^WEERBERICHT DINSDAG 9 JUNI 1936 H AAR t EM'S DAGBEAÖ Een organisatie van oud- Indisch gasten? De heer A. J. P. Tuinzing heeft een bro chure geschreven, waarin hij erop wijst, dat Nederland zich de kennis, de werklust, werk kracht, ervaring en het kapitaal van oud In disch gasten ten nutte moet maken. Tot nu toe worden zij vergeten of ondervinden de grootst mogelijke moeite om in de Neder- landsche samenleving hun kracht productief te maken. Daarin moet naar het oordeel van den schrijver verandering komen en deze is z.i. slechts te bereiken door een krachtige or ganisatie van oud-gasten in Nederland, die zich in deze samenleving aandient als'het li chaam dat zich ten doel stelt om naast de behartiging van de individueele belangen zij ner leden een invloed ten goede uit te oefe nen op de Nederlandsche volksgemeenschap, in het belang van Nederland en Nederlandsch- Indië beide. Zulk een vereeniging van oud- gasten zou een drieledige taak kunnen ver vullen, nl. een economische taak, door werk zaamheid ten behoeve van haar leden op eco nomisch gebied, een staatkundige taak door het verstrekken van adviezen aan de betrok ken Regeeringsinstanties indien belangrijke Indische onderwerken aan de orde zijn, een ideëele taak door een krachtige actie tot ver breiding van kennis van Indië en het opwek ken van belangstelling voor tropisch Neder land. Adhaesie betuigingen worden gaarne inge wacht door de redactie van „De Toekomst" Keizersgracht 683, Amsterdam. EEN AUTOTOCHT. Op Zondag 21 Juni hoopt de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken haar jaarlijk5chen autotocht te houden. Daar het dit jaar voor de 10e maal zal zijn dat- zij dezen tocht organiseert, is het te be grijpen dat het bestuur alles zal doen om het den deelnemers zoo aangenaam mogelijk te maken. Des morgens 7.30 gaat men met drie groote tourwagens van de Groote Markt. De weg is: HaarlemAmsterdam, langs de Vecht naar Utrecht en Zeist. Bezichtiging der Petrus Werthweyn-stichting te Zeist (inrichting der Vereeniging). Vandaar naar Leusderheide (café Bergzicht), een der mooiste uitspannin gen van ons land. Vervolgens naar Doorn, met bezichtiging van het Rosarium". In restau rant „Flora" te Doorn wordt het diner ge bruikt, waarna over Amersfoort en Hilversum naar Haarlem wordt terug gereden. Eindpunt Groote Markt ongeveer 10.30 uur. Voor dezen tocht zijn nog enkele plaatsen vrij. BEGRAFENIS JHR. CH. F. VAN DE POLL HAARLEM Maandag- Onder zeer groote belangstelling werd he denmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede teraardebesteld het stoffelijk over schot van jhr. Ch. F. van de Poll, in leven oud-directeur der Haarlemsche Katoenmaat schappij, die Donderdag in Hollenfels (Luxemburg) overleed. Onder de talrijke aanwezigen waren de heeren Ch. Maskens, de Belgische gezant, Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, jhr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den, oud-burgemeester van Haarlem, gene- raal-majoor W. Röell, Th. baron van Tuyll. van Serooskerken, jhr. H. Boreel, jhr. V. Bo reel van Oldenaller, de heer G F. de Clerq, oud algemeen secretaris van de Maatschappij van Nijverheid, jhr. L. A. P. Six, generaal ma joor bij de cavalerie b. d. G. Romer, mi'. S. P. Vening Meinesz en mr. A. Beets, beiden na mens. de Sociëteit „Trou moet blycken", jhr. von Muèhlen, gemeente-ontvanger te Heem stede, N. Vos, gemeente-secretaris van Heem stede, jhr. F. Teding van Berkhout sr., oud directeur en F. Teding van Berkhout jr., di recteur der Twentsche Bank te Haarlem. Voorts de heeren G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, De Bye Dolleman, di recteur der Haarlemsche Hypotheekbank, H. J. Voors, secretaris-penningmeester der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, P. W. Waller en Joh. G. P. Sabel, oud-voorzit ters der Nederlandsche reisvereeniging. Een schat van bloemen dekte de kist. In de aula sprak ds. G. A. Barger, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede, die eerst de 21ste Psalm voorlas en daarna eeni- ge verzen uit Romeinen 14. „Wij dragen hier," aldus spreker vervol gens, „een oud man ten grave, die gerekend mocht worden onder de zeer sterken. Daarvan heeft zijn leven getuigenis afgelegd. Zijn acti viteit was groot en hij stelde belang in vele dingen en deed actief mede in handel en in dustrie. Groote onbaatzuchtigheid was mis schien wel zijn meest overheerschende karak tertrek. Hierna werd op het orgel gespeeld „Een vaste burg is onze God", het Lutherlied, waar na de kist grafwaarts werd gedragen. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten ging Ds. Barger allereerst voor in gebed, waarna hij het vergankelijke van den mensch schetste. Hoewel het de uitdrukkelijke wensch van den overledene was dat er aan de groeve niet gesproken zou worden, zeide de zoon, Jhr. A. v. d. Poll, toch niet te kunnen nalaten hier een enkel woord van dank te spreken, allereerst tot Ds. Bar ger voor zijn hartelijke woorden, benevens voor de groote belangstelling bij dit overlij den en de teraardebestelling getoond, het geen alles getuigde van de groote vriendschap die men voor den overledene gevoelde. Een bijzonder dankwoord richtte spr. tot het dienstpersoneel uit Hollenfels, dat hier mede aanwezig was. Uw groote zorgen voor mijn vader, aldus spr., zullen wij nooit vergeten. Vervolgens schetste spr. de onbaatzuchtige liefde die de overledene gevoelde voor zijn kinderen en kleinkinderen. Wij zullen dit, al dus spr., in onze herinnering doen voortleven AGENDA DINSDAG 9 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Cinema Palace: „Captain Blood". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Katharina de Kleine". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Geen vrouwen meer" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Een vrouw in boeien" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 10 JUNI Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Een interview met Jhr. Tjarda. Vóór deze tot Gouverneur-Generaal werd benoemd. Een redacteur van Aneta heeft een inter view gehad met Jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, voor diens benoeming tot Gouverneur-Generaal, dat wij hieronder la ten volgen: Regentslaan 20 (Boulevard du Regent) te Brussel is een fraai gebouw. Ons vaderland is er waardig vertegenwoordigd. De verwachting is gericht op hetgeen men in de ontvangkamer van een gezant pleegt te zien: een weelderige salon vol sierlijke meu belen, diepe fauteuils en bureau ministre met veel portretten. De jeugdig, frisch uitziende man, die den bezoeker ontvangt wekt onmiddellijk een gansch andere gedachtensfeer En ook de eer ste aanblik van het vertrek is een geheel an dere dan die van de plechtige „silence du ca binet" Dit is zakelijk. Nuchter en volkomen onopgesmukt. Men zou zich wanen in het di rectiekantoor van een groote industrieele on derneming, er is een lederen canapé met le deren fauteuils. In een daarvan zit nu jhr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer. Jhr. Tjarda heeft een gezonde gelaatskleur en helderwitte tanden, die men telkens ziet, want hij lacht gaarne. Dit moet het geheim zijn van dit jong. energiek uiterlijk. Wanneer mr, Tjarda spreekt, ervaart men dat een onderwerp voor hem is afgedaan wanneer het tot in de details is verduidelijkt. Hij stelt korte, zakelijke vragen, en keert na een uitweiding hardnekkig terug tot de rugge- graat van het gesprek. Hij heeft een merkwaardig adoptatiever- mogen, een eigenschap, die voortkomt uit twee elementen. Diepe aandacht voor de op gedragen taak, en trouw tot uitvoering daar van. Met den achtergrond van zoovele buiten- landsche jaren, gedurende welke hij bleef: een Hollandsch landedelman, was mr. Tjarda negen jaar lang de heer van het Groningsche gouvernementshuis, en toen een Neder- ïandsch machtsdrager met verruimden blik. Dat ruime, ver-ziende draagt hij in de klare oogen. Dan komt het gesprek op Indië. Oe Aneta- redacteur. pas uit Indië teruggekeerd, ver telt van Indië's huldigen nood en de teere din gen in de samenleving, die door een tactvol, gewetenstrouw bestuur worden geleid. En ik constateer een intense, geconcen treerde belangstelling, die aanstonds de ze kerheid geeft, dat deze man, die gewend is het offer der persoonlijke levensgenieting blijmoedig te brengen aan de taak in hem tof dusver gansch nieuwe problemen, een weg en een oplossing zal vinden. Hij weet te luisteren: zeldzame eigenschap bij moderne, nerveuse menschen. Als .hij luistert vouwt hij de vingertoppen samen; zijn jong gezicht is in aandacht, de oogen leven sterk mee. Hij laat uitspreken, dan stelt hij een korte vraag, die verband legt tusschen het verze kerde en het tevoren verklaarde: elke schijn bare tegenstrijdigheid moet opgelost wor den, voor het onderwerp wordt afgelegd: com pleet, met de uitweidende bijlagen, als 'n dos sier voor een welgeordend archief. De kwesties van het moment verlaten dezen man niet. Wanneer hij ter ontspanning een wandeling van eenige uren onderneemt en daarbij geleide heeft van een medewerker, kan deze er op re kenen dat het gesprek zich onafgebroken rondom de hangende vragen beweegt. En het is evident dat deze werker ook een goed hoofd van zijn gezin is. Uit een enkele op merking kan blijken, dat zijn gezin in alle- levensbeslissingen een rol speelt. De echtge- noote, van Amerikaansche gebooi*te, in de Groningsche stad overgebracht, en de beide dochtertjes die nu elf en zeventien jaar oud zijn. Ik krijs nu het gevoel dat mr. Tjarda nu wel zeer gaarne zou informeeren naar de le vensomstandigheden in modern Indië. Het gerief, de verkeersmogelijkheden, het kli maat Hij vraagt niets van dit alles. En de bezoeker vertelt er, zoo terloops, het een en ander van, dat met belangstelling wordt aangehoord. Er zijn menschen die gaarne over zichzelf spreken. Tot: hen behoort' mr. Tjarda niet. Hij valt te rangschikken onder de zeldza- men, die in een gesprek den ander het gevoel geven, dat deze op dat moment het belang rijkst element vormt. En dit is geen hoffelijk- heidsgebaar. doch het natuurlijk gevolg, dat, inderdaad, door mr. Tjarda op bepaalde mo menten het ondergeschikte en bijkomstige wordt uitgeschakeld, ter concentratie op het onderwerp van het moment zelf. Op dit moment is de benoeming nog niet geschied: in dit onderhoud is de benoe ming in haar eventualiteit met zorg buiten aanduiding gehouden. En toch overkomt, on der het schrijven, den verslaggever de merk waardige lust tot het stellen eener prognose en wel deze: dat mr. Tjarda, de jeugdige acht- en-veertiger, met het uiterlijk van den be- heerschten zakenman, een frisch en stellig element zou vormen aan het hoofd van Ne- derlandsche-Indië's regeering. Dat hij de man zou zijn die, zonder gevaar van verwarring in bijkomstigheden,aanstonds de logische en wijze on-sentimenteeie lijn der dingen zou weten te vinden. Hij heeft alle franje afgeknipt, een hande ling die stellig merkwaardig is in de sfeer dei- zoo"3 protocolaire diplomatie. Het is een ge meenplaats geworden van iemand te zeggen, dat hij een man is die recht op zijn doel af gaat. In dit geval is dit geen phrase maar een ei-varing. een zekerheid die men in het ge sprek ondergaat. In een gesprek met mr. Tjarda amuseert men zich. Niet als uitvloeisel van grappen of o-ewilde geestigheden, maar om het snelle het is de verrassende vreugde van het snel- over-en-weer flitsend begrijpen. Korte formu leering. snel aanvatten van essentialia, haas- tiae verwijdering van uitwoekerende omslach tigheid. Het is het genoegen van voor zich te vin den een snel begrijpend intelligent man, die zijn ervaring niet heeft opgestapeld tot een archiefkast van het leven, maar snel heeft geselecteerd en verwerkt tot een gave van schiften en tot vergelijkingsmateriaal dat aan iedere beslissing' een rijpheid kan geven, en het verbluffende gemak van den snellen den- Neen, er was geen sprake over een land voogdij-Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer. Er was hierboven slechts sprake van den mensch Tjarda. thans nog gezant te Brussel.... straks wellicht vertegenwoordiger van H.M. in Ned.-Oost-Indië, leider en toeverlaat van mil- lioenen rijksonderdanen. Vochtige keukenmuren. Klamme gangwanden?! Maak een eind aan dezen onhygiënischen toestand en neem tegels, die afdoende zijn. Mooie kleurenkeuze, streng concurreerende prijzen, vrijblijvende prijsopgNatuurlijk KOL, Kleine Houtweg 13, Haarlem, Telef. 16572 EEN TEGELTI3DPERK RONDOM KOL. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt i Zwakken tot matigen, later wellicht toe- nemenden Westelijken tot Zuidwestelij ken wind. Toenemende bewolking. Wei nig of geen regen. Later toenemende regenkans. Weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 770.3 mJM. te La Coruna. Laagste 740.7 m.M. te Seydisfjord. Toenemende bewolking met eenigen neerslag. Een depressie, die gistermorgen ten Westen van IJsland in zicht kwam, passeerde dit eiland in den nacht met zwaren regen en storm tot op de Fai-oer. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan nam nog toe. Tus schen IJsland en Schotland waait het thans weer krachtig uit Zuid-West. De depressie in het Oostzee-gebied vult op, Terwijl het in het Westen en op .het vasteland overal koel blijft en het in de Alpen boven 2000 meter hoogte sneeuwt, nam de zomerwarmte in Finland en Lapland nog toe. Het gebied van warmte breidde zich westwaarts over geheel Zweden uit. In Polen komen groote temperatuurtegen- stellingen voor tusschen Noord en Zuid. Het is te verwachten, dat de depressie in het Noordwesten haar invloed ook hier een weinig zal doen gevoelen, waar door de wind tijdelijk zal gaan krimpen en wellicht toenemen en ook toenemen de bewolking met eenigen neerslag mo gelijk wordt. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Teléfoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste hedennacht 53 gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 65 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 7.06 uur; n.m. 19.32 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.30 uur. Donderdag v.m. 7.56 uur; n.m. 20.30 uur. Strand berijdbaar van 13.0018.30 uur. Een kind uit het raam gevallen. i AJtcfoUv Aan de gevolgen overleden. HEEMSTEDE Dinsdag. Naar wij vernemen heeft - Maandagmid dag in een van de straten in het Schilders kwartier aan het Zuider Buiten Spaame een tragisch ongeval plaats gehad. Een kindje van een jaar is uit een raam van de eerste verdie ping gevallen. De dokter die te hulp snelde constateerde zeer ernstige verwondingen. In vrijwel hopeloozen toestand werd het kind naar het Diaconessenhuis te Haarlem ver voerd, waar het hedenmorgen overleden is. De moeder, die reeds eenigen tijd zenuwziek is, werd na het gebeurde in het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem opgenomen. GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BADINRICHTINGEN. In het tijdvak 15 Mei1 Juni 1936 zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen 19.439 baden genomen verdeeld als volgt: Houtvaart: abonné's 1235 heeren. 1109 da mes, 20 ets baden, 119 heeren, 112 dames, 10 ets. baden 526 heeren, 526 dames, vereeni- gingsbaden 86 heeren, 71 dames, schoolbaden 854 heeren, 509 dames, kostelooze baden 3492 heeren, 3551 dames, totaal 6312 heeren, 5858 dames. Delft abonnés 2543 heeren, 2316 dames, 20 ets. baden 93 heeren, 107 dames, 10 ets baden 330 heeren, 366 dames, vereenigingsbaden 6 heeren, 12 dames, schoolbaden 917 heeren, 579 dames, totaal 3889 heeren, 3380 dames. Ledental Alg. Ned. Vrouwen- Vredesbond belangrijk vermeerderd. Verschillende nieuwe afdeelingen opgericht. Verschenen is het jaarverslag van den Al- gemeenen Nederlandschen Vrouwenbond, waaruit blijkt, dat in het afgeloopen jaar deze bond met ruim tweeduizend leden is vooruitgegaan. Opgericht werden nieuwe afdeelingen te Laren. Westzaan, IJmuiden, Krommenie. Nieuwe Niedorp en Leerdam. In Rotterdam werd een onderafdeeling op gericht. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 42. Het verslag meldt de uitgaven, die namens den bond in het afgeloopen jaar het licht zagen, alsmede een opsomming van de. al of niet in samenwerking met andere organi saties, gevoerde acties, zooals o.a. die ten aanzien van het wetsontwerp bescherming dei- bevolking tegen luchtaanvallen. Voor deze laatste actie bestond ook bij de leden van den bond in Ned.-Oost-Indië groote belangstel ling. Aan het slot van het verslag, dat ten aanzien van den groei en de verrichtingen van dezen bond in majeur is gesteld, ver meldt de secretaresse het groote' succes van den Vrouwenvredesgang op 18 Mei j.l. te Am sterdam gehouden en wijst zij op de groote kracht, die van een dergelijk stilzwijgend op trekken van zoovele vrouwen en moeders uit gaat. De bond komt op Woensdag 10 en Donder dag 11 Juni a.s. in algemeene vergadering bij een in de school voor wijsbegeerte te Oud- Leusden. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht Westnoordwest zwak 14 Half bewolkt, goed weer Londen (Croydon) West zwak 14 Zwaar bewolkt Berlijn Westnoordwest matig 12 Licht bewolkt, doch vrij koel Windstilte 17 Zwaar bewolkt Windstilte 19 Licht bewolkt, rftooi zonnig weef OUD-STADGENOOTE ZINGT TE JERUZALEM Onze oud-stadgenoote, mevr. Jo Lipsicas Emmering, sopraanzangeres, die thans in Pa lestina woonachtig is, zal Zondag a.s. van 9.15 tot 10 uur voor de microfoon van den utra-korte-golfzender te Jeruzalem een con cert geven. N.E.G. De afd. Haarlem van de Nieuw Economische Groep houdt een vergadering op Vrijdagavond 12 Juni in het wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. Als spreker treedt op Ir. H. L. Copijn te Blaricum, penningmeester van het hoofdbe stuur en schrijver van het onlangs verschenen boek „Een economisch compas in den econo- mischen mist." DEN HAAG KOOPT DEN DIERENTUIN NIET. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. De Haagsche gemeenteraad heeft na uitvoerige discussie het voorstel van B. en W. tot aankoop van den Haagsehen Dierentuin met 21 tegen 19 stemmen verworpen. BLOEMENDAAL DE BAZAR OP „OUD-ZOMERZORG". Vanmiddag om half drie wordt in de fraai aangelegde tuinen van oud-Zomerzorg van de familie Bierens de Haan de bazar ge opend, waarvan de opbrengst ten bate komt van het clubhuis in de Damstraat te Haar lem. Toen wij hedenmorgen even een kijkje na men was het ijverige dames-comité juist be zig, de laatste hand te leggen aan de voor bereidingen. In de stralende zon stonden de tafels klaar, vol met kunstvoorwerpen, huishoude lijke artikelen, voedingswaren, handwerken enz. Voor de liefhebbers is er een sjoelbak en voor „fortuinzoekers" een loterij. Vanavond worden volksdansen uitgevoerd en zal een mandolineclub zich laten hooren Ook morgen, Woensdag van half drie tot half zes en half acht tot tien uur, is de bazar open, die het vorig jaar een groot succes is geweest en ook nu ongetwijfeld met het fraaie weer groote belangstelling zal trek ken. (UN/T IN IITIEREN^j HET TOONEEL. Hef Hollandsch Tooneel. TOTOK EN INDO. Louis de Vries blijft ondanks de moeilijke tijden moedig doorgaan en heeft nu voor de zomermaanden in. den Hollandschen Schouw burg een stuk op het repertoire genomen, dat wel sterk .verschilt met het romantische genre, dat hij anders bij voorkeur speelt. Hij heeft thans zijn keuze laten vallen op Totok en Indo, een vriendelijk Indisch blijspelletje van Jan Fabricius, dat de schijver zelve een „plan tage-idylle" heeft genoemd. Heftige scènes komen er niet in voor, scènes a faire al even min en de handeling vloeit als een kabbe lend beekje rustig aan ons voorbij, zonder tot schokken en emoties aanleiding te geven. Fabricius heeft met dit blijspelletje 20 jaar geleden nog al succes gehad in 't Haagje, waar vooral de oud Indisch gasten veel plezier hadden om Herman en Cornells, de vermake lijk geteekende. krom pratende Indo's, die !t in de liefde voor de plantersdochter Georgine moeten afleggen tegen den totok Cor Koele- man. Maar er waren ook velen, die den schrijver zijn goedigen spot met de Indo's nog al kwalijk namen en Fabricius heeft daarom den half bloed later voldoening geschonken met zijn „Dolle Hans", waarin hij den „Sinjo" niet alleen verdedigde maar hem zelfs op een piëdestal plaatste. Nu wij Totok en Indo na 20 jaar weer terug zagen, konden wij ons nauwelijks begrijpen, dat sommige oud-Indisch gasten ooit aanstoot aan dit dood-onschuldige, goedige blijspelletje hebben genomen. De spot gaat zoo weinig diep en is zoo „harmlos", dat men er enkel om glimlachen kan. Slecht zijn deze twee Indo's in 't geheel niet, ze zijn alleen 'n beetje ridicuul, dat is alles. En niemand zal kunnen zeggen, dat zij niet goed geteekend zijn. Ik althans herinner mij uit mijn Indischen tijd Indo's, die sprekend op Herman en Cornells geleken en ook precies zoo spraken. Als tooneelwerk is Totok en Indo niet een der sterkste stukken van Fabricius. De schrij ver heeft het zich met zijn intrige in dit blij- spelletje wel erg gemakkelijk gemaakt. Eigen lijk is het niet veel meer dan een aanloop voor een stuk, waarin het grappige alleen in de teekening van de twee Indo's is gelegen. Of dat ook in Amsterdam evenzeer zal wor den gewaardeerd als indertijd in Den Haag, waar heele Indische buurten zijn, zullen wij moeten afwachten. Bij de voorstelling welke ik bijwoonde, heeft het publiek zich ongetwij feld wel geamuseerd met deze Plantage- Idylle en het ook niet na elk bedrijf aan ap plaus laten ontbreken. Voor een groot deel was dat succes zeker te danken aan de zeer goed verzorgde voorstelling. Louis de Vries heeft van dit Indische stuk ook in de dé cors veel werk gemaakt en had het geluk voor de rollen van de twee Indo's beslag te kunnen leggen op 2 jonge acteurs, die dat type blijkbaar van nabij in Indië hebben gekend. Want van de vertolking van Herman en Cor nells hangt heel het succes van dit blijspel letje af, het drijft er zelfs op. Edwin Thomas en Jaap Engelberts hebben deze Indo's ka rakteristiek en grappig weergegeven en vooral Edwin Thomas gaf van Herman een opmerke lijk zuivere uitbeelding, Dat was wel volkomen de kampong-Indo, zoowel in zijn spreken als in heel zijn wezen en het zingen van zijn krontjong-liedje op Georgine was zelfs voor treffelijk in stijl en toon. Jaap Engelberts was nu en dan in zijn spel wat te nadrukkelijk, waardoor zijn Indo niet dat overtuigend na tuurlijke had van Edwin Thomas' Herman. Louis de Vries heeft zich ditmaal tevreden gesteld met de eenvoudige rol van den admi nistrateur, die vroeger door Anton Roemer ge- speeld is geworden. De Vries had met deze rol al heel weinig moeite en maakte er een ro- busten en toch gemoedelijken planter van. Emile van Stuwe was de totok en zorgde er voor, dat deze Hollander door distinctie, vlot heid en aplomb alle overwicht verkreeg op de twee wat onnoozele Indo's. De niet belangrijke vrouwenrollen waren bij Amalia de Groot, Cisca Harms en Annie Follender in vertrouwde handen, zoodat het als geheel een goede en ook stemmingsvolle opvoering werd. Wij wenschen de Vries daar om succes toe met dezen ouden Fabricius, waaraan hij zich met blijkbare toewijding heeft gegeven. J. B. SCHUIL. 471e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 14de lijst Trekking van Dinsdag 9 Juni 1936 Hooge Prijzen 1500— 12029 1000— 11414 400.- 5029 9056 15631 19192 200— 9207 10243 10608 12571 12908 18081 18371 100— 35 77 456 1749 1937 603 6 682 7380 9980 11607 12401 13125 15644 17707 Prijzen v an 0— 152 537 729 849 890 1011 1060 1191 1248 1259 1308 1312 1444 1494 1543 1574 1596 1597 1600 1603 1720 1911 1933 1935 1949 2005 2145 2358 2376 2418 2449 2570 2578 2624 2640 2878 2921 3002 3032 3059 3113 3135 3227 3279 3291 3328 3407 3428 3441 3591 3622 3693 3765 3815 3906 3911 4054 4147 4490 4516 4528 4582 4627 4685 4729 4765 4799 4825 5075 5139 5153 5184 5314 5456 5465 5483 5541 5569 5577 5643 5767 5807 5874 6001 6014 6043 6129 6265 6279 6364 6377 6473 6613 6616 6632 6820 7166 7388 7398 7530 7538 7561 7567 7594 7703 7769 7774 7791 7821 7996 8104 8108 8213 8245 8272 8347 8387 3489 8840 8843 8988 9007 9291 9359 9363 9430 9442 9533 9563 9616 9763 9947 9967 10267 10459 10535 10573 10645 10731 10770 10801 10871 10877 11025 11039 11047 11122 11188 11257 11570 11660 11739 11930 12084 12260 12330 12566 12806 12840 12849 12986 13206 13414 13426 13433 13447 13460 13504 13553 13619 13749 13752 13779 13783 13983 14030 14093 14598 14659 14731 14738 14742 14905 14907 15070 15145 15235 15295 15353 15392 15439 15518 15653 15667 15794 15866 15927 15975 16018 16059 16063 16317 16421 16461 16489 16493 16656 17019 17097 17219 17500 17565 17608 17645 17693 17702 17774 17907 18198 18383 18397 18428 18438 18651 18659 18716 18736 18815 18675 18938 18969 19099 19214 19226 19270 19299 19468 19479 19650 19661 19685 19819 19919 19954 20121 20206 20251 20259 20341 20385 20428 20471 20511 20518 20720 20737 20958 45 244 503 1154 1496 1775 1980 2171 2448 78 304 519 728 941 1244 1509 1827 103 316 568 751 Nieten 172 353 330 584 760 968 1346 1310 1523 1834 1990 2053 2206 2558 2756 1011 1367 1526 1594 1836 1839 2215 2573 2767 3040 3048 3174 3189 3338 3344 3499 3523 4238 4529 4783 4995 5224 5275 5587 5828 5872 6185 8557 8797 9107 9311 9416 9775 2182 2197 2450 2481 2707 2713 2954 2958 2973 3143 3145 3167 3299 3300 3307 3443 3467 3474 3633 3653 3677 3808 3816 3822 3832 3833 4062 4072 4160 4196 4433 4450 4477 4503 4709 4721 4744 4753 4884 4907 4932 4988 5101 5134 5155 5208 5240 5254 5269 5270 5457 5488 5523 5555 5762 5765 5791 5811 5915 5929 5S58 5970 6061 6032 6130 6153 6212 6267 6274 6273 6326 6423 6465 6535 6547 6553 6704 6708 6757 6792 6818 6989 7098 7113 7126 7150 7230 7232 7237 7311 -7334 7650 7677 7678 7688 7744 7866 7879 7885 7888 7942 8086 8107 3129 8194 8404 8415 8504 8509 8686 8697 8726 3763 9040 9041 9057 9084 9209 9215 9231 9292 9364 9371 9381 9385 9595 9644 9711 9719 9971 9990 10002 10020 10025 10169 10254 10292 10320 10341 10558 10570 10601 10609 10619 10643 10670 10749 10762 10836 10935 10943 10991 11042 11087 11158 11163 11187 11195 11202 11253 11262 11270 11294 11358 11387 11405 11415 11432 11448 11513 11538 11554 11559 11577 11734 11745 11769 11785 11830 12036 12053 12079 12121 12134 12225 12307 12325 12366 12388 12426 12461 12470 12491 12531 12599 12603 12628 12645 12646 12804 12807 12823 12857 12867 12978 13000 13008 13031 13033 13159 13229 13294 13379 13417 13613 13656 13710 13781 13887 13993 14056 14129 14142 14171 14244 14268 14276 14281 14291 14396 14406 14410 14432 14435 14532 14544 14571 14605 14630 14726 14C47 14851 14876 14880 15000 15086 15097 15099 15119 15285 15340 15395 15422 15426 15512 15542 15554 15582 15616 15835 15854 15901 15953 16022 36128 16158 16220 16342 16356 16443 16497 16543 16554 16612 16688 16701 16727 16742 16765 16821 16838 16887 16392 16894 17046 17074 17093 17113 17130 17348 17351 17411 17445 17467 17527 17538 17560 17784 17788 18098 18110 18128 18137 18169 18405 18406 18481 18492 18500 18587 18594 18604 18617 18658 18695 18705 18707 18731 18742 18778 18839 18861 18862 18903 18980 18989 19014 19038 19048 19196 19202 19224 19251 19272 19353 19515 19525 19633 19635 19761 19774 19801 19823 19827 19941 19964 19991 20004 20022 20201 20250 20257 20288 20299 '0386 20497 20521 20530 20533 J727 20746 20773 20784 20792 .0941 20970 20980 20996 Verbet. 5de klas, 13de lijst: 70.—; 9885 m. Z. 9895; 189 18955 70.—. 610 811 1079 1383 1714 1860 2574 2820 3061 3231 3360 3551 3739 3975 4278 5024 5232 5284 5615 5387 6002 6137 6921 7155 7350 7328 7959 8341 8579 8821 9167 9321 9535 9873 10036 10368 10622 10843 11097 11212 11371 11476 11584 11863 12178 12405 12555 12650 12903 13063 13563 13393 14223 14294 14477 14637 14832 15159 15435 15764 16033 16373 16634 16773 17023 17167 17471 17841 18279 18516 18661 18746 18920 19089 19284 19710 19845 20037 20306 20537 196 457 an 490 627 637 844 865 1123 1131 1459 1464 1717 1748 1894 1919 2114 2118 2423 2430 2583 2635 2924 2931 3107 3126 3242 3278 3375 3406 3607 3616 3740 3758 4003 4034 4330 4331 4667 4670 4792 4869 5089 5094 5233 5234 5383 5385 5691 5715 5901 5908 6048 6060 6200 6204 6390 6421 6603 6610 7176 7372 7847 8004 8358 7194 7497 7854 9551 8828 8904 9180 9186 9328 9343 9554 10058 10068 10429 10533 10634 10633 10865 10918 11110 11112 11223 11245 11372 11381 11489 11498 11599 11702 11877 11897 12187 12203 12413 12424 12574 12577 12686 12732 12957 12971 13030 13115 13585 13604 13922 13943 14229 14236 14346 14363 14500 14521 14646 14716 14920 14955 15189 15243 15464 15489 15775 15805 16057 16115 16424 16436 16676 16684 16784 16804 17031 17039 17171 17198 17501 17881 17900 18337 18392 18539 18576 18680 18684 18758 18773 18926 18963 19113 19170 1930319343 19728 19738 19861 19884 20054 20080 20323 20334 20593 20596 20913 20930 5736 m. z. 5736 55 70.— m.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2