch koopman zou voor f 29.000 zijn opgelicht. pag. 3 Vergadering van den Haarlemschen Ge meenteraad. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 Mr. M. Kann: Over Roosevelt's New Deal. pag, T Amy Groskamp-ten Have. Een vrouw schrijft: Speldeprikken. pag. 3 C. B. Spaansche miniaturen: Regendag. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Bald win's positie. pag. 4 Hendrik J. van den Bergh: Oude Pinksterge- bruiken. pag. 11 II, D. Vertelling. Elsa Kaiser: Verloren. Voor de Vrouw. pag. 6 pag 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 8.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1