Engeland en Frankrijk kunnen den vrede verzekeren. Balans der Verkiezingen in België. Hoe zal Abessynië geëxploiteerd worden? Hoe Thijs Ijs de verdwenen poes terugbracht ZXT ERDX 'G 30 MEI Ï93S HA ARE EM'S DAGBEAD De positie van Rex. (Van onzen correspondent). BRUSSEL, 29 Mei. Het is niet mogelijk in de drukte voor en de verwarring na een verkiezing een welover wogen oordeel omtrent den toestand te vor men. Eerst nu, de uiterlijke en de innerlijke rust teruggekeerd zijnde, kan men de situatie onbewogen overzien. Het is om te beginnen noodïg even de geestesgesteldheid, waarin deze verkiezingen plaats hadden, te schetsen. De crisis heeft zich in België bet-rekkelijk laat Léon Degrelle, de leider der Rexisten. doen voelen en de welgeslaagde Brusselsche Wereldtentoonstelling heeft de aandacht er ruim een jaar van afgeleid. Maar niettemin wordt hier evenals elders het openbaar leven door wat men ten onrechte de crisis blijft noemen bepaald. Ruim een jaar geleden is men begonnen met het eerste systematische werk van economische reorganisaties. De de valuatie, welke dr. Van Zeeland niet ge- wenscht en niet bewerkt heeft, maakte hem echter wel zijn experiment mogelijk. Een jaar- lang heeft een regeering zonder politieke kleur, steunende op de drie groote partijen, met spe ciale volmachten (dat wil dus zeggen buiten de Kamer om) geregeerd. Om de zaak te ver eenvoudigen kan men nu zeggen, dat het Bel gische volk verdeeld is in twee groepen: één zeer groote. die, tevreden over de resultaten van het laatste jaar, met vertrouwen een ver lenging der proefneming tegemoet ziet; een ander, het kleinste deel dat, onbevredigd, on tevreden blijft en tot eiken prijs „iets anders" wil. Wat dat andere zijn moet en hoe iets anders te bereiken valt, weet men niet in die kringen, men laat zich daar alleen leiden door een sterke ontevredenheid met het bestaande. Deze groep malcontenten valt weer in drie afdeelingen uiteen. Die in Vlaanderen brach ten hun-stem uit op de Vlaamsch-Nationalis- ten, de z;g/ Frontpartijdie in Brussel en het Waalsche gedeelte stemden voor de gelegen- heidsgroepeering door Léon Degrelle onder de vreemde naam Rex uit den grond gestampt, terwijl de ontevreden arbeiders de communis ten steunden. Aangezien deze nieuwe crisispartijen, dat wil zeggen: door de crisis ontstaan óf van de crisis profiteerend, hun stemmen ergens van daan moesten halen, kon dit niet anders dan ten koste van de bestaande groepen gaan. De officieeïe Katholieke partij heeft het sterkste te lijden gehad, omdat zoowel het Front als Rex uit Katholieke kringen gerecruteerd zijn. Slechts weinig liberalen gingen tot Rex over en de communisten distilleerden hun winst uit socialistisch verlies. Heel veel veranderd is er dus niet. Wanneer we ons niet in de war laten brengen door de op de spits gedre ven verkiezingsterminologie, bemerken wij dat Rex en Front beide in wezen en bedoeling katholieke partijen zijn, welke zich, vooral op den duur, meer en meer bij de officieeïe katho lieke partij zullen aanpassen. Het is zelfs niet uitgesloten dat zij er na korter of langer tijd in op zullen gaan. Het is dan ook in verband met die verwachtingen een ieder opgevallen hoe het Belgisch episcopaat zich nimmer daadwerkelijk tegen Rex gewend heeft. De verbintenissen zijn nooit geheel verbroken en van de zijde van Rex is nimmer de gehoor zaamheid opgezegd. Meer en meer komen de ingewijden in de Belgische politiek tot de over tuiging. dat de beweging van Rex een zuive ringsprocedure is, welke zich binnen het po litiek Katholicisme voltrekt, zoodat deze „jongturken", wanneer de booze verkiezings woorden over en weer vergeten en vergeven zijn, hun plaats in de groote georganiseerde eenheid zullen gaan innemen. Anderzijds groeit, in een land waar het Fransche voorbeeld altijd heel sterk werkt, bij de linkervleugel der socialisten en bij de communisten een verlangen naar samenwer king in een nader te bepalen vorm op een eveneens nader te bepalen grondslag. Het denkbeeld van een volksfront, zooals dat thans in Frankrijk verwezenlijkt is, vindt hier langzaam aan nog, toch steeds meer bijval. Het is dus niet te voorzien dat de uitslag der verkiezingen een wezenlijke verandering in de Belgische politiek zal brengen. Behalve eenige verandering in het ministerieel personeel laat het zich aanzien, dat alles bij het oude zal blijven: een nationale regeering steunend op' de drie groote partijen met een beperkt, onpolitiek, practiseh crisisprogramma. Socia listen, officieeïe katholieken en liberalen ver- eenigd, beschikken over een meerderheid sterk genoeg om alle plannen door te zetten. De be dreiging met obstructie door Rex en Front geuit is voor hen niet verontrustend. Wanneer werkelijk, hetgeen heel dom zou zijn, pogin gen in die richting gedaan worden, laat de nieuwe regeering zich eenvoudig weer volledige volmacht verstrekken en handelt de zaken zonder de Kamer af. Dan zullen de Rexisten al spoedig gaan inzien, dat zij oneindig veel meer bereiken kunnen met een loyale samen werking aan den parlementairen arbeid. De volmaakte kalmte, welke er in België in alle lagen der bevolking heerschte vóór, tij dens en na de verkiezingen, een kalmte welke soms wel eens op onverschilligheid leek, be wijst in elk geval, dat men niet bevreesd is voor bijzondere moeilijkheden of bezwaren. In het buitenland heeft men aan de bewe ging van Rex dikwijls een te groote beteeke- nis gehecht, omdat men niet voldoende op de hoogte was van het ontstaan ervan en van de atmosfeer waarin ze zich ontwikkelde. Geiijk we hierboven reeds aangaven moet Rex be schouwd worden als een interne aangelegen heid van de katholieke partij. Deze heeft, door een jarenlange hegemonie verzwakt en ver blind', twee kapitale fouten gemaakt. Zij heeft zich niet bijtijds opengesteld voor de ambities der jongere krachten en zij heeft niet nauw keurig genoeg toegezien op de zuiverheid van haar voormannen. Terwijl de oudere politici, rijk voorzien van eereposten en winstgevende commissariaten, alle plaatsen bezet hielden, stond een nieuw geslacht, dat ook een woordje mee wilde spreken en ook zijn deel aan gunst en goed wilde hebben, voor de deur van onge duld te trappelen. Maar die bleef angstvallig gesloten. Tot de jongelieden, opgewonden van het wachten, hem intrapten. Daardoor kregen zij, zij het dan ook op ietwat hardhandige wijze, toegang tot de Groote Politiek. En als de ouderen wat van den schrik bekomen zijn en het ongeduld van de jongeren wat afge koeld is, zullen zij vredig in hetzelfde partij verband gaan samenwerken. De geschiedenis van Degrelle bewijst de juistheid van het beeld. Hij is begonnen als eerbiedig volgeling van de partij grootheden, welke hij thans uit jouwt en aanvalt. Er zouden bladzijden te vullen zijn met de lofredenen, welke hij ge schreven heeft op Segers, Van Cauwelaert, Du Bus de Warnaffe en hoe die kopstukken verder heeten mogen. Als een ijverig dienaar knapte hij vele politieke zaakjes voor hen op en de beroemde strijd om de ziel van het kind ten bate van het katholiek onderwijs, heeft hij in opdracht van hen en onder hun leiding geor ganiseerd. Wanneer men toen zijn verdien sten behoorlijk erkend en beloond had, zou er nu van Rex geen sprake zijn. Uit de teleur stelling, .tot verbittering gegroeid, van Léon Degrellens Rex^ontstaan. De mogelijkheid voor zijn beweging vond hij in de ontevredenheid van bepaalde groepen en zijn succes boekte hij doordat er werkelijk hier en daar misstan den waren. Het spreekt van zelf dat Degrelle met zijn super-Amerikaansche reclame methodes sterk overdrijft, ook en vooral de zonden van zijn tegenstanders. Maar in tal van door hem aan het rollen gebrachte zaken blijkt inderdaad een kern van bederf aanwezig te zijn. Door den aanval van Rex en het succes waarmede deze bekroond werd, is de officieeïe katholieke partij gedwongen zich te reorgani- seeren. Wanneer deze reorganisatie zich vol trekt in de richting welke men voorzien kan: verjonging en zuivering der kaders, is daar mede de kritische taak van Rex afgeloopen en staat niets een fusie in den weg. In weerwil van de leidersallures, welke Léon Degrelle, die niet geheel vrij van persoonlijke ijdelheid is, zich geeft, schept men misver stand wanneer men Rex eenvoudigweg een fascistische organisatie noemt. Er zijn onge twijfeld analogieën aan te wijzen, maar even veel verschillen. En wij gelooven dat men dich ter bij de waarheid blijft wanneer men aan Rex een beperkter beteeken is toekent en deze beweging uitsluitend beschouwt als een poging tot vernieuwing, verlevendiging ver jonging en verheldering van de Katholieke politiek in België. Het is altijd een gevaarlijk en ondankbaar werk voor profeet te spelen, maar uitgaande van een nuchtere en nauwkeurige beschouwing van de situatie gelooven wij te mogen her halen, dat een verandering van eenige betee- kenis hier op dit oogenblik niet te verwachten is. Naar alle waarschijnlijkheid krijgt dr. Paul van Zeeland gelegenheid tot het voorzetten van de proef, welke tot nu toe geen onaardige resultaten opleverde. Er is in het afgeloopen jaar véél van onmiskenbaar belang tot stand gekomen. De werkloosheid is verminderd, de financieele lasten zijn dat evenzeer. Een op lossing van de crr;s, voor zoover daar sprake van is, kan men zich alleen internationaal denken. Binnen het nationale kader is men alleen in staat „to make the best of it". En daarin is de heer Van Zeeland niet onverdien stelijk geslaagd JAN GRESHOFF. Argentinië verzoekt bijeen roeping van de Assemblee. De regeering van Argentinië heeft een verzoek ingediend voor het hou den van een bizondere zitting van de Volkenbonds-assemblée op 16 Juni en als punten der agenda voorgesteld: 1. De sancties. 2. het vraagstuk der erkenning van de annexatie van Abessynië. 3. De hervorming van het Volken bondspact. Het verzoek van Argentinië heeft in Londen- sche diplomatieke kringen een enorme sen satie verwekt, daar men dit initiatief be schouwt als het einde van de gematigde poli tiek die de Volkenbond sinds de annexatie van Abessynië heeft gevoerd. Eden is reeds met Pinkstervacantie en keert pas volgende week naar Londen terug. Het is dus onwaarschijn lijk, dat de regeering thans haar houding ten aanzien van het Argentijnsch voorstel be paalt. Geen Italiaansch dreigement. In Italiaansche kringen te Londen wordt categorisch tegengesproken, dat Grandi aan gekondigd zou hebben, dat Italië zou terug trekken, wanneer de sancties na 15 Juni ge handhaafd zouden worden. Men wijst erop, dat de houding van Italië in dit opzicht blijft zooals reeds dikwijls om schreven is: de regeering te Rome kan niet actief medewerken aan de Europeesche on derhandelingen, zoolang Italië zich nog in een uitzonderingspositie bevindt. Dat sluit niet in, dat deze positie bij hand having na 15 Juni een terugtrekken uit den Volkenbond meebrengt. '/iiliPAjuct ika. Opstand in Nicaragua van plaatselijken aard. Reuter verneemt uit Bluefield, 29 Mei: In het aan den Atlantischen Oceaan gele gen gebied van Nicaragua is een staatsgreep geschied, waarbij de gouverneur is afgezet. De orde is hersteld, De locale regeering zal een wijziging ondergaan. (De beweging schijnt dus niet, zooals het eerste'bericht vermeldde, tegen president Sacasa te zijn .gericht. Red. A, N. P.) Zestigduizend Fransche metaalbewerkers in staking. Volgens de „Paris Soir" overschrijdt het aantal stakers in Frankrijk thans de 60.000. De groep der* metaalbewerkers heeft een com muniqué uitgegeven waarin gezegd wordt: „Aangezien de Donderdag aanvaarde voor waarden voor besprekingen, t.w. hervatting van het werk of ontruiming der fabrieken, niet zijn' vervuld, zullen de onderhandelingen in het ministerie van arbeid voor de totstand brenging van een collectief arbeidscontract, niet doorgaan". De arbeiders van verscheidene automobiel fabrieken hebhen zich bij de stakingsbeweging aangesloten. Jouhaux, de algemeene secre taris van de Confederation Generale du Tra vail, alsmede Racamond en Belin, hebben een onderhoud gehad met Léon Blum over de eischen der arbeiders en de bezetting dei- fabrieken rondom Parijs. Bij de fabrieken van Gnome et Rhone is het wérk op de volgende voorwaarden hervat: verhooging van loon en, afschaffing van extra uren, betaalde vacantie, erkenning van de ge delegeerden der arbeiders, recht tot vereeni- ging en betaling van alle stakingsuren. Vrijdagavond om 19.10 werden de roode vlaggen, die op de fabrieken van Renault woeien door de stakers ingetrokken en begon de uittocht der arbeidsploegen, zonder eenige ordeverstoring. Toch een record van de „Queen Mary"? De speciale Reuter/A. N. P. correspondent aan boord van de „Queen Mary" heeft draad loos medegedeeld, dat het schip 747 zeemijlen heeft afgelegd in het eerste etmaal, dat door het tijdsverschil eigenlijk 25 uur is geworden. Dit is drie mijlen meer dan door de Nor- mandië op haar eerste dagreis werd afgelegd. De gemiddelde snelheid van de „Queen Mary" heeft 29,88 knoopen bedragen, gerekend over deze 747 zeemijlen. Naar de correspondent verder meldt, loopt het gerucht, dat men het schip opzettelijk wat intoomt en niet op haar volle snelheid laat varen. De leider van de Cunard lijn verklaarde, dat men niet voorne mens was het schip tot onnoodzakelijke snel heden te forceeren. De correspondent van een der New Yorksche bladen zegt, dat ieder aan boord van 't schip verwacht, dat de „Queen Mary" het Atlan tisch record zal slaan. Hoewel met niet zoo groot verschil als waartoe het schip in staat zou zijn. Aan boord van de Queen Mary" is een tweede verstekeling ontdekt. Het is een ze kere Frank Gardener uit Cardiff. Om zijn overtocht te bekostigen werd hij te werk ge steld als hulp-kok. Particulier initiatief of exploitatie onder staatscontrole. ADDIS ABEBA, 29 Mei (Reuter-A.N.P.) Het is moeilijk in de oude Abessynische hoofdstad positieve gegeven, zoo deze er al zijn, te krij gen over de toch zoo belangrijke vraag, in welken vorm men zich voorstelt den econo- mischen opbouw en de exploitatie van het veroverde gebied ten uitvoer te leggen. In politiek opzicht moge het voorbarig zijn deze kwestie op te werpen, in feite gaat het hier om een zaak van het allergrootste belang, ook voor het buitenland aangezien niemand hier zich zou kunnen voorstellen, dat Abessynië alsnog aan den Italiaanschen greep zou kun nen ontsnappén. In vorige telegrammen is reeds gemeld, dat maarschalk Badoglio be sloten heeft tot in het leven roepen van een commissie, die toezicht zal moeten houden op het oprichten-van Jndustrieele en comlher- cieele ondernemingen. Thans verluidt hier, dat een commissie..per vliegtuig uit Rome naar Asmara onderweg is, welke tot taak heeft het openleggen van Abessynië voor den Italiaanschen handel. Het doel dezer commissie zou zijn te komen tot een plan betreffende instelling van centrale magazijnen in de groote steden, waar de am bulante kooplieden Italiaansche goederen zou den kunnen koopen en Abessynische waren zouden kunnen verkoopen. Na een bestudee- ring van de mogelijkheden die Asmara biedt op het. terrein van goederentransport en goe derenopslag, zou deze commissie naar Dji- boeti doorreizen om na te gaan, welke han delsvolumen door deze haven zou kunnen wor den verwerkt en om aldaar zoo mogelijk vriendschappelijke onderhandelingen te voe ren over de uitvoering der transportplannen. Tenslotte zou de commissie naar Addis Abeba gaan ter uitvoerige bestudeering van de mogelijkheden op de Abessynische markt. Vermoedelijk zal de commissie ongeveer twee maanden in Oost-Afrika blijven. Voorts is in dit verband van belang, dat zooals bekend is. de Italiaansche soldaten, die het- Abessy nische klimaat goed kunnen verdragen, niet naar Italië zullen terugkeeren, tenzij met kort verlof voor het sluiten van een huwelijk, maar die in Abessynië zullen blijven, teneinde in dienst gesteld te worden van de economische exploitatie, Het zou natuurlijk voorbarig zijn om uit deze enkele gegevens reeds thans con clusies te trekken tot staats-exploitatie van Abessynië, maar toch lijken deze losse feiten er op zijn minst wel een aanwijzing voor, dat het particuliere initiatief der Italianen bij het exploiteeren van Abessynië niet zoo heel veel zal hebben in te brengen, maar aan een zeer Door een krachtige principe-politiek te voeren. Allianties kunnen geen waarde hebben. Van October 1935 tot Mei 1936, in een tijds verloop dus van zeven maanden, heeft de we reld vijfmaal verdragen met voeten zien tre den, overtredingen waarvan de een nog erger is dan de andere: lo. Italië heeft, door Abessynië bin nen te dringen, de voornaamste verplichting, welke de Volken bondsleden op zich genomen heb ben, n.l. eikaars territoriale inte griteit en onafhankelijkheid te respecteeren, geschonden; 2o. Een aantal staten, leden van den Volkenbond, heeft het Volken bondsverdrag geschonden door te weigeren de sancties toe te passen waartoe de Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergadering had den besloten; 3o. Italië heeft de conventie van Genève geschonden, waarbij vrij wel alle staten zich verbonden hadden in den oorlog geen gifgas sen te gebruiken; 4o. Duitschland heeft het verdrag van Locarno geschonden door de hermilitarisatie van den linker Rijnoever; 5o. Oostenrijk heeft het verdrag van Saint Germain geschonden door zich opnieuw te bewapenen. Ieder der geschonden verdragen was een fundamenteel verdrag, een hoeksteen voor den Europeesehen vrede. Maar hoe en waar om hebben zooveel schendingen, de een nog ernstiger dan de andere, elkaar met zulk een snelheid kunnen opvolgen, dat de wereld er zich bijna nog geen rekenschap van heeft ge geven? Het is de instorting van een gebergte reeds langen tijd ondermijnd door onzichtbare waterstroomen welke door een laat-sten schok veroorzaakt wordt op een tijdstip, dat men het 't minst verwacht. De onzichtbare waterstroomen. zijn de ontelbare dwalingen geweest, sedert vijftien jaar begaan door de overwinnende machten uit den wereldoarloL de laatste, finale schok is de Abessynische krijg geweest: dat is de historische beteeke- nis van dezen oorlog, welke men koppig bleef beschouwen als een kleine koloniale affaire. "Het is nutteloos zich illusies te maken over den ernst van den toestand. Het Latijnsche woord voor vrede „pax" komt van denzelfden stam, waarvan ook het woord pact is ge vormd. Vrede is de inachtneming der verdra gen oorlog hun schending. Een werelddeel, waar in zeven maanden zooveel staten hun woord hebben kunnen breken voor zooveel verschillende motieven, verkeert reeds -in een zekeren (zij het niet werkelijken) oorlogstoe stand. Er worden nog geen kanonschoten ge lost, doch men maakt zich gereed ze te lossen. Sedert drie eeuwen- heeft Europa zich nim mer in een dergelijke verschrikkelijke situatie bevonden. Europa is niets anders meer dan een systeem van militaire machten, die elkaar observeeren en wantrouwen en die door de algemeene vrees in de onbeweeglijkheid van een schijn baar evenwicht worden gehouden. Wat zal er gebeuren, wanneer dit evenwicht door een Snel mooi bruin. door AMILDA-zonnebrujn-crême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Inc/ez. Med.) krachtige staatsleiband zal moeten loopen. Wat dit vöor het buitenland zou beteekenen is duidelijk. Het zou, zoo het dit wenschte, onder die omstandigheden al niet veel meer in Abessynië kunnen zoeken, dan een aanleiding tot het verstrekken van leeningen aan Italië. Voor eigen vrije ondernemingen zou niet veel ruimte overblijven. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Door GUGLIELMO FERRERO, Hoogleeraar aan de Uni versiteit van Genève. Burreblaar heeft Rose-Marie uit het kooitje losgelaten. Hij geeft het dier wat te drinken, maar de poes voelt zich heelemaal niet op haar gemak. „Ja, ja," grijnst de toovenaar, „drink nog maar eens voor het laatst. De muizen zullen het voortaan rustiger hebben Op dat moment wordt er hard tegen het raam getikt. Het is Thijs, die een verdieping hooger zit en met zijn stok het raam bewerkt! Daar begrijpt de toovenaar niets van. Hij verwacht heelemaal geen bezoek. Burreblaar loopt naar het raam om te zien, wie daar zoo brutaal-weg aan zijn venster geklopt heeft. heel onbeduidende oorzaak verbroken wordt? In bepaalde milieu's is een tendenz op te merken, den Volkenbond voor deze situatie verantwoordelijk te stellen. Men zegt, dat de Volkenbond een schepping van fantasten is geweest: dat men hem i afbreekt en terugkeert naar de oude methode van de allianties, en dat men den vrede op soliden basis zal grondvesten. Maar dit is nog een illusie. Staten, tusschen welke een schen ding van het Volkenbondspact als door Italië begaan, mogelijk is geweest, zijn niet in staat serieuze verbonden te sluiten. Sluite een verbond wie wil. Om serieuze verbonden te sluiten moet men serieuze ver dragspartijen hebben. Gedurende een kwart eeuw, tot aan den wereldoorlog, kon de vrede in Europa bewaard blijven door het evenwicht van twee allianties, omdat Europa toen een betrouwbaar werelddeel was, met regelmatige en legitieme staten, met een voldoend stabie le politieke, moreele en intellectueele orde om de internationale verbintenissen een blijvende en preciese waarde te geven. In den huidigen chaos zullen allianties slechts coalities van vrees of begeerigheid zijn; beide zijn al te ver anderlijke gevoelens en te zeer tegenstrijdige belangen om er serieus en solide de staten mee te binden voor een gemeenschappelijke politiek op langen termijn. Verval van principes Wat moeten we dan doen? De oorzaak van deze algemeene sociale ont binding, die Europa naar den afgrond voert, begrijpen, en erop reageeren. De oorzaak van de catastrofe is niet moeilijk te ontdekken: het is het verval der principes. In plaats van waardeering voor de principes, welke alleen den vrede en de orde in Europa kunnen verzekeren, als regels, die met een verstandige loyaliteit moeten worden nage leefd, heeft men zich aangewend ze als voor wendsels of uitvluchten te gebruiken om kunstmatige machtsgroepeeringen te verkrij gen binnen welke zelfs de staten worden op genomen, die deze principes verloochenen. Men moet echter juist het tegenovergestelde doen: de machten groepeeren om de principes te dienen en te ondersteunen tegen alle staten die zouden weigeren ze te erkennen en na te- le ven men kan niet spelen met de principes, waarop de-moreele en sociale orde berust, zou-, der de algemeene anarchie te provoceeren. - Wij hebben daarvan heden wel een zeer in- 't oog vallend bewijs. De grondoorzaak van de tegenwoordige catastrofe en van die catastro fes, welke zich bezig zijn voor te bereiden, is minder het conflict tusschen Italië en Abes synië dan wel het conflict tusschen Italië en den Volkenbond. Dat is het werkelijke con flict, hetwelk reeds zeven maanden duurt en in het centrum van den hedendaagschen chaos staat. Maar niets was gemakkelijker te voorkomen geweest dan dit conflict. Het was voldoende geweest de redevoeringen, welke de vertegenwoordigers der Italiaansche regeering te Genève hielden, te vergelijken met de leer stellingen, welke deze zelfde regeering in het eigen land doceerde en daarop zijn gansche politiek baseerde, en te weten, dat geen enkele regeering er op den duur twee aan elkaar te genovergestelde politieke richtingen, één voor binnenlandsch en een voor buitenlandsch ge bruik, op na kan houden. Een regeering, die aan 't volk den plicht voorhoudt zich op aan valsoorlogen voor te bereiden om het grond gebied uit te breiden, kan geen lid van den Volkenbond zijn zonder dezen in gevaar te brengen. Waarom hebben de mannen en de volken, die de grootste verantwoordelijkheid voor de Europeesche orde dragen, tot op heden zulk een zonneklare waarheid niet willen erken nen? Deze vraag zal zeker de historici later bezig houden. Men heeft in de veronderstel ling geleefd door goed gespeelde diplomatieke zetten of door krantenartikelen een staat, wiens officieeïe leerstelling openlijk de rech ten van de verovering en de macht procla meerde, tot een bewaker van den vrede te kunnen, omvormen. Men ziet nu waartoe deze algemeene verblinding Europa heeft geleid. Zullen Frankrijk en Engeland in staat zijn een krachtige principe-politiek tnt de hunne te maken? Want alleen die politiek kan de si tuatie nog veranderen en het neerstorten van Europa in den chaos en den oorlog tegen hou den. De toekomst hangt van de mogelijkheid of onmogelijkheid van deze zwenking af. Want als deze twee landen daartoe niet kunnen ko men, zie ik voor hen geen andere mogelijkheid open dan het bij elkaar zamelen van een aan zienlijk aantal milliarden om ze te besteden voor kanonnen, vliegtuigen en stikgassen. De ongebreidelde bewapeningswedloop zal de eenig overblijvende uitweg zijn om den krijg te vertragen. Ik kan er niet in slagen te be grijpen hoe men een politiek van verminde ring der bewapeningen en van collectieve vei ligheid op de basis van den Volkenbond zal kunnen voeren met staten, die alle verdragen, zelfs de meest ernstige, zoo gemakkelijk kun nen schenden. Nog eens zijn op dit beslissende moment Frankrijk en Engeland verantwoordelijk voor de toekomst. Een politiek van allerlei combi naties en plannen zal tot niets dienen; een krachtige principe-politiek is noodig. En het is ook noodig, dat de tnenschen begrijpen naar welk een verschrikkelijke toekomst zij afglij den. Want men schijnt met blindheid gesla gen te zijn. Wie verbaast er zich bij voorbeeld over, dat de menschheid, zonder er iets van te vermoeden, door sedert drie maanden den gasoorlog met zijn zwijgende toestemming toe te laten, dezen gasoorlog zelf riskeert, welke sedert eenige jaren wordt voorgeschreven als de modernste vorm van den verdelgingsoor log? Dat groote oorlogen opnieuw de wereld bedreigen, is een bedroevend feit, maar dat zij haar bedreigen in den vorm van verdel gingsoorlogen, waarin de slachtoffers bij mil- lioenen geteld zouden worden, is een ver schrikking, welke men zich niet kan voorstel len. En, als de menschheid haar apathie niet van zich afschudt, zou deze verschrikking morgen werkelijkheid kunnen zijn. (Nadruk verboden?

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6