De twintigste Internationale Arbeidsconferentie. Kun! Ge niet slapen? AKKERTJES INGEZONDEN /lUKKÏN Sir Samuel Hoare's terugkeer. WOENSPX'G 10 JUNI 19.16 HÏSRCEM'S 'A'G ÉE'AÖ 10 Onverwachte afwezigheid der Italianen. De beteekenis der komende algemeene debatten. Gewijzigde houding der werkgevers bij de discussies over de verkorting van den arbeidstijd. Genève, Juni 1936 (Van onzen correspondent) De deze week begonnen Twintigste Inter nationale Arbeidsconferentie heeft tot dusver re het meest de aandacht getrokken door het geen te haren aanzien geschied is nog voor dat zij geopend werd. Want terwijl iedereen hier met de medewerking der Italiaansche ge delegeerden der regeering, der werkgevers en der arbeiders rekende, kreeg de hier reeds aanwezige leider der delegatie, de bekende Senator de Michelis. plotseling de opdracht op staanden voet weder naar Rome terug te keeren Nog geen veertien dagen geleden, dus na dat Aloisi reeds Genève en den Volkenbonds raad verlaten had en nadat Mussolini reeds had te kennen gegeven iedere verdere mede werking aan den Volkenbond te zullen weige ren, zoolang de sancties niet zijn opgeheven, had Harold Butler als directeur van het In ternationale Arbeidsbureau een opgave ont vangen van de namen der Italianen, die als gedelegeerden der regeering. der werkgevers en der arbeiders op de Twintigste Interna tionale Arbeidsconferentie aanwezig zouden zijn. Heel verrassend was dit bericht over de Italiaansche deelneming aan de Arbeidscon ferentie. ondanks Mussolini's voorafgegaan besluit om den Volkenbond te boycotten, niet. Want al is de internationale arbeidsorganisa tie mïi onderdeel van den Volkenbond, het is een onderdeel met groote zelfstandigheid, zoo dat verschillende staten, die in het. geheel geen lid van den Volkenbond zijn. toch wèl lid der internationale arbeidsorganisatie zijn en regelmatig op volkomen voet van gelijkheid als de Volkenbondsstaten aan de internatio nale arbeidsconferenties deelnemen. De Ver- eenigde Staten van Amerika. Japan en Bra zilië zijn de voornaamste voorbeelden hiervan. Het werd dus volstrekt niet zonderling geacht, dat Italië, ondanks den algemeenen boycot van Genève onder de tegenwoordige omstan digheden. toch gewoon;aan de Internationale Arbeidsconferentie zou deelnemen. De Miche lis zelf was dan ook, ijverig als steeds, in de Dinsdag gehouden zitting van den Raad van Beheer over het Internationale Arbeidsbureau tegenwoordig geweest en had zich op Woens dagochtend nog bereid verklaard tot voorzit ter der „Voorstellencommissie" der Twintigste Internationale Arbeidsconferentie te worden benoemd, het voornaamste ambt der confe rentie na dat van het voorzitterschap, dat de Michelis een paar jaren geleden reeds tot al gemeene voldoening had vervuld. Geheel onverwachts kreeg Butler toen kort hierop een telefonisch bericht uit Rome. dat de Italiaansche regeering besloten had ook de internationale arbeidsconferentie onder den Volkenbondsboycot te plaatsen! De Michelis zelf wist nog van niets en men begon reeds aan de juistheid van de niet-officieele telefo nische mededeeling uit de Italiaansche hoofd stad te twijfelen, totdat eindelijk het officiee- le telegrafische bericht van Suvich kwam: „De Italiaansche delegatie zal niet aan de Twin tigste Internationale Arbeidsconferentie deel nemen!" Eenige nadere opgave van redenen voor deze plotselinge wijziging der politiek van Mussolini tegenover de internationale arbeids organisatie is nog volkomen uitgebleven. Had Mussolini plotseling in het jaarrapport van Butler een zin ontdekt, die zijn ongenade had opgewekt? De verklaring van Butler b.v., dat de regeeringen moesten kiezen tusschen het .zedelijk ideaal" en het „militaire ideaal", die „totaal onvereenigbaar" met elkander zijn? Had de extreme anti-Geneefsche richting in Rome. waarvan het bestaan bekend is, de af wezigheid van den reeds te Genève aanwezi gen de Michelis. die tot de gematigden behoort, gebruikt, om dezen senator op het laatste oogenblik nog beentje te lichten? Het waar schijnlijkst acht men hier, dat Mussolini tot de wijziging zijner politiek jegens de inter nationale arbeidsconferentie bewogen is door de openbaarmaking Dinsdagavond van den tekst der nota der regeering van Argentinië over de wenschelijkheid van een spoedbijeen- komst der Volkenbondsvergadering ter be spreking van Abessynië. Uit dezen tekst blijkt wei duidelijk, dat Argentinië deze bijeenkomst niet gevraagd heeft met het doel, om nu maar onmiddellijk de spons door alle overtredingen van het Volkenbondsverdrag, die Mussolini begaan heeft, te halen en de annexatie van Abessynië door Italië goed te keuren! Vermoe delijk heeft Mussolini bij het lezen der Argen- tijnsche nota een nieuwen woede-uitval tegen Genève gekregen en, zoekend naar een middel, om Genève nogmaals zijn misnoegen te toonen, niets anders kunnen vinden dan de terugroe ping van de Michelis en den boycot ook van de internationale arbeidsorganisaties! De Twintigste Internationale Arbeidsconfe rentie moest Donderdagochtend dus geopend worden, zonder dat een Italiaansche delega tie aanwezig was. Het viel dan ook algemeen op, dat de voorzitter van den Raad van Be heer, de Canadeesche regeeringsgedelegeerde ar. Riddell, in zijn openingsrede verklaarde, dat Duitschland het eenige belangrijke indus- trieele land was. dat geen delegatie gezonden heeft! „En Italië dan?", was de vraag, die op ieders lippen lag. Had Riddell zijn openings rede. die natuurlijk reeds was gedrukt, voordat de wijziging der Italiaansche politiek bekend was, bij vergissing ongewijzigd voorgelezen? In de kringen van het Internationale Arbeids bureau verzekert men, dat de voorzitter van den Raad van Beheer deze domheid volstrekt niet heeft begaan. Hij heeft opzettelijk den tekst zijner rede gelaten, zooals hij was, om dat Italië wel een delegatie had „gezonden", ook al zal zij niet aan de werkzaamheden der conferentie „deelnemen". Suvich heeft toch in zijn officieele telegram alleen van niet-deel- neming' gesproken en niet de benoeming der delegatie ingetrokken! Van strikt juridisch- formeel standpunt bezien moge deze opvat ting van Riddell verdedigbaar zijn, het zou toch verkieslijker geweest zijn, indien de voor zitter in zijn welkomstrede zich op een stand punt geplaatst had, dat meer met de werke lijkheid in overeenstemming was! Ei- was nog iets anders in Riddel's openings woord. dat de aandacht trok. Riddell besprak natuurlijk de taak der conferentie, wees op het groote belang der komende discussies over de vcertigurige arbeidsweek in verschillende takken van industrie. Doch hij maakte den in druk. dat hij belangrijker nog dan de beslis singen der conferentie op dit punt het verloop der algemeene discussies over het jaarrapport van directeur Butler achtte. Riddell acht blijkbaar, evenals Butler zelf, den internatio nalen politieken toestand zoo verontrustend, dat zijn vurigste wensch is, dat van de Twin tigste Internationale Arbeidsconferentie een krachtige aansporing tot alle volkeren zal uit gaan. om toch eindelijk hun onderlinge ge schillen op vreedzame wijze te regelen en den oorlog in al zijn vormen, militaire, politieke en economische, uit te bannen! Voor Riddell is de vredestaak dezer Twintigste Internatio nale Arbeidsconferentie blijkbaar nog belang rijker dan haar sociale taak, waarvoor zij fei telijk is bijeengeroepen. Helaas maakt de af wezigheid juist van Duitschland en Italië het moeilijk groote verwachtingen van de Twin tigste Internationale Arbeidsconferentie met betrekking tot de bevordering van den we reldvrede te koesteren. Wat de sociale taak der conferentie betreft, de eerste week heeft reeds deze belangrijke nieuwigheid gebracht, dat de werkgevers-ver tegenwoordigers niet langer weigeren aan de besprekingen over de veertigurige arbeidsweek in de commissie der conferentie deel te nemen, zooals in vorige jaren steeds het geval was. In een redevoering, waarin Oersted van deze wij ziging der houding der werkgeversgroep mede deeling aan de conferentie deed, verklaarde deze voorzitter der werkgeversgroep echter openhartig, dat de conferentie daaruit niet mag afleiden, dat de werkgevers hun princi- pieelen tegenstand tegen de vastlegging der 40-urige arbeidsweek in één of meer interna tionale conventies prijsgeven. De wijziging der werkgevers-politiek ter conferentie zal m.i. dan ook van geen practische beteekenis zijn voor de kansen op succes van de internationale actie voor de verkorting van den arbeidstijd. Desniettemin moet men zich over de gewijzig de houding der werkgevers verheugen, omdat deze de spanning tusschen de verschillende groepen ter conferentie zal verzwakken. De volgende weken zullen echter nog moeten toonen, of de vooruitzichten op het inwerking treden van internationale conventies tot vast legging der 40-urige arbeidsweek in verschil lende takken van industrie inderdaad zooveel verbeterd zijn. als Harold Butler op een aan de Volkenbondsjournalisten aangeboden maaltijd meende te mogen verzekeren! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Noodlanding van een militair vliegtuig te Velsen. Het toestel ernstig beschadigd. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Terwijl het militaire vliegtuig 333, een machine van het D 5 type. be mand met It. Zegers als bestuurder en lt. Van Kervel als waarnemer boven Velsen vloog, sloeg plotseling de motor af, waardoor de bestuurder genood zaakt was. een noodlanding te maken. De noodlanding slaagde uitstekend, doch bij den uitloop kwam het toestel in botsing met den rand van een sloot, waardoor het, ondanks de kranige manoeuvre van den bestuurder, ernstig beschadigd werd. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Het was even voor half vijf. dat de talrijke wandelaars in Velsen en omgeving het vlieg tuig over het dorp zagen vliegen. Zij hoorden, dat de motor ongeregeld liep en plotseling bleef stilstaan, waarna zij de machine in een weiland in den Hofgeest, ongeveer 1 KM. ten Oosten van den Rijksweg zagen neerstrijken. Natuurlijk dacht men aan een ernstig ongeval, omdat men door den grooten afstand niet kon zien, op welke wijze het toestel was neerge komen. Politie en Roode Kruis werden gewaar schuwd, die zich onmiddellijk naar de plaats des onheils spoedden, hetgeen echter vlugger was gezegd dan gedaan, want het weiland, waarin de vreemde vogel was neergestreken, was van de hoofdwegen moeilijk bereikbaar. Ook tal van ooggetuigen spoedden zich er heen. Gelukkig vond men de beide inzittenden on gedeerd bij hun toestel, zoodat hulp van het Roode Kruis niet noodig was. Spoedig nadat het ongeval was geschied, had een taxi ons over hobbelige wegen en met hoog gras begroeide weilanden naar de „333" gebracht, naar den vogel, die zoodanig was te rechtgekomen, dat hij volkomen vleugellam was geworden en niet meer kon opstijgen. De onderste vleugels lagen plat in het malsche gras, een bewijs, dat het landingsgestel in- elkaar was gedrukt; een der vleugels en de propeller waren eveneens ernstig beschadigd, zoo ook de motor. In den kop van den motor zagen we een deel van een houten paal, die de machine in haar uitloop had meegenomen. Tal van autoriteiten waren reeds ter plaat se; zo© zagen we burgemeester Kwint, verge zeld van zijn echtgenoote, de heeren J. P. Weij- burg, nieuw benoemde commissaris, B. F. Kipp. hoofdinspecteur van politie en H. Roe- lofs, inspecteur-titulair, terwijl tevens een groot aantal politieagenten ter plaatse ver scheen. In een gesprek, dat wij bij de neergestorte machine met luitenant van Kervel hadden, vertelde deze ons, dat de machine van Soeste*- berg naar Waalhaven was gevlogen. Het platt was. langs een omweg via Schiphol naar Soes- terberg terug te keeren. De tocht ging voor spoedig totdat de vliegers zich boven Velsen bevonden. Plotseling sloeg de motor af, zoodat luitenant Zegers gedwongen was, een nood landing te maken, waartoe hij een weiland uitkoos niet ver van den grooten weg. De be stuurder slaagde er in, de machine veilig op den grond te brengen. Hij heeft echter door het hooge gxas de sloot, die zich vlak voor de plaats, waar de landing werd volbracht, ge- vond, niet kunnen zien. Bij den uitloop kwamen de wie len tegen den slootrand, waardoor het lan dingsgestel werd vernield. Het toestel wipte omhoog, na eerst nog een paal van een af scheiding uit den grond te hebben gerukt. Een 25-tal meters verder plofte de machine neer. waarbij zij in schuinen stand, met den neus op den grond terechtkwam. Ondanks den hevigen schok bleven de beide inzittenden ongedeerd Luitenant Zegers heeft direct na het onge val Soesterberg gewaarschuwd. Het toestel za: worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden overgebracht. Het was gelukkig, dat het ongeval tijdens den melktijd geschiedde, waardoor de talrijke op het weiland grazende koeien bij elkaar stonden; de kans op een botsing met een of meer viervoeters was anders groot geweest. Nelly Sheridan, een 18-jarig meisje uit Sidney (Australië) blijkt een stem te hebben, welke 3V2 octaaf omvat. Zij is zeer waarschijnlijk de „hoogste sopraan" ter wereld. Neem dan voor 't naar bed gaan eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk ruslig en fijn door Volgens recept van Apotheker Dumont Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet %erantiooordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Jammer dat tegenwoordig de vrouwen niet meer vechten." Geachte redactie. Zaterdag was het stadhuis te Haarlem met bloemen versierd. Het gemeentebestuur van Haarlem ontving de vereeniging van Nederl. Reserve Officieren. Wanneer met gemeentebe stuur een corporatie ontvangt, doet het dat, naar ik meen, uit naam van de burgerij, man nen zoowel als vrouwen. Het waren duizenden van deze vrouwen die onlangs naar Amsterdam gingen om daar in een langen zwijgenden stoet te getuigen, dat zij liefde stellen boven geweld. Hoe groot was mijn verbazing en veront waardiging toen- bij deze ontvangst op het Stadhuis de voorzitter, de heer W. Cool, zei: „Het is jammer dat tegenwoordig alleen de mannen vechten, vroeger deden dit ook de vrouwen". Het is droevig, dat iemand in staat is in het publiek een dergelijke gedachte uit te dragen. De ontvangst ten stadhuize was volgens den heer Cool schitterend, weinig schitterend was het door hem gesproken woord. Dat mannen nog meenen het vaderland te moeten dienen door geweld met geweld te keeren, is begrijpe lijk, al is het niet verheven. Dat mannen er behagen in zouden scheppen vrouwen te zien vechten is onbegrijpelijk. Met dank voor de plaatsing. C. G. ZWIKKER. Haarlem, 8 Juni 1936. Het jaarlijksche schoolreisje. Geachte redactie, Een dezer dagen las ik een artikel over een vacantieoord voor kinderen, dat ik ten zeerste heb kunnen toejuichen. Er is echter nog iets anders, dat een groot genot voor vele schoolkinderen zou kunnen zijn, en wel het jaarlijksch schoolreisje. Heel het jaar door wordt er wekelijks, voor zoover de ouders het konden missen vol ijver voor gespaard. Men gaat wel eens verder zelfs en offert vaak van het moeizaam gespaarde om een of meer kinderen wier vaders werkloos zijn, er ook van te laten profiteeren. Het wordt hiermede, ook al weer als met zooveel andere dingen, hoe langer hoe moei lijker, zoodat het spaarpotje ieder jaar minder gaat worden en het moeizaam bijeen ge brachte geld maar ternauwernood voldoende is. om het kind van den spaarder een school reisje te bezorgen. Hierdoor zijn vele kleintjes die zoo gaarne ook eens fijn een geheelen dag uit zijn, de dupe. Terwijl anders de sterken voor de zwak ken zorgden en steeds hun goeden wil toonden gaat dat niet meer. Om bovenstaande reden meen ik voor deze te kort. komende schooljeugd, het publiek te mogen vragen; het initiatief te willen nemen. Men kan zich voorstellen, hoe dankbaar het kind nog lang terug ziet op het schoolreisje. Zelfs ouders vertellen nog wel hun kinde ren, hoe zij hun schoolreisje maakten. Het gaat hier maar om een luttel bedrag, waardoor velen in de gelegenheid komen een gelukkigen dag te beleven en er een herinne ring aan te behouden. Gunt het dezen kinde ren. geachte lezers (essen), geeft er den eersten stoot aan, door het stichten van een klein fowdsje Met dank voor de plaatsing, J. A. KOOPMAN. Arnoldystraat 9 Haarlem, 7 Juni 1936. Ned. Ver. ter behartiging van de belangen der Jonge Meisjes De helpende hand voor jonge meisjes! Ook een ouderbclang! Men meldt ons. dat successievelijk, te be ginnen met de binnenstad, in Haarlem en omliggende gemeenten een circulaire door de Propaganda Commissie uit bovenstaande ver eeniging, afd. Haarlem, zal worden verspreid, die uiteraard slechts in beknopten vorm is vervat. Het doel dezes is meer uitvoerig uiteen te zetten het werk van de vereeniging in het algemeen en dat van de afdeeling Haarlem in 't bijzonder, teneinde de belangstelling op te wekken van de Haarlemsche burgerij, daar het hier een algemeen belang betreft. De Vereeniging ter Behartiging van de Be langen der Jonge Meisjes (Fédèration inter nationale des Amies de la jeune Fille) is een internationale vereeniging met vertakkingen in verschillende landen van Europa, ook in Nederland. Al deze landen-vereenigingen werken samen en hebben afdeelingen in de voornaamste plaatsen, welke afdeelingen. naar gelang van de financieele draagkracht, meer of minder instellingen in het leven roepen ten bate van het jonge meisje. De naam der vereeniging zegt u reeds haar doelstelling. Minder bekend is misschien wél ke belangen hier op het spel staan en hoe de afdeeling Haarlem in 't bijzonder deze tracht te behartigen. Wélke die belangen zijn is in één enkele ge dachte samen te vatten, n.l. het onttrekken aan nadeelige invloeden waaraan het arge- looze jonge meisje en vooral het meisje in een vreemde stad, bloot staat Wat doet nu de vereeniging om deze meisjes in alles met raad en daad bij te staan, zonder dat zij onderscheid maakt in nationaliteit, kerkgenootschap, beroep of stand? Ie. Zij verstrekt haar bemiddeling en bij stand op reis in binnen- en buitenland, op dat het jonge meisje, zoo noodig, veilig alleen kan reizen; wat in het a.s. reisseizoen wel eens te pas zou kunnen komen. 2e. Zij verstrekt gaarne inlichtingen aan het meisje, dat zich in een andere stad wil vestigen, omtrent de betrekking, die ze aan vaarden wil, omtrent vertrouwde adressen voor huisvesting en wat verder individueel voor haar van belang kan zijn (tehuizen, clubs, cursussen, enz.). Hoe heeft de afdeeling Haarlem haar taak opgevat? A. In de eerste plaats heeft zij haar eigen Tehuis „Uit en Thuis". Nieuwe Gracht 100, ge sticht,, dat open staat voor alle meisjes, die geen eigen tehuis hebben, en hier haar vrijen tijd en Zondagen kunnen doorbrengen. B. In dat Tehuis is ook gevestigd „het Ster- Bureau", dat zich tot taak stelt: Arbeidsbe middeling, huisvesting in de stad en het ver strekken van alle inlichtingen, die voor ieder jong meisje van belang kunnen zijn, o.a. de onder 1 genoemde. C. Zij onderhoudt het Clubhuis, Damstraat 19, waar allerlei clubs en cursussen worden gehouden voor ontspanning en verdere ont wikkeling. D. De Ledenhulp, omvattende huisbezoek van nieuw in de Gemeente gekomen meisjes, waarvan geregeld aan de afdeeling kennis wordt gegeven. Dit huisbezoek beoogt het meisje de verzekering te geven, dat zij in alle opzichten op den steun der vereeniging kan rekenen. Tevens wordt zij gewezen op de reeds genoemde instellingen. Of het hier een algemeen belang betreft, heeft men slechts te bedenken, dat in de meeste gezinnen jonge meisjes voorkomen, die op een of andere wijze de bemiddeling der vereeniging noodig zouden kunnen hebben, of kunnen profiteeren van de gelegenheid, die de afdeeling biedt tot ontspanning en ontwikke ling. Deze zorg bepaalt zich dus niet alleen tot het meisje „van buiten", maar ook tot alle meisjes in de stad onzer inwoning. Het werk breidt zich uit naar gelang er meer bekendheid is ontstaan, wel een bewijs, dat deze instellingen aan een behoefte vol doen. Is het dan geen zaak, die de geheele burgerij aangaat en kan men erin berusten, dat slechts een kleine schare ln onze gemeente, die, door naastenliefde gedreven, dit omvang rijke werk tot stand heeft gebracht, de lasten alleen blijft dragen. Wij gelooven en vertrouwen dat er nog ve len zullen zijn, die zich ook gaarne een klein offer willen getroosten om dezen arbeid in stand te houden en zoo mogelijk nog uit te breiden. De afdeeling Haarlem wil daarom trachten contribuanten te winnen, en om ieder in de gelegenheid te stellen zijn belangstelling en daadwerkeljjken steun te geven, vraagt zij een wekelijksche bijdrage van tenminste 2V2 cent 'meer mag natuurlijk ook). Desgewenscht kan de contributie ook over langere termijnen (14 dagen, 1 maand, of langer) worden uitgestrekt. Een dezer dagen zal door de collectanten het antwoord worden afgehaald bij allen die een circulaire hebben ontvangen. Mogen velen aan deze oproep gehoor geven. De Propaganda-Commissie voor de Sterpenning, J. M. BIERENS DE HAAN J. W. POLDERMAN J. VAN DE BUNT—BOER A. VAN RULLER—BAARDA A. SILLEVIS SMITT—BLOKHUIS PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor Lïch. Oefe ning M. O. de heer W. C. H. van Zutphen uit Haarlem. Dinsdagmiddag maakte het militaire vliegtuig 333 (model C 5), afkomstig uit Soesterberg, omstreeks half vijf een noodlanding in een weiland aan den straat weg VelsenAmsterdam. Toen het toestel op het laatste oogenblik over een sloot heen moest, werd het landingsgestel vernield. Ook de propeller en rechter vleugel liepen schade op. Een Tegenstander der Sancties. Onze Londensche correspondent schrijft: Sir Samuel Hoare hoort thuis in den bin nenkring van de Conservatieve familie waar van Baldwin de ware pater familias is. Hoare is voor den vader wellicht het meest beminde lid van de familie. Men kon daarom ver wachten dat hij de eerste de beste gelegen heid zou aangrijpen den geliefden zoon, die nauwelijks zes maanden geleden door een gegriefde openbare meening was weggejaagd, weer welkom te heeten in den schoot van het zoo aan elkaar gehechte gezin. (Het beeld van de familie worde nu vaarwel gezegd, want het zal meer gaan strompelen naarmate het lan ger meedoet in deze beschouwing) Men zal zich herinneren dat Sir Samuel Hoare in zijn verklaring in het Lagerhuis, na zijn aftreden als Foreign Secretary, aller minst berouw heeft getoond over zijn beleid, dat hem het eenig doelmatige scheen. De gebeurtenissen sindsdien schijnen zijn inzich ten te hebben gerechtvaardigd. Hij stond daar zes maanden geleden als een tarter van de openbare meening. De openbare meening is sedert veranderd. De meerderheid der be volking. die zich in haar rechtvaardigheids gevoel gekrenkt voelde bij de gedachte aan een misdadiger die straffeloos zijn gang zou gaan en zijn buit zou behouden, is lus teloos en moedeloos geworden. Enkele mannen van naam en gewicht blijven het sanctie vaandel hoog houden. Maar dit begint meer en meer te lijken op een ijdel gebaar, de ver dediging van een beginsel dat niet langer voor praktische toepassing in aanmerking kan ko men. De terugkeer van Sir Samuel Hoare, als Eerste Lord van de Admiraliteit en dus op een van de gewichtigste posten van dezen tijd, markeert naar allen schijn een verzwakking in de regeering van het standpunt, tot heden zij het met afnemenden geestdrift ten opzichte van den Italiaansch-Abessynischen toestand ingenomen. Dat moet zeker het geval zijn indien eenige voorlichters der openbare meening, die hebben verteld dat Hoare slechts in het Kabinet wilde terugkee- ren op voorwaarde dat de vloot terug zou keeren uit de Middellandsche Zee en dat de vriendschappelijke betrekkingen met Mus solini zouden worden hervat, de waarheid hebben gesproken. Die voorlichters, die thuis hooren in het pro-Italiaansche kamp, zullen dit wel uit hun duimen hebben gezogen. Ver metelheid, die zulke voorwaarden zou doen stellen, ligt niet in Hoare's karakter. Politieke correspondenten, die op goeden voet met Baldwin verkeeren. zeggen dat de terugkeer van Sir Samuel Hoare geen veran dering van de regeeringspolitiek met betrek king tot Italië en den Volkenbond inluidt. Dat kan gerust worden gezegd, want die po litiek is zoo weinig ondernemend geweest en kan zoo weinig ondernemend blijven, dat Sir Samuel Hoare er geen bezwaar tegen kan hebben, evenmin als Mussolini. De vraag waar het op aankomt is of de atmosfeer ten gunste van voortgezette collectieve actie te gen Italië straks in Genève beter of slechter zal zijn nu Sir Samuel Hoare weer deel uit maakt van de regeering. Zij, die blijven ijve ren voor handhaving van sancties, vinden dat het effect van de benoeming zal zijn dat de atmosfeer voor het hooghouden van het ele mentair Volkenbondsbeginsel straks in Ge nève slechter zal zijn. Minister Eden heeft in zijn rede aan het einde van de week, in zijn kiesdistrict gehouden, gesproken in een toon die zeer duidelijk verraadde, dat ook voor hem de gedane zaken geen keer konden nemen en dat men redding moest zoeken in een doel treffender Volkenbond voor de toekomst, in zijn constitutie zoodanig gewijzigd dat in de wijziging de lessen van het Italiaansch-Abes- synisch conflict ter harte zouden zijn geno men. Toch wil men in sommige politieke klingen nog beweren dat minister Eden leiding blijft geven aan diegenen in de regeering, die als nog willen beproeven Italië door sancties on der de knie te krijgen. De onderlinge ver deeldheid over de sanctie-kwestie zou in het Kabinet scherper dan ooit tot uiting komen. Behalve Eden worden als sanctionisten aan gewezen de twee MacDonalds, Lord Halifax en Ormsby Gore. Tegenover hen staan Neville Chamberlain, Sir John Simon, Lord Hailsham en Sir Samuel Hoare. Men behoeft niet aan te nemen dat deze verdeeldheid (die op zichzelf niets opzienbarends heeft) voort is gekomen uit simpele gevoelens als pro- of anti-Ita- liaansche gezindheid. Ethische overwegingen moeten de. houding der Sanctionisten heb ben bepaa^L Politieke overwegingen zijn verantwoord elijk bij hen, die het met Italië op een accooidfe willen gooien. Het Foreign Of fice blijft bij de traditie van voor den grooten oorlog, in Duitschland een gevaarlijk concur rent van de Engelsche positie in de wereld zien. Het is pro-Fransch omdat het in Brit- sche samenwerking met Frankrijk een mid del ziet o a de Duitsche bedreiging te keeren. De tradite wordt waakzaam in stand ge houden oor Sir Robert Vansittart. het per manente, hoofd van het Foreign Office. Hij vergeet nimmer dat de laatste bedreiging Duitsch as. Duff C oper en Churchill, een minister van Oorlog e) i een gepasseerd politicus respectie velijk, he'jpen hem door de herinnering in de natie legend te houden. Zij verdragen een voor hu# •Britsche inborst toch wel zeer aan matigenden Mussolini, omdat hij voor hun gevoel to. h nooit een gevaar kan worden voor de Britse ie positie in de wereld en omdat hij zijn deel kan bijdragen in de internationaal politieke jroepeering, die Duitschland zoo niet heelemas ongevaarlijk, dan toch veel minder gevaarlij' zou maken. Zij zijn anti-sanctio- nisten or .idat zij Italië niet in de armen van Duitschland willen drijven. Zij hebben een nieuwen londgenoot gekregen in Sir Samuel Hoare. wens benoeming overigens, afgeschei den van zijn rol in het Italiaansch-Abessy- ïisch conflict, bij uitstek verklaarbaar is uit 'iet oogj: .int van de versterking en co-ordi- natie val de weermacht. Sir Samuel Hoare is mg ee t voortreffelijk minister van de uchtma :ht geweest. De kwestie van de .luchta;. *i" van de vloot is al lang brandend en dat ê-jldt voor het gansche vraagstuk van de samenwerking tusschen de luchtmacht en de ande -e wapenen. Door Sir Samuel Hoare politiek xoofd van de Admiraliteit te maken, heeft Ba 'dwin een keuze gedaan die voor hem feitelijkl'oor de hand lag. A. K. VAN R

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8