H.B.* HEEREN C05TUME5 J SITTERS ê/o KAR VERTELLING GR.HOUT5TR.hoer GR MARKT HAARIEM - 1 DINSDAG 9 JUNI 1936 HAARDE M'S D A G B E A D STADSNIEUWS N.V. Levensverzekering Mij. „De Nederlanden". Dividend 5 procent. In de algemeenc vergadering van aandeel houders der N.V. Levensverzekering Maat schappij „De Nederlanden" werden de jaar stukken goedgekeurd. De productie gaf reden tot tevredenheid. De portefeuille vermeerder de met 10.589.536, terwijl door uitkeering bij overlijden, expiratie enz. 8.662.282.59 kwam te vervallen. De netto vooruitgang bedraagt dus 1.927.253.41. Indien de invloed der deva luatie in België buiten beschouwing wordt ge laten dan wordt het cijfer van den netto vooruitgang 2.282.419.89, De geheele porte feuille omvatte op ultimo December 1935 een verzekerd bedrag van 57.534.424.57, loopende over 295.607 contracten. De ..eerste onkosten" bedroegen 240.213.64 of 4,295 procent (v.j. 4.271 procent) van het netto geproduceerde bedrag, na aftrek van het in herverzekering gegeven kapitaal. De „doorloopende onkosten" bedroegen 276.047.78 (v.j. 290.371.02), waar van aan „incasso en uitbetaalloon" 134.764.02 (v.j. 138.910) werd uitgegeven. Het kapitaal, dat op uitimo December 1935 rentegevend was belegd bedroeg 13.027.398.45 (v.j. 12.875.711) terwijl de maatschappij aan niet rentegevende bezittingen en vorderingen nog een bedrag van 404.204.99 bezat. Het bedrag van de premiereserve en dat van de gedeponeerde gelden door herverzekeringsmaatschappijen tezamen 12.709.827.39 wordt dus door de rentegevende bezittingen overtroffen met 317.571.06. Aan 25 maatschappijen is tezamen een be drag van 13.909.310.98 in herverzekering ge geven, waar tegenover van 25 maatschappijen in hei-verzekering werd ontvangenn 1.859.125. De heeren dr. Th. I. K. M. Hilterman en E. den Tex, die aan de beurt van aftreden waren, werden als commissaris herkozen, terwijl in plaats van den heer A. Hamburger, die even eens aan de beurt van aftreding was, doch niet voor herkiezing in aanmerking wenschte te komen, de heer mr. L. J. van Toulon van der Koog als commissaris werd benoemd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur.) Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen: autoped: Kauling, Voorhelm straat 40 rood: boek (Duitsch): Brow. Dutry- straat 4: bril; v. Huis. Oranjestraat 135: etui, inh. rozenkrans; v. Strien. Leidschezijstraat 11 zw„ Kennel Haarlem, Amsterd. Vaart 320: hond; Kennel Fauna. Fr. Varkensmarkt: hon den; Linterman. Reigerstraat 100: hoes voor reserve autoband: v. Donselaar, Bakkerstraat 51: jas: Stroes, Peaasusstraat 50: jas: Harre, Vooruitgangstraat 89: jas: Politiebur. Smede straat: rijwielketting met slot: Kennel Fau na. Fr. Varkensmarkt: katten: Lemmers. Kok- straat 7: R.-K. kerkboek; Koopman, Borneo- straat 15: portemonnaie met inh.: Klooster, Scheperstraat. 43: portemonnaie met inh.; For- manoy. Ted. v. Berkh.str. 26: portemonnaie m. inh.: Meier, le Zuidpolderstr. 74: portemonnaie m. inh.: Vellinga, Ja-vast.raat. 27: pannen; Lemmers Kokstraat 7: portemonnaie m. inh.; Hoenderdos. Schotersingel 149: rijwielplaatje; Klaassen. Ooievaarstraat 11: rijwielplaatje: Kion, de Clercqstraat 75: rammelaar; v. d. Meij, Teylerstraat 38: riem; v. d. Bos, Schro der v. d. Kolkweg 201. station Santpoort: schaar; Pol.bur. Smedestraat: kinderschoentje; Huberts, Siriusstraat 15: tasch met inhoud; Brongers, Lindenstraat 44: tasch met inhoud; Zuiderbaan, Pijnboomstraat 137: zak, inh. aardappelen: Meijer. Vijfhuizerdljk 102. Lisse: hond; v. Hoven. Schermerstraat 4: jas; Schou ten, Lorentzkade 80 jasLuijken, Busken Huetstraat 12: muts; Rombout, Dr. Schapp- manstraat 49: portemonnaie met inhoud; Po litiebur. Smedestraat: schoen; Cobelens. Oost- Indiëstraat 71: rubber schijf: Haga, Wilhel- minapark 32: tasch; v. Koningshoven, Nobel-, straat 2: vleesch. LIJST VAN MAIL EN LUCHTPOSTVERZEN- DING T M. 14 JUNI 1936. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam per ms. Diambi 12 Juni gewone stukken 2.15; mail via Marseille per m.s. Dempo 11 Juni gew. st. 14.15; vliegpost AmsterdamBandoeng 10, 13 Juni gew. st. 3.25. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam s.s. Cottica 12 Juni eew. st. 3.25: vliegdienst New York—Paramaribo 9 Juni gew. st. 19 10. Aruba. Curacao. Bonaire, zeepost en mail via Amsterdam 13 Juni gew. st. 3.25; mail via Southampton 10 Juni gew. st. 10.—: vliegdienst New YorkMaracaibo 9 Juni gew. st. 19.10, 11 Juni gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, via Le Havre 9 Juni gew. st. 19.10; via Cherbourg 13 Juni gew. st. 19.10. Canada, Mexico en Cuba, via Cherbourg 13 Juni gew. st. 16.45; via Rotterdam 13 Juni gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili Uruguay, via Lis sabon 13'Juni gew. st. 16.45. Brazilië, alleen Pernambuco en Bahla, via Lissabon 15 Juni gew. st. 17.30; vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 10 Juni gew. st. 11.40; vliegdienst Frankrijk—Zuid Amerika 13 Juni gew. st. 3.25. China. Hongkong. Japan, Mantsjoerije. Je- hol. Philippijnen. 11 Juni gew. st. 18.30; vlieg dienst via Amsterdam—Bandoeng 10, 13 Juni gew. st. 3.25. Britsch Indië. via Marseille 11 Juni gew. st. 10.vliegdienst AmsterdamBandoeng 10. 13 Juni gew. st. 3.25. Ceylon, via Marseille 11 Juni gew. st. 14.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 11 Juni gew. st. 12.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Marseille 11 Juni gew. st. 14.15 Vliegdienst als Nederl. Indië Irak (Mesopotamië), via Istanbul—Adana— Damascus) 12 Juni gew. st. 3 25. Vliegdienst als Nederl. Indië. Palestina, via Marseille—Port Said 11 Juni gew. st. 14.15: vla Istanbul—AdanaBeyrouth 13 Juni gew. st. 3.25. Vliegdienst als Nederl. Indië. Egypte, via Marseille 11 Juni gew. st. 14.15; via Napels 12 Juni gew. st. 10.—. Vliegdienst als Nederl. Indië. Zuid Afrikaan.sche Unie. via Southampton 11 Juni gew. st. 16.45; vliegdienst Amsterdam —Bandoeng te Cairo aansluitende op Londen —Kaapstad 10, 13 Juni ?w. st. 3.25. Oost Afrika (Kenya Zanzibar, Oeganda Tanganyikagebied, via MarseilleAden 11 Juni gew. st. 10.—. Vliegdienst als Zuid Afrika. Australische Statenbond, via Marseille- Aden 11 Juni gew. st. 10.—; vliegdienst Amster damBandoeng aansluitende op Singapore- Port Darwin 10, 13 Juni gew. st. 3.25. Nieuw Zeeland, via Le Havre—San Francisco 9 Juni 19.10; via Southampton 10 Juni gew. st. 10.—. .Vliegdienst als Australië, Politieke vergadering met muziek openbare vermakelijk heid? Volgens advocaat-generaal bij den Hoogen Raad niet. C. J. van der M.. te Haarlem heeft zich te verantwoorden gehad ter zake overtreding van art 78 der algemeene politie-verordening van Haarlem, namelijk het op den openbaren weg verkoopen van plaatsbewijzen voor een openbare vermakelijkheid, in casu, een ver gadering van de C. P. H., waarin muziek zou worden gemaakt en de heer L. de Visser als spreker zou optreden. De Haarlemsche kantonrechter oordeelde, dat een bijeenkomst, waar muziek wordt ge maakt en het woord wordt gevoerd door een spreker, hetwelk het belangrijkste van den avond uitmaakt, geen publieke vermakelijk heid is en sprak den verdachte vrij. De ambtenaar van het O. M., hierin ziende een bedekt ontslag van rechtsvervolging, kwam tegen de uitspraak in cassatie. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier. nam Maandag in deze zaak con clusie. Hij zeide het oordeel van den kanton rechter juist te achten. Een dergelijke verga dering heeft niet de strekking te dienen tot vermaak en ook volgens het spraakgebruik valt een dergelijke term niet onder het begrip ..openbare vermakelijkheid". Mr. van Lier oordeelde, dat het cassatiemiddel steunt op een onjuiste lezing van het betreffende arti kel der algemeene politieverordening en con cludeerde tot niet-ontvankelijkverklaring. De hooge Raad zal arrest wijzen op 29 Juni. OPENLUCHTMEETING GEREF. JEUGDCENTRALE. De Geref. Jeugdcentrale voor Haarlem en omstreken hoopt haar jaarlijksche open luchtmeeting op Donderdag 11 Juni te hou den om half acht op het landgoed „Wild hoef" te Bloemendaal. Als spreker zal optreden Ds. P. Ch. v. d. Vliet uit Utrecht over „Gods Kerstkaarsjes", de heer Feijten eveneens uit Utrecht, zal de- clameeren. Ds. C. Veenhof hoopt het slot woord te spreken. ZOMERPOSTZEGELS. Naar wij vernemen, heeft H.K.H. Prinses Juliana een belangrijke hoeveelheid zomer- postzegels bij het Comité gekocht. Het Carnegie Heldenfonds. Toegekende ondersteuningen, belooningen en onderscheidingen. Aan de lijst van ondersteuningen, beloo ningen en onderscheidingen, in 1935 toege kend door het Carnegie Heldenfonds, zijn de volgende nomen ontleend: W. Heymel, cou rantenbezorger te Haai'lem; heeft 27 Juni 1933 een jongeman gered uit de Bakenesser- gracht. - M. Los. koopman te Haarlemmermeer; heeft 12 November 1934 getracht, den in zittende te redden uit een auto, die aldaar in de Ringvaart was gereden. Los heeft daartoe gedoken en een staaldraad om de wielen be vestigd en daarna de auto eenigszins naar den kant gehaald. P. J. F. van der Mije, drogist; G. J. Koper kok; mej. E. Th. Gropp, zonder beroep, allen te Zand voort en L. Bloemink, los werkman te Haarlem, die zich 2 Mei 1935 gedeeltelijk ge kleed in zee begaven, om een jongen te red den. die uit een omgeslagen kano in zee ge vallen was. C, Sminia, chauffeur te Haarlem, heeft 30 Juni 1935 een jongen gered uit het Noord zeekanaal te Velsen, door gedeeltelijk ge kleed te water te springen en te duiken. Iltllllll ^BMWIlBIWiWW De commissie stelt een onderzoek in door WILLY VAN DER TAK. De commissie, dat waren zij en ik. Zij was degene, die het plan opperde om de aange legenheid eens aan een nader en degelijk onderzoek te onderwerpen, en werd dies tot voorzitster benoemd en ik speelde een rol, die verre inférieur aan de hare was. Zoo iets van eerelid, omdat ik toevallig bij de hand was. De benoeming nam ik aan, omdat de kwestie me ontegenzeggelijk interes seerde, omdat ik voelde voor het argu ment. dat twee vrouwen tegen één man meer kunnen en vermogen dan één vrouw. Halt! ik ga te ver, en begin bij het einde. Laat ik beginnen bij het begin. Ik kwam dan bij die andere vrouw, en vond haar met een brief op haar schoot en een bekommerde zooals dat heet in romans uitdrukking op het gelaat. „Ik bevind mij in een moeilijk parket", zei ze „H'm!" zei ik. „Een man?" Ons kent ons. „H'm!" zei ze. ..Om je de waarheid te zeg gen ja. Ik hoef je de zaak niet tot in haar finesses uit te leggen maar de kwestie is, dat er tusschen ons het één of andere han gende is. waarin het noodzakelijk is. dat hij rond en openhartig met zijn meening voor den dag komt. Het lastige is. dat we door omstandigheden genoodzaakt, zijn alles corres- pondeerende af te doen. en nu „Nu", zei ik. „schrijft hij je lange brieven over het mooie weer, en het laatste boek, dat hij gelezen heeft en dat hij erover denkt om van den zomer een reis in Spanje te gaan maken, maar hij zwijgt als het graf over de kwestie, waarin jij nu juist wilt, dat hij niet zwijgt, als het graf, „Hé!" zei ze. „hoe weet jij dat?" „Ik ben", zei ik, en keek zooals ln de ro mans op dergelijke oogenblikken wereldwijze vrouwen kijken. ..een wereldwijze vrouw. Ik kèn de mannen, zie je tenminste, dat zeg Ik. En ik ken zekere eigenschappen en ge woonten van hen. die ze allemaal hebber, en waarmee ze het vrouwendom van het begin i van de schepping af tot het uiterste gebracht OP UW MAAT GESNEDEN Exclusief -niet duur (Adv. Ingez. Med.j VOOR DEN- -POLITIERECHTER Het dubbele nummerbord. Ieder weet, dat aan een auto twee nummer borden moeten zitten: een aan de voorzijde en een aan de achterzijde; het zijn, om zoo te zeggen, de naamkaartjes van den eigenaar, maar al zouden er meer eigenaars van een auto zijn, dan nog zouden er geen verschil lende nummerborden aan mogen hangen, om dat de auto maar ten name van één persoon of een combinatie is ingeschreven. De voor kant van de auto kan dus niet aan Jan toe- behooren en de achterzijde aan Piet aange zien uit bij ongelukken tot. de grootste moei lijkheden zou kunnen leiden. Met jongemensch, dat terecht stond, zag blijkbaar het gewicht van de voorschriften niet in, want toen hij met de auto van een kennis ging rijden en diens nummerbord s'echts aan den achtergevel was bevestigd, hing hij zon der gewetensbezwaar een nummerbord van een anderen kennis aan den voorgevel, den kende: „als er maar twee borden zijn; welke dat doet er niet toe". Maar hij moest deze luchthartigheid duur betalen, want niet al leen had hij twee tientjes boete van den kan tonrechter gekregen, twee, omdat hij in zijn luchthartigheid ook zonder rijbewijs had ge reden, maar bovendien moest hij voor den po litierechter verschijnen, omdat aan die num merbordenzaak ook een misdadige kant zit: er zijn in de motor- en rij wiel wet meet Van die overtredingen met twee kanten. Het jongemensch verloor er zijn goed hu meur niet bij, want hij vond het heel niet erg en scheen altijd nog te denken: „een bord is een bord". Maar daar ging het niet om: 't was meer bepaald de vraag, met welke bedoeling de voorgevel valscheliik eemerkt was en of er misdadige bedoelingen voorgezeten hadden om het openbaar gezag te bdriegen en zoo meer. De politierechter pe.'lde er naar, maai de jongeling bleef glimlachen, als hij gedaan zou hebben, wanneer nij uit baldadigheid een voorbijganger een papier achter op den rug had gesneld. Het openbaar ministerie vond het heele- maa! geen grapje, wat b'-eek uit den eisch: 25 boete. De politierechter vond het geval juridisch niet eenvoudig en zal daarom over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. De booze geest. De juffrouw uit Santpoort, die als getuige optrad en die we reeds eerder in aanverwante •^te*rJn,Akkex;tfe' *fi£t fa y&seyfa-, Ufa (Adv. Ingez. Med.) hebben zonder dat ze het zelf wisten. De man is een wezen, wiens natuurlijke neiging het is om lastige kwesties liever langs een heel langen omweg uit den weg te gaan, dan ei- even dieper op in te gaan en ze uit te praten, zooals de vrouw dat prefereert. Vandaar dan ook, dat hij het een lastige eigenschap van alle vrouwen vindt.dat ze in dergelijke dingen zoo zwaar op de hand en zoo weinig „luchtig" zijn. Een kwestie van twee stand punten, nietwaar? Zoowel de man als de vrouw hebben gelijk van hun standpunt. Zoowel de man als de vrouw hebben ongelijk van het standpunt van den ander. Het zit hem in de manier, waarop ze gemaakt zijn. Terloops zou ik oog nog even kunnen opmer ken, dat het één van de vele dingen is, waar gelijkstelling tusschen man en vrouw een praktische onmogelijkheid is. je kunt geen twee verschillende dingen gelijkstellen. Neem dat van mij aan. Zooals ik zei: ik ben een wereldwijze vrouw". „H'm!" zei ze, „dus 'je vermoedt, dat die man, waar ik het zoo even over had, mij op dat oogenblik leelijk zwaar op de hancl en vervelend begin te vinden, omdat ik hem nu al twee uitvoerige brieven over die kwestie heb geschreven, en maar niet wil begrijpen, dat hij bezig is er langs een grooten omweg omheen te zeilen?" „Vermoedt?" zei ik, „dat is een veel te zwak woord. Heusch, ik ben een wereldwijze vrouw en „Maar", zei ze resoluut, Ik wil het er eens over hebben met een man. Ik ga Jacobus op bellen. en hem zeggen, dat ik hem spreken moet over een belangrijke aangelegenheid. En jij moet mee. Ter versterking. Twee vrouwen kunnen meer beginnen tegen één man dan één vrouw". En hier was ik gebleven bij het begirtSvan mijn verhaal. De commissie die een nader onderzoek zou instellen naar de mentaliteit van den man ten opzichte van moeilijke kwesties en de wijze, waarop hij oordeelde over de in dezulke kwesties zeer verschillende houding van de vrouw was gevormd. Zij was voorzitster, ik was eerelid en moreele steun der voorzitster. En wij belden ons aller toe verlaat Jacobus op, en kondigen onze komst aan ter bespreking van een belangrijke aan gelegenheid. Jacobus zei, dat hij het heerlijk vond en voor thee en koekjes zou zorgen: wij hadden van te voren besloten, dat wij hem den aard van de belangrijke aangelegenheid niet zouden med^deelen, maar hij vroeg er niet eens naar. Dies trok de commissie twee middagen later in optocht naar Jacobus om haar onder hoek in te stellen. Zij was van te voren over eengekomen. dat de voorzitster het woord zou doen, en dat het eerelid haar slechts te hulp zaakjes als beklaagde en als getuige hebben zien verschijnen, stond nu weer, evenals vroe ger, tegenover een verkoopstertje uit een wa renhuis en bezwoer, dat dit meisje haar een pyjama had gegeven uit den winkelvoorraad, zonder dat er over betaling was gesproken. Op diezelfde wijze had die juffrouw ook van andere verkoopsters het een en ander gekre gen: zelfs vijf flesschen wijn waren ter te rechtzitting aanwezig. Aangezien uit niets is gebleken, dat de meis jes aan andere bezoekers van het magazijn gratis winkelgoederen uitreikten, ligt hst voor de hand, dat we hier te doen hadden met een booze geest, die door den winkel waarde. Volgens het meisje, dat terecht stond, zou de juffrouw gejammerd hebben over haar ar moede en de belofte hebben gedaan te zullen betalen, als haar man weer werk had, wat een wissel op de eeuwigheid scheen te zijn, maar dat was het niet alleen. Dat zij juist de ver koopsters in dien winkel opzocht, stond in verband met het feit, dat haar dochter ook in dien winkel was geweest en zij de meisjes zoo'n beetje bij zich in huis had gelokt. Naast de armoede moest dus ook de vriendschap meehelpen om wat los te krijgen. De pyjama werd nu speciaal voor bedoelde dochter gevraagd, die, naar 't heette, op reis moest. Getuige ontkende, gezegd te hebben, dat ze zou betalen; het meisje voegde haar toe: „Maar juffrouw, hoe kan u zoo Iets zeggen?" De juffrouw bleef het zeggen en zoodoende staakten de stemmen, maar de juffrouw was getuige en storlcUorder eede en het meisje niet. Het veranderde niet veel aan het feit, want het meisie had zonder betaling iets af gegeven, het zelf ook niet betaald en nooit met haar superieuren over het verleende crediet gerept, maar als er werkelijk crediet verleend was. zou er een kansje op vrijspraak zijn ge weest. Nu was dat er niet, maar omdat in de vori ge zaken tegen de meisjes een voorwaardelij ke straf was uitgesproken, wilden officier en politierechter hier niet strenger zijn en werd een maand voorwaardelijk geëischt en opge legd. Verzetplegers. Het waren een klein mannetje en een groo- te, sterke agent en een schraal agentje met een groote, stevige, tegenpartij. Nu verschilden het kleine mannetje en de groott dikke in zooverre niet, dat ze op het oogenblik, dat de openbare macht zich met hen bemoeide, beiden physiek niet veel in te brengen hadden, want ze waren allebei dron ken. Het kleine mannetje lag aan de Leidsche- vaart onder Bloemendaal zelfs dwars over den weg. wat bij het tegenwoordige verkeer niet zonder risico is. maar gelukkig was het nacht. De groote zwalkte in IJmuiden rond en wou op de Kennemerlaan gaan liggen, toen de agent hem opmerkte. Een verder punt van overeenkomst tus schen den kleine en den groote was, dat zij allebei hun memorie kwijt waren, maar ge lukkig kwamen de twee politiemannen hier in overeen, dat ze een goed memorie hadden en zoocioende werd vastgesteld, dat de klei ne en de groote allebei hadden gerukt en ge trokken, doch ten slotte in het arrestanten- verblijf waren terecht gexomen. De kleine kwam er met 25 boete af. ge zien zijr. sterke tegenpartij en blanco straf register; de groote met 2 weken gevangenis straf. gezien het niet smettelooze strafregis ter en zijn minder robuste tegenpartij. KRANIGE REDDING DOOR EEN JEUGDIG STADGENOOT. Pas heden is bekend geworden dat de 15- jarige Han Roozekrans, Spaarne 98, op den lsten Pinksterdag een kranige redding heeft verricht. Han reed als verkenner dien dag langs het Merwedekanaal bij Zuilen (Utrecht) en zag dat een ongeveer 30-jarig motorrijder met zijn 3-jarig dochtertje in het kanaal ver dween. Han zwom naar den drenkeling toe. dook en had het geluk den man zwemmend naar den oever .te brengen, waarna door Han ook nog het meisje, dat drijvend was geble ven. werd gered. Een woord van hulde en dank aan Han Roozekrans. zou schieten, als het woord haar in den steek liet, zoodat na de eerste prelimmariën van thee schenken en koekjes eten zij haar keel schraapte en plechtig zei: „Jacobus!" „Hè?" zei Jacobus. „Wat is er nou? Ben je niet lekker?" „Ajakkes!" zei de voorzitster, „doe nou niet zoo flauw, Jacobus. We komen hier heusch niet voor jou en ook niet voor je thee en koekjes. We komen hier alleen, omdat we niemand beters wisten om ons zijn oordeel te zeggen in een ernstige aangelegenheid. En we hebben een man noodig. Voor de eerlijk heid. Want de vrouwen zijn het erover eens". „Je spreekt in raadselen", zei Jacobus, „maar het klinkt aardig. Ga door". „Nu dan. De kwestie is deze: er zijn mannen en vrouwen in de wereld". „Ja zeker", zei Jacobus. „En dientengevolge hebben die mannen en vrouwen wel eens met elkaar te maken. Er ontstaan verhoudingen tusschen die mannen en vrouwen, vriendschapsverhoudingen, enfin verhoudingen". „Zeker, zeker", zei Jacobus. „Uit die verhoudingen vloeit voort, dat zij niet aan de oppervlakte van eikaars zielen blijven, maar dat zij onder dat oppervlak doordringen. Daaruit weer volgt, dat zij mee- ningsverschillen krijgen, dat er kleinere en grootere botsingen ontstaan, dat er, om kort te zijn, moeilijkheden komen, die overwonnen moeten worden". „Zeker", zei Jacobus. „Nu hebben zij en ik. voorzitster en eerelid van de door ons opgerichte commissie, uitge maakt, dat het moeilijk, ja. ondoenlijk, is, om op de wijze, die vrouwen het prettigst lijkt, namelijk door uitpraten, een kort maar krach tig eind te maken aan die kwesties. Wij mee- nen geconstateerd te hebben, dat de man der gelijke dingen liever omzeilt, dat hij aan „uit praten" een broertje dood heeft, en dat hij, de neiging van de vrouw, om daar juist speci aal op gesteld te zijn, als zwaar op de hand en vervelend karakteriseert. Wij zijn er vol komen van doordrongen, dat dit een moeilijke en netelige kwestie is, maar wij wilden. Jaco-, bus, dat jij ons eens eerlijk en ronduit zei, hoe dat nu eigenlijk in elkaar zit. Kom, Ja cobus! Jacobus heeft het woord". Jacobus keek ons listig aan, en nam het woord. Hij zei het volgende: „Wil je nog een konje thee? Ach, wees dan zoo vriendelijk, en schenk er mij ook nog één in. Ik wil dolgraag nog een tweede. En hier staan de sigaretten en daar de koekjes. En dan wou ik graag van één van jullie weten: kennen jullie Brussel? Daar moet ik namelijk één dezer dagen voor zaken naar toe, en ik zou graag willen weten, of 3. VAN BOCKHOVEN. Heden is de 39ste. de laatste van deze serie, aan de beurt. De goudvischkom heeft beslist, dat dit de heer van Boekhoven, het jongste soc -democratische raadslid zou zijn, die in het begin van dit jaar op ons Prin senhof gekomen is in de vacature Mr. J. Ger- ritsz. Toen ik de serie begon was de heer Ger- ritsz reeds ernstig ongesteld. Het ging op en af, eenige keeren was er een verwachting, dat hij herstellen zou, zoodat hij voor zijn partij zijn belangrijke taak in het college van B. en W. zou kunnen hervatten. Die hoop is evenwel niet vervuld, de heer M. A. Rei- nalda heeft zijn wethoudersambt moeten overnemen, terwijl de heer Van Boekhoven den opengevallen raadszetel bezette. Toch wil ik deze serie niet besluiten zonder herin nering aan het verdienstelijk werk van Mr, Gerritsz in onzen raad, waar hij algemeen gewaardeerd werd als een hoogst bekwaam regeerder en uitnemend deskundige op ve lerlei gebied, niet ln het minst wat het werk loosheidsprobleem zijn levenswerk, betrof. Over den heer Van Boekhoven is als raads lid natuurlijk nog weinig te schrijven. Hij is er nog niet toegekomen om het woord te vragen, zoodat wij hem nog slechts van aan zien kennen. De heer Van Boekhoven, Haarlemmer van geboorte, is 42 jaar. Hij kwam reeds op jeug digen leeftijd bij de Kennemer Electriciteits- Maatschappij. Toen de Provincie later de electriciteitsvoorziening overnam is hij over gegaan als administratief ambtenaar naar het P.E.N. Zes jaar geleden heeft de heer van Boek hoven zich aangesloten bij de S.DA.P. Hij neemt daarin een belangrijke plaats in, want afdeeling I koos hem tot haar voorzitter. Ook is hij voorzitter van de plaatselijke af deeling van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars Bond. Ook onder de Religieus Socialisten (de be weging van Dr. W. Banning) neemt de heer Van Boekhoven een plaats in. Indertijd was hij ook voorzitter van de afdeeling Haar lem-Noord van de vereeniging „Kerk en Vrede", welke afdeeling nu is gecombineerd met de Haarlemsche. Daaruit blijkt, dat ook de vredesgedachte in den heer van Boekho ven een warm pleitbezorger vindt. C. J. VAN T. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -KANTONRECHTER Sierteelt Centrale. Een groot aantal bollenkweekers uit Heems kerk en Heemstede, was Maandag voor den kantonrechter gedagvaard, allen om zich te verantwoorden voor hetzelfde feit: het kwee ken van bloembollen zonder vergunning. De straffen waren uiteenloopend, daar het Openbaar Ministerie steeds een straf requi- reerde (en opgelegd kreeg) die iets uitging boven de schade, die was aangebracht. De vraag was in de eerste plaats welk bedrag had aan de Centrale betaald moeten worden, in de tweede plaats dit in de gevallen dat te veel was gekweekt wat voor schade is aan de markt toegebracht. Voor de vaststelling van deze schade was de hulp ingeroepen van een deskundige, ambte naar van de Crisis Sierteeltcentrale, die de schade had uitgerekend. In het algemeen waren het boeten van ongeveer veertig of vijftig gulden. In twee ge vallen werd hiervan sterk afgeweken. Een der verdachten had namelijk, naar uit de ge tuigenverklaring bleek, bollen alleen maar niet gerooid. Deze „overstaanders" waren weer op gekomen, maar het bleek wel, dat het „een naar zoodje" was. Deze verdachte kwam er met 112.— of 6 dagen af. De zaak van een Heemsteedschen bollen- kweeker stond er niet zoo goed bij. Deze had niet alleen zich voor het bedoelde jaar niet bij de Centrale aangesloten, maar hij had zelfs veel meer gekweekt dan hij ooit toegewezen zou hebben kunnen krijgen. In dit geval werd 300,— of 3 maanden geëischt. Het vonnis luidde ƒ300of 30 dagen. HEILIGE LANDSTICHTING BESTAAT 25 JAAR. Op de Heilige Landstichting bij Nijmegen is Zondag op waardige wijze het 40-jarig priesterfeest van Mgr. A. Suys, vicaris der H. Landstichting, en het 25-jarig bestaan der H Landstichting gevierd. Mgr. A. Suys is benoemd tot officier in de Oranje Nassau- orde.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10