IBIS SHAG De politiek in de Ver. Staten. H H.D.* D VERTELLING Dobbelmann lekker man! DON DERDAG 11 JUNI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD Zelfs de wetgever weet niet waar hij aan toe i Rechtspraak van het Supreme Court komt herhaaldelijk in botsing met de volksovertuiging. ET Is maar in één ding moeilijk den weg te vinden in Amerika. En dat is in het politieke apparaat. Het is on mogelijk te verdwalen in een reuzen- stad als New-York. Maar om er achter te ko men, hoe de wetten gemaakt worden en of een wet wettig is of niet dat is niet zoo gemak kelijk. Niet alleen voor een Europeaan, ook voor een Amerikaan is het een lastig probleem. Het is vreemd. Alles is in de Vereenigde Sta ten verder zoo ingericht, dat iedereen direct weet. waar hij aan toe is. Wie van New York uit cp reis gaat, koopt een spoorkaartje aan één loket en vraagt aan een ander loket bij welke deur hij moet wezen. In de twee groot ste stations liggen de perrons in twee verdie pingen in tunnels. Wanneer je geen spoorweg employé bent, kun je daar toch geen over zicht van krijgen. Alle reizigers hoopen zich dus op vóór bepaalde deuren in de hall, waar hun kaartjes gecontroleerd worden en van waar zij in den trein geschoven worden. Meestal vraagt de reiziger van te voren hoe laat er een trein gaat of hij pakt een folder uit een rok, ergens in een hotel-hall, om voor die speciale sectie een dienstregeling te heb ben. Met het spoorboekje van de Vereenigde Staten in je zak kun je niet reizen. Het is dik ker dan het Adresboek van Amsterdam. En het is nooit „bij". Wie iemand in een sky-scraper op moet zoe ken. kijkt eerst naar de adreslijst in de hall van het gebouw. Met zilveren lettertjes staan daar de diverse adressen op zwarte tableaux opgeprikt, zooals bij ons de prijzen in de éta lages van heeren-mode-magazijnen. Voor zoo ver het niet de uiterst practische nummering van straten of de geschilderde borden in de stations der tunnelsporen betreft, zijn deze prikborden de geijkte aankondigingen. In hotel-halls, en waar ook. A propos, deze bor den zijn er ook de schuld van dat in Europa het sprookje de ronde doet, dat Amerikaan - sche kerken hun Zondagsdiensten met groote plakkaten adverteeren. Het spreekt immers vanzelf, dat dit aangekondigd moet worden. Men kan van niemand eischen, dat hij een reis van veertig minuten of een uur in den Subway (tunnelspoor) maakt, om dan te bemerken, dat hij eigenlijk naar een andere preek wilde gaan luisteren. Hij wil precies weten waar hij heen moet, hoe laat hij er zijn moet, en hoe hij er komen kan. Vandaar dat de kerkdien sten duidelijk, zelfs in 't oog vallend, maar zonder schreeuwerigen ophef worden aange kondigd Grenzen niet te trekken Wil men echter in private of publieke aan gelegenheden precies weten waar men wezen moet, wil men in de Vereenigde Staten nu eens precies de grenzen van „geoorloofd doen en laten" leeren kennen, zooals dat met een juridischen term heet dan is dat lang zoo eenvoudig niet. Zelfs de wetgever weet hier immers niet waar hij aan toe is en of de wet ten,'die hij maakt, geldig zijn of niet! En de burger weet al weer niet wat hij van „de heeren" denken moet. Sommige politici worden geëerd en gerespecteerd onverschil lig tot welke partij ze behooren. Roosevelt, Lehman, de gouverneur van den Staat New York, Borah, de reactionaire republikein. An deren worden als „politicians" veracht, Het woord politician heeft een denigreer en de bij- beteekenis. Men bedoelt er in dat geval niets meer of minder mee, dan dat de betreffende persoon een avonturier is. Maar dat zijn er velen in de politiek. Zij profiteeren van de baantjes. De politieke partij, die aan het roer is, deelt meteen de baantjes uit. En door den wirwar, die er in het Amerikaansche Staats bestel heerscht, kan het er dan fraai uitzien. In een bepaalden staat kunnen de federale beambten democratische partijgangers zijn en de staatsbeambten republikeinen. Het is dan mogelijk dat er een politiek van sabotage heerscht. over en weer, die iedere samenwer king onmogelijk maakt. Soms wordt die sabo tage door belanghebbende groepen aangewak kerd. Wel heeft Roosevelt in '33 geprobeerd met het systeem van baantjes-voor-de-heer- schenrie-partij te breken, en dat. is voor een deel wel gelukt ook, maar er zijn te veel inge kankerde misbruiken, dan dat 't oude systeem zoo maar, in drie of vier jaar, opgeruimd zou kunnen worden. Systeem is verkeerd Het is echter het politieke systeem zelf, en niet de bijkomende misbruiken, die de schuld zijn van het doolhof waarin de Amerikaan sche staats-administratie verzeild is. Op het oogenblik heerscht er een strijd om de op permacht tusschen het Supreme Court en de Wetgevende Macht. Dat de Wetgevende Macht dezen strijd zal winnen, staat mijns inziens vast. Het is echter de vraag hoe zij dien strijd zal winnen. Zal zij de moeilijkhe den 'omzeilen, zal zij door noodwetten haar doel bereiken en er voor zorgen, dat de on- grondwettig-verklaringen de wetgevende ma chine niet zullen stop zetten en voor het ove rige de bevoegdheid van het Supreme Court om uit te maken of een wet al of niet grond wettig is. onverkort laten voortbestaan? Of zal zij een radicaler oplossing vinden in de be snoeiing van de macht van het Hooggerechts hof? Zooals ik al zei het is het politieke systeem zelf, dat dit labyrinth geschapen heeft. De Constitutie van de Vereenigde Sta ten, gegrondvest op de Declaratie van de Rechten van den Mensch, ademt de klassieke en orthodoxe vrijheidsbeginselen dezelfde als die waaraan de Fransche Revolutie is ont sproten. Volledige democratie en volledige scheiding der machten, Uitvoerende, Wetge vende en Rechtsprekende macht. En onschend baarheid der Constitutie. Daarnaast lijkt de Amerikaansche staatsin richting in menigerlei opzicht nog op onze Unie van Utrecht. Souvcreiniteit der Staten. De Unie mag zich alleen inlaten met wat door gezamenlijke overeenkomst aan haar ter re geling is opgedragen: leger, vloot, invoerrech- .ten en federale belastingen, Unie-politiek. Het kan mij alleen maar lukken U den strijd die nu in de Vereenigde Staten wordt uitge vochten, om den New Deal, duidelijk te ma ken, wanneer ik huiselijke voorbeelden ge bruik. Stel u nu eens voor dat wij leven in een soort Unie van Utrecht, waarin het parlemen taire stelsel heerscht. De parlementen van de Staten van Zeeland, of van Utrecht, of van Holland zijn dus souverein op hun gebied. In de Unie-Grondwet is dat vastgelegd. Verder staat er in dat de Unie regeering zich maar met een stuk of wat za.ken mag inlaten. En dat alle wetten door het Hooggerechtshof aan de Constitutie getoetst kunnen worden. Bo vendien heerscht er onderlinge handelsvrij- heid. Binnenlandsche douane-rechten zijn on- IS. denkbaar. Het is dus alles een heel stuk mo derner dan onze Unie van Utrecht was. Stel nu eens dat in een dergelijke Unie een hevige economische crisis heerscht, dat zich zulke scherpe prijsdalingen voordoen, dat de boeren hun boter, hun kaas en hun varkens voor een appel en een ei van de hand moesten doen, hun hypotheken niet meer kunricn be talen en hun hoeven dreigen te verliezen. We kennen dat. Er moet dan een hypotheek-wet geving komen, een crisis-zuivel-centrale, een varkens-centrale. Door een stelsel van hef fingen worden de prijzen op een redelijk peil gefixeerd. De boer krijgt een minimum-be- staanszekerheid, etc. Noodmaatregelen van gelijke strekking door contingenteering van den invoer en restrictie der productie, ook in de industrie, moeten er in andere bedrij ven genomen worden. Maar laat ons gemakshalve blijven bij bo ter en varkens. Unie contra Staten De Unie-regeering en het Unie-parlement zeggen nu: wij gaan een crisis-wetgeving uit vaardigen. Een tijd lang gaat alles goed. Veel helpen doet de crisiswetgeving niet, maar zij voorkomt tenminste erger en dat is alles wat men van haar verlangen kan. Er wordt na tuurlijk hier en daar gesputterd. En er zijn sommige „belangen" in het gedrang. Die zien een gaatje: de Unie-regeering houdt zich be zig. met dingen die haar niet aangaan. De Staten hooren hier voor te zorgen! Dat mag in een theoretische en gekristalli seerde maatschappij volkomen waar zijn. Maar de maatschappij is niet gekristalliseerd het is een levend oerwoud. Bedenkt nu eens tot welke absurde conse quenties de stelling voeren moet, dat de Unie wetgeving zich hier buiten moet houden en dat alleen de Staten zich mogen inlaten met zuivel en varkens. Friesland zal de boter op peil willen houden en de Staten van Gelder land de worst. Crisis-heffingen scheppen im mers een kunstmatig prijzen-peil. In de eene Staat zou de boter dus hooger beschermd kun nen worden dan in de andere! Wanneer men nu als grondslag van het economisch verkeer de onderlinge handelsvrijheid wil behouden en dat is toch wel een minimum van de con- stitutioneele vrijheden, dat men behouden mag) dan zou prijsregeling vanwege de Sta ten óók onmogelijk blijken, aangezien een ri goureus boter-beschermende Staat natuurlijk gedwongen zou zijn maatregelen te nemen te gen minder rigoureus boter-beschermende StatenDus geen prijsregeling van over heidswege? Dat gaat óók niet! Of het nu boter is, of varken, of suiker (de processing-tax) of steenkool (de Guffey Coal Act), het is allemaal hetzelfde. Voor het over- groote deel zijn al die New-Deal-wetgevingen niets anders, in dezen, dan onze Crisisdien sten. Ze zijn vervelend, maar ze zijn noodza kelijk. Directe terugkeer tot het stelsel van vrije prijsvorming is immers onmogelijk. Wat wil het Supreme Court dan? Het is duidelijk dat de machten der reactie van juridische trouvailles gebruik maken om het modernisme en het Europeanisme zij noemen dat socialisme van Roosevelt te rug te dringen. Behalve wat wij „crisiswetge ving" noemen, heeft Roosevelt nog andere pro grampunten. Hij wil met een sociale wetge ving in de geheele Unie beginnen. Hij wil vooraan gaan in een geleidelijke wereldverla ging der tolmuren, waartoe Staatssecretaris Huil bezig is handelsverdragen af te sluiten. En het wil het staatscrediet gebruiken voor de arbeidsverruiming. Dit programma stuit uiter aard op verzet. In business-kringen is men hei- meest beducht voor de steeds doorgaande ver- IlllllllllllllilllllllllllflIllllllllW^ imnMB Een Avontuur door WILHELMINE BALTINESTER Op den weg voor het kleine, lakroode sta tionnetje van een bergstadje, dat precies tus schen de weiden en de beboschte berghel lingen in ligt, staat een klein, lichtgroen auto- tje, laatste model. Erin zit een meisje, dat hét eenvoudigst en kortst met de woorden „een voudig een dot" te beschrijven is. Natuurlijk, de trein is weer eens te laat. Ze gaapt. Weer echt een idee van papa, om van morgen vroeg te telegrafeeren: „Zakenvriend Gustav Lorenz komt vanmiddag bij jullie aan. Ontvang hem vriendelijk. Is onze gast. Tilli moet hem van station halen. Stop. Papa". En dan moet je heelemaal geen zin in gasten hebben. Als je met tante Mela en de twee oud ste gedienstige geesten, den tuinman en de keukenmeid, al een paar weken lang vreed zaam en rustig in dit aardsche paradijs woont, urenlange tochten in den groenen twoseater maakt, zwemt, in de hangmat in den grooten tuin ligt, die op het donkere dennenbosch uit komt en zelf bijna een stuk wild bosch is, wat moet je dan men een gast beginnen? Maar papa is altijd zoo fataal gastvrij. Het is te ho pen dat die Gustav Lorenz niet heelemaal een oude zuurpruim is. Ziezoo, daar komt de trein al aan. Die gast kon wel eens een beetje gauwer te voorschijn komen. Eindelijk gaat de stationsdeur open, een heer komt eruit met een klein koffertje in zijn hand, die er zoo op het eerste gezicht wer kelijk heel aardig uitziet. Hij kijkt zoekend om zich heen. Net wil hij een rondslenteren- den boerenjongen aanspreken, als Tillv in den groenen twoseater van verontwaardiging een stevigen stoot op haar claxon geeft. Waarom kijkt hij zoo volkomen over de auto heen, ter wijl hij hier op den leegen landweg anders ge noeg in het oog valt? Heeft papa hem dan niet gezegd, dat zijn dochter hem in de auto van het station zou komen halen? Ze duwt het portier open. „Stapt u alstu blieft ïn! Zooals u ziet verwachten wij u al!" De heer kijkt haar verbaasd aan. „Ik bijt niet' Waarom teut u zoo? Stapt u toch in!" roept ze lachend. „Ja, maar.zegt hij een beetje onthutst. „Ach zoo! Hebt u er soms bezwaar tegen door een vrouw gereden te worden? Belache lijk! Stapt u toch in! Ik rij altijd zelf". En ze steekt haar bruingebrande arm buiten den wagen en trekt hem bij zijn jasmouw naar binnen. De heer zit dus naast haar. „Nu. meneer Lorenz, u hebt het me moeilijk gemaakt, hoor!"' Ze lacht en laat den wagen er van langs suizen. „Tja", lacht hij. „ik was totaal verrast". „Heeft papa u dan niet gezegd, dat ik u van 0R DE P'j9 ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. MedJ hooging van de staatsschuld uit hoofde van de groote werkverschaffingsobjecten. Op den duur moet daar natuurlijk ook een einde aan komen. Op dit oogenblik heeft de rechtspraak van het Supreme Court echter een averechtschen invloed, aangezien zij zich richt tegen maat regelen, die absoluut noodzakelijk zijn en die door de overgroote meerderheid van de kie zers gewenscht worden. Het is altijd moeilijk grenzen van bevoegdheid te bepalen en de laatste grens tusschen de bevoegdheid van de wetgeving en de rechtspraak zal wel altijd een academisch debat blijven. In uiterste in stantie beslist de volksovertuiging. Ook of zelfs in Amerika. Duistere elementen Zelfs in Amerika. Wanneer George Washington of Thomas Jefferson een „Convention" zouden meema ken, een vergadering waar de partij-candida- A1 de geurige smaak al de zomersche verkwikking van versche, rijpe aardbeien, peren, frambozen en alle andere frissche vruchten, heeft PEL gevangen in zijn heerlijke „Pate de fruits". Per ons vanaf 20 ct. en in mooie doozen vanaf ■k—Hiw-ffl nri—fr 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) het station zou komen halen?" „Geen woord". „Nu ja, papa is wel eens meer vergeetachtig. Is het erg warm in de stad?" „Onbeschrijfelijk". „Des te beter, dat u nu hier bent". Hij bekijkt haar roodbruin profiel en lacht. „Het is hier verrukkelijk", zegt hij welge moed. „En of! Dat rechts boven is de Zwanenrots, dat is een bekende klimtoer". Hij kijkt niet naar de Zwanenrots, maar naar haar kittig neusje. „Speelt u tennis?" vraagt ze. „Ben er dol op". „Prachtig. Dan kunnen we wat later op den dag, als het koel wordt, spelen. De baan is uitstekend, vlak bij het bosch. Heeft papa li dat niet verteld?" „Geen woord". Ze buigen een beschaduwden zijweg in en houden stil voor een hek. Achter een groep donkere dennen vlak bij den ingang gaat de in de verte liggende kleine villa bijna schuil. „Nu meneer Lorenz, hartelijk welkom! En daar is tante Mela ook al". De tuinman komt aanloopen, opent de twee hekken, en Tilli stuurt, nadat de gast uitge stapt is, den wagen in de garage, die tusschen de dennen ligt. Tante Mela brengt den gast naar de lo geerkamer. Als ze beneden komt, zegt ze: „Aardige man!" „Ja, heel aardig. Hij leek in het begin een beetje onhandig, maar moet misschien eerst een beetje ontdooid worden". Tante Meia's pienter gezicht lacht. „Hm. Jij schijnt in den tusschentijd de jurk aange trokken te hebben, waarvan iedereen zegt, dat hij je zoo goed staat!" „Jaaaa...." Tilli springt haastig de veran- datrappen af om in den tuin met Flocki, den hond, te gaan dollen. Er gaan een paar dagen van ongestoord ge noegen voorbij. De gast is charmant. Tante Mela is verrukt van hem, iedereen is trouwens verrukt van hem. Zijn vriendelijke manier van doen verovert aller harten. Op een dag komt er een briefje van papa: „Klein dochtertje, je was zeker woedend, toen je op het station voor niets op Lorenz stond te wachten. Toen hij van het hotel uit telefoneerde, dat hij op het laatste oogenblik verhinderd was te gaan, zag ik in den geest je groene auto voor het station staan wachten en jou met een woedend snuitje er in. Dat Lo renz niet kon heeft overigens ook zijn goede zijde, jullie hebben nu ten minste rust. Tot weerziens aan het eind van de week"'. De brief valt Tilli van schrik uit de han den. Een oogenblik staat ze als verdoofd voor zich uit te staren naar den tuin, waar de ver meende heer Lorenz met haar hond zit te spelen. Met groote stappen gaat ze naar de glazen deuren toe, stoot ze open en vraagt, terwijl ze pal voor den vreemdeling blijft stil staan: „Zeg. zegt u eens, wat. bent u eigenlijk - een inbreker, een oplichter of een dief?" Hij draait zich verbaasd naar haar om, dan lacht hij: „Alleen maar een millionair, Frau- lein Tilli. U schijnt er de lucht van gekregen ten gekozen worden, zouden hun de haren ten berge rijzen! Politicians van eigenaardig al looi voeren daar het hoogste woord. De veelbesproken gouverneur Hofmann bvv., Republikein, maar niet meer bij de hoo- ge heeren van de Grand Old Party in de gunst, heeft de Lindbergh-affaire gebruikt om zelf op den voorgrond te komen. In de Wendel- affaire, die daar op volgde, heeft hij waar schijnlijk te goeder trouw gemeend den waren schuldige aan te kunnen wijzen, maar samen met den State-detective Parker zou hij (dat is althans een uiterst plausibele explicatie) de „bekentenis" van Wendel gefabriceerd heb ben. Dit is maar één voorbeeld. Maar dat de politicians zich hier niet geneeren om met pek om te gaan en zich er mee te besmetten, dat staat wel als een paal boven water. Daardoor vervagen vele grenzen. „Om er te komen" maken ook de politici gebruik van duistere elementen. En om hun belangen te verdedigen maken de groote ondernemingen weer gebruik van de politieke machine. Enfin, zoo blijft er leven in de brouwerij! Mr. M. KANN VOOR DEN- -POLITIE RECH TER Belastingschuldigen 't Was de dag van vergeetachtige en nala tige autobezitters, die het met de wegenbe lasting niet te nauw hadden genomen, maar, wonderlijk genoeg, werd de rij der verdach ten geopend door twee lieden die langs 's Hee ren wegen liepen en van wie niet te verwach ten is, dat ze ooit de gelukkige bezitters van een auto zullen zijn, want niet alleen bezaten ze geen auto, maar, zooals het proces-verbaal vermeldde, bezaten ze hoegenaamd geen geld of iets van waarde. Het waren dus landloopers en het wandelen langs 's Heeren wegen als zoodanig is al even min geoorloofd als het rijden in een auto zon der wegenbelastingkaart, omdat men dan ook den weg verslijt zonder ervoor te betalen. Nu gaan ze per auto op kosten van het Rijk naar het station en verder per spoor naar Veenhuizen, waar ze als oude klanten zullen worden begroet, want ze hadden er al jaren vertoefd en zullen er, wanneer de 3 hun nu toegedachte verblijfjaren geëindigd zullen zijn, wel weer heen trekken. Er zijn meer van die staatspensiongasten. Degenen, die hierna achtereenvolgens voor den rechter verschenen, waren, zooals gezegd, fiscale overtreders en zij werden, al naar ge lang ze meer of minder bekeuringen hadden gehad en meer of minder goed gesitueerd wa ren, tot boeten veroordeeld, varieerend van één tot 50 gulden, maar het draaide gewoon lijk zoo om de tien en twintig gulden heen, waarbij wordt opgemerkt, dat de rijksadvo caat met het vragen altijd een beetje aan den hoogen kant was, zoodat de politierechter ge woonlijk wat van den eisch af deed. De meeste verdachten waren niet versche nen, wat aan een spoedige afhandeling der zaken ten goede kwam en als er wel versche nen, bleef het over het algemeen hetzelfde, want tegen de stukken viel niet veel in te brengen, Ja, er was er één. die beter thuis had kunnen blijven, omdat hij het voor zich zelf niet beter maakte met te zeggen, dat hij zich verplicht achtte in den vervolge nog meer te gaan rijden zonder wegenbelasting betaald te hebben, zulks met het oog op de boterhammen van zijn elf kinderen. Hij was van oordeel, dat de gemeente Amsterdam, waar hij woonde, hem die belasting bij wijze van steun móest geven, wat dan eigenlijk zou bèteekencn dat hij belastingvrij zou zijn. Hii vroeg zelfs aan den rechter of deze hein bij de steunregeling wilde aanbevelen, maar daar voelde de rech ter niets voor, De automobilist zonder wegenkaart kreeg 15 boete. te hebben, dat ik niet de verwachte heer Lo renz ben. Goed. Mag ik me even voorstellen: Peter Wohl. Maar u moet niet vergeten, dat u me zoo goed als met geweld gedwongen hebt mee te gaan!" „Dan had u moeten zeggen: U vergist u ik ben niet degene, die u zoekt". „Hoe zou ik nu ooit op zoo'n onvriendelijke manier het aardigste avontuur, dat me ooit in den schoot viel, van de hand hebben kunnen wijzen! Stelt u zich dat eens voor: ik stap in een klein stationnetje in een prachtige berg streek uit den trein, enkel en alleen, omdat ik opeens het idee heb gekregen: hier wil ik mijn vermoeiende zakenreis even onderbre ken en een paar dagen rust nemen. Ik kom het station uit, wil naar een hotel vragen, een bijzonder aardig meisje overrompelt mij to taal en dwingt me in haar auto te stappen. Had ik toen nee moeten zeggen nee, tegen het verleidelijke avontuur, dat zoo uitnoodigend en dwingend voor mij stond? Misschien is het wel het groote geluk, heb ik gedacht „Nu, en?" „Nu, en? Nu kruipt u maar gauw in uw groene twoseater, en voer mij naar uw heer papa in de stad. Ik stel mij voor, geen refe renties. Overigens is de firma van mijn va der. waar ik ook werkzaam bij ben, aan uw vader zeker wel bekend. Over twee dagen ver loven we ons. hier buiten of in de stad, net wat je will Het menu van het diner mag je zelf vaststellen, de wijnen kies ik". „U bent zeker niet heelemaal lekker". „Ik voel me uitstekend. Vooral sedert ik u voor het eerst zag ben ik me steeds beter gaan voelen. Het leve.n is zoo mooi! Moet het avon tuur, dat hier zoo romantisch vaar een dorps stationnetje begon, nu werkelijk een avon tuur blijven? Of moet het ernst voor een heel leven worden?" „Wie zegt u, dat ik met u trouwen wil?" „Uw oogen. Al van den eersten dag af". „Dat is heelemaal niet waar". „Jawel. Vooruit nu! Naar je vader!" „Dat hoeft heelemaal niet". „Ook goed als je wat beters weet". „Voorloopig nog „u", als ik mag" verzoeken". „Zooals je beveelt, ik wihook wel ,u" tegen je zeggen". „Onhebbelijke vent!" lacht ze. De groene twoseater raast naar het dorps postkantoor Tilly draait ongeduldig aan de schijf. „Hal lo! Stad 43337. Hallo! Papa. Ja. ik! Ken jij een firma Wohl, Peter Wohl? Ja? Zoo? Ja dat komt uit. Waarmee uit? Met inlichtingen van andere zijde. Ja. zie je, ik ben van plan me in de volgende vij"f minuten met den zoon te verloven. Nee, ik heb geen zonnesteek. Het is de simpele waarheid. Tante Mela kan het be vestigen. Tot over twee De rest van haar woorden wordt verstikt in een overrompelende omhelzing, die Tilli met den hoorn nog in de hand over zich heen laat gaan. Papa ginds in de stad aan de telefoon hoort een geruijch. dat hij niet verklaren kan. Zijn onrustig hallogeroep wordt niet beantwoord. „Wat gebeurt er?" roept hij tot driemaal toe in den hoorn. Niemand geeft hem antwoord. De twee aan de telefoon schijnen hem op duistere wijze vergeten te hebben Uitspraken van de Rechtbank. Serie diefstallen in Haarlem-Noord. Veertien dagen geleden stonden twee Am sterdammers terecht voor de Haarlemsche rechtbank. Het waren een bankwerker en een werklooze. die samen in Haarlem-Noord in Februari fietsen en rijwielplaatjes hadden ge stolen, terwijl de bankwerker uit het clubhuis van de I-I. F. C. „Haarlem" nog enkele voor werpen had gestolen. Tegen beide verdachten eischte de officier van justitie twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Hedenmorgen deed de. rechtbank uitspraak en veroordeelde hen tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. Oneerlijk verdeelde buit bracht inbraak aan het licht. In Aerdenhout hadden twee mannen van ongeveer dertig jaar ingebroken en geld ge stolen. De oudste van de twee verdeelde de buit niet eerlijk, de Jongste begon derhalve te „praten" en beide werden ingerekend. Voor de rechtbank ontkende de oudste en beiden ga ven elkaar de schuld. Tegen den oudsten werd 1 jaar en G maanden, tegen den jongste 1 jaar geëischt. De verdediger van den oudste vroeg vrij spraak. De jongste werd veroordeeld tot 1 jaar en de oudste tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Overvloedig gebruik gemaakt van valschen sleutel. Een 18-jarige jongen uit Velsen had in de gemeente Velsen verschillende huizen be zocht, waarvan hij de deuren met een looper had geopend. Na zijn bezoeken nam hij geld mee. Twee van deze feiten waren hem ten laste gelegd. De officier eischte twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan vier maanden onvoorwaardelijk en vier voorwaardelijk met onder toezichtstelling. De verdediger, mr. Gor ter pleitte clementie. Het vonnis luidde 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Kleedingfïrma vrijgesproken van overtreding der Uitverkoopwet. 18 Maart is een kleedingfirma door den kan tonrechter vrijgesproken van ten laste gelegde overtreding van de wet op de uitverkoopen en opruimingen. De firma had een goedkoope aanbieding van maatkleeding aangekondigd. In het vonnis werd verklaard dat er in deze zaak geen sprake was van bijzondere omstan digheden ten aanzien van de winkelnering, welke in het betreffende artikel van de wet worden genoemd, terwijl het bestellen van maatkleeding werd opgevat als het aannemen van arbeid. Van het vrijsprekend vonnis ging het O. M. in appèl. De officier van justitie was het echter met het vonnis eens en vroeg vrij spraak, terwijl de raadsman van de firma prof. mr. C. P. M. Romme zich hierbij aansloot. De rechtbank bevestigd^ het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter. JACOB VAN LENNEP. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep" zal Dinsdag 16 Juni in de bovenzalen van het café restaurant Brink- mann. Groote Markt, een feestelijke jaarver gadering houden voor haar leden met hun dames. Na het jaarverslag van secretaris en penningmeester zal om half tien een gezel lig samenzijn volgen met verschillende at tracties, afgewisseld met dansen. De vereeniging, die 28 jaar bestaat, en in binnen- en buitenland zestig prijzen behaal de een prestatie, die in de dilettanten-too- neelwereld niet veel navolging vindt zal dit feit in een gezellige bijeenkomst herden ken. Het komend seizoen zal Jacob van Len nep eenige nieuwe moderne stukken in stu die nemen, terwijl men het plan heeft aan twee tooneelwedstrïjden deel te nemen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Mei was: Baden Badhuis: Man. Vr. Schoolb. werkl. Tot. Koudenhorn 1257 529 157 1943 Leidscheplein 1654 841 567 234 3296 Schotersingel 2088 912 885 187 4072 Hofdijkplein 1891 751 1002 367 4011 van Egmondstr. 2174 1222 979 494 4869 MICROSCOOPAVOND VAN „DE NATUUR". De Ver. tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde „De Natuur" houdt Woens- wag 17 Juni te 8.15 uur in hotel „Hof van Holland" op de Groote Markt een miscros- eoopavond. Er zullen doode en levende praepa- raten op het doek geprojecteerd worden. De leiding berust bij den heer G. F. M. Schutte. VERVOERCIJFERS N.Z.H. De vervoercijfers der N. Z. H. over de maand Mei zijn: totaal f 244.828; In Mei 1935 was de opbrengst f 289,971. DIACONIEHUIS. Gistermiddag had in het diaconiehuis een uitvoering van het kinderkoor (afd. Wes terkoor) plaats onder directie van den heer Biele. De 15 nummers, die gezongen werden, werden met aandacht gevolgd. HET DIACONESSENHUIS IN 1935. Aan het 47ste jaarverslag van het Diaco- nessenhuis alhier over 1935, ontleenen wij het volgende. In het najaar kwam de vergrooting en uit breiding van de Zusterzaal gereed. Oo'k de ka mers voor maatschappelijke zorg voor zieken werden onder handen genomen. Op 31 December 1935 bedroeg het aantal werkende zusters 158. In de poliklinieken werden 665 kleine ope raties verricht en werd 16149 maal hulp ver leend. In de operatiezaal vonden 1138 operaties plaats. Hoogtezon behandeling had 1808 maal plaats en diathermiebehandeling 3056 maal. In de Röntgenafdeeling werden 1152 onder zoekingen verricht en werden 852 therapeuti sche bestralingen gegeven, benevens 167 be handelingen met ultrakorte golf. In 1935 werden 2408 patiënten behandeld. Het aantal betaalde verpleegdagen (zonder de in het. Huis geboren kinderen te rekenen) bedroeg 57988. Aangeschaft werden een modern diathermie toestel voor kortegolfdiathermie en een ap paraat voor ultrakortegolftherapie. Hoewel de bezetting van het ziekenhuis in 1935grooter was dan in 1934, sluit de resulta ten-rekening van Ziekenhuis en Wijken met een grooter nadeelig saldo van f 12.910,03, Voor een niet onbelangrijk deel is dit het ge volg van veel onderhoud van oude gebouwen, dat jarenlang was uitgesteld geworden. Teneinde de ouderdoms- en invaiiditeits- voorziening van de zusters en het personeel meer veiligheid te geven, kwam in het afge loopen jaar een nieuwe stichting tot stand, waarin de diverse polissen en andere activa tot dekking van die verplichtingen werden ondergebracht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10