Kampeeren. Wordt „Meer en Berg" door Heemstede aangekocht? Het visscherijconflict. Hei Befautfeijfate 53e Jaargang No. 16237 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 30 Mei 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75. elke regel meer f 0.35. Reclames S 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor AbonnéS op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Mei. Het Dure Speelgoed. De naties zijn als de kinderen Kleine Jantje en kleine Marietje hebben elk een speelgoedbootje, zooiets dat je opwindt met een sleuteltje, en ze laten hun bootjes tegen elkaar varen in het bad. Als ze wat grooter zijn mogen zij ieder hun zeilbootje hebben; die varen tegen elkaar in den vijver in-de-buurt, of misschien in een sloot. De eerste maal heeft Marietje gewonnen, en Jan tje heeft gezegd dat het gemeen was omdat ze haar bootje te vroeg heeft losgelaten. Jan tje heeft gehuild van boosheid. De tweede maal heeft hij gewonnen, maar Marietje zegt dat het heelemaal niet eerlijk was want haar zeilbootje had niet zooveel wind gekregen als het zijne, en was ook gestooten tegen een drij vend stukje hout. Waarop er weer erge ruzie komt en Marietje vreeselijk huilt. Moeder treedt bemiddelend op, beide malen. Moeder zegt dat ze zich als groote kinderen moeten gedragen, derhalve „niet zoo klein moeten zijn" en niet zoo gauw huilen. Wat zijn groote menschen toch wijs, denken Jantje en Marietje. Maar op denzelfden dag doet John Buil zijn poging om met zijn Queen Mary een klein beetje vlugger over den Atlantischen Oceaan te komen dan Marianne het met haar Normandie gedaan heeft. Zij hebben al ruzie gehad, want wie van de twee heeft nu het grootste bootje? Da's ook bij Jantje en Ma rietje, bovengenoemd,; een geliefd dispuut. Daar hebben zij ook al over gehuild. Moeder heeft getracht het uit te meten met een liniaal en heel wijs verklaard dat ze even groot zijn, alle bei achttien centimeter lang, maar dat be vredigt geen van beide reeders. John Buil en Marianne hebben geen moeder jammer ge noeg en daarom'hebben ze door hun schrij vende groote menschen al die millioenen an dere groote menschen, die met hen meeleven, koppig laten vertellen dat hun eigen bootje toch lekker het grootste was, tot zij er allebei moe van waren en in slaap vielen. Nu zijn ze weer heelemaal wakker. Marian ne's bootje is vreeselijk hard over den Oceaan gevaren. John Bull's bootje -was wat latei- klaar en probeert het nu nog een ietsje vlug ger te doen. Het schijnt te zullen lukken ook. In de eerste vijfentwintig uur heeft het drie mijlen meer afgelegd dan Marianne's bootje: 747 tegen 744. Misschien wint het straks met een uur verschil op een dag of vier vaartijd. Geen enkele passagier heeft er ook maar het geringste belang bij een uur eerder aan te komen, en het kost groote geldsommen aan extra brandstof. Maar 't is zoo verschrikke lijk leuk! Vraag maar aan Jantje en Marietje, die denken dat de groote menschen zoo wijs zijn. Als straks de Queen Mary wint komt er vast ruzie. Als zij verliest komt er ook ruzie. In het eerste geval zullen de groote menschen in Frankrijk zeggen dat Johnny Bull beter weer heeft gehad dan de Normandie op haar record-reis. In het tweede geval zullen de groote menschen in Engeland zeggen dat Marianneke veel mooier weer heeft gehad' dan Johnny. In beide gevallen zullen de schrijvers, ook groote menschen, weer schrij ven van je welste. En er zal geen verstandige moeder zijn om er e.en eind aan te maken. Het gekibbel zal voortduren tot Engeland en Frankrijk moegehuild naar bed gaan. Prof. Huizinga in zijn boek „De Schaduwen van Morgen" heeft dit verschijnsel speciaal vermeld onder de „puerilismen" van dezen tijd. Hij heeft erbij gezegd dat de passagiers van de verschrikkelijk groote bootjes terwille van deze kinderachtigheden vier dagen trillen doorstaan. Maar daar heeft Johnny Bull al een' antwoord op. Marianneke's passagiers trillen, zegt hij. Zijn passagiers trillen lekker niet, behalve een heel klein beetje maar in de toeristenklasse. En dan is het niet erger dan „wanneer men in een auto met een snelheid van 80 K.M. over een goeden weg rijdt". (Ci taat uit de Tel.)Nu, dat laat Marianneke zich vast niet zeggen. En als Johnny's bootje het. nu vlugger doet zal zij wel eens een mooien dag afwachten en het lekker nóg vlugger doenhè Mammie? Geen antwoord. Helaas, helaas, er is geen Mammie. Intusschen zouden de andere groote men schen zoo graag willen dat Frankrijk en En geland zich nu eens bezig hielden met een paar dingen, die zij van veel meer belang vinden. Maar het is veel leuker om bootjes in het bad te laten varen dan dat vervelende huiswerk te maken R. P. J. W. MISSET t In den ouderdom van 81 jaar is hier ter stede overleden de heer J. W. Misset, die voor zijn'pensionneering vele jaren opzichter bij het haven- en marktwezen te Haarlem is ge weest. Voor dien tijd was hij agent-recher cheur van politie. De teraardebestelling is Dinsdag 2 Juni te 12 ttur op de begraafplaats aan de Kleverlaaji, Restaurant-Hotel FUNCKLER, Haarlem. Cuisine francsise. Diners 1.75 2.50 - 3.50. (Adv. Ingez. Med.) Als je de lange wintermaanden Steeds steedsch in stad hebt moeten zijn, Eentonig op en neder gaande In een verkilde steenwoestijn. Met niets in zicht dan huizenvlakken, Een grauwe lucht en asfaltstraat, Met boomen vol van naakte takken, In somberen schijndooden staat; Dan breng je aan de nieuwe lente Een opgewonden vreugdegroet, Je denkt aan zon en witte tenten, Kampeerlust kruipt weer in je bloed. Wat goeds er dan ook valt te zeggen, Van 't huislijk bed met springmatras, Je haakt er naar, je neer te leggen Op duinzand, hei of sappig gras. Vrij in de zon, desnoods in regen, Vrij aan den boezem der natuur, Ver van de straten en de stegen, Een ruimte- en gezondheidskuur. Al is 't behelpen in veel dingen, Je voelt je vrij bij bosch of zee, Je hoort de vogels vroolijk zingen En zingt, zij 't minder lieflijk, mee. Zoo blijft de mensch naar ruimte streven' Als naar bevrijding uit een kramp, En vlucht hij uit den kamp in 't leven Naar 't vrije leven in het kamp. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Wilt U de ontvangsten hooren, Zacht, of wel op volle kracht? Bij de radio-distributie Hebt U 't regelen in Uw macht. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Een verdacht sterfgeval te Hillegom. De Justitie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak van een jongeman. Dezer dagen is in de Leidsches tra at te Hil legom de 20-jarige jongeman, de kellner Van de E. dood gevonden. De Hillegomsche politie heeft de Justitie te Haarlem daarmede in kennis gesteld. Omdat de doodsoorzaak niet met zekerheid was vast te stellen, heeft de Justitie Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden opgedragen op het in beslag geno men lijk sectie te verrichten. Eerst daarna kan worden uitgemaakt of er reden is aan een gewelddadigen dood te denken. Uit de beste bron vernemen wij evenwel, dat alle omstandigheden op zelfmoord wijzen. Alleen om zekerheid te verkrijgen heeft de Justitie sectie gelast. De sluiting van den J ans weg-schouwburg. Een samenspreking van dilettanten- vereenigingen. In verband met de opmerkingen van den heer M. v. K. in ons vorig nummer deelt de heer E. Schiffer. voorzitter der tooneelvereeni- ging „Herman Heijermans". ons mede, dat het sluiten van den Jansweg Schouwburg de volle aandacht heeft van het bestuur zijner vereeniging Er worden al pogingen in het werk gesteld om de verschillende dilettanten vereenigingen tegen de volgende week in een vergadering bijeen te roepen, ten einde maat regelen te "treffen voor het volgende seizoen. Vereenigingen die. daaraan willen meedoen kunnen zich opgeven bij den secretaris den heer J. Rensen. Korte Begijnestraat 13. Brand in een brievenbus. Ergerlijke baldadigheid. Hedenmorgen kwart voor 8 kwamen voor bijgangers tot de ontdekking dat de inhoud van de brievenbus, staande bij de Blauwe Brug, in brand stond. Direct werd de Heemsteedsche politie ge waarschuwd, die zich in verbinding stelde met het postkantoor te Haarlem. Toen men na enkele minuten met een sleutel arriveerde, bleken de poststukken die de bus bevatte, ernstig beschadigd te zijn. Er waren ongeveer 20 brieven in de bus. waarvan er slechts twee waren waarvan het adres nog te lezen was. Vermoedelijk heeft men hier te doen met baldadige jongens, die van de Luilak-markt kwamen en die een brandende sigaret in de bus hadden geworpen. De directeur van het Postkantoor te Haar lem deelt ons mede, dat alle in de bus aanwe zige correspondentie verbrand is. Zij, die na de laatste lichting dier bus op 29 Mei 1.1. omstreeks 23 u. 30 en vóór 30 Mei om streeks 8 uur correspondentie in bedoelde bus ter post bezorgden, gelieven met het voren staande wel rekening te willen houden, Dan samenvoeging met ,,Groenendaal tot één wandelbosch. Het fraaie heerenhuis op „Meer en Berg". De randstrooken voor villabouvv bestemd. Onze lezers weten dat al meermalen in krin gen van het Heemsteedsche gemeentebestuur ter sprake is gekomen om „Meer en Berg" aan te koopen. Het buiten is reeds eenige jaren in handen van een bankinstelling, die dat is gebleken uit de indertijd mislukte poging om het in.het openbaar te veilen er natuurlijk tegen aannemelijke voorwaarden graag af wil. Het was voor de directie der bankinstelling- geen geheim, dat de gemeente wel genegen was om „Meer en Berg" te koopen, maar bij de indertijd gevoerde onderhandelingen kon men niet tot overeenstemming komen over den prijs. Daarna is een uitbreidingsplan voor „Meer en Berg" vastgesteld. Om het heerenhuis werd een groot stuk boschterrein gespaard. Het ver dere deel van het bosch zou dan verkaveld worden in flinke terreinen elk voor een villa bestemd. Tot op heden is het evenwel niet tot een verkaveling gekomen. Naar wij thans vernemen wordt de quaestie van aankoop van „Meer en Berg" door de gemeente Heemstede opnieuw onder oogen gezien. Het is nog niet te zeggen of er nu kans is, dat de onderhandelingen tot een goed einde gebracht zullen worden. Van Heemsteedschen kant moet onderzocht worden of er voldoende exploitatie-mogelijk heden in den aankoop zitten. De opzet zou daarbij zijn, dat „Meer en Berg" met „Groe- nendaal" tot één wandelbosch wordt gecom bineerd, evenwel met die verstande, dat dan van beide buitens de randgebieden bestemd worden voor villa-terrein. „Meer en Berg" is ongeveer even groot als .Groenendaal". De mooie middenterreinen, die de mooiste stukken natuur bevatten, zou den dan het nieuwe wandelbosch vormen, dat in totaal een grootere oppervlakte zou krijgen dan „Groenendaal" thans heeft. De groote randstrooken zouden voldoende gelegenheid bieden om daar een groot aantal villa's omgeven door vrij groote terreinen te bouwen, waardoor de gemeente inkomsten zou krijgen die staan tegenover de uitgaaf die zij zich zou moeten getroosten voor den aankoop van „Meer en Berg". Heemstede heeft, dat is uit de publicatie van ons vorig nummer wel gebleken behoefte aan mooie boschterreinen die aanlokken tot den bouw van villa's. Wij geven hieronder een schetsteekening van de situatie van „Meer en Berg" eri „Groe nendaal". Onder d'en kop van dit artikel staat een foto van het mooie heerenhuis van „Meer en Berg". Het zou, als het tot een aankoop door Heemstede komt, onder oogen gezien moeten worden, wat de gemeente met dat huis zal doen. Wij hoorden de gedachte opperen om het te bestemmen voor hotel-restaurant. Aan een flink restaurant zou bij 't nieuwe wandel bosch zeker behoefte zijn. Bovendien wordt het gemis gevoeld van een hotel in Heemstede. Het zou evenwel overwogen moeten worden of een loon en de exploitatie van zoo'n hotel restaurant te verwachten zou zijn. Voor BRILLEN naar STIENS! Gierstraat 27 Telefoon 16764 (Adv. Ingez. Med.) In verband met de Pinksterdagen verschijnt het eerstvolgend nummer van dit blad Dinsdag a.s. Rijwieldief gearresteerd. Vrijdagavond half tien deed een reiziger uit Overveen bij de Haarlemsche politie aan gifte, dat zijn fiets, staande voor een café aan de Groote Markt, verdwenen was. Onmid dellijk ging de recherche op onderzoek uit. Een rechercheur bezocht eenige cafés. Te kwart voor elf kwam hij in een café aan de Brou wersvaart. Even later kwam daar de 44-jarige kellner K. uit Bloemendaal, die er f 2.50 te leen vroeg, waarvoor hij een fiets als onder pand wilde geven. Het bleek het gestolen kar retje te zijn. De man vertelde dat hij door drankgebruik niet wist, dat hij een andere fiets meegenomen had. De politie geloofde dit verhaal niet. Dit bleek goed gezien te zijn, want uit een onderzoek bleek dat de man niet eens een rijwiel bezat. Hij is in verzekerde be waring gesteld. MEDEWERKING BIJ VERKEERSEXAMENS. Bij de verkeersexamens, welke door de Haarlemsche schooljeugd met zooveel succes zijn afgelegd werd nog geheel belangeloos medewerking verleend door de firma „Union" die een groote partij chocolade beschikbaar stelde en door de firma Jacobson, die al het drukwerk vervaardigde. Het woord is aan.... Boileau: Wees liever metselaarals dat uw aanleg is. Rijksbemiddelaar roept de partijen niet meer bijeen. In verschillende bladen heeft men het bericht kunnen lezen, dat de Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Czn. de bij het visscherijconflict betrokken partijen tegen gisteren voor een be spreking in den Haag had ontboden. Wij kunnen deze berichten met be slistheid tegenspreken. Van welinge lichte zijde werd ons medegedeeld, dat Mr. de Vries te kennen heeft gegeven, de partijen niet meer bijeen te zullen roepen, waaruit mag worden afgeleid, dat hij zijn taak als geëindigd be- „Groeuendaal" en „Meer en Bosch", BUITEN WONEN. Bij Bosch en Duin en Zee.. RamplaanElswoutslaan RIN KEMA ROOSDORP Middenstandswoningen m/z. centrale verw., vanaf 4600. INLICHT. OP IIET WERK TE OVERVEEN— HAARLEM, en ook Telef. 26429, Aerdcnhout. HUURPRIJS VANAF 32.50 PER MAAND. Geschikt voor GELDBELEGGING. (Adv. Ingez. Med.) Argentinië verzoekt bijeenroeping van de As- semblée. pag. 4 De exploitatie van Abessynië, particulier ini tiatief of exploitatie onder staatscontrole. pag. 4 Zal de Queen Mary toch een record vestigen? pag. 4 Het doel van het Nationaal Fonds voor bij zondere nooden is particulieren te helpen. pag. 3 Voor reizigersverkeer uit Duitschland is f 850.000 beschikbaar gesteld. pag. 3 De Nederlandsclie Bank verhoogt het dis conto. pag. 3 Wordt „Meer en Bosch" door Heemstede aan gekocht? pag. 1 De Hooge Veluwe, een imposant natuurpark* Een praatje over wielrennen. Bioscopen. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het dure speelgoed. 3 pag. 6 pag. 8 pag. 1 Gugliclmo Ferrero: Engeland en Frankrijk kunnen den vrede verzekeren. pag. 4 Van onzen Brusselschen correspondent: Ba lans der verkiezingen in België pag. 4 AMy Groskomp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 3 Mr. M. Kann: Individualisme in Amerika. pag. 5 Van onzen Londenschen correspondent: De haven van Londen wordt vergroot. pag. 7 Van onzen Berlijnschen correspondent: Duitschland in den Pinkstertijd. pag. 7 P. v. d. Hem: De blauwe wimpel. pag. 3 Ko Zweeres: Wilde zwahen boven Haarlem. pag. 7 L. S.: Verlichting in den tuin. pag. 7 Financieele Kroniek: Om den Franschen franc. pag. 5 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 8 J. B. Schuil: Weensche Kleinkunst. pag. 2 II. D. Vertelling: Roode anjers. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. IX,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1