SPORT VOOR DE PINKSTERDAGEN. Een praatje over wielrennen ZATERDAG 30 MET '1935 H A A R E E M'S D A G B E A D 5 Hockey. Zondag a.s. heeft te Luzern de internatio nale liockey-wedstrijd ZwitserlandNeder land plaats. Dit beteekent de derde hockey-ontmoe- ting tusschen deze beide landen. De eerste wedstrijd had tijdens een hockey-tournooi in Barcelona (1929) plaats, toen Holland met niet minder dan 80 won. Het vorig jaar ontmoetten Zwitserland en Nederland elkander opnieuw; dat was tij dens het tournament te Brussel. Deze tweede maal was echter een .narrow escape"; Ne derland won met slechts 10 van de Zwit- sersche ploeg, die een zeer sterke defensie had. En nu de derde ontmoeting in het land dei- Zwitsers zelf. De gastheeren zijn 'uitermate goed getraind; hebben nog eenige zeer gun stige resultaten geboekt (wedstrijden tegen Frankrijk en Duitschland werden met slechts één goal verschil verloren) én hunkeren nu naar een overwinning op het toch nog altijd sterke hockey-team van Nederland. Het Nederlandsch elftal heeft ongetwijfeld een versterking gekregen door het weder op nemen van den Bloemendaler P. Gunning in den aanval. Jammer dat de Hagenaar v. d. Haar nog niet als linksbuiten ter beschik king was. want- dan zou van een volledig op zijn sterkst uitkomend Hollandsch elftal ge sproken kunnen worden. Ook nu nog echter mag het als een sterk team aangeduid wor den. De uitslag van dezen wedstrijd is niet te voorspellen. De Zwitsers hebben het voordeel van eigen terrein en omgeving en dit be teekent veel voor hen. De Hollanders zullen echter willen toonen na de nederlagen tegen Frankrijk en Duitschland ook tot overwin ningen in staat te zijn. Een Hollandsche overwinning kan dus niet „en tout cas" ver wacht. worden, al sluimert in vele harten die verwachting wel, gemenad met vrees dat het anders uit kan vallen. Factoren dus, die on getwijfeld spanning zullen brengen in en om het veld te Luzern. Het Nederlandsch elftal is als volgt samen gesteld: Doel: De Looper Jr. (Hilversum). Achter: R. de Waa,l (Amsterdam), aan voerder! en A. Tresling (H.O.C.) Midden: C. v. d. Hagen (Hilversum!, De Looper Sr. (Hilversum), en v. Lierop (Hil versum) Vóór: Gunning (Bloemendaal), Schnitger (P.W.lE. v. d. Berg (Amsterdam!. Hevbroek (Amsterdam) en Sparenberg (Amsterdam), Handbal. Het Handbal-programma voor eersten Pinksterdag luidt als volgt: KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: Dames. Demi-finale: Brunhilde (Gron.)— Zeeburg (Amsterdam). Afmattingswedstrijd: Hygiea (Den Haag) Rapiditas (Haarlem) 10.30 uur. Heeren. Demi-finale: Niloc (Amsterdam)E.T.V. (Eindhoven) 9 uur. Demi-finale Voorwaarts (Gron.)Hercu les (Hengelo) 10.30 uur. Deze wedstrijden hebben Zondag plaats op het A.T.B.-terrein aan het Olympiaplein te Amsterdam. Bij de dames wordt Hygiea zeker in de finale geplaatst, daar zij slechts een afmat tingswedstrijd tegen Rapiditas behoeft te spelen. De finale gaat hier dus tusschen Hygiea en de winnares van den wedstrijd BrunhildeZee burg en wordt op denzelfden dag te 3.45 uur in het Olympisch Stadion gespeeld. Bij de heeren zal de finale 's avonds acht uur eveneens in het Olympisch Stadion ge speeld worden; vermoedelijk zullen hier,Niloc. en Voorwaarts wel de gelukkigen zijn. Cricket. Het resultaat van den eersten cricketwed strijd van „Haarlem" is niet erg bemoedi gend geweest. Het werd tegen V.O C. een groote nederlaag. Vooral het batten der Haarlemmers was zeer teleurstellend. De toe komst behoeft echter nog niet donker te wor den ingezien, want dit falen was hoofdzake lijk een gevolg van ongeoefendheid. Op eer sten Pinksterdag krijgen de Haarlemmers de gelegenheid, zich te rehabiliteeren door van V.R.A. te winnen, wat intusschen niet zoo gemakkelijk zal gaan. Deze strijd wordt in het Heemsteedsche Sportpark gespeeld. H.C.C. I kan Zondag nu ook het seizoen be ginnen. Weliswaar 'moeten misschien eenige leden op tweeden Pinksterdag nog met H.V.V. aan de Spanjaardslaan tegen H.F.C. meespelen, maar dit zal wel geen bezwaar zijn De Hagenaars spelen tegen hun tweede elftal, dat al twee wedstrijden gewonnen heeft. Hier zouden de jongeren dus ook wel eens over de ouderen, die nog ongeoefend zijn. kunnen zegevieren. In Rotterdam wordt Zondag de wedstrijd V.o.C.—Hermes-D.V.S. gespeeld. De Schie dammers komen dus ook voor het eerst in den strijd tegen een club, die al twee punten binnen heeft. V.O.C. zal wel ondervinden, dat Hermes beter kan cricketen, dan voet ballen. Voor de eerste klas is op tweeden Pinkster dag nog vastgesteld de wedstrijd VVV—H. C.C. I. Het lijkt ons toe. dat die niet zal kun nen doorgaan, tenzij H.V.V. Maandag met eenige invallers aan de Snanjaardslaan komt spelen. O.a. spelen v. d, Bosc.h en v. d. Luur ook in het eerste elftal van H.V.V. Op eersten Pinksterdag krijgen we hiel den plaatselijken wedstrijd R.C.H.—C.V.H. Deze twee partijen zullen elkaar in kracht niet veel ontloopen. C.V.H heeft al twee wed strijden verloren en één gelijk gespeeld en ook RC.H. is jl. Zondag met een nederlaag begonnen, Gok voor H.B.S. zijn twee wedstrijden vast gesteld. namelijk op eersten Pinksterdag op éigen veld tegen Sparta en Maandag even eens in Den Haag tegen Excelsior. En Sparta speelt eveneens Maandag in de residentie tesen H.C.C. III Voor de tweede klasse wordt o.a. Zondag gespeeld Rood en Wit 2R.I.O en Maandag Haarlem 2—V.V.V, 2 op het terrein van het Kennemer Lyceum. Honkbal. Op Tweeden Pinksterdag wordt des mor gens in het Noorder Soortpark gesneeld È.D.O II—V.V.G.A, II. Het zal den E.D.O.- reserves wel niet veel moeite kosten te win nen. Des middags aanvang kwart over twee heeft op 't Gemeenteterrein aan de Van Nesstraat de ontmoeting H.IT.C. II— R.C.H. I plaats. Ondanks het feit dat R.C.II een nieuweling in de tweede klasse is. geloo- ven we toch dat H.H.C. II hier het loodje zal legen. En voor de derde klas worden gespeeld de wedstrijden Haarlem 3I.V.O. en R.C.H. 3E.D.O. 4. H.H.C. speelt op eersten Pinksterdag des middags met het eerste negental een wed strijd tegen Beltelco in Antwerpen, 't Is voor het eerst, dat een dergelijke internationale wedstrijd plaats heeft. In het Beltelco-negental komen heel wat spelers voor die ook voor het Belgische ne gental uitkomen. Een paar bekende namen zijn: Bini, Kaesen en Payne. Het zal dan ook H.H.C. niet meevallen de punten te bemach tigen. Maar daar is het ook niet zoozeer om begonnen. Waterpolo. De waterpolo-commissie van den K.N.Z.B. heeft het zevental samengesteld, dat voor Nederland zullen uitkomen tegen Indië, ter gelegenheid van de HollandIndië-wedstrij den, welke zullen worden gehouden op Maan dag 1 Juni (tweeden Pinksterdag) in de zweminrichting ,.De Regentes" te 's-Gra- venhage. Tevens heeft de waterpolo-commis sie. in overleg met het comité „HollandIn dië" het Indisch zevental opgesteld. De opstellingen zijn als volgt: Dames Indië: T. Ruimschotel (Triton, Ba tavia), J. v. Oudgaerden (Neptunus, Ban doeng), Z. d'Arnau Gerkens (Pinguins, Ba tavia), T. Boxman (Neptunus, Bandoeng), J. Boxman (Neptunus, Bandoeng!, T. v. Oud gaerden (Neptunus, Bandoeng), D. Reekers (Pinguin, Batavia). Dames Holland: E. van Rossum (H.Z.P.C.). C. de Groot-van Gelder (Z.IA.N.), Pott (H. D.Z.), J. Hankes-Drielsma (H.Z.P.C.), Waal- berg (A.D.Z.), D. Hüsken (A.D.Z.) Prasing (H.D.Z.) Heeren Indië: R. den Hamer (Watergeu zen, Batavia), H, Maier (Neptunus, Ban doeng), A. H. Veenstra (Neptunus. Ban doeng). A. Sirks (Batavia), H. Stam (Water geuzen, Batavia), J. van Oostrom Soede (Wa tergeuzen, Batavia), B. Mooi (Watergeuzen, Batavia). Heeren Holland: Derxs (H.P.C.), Wegenaar (A.Z 1870), Franken (Zwemlust), Regter (R.Z.C.), Paerl (Het IJ). Kollerie (H.P.C.), Sanders (D.J.K.) Lawntennis. Op de fraaie banen van de Haarlemsche Lawntennis Club aan de Spanjaardslaan heeft weer het jaarlijksche Pinkstertournooi Het geldt hier de bekende Bondstournamen- ten A en B. Vrijdag zijn de wedstrijden be gonnen. Zij worden heden Zaterdag en Zon dag voortgezet. Maandag worden de finales gespeeld. Te hopen is het. dat de tempera tuur dan wat milder zal zijn. Voetbal. Het loopt met de competitie om het lands kampioenschap ditmaal al heel eigenaardig. Doordat Ajax haar eerste twee wedstrijden verloor, werd al gedacht, dat de Amsterdam mers niet meer voor den nationalen titel in aanmerking zouden komen. Maar wat ge beurt? Ajax wint haar drie volgende wed strijden met vlag en wimpel, waardoor ze op eens een ernstige gegadigde is geworden. Weer een bewijs, dat men nooit te gauw .den moed mag verliezen. En daar hebt u verder Enschedé. Die moest zich wel haast als onoverwinnelijk beschou wen, want niet minder dan zeventien maal achtereen had ze een overwinning mogen boeken, waarbij zeïfs vier in de hoogste com petitie. Men beschouwde haar dus reeds als aanstaand kampioen, maar daar kwam' Feijenoord en riep haar een donderend halt toe. Dit moet op Enschedé wel als een koud- waterbad midden in den winter gewerkt heb ben. Met dit alles willen we maar zeggen, dat de spanning In het eere-tournooi ten zeerste is toegenomen. Tenminste in de bovenste helft, van het ranglijstje, warit Be Quick en N.A.C die beide al acht punten verloren hebben kan men veilig als uitgeschakeld beschou wen Het programma is te klein om zulk een grooten achterstand nog te kunnen inhalen. Voor beide Pinksterdagen is een wedstrijd voor het kampioenschap van Nederland vast gesteld. Zondag gaat Ajax naar Be Quick, om zeer waarschijnlijk aan de Groningers him vijfde nederlaag toe te brengen. Tenzij de revanche-gedachte hun zooveel kracht schenkt, dat beide punten in Groningen blijven. Enschedé ontvangt Maandag bezoek van Feijenoord Deze returnmatch zal daar wel ontzaglijk veel belangstelling trekken. De Rotterdammers kunnen zich op een meer warme ontvangst voorbereiden. Het zou ons niets verwonderen, als Enschedé revanche weet te nemen. Ook de promotiewedstrijden zijn over twee dagen verdeeld. Voor Af deeling I wordt in Utrecht gespeeld de wedstrijd D.O.S.—Her mes-D.V.S. Dit zal een bijzonder zware strijd worden. De kans, dat Utrecht een eerste klasser krijgt, is wel uiterst miniem. In ieder geval zal D.O.S. er heel hard voor moeten vechten, want als zij Zondag wint, moet ze nog een beslissingswedstrijd op neutraal ter rein spelen. De Schiedammers staan er heel wat beter voor; zij hebben al aan een gelijk spel genoeg om zich in de eerste klas te handhaven. Toch zou het heelemaal niet vreemd zijn, als D.O.S. ze met een nederlaag naar huis terug zendt. Maandag kan aan de Spanjaardslaan de beslissing ir. de promotiecompetitie voor de tweede klas van Afdeeling II vallen. Toch hopen we dit niet, want dat zou de degrada tie van H.F.C. beteekenen. De strijd gaat hier tusschen de twee oude clubs H.F.C. en H.V.V. Een overwinning voor de Hagenaars of een gelijk spel heeft de promotie van C.V.V. ten gevolge, H.V.V. heeft Maandag wel een bij zonder ondankbare taak. Zelf is zij uitge schakeld, maar toch moet zij (en ze zal dit ook doen) haar sportleven plicht doen en spelen alsof er nog wat te behalen is. H.F.C. heeft heel wat meer reden om extra aan te pakken. Zelfs een gelijk spel zou reeds fataal zijn, zooals we hierboven al schreven. Ze moet absoluut winnen, om zich vervolgens gereed te maken voor den beslissingswed strijd tegen C.V.V.die zooals men weet op neutraal terrein gespeeld moet worden. De H.F.C.'ers hebben dus nog heel wat voor den boeg. Zij hebben natuurlijk allen in hun or gaan het begeesterend artikeltje van hun eerevoorzitter den heer Muiier gelezen, waar in hij de „mennekes" opwekt om nog eens extra flink door te bijten. Wij doen hem dat ■na. H.F.C., grijp uw kans! Eenige jaren ge leden hebt ge u weliswaar, na de dubbele de gradatie kranig naary boven geworsteld maar in de huidige voetbalmaatschappij zal dattoch zoo gauw niet gaan, want daarvoor zijn de tweede-klassers te sterk geworden. Kijk naar de wanhopige pogingen, die E.D.O. nu al eenige seizoenen achtereen in het werk stelt om weer in het oude milieu terug te keersn en dat is haar, hoewel ize toch ook een krachtige club is, tot nog toe niet mogen ge lukken. Laat Maandag „schieten!" het pa- rooi zijn. We verwachten een flinke overwin ning. dan gaat ongetwijfeld.een groote scha re supporters een week later mee naar het terrein, waar tenslotte de zoozeer gewensch- te victorie behaald kan en moet worden. Het H.F.C.-elftal, dat tot taak heeft te trachten dit doel te bereiken, is als volgt sa mengesteld: Van der Togt. Dorsman, Ten Have, Van Olphen, Kruyer, Lamp. Höck, Koper, Twiss, Chapon, Hagenaar. H.V.V, verschijnt (zonder Van den Bosch) met het volgende elftal: Dankelman, Colthoff, Deibert, Exalto'. B. Adam, Bool," Hubert, Gentis Sr., Pasteur, v. d. Luur. van Dijk. In de promotie-competitie derde klasse van Afdeling I moet men weer van voren af aan beginnen, omdat zooals men weet de drie gegadigden Kinheim, D.W.V. en H.R.C. het zelfde aantal punten behaald hebben. De tweede helft van het programma moet dus de beslissing brengen. Kinheim heeft de lei ding door een beter doelgemiddelde. Dit ach ten we een gunstig voorteeken. Voor Zondag (dus niet voor Maandag, zooals eerst be paald was) is de wedstrijd-DW.V.Kinheim vastgesteld. Er wordt te Amsterdam ge speeld. Als de Velsenaren dien wedstrijd win nen, dan kan de resteerende strijd tegen H.R.C. met meer vertrouwen tegemoet wor den gezien. Komaan, Kinheim, ge zijt nu nog tweede-klasser. Probeer het te blijven. Het zal de Kennemers wel interesseeren, dat op eersten Pinksterdag de promotiewed strijd V.I.O.S.Olympia is vastgesteld. De Wijkers zullen wel wenschen, dat dit met een gelijk spel eindigt. Deze strijd heeft plaats op het veld van V.U C. in Den Haag. Tenslotte de beslissingswedstrijd voor de promotie vierde klasse SchotenAlphia. Zoo als we reeds in ons nummer van Maandag jl. mededeelen, wordt deze op het neutrale terrein van Hillinen te Hillegom gespeeld. We wenschen aan de mannen van Lohmann veel succes toe. Korfbal. Het programma van den Haarl. Korfbal- bond, gewijzigd door het inlasschen van een wedstrijd voor het H.K.B.-twaalftal, luidt nu: Promotiedegradatie 2e3e klas: Dinsdag 2 Juni: Aurora 3—Haarlem 5 Bekerseries. Maandag 1 Juni: Meerlebosch 1S.V. 2 Afd. A D.S.V. 1—Flora 1 Afd. B Palvu 1Alw. Ready 1 Afd. B Dinsdag 2 Juni: O. GenoegenHaarlem 3 Afd. A S.V. 3Oosterkwartier 3 Afd. B Woensdag 3 Juni: Alw. Ready 2T.H.B. 2 Afd. A Oosterkwartier 2Aurora 2 Afd. A Lagere series: Afd. B: Dinsdag 2 Juni: D.S.V. BS.V. 4/5. Woensdag 3 Juni; Oosthoek 1O.K. 4. PAARDENSPORT. DE OAKS STAKES. Uit Londen wordt aan de Tel. gemeld: De Oaks Stakes, de Derby voor merries, bracht op den laat,sten dag van de Epsom-week een groote verrassing aangezien twee outsiders „Lovely Rosa" en „Barroby Gem" resp. No. 1 en No. 2 werden, terwijl het paard van den koning „Feola", dat nog steeds onder de kleuren van lord Derby rijdt, als goede dorde door de finish ging. De uitslag luidt: Oaks Stakes: ren voor driejarige merries over IV2 mijl: 1 Lovely Rosa, eigenaar sir E. Bailey, jockey T. Wes ton 33—1; 2 Barroby Gem, jockey Beasley 221; 3. Feola, jockey F. Fox 10-1. WÏELRÏJDEN. „EXCELSIOR". A.s. Zondag (len Pinksterdag) 2e compe titiewedstrijd A-klasse 60 K.M. B-klasse 60 K.M C-klasse 30 K.M. Jun. 30 K.M. Op 2en Pinksterdag gezamenlijke rit naar Oud-Valkeveen. Vertrek te 8 uur van de Amsterdamsche Poort. J. RIJNEVELD IN TRAINING. De bekende Haarlemsche wielrenner J. RJj- neveld is ernstig in training gegaan "oor het Criterium van Scheveningen, dat aldaar ge houden zal worden op 6 Juni, ter gelegenheid van de Residentieweek. DE JONGE KAMPIOEN. De prijzen voor den betrouwbaarheidsrit op 7 Juni (start 's morgens 9.30 uur in de Indi sche straat) zijn geëtaleerd bij de firma Jan sen aan de Gen.- Cronjéstraat 154. BILJARTEN. KORENBEURS—D. H. S. Het resultaat van de ontmoeting tusschen de B. V. De Korenbeurs en D. H. S. op Woens dag 27 Mei te Spaarnwoude was als volgt: winnaars J. Brusselaar, J. Schout en R. Schout van D. H. S. en C. v. d. Linden van De Koren beurs. met Jacques van Egmond en Cor Wals. Nu het zomerseizoen weer in vollen gang' is en de wieltjes weer lustig draaien, hebben we Jacques van Egmond weer "eens op gezocht met het doel, onzen lezers met het nieuws in de wielerwereld op de hoogte te houden. We troffen den oud-wereldkampioen in ge zelschap van zijn zwager Cor Wals en beiden hadden het druk met het doorlezen van aan geboden contracten voor wedstrijden in bin nen- en buitenland. Het blijkt wel, dat beide renners zich in de onverflauwde belangstel ling van het publiek mogen verheugen, want gedurende ons onderhoud in den huize Van Egmond werd er niet minder dan vier maal gebeld voor een expresse-bestelling. En dat wil in dit geval zeggen: vier nieuwe engage menten. Behalve de gebruikelijke sprint- en koppel wedstrijden is Jacques' aandacht vooral gecon centreerd op den Grooten Prijs van Kopen hagen, waaraan de beste sprinters van de we reld deelnemen en die in belangrijkheid wei nig onderdoet voor de wereldkampioenschap pen, die ditmaal te Zürich zullen worden ge houden. In het kampioenschap van Nederland zal onze stadgenoot, behalve in den sprint, ook in de achtervolging trachten, den natio nalen titel te veroveren. De resultaten, die hij het vorig jaar in de moeilijke poursuite-koer- sen heeft behaald waren aanleiding, dat hij zich ernstig op de training voor dit onderdeel van de wielersport heeft toegelegd. Voorts staat er nog op het programma een poging om het wereldrecord over den kilo meter met vliegenden start te verbeteren. Dit record staat op 1 min. 6 2/5 sec. en onlangs slaagde Van Egmond er bij een officieuse po ging te Almelo in, dezen afstand in 1 min. 4 9/10 sec. af te leggen. Om zulk een prestatie te kunnen leveren, waarbij de snelheid tus schen 55 en 60 kilometer per uur ligt, is een snelle, houten baan en droog, windstil weder een eerste vereischte. De 24-jarige Cor Wals had zoo juist een aan bieding gekregen om op 12 September deel te nemen aan het „Criterium des As" in het Bois de Boulogne bij Parijs. Hij was daar niet wei nig trotsch op en terecht, want het is pas de tweede keer, dat voor dezen wegwedstrijd over 100 kilometer achter lichte motoren een Hol landsche renner wordt uïtgenoodigd. Eenige jaren geleden viel Piet van Kempen die eer te beurt, "thans is het Wals. Voor deze race over een gesloten circuit, waarvoor zeer groote be langstelling bestaat, worden slechts de meest op den voorgrond tredende renners geënga geerd. Zij zijn verplicht, vijf complete rijwie len mee te brengen, die op verschillende pun ten van het parcours gestationneerd worden, zoodat, in geval van een mankement de rijder steeds in de gelegenheid is, van ril wied te ver wisselen. Dit is ook wel noodig, want een eventueele ronde achterstand wordt niet ver goed en is overigens, daar dit een afstand van ruim drie kilometer betreft, ook niet in te halen. Door het plaatsen van reserve-fietsen langs de baan, is de deelnemer dus steeds in de nabijheid van een dier rijwielen. De winnaar ontvangst, behalve zijn gage, een prijs van 2000 gulden, terwijl voor den eerst-aankomende in elke ronde een premie van 300 gulden beschikbaar is gesteld. Wals is, zooais bekend, van alle markten thuis en gaat zich meer en meer toeleggen op het stayers-vak, d.w.z. het rijden achter zware motoren. Hij heeft zijn zinnen gezet op het behalen van het nationale kampioenschap in deze categorie. Bovendien heeft hij, zooals ge woonlijk, tal van contracten voor koppelwed strijden, tezamen met Pellenaars, voor wiens energiek rijden hij niets dan lof heeft, terwijl hij ook deelneemt aan het Criterium van Scheveningen. Een wieier-criterium is een wegwedstrijd over een gesloten circuit, waarbij publiek wordt toegelaten. Het parcours mag derhalve niet te lang zijn, zeer zeker niet in ons land, omdat het anders ondoenlijk zou zijn de ge- heele baan behoorlijk af te zetten. Beide ren ners bespraken de mogelijkheid van het orga- niseeren van een dergelijk criterium in an dere plaatsen van ons land, b.v. ir. Zandvoort. Men dient daarbij echter rekening te houden met het feit, dat het geheele verkeer moet worden stopgezet en men dus een weg moet aanwijzen, die desnoods op een weekdag vol komen kan worden afgesloten. Met den Zee weg zou dit eventueel het geval kunnen zijn, omdat het verkeer naar Zandvoort dan over den ouden straatweg geleid kan worden. Wat den wedstrijd in Scheveningen betreft, ligt het gevaar voor ernstige valpartijen in de scherpe „haarspeld-bocht" aan het Noor delijk einde der boulevard. Er wordt gereden op rijwielen met rem en „free-wheel" en dit laatste vereischt weer speciale training, om dat vele renners daar uit den aard der zaak niet aan gewend zijn. We vroegen, welk soort wedstrijden, afge zien van de achtervolgings-races, het meest van den renner eischen, Het antwoord van Cor Wals luidde, dat iedere wedstrijd, waarin men zijn best doet. de volle energie van den renner vereischt. Het rijden achter groote motoren vergt echter wel zeer veel van de krachten, waarover men beschikt, mede doordat het rij wiel door de groote snelheid sterk trilt en men voortdurend goed moet opletten om ach ter de rol te blijven. Raakt men „los", dan is 't zeer moeilijk, vanwege de hooge „gearing" weer op volle toeren te komen en in zulk een geval raakt men vijf ronden bij zijn tegen standers ten achter. Bij het „stayeren" is de luchtweerstand, meer nog dan in andere on derdeden van de wielersport, het grootste be zwaar voor den renner en daarom werden er vroeger allerlei handigheidjes bedacht, om het hem in dit opzicht gemakkelijk te maken. Thans is de controle zeer scherp en de afstand van 60 c.M., waarop de rol van het achterwiel van den motor verwijderd moet zijn. wordt nauwkeurig nagemeten. De renner rijdt niet. zooals veelal gedacht wordt, met zijn voor wiel tegen dien rol, doch wel moet hij zorgen, er zoo dicht mogelijk bij te blijven. In vroeger jaren was de rol direct achter het wiel bevestigd en de renner zat daardoor zoo beschut, dat hij snelheden van 120 en 130 kilometer per uur haalde. Men vertelt in dit verband van een oud-wereldkampioen, dat deze de nabijheid van zijn gangmaker uitbuit te, door in zijn valhelm een sterke magneet te bevestigen, terwijl de gangmaker onder zijn jas op den rug een stalen plaat had. Ook is het voorgekomen, dat een gangmaker een vernuftig instrument had bedacht, waarmede hij onder het rijden den rol op 40 centimeter kon brengen, wat den achter hem rijdenden renner natuurlijk een groot voordeel boven zijn concurrenten gaf. Dat alles is sinds lang onmogelijk gemaakt en thans komt het hoofd zakelijk op de routine van den gangmaker aan, die een race volkomen moet kunnen be kijken, en op het sturen van den renner, dat vooral bij groote snelheden "eel kennis van zaken en handigheid vereischt. Zoowel Van Egmond als Wals legden den na druk op het groote belang van conditie-trai ning. Wil een wielrenner van klasse zich onder de besten handhaven, dan moet hij zich zeer veel ontzeggen, steeds regelmatig leven en op zijn voeding letten en zich reeds weken vóór een belangrijken wedstrijd daarop ten volle concentreeren en instellen. Het is geen uitzon dering, dat hij in dien tijd reeds om half tien gaat slapen, opdat hij toch maar zoo fit mo gelijk aan den start kan komen. Wat de aanstaande wereldkampioenschap pen betreft, waren beide rennc s van meening, dat de Belg Scherens zijn titel zal behouden, omdat hij inderdaad de sterkste is. Na hem komt Richter, dan Gérardin en Michard, die door zijn groote routine de slimste is, en voorts moet ook de Duitscher Engel tot de snelste rijders ter wereld worden gerekend. Daartoe behoort mede zonder twijfel een in vorm zijn de Van Egmond, ook al was hi' te bescheiden, zichzelf onder dit zestal beste sprinters te rekenen. In de categorie der amateurs is de Duitscher Merkens nog altijd de primus. Bij de Hollan ders dient naast Van Vliet speciaal gelet te worden op den Brabander Van der Vijver, derde in het wereldkampioenschap te Brussel, voor wien weliswaar niet zooveel reclame ge maakt wordt als voor Van Vliet,, doch die over even goede capaciteiten beschikt en me aan. passings vermogen en gelijkmatigheid heeft dan de nationale amateur-kampioen. Tenslotte werd onze aandacht gevestigd op het debuut van Piet Moeskops als gangmaker, die als ervaren coureur de tactiel "als" weinig anderen beheerscht en daarom ook in zijn nieuwe rol wel veel succes zal oogsten. SCHAKEN. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. Woensdag j.l. heeft Dr. J. H. Pannekoek in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloe mendaal simultaan gespeeld tegen de Bloe- mendaalsche Schaakclub. Er werd aan 30 bor den en in een vlug tempo gespeeld; om streeks half twaalf werd de laatste partij geëindigd. Plet resultaat was, dat Dr. Pannekoek 22 partijen won, 5 partijen remise speelde en er 3 verloor. De heeren N. Babeliowsky, H. J. S. Beek en H. Marseille wonnen hun partij, terwijl remise speelden de heeren J. H. v. Bockhooven, W. Hogenbirk, F. v. Reenen, P. Rotteveel en J. de Vries. Woensdag. 3 Juni a.s. worden de zomerwed- strijden voortgezet. HET INT. TOURNOOI TE MOSKOU. De uitslagen van de partijen in de twaalf de ronde waren als volgt: Capablanca wint van Rjumin. KahnLöwenfisch remise. LaskerElishases remise. De parijen FlohrRagosin en Lilienthal— Botwinnik werden afgebroken. t)e stand luidt thans: Capablanca 9: Botwinnik 6**; Flohr en Li lienthal 5Va'; Eliskasses en Lasker 5 1/2; Ragosin 5**; Kahn 5*; Löwenfisch 5; Rjumin 4*. afgebroken partijen. VOETBAL. BONDSELFTAL—SPARTA (Praag). Uit Praag wordt aan de Tel. gemeld: Het bestuur van de voetbalvereeniging .Sparta" deelt mede, dat Raymond Braine Zondag 7 Juni a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam in den wedstrijd Ned. Bondselftal Sparta in ieder geval zal meespelen daar zijn wonden reeds vrijwel geheel genezen zijn. SERIEWEDSTRIJDEN VAN „HEEMSTEDE". De uitslagen der laatste wedstrijden waren? E.T.O. 1Halfweg 2 Halfweg niet opgekomen E.D.O. 4Spaarnestad 1 40 Hillegom 4H.S.V. 1 23 na verlenging V.O.G. 2—D.I.O. 3 5—6 id. Programma voor 2en Pinksterdag: 1.30 uur: Heemstede 3Spaarnestad 2. 1.30 uur: D.W.O. 1Vliegende Vogels 1. 3.uur: Ripper da 3Hillegom 3. 3.uur: D.I.O. 4Halfweg 3. HAARL. VOETBALBOND Wedstrijdprogramma voor Maandag 1 Juni 1936 (2e Pinksterdag). FINALE STADS EDITIE-BEKER. Kennemers 3Stormvogels 3 (terrein E.D.O.) 10 uur A. H. F. Saeijs. (Grensrechters: J. M. P. Giebels en M. J. van oTorenburg). 1 PROMOIE -C OMPETITIE 2e KLASSE. Bloemendaal 2V.V.B. (terrein Ripper da)" 10 uur. H. Hurkmans. (Grensrechters: W. van Loenen en H. Scholts Hzn.) PROMOTIE-COMPETITIE 3e KLASSE. Groep A. Kennemers 7R.C.H. 11 (terrein Spaarn- dam) 10 uur W. F. Ie Fèbre. (Grensrechters: W. Bouwens en J. F. Ploeg) TAFELTENNIS. NATIONAAL TOURNOOI. De Haarlemsche Tafeltennisbond herinnert de Tafeltennisspelers in Haarlem en Omstre ken er aan, dat de inschrijvingen voor het Nationaal Tournooi uiterlijk 2 Juni in het bezit van den secretaris, den heer J. C. Heeck, Oranje Nassaulaan 169 te Overveen, moeten zijn. ATHLETIEK. „HAARLEM"-ATHLETEN NAAR ALFEN A. D. RIJN. Tweeden Pinksterdag zal een ploeg athleten van „Haarlem" deelnemen aan de athletiek- wedstrijden te Alfen a. d. Rijn, welke zijn uit geschreven door de vereeniging Alphia. LAWNTENNIS. Uit Parijs: Vrijdag werden eenige wedstrij den in de kwart finale van het heeren- en dames-enkelspel voor de internationale ten niskampioenschappen van Frankrijk ge- In het heeren enkelspel 1 won Perry (En geland) van den Zwitserschen Daviscupspe- ler Maneff met 97, 6—3, 46, 63; Bous- sus (Frankrijk) van zijn landgenoot Merlin met 1—6, 6—3, 7—5. 1—6, 6—1. Beide winnaars plaatsten zich hierdoor in de demi-finale. Ook in het dames enkelspel bereikte mevr. Sperling (Denemarken) met een 63, 6—0 overwinning op mevr. Henrotin (Frankrijk) de demi-finale, evenals mevr. De la Valdene (Frankrijk, die haar landgenoote mej. Iri- barne met 64, 62 sloeg. Tournament H. L. T. C. Der traditie getrouw, heeft de H. L. T. C. aan de Spanjaardslaan weer een Pinkster- tournament georganiseerd. Lettende op de groote concurrentie met andere tournooien (niet minder dan 13 tennis-tournaments wor den met Pinksteren over het geheele land gespeeld) mag het getal inschrijvingen be vredigend worden geacht. Over de kwaliteit der inschrijvingen mag eveneens bevrediging heerschen, De H.L.T.C. zelf is natuurlijk vrijwel .,au grand complet" aanwezig, terwijl ook eenige leden van de familie Van Riemsdijk naar Haarlem zijn ge komen om opnieuw aan dit klassiek geworden Haarlemsche tennisgebeuren deel te kunnen hemen. Verder nog een aantal oude getrou wen De eerste uitslagen luiden: Heeren-enkelspel B: Tweede ronde. Ir. J. E. Pennink slaat R. Rhodius 60, 6—2. Dames-enkelspel Eerste ronde: Mej. N. Schmidt slaat mej. N, Jonker 75, 6—4. Mevr. Bierenbroodspot slaat mevr. W. Kool bergen 75, 16, 63. Mej. T. Leeuwenberg slaat mevr. Scholten van Meeuwen 46. 6—2, 62. Tweede ronde: Jkvr. L. van Riemsdijk ma? T Leeu- i—'J, 6—ft

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10