Reorganisatie-voorstel voor Spoorwegen. de Spaansche miniaturen. GEHEEL GEBIT 735. DONDERDAG 11 J U NI 1936 H A A R t E M'S DAGBEAB 3 Regeering wil personeel- fondsen regelen. In verband met gebeurde bij de Kon. Hall. Lloyd. Bij pensioenfondsen zal V. O. V. of levensverzekering-maatschappij ingeschakeld moeten worden. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt een voer-ontwerp wettelijke regeling inzake per- soneelfonasen. Aan dit voor-ontwerp, waar over een commissie uit dien raad prae-advies zal uitbrengen, wordt ontleend: De gebeurtenissen welke zich het vorige jaar ten aanzien van de pensioenen bij den Koninklijken Hollandschen Lloyd hebben voorgedaan, gaven den ambtsvoorganger van den tegenwoordigen minister van Sociale Za ken aanleiding tot het instellen van een com missie, welke zou nagaan, of en, zoo ja, wel ke maatregelen van overheidswege genomen kunnen worden, ten einde in de toekomst de ineenstorting van particuliere pensioenfond sen zooveel mogelijk te voorkomen. De pensioenvoorziening bij den Lloyd be stond in een verbintenis, van dezen tegenover zijn personeel om bepaalde pensoenen uit te keeren zonder dat het personeel daartoe bij droeg. Een zelfstandig pensioenfonds is nim mer gesticht. De voor pensioen bestemde gel den vormden dus één geheel met het be drijfskapitaal. De slechte gang van zaken bij den Lloyd nu leidde er tenslotte toe, dat de pensioenen niet meer betaald konden wor den. De pensioengerechtigde moet zich met een gewone concurrente vordering tegenover de vennootschap tevreden stellen. De vraag nu, of het op den weg der over heid ligt, om maatregelen te nemen tot het tegengaan van dergelijke teleurstellingen, meent de commissie bevestigend te moeten beantwoorden. Volgens het ontwerp zal als regel gesteld moeten worden, dat pensioenfondsen e.d. al leen gesticht en in stand gehouden mogen worden met inschakeling van de vrijwillige ouaerdomsverzekering of een levensverzeke ringmaatschappij Het ontwerp bedoelt in de eerste en voornaamste plaats het treffen van voor zieningen ten aanzien van ondernemingspen sioenfondsen, of. zooals het ontwerp ze noemt: personeelpensioenfondsen. Daarnaast wordt het gewenscht geacht, ook de spaar fondsen aan regelen te binden. De voorgestelde regeling is van publiekrech telijken aard. Verbodsbepalingen, door straf gesanctionneerd, kunnen niet gemist worden. Het maximum is niet hoog.: een maand hech tenis of f 300 boete. De werkgevers moeten niet door bedreiging met zware straffen van het invoeren van pensioenregelingen in hun onderneming worden afgeschrikt. De bepaling dient meer tot waarschuwing voor hen. die mochten meenen. dat zij het met deze voor schriften niet al te nauw behoeven te ne men. De staking te Antwerpen. Geen lossing van schepen te Terneuzen. Woensdagavond vergaderde te Terneuzen de Centrale Bond van Transportarbeiders, ter bespreking van de houding, aan tie ne men tegenover het verwerken van goederen uit de van Antwerpen komende schepen. Namens het hoofdbestuur heeft de heer R. Laan met klem geadviseerd te weigeren, elke lading te lossen van schepen, welke door den Belgischen Transportarbeidersbond woa- den opgegeven, als afkomstig van Antwer pen. De heer Laan deelde mede, dat de sta kende leden een reglementaire uitkeering zullen ontvangen. Besloten werd tot de leden een manifest te rich,ten, waarin het standpunt van het hoofdbestuur wordt uiteengezet. Van de 300 leden van den bond woonden slechts 36 de vergadering bij. Wanneer is men „heer-rijder". Bezwaren tegen de Rijtijden- wet. Adres van den A. N. W. B. aan de Tweede Kanier. Het bestuur van den A.N.W.B. heeft zich naar aanleiding van de dezer dagen versche nen memorie van antwoord op het ontwerp- rijtijdenwet in een adres gewend tot de Twee de Kamer. De A. N. W. B. wijst er op, dat noch de „heer-rijders" noch de handelsreizigers be- hooren tot hen. voor wie de arbeidsbescher ming noodig is en dat voor geen van beide is aangetoond, dat deze door oververmoeidheid een gevaar zouden beteekenen voor de vei ligheid op den weg, terwijl bovendien alle hier genoemde criteria geheel willekeurig zijn. De noodzakelijke controle op de naleving van deze voorschriften is practisch niet mo gelijk en is een voortdurende hinder voor de betrokkenen. Men denke om een enkel voor beeld te noemen slechts aan het aanhouden ter controle van eiken automobilist na 10 uur 's avonds of Zaterdags na 1 uur: eerst om uit te maken of hij „heer-rijder" is en zijn 4 uren nog niet heeft verreden, voorts of hij behoort tot de categorie „handelsreizigers" (wat niet zoo eenvoudig uit te maken is) en zoo ja, of hij voor zijn genoegen rijdt of niet. Tenslotte wijst de A.N.W.B. er op. dat deze volkomen onnoodige en daarom zoo hatelijke bepalingen met de daaruit voortvloeiende ad ministratieve en andeer beslommeringen, een bron van voortdurende ergernis zullen zijn voor eiken automobilist en dat. waar deze zich toch al. door diverse aanslagen op zijn beurs, bewust is. dat hij op financieel gebied zit in het hoekje waar de slagen vallen, het toch zeker niet noodig is, hem ook nog op an dere wijze het leven onaangenaam te maken door hem een juist, een economisch en daar bij volkomen onschadelijk gebruik van zijn auto te beletten. Het bestuur geeft de Kamer dringend in overweging te willen bevorderen dat deze machtiging niet zal worden verleend. Spaansch schoolleven. ALICANTE, Mei. Op een Spaansche school ik spreek nu van de lagere, speciaal de dorpsschool heerscht de grootst mogelijke vrijheid, die het leeren niet bepaald bevordert wellicht, maar die er bij hoort en die ook wel altijd zal blijven bestaan, omdat de zin ervoor het volk aange boren is. Een kleine Spanjaard of Spaansche gaat naar school, als hij of zij zin heeft en als de ouders ze niet noodig hebben om buiten op het veld mee te helpen, of thuis op een klein zusje te letten. Frisch gewasschen en keurig ziet de peuter er dan uit en vergeet vooral niet zijn groote flesch drinkwater, die hem onontbeerlijker is dan griffel of lei. Schooltasschen kent men hier ternauwernood, het enkele leesboekje wordt los in de hand gedragen of in een door de Spaansche ma ge maakt linnen zakje gestopt. Hoe laat de school begint? Nu dat hangt er van af. De oudste onderwijzer heeft den sleu tel van het gebouw en verslaapt hij zich eens wat voorkomt, dan ziet men de jeugd hoopvol eenige kwartieren op de stoep zitten wachten, tot de deur zal opengaan en ze als een troep jonge honden naar binnen kunnen stormen. Ongeloofelijk levendig zijn Spaansche kinde ren, wild en lastig, als ge wilt. maar nooit bru taal of onoprecht. Tusschen onderwijzers en kinderen bestaat een verhouding van vertrou wen en genegenheid, nooit is deze op angst van het kind voor den onderwijzer gebaseerd. Bij de jongens is 't zoo. maar bij de meisjes is 't al heel sterk. Die voelen plotseling midden onder de les een onweerstaanbare!! drang om hun onderwijzeres te omarmen en haar van vreugde of leed te vertellen, terwijl ze ook we- derkeerig aan de vreugd of het leed van de juffrouw willen deelhebben. En natuurlijk is zoo'n juffrouw ook wel eens minder streng en de handhaving van de discipline eveneens. Maar hoe is 't nu met hun leerverstand? Hier moet gezegd worden, dat de methodes tot nu toe want er zijn veranderingen op komst nog erg ouderwetsch zijn en meer op de ont wikkeling van memorie dan van intelligentie wordt gewerkt. De kleine Spanjaard heeft van natuur over het algemeen een goede memorie en zal zonder moeite geheele bladzijden van zijn leerboek van buiten opzeggen. Ook hebben Spaansche kinderen een groot gemak om zich uit te drukken en weten met handigheid over kleine onzekerheden heen te komen, 't Meest vertrouwd zijn ze met de natuurwetenschap pen, die hier een belangrijke plaats op het schoolprogramma innemen en zoo zal bijv. een schoolgaand kind U al heel gauw alle deelen van een bloem, of alle organen van het men- schelijk lichaam kunnen opnoemen. Voor talen is in het algemeen het talent minder en ze zijn daarom vol bewondering voor den vreemde ling, dien ze een „frances" noemen, want dat er verder nog vreemde volkeren zijn, komt hun niet in den zin en de eenige vreemde taal, die ze leeren is ook het Fransch. Inmiddels worden ook bij het taalonderwijs fouten ge maakt. Men maakt 't den kinderen moeilijk, want voordat ze een woord hebben leeren zeg gen worden hun hoofdjes volgestopt met re gels en de uitzonderingen, die hierop weer be staan en zoo zijn.ze licht moe en lusteloos voor de hoofdzaak en heeft het onderwijs in de vreemde taal bij de jeugd niet het interesse, dat het anders wellicht zou kunnen hebben. Het kind uit de betere families bezoekt tot een jaar of 10—11 een der vele particuliere scholen of heeft thuis privaatles en doet dan zijn toelatingsexamen tot het gymnasium, waarvan iedere provincie er maar één bezit; in een cursus van 7 jaren bereidt dit gymna sium voor tot de universiteit. Groote klassen hebben deze gymnasia en dus gaat er ook da delijk alles anders toe dan op de lagere scho len. De kinderen, die 's morgens het gymna sium bezoeken, gaan 's middags naar een pri vaatschool, een zoogenaamde „academia". waar men hen helpt de opgegeven lessen, die dikwijls lang en moeilijk zijn, te verwerken. Maar o, wat zijn dan die kleine donkere hoof den gauw afgeleid en wat hebben de meisjes veel meer interesse voor een kleine baby, die meekomt met de een of ander, dan voor de sommen of de grammaire. Practisch en handig zijn overigens de kinderen van jongsaf, ze be^ wegen zich makkelijk en begrijpen veel moei' lijke vragen van het leven bij intuïtie, zoodat ze U altijd weer verrassen als ge maar niet al te stijf en streng wilt zijn. Onder elkaar zijn ze strijdlustig als jonge kemphaantjes, maar ze meenen het niet kwaad. Een helsch lawaai TANDHEELKUNDIGE INRICHTING VOOR DEN MIDDENSTAND Rijksstraatweg 25, Haarlem-N. Tegenover het oude Raadhuis Minimum tarief met inbegrip van trekken met garantie Spreekuren alle werkdagen van 94 uur. Avondspreekuren Maandags. Dinsdags. Donderdags van 7—9 uur <Adv. Ingez. Med.) is het in de pauze, ook de meisies prefereeren daar het wildste spel waaraan ook zelfs de onderwijzeres zich niet altijd onttrekken kan. wil zij de schaar van haar kleine vriendinnen niet teleurstellen. Tot 8. ja tot 9 uur 's avonds duren de lessen aan deze ..academies" en zoo is de tijd van het naar schoolgaan vermoeiend. Maar het schooljaar duurt ook slechts kort, immers alleen de zomervacantie bedraagt reeds 4 maanden van einde Mei tot begin Oc tober. Dan gaat alles de stad uit om de hitte te ontvluchten en ergens aan zee uit te rusten om, als het weer koeler geworden is, opnieuw met frisschen moed te beginnen. C. B. VETERINAIRE WEEK TE UTRECHT Hedenmiddag had in de senaatszaal der rijks-universiteit te Utrecht de opening plaats van de veterinaire week. georganiseerd door de faculteit der diergeneeskunde, dooi den voorzitter der faculteit prof. dr. J. Roos. Steunactie voor z.g. „niet- arische Christenen". De groote activiteit der Joodsche gemeen schappen in de geheele wereld om steun te verleenen aan de Joodsche slachtoffers van het tegenwoordige regime in Duitsohland. die hun geboorteland moesten verlaten om dat hun daar hun laatste bestaansmogelijk heid werd ontnomen, heeft bij 'het minder goed ingelichte deel van het publiek som tijds den indruk gewekt, dat het probleem der Duitsche vluchtelingen eigenlijk een spe cifiek Joodsche kwestie zou zijn. Ingewijden weten echter, dat deze voorstelling van za ken onjuist is. Onder de 80.000 personen, die sedert het nieuwe regime Duitschland heb ben moeten verlaten bevinden zich zeker 15.000 niet-Joden. Deze cijfers werden medegedeeld door Mi*, dr. A. L. Wurfbain. secretaris van het Inter nationaal Christelijk Comité voor vluchte lingen uit Duitschland. voormalig secretaris van den Hoogen Commissaris voor de vluch telingenzorg bij den Volkenbond, James Macdonald, in een persconferentie, die Woensdag was belegd door het Nederland - sche Comité voor z.g. „niet-Arische Chris tenen". Van de 15.000 niet-Joodsche vluchtelingen zijn 2500 geheel afhankelijk van steun. Voor een gedeelte is kolonisatiemogelijkheid in Zuid-Amerika gevonden en in totaal is daarvoor een bedrag van 125.000 pond ster ling noodig of f 937.500. Diverse kerkelijke organisaties willen dit bedrag, omgeslagen over verschillende lan den bijeen brengen, waartoe een internatio naal Christelijk Comité voor vluchtelingen uit Duitsohland is gevormd. Daar in Nederland ondanks de crisis de Joden meer dan hun plicht hebben gedaan twijfelde de heer Wurfbain er niet aan, dat de christelijke wereld in ons land thans niet zal achter blijven, temeer daar de voorge stelde oplossing nauwelijks meer kost dan de onderhoudskosten gedurende een jaar. De penningmeester van het Nederlandsche comité voor z.g. niet-Arische Christenen is de heer G. P. de Willigen te Jutphaas, giro no. 278600. A. N. P. De leiding van de generale thesaurie. Naar wij vernemen, heeft de heer B. J. de Leeuw, oud-directeur van Financiën in Ne- derlandsch-Indië, zich. op verzoek van den minister van Financiën, bereid verklaard, de leiding van de generale thesaurie van diens departement tijdelijk op zich te nemen. BEZOEK VAN KONINGIN EN PRINSES AAN s-HERTOGENBOSCII. 's-GRAVENHAGE. 10 Juni Het ligt in het voornemen van de Koningin en de Prinses om bij haar bezoek op 17 Juni a.s. aan 's Herto genbosch des voormiddags de bekende vee markt aldaar te bezichtigen. Tevens ligt het in de bedoeling van H.M. en de Prinses een kort bezoek te brengen aan de Cathedrale basiliek van St. Jan teneinde de restauratiewerken in oogenschouw te nemen en vervolgens het gebouw van de Lie vevrouwebroederschap te bezoeken, alwaar het onderscheidingsteeken en de oorkonde van Zwanenbroeder aan de Prinses zal worden aangeboden, waar een aloude traditie, door Prins van Oranje begonnen en door opvol gende vorsten van het huis van Oranje- Nassau voortgezet, zal worden bestendigd. Ook wijlen dei Prins was Zwanenbroeder en wijlen de koningin-moeder heeft de Koningin vergezeld, toen deze onderscheiding indertijd aan de Koningin werd uitgereikt. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Pleidooi voor werkkampen. Om er jeugdige ledigheidsniïsdadigers onder te brengen. Tijdens de sociale ontwikkelingsweek, welke in hotel des Pays Bas te Utrecht wordt gehou den. heeft mr. G. T. J. de Jongh, oud-kinder rechter te Amsterdam gesproken over „ledig- heidsmisdadigers en werkkampen" De ledigheid is. aldus spr. voor de jonge menschen uit de arbeidersklasse een ramp. Materieel is het een ramp. doch moreel nog vee1 erger. Indien autoriteiten, regeeringsper- -f.n of wie ook. dit niet inzien en niet over - b- aren heenstappen om het kwaad .e keeren. dan kennen zij hun plichten niet. De kranten staan vol met jeugdmisdrijven. Groote benden vormen zich en de gepleegde misdrijven nemen volgens kinderrechter en kinderpolitie een ernstiger karakter aan. Het aantal is ongeveer verdriedubbeld. Val alle zijden een opdringen van de jeugd criminaliteit en een tegenweer, die niet noe menswaard is. Wat moet dat op den duur worden? De vereeniging van kinderrechters heeft dan ook op haar laatste vergadering bij de regeering aangedrongen op het openen van werkkampen voor jeugdige werklooze mis dadigers en van meer tuchtscholen. Doch zij legden den nadruk op werkkampen. Wat bedoelen zij hiermede? De wet geeft den rechter de bevoegdheid om bij een voorwaardelijke veroordeeling de voor waarde te stellen, dat de veroordeelde zich zal laten opnemen voor 'n bepaalden of onbe- paalden tijd in een dergelijk werkkamp. In dien er dus een of meerwerkkampen voor jeugdige ledigheidsmisdadigers worden opge richt, dan kan. bij wijze van spreken, morgen aan den dag de maatregel toepassing vinden. Men staat gereed om terstond aan den gang te gaan. docht hiervoor is noodig, dat de re geering dezen arbeid mogelijk maakt door het werk te subsidieeren. Liefdadige vereenigingen of personen zullen wel bereid worden bevon den een deel van de kosten te dragen. Doch een groot deel moet van de zijde der regee ring komen, daar de bestraffing van misdadi gers tot dusverre nog altijd de taak van de overheid is geweest. Van haar wordt nu slechts een bijdrage gevraagd, die in elk ge val veel geringer is dan wanneer zij, hetwelk normaal zou zijn, voor 100% de kosten moest dragen. Bovendien zal een particuliere ver eeniging het werk ook nog wel zoo zuinig kunnen uitvoeren, als wanneer het van Den Haag uit zou geschieden. De uitvoering wacht thans geheel op de beantwoording der vraag, hoeveel de regee- ring, dat is het departement van Justitie en van Sociale Zaken (werkloozenzorg) in deze willen bijdragen. Staat deze subsidie vast. dan kunnen de particuliere vereenigingen probee- ren of zij van wal kunnen steken. Conversie van spoorweg-obligaties. Houders zouden 3 procent Staatsobligaties krijgen. Nieuwe N.V. zou worden opgericht. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf. De belangrijkste voorstellen uit dit wetsontwerp zijn: 1. S. S. en H. S. worden samenge voegd in een nieuwe ,.N. V. De Neder landsche Spoorwegen". De S. S. en H. S. worden geliquideerd. 2. Aan de obligatiehouders en aan hen, die aan S. S. of aan H. S. geld op schuldbekentenis hebben geleend, zal gelegenheid worden geboden, hun obligaties en schuldbekentenissen in te ruilen tegen staatsobligaties. De rentevoet der nieuwe staatsobli gaties zal voor alle te con verteeren spoorwegleeningen gelijkelijk op 3 pet. worden gesteld. De termijn van af lossing zal worden verlengd en het nominale bedrag der obligaties en schuldbekentenissen zal zoodanig worden verhoogd, dat de contante waarde der vorderingen zooveel mo gelijk gelijk blijft. 3. De Staat zal een offer brengen door in de eerste plaats de Staats spoorwegen. welke zoowel naar de ge kapitaliseerde huur als volgens het bedrag, dat thans nog ter zake van spoorwegaanleg in de staatsschuld aanwezig is, een waarde van rond f 100 millioen vertegenwoordigen, in de nieuwe N.V. Nederlandsche Spoorwe gen in te brengen tegen overgifte van een bedrag van f 10 millioen aan aan- deelen. Hierdoor komt op de balans een bedrag van f 90 millioen beschik baar. dat aan de afschrijvingsrekenin gen kan worden toegevoegd. 4. De houders van aan deelen aan toonder in S. S. en H. S. zullen in de gelegenheid worden gesteld hun aan- deelen in te ruilen tegen Staatsobliga ties. De ministers van waterstaat en van finan ciën herinneren er in de Memorie van Toe lichting aan, dat reeds in 1927 de overkapita- lisatie op grond van te geringe afschrijvingen is becijferd op rond f 229 millioen. Sedert dien is deze overkapitalisatie veeleer grooter dan kleiner geworden. Het inhalen van den achterstand is tot slechts enkele millioenen guldens beperkt ge bleven en nu de productieve waarde der spoorwegen blijft dalen, is allengs een toe stand ontstaan, welke grondige herziening on vermijdelijk maakt. Vooreerst is het noodig, de taak, die de spoorwegen te midden van andere verkeers middelen hebben te vervullen, opnieuw en zoo goed mogelijk te bepalen. Voorts zal verbetering moeten worden ge zocht in eenvoudiger en overzichtelijker con structie van het bedrijf, in bevrijding van nog overgebleven te onereuze exploitatie contracten, en niet het minst ook in leniger en minder gebonden bedrijfsvoering, die een goede aanpassing waarborgt aan de diensten van andere vervoersondernemingen. En eindelijk zal ook herziening in finan cieel opzicht niet zijn te ontgaan, nu mede door de ontwikkeling der techniek de ge bruikswaarde der spoorwegen zoodanig is ge daald, dat het vervoer de kapitaallasten geenszins meer kan dekken, en de waarde van het actief door het totaal bedrag der schulden belangrijk wordt overtroffen. Deze overwegingen hebben, zooals gezegd, de regeering geleid tot de overtuiging, dat- het wenschelijk is. S. S. en H. S. samen te voegen in een nieuwe „N.V. de Nederlandsche Spoor wegen", terwijl S. S. en H. S. zouden moeten worden geliquideerd. In de eerste plaats is het noodig, da kapi taalpositie grondig te herzien en het bedrijf te ontlasten zoowel van de overkapitalisatie, die door te lage afschrijvingen in de periode vóór 1925 is ontstaan, als van die, welke een gevolg is van de sterk verminderde rendabi liteit en de snellere veroudering van het ma terieel. Daartoe zal onvermijdelijk ook door de obligatiehouders moeten worden me de ge werkt. De Staat ziet zijn bezit eveneens verminde ren, doordat het in 1921 op zijn aandeelen op naam gestorte bedrag van f 4.950.000 bij de liquidatie zal blijken verloren te zijn. Financieele gevolgen. Omtrent de financieele gevolgen wordt op gemerkt, dat. ofschoon het vanzelf spreekt, dat door de voorgestelde maatregelen de dek king van het tegenwoordige spoorwegtekort bij lange na niet kan worden bereikt, toch voor het. spoorwegbedrijf de hieruit voortvloeiende besparing, bestaande vooreerst in het verval len van de aan den staat verschuldigde huur voor spoorwegen en terreinen van ruim f4.420.000 en voorts in verlaging van de inte restrekening, welke de ministers op rond f 7.000.000 schatten, belangrijk is, terwijl ver vanging van de uitstaande geldleeningen dei- maatschappijen door een leening van den staat- voor sommige der eerstgenoemde leenin gen verlenging van looptijd ten gevolge heeft. waardoor het aan aflossing benoodigde bedrag belangrijk vermindert. Bedacht moet voorts worden, dat er geen sprake van zou kunnen zijn het geheele spoorweg te kort te dekken uit sluitend door een financieele reconstructie. Verdere besparing zal moeten komen uit maatregelen als b.v. verdere opheffing van de meest verliesgevende lijnen en bevrijding van verouderde en te bezwaarlijk geworden ex ploitatiecontracten. voortzetting van de ver sobering der bedrijfsorganisatie en dergelijke, welke maatregelen door de voorstellen wor den vergemakkelijkt of mogelijk gemaakt, doch waarvan de geldelijke gevolgen thans niet onder cijfers gebracht kunnen worden. Voor den staat zijn de onmiddellijk uit het wetsontwerp voortvloeiende besparingen veel kleiner, want tegenover de belangrijke ver mindering van het door den staat te betalen spoorwegfekort (met bovengenoemde bedragen van ruim f4.420.000 en ruim f 7.000.000» staan voor hem het niet meer ontvangen van de door S. S. en H. S. thans verschuldigde huur voor spoorwegen en terreinen van ruim f 4,420.000 en de overneming van een in 50 annuïteiten te delgen kapitaalschuld wegens overkapita lisatie van f 130 millioen. Ook voor den staat zal intusschen nog een niet onbelangrijk netto voordeel overblijven. In het wetsontwerp vraagt de regeering de machtigingen, welke zij behoeft, ten einde het plan te kunnen uitvoeren. 11 Juni: Uit het hoofdartikel, geteekend Sw.: „Ieder op zijn Post!" Men behoeft niet tot de ure des ge- vaars te wachten om te toonen. dat men zijn land er Koning lief heeft; neen, er is geen wapengekletter en kanongebulder noodig, er behoeven geen vijanden van buiten op te dagen om te bewijzen, dat men zijn plicht als burger en Neder lander waarachtig weet te behartigen. Niet in het grootsche en moeilijke alleen toont zich de held, ook daar. waar geen gevaar dreigt, kan hij dikwijls zijn moed openbaren, kan hij zijn zelfbeheersching en kalmte doen bewonderen. Een vreedzame, althans onbloedige strijd zal aanstaanden Dinsdag gestre den worden; geen persoonlijk gevaar dreigt hen. die er aan deelnemen. en toch is de uitslag van het grootste ge wicht voor het heil van land en volk. De verkiezing voor nieuwe leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is. zooals men weet. tegen dien dag uit geschreven: niet met de wapenen in de vuist, maar met het stembiljet in de hand, zijn de kiezers opgeroepen, om te beslissen, wie de zetels van het Haag- sche Binnenhof zullen bezetten. jftGUW StUtUft. Hef is niet waar....!! Het is niet waar als de welbespraakte ver koopster in het hoedenmagazijn u met na druk verzekert, dat die dure hoed u tien jaar jonger maakt. Het is niet waar als zij u in April ver telt dat fluweel den ganschen zomer gedra gen wordt. voordat de maand Mei ten einde is verlangt gij hevig naar iets-echt- zomersch. Het is niet waar als uw verloofde u harts tochtelijk verzekert dat uw oogen geheim zinnige poelen zijn en uw lippen rozenblaad jes. (Help hem daar eens aan herinneren na de tweede huwelijkstwist!) Het is niet waar als de goed geconserveerde weduwe lispelt dat het aanzoek (waarnaar zij anderhalf jaar heeft gehengeld) zoo onver wacht komt. Het is niet waar als een vrouw zegt het prettig te vinden met een vriendin uit te gaan die mooier, jonger en beter gekleed is dan zij. Het is niet waar als een vrouw zegt. dat zij rookt omdat zij het zoo heerlijk vindt. In ne gen van de tien gevallen rookt een vrouw om dat zij zich heel wat meer ..mans" voelt met een cigaret tusschen de vingers. Het is niet waar dat vrouwen gemakkelij ker loopen op bespottelijke stelthakken. Zij hopen alleen maar dat die haar voeten klei ner zullen doen lijken. Het is niet waar als een vrouw beweert geen sikkepit om mannenhulde te geven Zelfs de meest verstokte mannenhaatster heeft een zacht plekje in haar hart voor den man die haar eenmaal een complimentje heeft gemaakt. Het is niet waar dat wij vrouwen onze laatste cent uitgeven voor opschik. Dat is al leen maar een uitvinding van den man om de aandacht af te leiden van hetgeen hij uitvoert met zijn lar-ste cent. Het is niet waar als mannen beweren dat ze alles eten wat men hun voorzet, Dat zijn gewoonlijk de lastigst,en! Het is niet waar als mannen beweren dat het de vrouwen zijn, die hen verleiden en niet omgekeerd. Dat zijn de onschuldige lammeren op wie de formule' H2 I.D.G. (Houdt hem in de gaten) van toepassing is. Het is niet waar als een man zegt, dat hij niet heeft kunnen schrijven omdat hij het zoo druk had. Als een man schrijven wil dan hééft hij tijd, al zou hij in zijn bad schrijven Het is niet waar dat het trucje van het hul- pelooze kind-vrouwtje dat te onbenullig is om ooit iets alleen te doen nog opgeld doet bij de mannen. Die hebben wel wat anders aan hun hoofd tegenwoordig en het draagt-elkan- ders-lasten is een gezond systeem. Het is niet waar als mannen beweren dat hen hun niet schelen kan wat zij aanhebben, i Probeer eens net te doen of gij niets ziet als hij met een nieuw pak aan beneden komt!) Het is niet waar dat een echtgenoot uw mislukte kooksels graag eet en dat hij het plezierig vindt 0111 met u te winkelen. Helden moed wordt niet alleen op het slagveld be toond Het is niet waar als uw man zegt te vinden, dat gij mevrouw beter chauffeert, bridget en tennist dan hij. Diep in zijn hart is hij er rotsvast van overtuigd dat het puur stom ge- luk is als u een beter figuur slaat! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. .DYNAMIET-BENDE" DOOR DE ZWOLSCHE RECHTBANK VEROORDEELD. ZWOLLE, 10 Juni. Vandaag heeft de rechtbank te Zwolle uitspraak gedaan in de strafzaak tegen drie leden van de z.g. ..dyna- miet-bende" die in den nacht van 14 op 15 Ja nuari j.l. te Nunspeet ingebroken hebben in de zuivelfabriek van J. E. Schaap en Co. De 33-jarige zeeman G. M. werd veroordeeld tot 2V-» jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De elsch was 4 jaar. De 29-jarige monteur C. J. K. werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief (elsch 6 jaar) en de 39-iarige me taalbewerker f N. de V. (Witte Nelis» tot vier jaar en zes maanden (eisch zes jaar). Zooals reeds eerder gemeld is. heeft alleen verdachte G. M. bekend. Uit deze bekentenis en uit het onderzoek van de Amsterdamsche recherche in samenwerking met de politie uit verschil lende andere plaatsen Is komen vast te staan, dat deze bende verscheidene brandkasten met springstoffen heeft geforceerd. Dat bij de in braak te Nunspeet dynamiet is gebruikt is echter niet bewezen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5