DE BLAUWE WIMPEL Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. Nederlandsche Bank verhoogt disconto. 'Jtouw stUtqfi.. ZSTERD'A' 0 30 M E T TOSS H "A A E T: E M'S T) A 'G E L' A D' Doel is particulieren te helpen. Samenwerking met plaatselijke commissies. Dezer dagen hegft het dagelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden in het paleis aan den Kneuterdijk een persconferentie gehouden waarin het doel en werkwijze van het fonds werden uit eengezet. Het Nationaal Fonds >voor bijzondere noo den is niet te beschouwen als een directe voortzetting van het Nationaal Crisis-Comité. Het doel van het Fonds is hulp te verlee- nen voor bijzondere individueele nooden, waarin plaatselijk niet voldoende kan wor den voorzien. Het ligt niet in de bedoeling van het Nationaal Fonds om rechtstreeks aanvragen in ontvangst te nemen. Deze aan vragen worden verwezen naar plaatselijke commissies van samenwerking, welke, indien daartoe de behoefte blijkt, door de burge meesters moeten worden gevormd. Waar een armenraad aanwezig is, zal deze de aange wezen instantie zijn om deze samenwerking te stimuleer en. De commissies van samenwerking zullen moeten worden gevormd uit vertegenwoordi gers van de belangrijkste onderstands-instel lingen, alsmede van sociale diensten, die bij de behandeling van de gevallen betrokken zijn. Aanvragen, tot de commissie gericht, zullen moeten worden onderzocht, waarna de commissies moeten beslissen over de moge lijkheid om hulp te verleenen. BI ijle t deze aanwezig, dan kan de be handelingswijze door de commissies worden uitgestippeld, waarbij naast financieele hulp tevens gedacht zal moeten worden aan mo- reelen, opheffenden steun. In het bijzonder ten aanzien" van kleine middenstandsbedrij- ven zal saneering meermalen wenschelijk blijken. Inrichting van boekhouding, bezui niging op personeel, e.d. kan reeds belang rijk tot vermindering van kosten bijdragen. Dan zullen de commissies hebben na te gaan welke instellingen kunnen bijdragen in het bijeen te brengen bedrag. Aan de hand van een rapport omtrent het geval zullen deze bijdragen moeten worden gevraagd, die, aan gezien de instellingen in de commissies ver tegenwoordigd zijn, veelal direct kunnen worden toegezegd. Staat vast, welk bedrag plaatselijk is bijeengebracht, dan kan zoo noodig, op het nationaal fonds een beroep worden gedaan om het ontbrekende aan te vullen. Het nationaal fonds zal mogen eischen, dat de gevallen behoorlijk zijn toe gelicht en dat wordt aangetoond, dat plaat selijk inderdaad het mogelijke is bijeenge bracht. In het algemeen zal de hulp bestaan in liet voor eenmaal bijeenbrengen van een bedrag in geld. Credieten liggen niet binnen het kader van het fonds. Voor deze hulpver leening moet worden verwezen naar organen van voorschotverlening, die door samenwer king met de borgstellingsfondsen in de toe komst wellicht meer dan voorheen in de cre- dietbehoefte van bepaalde, kringen kunnen voorzien. Ook personen, die regelmatig een tekort in hun inkomsten hebben, komen niet voor hulpverleening in aanmerking. Deze moeten worden verwezen naar organen van geregelde steunverleening. In de gevallen, speciaal geëigend voor de hulpverleening van de commissies van samen werking en het nationaal fonds, zal moeten worden aangetoond, dat door het verstrek ken van een bedrag ineens een zoo mogelijk blijvende opheffing uit armlastigheid of voorkoming van armlastigheid wordt bereikt. Ieder kent de gevallen van stille armoede, van kleine bedrijven, die wel levensvatbaar heid hebben, doch nimmer tot bloei komen, omdat een klein handelskapitaal ontbreekt, van zieken, die wellicht door verpleging el ders spoedige en vollediger genezing zouden vinden, van een studie, die moet worden on derbroken, omdat door wijziging in de finan cieele omstandigheden de gelden niet meer beschikbaar zijn. In dergelijke gevallen meent het fonds een zeer nuttig werk te kun nen doen, dat ongetwijfeld recht heeft op de sympathie van het Nederlandsche volk. Doordat het fonds hoopt, plaatselijk bij eengebrachte bedragen te suppleeren, stimu leert het de beschikbaarstelling van giften door plaatselijke instellingen. Anderzijds maakt het, doordat een hooger bedrag kan worden bijeengebracht, mogelijk, dat volle dige hulp wordt verleend, waar plaatselijk slechts gedeeltelijk kon worden geholpen. Gezien het feit, dat het Nationaal Crisis- Comité onder voorgaan van Prinses Juliana nimmer tevergeefs eenberoep deed op den weldadigheidszin van het Nederlandsche volk, en daardoor in staat was veel nooden te lenigen in de crisisjaren, die achter ons' liggen, vertrouwt het fonds, ook voor dit onderdeel van den crisisarbeid op den steun van breede kringen te mogen rekenen. Het zal er op toezien, dat de gevallen nauwkeurig worden onderzocht. Door de er kenning van plaatselijke commissies van sa menwerking kan het invloed er op uitoefenen dat overal, waar deze arbeid wordt opgevat, een commissie veelzijdig wordt samengesteld en voor alle groepen van de bevolking open staat. Nationaal en neutraal in den besten zin des woords, vraagt het fonds de medewer king van allen, om zijn taak te kunnen ver vullen. In vele gemeenten is reeds oprichting van commissies van samenwerking in voorberei ding. Dank zij goedgunstige beschikking van de Koningin 'heeft het Nationaal Fonds voorloo- pig de beschikking gekregen over eenige kantoorruimte in het Paleis Kneuterdijk 20. Den Haag. Aan dit adres, telefoon no. kan correspondentie voor het fonds worden gericht. Het postgironummer van het fonds is 272727. Mogen velen er bedragen op storten, opdat het fonds zijn menschlievende taak. welke het met moed en opgewektheid gaat beginnen, ten volle zal kunnen verrichten! Werkspoor heeft voordeelig saldo op exploitatierekening. Werkspoor te Amsterdam heeft over 1935 een voordeelig saldo ad f 561.134 kunnen boe ken (1934 f321.267 nadeelig), waaruit niet al leen het nadeelig saldo der renterekening, de ongevallen- en invaliditeitsverzekering, als mede de zakelijke bedrijfsbelasting en de bij dragen aan de personeelsfondsen konden wor den bestreden, doch ook nog van de afschrij vingen ad f661.072 een gedeelte,ten bedrage van f 139.232 kon worden gedekt. Omtrent de verdere vooruitizchten blijft het onder de nog steeds onzekere omstandigheden moeilijk met zekerheid te berichten. Men zorge voor veilige Pinksterdagen. Oproep van den A. N. W. B. tot alle weggebruikers. De A. N. W. B. doet voor de feestdagen een beroep op alle weggebruikers, wielrijders en voetgangers: Rijdt in de komende dagen nog om zichtiger dan ge gewend zijt, houdt rekening met de behoeften van het verkeer als één geheel en beschouwt uzelve daarin niet als een op den voor grond tredende eenheid. Bedenkt dat zij die tijdens de Pinksterdagen op den weg zijn niet in de eerste plaats op snel verkeer ingesteld zijn, maar op toeristisch genoegen en past u aan dezen algemeenen toestaan aan. Helpt ons ons doel te bereiken, om de verkeersongevallenrubriek na de feestdagen tot ongekend kleine pro porties terug te brengen en gij zult met dubbele voldoening op uw va- cantiedagen kunnen terugzien. Kon. Paketvaart Mij. In het verslag der N.V. Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam over 1935 wordt gezegd, dat de verkregen resultaten in 1935 het handhaven van vertrouwen in de toekomst der vennoot schap rechtvaardigen. Het saldo der exploitatie bedraagt f 5.272.275 (4.519.899). De winst- en verliesrekening kon worden ge sloten met een voordeelig saldo van f 218.126, hetwelk evenwel niet voldoende is voor 't uit- deelen van dividend (v. j. sluitend gemaakt door overbrenging van f 765.000 uit de extra reserve) Met een vol procent. Het disconto van de Nederlandsche Bank is met ingang van heden over de geheele linie met een procent ver hoogd. f 850.000 voor reizigers verkeer uit Duitschland. Met ingang van 15 Juni a s. treedt een re geling in werking, volgens welke in Duitsch land woonachtige personen ten behoeve van niet-zakelijke reizen naar Nederland reiscre- dietbrieven, reiseheques, hotelcoupons etc. ter waarde van hoogstens RM 500 per per soon en kalendermaand zullen kunnen ver werven. Het totale bedrag, dat voor het reizigers verkeer naar Nederland ter beschikking zal worden gesteld, is dit jaar op f 850.000 ge steld. Daarvan zal f 700.000 op aanvraag in het a.s. seizoen worden uitgegeven, terwijl na uitputting van dit bedrag onder zekere voor waarden nog beschikbaar zullen blijven: 1. f 100.000 voor Nederlandsche onderda nen, welke in Duitschland wonen en een reis naar het vaderland willen maken, met dien verstande, dat hiervoor een maximum van f 100 per persoon en per kalendermaand geldt. 2. f 50.000 voor deelnemers aan congressen en dergelijke. H. V. A. keert 8 procent uit. Het dubbele van het vorig jaar. Door de Handelsvereeniging Amster dam wordt voorgesteld over het boek jaar 1935 een dividend uit te keeren van 8 percent, hetgeen tweemaal zoo veel is als verleden jaar. Benoemingen Raad van Indië. Bij K. B, is benoemd tot vice-president van den Raad van Indië dr. F. H. Visman, thans regeeringscommissaris voor de bestuursher- vorming, en is eveneens benoemd tot lid van den Raad van Indië de heer J. H. B. Kune- man, thans gouverneur van Oost-Java. Auto tegen boom gebotst. Vrijdag heeft te Oldebroek op den Elburg— Eper Grindweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De chauffeur van een perso nenauto komende uit de richting station Le gerplaats Oldebroek raakte in een bocht van dezen weg de macht over het stuur kwijt met 't gevolg, dat de wagen tegen een boom bots- ste. Van de vier inzittenden werden de bestuur der de heer G. Wessels uit Zwolle en een 6- jarig meisje Koops eveneens uit Zwolle tegen den grond geslingerd. De heer W. kreeg een ernstige schedelfractuur en een gebroken been en werd bewusteloos opgenomen. Het meisje had beide beenen gebroken. De heer van der Molen liep eenige hoofdwonden op. Een mede inzittend kind bleef ongedeerd. De toestand van den heer Wessels is zeer ernstig. DOOR PIET VAN DER HEM jp. NIET BOOS KIJKEN, ALS IK 'T WIN DINGEN, DIE EEN MAN TEGEN ZIJN VROUW ZEGT Mmmm.wat zei je eigenlijk alwéér bruine boonen vandaag! Kunnen we nou eindelijk eens op tijd gaan slapen vanavond? Doe toch niet zoo idioot! Als jij nou eens begon met logisch te leeren denken Het is me een raadsel waar jij het geld laat .Praat nu alsjeblieft niet mee over dingen waar je toch geen verstand van hebt. ik heb zelf niks hoe kan je zoo stom zijn om je zoo te laten beetnemen! Hmwel aardig geloof ikik heb geen verstand van die dingen. Nee., nee., nee.., de tijden zijn er heusch niet naar. Hou nou es even st.il Omdat ik er geen zin in hebdaar- DINGEN, DIE EEN MAN TEGEN DE VROUW VAN EEN ANDER ZEGT. .weet je nog, dat je drie maanden gele den tegen me zei .het kan me heusch niet scheien wat Ik eet. Ik hou van alles. Wat! is het al zoo laat! In jouw gezel schap vliegt de avond om! klein dwaas meisje! Zal ik je dat nu eens precies uitleggen? je bent een echte vrouw! je bent zoo verrukkelijk onlogisch! dat kan alleen een intelligente vrouw met zooveel praktisch overleg als jij als je eens wist hoe goed mij je belang stelling doet! toe, gun me nu het pleizier dat voor je te koopen het is een schandaal zooals ze tegen woordig het bona fide publiek bedriegen op alle mogelijke manieren! ....ik maak je mijn compliment over je buitengewoon smaakvol toilet. Jij moest al tijd blauw dragen.... blauw is jouw kleur. het zal me een waar genoegen zijn als' je me de eer wilt aandoen met me te gaan lunchen. En vertel me nu eens wat over jezelf. .Wat kan ik voor je doen? je weet dat je te allen tijde over mij beschikken kunt DINGEN DIE EEN MAN NOOIT ZEGT: ik ben driftig en veeleischend geweest en onredelijk Zooals jij kan tooveren met het huis houdgeld, daar sta ik gewoon verstomd van! lieveling, heb je wel kleedgeld genoeg? hagroote kamerbeurt! fijn! zoo'n lieve, charmante vrouw als jij ver dien ik eigenlijk heelemaal niet. ....jij chauffeert veel beter dan ik. die schranderheid hebben de kinderen natuurlijk van jou.... als je soms eens een weekje naar Parijs wilt dan zal ik wel bij de kinderen blijven. zonder jou had ik het nooit klaarge speeld. dat goeie idee is oorspronkelijk van jou geweest. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Contact-commissie voor bloem- bollenbedrijf gevormd. Doel is te komen tot een eensgezinde houding ten opzichte van kweekersbelangcn. Dezer dagen is op een bijeenkomst in Lisse een „Contact-commissie ter behartiging der bloembollenkweekersbelangen" gevormd. Na besprekingen is deze commissie tot stand ge komen met medewerking van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het Hollandsch Bloembollenkweekers-genoot schap, de Diocesane R.-K. Land- en Tuin- bouwbond, de Bond van Bloembollenveilingen en de Nederlandsche Tuindersbond. Elk van de genoemde vereenigingen heeft haar vaste vertegenwoordiging in deze commissie. Het doel der commissie is, om, door een ge zamenlijk behandelen van de vraagstukken, die de kweekersbelangen raken, te komen tot een eensgezinde houding ten opzichte hier van. Het secretariaat van de commissie is ge vestigd te Heemstede. Naar betere economische samenwerking met Indië. Commissie van Advies ingesteld. De minister van koloniën, heeft mede na mens de ministers van handel, van land bouw en van financiën: 1. ingesteld een „Commissie van advies no pens concrete uitbreiding van de economische samenwerking tusschen Nederland en Ne- Nederlandsch-Indic". Tot lid en voorzitter van die commissie is benoemd dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State en tot lid o.m. de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer to Heemstede. Mr. Dr. C. P. BURGER, f Op ruim 78-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden mr. dr. C. P. Burger, oud-bibliothe caris der Universiteitsbibliotheek aldaar. Mr. dr. Burger. die van 18811883 leeraar aan het Gymnasium te Haarlem is geweest, is van 1890 tot 1923 bibliothecaris te Amsterdam geweest. BROUWERIJEN WENSCHEN LAGER BIERACCIJNS. De B'ond van Nederlandsche Brouwerijen deelt ons mede dezer dagen een adres aan den minister van Financiën gezonden te hebben. De adressant betreurt daarin het feit, dat de minister het onlangs gedane aanbod der brou werijen heeft afgewezen. Door dat aanbod wilde men de immers de door de regeering gewenschte maar vooralsnog onuitvoerbaar geachte bieraccijnsverlaging voor den fiscus mogelijk maken. Gesteund door de mededeeling. dat de mi nister ook na afwijzing van het aanbod nog steeds accijnsverlaging overweegt, dringt adressant tenslotte nogmaals erop aan, dat de bieraccijns spoedig zal worden verlaagd tot het peil van voor 1924, opdat de blernrijs aan de tegenwoordige omstandigheden kan wor den aangepast.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5