Coupons eerla ndica De hooge Veluwe, een imposant natuurpark. ^WEERBERICHT i i d w o F.yjlibfufli LÉüiaiiA DODGE AGENTSCHAP Olympische zwemcandidaten trainen in Stoops Bad. Weensche Kleinkunst INCEZCWIK /TUKKIN Z A' T E R D X G 30 MEI 1936 HA'AREEM'S DAGBEAD Z INSTITUUT „ORANJE NASSAU" CHRISTELIJKE OPLEIDINGSSCHOOL NASSAUPLEIN 2. Voorbereiding v. Gymnasium, H.B.S., Lyceum, M.U.L.O. enz. in ZES jaar. CHRISTEL. M.U.L.O.-SCHOOL, Nassaulaan 37 a, onder een commissie van beheer, uitgaande van de Vereeniging Instituut „Oranje Nassau" en de Vereeniging „Groen van Prinsterer". Opleiding voor diploma A en B in 3 of 4 jaar, voorbereiding voor Middelbaar-Technische School, Zeevaartschool enz. AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor den nieuwen cursus kan dagelijks geschieden aan de school, Nassauplein 2 (Telefoon 12172). Het Bestuur van het Instituut „Oranje-Nassau": Ds. P. W. FOEKEN, Voorzitter. Dr. A. A. v. SCHELVEN, Vice-Voorz. A. v. DRIEL, Secretaris. De commissie van beheer voornoemd: 1 3. ALTA, Voorzitter. A. v. DRIEL, Vice-Voorzitter. W. F. 3ANSEN, Secretaris. (Adv. Ingez. Med.) Cultuur en Natuur vereenigd. In het hart rn onze onvolprezen provin cie Gelderland strekt zich over een opper vlakte van zesduizend hectaren het Na tionale Park „De Hooge Veluwe" uit. Een imposant stuk Nederlandsche grond, deels ge cultiveerd deels in ongerepten staat, ligt hier open voor ieder oprecht minnaar van natuur en schoonheid. Het Nationale Park verwacht een groot aantal bezoekers dezen zomer en het zal zijn gasten niet beschamen. Het zal u zijn vijvers toonen, zijn weilanden, zijn heu vels, zijn bosschen, zijn bloemen en bovenal zijn met talrijk wild bevolkt natuurreservaat. Het vraagt van u als tegenprestatie slechts een kleine geldelijke vergoeding ende voorwaarde, dat ge u er als waardig burger zal gedragen. Zoo ergens „de hoede van het publiek" een allereerste vereischte vormt dan is het wel in dit natuurpark. Wie door den ingang aan den weg Otterlo Hoenderlo De Hooge Veluwe binnenkomt be landt eerst in het geciviliseerde gedeelte van het grondgebied. Ge passeert er het dienst gebouw en vervolgens het prachtige Huis Sint Hubertus, beide scheppingen van dr. Berlage. Vooral dit laatste gebouw trekt door zijn merkwaardlgen vorm de aandacht van den beschouwer. Die vorm vindt zijn oorsprong in de opdracht aan den bouwmeester om in de constructie de legende van Sint Hubertus te symboliseeren. De gebogen onderbouw geeft mei zijn vertakkingen het gewei, de voorgevel den kop van een hert weer. Het kruis en het gewei uit de legende de verheffing van den geest boven de materie merkt men ook aan den toren op. Weide, water en geboomte om geven het slot, dat zich aan zijn omgeving wonderwel aanpast. Op de weilanden volgt het bosch met zijn weelde van bloeiende hees ters, loof- en naaldhout, waartusschen een net van wandelwegen en rijwielpaden ligt, die door den A. N. W. B. op discrete wijze van wegwijzers zijn voorzien. Het mooiste punt in dit deel van het Park, dat 1500 hectaren be slaat, is ongetwijfeld de Fransche Berg, vroe ger Pampelt geheeten, vanwaar men een on vergetelijk vergezicht heeft over de omgeving. Hier, op het hoogste punt van de Veluwe, be vinden we ons op historischen grond. Hier immers was het en wij geven nu het woord aan den heer W. H. de Beaufort, die op een' excursie van persmenschen namens de Stich ting Het Nationale Park „De Hooge Veluwe" aanwezig was dat de samengestroomde Veluwenaren in het rampjaar 1672 het opruk ken der Franschen, die bij Arnhem over den Rijn getrokken waren, bespiedden, bij welke gelegenheid zij dezen heideheuvel kunstmatig verhoogden en eenigszins als verschansing in richtten. Daar verschansten zich ook de aan den Prins van Oranje verknochte Veluwenaars tegen den Spaanschen veldheer Montecuculi, toen deze in 1629 den IJsel overtrok en ver dedigden zij hun bakermat, aan welk wapen feit hun berg zijn naam ontleende, die een verbastering zou zijn van Pampelona, de on neembare Spaansche vesting Aan den voet van den Franschen Berg rijzen de fundamenten van het KröllerMüller Mu seum op, dat nog steeds op zijn voltooiing wacht. Eenzaam en droefgeestig ligt het ver weerde Maulbronner gesteente in het zand en de wandelaar waant zich hier eerder temidden van een vervlogen cultuur dan bij de grond slagen van een modernen kunsttempel. Zal het de Hooge Veluwe ooit zijn toegestaan een der beroeemdste Nederlandsche kunstcollec ties in haar centrum te mogen herbergen? Van den Franschen berg af kijkt men in het eigenlijke natuurreservaat, de „wild baan". In deze uitgestrekte, hier en daar door dennenbosschen onderbroken vlakte, heeft men de natuur den vrijen loop gelaten. Een der weinige dingen, die aan cultuur en men- schelijke leiding herinnert, is de weg, die er dwars door heen voert. In de wildbaan huistT de schuchtere hertenbevolking, die wij uit onze touringcars op grooten afstand in kud den waarnemen. De dieren leven er een vrij en onbekommerd bestaan en hebben er hun vaste voederplaatsen. Wie er met den kijker gewapend op uitgetrokken is, zal de ver schillende soorten hertachtigen kunnen iden- tificeeren. Hij zal de kleine gracieuse ree of Europeesche gazel opmerken, het forsche edelhert met zijn monumentaal gewei dat met de jaren in takken toeneemt, en niet te vergeten de mouflon, het wilde schaap van Zuid-Europa met zijn zware krulhorens. Als zeldzame .expositie is dit alles voor den na tuurliefhebber te bezichtigen. De jacht staat in de wildbaan op het tweede plan en richt zich slechts op het schieten van oude, zieke lijke of achterlijke „exemplaren". Buiten zijn edele wildsoorten heeft het Nationale Park natuurlijk zijn uitgebreide konijnen- en eek hoornfamilies, maar ook Reinaert leeft er in zijn deskundig gemaskeerd Maupertuis. On telbaar haast zijn de vogelsoorten. Kwikstaart tapuit, wulp, korhaan, om slechts enkele te noemen, hebben er hun home. Alle genieten een speciale protectie tot den havik, den boomvalk en den sperwer, al strekken hun rooverijen zich soms zelfs tot de bewoners van de fazantenkweekerij uit Moeten we nog een bijzonderheid van de Hooge Veluwe vertellen, dan zijn het zeker de werken van Nederlandsche beeldende kun stenaars, die het Park bevat. In bet Ottelo'sche -Zand is het 't prachtige monument van Mendes da Costa voor Christiaan de Wet, dat de aandacht vraagt. Prof. van der- Velde schiep de imposante Steynbank, van ander- kunstenaars zijn er creaties in brons en steen zooals het legendarische steenen hert en het in relief gebouwde granieten hertengewei van John Raedeker. „Het is de veelzijdigheid van de Hooge Ve luwe, die haar tot Nationaal Park stempelt", aldus karakteriseerde de heer De Beaufort het gebied der Stichting. „Immers hoe be langrijker brokken natuurschoon het Na tionale Park ook bëvat, brokken die op zich zelve beschouwd, èn door aard, èn door uit gestrektheid, als natuurmonument zouden kunnen worden aangemerkt, het is onjuist in dien men in het Nationaal Park als zoo danig uitsluitend een „Natuurreservaat" zou zien. Reeds het feit dat dit grootsche Veluwe- landschap omrasterd is, verzet zich tegen deze opvatting. Wil men een echt „Natuurre servaat", men bewondere de onvolprezen Ve- luwezoom van onze Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, maar de afgeslotenheid, de omperking, stempel de „Hooge Veluwe" tot een Park, als men wil: „Natuurpark", omdat daarbinnen aan de schoonheid der natuur een zoo groote plaats is ingeruimd, maar dan toch een cultuur object en het is juist de veelzijdigheid van cultureele uitingen binnen de Hooge Veluwe, welke wij in het bereik van het Nederlandsche Volk willen brengen, en dat ons de Hooge Veluwe een „Nationaal Park" doet noemen. Uit dien gezichtskring dient men ons werk ook in zijn onderdeelen te bezien. Is niet de vrije natuur de meest ideale om geving, en in onzen tijd zeer zeker, om ons volk in contact te brengen met cultureele waarden, zij het dan parkaanleg of architec tuur, beeldende kunsten of muziek? Waar zoekt men rust, verpozing, afleiding in den goeden zin des woordsIn de vrije natuur! Waar beter kan men dus den mensch ontvan kelijk verwachten voor uitingen van hooger cultureele waarde, dan juist daar waar stille schoonheid inwijdt, en eenzaamheid tot over peinzen noodt. De gedachte is nog nieuw, de uitingen er van zijn wellicht wat onwennig, doch de on bevooroordeelde bezoeker zal op den duur niet aan de bekoring er van kunnen ontkomen." De trip naar de Hooge Veluwe is een der nieuwe tochten, die de Nederlandsche Spoor wegen in samenwerking met de Algemeene Transport Onderneming in de komende zo mermaanden organiseert. Zij komt voor in het pas verschenen, aan de stations verkrijgbare boekwerkje ..Uitstapjes door Nederland 1936" waarin de bijzonderheden voor goedkoope tochtjes per trein, boot enz. en de nieuwe va- cantiekaarten te vinden zijn. DE RIJKSBIJDRAGE VOOR HET VROEGE TULPENFONDS. Het Hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur heeft, naar het Week blad voor Bloembollencultuur meldt, beslo ten, zich in verband met de afwijzing door den minister van het bekende verzoek van het Surplusfonds om aanvulling der Rijks bijdrage voor het Vroege Tulpenfonds, schriftelijk tot den Minister van Landbouw te wenden en met klem op wijziging van het standpunt van den minister aan te dringen. Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur. De saneeringsmaatregelen weer aan de orde. De 181e algemeene (buitengewone) ver gadering der Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur zal gehouden worden Maandagmid dag 22 Juni a.s. in het Krelagehuis. Het Hoofdbestuur stelt voor, in afwijking- van het besluit der 197e algemeene vergade ring. het saneeringsvraagstuk in deze verga dering te behandelen, o.m. om deze reden dat, wanneer in September de vergadering zich tegen de voortzetting der saneering zou ver klaren. het hoofdbestuur deze uitspraak on mogelijk zou kunnen uitvoeren. In de be schikkingen is dan toch reeds vastgelegd het percentage, dat men voor 1936"37 zal mogen planten, terwijl de plantijd dan reeds is be gonnen. De volgende vragen zullen aan de orde komen: 1. Acht de algemeene vergadering ophef fing van alle saneeringsmaatregelen wen- schelijk? (Ter voorkoming van eventueel misverstand wordt er op gewezen, dat ook bij bevestigende beantwoording van deze vraag de maatrege len gedurende het seizoen 1936 in vollen om vang gehandhaafd moeten worden). 2. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening dat de saneeringsmaatrege len ook voor het plantjaar 1936. '37 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven, met dien verstande, dat het bestaande prijzenstel sel gewijzigd wordt in een stelsel van uiteen- loopende minimumprijzen? 4. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van oordeel, dat maatregelen ter voor koming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd moeten worden, maar geen in levering van surplus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en bui- tenlandsche minimum-prijzen meer moeten worden vastgesteld? De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidweste lijken tot Noordwestelijken of Noordelijken wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen. Waar schijnlijk regenbuien. Aanvanke lijk iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 771.4 m.M. te Okureyri. Laagste 747.6 m.M. te Skagen. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Slechte vooruitzichten voor de Pinksterdagen. De depressie, welker kern gisteren over de Noordelijke Noordzee was gelegen, heeft zich in diepte toenemende naar het Oosten ver plaatst. Zij beheerscht het weer over bijna ons geheele waarnemingsgebied. Op tal van plaat sen is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken. Veel waarnemingsstations melden regen. Over het Westen van de Britsche eilanden stijgt de barometer snel. Aanvoer van lucht uit Noor delijke richtingen deed over IJsland en Schot land de temperatuur weer eenige draden dalen. In het overige gebied zijn de ochtendtempera- turen iets gestegen. De vooruitzichten voor de Pinksterdagen blijven ongunstig. Bij de drukstijgingen in het Westen is een krachtiger Noordwestelijke luchtstroom bij ons te wachten, met buiig weer en aanvankelijk met afkoeling. Ook el ders is nog geen weersverbetering in het voor uitzicht. Over de Britsche eilanden blijft het guur. Frankrijk, Duitschland en Zwitserland hebben wat zachter weer, doch zwaar bewolkt en regenachtig. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. 754 m.M. Stand van heden Neiging achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht 52 gr. F. Hoogste heden tot 11 uur 60 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 11.41 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.4522.— uur. Maandag v.m. 0.10 uur; n.m. 12.39 uur. Strand berijdbaar van 5.1510.40 uur. Dinsdag v.m. 0.58 uur; n.m. 13.21 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.20 uur. was ch- stoff en Dinsdag en Woensdag a.s. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 30. MEI Stadsschouwburg: Amst. Tooneel Ver. met „Biografie", 8.15 uur. Frans Hals Theater: „In 't Witte Paard". 2 30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Singende Jugend" met de Wiener Sangerknaben, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het Dubbele Paspoort", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ,,'t Was één April" met o.a. Joh. Kaart en Jopie Koopmans, 2.30, 7 en 9.15 uur. Raamsingel, Gasthuissingel, Kampersingel: Luilak-Bloemenmarkt. Verspronckweg 31: Alg. verg. v. Aandeelh. der N.V. Bouw- en Expl. Mij. „Zuid-Haarlem" 7 uur. ZONDAG 31 MEI Stadsschouwburg: Amst. Tooneel Ver. met „Biografie". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: „De Voddenraper van Parijs". 8.15 uur. Rozekruisers Genootschap: Openbare voor dracht: Bakenessergracht 13. 7.15 uur nam. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds MAANDAG 1 JUNI Gem. Concertgebouw: „De Voddenraper van Parijs". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. DINSDAG 2 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Tot 31 Mei 's avonds 8 uur zijn de volgende apotheken 's avonds na 8 uur en des nachts geopend: I. Koster, apotheek „Bosch en Vaart", Bosch en Vaartstraat ,26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. En van len Pinksterdag 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 5 Juni: J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6, Tel. 10378. J. Samplonius, Firma Begemann en Snelt je? Kruisweg 30, Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65. Tel. 23525- -Heeft U de W) 1 vanaf 1695 reeds gezien ZIJLWEC 26-28 - TELEFOON 17187 (Adv. Ingez. Med.) Mevrouw Braun spreekt een aanmoedigend woord. Van links naar rechts (zittend)dc dames Kasteyn, Stroomberg, Kleinoot, Wagner, Van Feggelen, Martin, Kint, Selbach. Links achterste rij Metman en Scheffer. In het midden de heer Hemsing. Vrijdagavond is in het buitenbad van Stoop's Bad de training van de Olympische zwemcandidaten begonnen. Alvorens te beginnen hield de voorzitter van den Kon. Ned. Zwembond, de heer Jan de Vries, een hartelijke toespraak, gevolgd door een geestdriftige speech van de train- ster Mevrouw Braun. De hoop werd uitgespro ken, dat de zwemsters en zwemmers de onder linge vriendschap zouden handhaven en zoo mogelijk nog versterken. Om het doel te be reiken is vóór alles een goede geest noodig. Hoewel de temperatuur boven water nog verre van ideaal was om te trainen, gingen de dames en heeren toch te water, dat dank zij de goede zorgen van den.directeur der in richting, en heer G. Vogel, op een tempera tuur van ongeveer 67 graden fahrenheit ge bracht was. Het was voor de zwemmers en zwemsters nog eenigszins onwennig op de 50 meter baan, omdat ze den geheelen winter op banen van 25 M. gezwommen hadden. De goede richting werd af en toe verloren. We gens de koude temperatuur werd. het pro gramma rug-, school- en vrije slag zoo vlug mogelijk afgewerkt. Mevrouw Braun verklaarde zich over de prestaties tevreden. De dames Willy den Ouden en Rie Mastenbroek waren afwezig. HET TOONEEL. in den Amsterdamschen Stadsschouwburg. Nadat in de afgeloopen week de muzikaal- dramatische kunst in den Amsterdamschen Stadsschouwburg hoogtij heeft gevierd met de opvoeringen van Midzomernachtsdroom door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging en het Concertgebouw-Orkest is thans de lichte om niet te zeggen luchtige Muse het gebouw op het Leidsche Plein binnen gefladderd en laten Weensche cabaretiers ons Weenen zien, zooals het lacht, zingt en danst. En waarom ook niet, nu de lente weer in het land is en voor het tooneel in de hoofdstad toch geen belangstelling meer is te verwachten. Laat men ook de kleinkunst maar eens een kans geven. Wanneer de vorige directeur van den Stadsschouwbudg, de heer Merckelbach, zijn zin had gekregen, zou de lichte Muse al reeds veel eerder triomfantelijk op het Leidsche Plein zijn binnengeleid en zouden er al lang althans in de zomermaanden revuegirls op het tooneel van het eerste theater in onze hoofdstad hebben rondgesprongen. En zoo kregen wij dus op het groote tooneel van den deftigen Amsterdamschen Stads schouwburg een programma te zien, dat half cabaret, half variété was. Wij dachten ons met de drie danseressen „die drei von der Wie ner Staatsoper" die voor een bergd'ecor Tyroler dansen uitvoerden, met Lily Arlen, de walsende Wiener Madel, Bely Rex, „den Teu- felskerl", die salto's maakte alsof het zoo niets was en Peggy Taylor, die door 3 mannen als een bal over het tooneel werd gegooid, veertig jaren terug, in de Vereeniging in de Kalver- straat, waar wij precies zulke programma's zagen en wij moesten ons even de oogen uit wrijven, om te bedenken, dat wij daar in den jare 1936 in de stalles van den Stadschouw- bui'g te Amsterdam zaten. Ook aan Frits van"Haarlem dachten wij en aan Carré. Wij voelden ons op die stoelen in de deftige stalles wat onwennig en wij vroe gen ons af, wat er aan ontbrak. En op eens wisten wij: tafeltjes en losse stoelen, bier en sigarettenrook, rondloopende kellners en kellnerinnen. Een programma als dit vraagt zijn eigen milieu en de groote, deftige stads schouwburg was dit milieu zeer zeker niet. Ook bij den conferencier, Rolf Ronay, die geestig en vlot moppen debiteerde en nog meer bij Lilly en Emy Schwarz, de twee zus ters, die het programma na de pauze vulden, voelden wij het nog sterker: het was Wee nen en toch Weenen niet. Wij zaten er wat vreemd tegenover, omdat wij in het deftige, stijve Amsterdam en in dat gebouw niet in de ware stemming konden komen, die deze luchtige kleinkunst verlangt. En toch moes ten wij erkennen, dat Lilly en Emy Schwarz ras-cabaret-artisten zijn, spontaan, uitbun dig, levendig, onvermoeid en van een over rompelend entrain. Twee dol-drieste gami nes, die het tooneel vulden met hun uitgela ten vroolijkheid en wanneer zij hun vleugels daverend bespeelden, zich evenzeer acroba ten toonden, als wanneer zij Russische dan sen uitvoerden of de cancan dansten. Voor Lilly en Emy Schwarz was het groote succes van den avond meer dan voor Isa'Kremer, die op het programma was aangekondigd als „die berühmte Diseuse", maar in haar Fransche en Engelsche chansons wat te Amerikaansch was om ons Hollandsch publiek in vervoering te brengen. Met Lilly en Emy Schwarz was de Ween sche geest ongetwijfeld op het tooneel. Maar' de Amsterdamsche Stadsschouwburg toover je niet maar zoo om in een Theater in Wien en de Amsterdammer wordt niet maar zoo dadelijk een Weener, al doen daar twee Wie- nerinnen in hun uitgelaten vroolijkheid ook alle moeite voor. Het bleven twee verschillen de werelden, voor en achter het voetlicht. J. B. SCHUIL. Einduitkeering tuinbouw- steun 1935. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. De minister van Landbouw en Visscherij heeft geantwoord op vragen van den heer Groen betreffende de afwikkeling van de einduitkeering van den tuinbouwsteun 1935 en vaststelling en be kendmaking van de richtprijzen voor war- moezerij gewassen en fruit. De afwikkeling van de einduitkeering tuin bouwsteun 1935 is eenigermate vertraagd door de omstandigheid, dat voor verschillende pro ducten de richtprijzen aan een nader onder zoek moesten worden onderworpen in verband met de zich telkenjare voordoende verande ringen in den teelt. Op grond van de resultaten van het terza ke ingestelde onderzoek heeft vaststelling der einduitkeering dezer dagen kunnen plaats vinden. De minister is bereid te gelegener tijd de de finitief vastgestelde richtprijzen bekend te maken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Eerste Pinksterdag. Collecte voor Meer en Bosch en Sarepta. Wanneer bovenstaande datum Weer op Uw kalender staat, Dan krijgt U een prachtig kansje. Voor een heele mooie daad. Want dan komt men U weer vragen of ge een klein bloempje wilt, van de baten wordt als altijd Heel wat niénschenleed gestild. „Meer en Bosch" en ook „Bethesda" Zijn, zooals dat jaarlijks gaat, Door Uw vriend'lijk medeleven En Uw offer zeer gebaat! Laat Uw linkerhand maar weten, Wat Uw rechterhand weer geeft. Zorg alleen dat deze linker Zich dan niet te schamen heeft.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2