tjfêvod miMïï* VAN AMERONGEN's DE VROUW IN DE XXe EEUW. a HOEDEN NIEUWS Dames Hoeden Magazijnen ANEGANG 24 - FRANKESTRAAT 3-5 DON DERDAG 11 T UN I 1936 HA'ARLE M'S dagblad 10 Ons Wekelijksch Knippatroon Onderstaande, patronen zijn in één maat te verkrijgen tegen den prijs van 12 V2 ets. per stuk. Deze maat, de zoogenaamde stan- daardmaat, is de volgende: Bovenwijdte: 102 cM„; taillewijdte: 87 c.M.; heupwijdte: 107 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden is het patroon pas send te maken voor het eigen figuur. No. 636 A: aardige zomerblouse van crêpe satin. Benoodigd materiaal: 2 meter van 90 centimeter breedte. No. 636 B: costuumrok van gestreepte stof. Een uitspringende plooi in het midden geeft de rok de noodige wijdte. Benoodigd mate rieel: 2 maal de hoogte van stof, die min stens 100 centimeter breed is. No. 636 C: manteltje, passend bij den rok. Heel eenvoudig, gedistingeerd model. Benoo digd materiaal: ~2 meter stof van minstens 100 centimeter breedte en evenveel voering. Deze patronen zijn in de standaardmaat tegen den prijs van 12V2 ets. per stuk te ver krijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets portokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon op te geven en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de opsturing. Wij maken er onze lezeressen op attent, dat we van bovenstaande modellen ook patronen naar maat leveren: de prijs wordt dan 30 ets per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier gepubliceerde model len. doch van ieder gewenscht model. Toezen ding van een afbeelding of schetsje is vol doende. Prijs van deze patronen naar maat wordt: voor een mantel: 60 ets; voor een ja pon 50 ets; voor lingerie en kinderkleeding 40 ets. en voor een blouse of rok 30 ets. per stuk. STOFFEN zijn CHIQUE en VOORDEELIG GROOTE KEUZE WASCHSTOFFEN Barteljorisstr. 27, Tel. 11770 HET MENU VOOR DE HEELE WEEK tomatensoep; ossenhaas, postelein, gekookte aardappe len; aardbeien met slagroom. kalfsvleesch, peulen en doppers, ge kookte aardappelen; vanille vla. Dinsda g: gehakt, spinazie, gekookte aardappelen; fruit. Woensdag: varkenscarbonaden, bloemkool, gekookte aardappelen: chocoladepudding met schuimpjes; Donderdag: rijst met hachee van lamsvleesch; citroenpudding. V r ij dag: bot, gewelde boter, worteltjes, gekookte aardappelen; moccapudding. Zaterdag: spekpannekoeken; rabarber, ALS HET MOOIE WEER KOMT Zonder de minste overdrijving kunnen wij beweren, dat we in de laatste weken niet met het weer verwend zijn: veel kou, veel regen, veel wind, veel gehuiver en veel gemopper. Maar het is evenmin overdreven om te zeg gen, dat het zoo den heelen zome~ niet blijven zal. dat er zeker mooi weer op komst is, ook al duurt het dan misschien nog vrij lang, of al puft u van de warmte op ditzelfde oogen- blik. Hoe doen wij vrouwen nu, wanneer dat mooie weer verschijnt? Is ten eerste onze zomergarderobe kant en klaar, zoodat de enkele dunne jurkjes die wij rijk zijn, of zoodat onze goed gevulde kleerenkast ons op den eersten besten zomer dag vriendelijk toelonkt? Of moeten wij dan nog beginnen aan het moderniseeren van geliefde toiletjes van ver leden jaar en moet de garderobe van ons doch tertje nog heelemaal worden verlengd en op geknapt? Zoodat we dagenlang in de warme kamer zitten te pikken en te meten, terwijl het mooie weer ons tot buiten zijn verlokt? En hoe staat het met het onderhoud van ons huis: hadden wij juist gedacht om de huiskamer nu eens een groote beurt te geven, wanneer de eerste warme dag ons komt ver rassen? Wat zullen we dan doen: de kamer tot el- ken prijs overhoop halen, den dag zwoegende in de warmte doorbrengen en 's avonds te moe zijn om nog van den heerlijken avond te genieten? Of zullen wij onszelf en ons dienst meisje niet meer dan het allernoodzakelijkste werk laten doen en de ..groote beurt" voor de huiskamer tot een regendag uitstellen? Heeft een werkende vrouw zich voorgeno men een of ander wetenschappelijk ~boek 's avonds te gaan bestudeeren en ziet, nu is het een prachtige dag, waarop zij druk in touw is geweest en daarop volgt een heerlijke, zoele avond. Sluit zij zich nu toch op met het voorgenomen leesplan of denkt ze aan de vele lange regenavonden die nog komen zullen en die nog gelegenheid te over bieden om het in teressante boek te bestudeeren? Zomerdagen en zomeravonden, en vooral de eerste, vragen van ons dat wij ervan genieten, en dat wij ons niet slaafsch onderwerpen aan een eenmaal gevormd plan, dat voor uitstel len geschikt is. Natuurlijk zijn er omstandig heden, waarin het mooiste weer van de wereld moet wijken voor het werk dat ons wacht. Maar wanneer het niet strikt noodzakelijk is. is de mooie zomerdag er toch wel degelijk om van te genieten. Voor het moderniseeren van het jurkje is tijd genoeg geweest, de huiska mer zal heusch niet dadelijk vervuilen als men de ..beurt" eens een weekje overslaat, en het interessante boek ligt er straks immers nog. Regelmaat in ons werk is goed, en is ook noodig, maar wie er niet van kan afwijken, is niet tot genieten in staat, en zij mist daardoor veel moois in haar leven. Want de zomer is kort en wie hem niet pro beert te genieten voor zoover haar werk dit maar eenigszins toelaat, zal straks in Septem ber tot de slotsom moeten komen, dat voor haar eigenlijk weinig verschil bestaat tusschen zomer en winter. Maar voor wie van den zo mer hebben geprofiteerd duren de winter maanden minder lang. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Wie nieuw wasdoek zoo lang mogelijk mooi en frisch wil houden, moet het voorzichtig behandelen. Gaat men er nonchalant mee te werk, dan zal het gauw glans en patronen verliezen. Men maakt eerst het wasdoek met een lapje met lauw, geen heet, water schoon, wrijft het dan op met melk en nog eens na met een schoone wollen doek. Mocht het zijn glans verloren heben, dan kan men het ook wrijven met gele bijenwas, opgelost in ter pentijn. Wie dit niet in huis heeft, kan echter even goede resultaten bereiken met slaolie. Van af heden verkoop tegen SERIE PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) ZOMERSCHOEISEL Het zomerschoeisel is in de eerste plaats gemakkelijk; in de tweede plaats luchtig. De sandaalvörm blijft favoriet. Men ziet zoowel den zeer open vorm ban sandaal, die eigenlijk uit niets meer bestaat dan uit een zooltje, een hakje en een paar bandjes om het ge heel aan den voet te bevestigen en den meer gesloten vorm, die de hiel omgeeft ook de teenen bedekt; alleen zeer ver aan de zijkan ten is uitgesneden. In den zomer, wanneer er lange wandelin gen gemaakt worden, zijn de hakken niet buitensporig hoog. Wit is de aangewezen kleur voor het zomerschoeisel. Soms ziet men het ook in combinatie met andere kleuren, als zwart, rood, groen, bruin. Linnen heeft leer verdrongen voor de gemakkelijke zomer schoenen; linnen heeft namelijk het groote voordeel veel prettiger te zitten en de voet niet te knellen. Maar bij elegante wandel toiletten misstaat linnen en daarbij kiest men dan leer. De sluitingen bestaan over het al gemeen uit gespen; ook vetersluitingen blij ven echter modern. Geen vereeniging of vroeg of laat komt bij statutensamenstelling of -herziening de quaestie aan de orde: al of niet herkiesbaar heid van het bestuur? Vrouwenvereenigingen hebben er ook over gedebatteerd: de eene groep haalt er de politiek bij, de andere prac- tische overwegingen: een vereeniging, die lijdt aan bloedarmoede, wat betreft geschikte be stuurskrachten, verandert gaarne bij een sta tutenwijziging zijn bepaling omtrent geregelde wisseling in een bestuur voor eene van voort durende herkiesbaarheid; een andere, waarin de liefhebberij voor het uitoefenen van het ge zag bij sommige leden groot is, verlangt daar entegen eens „frisch bloed" en acht bij een herziening van de statuten het wenschelijk die herkiesbaarheid te vervangen door een vast voorschrift tot aftreden van alle be stuursleden, 'na een bepaalde zittingsperiode. En een derde groep vereenigingen, die houden van „den gulden middenweg" en het frissche bloed willen vereenigen met de continuïteit, stellen wel is waar den eisch van het jaarlijks, geregeld aftreden van een deel der bestuurs leden „volgens rooster", maar maken een uit zondering voor „het kostbaar bezit" van een vasten secretaris of een goeden voorzitter en stellen deze beiden of een van beiden, steeds herkiesbaar. Weer anderen bewandelen den weg van het éénmaal herkiesbaar stellen van alle bestuurs leden, maar eischen dan na de tweede zittings periode een korter of langer tijdperk van niet- verkiesbaar zijn der afgetredenen. Zoo heeft de vindingrijkheid in tal van besturen in het verleden reeds velerlei methoden beproefd, om de quaestie zoo doelmatig mogelijk op te los sen, en wie weet wat men in de toekomst nog bedenkt, om nieuwe vereenigingen te verzeke ren van de voortreffelijkste leiding? Want een uitstekende leiding is natuurlijk een bijzonder belang voor elke vereeniging en het is voor heel wat organisaties op maat schappelijk gebied gelukkig, als de menschen te vinden zijn, die hun tijd en krachten be schikbaar hebben, en die ook de gaven bezit ten, om in een bestuur te werken. Het is be grijpelijk. dat men dezen gaarne behoudt en zich daartoe beroept op de wenschelijke con tinuïteit in de leiding. Tochvoor de belangstelling der leden is het minder verkieslijk, als altijd weer de zelfde menschen het werk doen, als zij op zijn hoogst in een jaarvergadering, als er een punt is, dat hun bijzondere belangstelling heeft, of als zij notulen of boeken hebben nagezien en rapport moeten uitbrengen, ofals er een relletje is. dat hen tot de oppositie roept, eens komen kijken of meevechten, terwijl zij het verdere jaar vertrouwen, dat alles wel loopt en slechts met een zucht de lijst van hun con tributie bekijken, als ze het Nieuwe Jaar hun giroboek voor den dag halen, zich afvragend, of ze niet iets kunnen schrappen. Wie zelf in een bestuur heeft gezeten, weet, hoe de aangelegenheden ineens anders wor den, als men ze van de groene tafel bekijkt, als men de verantwoordelijkheid heeft en ook dieper doordringt in het hoe en waarom dei- dingen, door de moeite welke men zich ge troost, de zaak lief krijgt, zooals een moeder voor haar moeilijkste kind het teederst plekje in haar hart schijnt te bewaren, al mag dit in theorie niet. Juist de belangstelling, welke wordt gewekt bij het geregeld behandelen van alle quaesties, het erover nadenken, het zoeken van oplossin gen, maakt, dat soms menschen, die eerst niets wilden weten van het aanvaarden van een be stuursfunctie, uit onverschilligheid, of omdat zij inderdaad weinig tijd hadden, bij het schei den spijt hebben dat zij wegmoèten. En toch is het juist goed, dat zij plaatsmaken voor _AAN HET STRAND We zijn gelukkig weer zoo ver, dat we over onze vacantie kunnen denken. Veel vrouwen geven de voorkeur aan een badplaats en voor haar is er niets heerlijkers te bedenken, dan den heelen dag in het heete zand te liggen „bakken", te zwemmen, wanneer we het warm krijgen en 's avonds wandelingen te maken langs de zee. Maar voor we ons vacantiedoel bereikt hebben, moeten we eerst zorgen, dat onze garderobe in orde is. Een menigte nouveauté's staan ons ten dienste, om er aardig en aan trekkelijk uit te zien. No. l: strandbroek van rood genopt ka toen: de pijpen vallen zeer wijd en klokkend: de heupnaadjes,maken, dat het figuur slan ker schijnt. Een zakdoek van hetzelfde ma teriaal wordt van boven omgebonden, op den rug geknoopt, deze zooveel mogelijk vrijlatend voor het zonnebad. No. 2: apart badpak van in ruitjes gebreide wol. Interessant is de koordgarneering op den rug, die de zwemster een groote bewegings vrijheid toestaat. No. 3: zonnebadcostuumpje. bestaande uit wijdgepijpt broekje van marineblauwe wollen stof met een wit monogram en een gevloch ten ceintuur, waarboven een „blousje" gedra gen wordt, dat eigenlijk niets anders is dan een kruisvormig omgeslagen lange shawl van gestreepte waschzijde. No. 4: aardig strandpakje van wit linnen. Aan de shorts wordt een aardige blouse met zakjes vastgeknoopt, die den rug echter weer vrij iaat. No. 5: zeer modern badpak van Schotsche geruite wol. Het bovendeel is zeer goed uitge werkt. Het badpak heeft een los rokje erbij, dat met een groote strik vastgemaakt kan worden. Het badpak is dan strandcostuumpje geworden. No. 6: zeilcostuum, bestaande uit een don kerblauwe broek van dik tricot, waarop een blouse van gestreepte matzijde gedragen wordt. De knoopen van het blousje zijn eveneens blauw. No. 7: apart strandcostuum. waarvan de broek met heel wijde pijpen, van porselein- blauwe zijde vervaardigd is. De opgestikte banden aan den zijkant zijn van blauw-wit gestreepte zijde, evenals het blousje. Het jasje dat het geheel completeert is van witte zijde. De witte breedgerande zonnehoed heeft een blauw lint als afwerking, Herkiesbaarheid van besturen. anderen, die ook niet uit eerzucht worden ge trokken. maar al doende een prettige samen werking leeren waardeeren en gedurende de paar jaar dat. zij in het bestuur werken, zelfs al hebben zij geen bepaalde functies, wer den gevormd tot werkende leden, d.w.z. tot leden, die de vergaderingen bezoeken, de ver slagen lezen, enals het bestuur hen noo dig heeft, gereed zijn te helpen. Dat is het voordeel van het rouleeren van de bestuurs functies. Al doende leert men. Een vergade ring kan zich vergissen in haar keuze van een enkele. Die enkele zal wel in het geheel opgaan en na een of twee op zijn hoogst drie jaar ver dwijnen; men is niet voor altijd aan hem of haar gebonden. Velen ontdekken echter pas eigen gaven, als zij voor het werk worden ge zet en zoo worden ook voorzitters en secreta rissen gevormd uit leden, die op een vergade ring nooit een mond opendeden. Bij het uiteengaan van een bestuur hoort men vaak van „de goede samenwerking", zoo vaak zelfs, dat sommigen het als een banale phrase beschouwen en, als zij zich onaange naamheden herinneren welke voorvielen in een bestuur, spotten, dat de samenwerking immers altijd goed is geweest in een bestuur, als men uit elkaar gaat. De samenwerking is meestal goed, wórdt het door de noodzakelijk heid van de geregelde samenwerking; en de elementen, die werkelijk niet kunnen samen werken, die het nooit leeren, verdwijnen wel spoedig, ze voelen zich niet thuis bij de ande ren. Het geval van de eene, die zei: „Ja jullie waren het altijd met elkaar eens, en ik moest maar alles toegeven", komen niet zoo veel voor, want sterke figuren, die in de minderheid zijn, weten veelal door argumenten te overwinnen en de zwakken leggen zich veelal gemakkelijk neer bij de nederlaag, of trekken zich anders terug. De continuïteit? Wordt deze niet voldoende gewaarborgd door het niet ineens aftreden van het geheele bestuur? Doordat er notulen zijn, waarin het dagelijksch bestuur kan nagaan, wat van hen wordt verwacht? Er mogen enkele uitzonderingsgevallen zijn, waarin het inderdaad niet mogelijk is een voorzitter of een secretaris te vinden, het stelsel van het rouleeren heeft boven alle an dere voor, dat het nieuwe krachten kweekt, dat het algemeene belangstelling kan wekken en daardoor een veel sterker vereenigingsleven waarborgt dan het stelsel der herkiesbaarheid, waarbij op den duur de bestuursleden dreigen in te slapen of althans op te gaan in de sleur, al moge er af en toe door bijzondere omstan digheden wel eens wisseling mogelijk zijn. En kweekt die samenwerking in vereni gingsbesturen niet de „public spirit", welke bij ons in Nederland nog zoo ontbreekt? EMMY J. B. THEE tN KOFFIE van (Adv. Ingez. Med.) VOOR HANDIGE VINGERS GEBORDUURDE LAKENS EN SLOOPEN. Het raakt meer en meer gebruikelijk, om, wanneer men gaat trouwen, een kast met linnengoed te hebben, waarvan de monogram men en eventueel ander borduurwerk zelf ge maakt zijn. Een jaar of wat geleden lieten de vrouwen dit alles machinaal doen; maar men heeft ingezien, dat handwerk heel wat mooier enduurzamer is. Het garnituur op de afbeelding, bestaande uit lakens met bijpassende sloopen is allereerst langs de zijden afgewerkt met open zoomen. De verdere garneering bestaat uit borduur sels van witte zijde, die zeer gemakkelijk aan te brengen zijn. Details van het borduurwerk zijn afgebeeld op bijgaande teekening, zoodat het geen verdere beschrijving noodig heeft. In ons land is het beddegoed uitsluitend wit; in Engeland en Frankrijk ziet men ook lakens en sloopen in heel fijne pasteltinten. Als men er even aan gewend is, is het een niet onaardig idee; vooral niet, wanneer deze 'tinten dan harmonieeren met de slaapkamer.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8