Haarlem en de randgemeenten. BERICHT Hei de&attQwjksle 53e Jaargang No. 16251 Verschijnt dagelijks, Kehalve op Zon- ën Feestdagen Woensdag 17 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE EOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR J tnBPRMM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN A1GEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels J 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 3(L— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Uitbreiding personeel werk' verschaffing en steunverleening Extra-steun aan werkloozen en hulp aan gemeenten. Aankoop van een complex in Drente. Ingediend is een suppletoire begrooting So ciale Zaken 1936. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt: Ten gevolge van de groote toeneming van de werkzaamheden bij de afdeeling werkver schaffing en steunverleening moest in 1935 tot 'een belangrijke uitbreiding van het aan tal controleurs voor de steunverleening wor den overgegaan. Voorts moest in datzelfde jaar het administratieve personeel van genoemde afdeeling worden uitgebreid, als gevolg van de werkzaamheden, die in verband met de in stelling van het werkloosheidssubsidiefonds, ten behoeve van het departement van finan cien door de afdeeling werkverschaffing en steunverleening moeten worden verricht. Mede in verband met het voornemen om het aantal controleurs voor de steunverlee- ning in den loop van dit jaar nog uit te brei den zal artikel 2 der berooting voor 1936 met f 175.000 worden overschreden De belangrijke uitbreiding van het hier- vorenbed'oelde personeel brengt tevens een aanzienlijke verhooging der materieele uit gaven met zich, waardoor het daarvoor uit getrokken bedrag met f 50.000 dient te worden verhoogd. Bij de wet van 4 Maart 1935 werd een be drag voor eenmaal toegestaan van f 2.000.000 zulks omdat de particuliere liefdadigheid niet voldoende georganiseerd was om in de extra hulp aan werkloozen te voorzien. Een bedrag van f 1.000.000 wordt noodig ge acht voor den winter 1936-1937 met dien ver stande, dat f 500.000 ten laste wordt gebracht van 1936 en f 500.000 ten laste van den dienst 1937. Voor 1936 is hiervoor compensatie gevonden. Aan het einde van 1935 is de wenschelijk- heid gebleken om de op artikel 128 „bijdragen voor werkverschaffing" en artikel 129 „bij dragen voor steunverleening" voor het dienst jaar 1934 uitgetrokken bedragen tot een totaal van f 46.000.000 ten volle voor de in die arti kelen omschreven doeleinden te besteden. Bij de afsluiting van het dienstjaar 1934 was nog voor het verleenen van bijdragen aan gemeenten beschikbaar een bedrag van f 2.474.433. De bedoeling was dit bedrag zoo mogelijk voor 31 December 1935 ter beschik king te stellen van die gemeenten, welke het meest door de werkloosheid zijn geteisterd en waarvan de financieele toestand het ongun stigst is te achten. Die beschikbaarstelling zou dan plaats heb ben in den vorm van een extra-bijdrage in de kosten van werkloosheidszorg over het jaar 1934. Intusschen blijft de noodzakelijkheid be staan om aan enkele gemeenten, waaronder ook Rotterdam, alsnog een extra-bijdrage over 1934 te verleenen. Met het oog hierop wordt daarom een verhooging van dit artikel met een bedrag van f 2.474.433 voorgesteld. Dit jaar zal worden aangekocht het Ech- tener-, Ruiner- en Koekangerveld in het Zuid westelijk deel van Drente, groot ongeveer 1'830 H.A. De kosten hiervan zijn geraamd op ten hoogste f300.000. Na aankoop zal dit complex in werkver schaffing, deels worden ontgonnen tot weide- of bouwland, deels worden beboscht. Na verschillende compensaties wordt het eindcijfer der begrooting ten slotte verhoogd met f243.800. De Autotocht voor Ouden van Dagen. Meer auto's noodig. Het Haarlëmsche Comité voor den Auto tocht voor Ouden van Dagen, dat zijn jaar lij kschen tocht op Dinsdagmiddag 23 Juni a.s. zal houden (ditmaal naar Bergen aan Zee v.v.) heeft nog geen voldoend aantal toezeggingen ontvangen van autobezitters, om met hun wa gens deel te nemen. De secretaris, de heer Robert Peereboom, Groote Houtstraat 93, tel. 15.154, zal gaarne en met erkentelijkheid aan meldingen ontvangen. Er wordt met dezen tocht, die reeds zevenmaal gehouden en tel kens zoo uitstekend geslaagd is, een groote vreugde bereid aan honderden oude menschen, die maanden tevoren al in spanning naar de zen voor hen zoo grooten feestdag plegen uit te zien. Wie zelf een auto bezit en het vele, dat dientengevolge voor hem maar voor het grij pen ligt, vergelijkt met al hetgeen deze oude lieden missen, zoodat een enkel uitstapje in de vrije natuur voor hen een schoone vervul ling is, moet toch wel gevoelen dat mensche- lijke plicht zijn medewerking eischt, als hij of een lid van zijn gezin in staat is dien éénen middag per jaar er voor vrij te maken. 231 oude menschen zijn ditmaal door de di recties der gestichten, waarin zij vertoeven, voor den tocht aangemeld. Het Comité ver wacht dat evenals vorige jaren de Haarlem- sche autobezitters zich in zoo grooten getale zullen aanmelden dat allen zullen kunnen meegaan en van een heerlijken tocht en een kort vertoef aan zee (op het terras van het hotel Nassau-Bergen, waar de gebruikelijke versnaperingen zullen worden aangeboden) genieten. Op de heenreis zal gereden worden via Alkmaar en Bergen Binnen, op de terugreis langs den prachtigen binnenweg via Castri- cum. Alle autobezitters die zich aangemeld heb ben en nog zullen aanmelden krijgen van het comité bericht bij welk gesticht hun komst (om één uur 's middags) wordt verwacht. Daarna wordt „verzameld" op de Fontëinlaan, van waar om 2 uur de tocht begint. Terugkeer te Haarlem ongeveer 6 uur> De financieele positie van Haarlem wordt ongunstig beïnvloed door de mindere draagkracht der inwoners. Toen wij eenige dagen geleden den heer W. Roodenburg, wethouder van financiën, vroegen hoe het met de voorbereiding van de Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1937 stond, bleek uit zijn antwoord, dat al les gedaan zal moeten worden om tot een sluitende begrooting te komen. De wethou der was evenwel overtuigd, dat als zooveel mogelijk bezuinigd wordt, het college van B. en W. daarin zal slagen, zoodat er geen ge vaar bestaat, dat de gemeente extra hulp bij het rijk zal moeten vragen, waarmee im mers ook extra regeeringstoezicht gepaard zou gaan. Dit hebben wij medegedeeld in ons num mer van 12 Juni. Later vertelde de heer Roo denburg ons nog. dat het reeds lang bij hem vast stond, dat het moeilijk zou worden voor 1937 „de eindjes aan elkaar te knoopen". „Reeds bij de behandeling van de begrooting voor 1936 heb ik zoo vervolgde de heer Roodenburg de vrees uitgesproken, dat wij voor 1937 genoodzaakt zouden zijn het aantal opcenten op de Personeele Belasting (voor 1936 bepaald op 185) op te voe ren tot het maximum van 200. Thans ben ik wel overtuigd, dat daaraan helaas geen ontkomen zal zijn. Tot zoover de wethouder Uit het medegedeelde blijkt wel. dat de fi nancieele toestand van Haarlem tot, uiterste voorzichtigheid maant. Wij hadden over de positie van Haarlem een onderhoud met een autoriteit die door zijn arbeid tot het uitspreken van een mee ning volkomen bevoegd is. Haarlem zoo zei hij verkeert in moei lijke omstandigheden. Daarmede deelt onze stad het lot van Amsterdam en Rotterdam. De groote steden hebben den laatsten tijd te weinig aanlokkelijks aan te bieden voor menschen met hóoge inkomens. Het gevolg is, dat slechts zeer weinig menschen met een flink inkomen zich daar vestigen. En van hen die er nog zijn, trekken velen weg. Daar door daalt de gemiddelde draagkracht dei- bewoners, wat funest is voor de financieele positie van een gemeente. Het is geen ge heim, dat een groot deel der belastingen im mers door de meest-draagkrachtigen moet worden opgebracht. Op den duur zullen de groote ste den op een enkele uitzondering na bestaan uit arbeiders en kleine mid denstanders. Het is onbestaanbaar dat die bewoners voldoende kunnen opbrengen om het gemeente huis houden in stand te houden op de ba sis waarop dit nu steunt. Dat Haarlem weinig ingezetenen met een flink inkomen trekt, komt niet alleen door het feit, dat in de randgemeenten minder belasting betaald behoeft te wonden. Het is natuurlijk wel een feit, dat invloed uitoefent bij de keus van woonplaats, maar er is meer! Het verschil in belasting is altijd van belang geweest, maar dit werd in vroeger ja ren al gedeeltelijk gecompenseerd doordat de huizen te Haarlem goedkooper waren dan te Bloemendaal en te Heemstede, terwijl bo vendien de levensstandaard in de stad wat lager was en immers geen onkosten behoef den gemaakt te worden voor tram of auto bus. Als iemand een zuivere rekening op maakte was het leven in een randgemeente niet goedkooper dan in Haarlem! In den laatsten tijd is er een veran- ring gekomen waardoor Haarlem als woongemecnte voor iemand met een hoog inkomen minder aantrekkelijk geworden is. In Heemstede is een groot overschot aan flinke heerenhuizen. Dat heeft gemaakt, dat de woninghuren daar zoo sterk gedaald zijn. dat er geen sprake meer van is, dat zulke huizen te Haarlem goedkooper te huren zijn. Bovendien en dat is het ergste het type huizen dat deze menschen willen huren of koopen is te Haarlem bijna niet te vinden. In Haarlem-Noord huurt men wel een flink middenstandshuis voor 6 of 7 gulden per week. maar daar willen de menschen die pl.m. f 1000 en hooger kunnen verwonen, niet heentrekken. Er zijn veel heerenhuizen in de oude stad te huur. maar die huizen zijn tegenwoordig niet gewild. Dat blijkt trouwens wel uit het feit. dat zij steeds meer voor kantoren, enz. gebruikt worden. Zelfs het Kleverpark is niet meer gewild. Als iemand die vrij is in zijn keuze van woonplaats kiezen moet tusschen een huis in het Kleverpark en een in Heem stede. dan valt zijn beslissing in de meeste gevallen ten gunste van Heemstede uit, om dat daar een overvloed van moderne hui- in gevonden wordt. Waai- is te Haarlem de wijk waar nieuwe draagkrachtige personen zich gaarne vesti gen?" Deze is niet aan te wijzen. Zoo'n wijk alsnog te bouwen is ook niet mogelijk, want waar zou men den geschikten grond moeten zoeken? In het Haarlemmerhout- en het Zui- derhoutpark zijn nog wel groote stukken on bebouwd. maar die zijn niet gewild omdat de Heemsteedsche grens slechts enkele honder den meters verwijderd is. De randgemeenten concurreeren dus niet alleen met Haarlem door haar lagere belas tingen. Die verschillen zijn in de laatste ja ren door de wet op de nieuwe financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten reeds kleiner geworden, terwijl ik bovendien ver wacht. dat ook de buitengemeenten op den duur gedwongen zullen zijn om meer belas tingen van hun inwoners te yragen. Wat moet Haard6m doen om voor deze moeilijkheden een oplossing te vinden? zoo vroegen wij. Het antwoord op deze vraag was: „Alleen een nieuwe annexatie zal van Haarlem's standpunt bekeken, uitkomst kunnen bie den. Dat dit in het college van B. en W. ook wordt gevoeld, blijkt wel uit het feit. dat bij de behandeling van de begrooting van 1936 zoo'n stem reeds van hun kant werd ge hoord. Als er geen ingrijpende verandering ten gunste van Haarlem komt moet het op den duur spaak loopen. Er wordt wel eens gewezen op den vooruitgang van het inwoners-aantal van Haarlem, maar dat feit zegt mij niet veel. In de laatste jaren hebben zich duizenden Amsterdammers in deze streek gevestigd, maar Haarlem heeft daarvan alleen de minst draag- krachtigen gekregen. De goede belastingbeta lers zijn naar Bloemendaal en Heemstede ver trokken. De statistiek demonstreert duidelijk het verschil in de draagkracht van Haarlem en Bloemendaal. Het betreft hier de Rijksinkomstenbelasting over 1933/1934. Haarlem Inkomens tot f 1000 4.226 f 1000—f 5000 25.049 f 5000—f 10.000 1.323 f 10.000 en hooger 492 Totaal 31.090 Bloemendaal 1326 2606 683 570 5185 Inkomens boven f 4.500 2186 1402 f 5.000 1815 1253 f 6.000 1295 1046 f 7.000 977 882 f 8.000 777 753 f 9.000 611 653 f 10.000 492 570 f 15.000 245 364 f 20.000 136 267 f 40.000 23 81 f 50.000 17 65 f 100.000 3 27 Haarlem had in dien tijd bijna 130.000 in woners, Bloemendaal omstreeks 15.000. Deze cijfers spreken boekdeelen. Het aantal inkomens boven f 8000 is te Bloemendaal vrijwel gelijk aan dat van Haarlem. Slechts 5.8 pet. van de Haarlemsche belastingbetalers hebben een inkomen van f 5000 en meer, terwijl dit percen tage te Bloemendaal 24.1 is. Voor inkomens boven f 10.000 is het percentage te Haarlem slechts 1.6 en voor Bloemendaal 10.9. Op de 62 aanslagen te Haarlem komt slechts één inkomen voor van f 10.000, te Bloemendaal één op de 9. Nog sterker spreken deze cijfers als die omgerekend worden per inwoner. Op de 130.000 Haarlemmers had slechts 1.39 pet. een inkomen van van f 5000 en meer ,op de 15.000 Bloe mendalers daarentegen 8.35 pet. Voor een inkomen boven f 10.000 was het percentage: Haarlem 0.38 pet. en Bloemendaal 3.8 pet. Ook de belastingopbrengst is zeer verschil lend. De opbrengst van de 31090 Haarlemsche aanslagen (hoofdsom -f 40 opcenten) was te Haarlem f 1.605.756, en van de 5185 Bloemen- daalsche aanslagen f 2.005.831. Per inwoner was dat te Haarlem f 12,35 en te Bloemendaal f 133,66. Te Haarlem waren 3 inwoners die f 100.000 of meer inkomen hadden maar te Bloemen daal waren" er 27 met dit inkomen. In Haarlem waren 2827 aanslagen in de Vermogensbelasting, tegen 1471 te Bloemen daal. Het vastgesteld vermogen te Haarlem was f 184.504.000 tegen f 300.448.000 te Bloemen daal. Per inwoner was het gemiddeld ver mogen te Haarlem dus: f1419 en te Bloemendaal f20.030. Opheffing der sancties door Britsche regeering verwacht. Zullen Eden en Baldwin morgen de motieven uiteeenzetten? LONDEN. 17 Juni (Reuter). Df Daily Telegraph meldt, dat Eden en Bald win morgen in het Lagerhuis zullen mede deelen, dat het kabinet besloten heeft tot opheffing der sancties tegen Italië. Zij zouden daarbij een volledige uiteen zetting van de motieven geven. Volgens het blad zal Eden tevens uiting geven aan de ernstige bezorgdheid der regeering in ver band met de politieke ontwikkeling ir Duitschland. Dominions behalve voor opheffing. Zuid-Afrika Eden heeft gisterenmiddag in het Lager huis de commissarissen der dominions ont vangen, die de meeningen hunner regeerin gen ten aanzien van de kwestie der sancties uiteenzetten. In welingelichte kringen neemt men aan, dat Australië. Nieuw-Zeeland en Canada hebben medegedeeld, geen bezwaar te zullen maken tegen de opheffing der sanctie-maatregelen en tegen de herziening der strafciausule in het Volkenbondshand vest. Alleen de regeering van Zuid-Afrika zou zich zonder aarzelen voor handhaving der sancties hebben uitgesproken. Mussolini tot medewerking bereid? De Romeinsche corr. van de Daily Telegraph meldt, dat Italië na opheffing der sancties niet alleen de conferentie der zee-engten te Montreux, maar ook een eventueele bijeen komst der Locarno-staten zal bijwonen, welke na ontvangst van het Duitsche antwoord op de Britsche vragenlijst wellicht wordt bijeenge roepen. De correspondent verneemt echter, dat Italië's deelneming te Montreux of aan een Lacorno-conferentie niet onvoorwaarde lijk beteekent dat Mussolini terstond bereid is weer mede te werken aan de Europeesche po litiek. Mussolini voorstander van de restauratie der Habsburgers? De protocollen van Rome moeten richtsnoer zijn. PARIJS. 17 Juni (Reuter) De Matin be vat een bericht van zijn Romeinschen corres pondent, volgens hetwelk Mussolini gunstig zou staan tegenover het denkbeeld van de restauratie der Habsburgers. In officieele Italiaansche kringen heeft men volgens dezen correspondent verklaard, dat Italië een ijve rig voorstander van restauratie zal zijn, in dien deze geschiedt in het kader van de pro tocollen van Rome. Spaansche Kamer heeft ver trouwen in de Regeering. Motie-Robles verworpen. MADRID, 17 Juni. De Kamer heeft de motie van den leider der Accion Popular. Gil Robles, waarin energieke en snelle maat regelen tot het doen verdwijnen van de re- volutionnaire toestanden in het land worden geëischt, verworpen en met de stemmen der Volksfrontpartijen vóór, haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. (A.N.P.) Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in J u n i nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het woord is aan Carlyle: Elke hervorming, behalve een zedelijke, zal vruchteloos blijken. Worden Syrië en Libanon onafhankelijk? Zij zouden als Frankrijk's bondgenooten in den Volkenbond kunnen komen. PARIJS. 17 Juni «Reuter-A.N.P.i De ..Echo de Paris" cn de ..Oeuvre" meenen bijzonder heden te kunnen mededeelen ten aanzien van het accoord. dat voorbereid wordt tusschen de Fransche regeering en de regeering van Syrië en Libanon. Volgens deze bladen is het de bedoeling, dat beide landen onafhankelijk worden, d.w.z. dat de mandaten zullen worden opgeheven. Frankrijk zal dan opneming van beide lan den in den Volkenbond trachten te verkrijgen. Volgens eerstgenoemd blad zullen Syrië en Libanon als „Levant-staten" bondgenooten van Frankrijk worden. Het accoord in kwestie zou reeds zeer bin nenkort aan den ministerraad worden voor gelegd. De status van beide gebieden zou in groote lijnen gelijk zijn aan dien van Irak. Waarschijnlijk zouden zij reeds in September tot den Volkenbond kunnen toetreden. Onder garantie van Frankrijk zouden speciale maat regelen voor de rechten der minderheden worden getroffen. Radiodistributie Haarlem. Weest-niet down, of pessimistisch. Zit niet bij de pakken neer. Luistert naar de distributie Opgeruimd presteert U meer. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Waar de blonde top der duinen, Schittert in de zonnegloed Daar zitten de Hollanders in PATENT LIGSTOELEN van de KLOMPENCENTRALE en die zitten goed. OP 'T PLEINTJE TEL. 11784 (Adv. Ingez. Med.) De financieele maatregelen van Blum c.s. in den Franschen Senaat in behandeling. pag. 4 De Zwitsersche Bondsraad is voor opheffing der sancties. pag. 4 Een Duitsch watervliegtuig zou met zeven inzittenden vergaan zijn. pag. 4 Wijziging van het georganiseerd overleg voor de provincie Noord-Holland. pag. 6 De rekening der provincie Noord-Holland sluit met een batig saldo. pag. 10 Haarlem en de Randgemeenten: de finan cieele positie van Haarlem wordt ongunstig beïnvloed door de mindere draagkracht der bewoners. pag. 1 Ingediend is een wetsontwerp inzake her berekening van pensioenen; een totale be zuiniging van f 5.700.000 wordt verkregen. pag. 9 Het nieuwe deel van het gebouw van de Ka mer van Koophandel in gebruik genomen. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: En geland en de sancties. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De Engelsche Rembrandtfilm in wording. pag. 3 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit, Claude Lorrain in Teyler. pag. 3 Van den Abcclcn: De Pou-du-Ciel. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De markt- en straat handel. pag. 10 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooneelseizoen. pag. 10 H. D. Vertelling. Wilhelmina Baltinester: Twee menschen. Vragcnrubriek. Alei hei oog op den gespannen toestand bewaken Cameron-Hooglanders het postkantoor in Jeruzalem. De posttransporten staan ook onder voortdurende bewaking. pag. 6 pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opgei nomen op pag. 2

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1