Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Indië zal contingenten moeten stellen. DINSDAG 9 TUN I 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Relaas van een kleine reis Zeeland ontdekt. Wij hebben den knoop doorgehakt en zitten plotseling in Goes. Het is een wonderlijke ge waarwording zoo ineens van Den Haag in Goes te zitten. Boedapest en Stockholm liggen lang niet zoo ver van Den Haag als Goes. Want het is daar, op 't vierkante Marktplein een geheel andere wereld met een prachtige Maria-Mag- dalena-Kathedraal en een schoon stadhuis als stll-makende begrenzing en anderzijds een ha ventje met wat oude gevels van breede heeren huizen en in de tent op de Markt een Bels mu- ziekske, dat marschen, walsen en de ouverture Zampa speelt voor een heerlijke jeugd met bloote armen en nobele g-ouden-en-bloedkora- leii sieraden en een hooge lichaamshouding, oprijzend uit een weelde van zwaaiende rok ken, waar geen Haagsch mamzelleke aan tip pen kan. Drentelend door zoo'n stadje gaat er een geheel nieuw leven voor u open. Namen op breede, hooge, sterke deuren. Sterke, oude namen van menschen, die in zoo'n stadje ge boren en getogen zijn en er ook wel gaarne sterven willen, zonder ij delheid en veel ge rucht. Waarna ge dan in het hotel de Koren beurs, helder en glimmend met groote oud- Hollandsche meubelen en interieurs en trap penhuizen als van Vermeer, nog' een dikke ge bakken tong. druipend van boter, met sla als de lente en aardappels uit de vette klei, eet om in een breed en zacht bed te slapen zonder droomen. Met een autobus rijden we door Beveland, wijde landen, wijde luchten en wijd stil water, en komen op een boot en varen, klotsend en puffend over een breeden stroom met witte duinen en zwarte bosschen aan zijn einders en een enkele dartele bruinvisch als een gepoli toerd en sterk stuk leven, buitelend om den boeg. Tot wij veel te snel in Zierikzee aan wal stappen. Wéér de verdroomde stilte van smalle straat jes en groote marktpleinen, een haven met sterke kerels, leunend tegen een muur; poorten uit een ver verleden met een witte ophaalbrug ertusschen, zóó dat de edelste harmonie van lijnen, vlakken en schaduwen is bereikt, in één gevloeid tot een liefelijk beeld van intieme schoonheid, geadeld door den adem en de ver- weerdheid van eeuwen. Op een bankje op den wal eten wij boterhammen.Zeeuwsch-tarwe met kruidige kaas. En zien uit over het vette klei- land, met een blinkend water aan den hori zont en een witten smallen molen, groeiend uit de vette klei ter zijde. Twee dikke Zeeuwsche paarden, geweldig van vorm en leven, stappen over de akkers met een zwijgenden blauwge- kielden baas er achter. Dat is Zierikzee. Dat is Zeeland. Nederland op z'n krachtigst. En een matgeel juweel van een raadhuis met spits en bogen en beelden in een verstorven straatje, waar een boer met gouden ringen in z'n ooren en een rond zwart hoedje op zijn recht-afge sneden grijze haren met- den bakker staat te. praten over de onderdeur. In een snel en kittig tram-treintje zwieren wij door Schouwen en lezen de namen van kleine plaatsen langs de lijn. Is Schudde- beurs niet een oubollig woord? En is Zonne- maire.niet liefelijk? En staat de lucht niet grootsch en grijs op het land, waar gele en groene'.vlakken tot den horizont loopen met een witten molen en een spits torentje als rustpunten voor den steedschen blik. Dan drentelen we Brouwershaven in. En staan wéér op zoo'n verlaten .markt met een char mant stadhuisje, een muziektent en Vader Cats, 'die in deze rust voor het eerst de we reld bekeek. Een stille wereld met bochtige, smalle straatjes en een grootsche kerk. In het hooge gras liggen grafzerken verzonken, met door den tijd uitgewischte namen-in de-eenzaamheid. En een pastorie, verzakt en scheef onder den hemel, zulk een stil en verlaten geval, dat ge fluisterend praten gaat van zulk een rust, Een autobus, die betere dagen gekend heeft, voert ons naar Veere. Hotsend en ram melend daveren wij door de dorpen. In den vroegen vochtige-n morgen staan wij op een stille kade. Links het water en het land en de oude wallen. Rechts een rij oude huizen. Boven het groen -ge krui f van oude boomen scherp als een speldeprik het torentje van het stadhuis. In den Campveerschen toren, loodrecht in een breed water, drinken wij een glas melk. Zwijgend staren door de stilte. Rustig ademen in de eenzaamheid, zonder ander geluid dan het krijschen van een vo gel, het hakkepoffen van een scheepsmotor en het ratelen van een huifkar langs de kaai. Voorzichtig, voorzichtig ontdekken wij de stad. Drinken de weelde van den stadhuisgevel in ons; 'betreden een raadszaal, zóó licht en hoog en deftig als een eiland van rust in deze wereld. En wisselen een enkel woord met den meeste-r-archivaris, die zóó uit de Pickwick - papers is weggestapt. Een kerk, waar héél Veere tien keer in kan. Een stadsfontein van ontróerenden ouderdom. Menschen die vrien delijk groeten en op de achterplaats van het Schotsche huis: de eeuwigheid glimlachend door glas-in-lood Wanneer we naar Domburg gaan. keeren wij ons, vóórdat de zoete koelte van het bosc'h-langs-de-duinen ons opneemt, nog één keer om naar de torens van Veere. Over eenzame paden langs oude landhui zen en kasteelen, tusschen varen- en mei- doorngeuren en vergezeld door het geroep van den koekoek en het driftig geluid van merels gaan wij door een zoete en koele we reld naar Domburg. Mr. E. ELI AS. HET MANIFEST VAN DEN INTERNATIO NALEN VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. De internationale vrouwenbond voor vrede en vrijheid vestigt er de aandacht op, dat er nog steeds gelegenheid bestaat op de daartoe bestemde lijsten handteekeningen te plaatsen als bewijs van instemming met den inhoud van het door den bond opgestelde manifest, dat zich uitspreekt tegen den oor log en waarin den regeeringen die het hand vest van den Volkenbond en het Kellogg- Briand-pact hebben geteekend, namens de volken o.a. de opdracht wordt gegeven een wereldverdrag tot stand te brengen voor on middellijke vermindering van bewapening als eerste stap op den weg naar volledige wereldontwapening. De verzamelde handtee keningen worden einde Juni door internatio nale commissies aan de regeeringen en in September aan den Volkenbond aangebo den. De lijsten met handteekeningen. welke voor 20 Juni worden ingeleverd zullen, be halve aan den Volkenbond, ook aan de Ne derlandsche regeering worden aangeboden. Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren. Congres te Scheveningen. In de voortgezette 31ste algemeene verga dering. welke te Scheveningen in hotel ..Sa voy" werd gehouden onder lejding van den heer A Kooiman, bondsvoorzitter, werd uit voerig over een hernieuwde contributieverla ging beraadslaagd. Als resultaat der bespre kingen stelde de voorzitter vast, dat de over- groote meerderheid der afgevaardigden een contributieverlaging onder de huidige om standigheden in strijd achtte met de belan gen der leden van het geheele verbond. In- tusschen zou het hoofdbestuur het vraagstuk toch nader onder het oog zien. Met betrekking tot de salarieering van de gemeente-ambtenaren kreeg het hoofdbe stuur opdracht een studiecommissie te be noemen, welke rapport zou moeten uitbren gen over een salarissysteem, waarop de wed den der gemeente-ambtenaren in de naaste toekomst zouden moeten worden gebaseerd. Een voorstel om af te wijken van het hou den van éénjaarlijksche congressen werd verworpen. Met algemeene stemmen werd besloten den werkkring van het bestaande sanatoriumfonds aanzienlijk uit te breiden. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren Th. B. v.. Dill te Den Haag, D. Knop te Zwolle, H. J. Faure te Nijmegen en J. G. Lammerse te Enschedé. Uitvoerig werd daarna van gedachten ge wisseld naar aanleiding van een inleiding yan den secretaris over de benoemings- en bevorderingseischen voor de gemeente-amb tenaren. Een nader rapport van het hoofd bestuur zal worden afgewacht. Vervolgens werden langdurig besproken „Centraal Overleg", de voorgestelde wijziging van de pensioenwet en de ambtenarenwet, welke punten door voorzitter en secretaris werden ingeleid. NEDERLANDSCHE BOND IN DUITSCHLAND. Instandhouding cursussen bedreigd. Onder voorzitterschap van clen heer C. F. Poortvliet te Rijswijk (Z.H.) heeft zich een commissie van hulp en bijstand gevormd voor de voorbereiding van het derde lustrumcongres van den Nederlandschen Bond in Duitschland, dat in October a.s. te Essen zal worden gehou den, om het hoofdbestuur van den bond een som gelds aan te bieden voor de instandhou ding van cursussen in de Nederlandsche taal. Stijgende pachtprijzen van boerderijen. Verschillende oorzaken. Op de vragen van den heer van der Sluis betreffende stijgende pachtprijzen van boer derijen en los land hebben de ministers van landbouw en visscherij geantwoord, dat in derdaad bij eenige verpachtingen in 1935 de pachtprijzen van boerderijen en los land een stijging vertoond hebben. De mate van stij ging der hierbedoelde verpachtingen is zeer ongelijk door de werking van verschillende, zeer uiteenloopende oorzaken, waaronder wellicht ook het inzicht, dat zich de optre dende pachters vormden van het verloop der industriemelkprijzen. Als voornaamste oor zaak beschouwen de ministers evenwel de concurrentie tusschen het groot aantal ge gadigden. die thans nog sterker is doordat de afvloeiing naar andere beroepen of vestiging in het buitenland zeer bezwaarlijk of zoo goed als onmogelijk is geworden: verschillen de pachters door de moeilijke tijdsomstandig heden langer het bedrijf aanhouden, dan on der normale omstandigheden het geval zou zijn geweest en hier en daar ten plattelande de werkloozen, door grond te pachten, zich van arbeid willen verzekeren. Nieuw licht in de IJpolder- moordzaak. Verschillende getuigen hebben zich aangemeld. Weer naar den rechter-commissaris teruggewezen. Het Amsterdamsch gerechtshof, onder pre sidium van nar. Jolles, zette Maandagmiddag in een extra-zitting de behandeling voort van de strafzaak tegen den 35-j. arbeider C. S„ die er van wordt verdacht in den nacht van 27 op 28 Sept. 1933 in den Grooten IJpolder den boerenknecht Gerrit Verhoeven te hebben doodgeschoten. Maandag zou de verdediger mr. Stibbe aan het woord komen, na het requisitoir van den proc.-generaal, die 12 jaar had geëischt. Deze had echter een verrassing in petto. Na de laatste zitting zijn nog enkele feiten ter kennis van het O. M. gebracht, ook zijn nog enkele rapporten binnengekomen. In af wijking met zijn gehouden requisitoir, eischte de procureur-generaa.l thans terugwijzing van de zaak naar den rechtercommissaris, om een onderzoek in te stellen naar de ontvangen in lichtingen. Mr. Stibbe verzocht eerst van het nieuwe materiaal kennis te mogen nemen. De president las dan een aanvullend ver haal voor. Een rechercheur heeft na de zit ting getuige de J. gesproken. Deze deelde mee, dat hij van de revolverquaestie meer afwist dan hij gezegd had. hij zou ook kunnen vertel len wien verd. later de browning had verkocht. Voorts is naar aanleiding van de verslagen in de couranten een getuige op komen dagen, die meer weet te vertellen van den revolversmok kelhandel, die door verd. werd gedreven. Ook hij is door de recherche gehoord en zijn ver klaringen zijn in een uitvoerig verbaal, dat door den president wordt voorgelezen, vastge legd. Hierin wordt een tip opgelicht van den sluikhandel in revolvers. Een derde verbaal betreft de verklaringen van iemand die met een hem onbekenden man had staan praten op een oogenblik, toen verd. pas vrij was na het vrijsprekend vonnis van de rechtbank. Deze onbekende had tegen dezen nieuwen getuige gezegd: „Kijk daar gaat De Mop", hij is vrijgekomen. Maar ik zou 'm, als ik wilde kunnen laten hangen. Ik weet wien hij de revolver heeft gegeven na den moord". Het hof besloot in het belang van het onder zoek het lezen van de verbalen te staken. De verdediger mr. H. G. Stibbe verzette zich tegen terugwijzing van de zaak naar den rechter commissaris, daar hij de nieuwe feiten niet! van voldoende belang achtte. Het hof achtte de aan het licht gekomen fei ten van genoeg belang, om de zaak terug te wijzen naar den rechtercommissaris voor een nieuw onderzoek. In verband hiermede werd de behandeling- voor onbepaalden tijd ge schorst. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 16 7 2 6 _loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.j Brandstoffen inkoop- vereenigingen vergaderen. Ontevredenheid over de kolenconventie. De bond van brandstoffeninkoopvereenigin- gen in Nederland heeft haar eerste landelijke bij eenkomst in hotel „De Kroon" in Den Haag gehouden. Uit de gevoerde besprekingen bleek zeer duidelijk de groote verbittering, die be staat ten opzichte van de maatregelen, der kolenconventie, welke erop gericht zijn door saneeringspog'ingen het bestaan der inkoop- vereenigingen onmogelijk te maken. Besloten werd een krachtige actie in den lande te ont wikkelen tegen de maatregelen der conventie en voor de vereenigingen het recht op te eischen hun brandstoffen te kunnen inkoopen zooals zij dat zelf wenschen, zonder de bemoei zucht van de conventie. Als voorloopig secre taris is benoemd de heer J. Knapper, Looiers laan 17 te Voorburg. (A.N.P.) BELGISCHE SCHOLIEREN IN ONS LAND. Een honderdvijftigtal leerlingen van de Ecole moyenne de l'Etat uit Wavre (België) brachten dezer dagen een driedaagsch bezoek aan ons land, waarbij zij ook in Zandvoort zijn geweest. Een zomerjurk een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRUIN bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. (Adv. Ingez. Med.) Militaire oefening eischt een doode. Huzaar bij oefeningen met een zgn. drijfzak verdronken. Maandagmiddag is in de gracht, achter de kazerne te Deventer, de dienstplichtige hu zaar De Haan. uit Friesland afkomstig', bij oefeningen met den zgn. drijfzak verdronken Het ongeluk heeft zich als volgt toegedra gen: Maandagmiddag hadden oefeningen met den drijfzak plaats. Tijdens deze oefe ningen moest De Haan met den zak het wa ter oversteken. Hij is daarbij te water ge raakt. Aanvankelijk wist hij zich drijvende te houden, toen evenwel bleek, dat hij den wal niet zou kunnen bereiken sprong de huzaar Van der Reide te water om te trach ten De Haan op het droge te brengen. De Haan greep Van der Reide echter bij één der armen, zoodat beiden naar de diepte zouden zijn gegaan ware het niet. dat de wacht meester Mensink te hulp kwam. Hij slaagde er in Van der Reide uit de greep van De Haan te bevrijden en dook daarna verschei dene keeren .helaas tevergeefs, naar De Haan. Het gelukte eerst later De Haan bo ven te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. NIEUWE REEKS VOORSTELLINGEN VAN MIDZOMERNACHTSDROOM. Naar aanleiding van de vele aanvragen die "bij de Wagnervereeniging zijn ingeko men zal een nieuwe reeks voorstellingen bij den aanvang van het nieuwe seizoen worden ingezet. Dan echter zullen er niet alleen in Amsterdam, maar, gezien de groote belang stelling uit het heele land. ook in andere plaatsen opvoeringen georganiseerd worden. VEREENIGING VAN LEERAREN AAN RIJKS HOOGERE BURGERSCHOLEN. De vereeniging van leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen heeft dezer dagen te Utrecht haar algemeene vergadering gehou den. De voorzitter, de heer W. de Lange te Santpoort, wees in zijn openingswoord op den verheugenden groei van de vereeniging. Het aantal afdeelingen bedraagt 39 en het leden tal is gestegen tot 378 De vergadering keurde het jaarverslag van den secretaris goed, terwijl den penningmees ter décharge werd verleend. De vergadering nam vervolgens een meer gedifferentieerde contributieschaal aan; de begrooting voor het volgend jaar werd goedgekeurd, waarbij men besloot, de in het afgeloopen vereeni- gingsjaar begonnen proef met gewestelijke ledenvergaderingen voort te zetten. De ver gadering keurde vervolgens goed een wijzi ging in de statuten waardoor het na Kon. goedkeuring mogelijk zal zijn, dat ook wacht gelders, die aan een Rijks H. B. S. werkzaam zijn geweest, lid van de vereeniging kunnen zijn. Om ons land te kunnen helpen. Van onze zijde handels politieke en clearinghulp. Richtlijnen voor economische samenwerking. Aan den Ned. Indischen volksraad is een schrijven van de regeering aangeboden, hetwelk is opgesteld in overleg het departement van Kolo niën, betreffende de richtlijnen in zake de economische samenwerking tusschen Nederland en Ned.-Indië. In dit schrijven zijn tevens de denk beelden neergelegd omtrent de wijze van besteding van het bedrag van 25 millioen gulden, hetwelk door Neder land aan Indië is toegezegd. In aansluiting op bovengemeld telegra fisch bericht kan Aneta-Holland nog melden, dat het volgende expose heden door den minister van Koloniën terzake aan de beide Kamers der Staten-Generaal is aangeboden betreffende de „Richtlijnen voor de econo mische samenwerking' Nederland en Neder- landsch-Indië": 1. Bij de economische sariienwerking tus schen Nederland en Ned.-Indië zijn zoowel belangen van het rijk als geheel als belan gen der beide afzonderlijke gebiedsdeelen betrokken. De structuur van de economische verhou ding NederlandIndië brengt mede, dat bij de door Nederland in het kader dezer sa menwerking aan Indië bewezen diensten in de meeste gevallen tegelijkertijd Nederland sche belangen gebaat zijn. terwijl bij de door Indië verleende hulp weliswaar ook rijksbe langen betrokken zijn, doch de rechtstreek- sche economische steun aan Nederland overweegt. Dientengevolge ligt in de door Nederland getroffen maatregelen reeds een zekere compensatie voor de gebrachte offers, terwijl bij de door Indië getroffen maatrege len een compensatie in den regel ontbreekt. 2. De tegenwoordige wereld verhoudingen brengen de noodzakelijkheid mede eener in tensieve voortzetting van de economische sa menwerking der beide gebiedsdeelen in rijks verband. Na het eerste thans als gesloten te beschouwen experimenteele stadium behoort deze samenwerking niet langer incidenteel, doch zooveel mogelijk stelselmatig te ge schieden. waarbij de wederzijdsche prestaties in een algemeen kader worden ingepast. 3. De economische samenwerking vergt on vermijdelijke offers, welker aanvaardbaar heid mede beoordeeld moet worden in ver band met het weerstandsvermogen en de structuur der betrokken gebieden en met de ontvangen hulp. Zij mag echter niet het ka rakter van en do-ut-des politiek tusschen beide gebiedsdeelen verkrijgen. 4. De door Nederland aan Indië te verlee- nen economische steun bestaat hoofdzakeliik uit handelspolitieke en clearinghulp. die moeilijk in geld te waardeeren is. Directe steun aan den afzet van Indische producten in Nederland is slechts in beperkte mate mogelijk. De verdere mogelijkheden ten de zen dienen niettemin van weeerszijden nog na der te worden onderzocht, en, waar het kan, benut. 5. Het beleid ten aanzien van de handels politieke betrekkingen met het buitenland dient, voor zoover daarbij beide gebiedsdeelen betrokken zijn, te geschieden op grondslag dei- rij kseenheid en in nauwe samenwerking dei- betrokken departementen. Waar Indië in vele gevallen niet in staat is om door eigen pres taties zijn exporten naar het buitenland in voldoende mate te verdedigen, dient het moe derland deze verdediging naar vermogen voor zijn rekening te nemen. 6. De door Indië aan Nederland te verleenen hulp bestaat noodzakelijkerwijze in hoofdzaak uit bevordering van den invoer uit Nederland, waarbij het verleenen van contingenten het voornaamste middel is. Deze contingenteerin- gen veroorzaken doorgaans aanzienlijke prijs stijgingen, die veelal op economische zwakke deelen der Indische maatschappij drukken en de in Indië doorgevoerde aanpassing doorbre ken. Deze prijsstijgingen dienen niettemin binnen bepaalde grenzen aanvaard te worden wegens het belang der Nederlandsche industrie en de rijksbelangen genoemd onder 1. 7. De afstond tusschen het Nederlandsche en het Ned.-Indische prijspeil is ook bij krach tige aanpassing in Nederland zoo groot, dat het noodzakelijk is, dat de prijzen zoo laag zijn als de Nederlandsche verhoudingen dit veroorloven. Nederland dient hiertoe de noo- dige maatregelen te nemen en te bevorderen, dat de Nederlandsche industrie actieve voeling met de Indische markt onderhoudt. 8. Het is in het belang der Nederlandsche industrie en voor het slagen der contingentee- ringen noodig, dat over langere perioden zoo groot mogelijke zekerheid omtrent de Neder landsche contingenten bestaat. 9. Waar contingenteering op zichzelf veelal niet tot het beoogde doel leidt, dient realisatie der Nederlandsche contingenten ook in de toe komst door Indië te worden bevorderd. 10. De belangen der Nederlandsche industrie mogen er niet toe leiden dat de voor Indië onder de huidige omstandigheden noodzake lijke industrialisatie wordt tegengegaan, al zal bij de ontwikkeling der Indische industrie ook op de belangen der moederlandsche nijverheid gelet worden. Dit laatste geldt ook wanneer een algemeene invoerbeperking noodig wordt wegens stijgende Indische productie. 11. Er dient wederzijds gestreefd te worden naar het vermijden van wrijvingsvlakken tus schen Indische en Nederlandsche bedrijfstak ken. Hiertoe kunnen o.m. Nederlandsche in- dustrieele beleggingen in Indië bijdragen. 12. Wanneer blijkt, dat bij bestaande con- tingenteeringen de realisatie der Nederland sche contingenten belet wordt door in Ned.- Indië geheven invoerrechten, dient overwogen te worden in hoever hieraan door verlaging dezer rechten tegemoet gekomen kan worden. Blijkt een dergelijke verlaging niet mogelijk te zijn, hetzij uit financieele overwegingen, hetzij wegens het karakter der Indische tarief- wet, dan kan Nederland dezen last overnemen in gevallen waarbij geen derde landen betrok ken zijn. 13. De Indische contingenteeringen ten bate van Nederland behoeven voorloopig niet in belangrijke mate verder uitgebreid te worden. Consolidatie der belangrijke reeds verkregen en beoogde resultaten moet voorloopig voorop staan. 14. Een op grond van overwegingen van al- gemeenen aard door Nederland aan Indië te verleenen financieele bijstand tot het treffen van welvaarts-maatregelen, vormt, in verband met de feiten, genoemd in de punten 1, 4 en 6, een passend complement der hierboven be handelde economische samenwerking. Hier door kan aan het economisch veel zwakkere Indië een zekere, aan de in Nederland toege paste steunmaatregelen analoge, verlichting worden gegeven. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 9 Juni: Uit den Gemeenteraad Door de Noord-Zuid-Holl. Stoomtram- Maatschappij was een rekest ingediend, om haar spoorbaan te mogen verleggen van de Kraaijenestervaart door de Emmauslaan langs de Oostzijde vap den Wagenweg, tot op 25 Meter van den Raamsingel en een lokaal te mogen in richten op het grasperk tusschen Wagen weg, Dreef en Plein. B. en W. zagen bezwaar in het vellen van nieuw plantsoen aan de Oostzijde van den Wagenweg en andere bezwaren, waarbij vooral de ontsiering van het Houtplein en de nauwe uitmonding van den Wagenweg op dat plein. De heer Macaré meende dat een stoomtram buiten den Hout om, naar het station van de Holl. Spoor, noodzakelijk was. De Voorz. is tegen een tram door de stad en wil ook geen station op het plein toestaan. Zoo de directie zich grooterc uitgaven wilde getroosten, dan zou een weg langs de Schouwtjeslaan en voorts langs de Leidschevaart kunnen gekozen worden. Door den heer Dyserinck werd het na volgende aangevoerd: Spreker gelooft dat men alles in het werk moet stellen om de buitengemeen ten met de stad te verbinden en Har lem tot een belangrijk middelpunt te maken. Hij kan zich dan ook niet ver eenigen met het advies van B. en W. om het voorstel eenvoudig af te wijzen. De bezwaren zijn niet onoverkomelijk. De snelheid kan geregeld worden door een loods, die vóór den trein uitgaat. Veel boomen behoeven niet te worden geveld, en hij twijfelt niet of gemeen overleg zou de zaak tot een goed einde kunnen brengen. Tegen een loods op het plein zijn gegronde bezwaren, maar ook daar over zou men kunnen spreken. Hij stelde voor, om als motie van orde. de zaak aan te houden, dan kunnen belanghebben den inmiddels nader op de zaak terug komen. Deze motie werd aangenomen. l/tauwstkttjfi. Laten wij hef maar vergeten.... Dat mantelpak van de modeshow dat wij toch niet zouden kunnen betalen. Dat de buren met Paschen naar Parijs gaan en met de zomervacantie naar Zwitserland Dat we vijf grijze haren hebben en dat onze veertigste verjaardag niet ver meer af is. Dat het leven zich tien jaar gele den zoo veelbelovend liet aanzien. Dat wij voordat de dagelijksche sleur ons met huid en haar opslokte, zeer hoogvliegende kunstambities bezaten en dat we eenige niet onverdienstelijke schilderijen hebben gemaakt in onze jonge jaren. Dat op crediet koopen zoo gemak kelijk gaat Dat de man van onze keus met zijn kaal kruintje en zijn embonpoint zoo weinig meer heeft van den overmoedigen. knappen, slanken jongeling dien wij trouwden. Dat we zoo vaak iets hebben opge offerd zonder er voor beloond te worden. Dat mevrouw Pietersen overal waar zij maar kan, kwaad van ons spreekt. Dat we zoo heel veel van het leven hebben verwacht dat nimmer ons deel is geworden. Dat het resultaat onzer goedbe doelde paedagogische pogingen meestal 50 pet. onder onze verwachtingen blijft. Dat grijze haren, valsche tonden, rimpels en rheumatiek met het voorschrij- den der jaren steeds dichterbij komen. Dat het zooveel prettiger zou zijn als wij wat meer vrijen tijd en wat minder zorgen zouden hebben. AMY GROSKAMP-TEN HAVE. De Koningin op Schiphol. Ter uitgeleide van den graaf en de gravin van Athlone. De Koningin heeft Maandagmiddag haar twee gasten de graaf en de gravin van Ath lone, die de plechtigheid hadden bijgewoond van de onthulling van het monument van de Koningin-Moeder in Den Haag, uitgeleide ge daan. Met de „Sperwer" van de K.L.M. zijn de beide gasten naar Londen vertrokken. Ter ontvangst waren o.m. op Schiphol aan wezig de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en de onderdirecteur van de K.L.M. de heer P. Guillonard: Na een oogenblik in het nieuwe restaurant van de luchthaven vertoefd te hebben begaf de Koningin zich met haar gasten naar de palats waar de „Sperwer" voor het vertrek ,;ereed stond, Na een hartelijk afscheid stap ten de graaf en gravin van Athlone in de ma chine. het gewone lijntoestel, waarin de andere passagiers voor Londen reeds hadden plaats genomen. Precies op tijd vertrok het toestel en bleef de Landsvrouwe, vóór de machine zich in de lucht verhief, de vertrekkenden nog eeni ge oogenblikken nawuiven. De Koningin onderhield zich vervolgens nog eenigen tijd met den burgemeester, wien zij nog eenige belangstellende vragen stelde in verband met. de Zaterdag op Schiphol plaats gehad hebbende Fokkerhuldiging.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5