Individualisme in Amerika. J f. 1460.- AliLEIt FINANCIEELE KRONIEK. Voorwiel- aandrijving De nieuwe cigaret met de hoogste kwaliteit. ZS_'r ERDA'G 30 MEI 1936 HAAHEE M'S DAGBLAD Sociaal gevoel is nog maar half ontwikkeld. Wal geproduceerd wordt draagt echter wel het stempel van collectiviteit en uniformiteit. Wtf ï'ijc over I de stc rijden in den nog koelen ochtend breede Zondagsche asfaltwegen i stad uit, naar buiten. Iedereen gaat op dezen stralenden dag er op uit want het zal knapjes warm worden. Wan neer ik zeg: iedereen, dan is dat ook letterlijk iedereen. Want ieder heeft hier zijn auto. Dat wist U wel. Pardon. Ik ook. Maar weten is niet genoeg. Dat merkte ik, toen wij onzen auto uit de garage haalden. Mijn gastheer heeft namelijk een nieuwen Chevrolet ge kocht en toen wij den wagen vanochtend gin' gen halen, kregen wij aan de garage bezoek van een autobus-chauffeur, die zijn bus even in den steek liet om onzen wagen te bekijken. Onze straat is n.l. het eindpunt van een auto buslijn. Nu, deze chauffeur was van achter zijn stuurwiel te voorschijn gekropen en inspec teerde onzen wagen ter dege. Hij knoopte met mijn gastheer een echt burmansgesprek aan en zei: „Ik heb van-de-week een nieuwen Olds' gekocht. Dat is wel een beetje duur maar daar heb ik dan ook meer aan!" „Zeker", zei mijn gastheer, „dat kan wel zoo zijn, maar een Olds was mij toch te duur. En ik ben hier volkomen tevreden mee. Nu, tot ziens hoor, Bye Bye!" Wij vertrekken en glijden langs cementen wegen door plaatsen die soms nog Hollandsche namen dragen, maar waar rondom het roeze moezige en contrastrijke Amerikaansche leven alle sporen van iets dat er vroeger misschien geweest kan zijn, heeft overgroeid. Het nut van het reizen. Ik denk nog na over „dien chauffeur". Iets beleven dat is de eenige manier waarop je er achter kunt komen. Dat is het nut van het reizen. Uit boeken alléén leer je 't niet. Wij hooren vaak over Amerika, we lezen er vaak over. En wat misschien onbewust nog 't méést tot ons door dringt, we zien tallooze Amerikaan sche films. Tóch kunnen we ons er geen zuivere voorstel!inig van vormen. Op een of andei*e wijze idealiseert ieder verslag en idealiseert zeker ieder film. En al zouden we het wèl nauwkeurig opgediend krijgen, dan zou nog het levend element ontbreken, waardoor tenslotte toch onze voor stelling gebrekkig blijft. Het is den grooten kunstenaars gegeven om vaak zonder dat ze dat weten, met heel wei nig middelen heel veel te geven. De moderne Amerikaansche literatuur is pas tot ons doorgedrongen, nadat een dertigtal jaren ge leden Upton Sinclair zijn wereldschok kend boek The Jungle, een reportage in ro man vorm over het arbeidsleven en het leven in de packing-industrie in Chicago de wereld ingeslingerd had. En denk nu niet, waarde lezer, dat ik mij op de glibberige paden van de filmtechniek ga wagen, want ik wil met geen enkel woord verder hierover in discussie tre den de Amerikaansche film culmineert ten slotte voor ons in èèn enkele hoofdfiguur: Chaplin. Welnu, wat deze twee genieën, de een serieus sociaal auteur, de ander een ker misgast zooals er nooit een geweest is, wat deze twee als achtergrond voor hun dramati sche handeling hebben genomen, de wiebelige houten huizen, de vervelooze trolley-car, de vergeten perceelen bouwterrein-met-planken of de vermolmde werf-aan-de-waterkant uit Modern Times, dat is het echte Amerika. Ter wijl wij voortrijden, zie ik het opnieuw. Zóó is het. Dat is te zeggen: de beroemde „sky-line", de torenhuizen, de prachtige avenuën met een eeuwigen stroom van auto's, dat is öok wel Amerika. Maar het een is er niet zonder het ander. En wanneer er èèn karakteristiek element in dezen heelen achtergrond van het Amerikaansche leven is, een specerij die de heele spijs zijn smaak geeft, dan is het die van het haveloos stuk bouwterrein, die van de tel kens weer terugkeerende vervallen, verlaten en vensterlooze houten huizen, waar je langs rijdt, die van een vermolmde voorgalerij met onoogelijke negerjongetjes, kortom, die van de „bende". Geen havelooze bende. Ik weet dat ik gevaar loop in herhaling te vervallen. Dit zelfde zeide U immers reeds naar aanleiding van den eersten indruk van New York? Het doet er niet toe i'k heb nu duidelijker dan van te voren het „waarom" begrepen. Het is ook niet alles een havelooze bende. Het meeste, wat je zoo langs den weg ziet, is boven het Europeesche gemiddelde. Maar dat havelooze, hier en daar, is zoo ver schrikkelijk teekenend! Dat is niet complimenteus. Maar daar gaat het niet om. Er zijn ook mooie dingen. Auto wegen, zooals wij die ons niet kunnen droo- men; parkways, wegen, zes banen breed niet alleen, en zonder kruisingen doordat alle zijwegen langs bruggen en glooiende hellingen met het verkeer samenvloeien, maar wegen die ook wat het landschap betreft „aange legd zijn. Als het ware veertig tot tachtig mijl lange en maar enkele honderden meters, staatspark. Er zijn bosschen voor afgerasterd, bosschen voor bij geplant; en op grootsche wijze is langs deze autowegen alles vermeden wat tot lintbebouwing aanleiding geven kon. Wij rijden door Long Island, om aan een klein haventje aan den Sound (een zeearm tusschen Long Island en de kust van Con necticut) overgezet te worden naar Stamford. Het havenplaatsje, het visschersdorp Oyster- bay, maakt alweer dien onoogelijken verval len en armoedigen indruk. Italianen en negers wonen er. Laten wij geen vergelijkingen trekken met Ierseke Maar na drie minuten varen verandert het aspect. Statige buitenverblijven met witte landhuizen in Colonial Style en onberispelijke gazons omboorden de grillig-romantische oevers van den baai die er uitziet als een Ja- pansch aquarel. Het einde van den eersten waarlijk warmen zomerdag, waarbij de ondergaande zon zich verschuilt in een lichte mist, overgiet alles met een wazig licht, zoodat het heterogene landschap tenslotte toch een harmonisch ge heel vormt. Hoe het ontstaan is. Zóó is Amerika ontstaan. Hoe kan het ook anders? Het zou dwaasheid zijn aan dezen zeearm, die op een grootere Schelde lijkt, het zoete silhouet van een Zeeuwsch dorp te ver wachten. Ga niet zoeken, dat je niet kunt ver wachten. Hier kwamen dood-eenvoudige een stuk of wat menschen uit allerlei hoeken van de wereld bij elkaar, die kalmweg opnieuw en voor-zich-zelf begonnen en er niet over dach ten hoe het leven van hun mede-menschen er uitzag. Waarom zouden ze ook? Het „levens beeld" om een vreeselijk woord te gebrui ken veranderde ieder jaar. Een Engelsche gemeente-architect, die on langs in New-York was om de Amerikaansche huisvestingsproblemen te bestudeeren, kwam tot de conculsie dat Amerika in deze zaken ongeveer op het peil stond van Engeland in 1860. Dat was ongetwijfeld wat sterk uitge drukt. Maar hij drong in ieder geval tot de kern van de zaak door en zei dat het indivi dualisme, dat den Amerikanen méér eigen is dan ieder ander volk, daarvan de oorzaak is. In zekeren zin had hij gelijk. In een tijdperk van véél verdere technische ontwikkeling- zijn de Amerikanen pas begonnen met rooi lijnverordeningen, welstandsbepalingen en schoonhendscommissie. Arbeiderswoningen is iets dat pas nu begint, nu ook autowegen worden gebouwd en park-aanleg van staats wege wordt ondernomen. Trouwens, de trot- sche zoon van Albion mag den Amerikanen achterlijkheid verwijten, de Engelschen zijn daarin bij ons alweer twintig jaar ten ach ter. Ik geloof echter dat deze Engelschman het niet heelemaal bij het juiste eind had. toen hij het Amerikaansche individua lisme den schuld gaf van dit gebrek aan eenheid. De Engelschen mogen individualis tisch zijn. de Amerikanen zijn dat toch maar in beperkten mate. Het is moeilijk een land te bedenken waar de uniformiteit dwingender in ieders leven ingrijpt. De menschen zijn. met kleine uitzonderingen, eender gekleed. Ze eten steeds hetzelfde. De voorbeelden liggen voor het grijpen en zijn in Europa bekend. Het bekendste is wel het feit, dat men op één en den zelfden dag strooien hoeden gaat dragen. Vilten hoeden zijn dan uit den boo ze. En een dag eerder dan de anderen een strooien hoed te dragen is gewoonweg be lachelijk. De Amerikanen zijn daarin als ichooljongens. Zoo komen we dichter bij de werkelijke oorzaak van hun z.g. individulisme, dat geen echt individualisme is. Hun sociaal gevoel is nog maar half ontwikkeld. Het is „confectie". Het is een leefwijze, een stel leefregels, dat haastje-repje in elkaar gezet is om door Jan en alleman geaccepteerd te worden. Maar het is daarom nog niet sociaal gevoeld, niet werkelijk „beleefd". Amerika haalt nog in". De Amerikaansche maatschappen is nog steeds bezig de meer voïgroeide Europeesche samenleving in te halen. Behalve in die din gen, waarvoor al als het ware een overeen gekomen code is aangenomen en waarin dus de meest kinderlijke anti-individualisti sche geest heerscht leeft men nog in het tijdperk van ieder-voor-zich, in het tijdperk van het ongebreidelde individualisme en van het commercieele liberalisme. Maar de behoefte om dat individualisme overboord te gooien die is er! Men verlangt er zelfs naar. (En de New-Deal-politiek dankt dan ook zijn populariteit aan het feit dat zij aan deze be hoefte tegemoet komt.) Men zou de scheidslijn tusschen col lectiviteit en individualisme in Ame rika ongeveer zóó kunnen trekken: Wat er geproduceerd wordt, dat draagt het stempel van collectiviteit en uniformiteit. Grapefruit, Cigaret- ten, Auto's Beaupty-parlors. Confectie- niet-alleen-in-kleeren, maar dan ook confectie van een ongeëvenaarde volmaaktheid. Hóe er geproduceerd wordt, pas op! Nu komen we aan het cruciale punt: hoe er geproduceerd wérd, ja dat droeg het kenmerk van het meest ongebreidelde individualisme! Bouw maar raak, zonder rooilijn, zonder schoonheidscommissie Fabriceer maar raak, zonder zekerheid van af zet, zonder controle op de productie. Dit liep spaak toen het overgroote deel van „de productie" door het groeiende mecha- niseeringsproces zijn individualistischen aard verloor. Want het werd duidelijk dat het productie-proces niet meer individualistisch bestuurd kon worden. Dat de ongebreidelde concurrentie had afgedaan. Daarom zal het nieuwe Amerika, dat na de crisis opgroeit, ook een geheel ander karak ter dragen. De achterstand wordt met lang geen halve maatregelen ingehaald. En het uiterlijk van de Amerikaansche wereld zal er evenveel door veranderen, als het uiterlijk van Europa, van Holland, veranderd is sinds de stille dagen toen wijlen de Koningin-Moe der nog Regentes was en er nog landauers en coupé-tjes over de deftige maar leege straten van onze grijze provinciesteden ratelden. Wat een overpeinzingen naar aanleiding van een autotocht! Maar er is zooveel dat ik nu, na het tenminste gezien te hebben, be ter begrijp. Het wil tóch wat zeggen, zestien eeuwen cultuur meer te hebben. Het heeft ons, Euro peanen (binnen onze eigen miniatuurvolkjes althans) een saamhoorigheid gegeven, een socialiteit, die hier in Amerika nog pas aan het groeien is. Wal wij hier nu zien. de de pressie. en de haast revolutionnaire maatre gelen die daarop volgen, zijn de groei-stui- pen van het samensmedingsproces der maat schappij. Deze convulsies geven van alles te zien. financieelé débacles, geweldige sociale bewegingen, gangsterdom. politieke schavui tenstreken en een idealisme zooals alleen Amerika dat kent. Maar daarover een vol gend maal! Mr. M. KANN. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Een nauwgezet steuntrekker. Een Abbenesser landarbeider was de mee ning toegedaan: je bent werkloos of je bent het niet. dus werkloos zijn en eenigen ar beid verrichten, dat gaat niet. Nu moest hij wel om steun te ontvangen, gaan stempelen en zijn steunbedrag gaan halen, maar dat rangschikte hij niet onder arbeid: prettig was het nu wel niet, maar dat was nu een maal onafscheidelijk aan de steuntrekkerij verbonden, dus dat nam hij dan maar. Ver der mochten, meende hij, zijn verplichtingen niet gaan en toen de voorzitter van den landarbeidersbond aan de steuntrekkende vroeg, wie naar Hoofddorp wilde gaan om de steungelden te halen, meldde hij zich niet aan. Andere werkloozen, minder consciën tieus dan hij. haalden het geld wel, maar eindelijk verdroot het den voorzitter, dat de man nooit naar Hoofddorp wilde en daarom richtte hij het verzoek op een keer speciaal tot hem. Toen weigerde de man en de voor zitter gaf te kennen, dat hij hem als bonds lid zou doen royeeren. Dit vond de man zoo in strijd met alle be grip van rechtvaardigheid, dat hij den voor zitter met handen en voeten te lijf ging, zoo dat andere bondsleden tusschenfbeiden moes ten komen. De man stond nu terecht en hij wist niet goed meer, of hij geslagen en geschopt had. doch de anderen wisten het wel en zoodoende was het bewijs geleverd. Op een vraag van den politierechter, waarom hij het geld niet had willen halen, had hij nu weer een an der excuus, de verantwoordelijkheid was hem te groot, zei hij. Maar omdat hij de ver antwoordelijkheid voor het slaan en schop pen blijkbaar wel had aanvaard, moest hij ondervinden, dat hij f 8 moet betalen, con form den eisch. Beroepsnijd. Een juffrouw in Bennebroek informeerde aan een villa of er met de schoonmaak wat opgeruimd werd en zij kreeg een rok, een vest en een tafelkleedje, dat ze op haar kar retje lei om dan haar inzameling bij andere villabewoners voort te zetten. Dit was niet naar den zin van een man, die dezelfde praktijken uitoefende. Hij had zich in het hoofd gezet, dat, als er op be doelde villa iets op te ruimen viel. hij daar in de eerste plaats voor in aanmerking kwam: hoe hij er toe kwam zich dat mono polie toe te kennen, wist hij niet te zeggen. In allen gevalle nam hij geen genoegen met de overdracht van rok. vest en kleedje aan de juffrouw, waarom hij die goederen van haar karretje op 't zijne overbracht. Hierin berustte de juffrouw weer niet en zij ging naar de politie, die op grond van het Burger lijk Wetboek oordeelde, dat de juffrouw op rechtmatigen en de man op onrechtmatige wijze rok, vest en kleedje had verkregen, zoo dat de man voor diefstal terecht moest staan. Hij scheen nog niet goed van zijn mo nopolie te willen afstappen, wat hem beden- "kelijk dicht bij de gevangenis bracht. Alleen zijn overigens goed gedrag hield hem er voor loopig buiten. Een maand voorwaardelijk was de eisch met drie proefjaren, waarmee de rechter accoord ging. De collectant. In Zaandam liep een man langs de huizen met een lijst, waarop een stempel van het gemeentebestuur was afgedrukt en de man vertelde aan de dames, die hem te woord stonden, dat hij geld inzamelde ten behoeve van de kinderen, die de school voor zwakzin- 't Eenige logische I TRUMPF JUNIOR MEESTER DER BOCHTEN 4 cyl. 4 tact. 20 stuks 25 et. GARAGE DEN HOUT, WAGENWEG 164— 6—8, TELEFOON 12138 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.j nigen bezochten. Het was de bedoeling, dat het geld besteed zou worden voor een school reisje. Deze van philantropie getuigende mededeeling gevoegd bij het gemeentelijk stempel miste haar uitwerking niet, zoodat verschillende personen inschreven voor een klein bedrag, dat zij den man ter hand stelden. Ongeveer drie maanden lang heeft de man dat spel letje gespeeld, want een spelletje was het. omdat hij de dubbeltjes en kwartjes voor zich zelf behield en zijnerzijds geen poging is gedaan om het bedoelde schoolreisje te doen aanvangen. Hij moest daarom voor oplichting terecht staan, doch was niet ver schenen; hij zag zeker geen middel om zijn handelwijze goed te praten. De officier vond het optreden van den man zeer afkeurenswaardig en eischte twee maanden gevangenisstraf, welke de rechter toewees (Adv. Ingez. Med.) BESTUURDER VAN BAKFIETS BIJ AAN RIJDING GEDOOD Vrijdagmiddag werd de groentehandelaar D. R. van der Laan te Zaandam, terwijl hij met zijn transportdriewieler op den Provin cialen weg te Koog aan de Zaan ter hoogte van de R.K. kerk reed, door een auto uit Friesland aangereden. Van der L. werd van het voertuig geslingerd en vrijwel op slag gedood. Om den Franschen Franc. Deva luatie met 3313 verwacht. Geen groote onrustverschijnselen ten opzichte van den Gulden De beurzen echter in afwachting van monetaire gebeurtenissen. In Amerika groote bedrijfswinsten, maar dreigende belastingvoorstellen. Daling van Nederl. Spoorweg obligaties. Aflossing dollarobli gaties Bataafsche. Een mooi dividend van de Koninklijke. Groote winststijging bij Werkspoor. Goede prijzen voor tabak. Een dividend op aandeelen Scheepvaart unie. De Fransche franc blijft de effectenbeurzen beheerschen. De nieuwe minister-president, Leon Blum, is bezig een ministerie te vormen, dat tot taak heeft aan de politieke en mone taire spanningen der laatste weken een einde te maken. Hoe zal zij dat doen? De stembusoverwinningen der radicale par tijen hebben in de groote fabrieken reeds tot een agressief optreden der arbeiders ge leid, die van de nieuwe regeering wonderen van nieuwe maatschappelijke welvaart ver wachten. En de Fransche schatkist is leeg. Om de politieke spanningen te kunnen weg nemen, of althans te doen verminderen, zul len dus financieele operaties noodig zijn en waar het Fransche staatscrediet de laatste maanden sterk gedaald is. zoodat de kansen op een groote leening in Amerika, waarvan sprake was, niet zoo groot zijn, is het geen wonder, dat het vraagstuk der devaluatie aan de orde blijft. Deze week verluidde, dat Blum het initiatief zou nemen tot een internationale conferentie ter voorbereiding van een stabilisatie der valuta, in het kader waarvan dan ook de Franc zou worden „aangepast", maar het schijnt, dat deze uitweg hem zal worden af gesneden. Blum heeft het bericht trouwens tegengesproken. In Amerika en Engeland is men voor dat denkbeeld nog niet rijp, althans niet in die mate, dat binnen korten tijd zulk een stabilisatie haar beslag zou kunnen krij gen, En wachten kan men in Frankrijk niet lang meer. Wel is de technische positie van den Franc nog altijd sterk, maar de schat kist staat bij de circulatiebank reeds voor et telijke milliarden in het krijt en zal die schuld den eersten tijd vermoedelijk moeten vergroo- ten. Hierdoor wordt de positie der valuta ver zwakt en het Fransche kapitaal steeds meer naar het buitenland gedreven, waaraan op de een of andere wijze paal en perk zal moeten worden gesteld. Reeds zijn maatregelen getrof fen om den speculatieven handel in goud en gouden munten te beperken, waartoe men ook in Engeland is overgegaan om den Franc te steunen. Hier en daar meent men zelfs dat Nederland en Zwitserland zullen volgen. Maar als de Fransche kapitaalvlucht aanhoudt, de schatkist in moeilijkheden raakt en geen bui- tenlandsche credieten kunnen worden ver kregen. zal de nieuwe regeering vermoedelijk naar het middel der devaluatie grijpen. Men maakt zich er daarom aan de beurzen lang zamerhand vertrouwd mee, dat de volgende maand ons devaluatie van de Fransche valu ta brengen zal. De verwachting bestaat, dat Fr. 100 met 1 zullen worden gelijk gesteld, terwijl de tegenwoordige pariteit ca. Frs. 75 is. In Hollandsch geld zou de franc dan straks ca. 7V2 cent waard zijn inplaats van 9.75 cent, zooals thans. Dat hiermee gerekend wordt, blijkt wel uit het stijgend disagio van de termijnaffaires in francs op de deviezenmarkt. Voor één maand bedraagt thans 25 a 30 cent per Frs. 100, voor drie maanden 60 a 70 ct., terwijl het tegenover het Pond nog grooter is, omdat ook de Gulden tegenover het Pond eenigszins is gedepreci- eex*d. Immers worden Ponden op drie maan den met een agio van ca. 10 cent verhandeld, waar uit blijkt dat ook ten aanzien van den Nederlandschen Gulden de vrees voor deva luatie niet is verdwenen. We staan dus de eerste weken en maanden waarschijnlijk weer voor hoogst belangrijke gebeurtenissen, die als steeds op de beurzen hun schaduw vooruit werpen en dit trouwens reeds geruimen tijd hebben gedaan. Op aller lei manier zijn er den laatsten tijd z.g. veilig heidmaatregelen getroffen, door verkoop van obligaties, aankoopen van buitenlandsche fondsen, van aandeelen en van goud etc., met het gevolg, dat er thans een periode van stille afwachting is ingetreden, Het feit, dat guldensobligaties meerendeels min of meer belangrijk onder pari noteeren en voor de aandeelen hooge koersen worden betaald, maakt het trouwens problematiek of veiligheidsmaatregelen thans nog effect zul len hebben. Een devaluatie van den Franschen franc zal, naar het izch laat aan zien, in Frankrijk tot groote verkoopen van buitenlandsche fondsen aanleiding geven, om dat de tegenwaarde daarvan in francs dan zooveel hooger is. En een devaluatie van den Gulden zou in ons land eenzelfde gevolg heb ben, omdat ook hier zoowel in Amerikaansche shares als in Nederlandsche aandeelen tal van angst- en speculatieve aankoopen hebben plaats gehad. Men kan zelfs zeggen, dat uit vrees voor een dergelijk aanbod, de beurzen den laatste tijd reeds een ongeanimeerd ver loop hebben, gelijk ook de prijzen van ver schillende producten onder dienzelfden in vloed zijn teruggeloopen. Er bestaat niet de minste zekerheid, dat Engeland aan de deva- lueerende goudlanden den tijdelijken valuta- voorsprong zal gunnen en niet opnieuw den ponaenkoers bij de nieuwe waarde van franc en gulden zal ..aanpassen", in dat geval zou vlucht in het Pond geen voordeel bieden. Het is dus wel duidelijk, dat de beurzen zich in een sfeer van groote onzekerheid be vinden, waarbij het opmerkelijk is, dat het Nederlandsche publiek, ook de Nederlandsche belegger, ditmaal van heel weinig agitatie bltik geeft. Van een paniekstemming is op de beurs allerminst sprake, zooals ook wel blijkt uit de rustige noteering van kort geld. Prolongatie wordt voor 2 a 2 1/4% gesloten. Particulier disconto noteert 2>2% en van een overstelpend aanbod in Nederlandsche obligaties is geen sprake. Het meeste kenmerkende verschijnsel op de Beleggingsmarkt is de zakenloosheid. Een kleine opflikkering beleefde de Duitsche Youngleening', toen bekend werd. dat de transferregeling in het tweede halfjaar-1936 weinig slechter zou zijn dan in het eerste halfjaar. Bij den deplorabelen toestand van Duitschland's financiën is men met „weinig slechter" reeds dubbel en dwars tevreden. Een onaangename verrassing heeft de Ba taafsche den houders harer 4V2% Dollarobli gaties bereid door dc- aflossing der feening aan te kondigen. Natuurlijk in papieren dollars, waartoe de Mij. blijkens de jongste rechter lijke uitspraak, bevoegd is. De obligaties zijn van 65 tot ca. 58 pCt. gedaald. Flauw waren ook de Spoorwegobligaties. Zoowel- die van de Staatsspoor als die der H.IJ.S.M. zijn in een maand tijds 3 tot 6% in koers teruggeloopen, zonder dat hiervoor een bepaalde reden is aan wijzen. De regeering zwijgt over haar plannen met de spoorwegleeningen in zeven talen en laat dus den weg vrij voor allerlei beschouwin gen over 't lot dier obligaties, aan de rechten waarvan de regeering echter moeilijk kan tor nen zonder vroegere verklaringen geweld aan te doen. Waar het beleggend publiek en ook tal van publieke fondsen een groot bedrag spoorwegobligaties bezitten, zou het gewenscht zijn, dat de regeering haar stilzwijgen verbrak, teneinde grootere verliezen voor de bonafide houders te voorkomen. De 4% obligaties Staatsspoor noteeren nu reeds 6% lager dan de 3'A% Nederland en nog slechts 6% boven de 2Vz% N. W. S. Op de aandeelenmarkt is doorgaans ook alle levendigheid zoek. Amerika zorgt af en toe voor wat hoogere koersen, maar ook in New-York ontbreekt een vaste lijn in den beurshandel, die heen en weer geslingerd wordt, door gunstige berichten uit de bedrij ven, hoogere dividenden, etc. aan den eenen kant en een reeks belasting-ontwerpen der regeering aan den anderen kant, om van den invloed der valuta-onrust in Europa maar niet te spreken. Sinds de laatste weken baart de snel stij gende petroleumproductie in de V. S. zorg, al schijnen de desbetreffende berichten over dreven te zijn. De financieele uitkomsten der Amerikaansche olie-maatschappijen over het eerste kwartaal zijn in elk geval bizonder gun stig geweest. Op de Lokale markt was de aankondiging van 10V2% op de aandeelen Koninklijke tegen 7''2% over 1934 voor de beurs een verrassing, daar off niet meer dan 10gerekend werd. Voor aandeelen Unilever blijft belangstelling bestaan, omdat dit aandeel op 110% en 4% dividend over 1935 niet duur betaald is en uit de medddeelingen van Mr. Pa tij n op de jaar vergadering de conclusie getrokken wordt, dat een devaluatie der goudvaluta het Uni- lever-concern geen windeieren zou leggen. Val len in het algemeen de verslagen over 1935 nog niet mee. dat van de Werkspoor wijst een voordeelig saldo der exploitatierekening aan van 56L134. terwijl 1934 nog een verlies liet van 321.267. De Nederlandsche Spoorwegen en de scheepvaartmaatschappijen zijn thans de beste klanten. Een kleinere industrieele on derneming. Hoek's Machine- en Zuurstoffa- briek, heeft het dividend van 9 tot 11% kunnen verhoogen. Zoo zijn er telkens enkele lichtpunten aan te wijzen temidden van veel somberheid. Ook de veilingen van Sumatra- en Java tabak blijven gunstig verloopen. Deze week leden de aandeelen Deli Batavia echter een gevoelig verlies tengevolge van de mede deeling ter vergadering, dat de nieuwe oogst slechts beregend zal zijn. Waarbij bedacht mag worden, dat een koopman zijn nieuwe waar niet prijs voordat zijn oude verkocht is. Vermelding verdient tenslotte, dat. de Ned. Scheepvaart Unie haar aandeelhouders met een dividend van 1.1% verrast, dat uit de extra-reserve betaald zal worden. Van de Paket wordt een mooi verslag verwacht overigens hebben de Indische lijnen met een zware concurrentie te kampen, in verband waarmede dezer dagen in overleg met de Indi sche regeering nieuwe tarieven zijn vastge steld. Zoo we reeds opmerkten, heeft de Geld markt een rustig verloop gehad. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Bijkantoor Haarlem KRUISWEG 74 TELEFOON 13890. INCASSO'S OP BINNEN- EN BUITENLAND (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Bij K. B. is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Schagen, de heer R. H. Suurmeyer, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore der registratie en successierechten te Haarlem. N.V. GEBR. GERZON'S MODEMAGAZIJNEN In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Gebr. Ger- zon's Modemagazijnen ziin de balans winst- en verliesrekening over 1935 goedgekeurd. Het dividend wercï vastgesteld op 6 pCt. voor preferente aandeelen en 4 pCt. voor gewone aandeelen. De hoer Van Nierop, die als commissaris moest aftreden, werd als zoodanig herkozen. Het voorstel van de directie, om commissaris sen een vergoeding van 2000 per jaar toe te kennen werd goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9